„F I Een TZCARAL boot over een DO" berg Ongeloofwaardige klopgeest in „Poltergeist" UITSLAND 2 DUITSLAND 3 HILVERSUM 4 aUPAG 3 DECEMBER 1982 Me en Wiske: De Belhamel-Bende \RQ£FT£*èfg rmt Aandacht voor de Maas Lucky Luke: De bende van Joss Jamon Wijn ven en slechthorenden. ■matie voor de Spaanse 'ekenfilmserie van Han- ips. Voorlichtingspotjes kontact. jf. Spelprogramma met ïws. Actualiteiten. Kn Henk Spaan en Harry mei. Duitse tv-serie van Wirth, gebaseerd op de van Janina David. Zesde familie Grabowski bang ia in een kostschool bui- ondergebracht. Ze krijgt aam en wordt katholiek an. Frits Bom behandelt kijkers over maatschap- lag. Talkshow van Sonja it het centrum De Meer- erdam. oven en slechthorenden. rubriek. D Achtergrondinforma- 10 Geloof, liefde en hoop. its tv-spel. 10 Journaal. i0 Zie Duitsland 1. .7 Overzicht program 's. 10 Journaal. 14 Professor Poppers uit- ding. Avonturenserie >r de jeugd. 10 Leerlingen-express. ïgdjournaal. )0 Journaal. )8 Tele-illustratie. Maga- e met tips en informatie. 10 Tom en Jerry. Teken- npjes. !0 De Dikke en de Dunne. urel en Hardy. 10 Journaal. 10 Buitenlands journaal. 15 Kottan bemiddelt. Se- komische misdaadverha- 15 Leer's een beetje :ens. Humoristisch ont- anningsprogramma. 00 Achtergrondinforma- .20 Aspecten. Cultureel agazine. .50 Sport op vrijdag. 20 Ansiktet. Zweedse film n Ingmar Bergman (1958) 5 Journaal. .00 Gymnastiek. .10-11.40 Schooltelevisie. .00-17.40 Schooltelevisie. .00 Hallo Spencer (23). ugdserie. .30 Tv-cursus geschiede- s. .00 Eff-eff. Vrije-tijdsma- ^zine. .45 Journaal 3. ,00 Journaal. |.15 Reporter. Reportages t Duitsland. .00 Eindelijk 18 - en wat i? Problemen rond meer jarigheid. .30 God en de wereld. Re gieus programma. .00 Malu. Braziliaanse tv- rie. 2.50 Cultuur en weten- hap. Ontmoeting met ugust von Kotzebue. 1.35 Journaal. ■eeuwen - 15.03 Veronica's top P - 18.02 (NOS) De avondspits 3.02 (VOO) Leo van der Goot 1.02 Mono - 22.03 Countdown afé. 02 (VOO) Ochtendstemming .05 Werk van Bach, Rossini, V," reglio, Rachmaninoff en Niej" .en - 9.00 Strauss Co - 9*( Symfonie Orkest van Montrea net het vioolconcert in D grpi erts van Tsjaikovski - 10.30 MU" iek voor miljoenen - 12.00 Han /Iondt presenteert n'elrjet ;rammofoonplaten - 13.05 B helders Orkest met de soli ^rédéric Meinders (piano) - 14: VPRO) New Music America 982 - 16.00 De tweede beweg» composing the radio - J'-qq Overname Hilversum 2 - *ü- NOS) Europees concertpodiun ïadio Filharmonisch OrK® n.m.v. Kanstanty Kulka (V'J°J 21 15 Finse volksmuziek - 2^ Nederlandse Klarinettenkwa et met werken van Raxacn ^ech berger. T3 PAGINA GIDS 2 Door Marjan Mes RllIM 2,5 uur durende pirn „Fitzcaraldo" is wel „iet het meest geslaagde, maar wel meest spectaculai re filmproject sinds de Tweede Wereldoorlog. De onwaarschijnlijke verhalen, „verigens nog merendeels op waarheid berustend ook, die over de drie jaar durende opnamen de ronde deden, hebben de film een roem be zorgd, die het uiteindelijke produkt ver in de schaduw stelt- Drie jaar werken aan een film in het oerwoud van Peru om uiteindelijk een stoomboot over een berg te kunnen zien gaan; het lijkt achteraf een waanzinnige onderneming van Werner Herzog. Te meer als men weet, dat er werkelijk op onbarmhartige wijze is af gezien en mensen het leven lieten tijdens de opnamen. Herzog heeft een plaatse lijke Indianenstam de boot in werkelijkheid over een berg tussen twee rivieren laten transporteren en de beelden, die men hiervan ziet zijn, anders dan te doen gebruikelijk, niet getru- ceerd. Hij heeft over die gi gantische stunt opgemerkt: „Ik had het gevoel, dat ik ëen film moest maken, die het publiek moed geeft voor eigen dromen en fantasieën. Vooral ook dat men weer de moed heeft om zijn eigen ogen te vertrouwen". Het was beter geweest als hij juist meer aan de verbeel ding had overgelaten, want dat doet „Fitzcaraldo" op geen enkele wijze. De cru ciale scènes in de film zijn schitterend om te zien, maar het lijkt meer op een docu mentaire of een antropologi sche studie over Indianen, dan op een speelfilm. Over het feit, dat het ook over opera in het oerwoud gaat, zei hij in hetzelfde inter view: „Opera past goed in het oerwoud, omdat het oer woud vol trance, fantasie en koortsdromen is. Het oer woud is meer dan zo maar een landschap, het is een in nerlijk landschap, heel diep in onze ziel, in onze fanta sieën". Het is onvoorstel baar, dat Herzog juist met die fantasie niets heeft ge daan, maar heel braaf en zonder verrassingen het chronologisch verloop van zijn bizarre verhaal volgde. De financiële en menselij - ke problemen, die dit project teweegbracht, waren enorm. Hoofdrolspeler Jason Ro- bards werd halverwege ziek, Mick Jagger en Mario Adorf haakten af, waarna Klaus Kinski de titelrol mocht overnemen. Vliegtuigen met medewerkers stortten neer en tijdens het transport van de boot verongelukten ook mensen. Vier doden en een voor het leven gehandicapte waren het offer van de in spanningen. Het kamp van de filmploeg werd door de Indianen in brand gestoken, omdat deze als nazi's waren afgeschilderd. De sensatie pers deed er nog een schepje bovenop (Claudia Cardinale zou verkracht zijn door de Indianen) en voor Amnesty International was dat alles bij elkaar een reden om ter plekke een onderzoek in te stellen. De spectaculaire on derneming bezorgde Herzog weliswaar de regieprijs in Cannes, afgelopen zomer, maar net als „Nosferatu", die ook een wonderbaarlijke (griezel-) film was, kan „Fitzcaraldo" lang niet voortdurend de spanning bewaren, die je van zo'n oer- woudavontuur zou ver wachten. Dat avontuur gaat over een aan lager wal geraakte Ierse architect, die in een dorpje in het Amazonege bied is blijven steken na een mislukte spoorwegbouwon derneming. Hij is daar be vriend met een hoerenma- dam (Claudia Cardinale) die hij weet te interesseren voor zijn buitensporige liefde voor de zang van de opera zanger Caruso. De film be gint met hun beider bezoek, na een kanotocht over de Amazone, aan een opera uitvoering in de hoofdstad. Daar vat Fitzcaraldo het plan op om op 2.000 kilome ter van de beschaafde we reld, midden in de jungle, een operagebouw te bouwen voor zijn geliefde zanger. FITZCARALDO (Klaus Kinski) kijkt naar zijn stoomboot, terwijl die omhooggetrokken wordt over een berg in het oerwoud. Hij weet geld van zijn vrien din en een rubberkoning los te krijgen om een schip te kopen waarmee hij in een ontoegankelijk gebied for tuin kan maken met rubbe rontginning. Omdat er een gevaarlijke stroomversnel ling moet worden gemeden, zal de boot een stuk over land moeten. Indianen, die de bemanning eerst bedrei gen, raken in trance van de stem van Caruso, die uit de pathéfoon komt, welke Fitz caraldo aan boord van zijn schip heeft. Ze denken dat hij zelf een blanke god is, die hen van het kwaad kan red den en ze kappen het oer woud op de te trotseren berg. Daarna worden draai lieren en rails uit het voor radige hout gemaakt en wordt het schip inderdaad in zijn geheel over de berg getransporteerd. Aan de an dere kant gelegen, wordt het op een nacht door de India nen' losgesneden waarna het toch nog in de stroomver snelling terechtkomt en ern stige averij oploopt. Uitein delijk ziet Fitzcaraldo zijn droom slechts verwezenlijkt in een zwakke afspiegeling van wat hem voor ogen stond. Een operagezelschap treedt aan boord op van het inmiddels weer verkochte schip en gelukzalig bekijkt Fitzcaraldo deze bizarre vertoning. Alle beelden zijn volslagen aan de realiteit ontleend, zonder dat er een dramatische structuur voor het verhaal werd gemaakt. Dat ontneemt de film prak tisch iedere geheimzinnig heid en dramatische span ning. De inbreng van de In dianen lijkt nauwelijks geïntegreerd in het verhaal en gaandeweg lijkt Klaus Kinski ook los te staan van de gebeurtenissen. Het is op nieuw zijn wonderlijk uiter lijk, dat fascineert, maar hij maakt van de monomane operaliefhebber geen intri gerend mens, die kan boeien door wat hem bezielt. Sto rend is ook de ongelijke na- synchronisatie in het Duits van Indiaanse acteurs en van Claudia Cardinale, die lacherig vreemde geluiden slaakt. In plaats, dat de per sonen dichtbij je komen, zo als bij zo'n heel persoonlijke benadering van het gegeven verwacht zou kunnen wor den, blijven ze op een af stand; figuren op celluloid. „Fitzcaraldo" van Werner Herzog. Cinésol 3 in Breda. Cinesol 1 in Breda gaat door met de banale zie- ienhuiskomedie „Young doctors in love". Cinesol 2 houdt het bij „Ademloos" van Mady Saks, een als drama niet geheel ge- gde film over post- I natale depressie en hy perventilatie bij twee I jonge vrouwen, die overi- I goed gespeeld wor den door Monique van de j Venen Linda van Dyck. Casino 1 in Breda pre- senteert, net als Roxy 2 in 3ergen Zoom, „Class of 1984" van Mark Lester, j ven sadistische actiefilm over knokploegen in punkuitrusting op Ame rikaanse middelbare scholen in de toekomst. De basis is de drugshan del en daarmee gepaard gaande bendevorming. Een zogenaamd toe komstbeeld wordt behen dig, maar met een grieze lige mentaliteit geschetst. Casino 2 in Breda ver toont de griezelfilm „Kamp der verdoemden" en in de nacht „Preparez vos mouchoirs", een leu ke, anarchistische rela tiefilm van Bertrand Blier. Casino 3 komt te rug met de oude spaghet ti-western „De duivel hale je" en draait als nachtfilm „Wild rider", een Heli's Angels-avon tuur van Jack Nicholson. De naieve pornoklucht „Porky's" wordt gerpo- longeerd in Mignon in Breda, Luxor in Roosen daal en De Koning van Engeland in Hulst. „Roc ky 3", het derde bokssuc- ces van Sylvester Stallo ne, is te zien in Roxy 1 in Bergen op Zoom. In Cine- m'actueel 2 in Bergen draait „Honky tonk free way" („Heibel op de hoofdweg"), een komedie rond een stadje in Flori da van John Schlesinger, met Beau Bridges. „De smaak van water" van Orlow Seunke, met Gerard Thoolen als so ciaal ambtenaar die wordt geconfronteerd met de bittere werkelijk heid, is nog te zien in Ci- nem'actueel 3 in Bergen op Zoom. „Van de koele meren des doods" van Nouchka van Brakel draait deze week in City 1 in Roosendaal en De Koning van Engeland in Hulst. Van onze filmredactie Een week voordat „E.T." op ons wordt losgelaten, krijgt Breda (Casino) bezoek van „Poltergeist", ook een produkt van het Amerikaanse wonder kind Steven Spielberg. Als regisseur van deze film treedt Tobe Hooper op, maar iedereen gaat er van uit dat Spielberg, de man van „Jaws", „Close encounters" en „Rai ders of the Lost Ark", de geestelijke vader is. In Amerika heeft „Polter geist" succes gehad, maar moest de film het toch duide lijk afleggen tegen „E.T.". Dat is niet zo verwonderlijk, want „Poltergeist" is gewoon een grove griezelfilm, waarin sluw met angsten wordt gespeeld. Centraal staat de familie Freeling, een echtpaar met drie kinderen, woonachtig in een leuke buitenwijk. Dit ge zin wordt op de meest onver wachte momenten gekweld door een onzichtbare kwel geest. Kamers wankelen, kas ten zweven, kinderen worden opgetild, afschuwelijke gelui den weerklinken. Spielberg en Hooper (die ooit een onsmakelijke film maakte over een moordende cirkelzaag) zijn natuurlijk mans genoeg om de juiste schrikeffecten op de juiste plaats te zetten. Maar wie een beetje kritisch kijkt, moet toch vrij snel afhaken, omdat de geloofwaardigheid op geweld dadige wijze overboord wordt gezet. De makers hebben verschil lende keren verklaard dat over het verschijnsel van de klopgeest niet al te lacherig moet worden gedaan. Ook tij dens de opnamen zouden voorwerpen zich op on- Poltergeist" van Tobe Hooper en Steven Spielberg, Grand, Breda. verklaarbare wijze verplaatst hebben. Maar bij een andere gelegenheid zei Spielberg dat hij gewoon een „erg enge film" wilde maken. Overigens kreeg de film voor actrice Dominique Dun ne, de oudste dochter van de Freelings, een lugubere na sleep. Ze wordt na een dave rende ruzie door haar ex- vriend gewurgd en stierf een week later in het zieken huis BOEKENBOEKENBOEKENBOEKENBOEKENBOEKENBOEKENBOEKENBOE BOEKEiVBOEKEiVBOEKENBOEKENBOEKENBOEKBOEKEÏVBOEKEJVBOEKENBOEKENB ENBOEKENgOgXgTtBOEKENBOEKtHBOEKENENBOEKENeCBXSWBOEKENBOt BO££OVBOEKENBOEKENBOEKENBOEK£A/flO£BC>£m®OEKENBOEKENBOEKEN Wezullen het direct Y': ulme met ontglippen, Suske1 JoepsIn vogel- Jtoht ten (oto met m<jn mstantcamera1 "*-11»'%'V> ^SZ 'HahahaEen verluchtende hond. THoumaaralop1 Heel anders dart de gemaskerde, hé1 hun j'j /e nooit vergissen Hemel1 Hou je stil L Ik denk S dat ve deze keer prijs hebben i, 'Oes Rien Snijders: In het land van de Bergse Maas. Uitgeverij Ter ra Zutphen. Prijs f34. Con Mönnich en Pieter Uit den Boogaart: Portret van de Maas. Uitgeverij Terra Zutphen. Prijs tot 31 december f39,50, daarna f48. In korte tijd en nog wel bij de zelfde uitgeverij (Terra Zut phen) twee (foto)boeken over de Maas, het lijkt wel of het niet op kan. Eerst kwam de uitgeverij met 'In het land van de Bergse Maas' van de uit Sprang-Ca- pelle afkomstige schrij ver Rien Snijders, een boek, met veel foto's van de auteur zelf, dat officieel aan het provincie bestuur werd aangeboden. Nauwelijks een paar weken later bracht Terra een boek uit, geschreven door Pieter Uit den Boogaart en met foto's van Con Mönnich, dat aan dacht vraagt voor het hele stroomgebied van de Maas. Van een doublure is in dit geval zeker geen sprake. Afge zien van het gegeven, dat Rien Snijders zich in zijn boek tot een xiein stukje van het rijk van de Maas beperkt en Uit den Boogaart de rivier van de bron tot de monding volgt, is de benadering heel verschil lend. Hoewel de Maas er als rivier best mag zijn, zowel wat be treft de grootte van zijn stroomgebied ais wat betreft zijn economische betekenis, is hij nooit wat je noemt een 'be zongen' rivier geweest. Hij heeft nooit, zoals bijvoorbeeld de Rijn en de Donau, een appèl gedaan op romantische gevoe lens, eenvoudig doordat hij daar niet het karakter voor heeft. Noch de rivier zelf (hoe wel...!), noch het grootste deel van zijn stroomgebied. Maar boeiend is de Maas niettemin. En Uit den Boogaart en zijn fotograaf Mönnich hebben dan ook een poging willen doen 'een stukje sympathie voor de Maas over te dragen', niet in de vorm van een over trokken lyrische beschrijving, maar eerder in een kritisch portret. Ze hebben het gebied van de Maas ingedeeld in voor hen al thans duidelijk onderscheiden stukken en geven daar een re- portage-achtig beeld van. Een journalistieke benadering, dingen van de dag. Hoe ziet de Maas er vandaag de dag uit, 'aj juEnfiz 'uuaqos do uii(3 jsaijje jeeq 'jood[3jej 'uöAtnjp 'jnnui ui uauajs 'ueoips 'sjqoaj gooqapa 'uiee^qep Suejs 'jaqqaTS daar gaat het hen om. Die re portage is er beeldend en boeiend uitgekomen. Heel aanlokkelijk voor iemand die een paar goeie wandelschoe nen in de kast heeft staan. Maar het stroomgebied van de Maas, beginnend in het Franse Pouiliy-en-Bassigny tot aan de monding bij Europoort, is wel bijna 1.000 km lang. U bent dus gewaarschuwd. Rien Snijders heeft zijn werk heel anders aangepakt. Het gebied waar hij over schrijft, het land van de Berg se Maas, is veel beperkter en dat heeft hem de kans gegeven er veel indringender en dieper op in te gaan. Trouwens, de Bergse Maas is eën kunstma tig stukje Maas, tot het graven waarvan een eeuw geleden bij wet besloten werd. Hetgeen voor Snijders aanleiding was om erover te schrijven. Hij heeft er zijn eigen jeugdherin neringen aan, maar daar be perkt hij zich bepaald niet toe. Onderverdeeld in een aantal hoofdstukken beschrijft hij de geschiedenis van de rivier, dus ook vóór de aanleg van de Bergse Maas, maar vooral van de mensen die er wonen en van het land en de steden en dorpen waarin zij wonen. Dui delijk bezorgd maakt Snijders zich over de toekomst als hij waarschuwt tegen de vrijwel ongeremde zand- en grind- winning ('afbraak van onze landschappen') en tegen de vervuiling van de rivier, waarvan het water nu nog tot drinkater voor een groot aan tal landgenoten kan worden gemaakt. Hoewel 'In het land van de Bergse Maas' minder een foto boek is dan het Maasportret van Mönnich en Uit den Boog aart ontbreekt het daarin niet aan schilderachtige plaatjes zoals die alleen in het land van de Bergse Maas zijn te maken. Toon Kloet Lekker koken met wijn. Mar cus Würmli-Dell'Orto. Z o- mer&Keuning Boeken-Ede. fl. 24,90. Dit aardig boekwerkje gaat niet over wijn in sauzen, veel voorkomend in de Franse en Italiaanse keuken, maar over gerechten waarin wijn voor de smaakbepaling onmisbaar is. Wijn wordt vooral in de boe ren- en burgermanskeuken toegepast. De Franse haute cuisine is in dit boek dan ook maar spaarzaam terug te vin den. De kook wijn moet ook de drinkwijn zijn, is een belang rijke regel. Eenvoudige land- wijn verdient de voorkeur, omdat die geen overheersende smaak heeft. Bij streekgerech- ten kan men 't best een wijn uit dezelfde streek gebruiken. Het boek geeft een algemene uitleg over de belangrijkste streekwijnen van een aantal Westeuropese landen. Hoofd moot vormen de 192 smakelij ke recepten. Echt iets om tij dens de wintermaanden eens mee te experimenteren. W.H. BOEKENBOEKENBOE BOEKENBOEKENbOEKESE ENBOEKENGOgKgTtBO BCOTEA/BOEKENBOEKEh

de Stem | 1982 | | pagina 15