fEi Surinaamse president stapt ook op Hoogste inkomens onderwijs gaan extra inleveren WEEKENP lunDio Vi ESTERSE MINISTERS: DIEPTEPUNT VOORBIJ Nederland bevriest hulp aan Suriname DWAZE MOEDER Heibel Zeeuwse staten rond rond ombouw PZEM-centrale et Zomervakantie iets duurder U 'fi-Ont vwart van mosselen doorgedraaid Merijntje Surinaamse ambassadeur duikt onder Prijzen in november niet hoger Verdachte bekent in fraudezaak VANDAAG VAN ZEEL AND Forse straf geëist tegen criminelen Eigen bijdrage per hoeveelheid geneesmiddelen EG en VS: handelsoorlog voorkomen Jan Timman naast Kortsjnoi Het dreigende einde van de avondschool sch-Vlaanderen anverhoopt iei waardevols verloren? BLItlARE REGERING DEN HAAG FRANKFURT - Het dieptepunt in de wereldeconomie is voorbij. In de tweede helft van volgend jaar trekt de wereldhandel aan. PLAN DEETMAN: OOSTERHOUT: ZATERDAG 11 DECEMBER 1982 BINNENLAND BUITENLAND A5| ersele leteen geschikt /an de videorecorder, in-één. TV, Video :letekst En dat allemaal dezelfde prijs, is Grundig. iomstzeker! OER- en BABYKLEDING 21.95 20.00 30.00 49.95 nu 6.50 nu 10.00 irijs verlaagd 'ERSIERING Via 60T1 heei uendui rutjriek Laat dat dan even weten ,en Klemtje in De Stem een goede kans dat de eerlijke 'vinder één van de vele iduizenden Stem lezers is. egelmatig onze Kleintjes - Gevonden-Verloren naspeurt DE STEM ;antorent te Breda/Bergen op Zoom/Etten-Leur/Goes/ Hulst/Oosterhout/Roosendaal/Terneuzen/Vlissingen Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. Losse nummers 0,80 Economie herstelt zich Van onïe parlementaire redactie DEN HAAG - De Nederlandse hulp aan Suriname is met ingang van vandaag zo goed als bevroren. Volgens premier Lubbers zullen geen nieuwe verplich tingen worden aangegaan. Elk overleg over ontwikke lingssamenwerking is tot nader order opgeschort. Met deze en andere maatregelen hoopt de Nederlandse regering de machthebbers in Suriname te bewegen tot een snelle terugkeer naar democratische verhoudingen. Verder heeft Den Haag de volgende maatregelen ge troffen: lonmiddellijke stopzetting van alle leveranties van mili tair materieel; Igeen nieuwe militaire opleidingen meer, en mogelijk af breken van de lopende opleidingen; lopschorting van de betaling van salarissen aan Suri naamse militairen. Vervolg op pagina 5 1 itii irnran WlttttWWaWMMtofa» Van onze redactie buitenland ARAMARIBO - Na premier Neyhorst is gisteravond ook aamemend president Ramdat Misier opgestapt. r automatisch opzoeken van verstreken speeltijd, rgave en de waarschuwing k instelbare beeldscherpte bij ker. n op vijf verschillende rd. De Grundig videorecorder natuurlijk is de Grundig :n videorecorders maakt bediening doen nietwaar? t allemaal Op verzoek van bevelhebber louterse blijft hij tot 1 januari functie. Bouterse is bijna laar met de vorming van een ieuwe regering, waarin ze- fcn militairen en vijf radicale urgers zitting krijgen. Gisteren is in Suriname Tijwei niet gewerkt. Nadat de 'erknemers van Suralco en iruynzeel uit protest tegen et executeren van vakbonds- iider Cyriel Daal het werk Van onze redactie binnenland, IIPLPAAG - Volgens ruwe 5S,afeen «in tot dit ogen- tonnen (van hon- h imosselen ingeleverd ,L mosselfonds van het 7{schap voor vis en vis- P'Mukten. min; een aanvoer van een imtal mosseltonnen bete- !*o nt 'doordraai' van 25 hioim i sfaa* 'n 'Visserij- itJh«S' et orgaan van de rang public relations voor V». er'i en de visverwer- en -handel. k. at de totale hoeveelheid iei?mlen, .^treft wordt het ilad o 19f®/'83 volgens het dpriui prezen ais uitzon- v,„J g°ed mosseljaar. Ge- i ",5 oohter niets aan de kir>m tj1''dan 'slacht men de 11 Het de gouden eieren'. stliL=lar suggereert een 'oor j" geling bij toerbeurt' topinn mosselvloot, een ver- »aarK Vjn kwaliteitseisen bliift r zwakkere kwaliteit jm J'gSen en een campagne ^tgiraen verko°Pterreinen Als de malaise het diepst is is Ruding nabij hadden neergelegd, sloten de meeste winkels hun deuren. Ook hebben de meeste ambte naren zich 'ziek' gemeld. Nu de telefoonverbindingen met Paramaribo weer zijn hersteld wordt meer bekend over de executie door de leger leiding van minstens 24 voor aanstaande Surinamers. Be halve vakbondsleider Cyriel Daal, enige journalisten en advocaten, zou onder de te- rechtgesteiden ook garni zoenscommandant Horb zijn. Van hem is sinds de machts greep van Bouterse niets meer vernomen. De situatie in Paramaribo wordt "gespannen" genoemd en zelfs "gevaarlijk". De vraag is of de bevolking lijdzaam blijft toezien. De stakingen doen echter vermoeden, dat men zich niet zonder meer zal neerleggen bij de totale machtsgreep van Bouterse. Inmiddels heeft ex-presi dent Chin a Sen een beroep op Nederland gedaan alle hulp aan het militaire regime on middellijk te staken. "Hoe eer der het regime Bouterse is verdwenen, hoe beter", zei hij gisteravond in de Amerikaan se stad Pitsburgh. Op pagina 3: Commentaar Op pagina 5: •Reacties Portretten Daal en Rambocus Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Surinaamse ambassadeur in Nederland Herrenberg is sinds gister morgen ondergedoken. De ambassade in Den Haag en het consulaat in Amster dam zijn gesloten. Volgens Herrenberg, wiens verblijfplaats wel bij het mi nisterie van Buitenlandse Za ken bekend is, wordt hij sinds machtsgreep van Bouterse voortdurend met de dood be dreigd. Om die redenen heeft hij ook opdracht gegeven de ambassade en het consulaat te sluiten. In een verklaring zegt Her renberg verder te vrezen dat het doodschieten van tegen standers door de legerleiding de toestand in zijn land zal verslechteren. Er is sprake van een duidelijke polarisatie. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf Va7i een onzer verslaggevers economie is toegekend, is er van overtuigd dat de wereld economie op weg naar herstel is.Volgens Stigler werkt de Amerikaanse economie zich langzaam uit de recessie om hoog en zal de wereldeconomie dat voorbeeld volgen. De president van de Neder- landsche Bank, dr. W.F. Dui- senberg, gelooft eveneens dat de lagere inflatie en rente van groot belang zijn voor het her stel van de wereldeconomie. Hij benadrukt echter ook dat een lagere rente wel een vóór- waarde, maar nog geen garan tie voor economisch herstel is. Henry Kaufman tenslotte, roemrucht economist in Wall Street, voorspelt dat de rente tarieven zeker tot halverwege volgend jaar nog met 1,5 tot 1,75 procent zullen zak- ken.Volgens Kaufman had het herstel van de (wereldecono mie nog sneller gekund, maar werkt het groeiende financie ringstekort van de Ameri kaanse overheid vertragend. Hier en daar zijn al te kenen waarneembaar, die het herstel van de economie aankondigen. Dat zegt niet alleen de Ne derlandse minister van Finan ciën Ruding maar ook zijn col lega's van Amerika, Japan, Frankrijk, West-Duitsland en Groot-Brittannië, die gisteren met de presidenten van hun centrale banken in Frankfurt vergaderden. Ruding, die aan die ver wachting uitdrukkelijk toe voegt 'geen profeet te zijn', noemt de daling van de rente tarieven in de VS (die de ren testand in andere landen in hoge mate bepalen) van enor me invloed op de wereld- en dus ook de Nederlandse econo mie. "Niet alleen het bedrijfsle ven, maar ook de overheid - die veel staatsleningen moet uitschrijven om het financie- ringsterkort te dekken - krijgt meer armslag als de rente blijft dalen," aldus de minis ter. Ook het stabiel blijven van de olieprijzen rechtvaar digt de hoop op een opleving. De president van de Duitse Bundesbank zegt er alle ver trouwen in te hebben dat de monetaire en financiële pro blemen in de wereld in de hand kunnen worden gehou den. Hij vindt het al bemoedi gend dat er in een tijd van toe nemend protectionisme en groter wordende werkloosheid sprake is van "internationale samenwerking op monetair terrein". Ook de Amerikaanse hoog leraar George Stigler, aan wie dit jaar de Nobelprijs voor IN DE Argentijnse hoofdstad Buenos Airos is de politie gis teren met veel machtsvertoon opgetreden tegen enkele hon derden mensen, die protesteerden tegen het regiem. Onder hen de 'Dwaze moeders', die al jaren op het Plaze de Mayo vragen, waar hun verdwenen kinderen zijn gebleven. - fotoap llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Een vakantie in het buitenland wordt volgend jaar iets duurder. Voor de zomermaanden moet men rekening houden met een gemiddelde prijsstijging van drie procent. Dat is heel wat minder dan de laatste jaren het geval is geweest. Doordat de gulden zich goed staande heeft gehouden op de valutamarkt, komen vooral België, Frankrijk, Spanje en Griekenland als vakantieland goed uit de bus. Bij Holland International, de grootste tour-operator in ons land, is de gemiddelde prijsstijging voor de zomer als volgt: vliegvakanties 2,3 procent, touringcarvakantiess 1,5 procent, autovakanties 1,9 procent en cruisevakanties 10 procent. Treinvakanties worden 6,6 procent goedkoper. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het leven is de vorige maand niet duurder gewor den. Volgens het ministerie van Economische Zaken bleef het prijsindexcijfer over die periode gelijk. Duurder werden koffie, thee en verse groenten, maar benzine werd goedkoper. De tendens dat de prijzen steeds minder stijgen zet zich daar door voort. Het laatste half aar stegen de prijzen slechts met 1,7 procent, terwijl de prijsstijging sinds november 1981 op 4,56 pro cent uitkomt. DEN HAAG - Minister Deetman (Onderwijs) is bereid de aller laagste onderwijs-inkomens niet 1,65 procent, maar slechts 0,06 procent te laten inleveren. Dit ten koste van de duurste onderwijskrachten, die er 3,15 procent op achteruit gaan. In de gisteren per expresse naar de direct betrokken Ka merleden gestuurde memorie van antwoord is deze verde ling naar draagkracht uit drukkelijk uitgewerkt als een alternatief voor de salariskor ting van 1,65 procent over de hele linie. Een onderwijsgevende die het modale salaris (rond de 32.000 gulden bruto) verdient krijgt volgens dit nieuwe 'plaatje' een kortingspercenta ge van 1,4 ofwel netto ƒ24,44 per maand opgelegd. Iemand die tweemaal modaal verdient levert 2,06 procent ofwel 67,52 netto per maand in. Bij drie maal modaal is de inhouding 2,84 procent, wat neerkomt op 108,91 netto per maand. Iemand die evenveel ver dient als het minimumloon en 23 jaar (ƒ2000 bruto per maand) is gaat er 1,22 procent op achteruit. Netto is dat 21,37 per maand. Het systeem van inleveren naar vermogen levert wel an derhalve maand vertraging op. Aanvankelijk zou de kor ting al op 1 januari 1983 in gaan. Het idee van PvdA, VVD en D'66 om de hele maatregel te vergeten in ruil voor het later 'bevoorschotten' van de scho len wijst Deetman opnieuw af. Van een onzer verslaggevers OOSTERHOUT - De Rijksac countantsdienst is te hulp ge roepen bij het onderzoek naar de omvangrijke werkgevers fraude in Oosterhout. Dat leidde gisteren al met een tot concrete resultaten. Uit een deel van de gigantische hoeveelheid administratieve bescheiden, die de afgelopen dagen in Oosterhout en om streken in beslag zijn geno men, onder meer bij het filiaal van Slavenburgs Bank, bleek bij nader onderzoek een aantal frauduleuze handelingen. In verband met geconsta teerde factuurvervalsingen heeft hoofdverdachte Jan van M. (31) gisteren enkele beken tenissen afgelegd. Hij is daar op onmiddellijk voorgeleid voor de rechter-commissaris en de officier van justitie. Drs. P. Pex, secretaris van de Raad van Bestuur van Sla venburgs Bank in Rotterdam, wijst elke betrokkenheid af; "Er is in Oosterhout uit ons fi liaal helemaal niet zo veel in beslag genomen. Ons kantoor kan daar gewoon doorfunctio neren. Wanneer de FIOD (Fis cale Inlichtingen- en Opspo- rings Dienst) een inval doet in een bankkantoor, impliceert dat nog niet dat die bank ook daadwerkelijk bij de fraude betrokken is". MIDDELBURG - Een misre kening van de Zeeuwse ener giegedeputeerde W. Don (PvdA) bij de presentatie van het ombouwproject voor de conventionele PZEM-centrale in Borsele heeft gistermiddag in de Zeeuwse Staten voor grote deining gezorgd. De gedeputeerde had een unanieme hulde verwacht voor de vechtlust waarmee uiteindelijk - tegen de stroom in - toestemming van de SEP (Samenwerkende Elektrici- teits Productiebedrijven) werd verkegen om.de olie/gas-cen- trale voor kolenstook geschikt te maken. Maar in plaats daarvan kreeg hij aanvanke lijk een storm van kritiek naar zijn hoofd omdat hij "in z'n enthousiasme" de staten was voorbij gehold. De heibel speelde zich af rond het beschikbaar stellen van 17,5 miljoen gulden uit de PZEM-reserves, nodig om het project verder uit te werken en om op tijd hoogwaardig materiaal aan te kunnen ko pen. Don had er niet op gerekend dat de Staten nog allerlei ha ken en ogen aan het project zouden bespeuren en wel eens wilden weten welke conse quenties er nu precies alle maal aan vast zitten. Pas be gin deze week was hij - na waarschuwende woorden van zijn collega's - tot de conclusie gekomen dat de zaak aan de hele Staten moest worden voorgelegd. Die werd afgelo pen woensdag summier geïn formeerd en moest gisteren vrijwel onvoorbereid akkoord gaan. Het zag er geruime tijd naar uit dat de Staten dat niet zou den pikken, maar de roep om uitstel van de besluitvorming verstomde toen eerst Don en daarna zijn CDA-collega R. Barbé (Economische Zaken) hadden bezworen dat van uit stel wel eens afstel zou kunnen komen. Don trok gisteren deemoe dig het boetekleed aan, maar hield resoluut aan de urgentie van de zaak vast. Vervolg in De Stem van Zeeland nooit met uw naam in de krant gestaan? Is ook niet zo makkelijk. Natuurlijk, je kunt er met de kas van de duivenclub tus senuit gaan, maar dat is de bedoeling niet. Je komt er pas achter hóe moeilijk 't is, als je dagelijks de rubriek „Mensen" in De Stem leest. Moet U maar 'ns tussen zien te komen. Nee, dan onze unieke familie-rubriek „Ter gelegenheid". Om te zoenen! Daar sta je nou in nog voor je het zelf in de gaten hebt. Er staat méér in De Stem. Mag U rustig verder vertellen. Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aanmelden en uw welverdiende pre mie kiezen. pg STEM „de 4in1 krant" Plaats NIEUWE ABONNEE: Naam en voorl.: Adres; Postcode: OPGEGEVEN DOOR: Naam en voorl Adres; Postcode- Plaats: Keuze geschenk: Sierasbak metalen asbak Parker Jotter Balans-figuur Mini-schroefbank Deze bon in gesloten enveloppe, zonder postzegel, sturen naar De Stem, Antwoordnr 112, 4800 VB Breda. Bellen kan ook: 076-236911 DRIE zware criminelen hoorden gisteren door de officier van justitie mr. Daverschot 5, 3 Z> en 2 jaar tegen zich eisen. De mannen uit Philippine, Zelzate en Roosendaal worden verdacht van verboden wapenbezit, gewapende overval en diefstal. IN plaats van f2,50 per recept - ongeacht de hoeveelheid geneesmiddelen - wil staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) per 1 februari volgend jaar f1,25 per hoeveelheid afgeleverde medicijnen als eigen bijdrage voor ziekenfondsverzekerden invoeren. Het hele eigen bijdrage-plan dreigt echter in het honderd te lopen nadat de apothekers gisteren lieten weten geen medewerking eraan te zullen verlenen. TIJDENS een gisteren gehouden vergadering tussen een delegatie van de EG en de VS is afgesproken dat alles gedaan moet worden om een handelsoorlog te voorkomen. Toch leken de standpunten tussen de beide economischer blokken niet dichter bij elkaar te zijn gekomen Jan Timman. JAN Timman heeft de stand in de tweekamp met Viktor Kortsjnoi in evenwicht gebracht. De tot Zwitser genaturaliseerde Rus wist in de vierde partij geen raad met een variant van het Engels, die Timman al eens had beproefd tegen Van der Vliet. Na de 27ste zet van zijn tegenstander gaf Kortsjnoi zich gewonnen. DE zuinigheid van minister Deetman van Onderwijs betekent voor velen het einde van de avondschool. Een deel van het vakken-aanbod dreigt er te vervallen. Wie straks aardrijkskunde, geschiedenis, biologie of handelskennis wil doen,zal er een eind voor moeten reizen. Zullen de volwassenen met in de meeste gevallen een eigen gezinnetje en toch at vee! verplichtingen die extra kosten kunnen opbrengen? I

de Stem | 1982 | | pagina 1