William Verstraeten drukt duidelijk stempel op cultuurbeleid Middelburg rbeids- tigeval ij NSM luiskil MIDEX JRT «-ZEEUWS 'eestelijke zrgadering ]e Tjasker Verlichting blijft ondanks afspraak branden 3INA ZEELAND 3- ZATERDAG 30 OKTOBER 1982 larkten PAGINA ZEELAND 4 VAN ZEELAND Bej aarden- schieting te 's-Heerenhoek Maandag start jazz-ballet in IJzendijke Kampioenen PY De Zwaluw Kwaden- damme Zeeuwse aanmoediging voor beeldend kunstenaar van Hulster bodem Kwaliteit Plaatselijk nieuws Hoofdplaat IJzendijke Vlissingen Tweede woon wagenkamp Zierikzee Verzets herdenkings kruis voor drie inwoners Goes /an onze correspondent ISKIL - Tijdens monta- erkzaamheden aan de we fabriek van de NSM in skil werd de werknemer uit Weert van de aanne- gsfirma B. en G. uit Budel een vallend portaal ge ien, waarbij hij een been c. et slachtoffer werkte met collega op een hoogte van n meter om een stalen aal op zijn plaats te bren- Plotseling braken de ppen, waarna R. door het ende gevaarte aan het gewond werd. a eerst in het Elisabethzie- iuis te zijn behandeld, d hij in de loop van de dag r het ziekenhuis in zijn nplaats overgebracht. Van onze correspondent AMSLAG - In verband met bronzen bestaansjubileum i de stichting Dagverblijf :stelijk Gehandicapten Iden Zeeuwsch Vlaanderen rdt maandag 1 november buitengewone ledenverga- ing gehouden. >eze openbare bijeenkomst dt plaats in het kinderdag- blijf De Tjasker aan de lenstraat te Zaamslag en int om 19.30 uur. Tevens zal deze avond afscheid wor- i genomen van enkele be- ursleden. INEUZEN - Veiling Terneu- 29-10-1982, Per stuk: bloem- A2 66-70, gr. komkommers 30- Per kg.: Eigenheimers 20, sav. 44-48, spruiten 47-51, kassnij- en 1 640, witlof A 320-340, A2 310, witlof 3: 150-190. Tomaten 6 kg.: A 2 380, B2 380-400. TERDAG DSKENS reatiepark Schoneveld, Kieweg xpositie van Elly de Koster met tekeningen, etsen en lino's. Ge dag., maand, gesloten, (t/m 31 ES nd- 20 u. Les uns et les autres, AAUW Kalkoenschieting. LST ling van Engeland- 15, 18.45, 21 13 u. Pink Floyd, The wall, a.l. L8.45 en 21.15 u. Porky's pikante tpark, 16 j. 18.45 en 21.15 u. np der verdoemden, 16 j. 21 u. soepzootje, a.l. 19 en 23.15 u. ,ige poesjes, 18 j. R. de Vilder- 20 Prijskaarting. W. Blommaert- 0 u. schieting. KLINGE ie de Moor- 15 u. schieting. OOSTERZANDE Hoogaars- 14.30 u. schieting. E WACHT e Kind- 14.30 u. schieting. R.v.d. en-15 u. schieting. DDELBURG ytheater- 19 en 21.30 u. Rolling nes „Time is on our side", a.l. STBURG leltheater- 19.15 u. De wraak Khan, a.l. 21.30 u. Zwoele nach- op Ibiza, 18 j. RNEUZEN xortheater - 14 u. Billie Turf, a.l. 19.30 en 21.45 u. Porky's pikante tpark, 16 j. 19.30 en 21.45 u. Pa- lise, 12 j. ISSINGEN tambra I- 19 en 21.30 u. Van de ïle meren des doods, 16 j. Alham- II- 19 en 21.30 u. Porky's pikan- Dretpark, 16 j. Galerie Marquis, ïuwendijk 15- Expositie van ■g Remé met schilderijen en larellen. Geop. woensd. t/m zat. 10-17.30 u., zond. 14-17 u. (tot 14 IDDORPE Herberg-14 u. Rolladeschieting. >NDAG [POSITIES: ZIE ZATERDAG. INGE ilpertuus-11.15 u. Koffieconcert. >ES and- 14 u. Avonturen van Pietje 11, a.l. 20 u. Les uns et les autres, JLST >ning van Engeland- 13.45, 16.15, 45 en 21 u. Pink Floyd, The wall, 13.45,16,18.45 en 21.15 u. Porky's cante pretpark, 16 j. 16 en 21.15 u. imp der verdoemden, 16 j. 13.45, 45 en 21 u. Een soepzootje, a.l. 30, 16.15 en 19 u. Pittige poesjes, j. Batavieren- 13 u. Kalkoen- ïieting. OZO- 14.30 u. schieting. 2 KLINGE Herleving-15 u. schieting. ^OOSTERZANDE Hoogaars-14.30 u. schieting. OEWACHT ide Molen- 14.30 u. schieting. G.v. imste-15 u. schieting. VMSW AARDE Claessens-14.30 u. schieting. IDDELBURG tytheater-14 u. Dik Trom en zijn irpsgenoten, a.l. 19 en 21.30 u. Rol- ïg Stones „Time is on our side", OSTBURG ïdeltheater- 14 en 20 u. De wraak m Khan, a.l. 16.30 u. Zwoele nach- n op Ibiza, 18 j. .UISKIL allinga-15 u. schieting. ERNEUZEN Lixortheater - 13.45 en 16 u. Billie urf, a.l. 13.45, 16, 18.45 en 21.15 u. >rky's pikante pretpark, 16 j. 18.45 21.15 u. Paradise, 12 j. LISSINGEN lhambra I- 14 u. Sjors-Sjimmie de reuzen, a.l. 19 en 21.30 u. Van koele meren des doods, 16 j. Al- imbra II- 19 en 21.30 u. Porky's ■kante pretpark, 16 j T16 Oostburg wil PZEM niet betalen Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De Oostburgse wethouder van Openbare Werken, A. de Feijter, is niet van plan om de rekening te betalen voor openbare verlichting die, ondanks afspraken met de PZEM toch blijft branden. Hoewel de gemeente uit bezuinigingsoverwegingen heeft besloten dat de straatlantaarns bij de jachtha ven te Breskens, en te Nieuwvliet-Bath vanaf 15 okto ber uit moeten, brandt de verlichting nog steeds volop. BURGEMEESTER Asselbergs. Van een onzer verslaggevers SLUIS - Burgemeester J. As selbergs van Sluis is, voordat hij in zijn huidige ambt werd benoemd, werkzaam geweest bij het kabinet van de com missaris van de Koningin in Zeeland. Dat hij uit deze pe riode enige kennis heeft over gehouden wat betreft de werkwijze van de heer Boer- tien, bleek donderdagavond tijdens de vergadering van de Raad van Sluis. Mevrouw C. van Oorschot (PvdA) wilde wel eens weten hoe het kwam dat Sluis moet opdraaien voor de 3.000,- die de recente ontvangst van de Amerikaanse delegatie heeft gekost. „Wij hadden toch begrepen, dat de commissaris van de Ko ningin Sluis deze ontvangst heeft aangeboden", aldus me vrouw Van Oorschot. Burge meester Asselbergs had wel enig idee hoe een dergelijk misverstand had kunnen ont staan. „De commissaris biedt wel eens meer wat aan zonder er een prijskaartje aan te han gen", antwoordde hij glimla chend. En dat ondanks de toezeg ging van de PZEM dat de lich ten vanaf die datum 's avonds niet meer zouden worden ont stoken. „Ik zal er op toezien dat de PZEM die ongevraagd geleve- re stroom bij de gemeente niet in rekening brengt", aldus wethouder de Feijter. „Doet men dat wel, dan betalen wij eenvoudig niet". Zijn collega-bestuurder H. Thomaes, de man die in Oost burg over de centen gaat, maakt zich niet zo druk over de zaak. „Ach, zoveel extra gaat dat nu ook weer niet kos ten, zo'n paar lantaars", aldus Thomaes. „Je moet zoiets niet direct op de spits drijven, ten slotte krijg je als gemeente nogal dikwijls te maken met de PZEM, en ben je ook nog aandeelhouder". Bij het energiebedrijf zelf bleek gisteren nog niets be kend van een afspraak met de gemeente Oostburg om de be wuste lichten uiterlijk 15 okto ber te doven. „Maar misschien gebeurt het op 1 november", aldus een woordvoerder. „Een dergelijke datum ligt ook meer voor de hand". Het besluit van de gemeente Oostburg om de lantaarns aan de Breskense jachthaven en te Nieuwvliet-Bath gedurende de wintermaanden niet te la ten branden, is onderdeel van een plan om volgend jaar in totaal 40.000 gulden te bespa ren op de openbare verlich ting. Er moet dan wel eerst per 10 mille worden geïnvesteerd, op welke punten in de ge meente de straatlantaarns uit moeten is nog niet precies be kend. Een nota daarover is in voorbereiding. KAMPERLAND - Studie weekend - De Zeeuwse Mu ziekschool en de muziekvere nigingen aangesloten bij de KNF Zeeland houden van vrijdag 10 tot en met zondag 12 december een studieweekend in de Schotsman in Kamper land. De muzikale leiding be rust bij Wim Vos en Paul C. van Belzen. De slotuitvoering is toegankelijk voor ouders en overige familieleden. KAPELLE - Emancipatie - De emancipatiewerkgroep Kapel- Ie belegt op donderdag 4 en dinsdag 30 november een avondbijeenkomst voor vrou wen in de Vroone te Kapelle. Aanvang 20 uur. Op 4 novem ber wordt de film Door het noodlot bepaald vertoond en op 30 november is er een dis cussie over De kunst van het moederschap. •s- HEERENHOEK - Verga dering NCB - Op donderdag 4 november houdt de kring Zuid-Beveland van de NCB een vergadering in de Jeugd- s HEERENHOEK - In de Koren beurs hield men een schieting op de liggende wip; er waren 29 schutters. De uitslag is: eerste hoofdvogel H. v.d. Dries, Concor dia. Tweede hoofdvogel M. Nijsten, Vrye Schutters. Eerste zij vogel M. Koens, Spes Nostra; tweede zijvo- J. Rijk, Vrye Schutters; derde z'Jvogel A. v.d. Bulck, Eensgezind heid; vierde zijvogel H. Koens, Spes Nostra. Eerste kal C. v.d. Bries, Soranus; tweede kal H. v.d. Bries, Concordia; derde kal B. de Jonge, Concordia; vierde kal A. Geense, Zorgvliet. Meeste kleine vogels C. Remijn, Spes Nostra, acht vogels. De vliegende vogelprijs was voor A. v.d. Bulck, Eensge zindheid. De volgende schieting is op dinsdag 9 november. Van onze correspondent 'JZENDIJKE - Mevrouw van der Ham uit Philippine begint baandag 1 november met Jazz-ballet in IJzendijke. On langs publiceerde De Stem een artikel over de plannen; mo menteel zijn er 11 deelnemers. Maandagavond begint men 19.45 tot 20.45 uur in de gymzaal in de Verl. Molen straat. Van onze duivensportmedewerker KWADENDAMME - Het ge neraal kampioenschap bij de postduivenvereniging De Zwaluw is gewonnen door H. Beulens en zoon met 8467 pun ten. 2. J. Wouterse 7237. 3. M. Boudens 6931. 4. Combinatie J.S./J:G 5690, 5. J. van 't West einde 5158. Duifkampioenschappen oude duiven, vitesse. 1. J. Wouterse, 2 en 3. H. Beulens en zoon, idem midfond, 1. F. Franse, 2 en 3. M. Boudens, idem fond: 1. H. Beulens en zoon, 2. J. Claessens en zoon. Idem jonge duiven vitesse: 1. A. Arrebout, 2. H. Beulens en zoon; 3. J. Beulens. Idem fond: 1. J. Wouterse, 2. A. Arrebout, 3. M. Boudens. Hokkampioenschappen, oude vitesse: 1. J. Wouterse, 2. H. Beulens en zoon, 3. Combi natie J.S./J.G., idem midfond I. H. Beulens en zoon, 2. M. Boudens, 3. F. Franse. Idem fond: 1. J. Bal, 2. H. Beulens en zoon, 3. J. Claessens en zoon. Idem jonge duiven vitesse: 1. A. Arrebout, 2. H. Beulens en zoon, 3. J. Wouterse. Idem fond: 1. H. Beulens en zoon, 2. A. Arrebout, 3. J. Wouterse. Navluchten: 1. F. Franse, 2. J. Wouterse, 3. H. Beulens en zoon. hoeve in 's-Heerenhoek. Alge meen voorzitter ir. A.J.Latijn- houwers zal een inleiding hou den over het landbouwbeleid in eigen land en in de EEG. Aaanvang 19.30 uur. GOES - Bazaar - Op zaterdag 6 november houdt de jeug draad van de gereformeerde kerk in de lts aan de Bergweg in Goes een bazaar en rom melmarkt. De opbrengst is be stemd voor de verbouwing van het jeugdhuis van de gerefor meerde kerk in Goes. MIDDELBURG - Energiebe sparing - De Coördinatiegroep Energiebesparing Zeeland houdt van 2 tot en met 4 no vember een „energie-actie" in Middelburg-Zuid. Hiervoor wordt in gebouw het Zuider baken aan de Rentmeester laan een energiecentrum inge richt. De voorzitter van de Wijkvereniging Zuid R.J. Burgmeijer, zal het energie centrum op 2 november om 15 uur officieel openen. MIDDELBURG - Rozekrui- zers - Op 5 november houdt het Rozekruizersgenootschap een bijeenkomst in gebouw De Schakel in Middelburg over het thema Bevrijding uit de onwetendheid. Aanvang 20 uur. DE ZEEUWSE cultuur-gedeputeerde P. Boersma (midden) reikt dit jaar de 'Aanmoedigingsprijs voor jong Zeeuws ta lent' uit aan beeldend kunstenaar William Verstraeten (links) uit Middelburg. Verstraeten, die geboren werd in Hulst, deelt de prijs met Piet Dieleman (rechts) uit Arnemuiden. De laatste wist, nauwelijks van de academie af, de aandacht te vestigen op zijn „vitale, krachtige en kwalitatief goede schilderwerken" Door Henk Postma MIDDELBURG - „Als je zelf uit Zeeland komt en op getrokken bent uit de klei dan moet je geen brandende Duitse steden schilderen. Dat is nergens goed voor. Het zou toch ook wat onge rijmd overkomen wanneer ik hier plotseling met een Frans accent ga praten". De Zeeuwse beeldend kunstenaar William Ver straeten 31), een vijftal jaren geleden vanuit zijn geboor testad Hulst naar Middel burg vertrokken, legt uit aan welke maatstaven een kunstwerk in zijn ogen moet voldoen. Zowel intellect als gevoel moeten er volgens hem aan ten grondslag lig gen. De vormgeving moet daarmee in evenwicht zijn. Maar niet minder van bete kenis is de relatie van het kunstwerk met de maker zelf. William Verstraeten heeft enig recht van spreken, waar het om de beoordeling van zijn kunstbroeders of -zusters gaat. Want als coör dinator van het gemeente lijk tentoonstellingspro gramma in de Middelburgse Vleeshal slaagde hij er de afgelopen jaren in om de ruimte in het historisch bouwwerk een plaats te ge ven op het lijstje landelijk bekende expositieruimten voor moderne kunst. Dat wapenfeit is nu ook op provinciaal niveau er kend. Want zoals deze krant onlangs kon melden, hebben zijn verdiensten voor het tentoonstellingsbeleid in de Vleeshal het provinciaal be stuur ertoe gebracht dit jaar de 'Aanmoedigingsprijs voor jong Zeeuws talent' aan hem toe te kennen. „Door goed inzicht en nauwgezette voorbereiding heeft hij het mogelijk gemaakt dat de laatste jaren een groot aan tal kwalitatief goede uitin gen van vernieuwende en grensverleggende beeldende kunst zijn gepresenteerd", weet een persbericht van de provincie te melden. Maar niet alleen zijn ver diensten voor het tentoon stellingsbeleid in de Middel burgse Vleeshal hebben tot de toekenning van de prijs geleid. In de eerste plaats is de beloning te danken aan de constatering dat zijn eigen werk als beeldend kunstenaar opvalt door „een grote, constante, verrassen de kwaliteit". Kenmerkend voor dat werk is dat het zich veelal op kleine details en wetens- waardigheidjes richt, die in wisselwerking worden ge bracht met ruimten en krachten zoals die te vinden zijn op de hele aardbol of dat nu zalen, landschappen of magnetische velden zijn. Hij gebruikt dan ook steeds wis selende materialen en tech nieken, waarbij de fotogra fie vaak een centrale plaats inneemt. Tweeëneenhalf jaar gele den meldde hij zich terug in Hulst met een een project dat als 'horizonroute' werd gepresenteerd, goed voor een even toeristisch als kunstzinnig uitstapje door de wijdse polders. Het werd in het gemeenschapscen trum Den Dullaert tentoon gesteld. Vooral bij de vogel wacht De Steltkluut zag men er wel wat in, maar het trok niet zozeer de aandacht van de plaatselijke bestuur ders dat het ook in werke lijkheid werd uitgevoerd. Hulst was toch al niet erg ontvankelijk voor de ont- wikkelingsmogelij kheden van William Verstraeten als beeldend kunstenaar, want toen hij daar nog woonde deden de bestuurders hard nekkige pogingen om hem te weren uit de beeldende kun stenaarsregeling, bedoeld om een tijdlang in het le vensonderhoud van (aanko mende) kunstenaars te voor zien. Kort nadat hij de zaak in hoger beroep gewonnen had, trok hij naar de Zeeuw se hoofdstad. Sinds die tijd kochten rijk en provincie werken van hem aan en volgde deelname aan tentoonstellingen als 'Beelden op de berg' in Wa- geningen, 'Beeldhouwkunst uit de Zuidelijke Nederlan den' in het Middelheimpark te Antwerpen en aan een drietal reizende exposities 'Kunst uit Zeeland'. Samen met Folkert van der Wilge, die daartoe van het gemeentebestuur op dracht had gekregen, ging hij zich begin 1979 bemoeien met het tentoonstellingen- beleid in de Vleeshal. Daar voor was jaarlijks 35.000 gulden beschikbaar. „Onze bedoeling", zegt hij, „was te laten zien dat het met zo'n redelijk budget best wel mo gelijk is om internationale en nationale kunst te bren gen van zoveel mogelijk kwaliteit". Na een jaar stop te zijn compaan om persoon lijke redenen en zette Ver straeten de programmering op eigen houtje verder. „In het begin", zegt hij, „was er nogal wat kritiek. Maar dankzij wethouder Schoenmakers, die er een cultuurnota voor schreef, is het allemaal doorgegaan. Het heeft hem wel een paar keer bijna zijn kop gekost, want een meerderheid in de gemeenteraad vond het aan vankelijk niet nodig om in Zeeland nationale of inter nationale kunst van beteke nis te brengen. Daar zat de Zeeuwse bevolking toen vol gens hen niet op te wachten, ze vonden het te moeilijk en soms ook aanstootgevend. Maar moderne kunst be staat nu eenmaal en het is zonde om een hele provincie daarvan af te sluiten". William Verstraeten stopt nu met zijn activiteiten voor de Vleeshal, hoewel zijn werk daar eigenlijk het laatste jaar pas financieel gehonoreerd werd via de beeldende kunstenaarsrege ling. Hij wil wat meer tijd hebben voor wat hij enkele omvangrijke projecten noemt en wellicht om les te gaan geven. Wanneer hij in december zijn aanmoedi gingsprijs in ontvangst neemt zal over één van die projecten meer duidelijk zijn. Dan wordt een boekje gepresenteerd met daarin zijn 'eerste studie voor een berg'. Het gaat om een lan- ge-termijn-project. „Eind 1983-begin 1984 ga ik het stadhuis verzetten, een jaar daarna wil ik zover zijn dat ik een berg verplaatsen kan". De programmering van de tentoonstellingen in de Vleeshal wordt nu overge nomen door het pas opge richte gemeentelijk bureau voor culturele zaken. Ver straeten „Ik heb er wel ver trouwen in dat ze tot een structureel beleid zullen ko men. Wat voor inhoud eraan gegeven wordt moet worden afgewacht. Maar het is niet net als Van Agt dat ik een zinkend schip verlaat. Ik laat een bloeiend bedrijf na". VOS-cursus - Eind januari start er in Hoofdplaat een VOS-cursus in de RK lagere school. VOS betekent vrouwen Oriënteren zich op de Samen leving. Deze cursus wordt op initiatief van de plaatselijke vrouwenbond van het NKV gehouden. Belangstellenden kunnen zich voor 10 november opgeven bij mevrouw S. Wae- beke-Visscher. De kosten van de cursus bedragen 30 gulden. Hengelen - De HSV De Schel de te Hoofdplaat houdt op zon dag 31 oktober de zevende, te vens laatste clubwedstrijd van dit seizoen, die meetelt voor het kampioenschap. De aan vangstijd is 12.00 uur. In het algemeen klassement kan G. Pielaet, die een voorsprong van 1520 punten heeft op J. van Lare, zijn titel vrijwel niet meer ontgaan. Jeugdbelang - Vandaag houdt de IJzendijkse drumband Jeugdbelang een grote bingo avond met als hoofdprijs een varken. Plaats van handeling is café la Porte d'Or en men begint om 20.00 uur. Deze avond wordt gehouden ten ba te van het uniformenfonds van de drumband. YVC - Vrijdag 5 november houdt de IJzendijkse volley balclub haar ledenvergade ring om 20.00 uur in café la Porte d'Or. Naast de gebruike lijke agendapunten komt er ook een bestuursverkiezing. YVC heeft dringend behoefte aan bestuursleden. Ook het 25- jarig bestaan, dat volgend jaar wordt gevierd, zal aan de orde komen. Daarnaast zal tijdens de vergadering worden be sproken hoe YVC nog meer le den kan aanmelden. Bingo - Zaterdag 30 oktober om acht uur houdt drumband Jeugdbelang een bingo-avond in La Porte d'Or. Er zal ge speeld worden om varkens vlees. Tijdens deze avond zal de muzikale omlijsting wor den verzorgd door De Scha rhi no's. De opbrengst is voor de aanschaf van nieuwe unifor men. MAC De Zeeuwen - De eind stand van het clubkampioen schap 1982 luidt als volgt: A- klas: 1. C. de Weerd, Bergen op Zoom 150 punten; 2. C. de Bruijne, Krabbendijke 147; 3. J. Huige, Middelburg 142; 4. A. van Loo, Kapelle 140; 5. L. Wouters, Souburg 133 punten. B-klas: 1. A. Verduyn, Vlissin gen 148; 2. J. Foppes, Zierikzee 147; 3. C. Steenhard, Goes 145; 4. J. Marree, Goes 99; 5. J. Kod de, Middelburg, 50 punten. GOES - Het algemeen bestuur van het woonwagenschap, dat gisteren in Goes bijeen was, heeft van burgemeester Th. de Meester uit Zierikzee te horen gekregen dat een tweede woonwagenkamp nabij Zie rikzee gerealiseerd kan wor den. Grond aan de Klerks weg bij Zierikzee, waar tien staan plaatsen worden gecreëerd, zal daarvoor aan het woonwa genschap worden overgedra gen. Het is de bedoeling dat het kamp in de loop van het vol gend jaar wordt gerealiseerd. Verder benoemde het alge meen bestuur wethouder L. de Leeuw uit Goes opnieuw voor een jaar als voorzitter van het woonwagenschap. llllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNIIIIIHIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIimilllllllllllllllNIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIilllim Burgemeester mr. W. Blanken van Goes eert een lid van de familie Pik met het Verzetsherdenkingskruis terwijl diens zuster en broer toekijken. llllllllllllllllllllllllllllllllillllilllllllllilllllllllllirilllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIililllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilHIIIillllllllllllllllllllllillllilllHIIIIIIIIIHIllillllllllllllllllllHin Van een onzer verslaggevers GOES - In het stadhuis van Goes heeft burgemeester mr. W. Blanken gisteren het Ver zetsherdenkingskruis uitge reikt aan drie Goesenaren die tijdens de bezettingsjaren 1940-1945 actief zijn geweest in het verzet. Het zijn drie leden van het gezin Pik: de 62-jarige me vrouw Dini Leenheers-Pik en haar broers de 59-jarige Mari- nus Pik en de 56-jarige Johan Pik. Bij de plechtigheid was ook hun 95-jarige moeder me vrouw C.Pik-Verburg aanwe zig. Mevrouw Leenheers - haar man ontving reeds eerder het Verzetsherdenkingskruis hielp in de bezettingsjaren bij de verspreiding van het illega le blad Vrij Nederland, geld, voedsel en distributiekaarten, die afkomstig waren van overvallen in Goes en omge ving. Marinus Pik dook in juni 1943 onder, nadat hij hoorde dat hij in Duitsland moest werken. Hij kwam op een door de Duitsers gevorderd binnen schip terecht dat werd ge bruikt voor het transport en de opslag van munitie. Door via de boordradio buitenland se stations af te luisteren hield hij zijn familie in Goes regel matig op de hoogte van de oor logssituatie. Later heeft hij voor de Binnenlandse Strijd krachten als ordonnans ge werkt en als tolk bij het Ame rikaanse leger. iJohan Pik verrichtte koe riersdiensten voor de O.D. (Orde Dienst) en hielp illegale bladen verspreiden. Als lid van de partizanengroep- Boerma nam hij actief deel aan de bevrijding van Goes. Burgemeester Blanken bracht de drie oud-verzets strijders dank voor hun daad werkelijk verzet tegen de Duitse bezetters en benadruk te dat er in de bezettingsjaren daarvoor veel moed nodig was. Na de uitreiking van de Verzetsherdenkingskruizen bleef het gezelschap nog enige tijd informeel bijeen.

de Stem | 1982 | | pagina 17