m Enorme ravage bij inbraak in Schoondijke 4 Vrije van Sluis door provincie op vingers getikt DESTEM Opbouworgaan betreurt afstoten van hulp aan de gemeenten Belgische-Zeeuwse samenwerking bij opwerpen dam Windmolen voor Bevelandse jeugd in gebruik genomen eageren op enties met lummer? Nieuwe piano's 50% kor ting Zeeland sceptisch over personeels bestand Weekenddienst redactie service en e? Kommunika KLEINTJE ZATERDAG 30 OKTOBER 1982 Rolladeschieïing schieting J. van Urk EXTRA KLEINTJE Vandaag Reynaert- wandeltocht in Hulst HULSTENAAR NATIONAAL KAMPIOEN Zeeuwse CDA- bestuurders vergaderen in Kapelle Belangstelling kaarslicht concert99 groot LANDBOUWSCHOOL VOOR DERDE MAAL MIKPUNT Gedeputeerde W. Don: takenpakket ter discussie CONFLICT OVER FUIKEN A04 ef aan De Stem, Postbus 3229, in een van onze rayonkantoren, op de enveloppe linksboven het en de 2 volgcijfers te vermelden. van lerdei 5a, leus, ikter, le- ca- leren aub. :r. 5a, vas- oelin- ïoudt oult.l. e.d. vens- 1146, n. Ook u kunt een partner vinden via ons unieke, succesvolle en betaalbare comp. systeem. Alle rela tievormen mogelijk. Gratis brochure bij Postbus 162, 9300 AD Ro den. Erkend door de Raad van Toezicht. Een nieuw pluspunt in uw reclame: Het plaatsen van een KLEINTJE vormt een we zenlijke bijdrage tot het realiseren van uw doel. TIENDUIZENDEN lezen u! Doe dagelijks mee! Het spel staat op pagina 2 T1! Olierampenregeling Het Zwin bekrachtigd Van een onzer verslaggevers BRUGGE - Belgische en Nederlandse autori teiten hebben gisteren een regeling bekrach tigd die het natuurgebied Het Zwin tegen olie verontreiniging moet beschermen. De ondertekening vond gisterochtend plaats in het Provinciaal Hof te Brugge. De gouverneur van de Bel gische provincie West-Vlaan deren en de commissaris van de koningin in Zeeland han teerden daarbij de pen. De re- geiing treedt over twee weken in werking. Men hoopt vanaf dat moment effectief te kun nen optreden wanneer een olievlek langs de kust het na tuurgebied, gelegen op de Bel gisch-Nederlandse grens, be dreigt. In zo'n geval zal een zand- dam worden aangebracht in de Zwin-geul. De benodigde grond (ongeveer 1600 m3) kan vlakbij de geul worden opge graven (zie tekening). Is het gevaar geweken dan wordt de dam weer geslecht. Afsluiting met een dam is ook denkbaar als de olie al Het Zwin is binnengedrongen. Dan hoopt men afzetting van de smurrie op de oevers te kun nen voorkomen door de getij debeweging uit te schakelen. Voor andere meer ingewikkel de situaties kan volgens de overeenkomst geen draaiboek worden opgesteld. Uitwisseling De regeling voorziet in we derzijdse uitwisseling van personeel, materiaal en voer tuigen, zonder dat men daar voor, in 1 „ginsel althans, kos ten bij elkaar in rekening brengt. De overeenkomst is opge steld in afwachting van maat regelen die eventueel door ho gere overheden worden geno men. Volgens beide provincies laat het gevaar voor oliever ontreiniging van de uniek geachte zoutwaterflora-en fauna in Het Zwin, geen ver der uitstel toe. De beheerders van het na tuurreservaat (de stichting Het Zeeuwse Landschap en de Compagnie Het Zoute) hebben toestemming gegeven tot het uitvoeren van alle werkzaam heden die nodig zijn om het binnendringen van olie te voorkomen, als ook voor even tuele opruimingswerkzaam heden. Bij een actie berust de algemene leiding op Neder lands grondgebied bij de bur gemeester van Sluis, op Bel gisch grondgebied bij de gou verneur van West-Vlaande- ren. Als optreden noodzakelijk is, wordt een breed samenge stelde commissie bijeen geroe pen met vertegenwoordigers uit beide landen. Bratis 3 vo- Zaterdag 30 okt. in de Herberg te Zuiddor- pe. Aanvang 14.00 uur. Zat. 30 zond. 31 okt. >n de I in café zaal de Hoogaars, waar- Groenendijk. Aanvang 9 uur. 14.30 uur. METAALDETECTORS voor beroep en vrijetijd Postb. 573 Voorburg. Tel 070-867240. PROFESSIONELE geluids boxen 2x150 W. cont Lam„s" l hoogte 1.75 m. tel. 076- 14 30 650159 na 18.00 uur. alle ti- ax èn id van meest i van lechts 'erfect 3 top- lie de corder Dar koop- ilst Klasse piano's met 10 jaar garantie. Nu tijdelijk Westersingel 42, Rotter dam, 010-363500. Maak een reclame met een Het helpt Van onze correspondent HULST-De buurtvereni ging „Den Dullaert" in Hulst organiseert van daag voor de tweede maal de Reynaert-wandeltocht genaamd: Reynaert-mars Hulst 802. De afstanden zijn 5, 10 en 25 km. De starttijd voor de 5 en 10 km is om 14.30 uur en voor de 25 km om 13.00 uur. Als start-, plaats is gekozen het ge meenschapscentrum Den Dullaert aan de Sportlaan in Hulst, leder die de tocht volbrengt ontvangt een daarvoor speciaal ontworpen medaille. Groepen van tenminste 11 personen, ontvangen daarenboven een groeps- herinnering. Vorig jaar was de deel name buiten verwachting groot en ook dit jaar re kent het bestuur van de buurtvereniging weer op een grote belangstelling. MGBLA0 VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren 'iTerneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnum mers op pagina 2. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Jan Jan sen (piv.. chef), Frank Dey, Raul de Schipper, Cor de- °oer (foto), Ton Koomen (sPort). Hulst: Eugène Ver beten. Goes: Gé van Ber- *el. Middelburg: Henk Post ma. Oostburg: Co Meertens. Servicepunten Axel: Boekh. Passage, Pas- sa9e 13, 01155-1208. Kloos- 'sizande: mevr. Neve, W. Alexanderstr. 4, 01148-2250. Advertentie-expl. [aspecteur Zeeland: C. Me- "P. Privé 01150-95839. Van onze correspondent HULST - Slager Ko Jansen uit Hulst heeft tijdens de slagers- vaktentoonstelling in Utrecht het nationaal kampioenschap in de wacht gesleept. Jansen deed dat met het ma ken van paté. De wedstrijden vonden deze week plaats. Maandag vindt dehuldiging van de Nederlandse kampioen uit Hulst plaats in Utrecht. Van onze correspondent KAPELLE - De vereniging van Christen Democratische gemeente- en provinciebe stuurders, afdeling Zeeland, houdt donderdag 4 november een ledenvergadering in De Caisson, aanvang 19.30 uur. Gedeputeerde Drs. R. Barbé zal op deze avond een korte in leiding houden over de stimu lerende rol die provincie en gemeente kunnen spelen bij het bevorderen van de werk gelegenheid. Na deze inleiding is er gelegenheid tot het uit wisselen van kennis en erva ring op dit terrein. Eventuele vragen zullen door een forum worden beantwoord. Van een onzer verslaggevers SINT KRUIS - Er bestaat een enorme belangstelling voor het eerste in de reeks „kaars lichtconcerten", dat morgen avond in de dorpskerk te Sint Kruis wordt gehouden. Van de 130 beschikbare, kaarten waren er gistermid dag al 118 verkocht. Het con cert wordt verzorcht door het Londense Gabriele Koper En semble (2 trompetten, hoorn, trombone en tuba) en begint om 20.00 uur. De allerlaatste kaarten kunnen nog gereser veerd worden door Ooi 177-1631 te bellen. Bij gevaar voor binnendringendde olie wordt in de Zwingeul een dam opgeworpen. Het be nodigde zand kan vlakbij worden gewonnen. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Wanneer de provincie Zeeland het perso neelsbestand per jaar met één procent zou moeten terug brengen, gaat dat jaarlijks tien arbeidsplaatsen kosten. Men vraagt zich in het Pro vinciehuis echter af hoe het Rijk zo'n inkrimping, zoals verwoord in het jongste re geerakkoord, kan afdwingen. Dat bleek gistermiddag uit opmerkingen van de CDA-ge- deputeerde J. Ventevogel (Fi nanciën). Hij zei: „Ons is ver der nog niets bekend. Wij wachten af". Hij reageerde daarmee op een vraag van PvdA-fractievoorzitter C. van Zanten-Leijsen, die haar be vreemding over de zaak uit sprak. Zij uitte sterke twijfels over de mogelijkheden van de regering om zo'n directe in vloed op het personeelsbe stand van provincies en ge meenten uit te oefenen. Door het regeerakkoord zal jaarlijks 600.000 gulden min der aan rijksgelden naar de Zeeuwse provinciekas toe vloeien. Men heeft nog niet uitgerekend in hoeverre dit gemis gecompenseerd zou kunnen worden door de voor genomen ingreep in de ambte narensalarissen. Burgemeester Blanken van Goes stelt de windmolen in gebruik. Van onze correspondent GOES - Door de handrem eraf te halen, heeft burge meester mr. W. Blanken gis teren de windmolen bij de Hollandse Hoeve in Goes in werking gesteld. De molen is een initiatief van de Juniorkamer. Ander half jaar geleden heeft deze vereniging een commissie in het leven geroepen, die uit eindelijk de uitvoering van het project voor haar reke ning heeft genomen. Woordvoerder van die commissie, de heer B. Seelt, legde er de nadruk op, dat zonder de steun van de LTS te Goes en het plaatselijke bedrijfsleven de molen niet gerealiseerd had kunnen worden. De Juniorkamer heeft het project uitgevoerd met de bedoeling jongelui bekend te maken met windenergie. Nadat buiten, voor de kin derboerderij de molen op gang was geholpen, werd binnen door burgemeester Blanken de toepassing van de opgewekte stroom gede monstreerd. In de daaraan vooraf gaande toespraak bena drukte de burgemeester het belang van windenergie. Daarnaast gaf hij aan dat de Hollandse Hoeve meer en meer de rol van expositie ruimte gaat vervullen, met name waar het gaat om on derwerpen over natuur en educatie. Afhankelijk van de wind snelheid kan de molen een energieafgifte van 200 watt afgeven. Maximaal levert de generator uit de molen 15 volt. Binnen in de kinderboer derij, kunnen bezoekers door middel van een paneel bepalen wat er met de ener gie gaat gebeuren. Een aan tal lampen kunnen gaan branden elektrische model treintjes kunnen gaan rijden of een jacobsladder kan maïS transporteren. Voor redactionele zaken kunt u in het weekend contact opnemen met Henk Postma, 01180-33934 (alleen zaterdag) of Eugene Verstraeten, 01140- 16755. Van een onzer verslaggevers SCHOONDIJKE - Voor de derde maal in drie weken heeft de middelbare landbouwschool te Schoondijke in de nacht van donderdag op vrijdag bezoek gehad van inbrekers. De buit was gering (nog geen 100,-), maar de ravage die werd aangericht is enorm. Directeur J. Salomons schat de schade op een bedrag tussen de 5 en 10 duizend gulden. Hoe de inbrekers zijn binnengekomen is voor de politie nog een raadsel. Sporen van braak zijn niet gevonden. De daders verdwenen met een kleine honderd gulden aan munten. Waarschijnlijk omdat zij niet meer geld konden vinden zijn zij in de school op een verschrikkelijke manier te keer gegaan. Het bleef ditmaal niet alleen bij het open breken van kasten en bureaus, maar daarnaast zijn op grote schaal vernielingen aan gericht. Lampen werden van de plafonds geslagen, leermate riaal en meubilair verwoest. Het onderzoek kwam gisteren overigens met een flinke ver traging op gang. Omdat de veerponten vanwege de dichte mist een groot deel van de dag niet voeren, kon de technische recher che van de rijkspolitie uit Middelburg pas laat in de middag aan de slag. Kijken hoe de windmolen draait. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het zou een kwalijke zaak zijn, wanneer wij de dienstverlening aan de gemeenten moeten staken. Zo reageert directeur Mutsaerts van het Provinciaal Oop- bouworgaan Sstichting Zee land op de gedachte om de ac tiviteiten van zijn organisatie te beperken tot aangelegenhe den met een provinciale rei kwijdte. Hij maakte zijn opmerking gistermiddag tijdens een ver gadering van zijn bestuur. De verantwoordelijke gedepu teerde W. Don (PvdA), tevens voorzitter van het opbouwor gaan, liet doorschemeren dat het werk van zijn organisatie voor gemeenten (met name de onstersteuning bij de wel zijnsplanning) in ieder geval ter discussie zal komen. Eerder op de dag had hij de statencommissie voor be stuurszaken toegezegd dat binnen een half jaar een nota op tafel komt, waarin de posi tie en de taken van het op bouworgaan aan de orde wor den gesteld. Hij zei: „Het ta kenpakket gaat of dreigt te veranderen". De Provinciale Staten zul len uiteindelijk als subsidiege vers de knopen moeten door hakken. Achtergrond van deze ontwikkeling is de plotselinge intrekking van de 'rijksbij drageregeling instrumenta rium democratische planning', die een jaarlijks terugkomend gat van een half miljoen in de begroting van het opbouwor gaan heeft geslagen. Zoals eerder deze week ge meld, zijn de daardoor ontsta ne problemen al opgelost. Het ophouworgaan heeft een kwart miljoen op de begroting weten te bezuinigen (er wordt onder meer een vacature niet opgevuld) en het opbouwor gaan krijgt een nieuwe taak (beleidsplanning op het gebied van de jongerentehuizen), waarvoor het rijk een kwart miljoen naar Zeeland sluist. Mankracht Gedeputeerde Don bena drukte gisteren echter desge vraagd dat een en ander wel betekent dat het opbouwor gaan geen mankracht meer heeft om een aantal statenta- ken te blijven vervullen. Als voorzitter van het opbouwor gaan sprekend zei Don: „De vraag is nu of de Provincie er nog wel geld voor over heeft om het opbouworgaan een functie te geven in de demo cratische planning". IMGO. FNV-districtsbestuurder M. Strous wilde gisteren als be stuurslid van het opbouwor gaan wel eens weten boe deze organisatie zich nu nog kan bezig houden met weten schappelijk onderzoek voor kansarme groeperingen. Hij kon de ontwikkelingen bij het opbouworgaan niet rijmen met de hernieuwde weigering van Gedeputeerde Staten om subsidie te verleden aan het IMGO-Middelburg. Het IMGO wil 70.000 gulden van de Pro vincie om door vrijwilligers wetenschappelijk onderzoek te laten verrichten voor kans arme groeperingen. GS beargumenteerden hun weigering met de opmerking dat bestaande organisaties als het opbouworgaan deze iunc- ties ook (kunnen) vervullen. Don zegde gisteren toe dat de ze kwestie volgend jaar aan de orde zal komen bij de besluit vorming over de toekomstige functies van het opbouwor gaan. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII schikking van het waterschap vernietigd. De visser kan nu nog proberen zijn zin te krij gen via de afdeling Recht spraak van de Raad van State. GS zijn evenals het water schap van mening dat de wa terbeheersing door het plaat sen van fuiken in de water gang in het gedrang .komt. Als eigenaar van de sloot mag de heer Jansen er wel vis uitha len, maar niet door er fuiken in te zetten. De visser ligt al zo'n vijf jaar met het water schap over de kwestie in de clinch; de politie heeft al ver schillende malen zijn fuiken in beslag genomen. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Gedepu teerde Staten van Zeeland hebben het waterschap 'Het Vrije van Sluis' op de vingers getikt, omdat het de weigering van een visvergunning onvol doende heeft gemotiveerd. Het ging daarbij om een verzoek van de heer R. Jansen om met fuiken te mogen vis sen in de watergang tussen Het Groote Gat en de Linie ten zuiden van Oostburg. GS vin den dat het verzoek terecht ter zijde is geschoven, maar heb ben de desbetreffende be- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIJIJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIJIIIIIIIJIIJIIIIIJIIIIJIIIJ

de Stem | 1982 | | pagina 13