TOP-TENNISSERS NEGEREN OPROEP VAN VN GEEN VERZOENING SCHUSTER-LATTEK UIT BETAALD VOETBAL Oefenen met relschoppers Schandaal bij Saint Etienne breidt zich uit KNSR rekent op tekort van 100.000 gulden Westduitse voetbalbond steunt Denwali r, ,nAAda Nieuwe sponsor voor „Zeeuwsch- Iflaaflderen" Toch naar Zuid-Afrika Lathouwers overleden Contract ennisjeugd oj door Romain van Damme ledrijfstennis DERTEM-S m.QDAG 23 NOVEMBE JOHANNESBURG (ANP) - In het door de Vere nigde Naties geruggesteunde jaar voor sportieve sancties tegen Zuid-Afrika blijven vele topsporters de VN-oproep negeren. Acht proftennissers uit de top-twintig van de wereld hebben ingeschreven voor het toernooi om de open Zuidafri kaanse titels, dat vandaag (dinsdag) in Johannesburg van start gaat. De Amerikaan Vitas Gerulaitis, de nummer vijf van de wereldranglijst, demonstreerde de afgelopen week het duidelijkst zijn ge brek aan affiniteit met de an ti-apartheids-acties. Gerulai tis speelde een week lang dik betaalde demonstratiepartij en, die op de televisie uitge zonden werden. De organisatie van het toer nooi in Johannesburg kende weinig moeite een deelne mersveld met wereldtoppers te contracteren. Het toernooi in Johannesburg kent derhal ve de sterkste bezetting sinds 1974, toen Jimmy Connors de Zuidafrikaanse tennistitel veroverde. De Argentijn Guil- lermo Vilas staat als eerste ge plaatst in het 310.000-dollar- eve'nement. De plaatsingslijst ziet er als volgt: 1. Guillermo Vilas (Arg), 2. Vitas Gerulaitis (VSt), 3. Jo- se-Luis Clerc (Arg), 4. Jose Hi- gueras (Spa), 5. Johan Kriek (VSt), 6. Sandy Mayer (VSt), 7. Andres Gomez (Ecu), 8. Buster Mottram (GBr). Voor de vierde keer in een week heeft Jimmy Connors in een exhibitie-partij Björn Borg verslagen. Na overwin ningen in Seattle, Los Angeles en Vancouver schreef Connors de partij in San Francisco met twee sets (7-5, 7-6) op zijn naam. Het duel werd bijge woond door 7000 toeschouwers. Na afloop treurde Borg niet om de reeks nederlagen. „In deze demonstraties ga ik niet tot het uiterste. Met wedstrij den tegen de beste spelers ter wereld kan ik mijzelf testen voor mijn terugkeer naar de top". Ook Connors, die met zijn zege 300.000 gulden ver diende, relativeerde zijn zege reeks. „Ik ben ervan over tuigd, dat Björn beter kan spe len. Hij mist nog wat wedstrij dritme". Marcella Mesker is er in ge slaagd de tweede ronde van het tennistoernooi in Sydney te bereiken. In de openingsronde ver sloeg de nationale kampioene de Zuidafrikaanse Mundel in twee sets: 6-2, 6-3. Betty Stöve haalde de tweede ronde niet. Zij sneuvelde tegen de Tsje- choslowaakse Sukova met 3-6, 5-7. VUGHT (ANP) - Gisteren is in Vught de ex-hockeyscheids- rechter en ex-bestuurslid van de Koninklijke Nederlandse HockeyBond (KNHB), Guust Lathouwers, overleden ten.ge volge van een hartstilstand. Lathouwers was 57 jaar oud. Lathouwers was zowel na tionaal als internationaal op de hockeyvelden een bekende naam. Hij leidde als FIH- scheidsrechter twee Olympi sche finales. In 1964 (Tokio) In dia-Pakistan en in 1968 (Mexi co) Pakistan-Australië. Hij was jarenlang lid van het bondsbestuur van de Konink lijke Nederlandse Hockey Bond (KNHB), onder meer in de functie van penningmees ter. Hij bezat tevens het ere lidmaatschap van de bond. Lathouwers, zowel lid van de technische commissie als van de council van de Interna tionale Hockey Federatie (FIH), was vele keren tech nisch gedelegeerde van deze organisatie bij belangrijke in ternationale evenementen. Hij zou volgende week afreizen naar naar Los Angeles om de Olympische hóckey-accom- modatie te keuren. Daarna zou Lathouwers doorreizen naar Melbourne, waar hij als toer- nooileider van het tien-lan- dentoernooi, waarin ook Ne derland speelt, aangesteld DEN HAAG (ANP) - Motor coureur Boet van Duimen ziet voorlopig geen reden af te zeggen voor de motorra ces om de Grote Prijs van Zuid-Afrika, die volgend jaar voor het eerst in de mo torsportgeschiedenis gehou den worden. Van Duimen liet overi gens aan de stichting „VN- jaar voor de sancties tegen Zuid-Afrika" weten het apartheidsregime in Zuid- Afrika af te wijzen. „Wat ze daar allemaal uitspoken, dat lijkt natuurlijk nergens op", aldus de Nederlands kam pioen in de 500 cc-wegrace- categorie. Wegblijven van Kyalami, waar op 19 maart de strijd om de wereldtitels geopend wordt, heeft volgens Boet van Duimen voorlopig geen zin. „Het heeft meer zin deze discussie in Zuid-Afrika aan te kaarten, dan weg te blij ven", aldus de Ammerzoder, die samen met collega-mo torcoureur Jack Middelburg in een open brief van de stichting „VN-jaar" opge roepen werd de Zuidafri- kanse GP te boycotten. Middelburg heeft zijn plannen voor het nieuwe seizoen financieel nog niet rond. De in oktober door Su zuki aan de kant gezette fa- brieksrijder geeft, onder normale omstandigheden, in maart vrijwel zeker de voorkeur aan een start in de Amerikaanse klassieker de 200 mijl van Daytona, die een week voor de Zuidafri kaanse GP gehouden wordt. Van Duimen laat momen teel nog twee mogelijkheden open, waardoor hij eventu eel niet naar Zuid-Afrika zal afreizen: een bindend advies van zijn sponsors of een verbod van de zijde van de Koninklijke Nederlands Motorrijders Vereniging (KNMV). Het bestuur van de KNMV wenst zich voorlopig echter, blijkens uitspraken van algemeen secretaris Jos Vaessen, niet uit te laten over sportcontacten met Zuid-Afrika. De Noordhollandse cou reur Pieter Blaauboer, lid van de KNMV, is onlangs actief geweest in Zuid-Afri ka. Blaauboer, een gerepu teerd endurance-coureur, heeft na afloop van het Europese seizoen de wijk ge nomen naar Zuid-Afrika om daar op uitnodiging van een bevriend collega, de Zuid afrikaanse motorenimpor teur Dave Petersen, aan een aantal races deel te nemen. Tijdens een internationale zesuursrace in welcome ein digde blaauboer als tweede. Het is niet bekend of de KNMV sancties zal treffen tegen het optreden van Blaauboer. T26 DINSDAG 23 NOVEMBERS IcsNEUZEN - De dames van Rapl ,-tie De derby tegen Olympia wJ goploper Capelle. Ook de herl Warande werd dik verloren. BARCELONA (ANP) - Een verzoeningspoging in het con flict tussen Barcelona-speler Bernd Schuster en diens club trainer Udo Lattek heeft gis teren geen succes gehad. Vice- voorzitter Gaspart voerde met beide Barcelona-werknemers- gesprekken. Terwijl Lattek zich van goede wil toonde, bleef Schuster onverzoenlijk. De Westduitse international handhaafde zijn ultimatum van dat hij zondagavond stel de: „Of Lattek, of ik eruit". De ruzie tussen de twee Westduitsers in Spaanse dienst laaide vorige week op, Drie clubs mogen nog afvloeien ZEIST - Ongeveer een half jaar geleden sprak het sectiebestuur betaald voetbal nog over 35 clubs. Weliswaar werd er ook toen al rekening mee ge houden dat het genoemde aantal te hoog gegrepen was, maar werd wel de indruk gewekt dat er va.f alles aan gedaan zou worden de nog bestaaandi clubs in leven te houden. Nu, tijdens de algemene najaarsvergadering betaald voetbal, die gisteren in Zeist gehouden werd, maakte het sectiebestuur duidelijk dat er pas ingegrepen wordt als het aan tal clubs gedaald is tot 32. Wat oneerbiediger gezegd, drie clubs mogen nog verdwij nen. Daar zal in Zeist geen mens wakker van liggen. Het sectiebestuur meent namelijk dat er met 32 clubs twee be speelbare competities in el kaar gezet kunnen worden. Echter, wel met de kantteke ning dat 32 clubs het minimum is. Vandaar dat sectiebe stuurslid Karei Jansen op merkt: „De club die dan in de problemen komt, kan op fi nanciële steun rekenen". Uiteraard stuitte dat in de vergadering op het nodige verzet. Onder andere bij DS'er Gerard Bouwer, die als tegen argumenten gebruikte: „Met het terugdringen van het aan tal clubs wurgen we de in komsten. Dat loopt in de mil joenen. Het is onmogelijk om met 15 competitieduels rond te komen". Die woorden maakten op het sectiebestuur overigens niet zoveel indruk. Karei Jan sen voerde aan dat ieder be stuur zijn marges heeft en liet vervolgens de verbaal nauwe lijks te kloppen voorzitter Eric Vilé opdraven toen Sparta- voorzitter Cor van Rijn maar bleef vragen waar die geld middelen dan vandaan ge haald moeten worden. Een concreet antwoord leverde dat niet op, al werd wel duidelijk dat bij eventuele hulpverle ning gerekend wordt op de clubs zelf. Elkaar in leven houden dus, met wellicht een uitbreiding van het gister avond eveneens uitvoering be sproken vereveningsfonds. Verzet was er tegen het voorstel van het sectiebestuur de toegangskaarten centraal te laten drukken. In dit geval bij de Centraal Drukkerij uit Delft. Ingegeven door het feit dat er altijd twijfels zijn als de recettes (bekerduels en vriendschappelijke wedstrij den) gedeeld moeten worden. Nog vers in het geheugen ligt het bekerduel NAC-Ajax, waarin de Amsterdamse lei ding NAC niet al te zeer ver trouwde bij de kaartverkoop en meende dat er veel meer dan de 10.000 opgegeven toe schouwers aanwezig waren. Met name FC Twente-voorzit- ter Ferry Fransen had nogal bezwaren, toen het sectiebe stuur aan het voorstel een lan delijke sponsor koppelde. Om de kosten te dekken. In ruil daarvoor mag die sponsor dan reclame maken op de achter kant van de toegangsbewijzen. „Dat is niet zo best voor de clubs", vond Ferry Fransen, „we hebben nu sponsors die kaarten gebruiken om recla me te maken. Dat zijn toch in komsten. Bovendien wordt er bij ons al gecontroleerd door de gemeente. Er kan niets fout gaan." Met dat laatste reageerde de Tukker, hij kreeg bijval van PSV en FC Utrecht, op de eigenlijke bedoeling van het voorstel, die voorzitter Eric Vilé verwoordde met: „De clubs bestellen de kaarten bij de drukkerij. De kaarten die over zijn worden terugge stuurd. De KNVB krijgt dan alle afrekeningen. De bezoe kende club kan die dan opvra gen. Het kan best zijn dat de clubs dan bepaalde inkomsten missen. Maar in dit geval gaat het collectief voor het indivi du." Intussen had NAC-voorzit- ter Frans Bayings het kathe der beklommen om als woord voerder van de clubs (lees FBO) zijn onvrede uit te spre ken over de door het sectiebe stuur verstuurde beleidsbrief. „Te laat binnengekomen", oordeelde de vergadering, waardoor het vrijwel onmoge lijk was om op de diverse voorstellen van het bestuur te reageren. Desondanks had de FBO in allerijl het een en an der op een rijtje gezet om tij dens de vergadering toch nog wat tegengas te kunnen geven. Erg veel leverde dat tussen haakjes nog niet op, omdat de nodige punten het regeerak koord raakten. Onder andere de rijkssubsidie waarover op dit moment nog geen duide lijkheid bestaat. Die is er evenmin voor de nieuwe liga structuur, grotere zelfstandig heid, die pas in juni 1984 volle dig ingevuld zal zijn. Daarmee samenhangend kon er gister avond in Zeist eveneens niet al te diep ingegaan worden op de toekomstige rol van het BBI, dat in de ogen van de clubs overigens wel wat te veel macht naar zich aan toetrek ken is. ZEIST - De betaalde sector van de KNVB heeft een lucra tief contract afgesloten met Adidas. Het contract dat in ju ni volgend jaar ingaat, levert het sectie bestuur betaald voetbal drie ton op. Daarvoor inde de KNVB slechts 65000. Het was de eerste keer dat het sectiebe stuur betaald voetbal een con tract alleen afsloot. De ama teurs, die ook in het pakket za ten, zijn inmiddels zelf op zoek gegaan naar een sponsor. Ongeveer twintig leden van de ondersteuningsgroep (een eenheid tussen de 'gewone' politie en de ME in} van de Rotterdamse politie hebben gisteren een gezien de ge- beurtennissen op en rond de voetbalvelden de laatste tijd actuele oefening gehouden. De groep oefende zich in het aanhouden van relschoppers in het openbaar vervoer. Op de bovenste foto wordt een 'aangepaste' bus van de Rotter damse busdienst door enkele politie-mensen onder han den genomen. De relschoppers waren gisteren zestig stu denten van de Rotterdamse politie-opleidingsschool. Zij werden op niet zachtzinnige wijze in een poHtie-bus a/ge voerd. (foto inzet). SAINT-ETIENNE (AFP/ ANP) - Het schandaal rond de Franse voetbalclub St. Etienne breidt zich steeds verder uit. Bijna dagelijks doen zich nieuwe onthullingen voor, die de omvang van de frauduleuze financiële manipulaties ra zendsnel vertakken. De meest recente bekentenis behelst het bestaan van een tweede zwar te kas. Een geheim fonds bin nen de zwarte kas dus, die de zaak nog duisterder kleurt. De tweede zwarte kas schijnt vooral gediend te hebben om de persoonlijke genoegens van de voormalige voorzitter Ro- cher te dekken. Het bestaan van de tweede zwarte kas kwam aan het licht tijdens het gerechtelijk onder zoek. Onder het bewind van Rocher hield de club er drie boekhoudingen op na. Naast de officiële werden de zwarte kas en het geheime fonds apart geregistreerd. De finan ciële gegevens daarvan waren slechts voor een select gezel schap toegankelijk, de afwik kelingen van het tweede geld circuit uitsluitend gereser veerd voor door Rocher per soonlijk geballoteerde perso nen. Uit dat fonds werd bij voorbeeld de trip van Rocher in 1978 naar het WK in Argen tinië bekostigd. De voorzitter had oog voor decorum en reis de op kosten van de club per privé-jet. Bovendien nam hij voor het verteer een zakcentje mee van 20.000 francs, onge veer tien mille. Het justitiële onderzoek heeft boven water gebracht, dat de zwarte kassen gevuld werden uit zeker vier - maar waarschijnlijker is vijf - bronnen. De verkoop van en treebewijzen, van drankver koop in het stadion, van sup portersartikelen in het club winkeltje werden niet altijd voor de correcte waarde boek houdkundig verwerkt, het geen eveneens het geval was met de recettes van vriendsch appelijke wedstrijden. Boven dien bestaat het vermoeden, bewijzen zijn nog niet boven tafel, dat er behoorlijk gerom meld werd op de transfer markt. Zo zou St. Etienne zwart geld overgehouden heb ben aan de verkoop van La- combe naar Bordeaux en Ro- cheteau naar Paris Saint-Ger main. Beide betrokken clubs hebben verontwaardigd op die aantijgingen gereageerd en op de bekende Franse wijze met veel aplomb de zaak ontkend. Aan de andere kant schijnt Rocher de komst van Zimako in 1977 van Bastia, van Platini in '79 van Nancy en van Niel sen in '81 van Anderlecht ge deeltelijk met zwart geld gefi nancierd hebben. Alleen over de hoogte van de bedragen be staat verschil van mening. Ro cher noemde voor Zimako 1,8 miljoen francs, zijn toenmali ge vice-president Arnaud 1,6. Voor Platini had de club vol gens Rocher 370.000 francs ex tra zwart betaald, volgens Ar naud 300.000, en voor Nielsen had Rocher 2,1 miljoen extra over. Een bedrag dat door Ar naud extreem wordt genoemd, maar niet kon worden weer legd, omdat hij op het moment van de transactie geen plaats meer had in het bestuur. In Franse dagbladen worden druk gespeculeerd, dat Rocher met opzet hogere bedragen heeft genoemd om het aandeel, dat hij in eigen zak gestoken heeft, te bagatelliseren. Inmiddels heeft de rechter van onzerzoek Fayen zes per sonen in staat van beschuldi ging gesteld. Rocher wordt be schuldigd van misbruik van sociale fondsen, het er op na houden van opzettelijk ver valste boekhouding, en fraude. Met hem werden twee voor malige vice-voorzitters, de penningmeester en secretaris generaal medeplichtigheid verweten. Bovendien werd Henri Fieloux, de advocaat die Rocher na 21 jaar voorzitter schap ten val bracht, aange klaagd. Fieloux wordt mede plichtigheid ten laste gelegd aan het produceren van de vervalste fakturen, die negen maanden geleden de dood steek voor Rocher vormden. Uit rancune heeft Rocher daarna de affaire aan het rol len gebracht. toen Schuster zonder af te gen drie trainingen verzuTm de. De 22-jarige middenveld» was na zijn optreden in dejn terlandwedstrij d Noord-Iet' land - West-Duitsland ij plaats van Barcelona naar Keulen gevlogen. Lattek v«. wij derde zijn recalcitrante m. pil daarop uit het trainings- kamp van Barcelona schrapte zijn naam uit de se lectie voor de competitiewei. strijd tegen Celta Vigo (j.jj Schuster verklaarde zondag dat zijn wegblijven gebeurt was met goedvinden van ie tweede vice-voorzitter var Barcelona, Casaus. Deze zot Schuster een vrije dag hebl gegeven na de interlandwed strijd in Belfast. Casaus ont kende de bewering van Schus ter. Voorzitter Nunez, de enige topman in Barcelona-kringen die Schuster wenst te behou den, wil de zaak afdoen met een forse boete en een waar schuwing. In Barcelona wordt verwacht, dat een dergelijk optreden Nunez op grote weerstand bij zijn collega-be stuursleden komt te staan. Van onze sportredactie DEN HAAG - De Koninklijke Nederlandse SchaatsBoml (KNSB) rekent voor het huidi ge schaatsseizoen met een te kort van 100.000 gulden. Hel bondsbestuur heeft de begro ting voor het seizoen die op 11 december in Rotter dam tijdens de honderdste jaarvergadering van de KNSB wordt gepresenteerd, keurd. De totale begroting be draagt voor het nieuwe zoen 2,1 miljoen gulden, 49.800 gulden hoger dan die van vo rig seizoen. Het bondsbestuur neemt het begrote tekort van een ton niet al te dramatisch. Voor het af gelopen seizoen, het jubileum jaar, was een nadelig saldo be cijferd van 130.700 gulden. De grote publieke belangstelling voor de wereldtitelstrijd heren in Assen en voor de toertoch ten op natuurijs zorgde ervoor, dat penningmeester Mooy ffl batig saldo van bijna 110.""' gulden kon noteren. Het eigen vermogen van Heren tweede klas a: Xpia-warande 1-6 - de eerste helft scoorde Wa nde al na twee minuten 0-1. an de Leeuw zorgde voor "gelijkmaker voor Olympia. tien minuten in de tweede Lift scoorde Warande uit een rafcorner: 1-2. Daarna wer ker aan Olympia-zijde veel :ic0's genomen, hetgeen leid- ,tot de 1-6-eindstand. Heren derde klas D: CA- ELLE-RAPIDE 3-1 - Koplo- =r Capelle scoorde al na tien inuten uit een strafpush. Di rt daarna werd een tweede óffer genoteerd voor Capelle. voor de rust zorgde Marco ■oón voor 2-1. In de tweede Elft kwam Capelle al snel op Dames vierde klas A: Van onze sportmedewerker TERNEUZEN - De wie lervereniging Zeeuwsch- Vlaanderen is erin ge- tgd opnieuw een sponsor te vinden voor de amateurs en de liefheb bers. Keurslager Ulijn uit de Axelsestraat in Terneuzen kwam snel tot een akkoord met de wie lervereniging. Maandag kwam het bestuur van de wielervereniging Zeeuvvsch-Vlaanderen bij elkaar om samen met Martin Ulijn orde op za ken te stellen. „We zijn blij met deze sponsoring. Het is in elk geval een goede zaak voor ons", aldus Hans Moens, namens de wie lervereniging. Martin Ulijn is zelf ook een wie- Ierenthousiast en dat heeft er toe bijgedragen om een complete uitrus ting aan de amateurs en liefhebbers te schen ken. 'au onze tennismedewerker l'LST - Neckermann A is na 'ie speeldagen de leider in luie A van de Hulsterse be- 'ijfstenniscompetitie. Afge ven zaterdag maakte het lel Hl nq pel groeide door die onverwachte meevallers tot 605.000 gulden. Het begrote tekort van een ton wordt voornamelijk toege schreven aan verminderde in komsten uit wedstrijden. Werd vorig seizoen gulden op die wijze .verdiend met de Europese titelstrijd langebaan in Den Haag in bet vooruitzicht wordt op niet meer dan 200.000 gulden winst gerekend. FRANKFORT (SID) - De Westduitse voetbalbond (DFB) heeft gisteren in een officiële verklaring van voorzitter Neuberger het volste vertrou wen uitgesproken in coach Jupp Derwall. Na het verlies van het West duitse elftal tegen Noord-ter- land (0-1) was de positie van Derwall van vele kanten t discussie gesteld. Het ontsi s van de bondscoach en de op volging door Ribbeek werd ais normaal uitvloeisel van ontwikkelingen van de laa maanden bestempeld, waa de nederlaag tegen de Noor ieren als .laatste druPPj| werd aangemerkt. 5®1? ontving na het wereldbekei toernooi in Spanje al veel k tiek. DFB-voorzitter Herman Neuberger stelde zich v kant op achter Jupp Den» „Nederlagen in interland»» strijden zijn voor de fu voetbalbond nog nooit aan ding geweest naar zoni ken te zoeken. Laat - daar de trainer voor aa wijzen. Het debacle van j de schaatsbond M''e metten met Saman/Ago »»r met de cijfers 8-0 te win- cn. Een totaal van 14 punten ruim voldoende om voorlo- B de koppositie in te nemen o deze poule. Bet B-team van Necker- ann is minder succesvol. Na rWige wedstrijd met 8-0 te ibben verloren, leed het nu nederlaag met 2-6 tegen Kindt Biesbroeck speelde m do eerste wedstrijd al aar winst. Rabo Nieuw-Na- werd hiervan het slacht- ffer (6-2), Door wnen te met 6-2 van Rademakers is team van Goossen de lei- ',n Poule B met 14 punten, °lgd door Bleijenbergh met Punten, dat deze punten za- ag verzamelde tegen Ver deren (8-0). NSM en Rabo arnole deelden de buit (4-4). Van onze tennismed r'j1 totaal 64 wedstrijden werd Se'U" de TSI-hal te Goes, voor URnti j wer(len gedeeld tussen d oor rf„er- Het gehele weekeinde in u'twisseiing tussen beide dist 'strict ,i -en rnet 11 'aar' T°taal a deepBi, j 'eder vier partijen speeh *ronk gesteld zich te meten op °m de nodige ervaring op te d fast kan niet alleen Der aangewreven worden. Dat te gemakkelijk zijn. O" van Derwall is niet aan a de. Zijn contract loopt t juni 1986 en het bondsbesw moet er voor zorgen, dat n j die datum in alle rust werken". Heinds.tand van 32-32 an m°,c!r ditrictstennisleraar «sultaii Visser een ë°ed bierbii a„ge"°emd. Hij sprak ®rs n dr'e Zeeuwse top- Hi^. aarbij doelde hij onder Axel J' ?uido Tolhoek uit 'idsklaiL1" de lonSste leef- en alle met grote verschil- in winst om- ancéa ze't.de deed ook Eme- len 7„an dingen uit Kapelle. oir c_ euWse topper is zeker bd^eefe.Beg~y'n uit Hulst zij i fas Jeftiid tot ën met 11 jaar Won °£Perrnachtig. Met 14 ie schad. van Michelle de van der Steen wist i°it tepB te dePerken tot 9-5. '2-4) Astrid van Damme Margo Bakker (12-2) ha: flir bei An Soi ove goe I Gu Ste 7-7, Sch Ste Lee ker Nie: Stei Gui Wir aert Joe: ter f

de Stem | 1982 | | pagina 6