UITBLAZEN Schaken mei ïn drieën 11 hulj DE STEM I even.._ ONDERZO DE STEM CO Aardverschui' ZATERDAG 30 OKTOBER 1982 MM PAGINA TWEE' WIM KOCK Goede werken Elegant PAPIER' VOOR UW PEN Dubbele moraal ZATERDAG 30 OKTO Ook subsidie voor tweede eigenaar premiewoning Onderzoek naar behandeling van geheime documenten T5 PAGINA 2 WGBLAD VOOR ZUDWEST NEDERLAND Jaargang 122 Nr. 19.963 Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem b v Directie Dr. W.A.J.M. Harkx Drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie L. Leijendekker H. Coumans Breda - Hoofdkantoor Spinveld 55, Postadres: Postbus 3229 4800 MB Breda Telefoon: voor directe verbinding zie onder betreffende afdeling Algemeen nr. 076-236911 Telex: 54176. Kantooruren ma. t.m. vr. van 8.15-17.00 uur. Bankrelaties Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 Raborek. 101053738 Handelsregister 27420 Centrale redactie Breda Nieuwdienst 076-236883 Stadsredactie 076-236880 Sportredactie 076-236884 Lezersservice Inlichtingen over Stemreizen en promotie: 076-236911 Fotoservice: 076-236573. Abonnementen Betaling 076-236347 19,19 per maand 57,25 per kwartaal 222,50 per jaar Postabonnementen met toeslag. Nieuwe abonnees: opgave bij elk rayonkantoor en servicepunt. Ook telefonisch of d.m.v. bon in de krant. Bezorgklachten Voor telefonische meldingen zie onder betreffend rayonkantoor. Rubriek 't Kleintje Opgave 076-236882 tot 17.00 uur. 2 dagen voor plaatsing. Grote advertenties Algemene informatie over mogelijkheden en tarieven: 076-236881 Regionale informatie: alle kantoren. Postadres: postbus 3229, 4800 MB Breda. Afsluittijd adv 09.00 uur één dag voor plaatsing; maandagkrant vrijdag 12.00 uur in Breda. Overlijdensberichten 076-236442. Buiten kantooruren ma. t/m vr. van 19.00-20.30 uur en zo. van 18.30-21.30 uur. 076-236394/236911. Debiteurenadministratie Advertenties 076-236227. Rayonkantoren Bergen op Zoom Zuivelstraat 26, 4611 PJ Tel. (alle afd 01640-36850. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Breda - Stadskantoor Nwe. Ginnekenstraat 41 4811 NN. Abonnementen 076-236322. Overige afd. 236326. Kantooruren ma. t/m vr.Van 8.15-17.00 uur. Bezorgklachten 076-236888 ma. t/mvr. 8.15- 18.00 uur, za. 8.15-17.00 uur. Etten-Leur Markt 28, 4875 CE Tel. (alle afd.) 01608-21550. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Goes Klokstraat 1, 4461 JK Tel. (alle afd.) 01100-28030. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. Hulst Steenstraat 14, 4561 AS. Tel. (alle afd.) 01140-13751. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. Oosterhout Arendstraat 14, 4901 JK Tel. abonn. en adv. 01620-54957. Tel. redactie 01620-51800. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Roosendaal Molenstraat 45. 4701 JN. Tel. (alle afd.) 01650-37150. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Terneuzen Nieuwstraat 9, 4531 CV Tel. (alle afd.) 01150-17920. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-12.30 en. 13.30-17.00 uur. Vlissingen Torenstraat 4381 ET Tel. (alle afd.) 01184-19910. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Toen het gemeentebestuur van Palm Beach kort gele den bijeenkwam in de kleine met hout betimmerde raads zaal van waaruit het deze ex clusieve badplaats in het zuidelijke puntje van Florida regeert, was het voornaam ste punt op de agenda de goedkeuring van de achttien liefdadigheidsinstellingen die in het maatschappelijk seizoen 1982-'83 geld willen inzamelen voor goede doe len. Want ook al stond het hele eilandje op dat moment op zijn kop van de gerucht makende echtscheidingsaf faire van Peter en Roxanne Pullitzer, de aan allerlei re gels en voorschriften gebon den sociale gebeurtenissen die de samenleving hier be zig houden, moesten ge woon doorgaan, vond de ge meenteraad. Sinds de echtscheiding twintig iaar geleden van Mary-Alice en Russell Firestone, de erfgenamen van een gigantische bandenimpe rium, is het tamelijk rustig gebleven op Palm Beach. Maar dit najaar is de Amerikanen opnieuw een blik gegund op het leven achter de ho ge muren, de prachtige sierbomen en de smeedijzeren hekken. De scheiding van Peter Pullitzer en zijn echtgenote Roxanne, die zes iaar getrouwd zijn geweest en nu voor de rechter staan omdat ze het niet eens kunnen worden over de boedelscheiding en de toewijzing van de kinderen, heeft een levens wijze aan het daglicht gebracht die de gemiddelde Amerikaan met stomheid heeft geslagen. De sexuele uitspattingen van het echtpaar en het overvloedig ge bruik van cocaïne hebben het beeld van het stadje als luxueus en decadent oord voor de allerrijksten slechts versterkt. De 32-jarige Ro xanne eist de voogdij over de kin deren en een alimentatie van 246.000 dollar per jaar (ruim 700.000 gulden) plus 25 000 dol lar voor vakanties, 18 000 dollar voor kleding en 12.000 dollar om uit te gaan. In de media die op de zaak-Pullit- zer zijn afgekomen als vliegen op de pot met stroop, wordt Palm Be ach afgeschilderd als een oord waar de politie met opzet niet op slot gezette fietsen over de stad verspreidt als lokmiddel voor mo gelijke dieven, maar waar de rijken naar hartelust cocaïne kunnen snuiven zonder dat hun ook maar een strobreed in de weg wordt ge legd. Het hoofd van de politie, Joseph Terlizzise, geeft toe dat het moeilijk valt te achterhalen wat zich af speelt achter de muren in de exoti sche villa's. Maar hij houdt vol dat het sex- en drugelement door de pers zwaar wordt overdreven. Ter lizzise, die vier jaar geleden van het minder exclusieve Fort Lauderdale werd overgeplaatst naar Palm Be ach, meent dat veel van wat in de kranten wordt geschreven, het ge volg is van de „jaloezie van de ver slaggevers". „Je ziet het venijn ge woon van hun pen druipen Drie jonge Westduitsers hebben patent aangevraagd op hun vinding: een schaakspel voor drie personen. Op het driehoekige bord met 144 velden speelt ieder met 20 stukken. Op de foto de uitvinders, v.i.n.r. Andreas Bangen, Herbert Kern en Wofgang Wagner tijdens een „potje". Toch is het niet vreemd dat de Amerikanen hebben gesmuld van de vaak lugubere details van de Pullitzer-zaak, want de rechtszaak werpt licht op het leven van de al lerrijksten die normaal alleen dat gene van hun leventje laten zien dat ze zelf kwijt willen. Niet alleen kranten in New York, Chicago en Los Angelos hebben de rechtszaak op de voet gevolgd, ook de Palm Beach Daily News, een krantje dat uitsluitend op Palm Beach ver schijnt en vol staat met de laatste roddels en jongste succesverha len, heeft dagelijks aandacht be steed aan de onthullende aspecten die tijdens de zitting aan het licht zijn gekomen. Momenteel is het even rustig, want de zitting is ver daagd. Van een oord als Palm Beach gaat grote aantrekkingskracht uit, hoewel lang niet iedereen hier wel kom is. „De nouveau riche en de joden kunnen hier wel komen wo nen", vertelde Billy Walsh, een zeer elegante makelaar van mid delbare leeftijd, „maar ze krijgen nooit toegang tot de clubs. Ze wor den overal buiten gehouden. Zo'n soort leven spreekt bijna niemand aan. Dus ze komen en ze gaan snel". Daar komt bij dat een huis kopen op Palm Beach een dure aangele genheid is. Een driekamerflat in de 'goedkopere' wijken van de stad kost al snel 300 .000 dollar (bijna een miljoen gulden). En een op trekje aan de South Ocean Boule vard kost tussen de twee en tien miljoen dollar. Toevallig is net deze week een huis aangeboden voor zes miljoen dollar. Sommigen van de mensen die hier wonen, wonen hier vanwege de privacy zoals wij len John Lennon en zijn vrouw Yoko Ono. Anderen, zoals Rose Kennedy, willen juist worden opge nomen in het sociale circuit. Geaccepteerd worden in Palm Beach betekent dat je deel uit maakt van een groep van 1000 vooraanstaande families die elkaar de loef afsteken met galabals, cocktail party's en veilingen voor een liefdadig doel. Dat die veilin gen jaarlijks zo'n 10 a 15 miljoen dollar opbrengen, is voor de plaat selijke bevolking voldoende recht vaardiging voor de extravagante uitspattingen van de organisato ren. Vraag de plaatselijke inwoners naar de Pullitzers en ze vertellen je precies welke goede werken het echtpaar verricht heeft. Grace Pe ters, gemeenteklerk, zegt: „Vorig jaar hebben we twaalf miljoen dol lar opgehaald. De Pullitzers? Zo'n proces hebben we nog nooit ge had", zegt ze verdedigend. Be schuldigingen als zouden zwarten, joden en Spaanstaligen niet wel kom zijn op Palm Beach, worden door mevrouw Peters met kracht ontkend. In vele opzichten is Peter Pullit zer een typisch voorbeeld van de mensen die op Palm Beach wonen. Hij is de kleinzoon van iemand die een fortuin heeft gemaakt (de kran tenmagnaat Peter Pullitzer, die de naar hem genoemde prijs voor de beste journalistieke prestatie heeft ingesteld) en is daarom respecta bel. Hij heeft een enorm jacht en zo goed als zeker een Rolls Royce. Palm Beach is verder een oord waar ouderwetse elegantie hoogtij viert, „Alle oude vrouwen hier heb ben twee a drie face-lifts achter de rug zegt makelaar Billy Walsh. In de winkelstraten liggen de etalages niet vol met badmode zoals men in een badplaats zou verwachten, maar met peperdure, met parels af gezette japonnen. Het komt maar zelden voor dat de rust hier wordt verstoord. Afge zien van de zaak-Pullitzer zijn er dit jaar twee schietpartijen geweest die de aandacht hebben getrok ken. Een rijke makelaar werd dood geschoten door een jongeman die hij in een bar had opgepikt en een radeloze vrouw vermoordde haar man. De zaak-Pullitzer die dient voor de rechtbank van West Palm Be ach, die stad op het platteland die de rijken bouwden voor hun be dienden, heeft veel emoties losge maakt omdat hij de sluier oplicht van een benijde en bevoorrechte levensstijl. Het spreekt voor zich dat de plaatselijke elite boos is en zich in verlegenheid voelt ge bracht. Maar de rest van de wereld is hen dankbaar voor het kijkje achter de schermen. (Copyright The Guardian/De Stem) ntiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir? Onlangs viel er op de BBC Worldservice een bizar ver haal te beluisteren. In het program Letter from London herdacht men het 50-jarig bestaan van de Buitenlandse Dienst van de BBC en daarin was de anekdote opgenomen van Francis Rentoul over de propaganda-uitzendingen in het Duits tijdens de oorlog. Daar werd door veel Duitsers klandestien naar geluisterd, zeer klandestien want er stond doodstraf op via het concentratiekamp. In zijn verhaal ging het over een Duitse familie die van de Admiraliteit in Berlijn het droeve bericht ontvangen had dat hun enige zoon Wer ner voor Führer und Fater- land gefallen was; een hel dendood in zijn U-boot tij dens een treffen met de En gelse vloot. Naar Duits ka tholiek gebruik richtte de fa milie een Totenmahl aan waaraan familie en intieme vrienden werden uitgeno digd deel te nemen. Toen alle uitnodigingen verzonden waren zond de BBC - uiter aard onwetend van dit alles- een nieuwsbericht in het Duits uit met daarin een lijst namen van zeelieden opge pikt uit de golven en nu op geborgen in een krijgsge vangenenkamp in Engeland. Op die lijst kwam Werners naam voor. Wat nu? De dol gelukkige ouders durfden de dodenmaaltijd niet af te ge lasten. Dat stond gelijk aan een openbare bekentenis dat ze naar de verboden BBC uitzendingen luisterden. De droeve plechtigheid ging derhalve gewoon door. In rouwkleding gestoken aan het hoofd van de tafel namen de ouders van de levende Werner de sympathiebetui gingen met zijn overlijden in ontvangst. Stuk voor stuk benutten de condolerende familieleden en vrienden de gelegenheid om de zwaarge- troffen vader even apart te nemen en hem een verhaal te vertellen als: Hans, ouwe jongen, ik heb vannacht ge droomd dat Werner hele maal niet dood is, maar le vend en wel rondloopt in een Engels krijgsgevangenen kamp. Zo levendig, zo echt! Dromen zijn niet altijd be drog". Niemand durfde iemand te bekennen dat hij naar de BBC luisterde, maar iedereen wilde Werners ouders troosten. Een andere sympathiebetuiger probeer de het zo: „Je weet, Hans dat mijn vrouw mediamieke ga ven heeft en volgens haar is Werner niet dood. Ze heeft een visioen gehad waarin ze hem levend aantrof in een krijgsgevangenenkamp. Ik geloof niet in bovennatuur lijke begaafdheden maar II- se's visioenen komen steevast uit". Zo ging het door. Gast na gast en geleidelijk aan werd het een ieder duidelijk dat ze allemaal stiekum naar de BBC hadden geluisterd. Wat was bedoeld als een so bere, wat droeve, herden kingsmaaltijd, ging steeds meer lijken op een vrolijke familiereünie. Omdat men de laatste flessen wijn op ta fel had gezet werd het ten slotte een gezellig feest waar op een ieder zich uitsloofde een. toast uit te brengen op de gezondheid van de gesneu velde Werner plus bij het af scheid een laatste sympa thiebetuiging aan de nog steeds in rouwkledij gesto ken ouders, die het goede uit Engeland zelf ook al hadden vernomen van de BBC. gjui O'JIKE Hoezeer sommige mensen er een dubbele moraal op na houden bleek weer eens uit een vraaggesprek in het ra dioprogramma Popdonder- plus. De krakers in het kraakpand de Groote Key-' ser in Amsterdam hebben zich ruimschoots voorzien van stenen en „Molly's" (molotovcocktails ofwel brandbommen) en wel „puur voor zelfverdediging". Zit ik er ver naast als ik aanneem dat het gros van deze krakers stemt tégen de plaatsing van nucleaire wa pens in ons land, nota bene omdat dat het gevaar van geweld vergroot? Erik van Eynatten Rijen De schrijver CEES N00TEB00M krijgt de Cestodaprijs 1982. De prijs is hem toegekend door de journalist NICO SCHEEPMAKER „voor het moeiteloos beoefenen van de Nederlandse taal in al haar genres". Nooteboom strijkt daarmee de somma van f 53,64 en een gegra veerd bekertje op. De prijs werd in 1974 bij wijze van scherts door enkele collega schrijvers toegekend aan Scheepmaker zelf. Sinds die tijd heeft de journalist de Cestodaprijs (cestoda is het latijnse woord voor lint worm) geïnstitutionali seerd. Scheepmaker is het enige jurylid. Hij reikte voor het eerst de prijs in 1975 aan GERRIT KOMRIJ uit. Daarna zijn achtereen volgens Herman Pieter de Boer, Harry Mulisch, Hugo Brandt Corstius, Kees van Kooten, K. Schippers en Annie M.G. Schmidt de ge lukkigen geworden. Voor Scheepmaker is steeds een veelzijdig gebruik van de Nederlandse taal de maat stafvoor toekenning. De 23-jarige BARBARA KREEFT, voormalig sterspeelster van het Poolse handbalteam, heeft de Westduitse natio nal iteit gekregen. Krefft vluchtte op 1 september tij dens een trip van haar clubteam Aks Chorzow door Limburg met vier teamgenoten naar West- Duitsland. MATS WILANDERstaat hoog ge noteerd bij de Zweedse fis cus. In de eerste negen maanden van dit jaar droeg de 17-jarige tennis speler al 1,5 miljoen Zweedse kronen (ruim 570.000 gulderi) aan de staatskas af. De winnaar van de open Franse titel, die bij zijn ouders in Vax- joe in het zuiden van Zwe den woont, wordt aange slagen voor negentig pro cent van zijn officiële in komen. Het progressieve tariefsysteem „dwong" BJÖRN BORG enkele jaren geleden zijn domicilie te verleggen van Zweden naar belastingparadijs Monte Carlo. Volgens zijn trainer JOHN ANDERS zal Wi- lander dit voorbeeld nog niet volgen. Landdrost J.C.J. LAMMERS van het Openbaar Lichaam Zuidelijke IJsselmeerpol- ders heeft zich kandidaat gesteld voor het burge meesterschap van de ge meente Almere. Zowel lan delijk als plaatselijk claimt de PvdA de burgemeester spost in de toekomstige ge meente Almere, die per 1 januari 1984 wordt inge steld. Het Kamerlid PATIJN, die zich voor de PvdA bezig houdt met burgmeesterbe noemingen, zal zich er sterk voor maken dat Al mere een PvdA-burge- meester krijgt. Van een onzer verslaggevers UTRECHT - De jongeren van de KVV.J en NVV-Jongeren contact gaan onder het motto „De maat is vol, nu werk, poen en lol" actie voeren tegen de jeugdwerkloosheid. Na plaatselijke discussiebij eenkomsten over ervaringen, vooroordelen en mogelijke op lossingen willen ze overgaan tot landelijke acties. Be verc DEN HAAG - Tweede en op volgende eigenaar-bewoners van een premiewoning kun nen voortaan ook subsidie krijgen. Tot nu toe bestond die mo gelijkheid er alleen voor de eerste eigenaar-bewoner van zo'n woning. Minister Nypels (Volkshuis vesting) heeft dit in een nieu we subsidieregeling veran derd met het doel de koop van premiewoningen aantrekke lijker te maken. De regeling geldt voor pre miewoningen in de A- en in de B-categorie, evenals voor de zogenaamde beschutte sfeer woningen uit de periode 1975- 79 (de voorganger van de hui dige premieregelingen). De re geling is van kracht voor wo ningen die na 1 juli 1982 zijn of worden verkocht en waarvoor nog een jaarlijkse bijdrage werd of wordt verstrekt. DEN HAAG - De chef Land machtstaf gaat een onderzoek instellen naar de wijze waarop binnen de defensie-afdeling gebouwen, werken en terrei nen wordt omgesprongen met documenten, waarop geheim houding rust. Dit blijkt uit een notitie van minister Van Mierlo aan de Tweede Kamer naar aanlei ding van de verwikkelingen rond de arrestatie van drie VVDM'ers die de vertrouwe lijkheid van bouwtekeningen van het militaire complex De Cannerberg in Maastricht zouden hebben geschonden. SPANJE heeft een totaal niet gen. Het spectrum is terug hoofdkleuren: de socialisten heid van 201 zetels en de r zetels. Het gat dat daarna v voor kort grootste partij, de maar 11 zetels. De communi: meer. De uiterst rechtse en facis kolonel Tejero hebben geen De Spanjaarden hebben zich voor een vermeend rood gev de grootste overwinning voo mocratie. Uitermate positief over een werkbare meerdert werkelijk geregeerd gaan w met in staat was. Toch kleven aan de enorm onderschatten schaduwkante winning te vroeg gekomen. Z doende over geschoold kade Ie zetten in die politieke en b kiezers van hem verwachten, is aangewezen op het bests nog door Franco is opgeboi Felipe Gonzalez zijn werk me nen. Nu is 'Felipe' zelf een grote vraag is of zijn achtert brengen dat in Spanje bitter n De weg der geleidelijkheid afgewacht moet worden of d< ger zich bij de verkiezingsu weer aan het complotteren z; ger, politie en ambtenarenapi 2ijn uitgevoerd, .zal Gonzalez en geleidelijk kunnen doorvoi verkiezingen in Spanje dan fergelaten. In dat vacuüm n armslag opereren terwijl zijl wachtingen van hem koester een gigantisch karwei.

de Stem | 1982 | | pagina 2