Axel is nog redelijk rijk 'Overlast in Cloosterstraat aanpakken9 Nu ook in Sas van Gent College Goes heeft plan voor toeristisch circuit BIBLIOTHEEK VAN AXEL EXPOSEERT CREATIVITEIT Naam wordt Reynaertschool Slavenburg 's Bank Bazar De Vurssche brengt 7 mille op VANZEELAND Vier Ambachten start bulletin politierapport Lezing over werken met poëzie Belastingen 4 procent omhoog Raadsleden Hontenisse: Infoteam FNV op toernee door Axel Axel stoot toch 508 woningen af Thema-avond uitgesteld Keizer Karelplein 8 - Tel. 01158-3415 Open dag op Zaterdag 20 november 1982 van 10.00 tot 16.00 uur T7Ö~F/«3ÏNA ZEELAND 2 Van onze correspondente AXEL - Zaterdag 30 oktober start in de Axelse bibliotheek een dubbele creativiteitsten- toonstelling. Tot en met zater dag 13 november is het werk te bewonderen van de cursisten van de ZVU-cursussen in Axel en men kan de tentoonstelling ter gelegenheid van het 10-ja rige bestaan van de landelijke vereniging van leraren hand vaardigheid, bekijken. Gedurende twee tentoon- stellingsweken is op diverse plaatsen in de Axelse biblio- theek het werk uitgestald. Het betreft diverse creatieve uitin gen op het gebied van tekenen, schilderen en etsen. Doordat de cursussen individueel ge richt zijn, dat wil zeggen op de mogelijkheden en interesessen van de individuele deelne mers, kan men een uitgebreid aantal werkstukken bewonde ren van zeer uiteenlopende technieken en onderwerpen. Daarnaast is er in de vitrine van de bibliotheek een ten toonstelling ingericht die pro beert het vak handvaardig heid onder de 'aandacht van het publiek te brengen, ter ge legenheid van het 10-jarige bestaan van de landelijke ver eniging van leraren hand vaardigheid. Door middel van affiches, teksten en foto's tracht men duidelijk te maken wat men op de scholen met het vak handvaardigheid wil be reiken. Werkstukken van leerlingen van diverse scholen, waaronder de mavo te Axel, moeten het geheel verduidelij - De tentoonstelling is het ini tiatief van J. Tolhoek uit Axel, die als cursusleider aan de ZVU verbonden is. De heer Tolhoek houdt jaarlijks een tentoonstelling van werkstuk ken van de ZVU-deelnemers in de bibliotheek. De ZVU-do- cent: „We willen zo bereiken dat de deelnemers aan onze cursussen hun creatieve mo gelijkheden aan een publiek tonen. Er zijn vele werkstuk ken bij die echt de moeite van het bekijken waard zijn en die het verdienen dat een groot aantal mensen er kennis van neemt". ken en verlevendigen. Openbare school mikt op tweede leerkracht Van een onzer verslaggevers HULST - De oudheidkundige kring De vier Ambachten is begonnen met de uitgave van een halfjaarlijks informatie bulletin voor leden en andere belangstellenden. Het bulletin biedt ruimte voor die zaken, waarvoor in het jaarboek vaak geen plaats is. Daarnaast bestond de be hoefte aan een forum voor verslaggeving van werkzaam heden van commissies en werkgroepen en andere be stuursmededelingen. In die behoefte hoopt het bestuur nu te kunnen voorzien. Voorlopig wil men het bul letin twee keer per jaar laten verschijnen. In de eerste, zes tien pagina's tellende, afleve ring wordt ondermeer verslag gedaan van presentatie van het boekwerk 'Dialecten in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen', van de activiteiten van de werkgroep archeologie en van de reis naar Aalst. Ook is een uitgebreide verhandeling op genomen over het bijna ver dwenen gewas boekweit. TERNEUZEN - De autobe stuurder H.D. uit Vogelwaar de reed woensdagavond bij het verlaten van het nieuwe ge deelte van de Guido Gezelle- straat tegen de wegafzetting, waarbij de vooras van de auto brak. D. bleek onder invloed van alcohol te verkeren. TERNEUZEN - Ten gevolge van een botsing tussen een vrachtauto, bestuurd door J.W.A.B. uit Rotterdam en een personenauto, bestuurd door W. van L. uit Sas van Gent, raakte de gasolietank van de vrachtauto lek en kwam er ongeveer 300 liter gasolie op bet wekdek terecht. De brand weer ruimde een en ander op. Het ongeluk gebeurde woens dagmorgen toen de Sassenaar vanaf de Zwedenweg naar de Noorwegenweg reed. Bij het inhalen van de personenauto kwam de vrachtauto daarmee in aanrijding. De personenau to liep zware schade op, de vrachtauto werd licht bescha digd en Van L. liep lichte ver wondingen op. TERNEUZEN - Drie perso nenauto's kwamen met elkaar woensdagmorgen in aanrij ding op het nieuwe gedeelte van de Guido Gezellestraat. In de richting rijskweg 61 ston den A.M. van D. uit Axel en daarachter R.R.T. uit Terneu- zen. C.S.L. eveneens uit Axel, naderde en zag te laat dat de auto's stil stonden, waarop een aanrijding volgde. De auto's liepen aanzienlijke schade op. HOEK - Bij het ploegen werd op het land van landbouwer èoense in de Willemskerke polder een luchtdoelgranaat gevonden. De gemeentepolitie waarschuwde de Explosieven Opruimings Dienst. VLISSINGEN - Op de krui sing Alexander Gochelweg- Troelstraweg verleende een personenauto bestuurd door mevrouw d. van de K. uit Vlis- singen geen voorrang aan de motorrijder V. van de G. even eens woonachtig te Vlissingen. De motorrijder werd geschept, kwam te vallen en liep een ge broken bovenbeen op. Hij is overgebracht naar het Bethes- da ziekenhuis te Vlissingen. Beide voertuigen zijn zeer zwaar beschadigd. MIDDELBURG - Op de Sta- tenlaan sloeg de 13-jarige fiet ser W.J.L. uit Middelburg plotseling linksaf. Hij werd geschept door een achterop komende personenauto, be stuurd door J.A.P. uit Middel burg. De jongen is met een hoofdwond overgebracht naar het Gasthuis ziekenhuis te Middelburg, al waar hij na be handeld te zijn weer naar huis kon worden vervoerd. MIDDELBURG - Vandaag houdt de openbare bibliotheek Middelburg en het Zeeuwse Secu-project een lezing over werken met poëzie. Steven van Campen, docent aan de academie voor de jour nalistiek te Tilburg zal in deze lezing aandacht besteden aan allerlei werkwijzen die be trokkenheid bij het maken en 'eren van poëzie stimuleren. ®j richt zich vooral tot lera ren uit LBO en MAVO, die met hun leerlingen op dit ter rein wat doen. Dat betekent een praktijk gericht verhaal °P basis van ervaringen die Van Campen opdeed in lager- en voortgezet onderwijs. De bijeenkomst, die wordt gehouden in het Zeeuws Kun stenaars Centrum, aan de Molstraat 13 te Middelburg, "egint om 20.00 uur en is gratis toegankelijk. Van een onzer verslaggevers HULST - De begin dit schooljaar gestarte openbare lagere school aan de Sportlaan in Hulst probeert voor het volgend jaar genoeg leerlingen bij elkaar te krijgen om een tweede leerkracht aan te stellen. Om dit doel te bereiken moet de grens van 23 leer lingen gepasseerd worden. Schoolhoofd E. van den Bergen en de pas in het leven geroepen ouderraad hebben er hoop op dat het lukt. Momenteel telt de school elf leerlingen, drie eersteklassers, vijf tweedeklassers en drie vijfdeklassers. Gezien het aantal handtekeningen dat in dertijd werd opgehaald viel dit aantal nogal tegen. „Vooral de afstand die de kinderen naar school moeten afleggen is bij veel ouders de oorzaak van een zekere drempelvrees", denkt ouderraadslid A. Kell- ner. „Mijn kinderen moeten dagelijks vanuit Sint-Jan steen naar school, maar dat is geen probleem. Ze stappen daar op de bus en een kwar tiertje later zitten ze op school". Behalve dat de ouderraad, die naast de heer Kellner be staat uit mevrouw H. visser en de heer J. Braet, probeert zo veel mogelijk reclame voor de openbare school te maken, neemt men ook de organisatie van feestjes en schoolreisjes op zich. „Door ie als school naar bui ten toe goed te verkopen trek je natuurlijk wel nieuwe leer lingen aan", zegt hoofdon derwijzer Van den Bergen, „maar dat komt bij mij op de tweede plaats. Het gaat mij erom dat er goed onderwijs wordt gegeven en dat daar door ouders besluiten hun kin deren hier op school te doen". Met dat onderwijs zit het volgens hem wel snor. „Omdat we maar een kleine groep heb ben, krijgen de kinderen alle aandacht. En dat is een be langrijk punt in het onderwijs, aandacht". Behalve voor een tweede leerkracht ijvert men ook voor de oprichting van een openbare kleuterschool bij de school. Ook daarvoor hoopt men volgend schooljaar ge noeg kleuters bijeen te krij gen. Inmiddels heeft de school ook al een naam, de Reynaert school. Deze naam werd be dacht door de 11-jarige John ny Braet. AXEL - Hoewel ook Axel niet ontkomt aan de alom heersende bezuinigingswoede is deze gemeente nog een van de rijkste in Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat blijkt uit de begroting voor 1983. Om niet te dicht bij de rode cijfers te komen willen B en W echter retributies en belastingen verhogen met 4 procent. Daardoor vloeit ongeveer 120.000 gulden extra in de ge meentelijke kas. Zodoende kon nog een bedrag van 372.000 gulden aan kapitaalslasten worden opgevoerd en een post onvoorziene uitgaven van 150.000 gulden. Tenslotte wil het college nog eens 2,5 ton putten uit de algemene midde len om de renteverliezen van het grondbedrijf (door de stag nerende verkoop van bouw grond) enigszins goed te ma ken. Leuke nieuwe plannen heeft ook Axel nauwelijks in petto. „Iedereen moet inleveren. Bo vendien heeft Axel al een pri ma voorzieningenpeil" zo lichtte burgemeester A. Hack deze week de cijfers toe. Het bedrag van 372.000 gulden gaat grotendeels op aan de groot scheepse verbouwing van het stadhuis en aan nieuw- en verbouw van scholen. Dat Axel op de kleintjes moet letten blijkt overigens ook duidelijk uit de begroting. In alle opzichten is zoveel mo gelijk de nul-lijn gehanteerd. Dat betekent bijvoorbeeld dat iedere vacature die op de se cretarie of bij gemeentewer ken ontstaat kritisch zal wor den bekeken. En ook dat er minder inleenkrachten wor den ingeschakeld. .Tenslotte moet de gemeente rekenifig houden met een gro te onberekenbare factor en dat is het plan van de regering om de financiële verhoudingswet te wijzigen in het voordeel van de grotere gemeenten. „Wij hopen dat de schade voor onze gemeente beperkt zal blijven" schrijven B en W echter opti mistisch in de begeleidings brief bij de begroting. De ge meenteraad behandelt die be groting in een vergadering op dinsdag 30 november, die om 14.00 uur begint. IN HET bejaardentehuis De Vurssche te Axel werd gisteren een bazar gehouden die voldeed aan de verwachtingen. De opbrengst bedroeg 7100,-. De door de bewoners gemaakte werk stukken gingen dan ook vlug van de hand. Verder kon men zijn geluk beproeven bij het rad van avontuur, werd er gesjoeld en bingo gespeeld. In de Vurssche werd ook bewegings- apparatuur voor bejaarden overhandigd. Op de foto probeert directeur Köpke van De Vurssche een bewegingsfiets uit. Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - De Hontenisser gemeente raadsfracties A. Roctus en P. Mangnus willen dat er maatregelen worden getroffen tegen de overlast die barbezoekers tijdens de weekends in de Cloosterstraat teweeg brengen. Zij vroegen dat gisteravond bij monde van C. Roctus (lijst P. Mangnus), die wees op de ernst van de situatie. Vooral de laatste paar we ken blijken de vernielingen, vechtpartijen, parkeerproble men en overlast sterk te zijn toegenomen. Zo moesten de ruiten van het postkantoor er aan geloven, werden auto's be schadigd, betonblokken uit de grond gerukt en bewoners las tig gevallen. „Het zit de bewo ners zeer hoog", aldus C. Roc tus, „Hiertegen moet wat ge beuren. Het is de hoogste tijd, wil de Cloosterstraat nog be woonbaar blijven". Zijn woorden leverden een instemmend geknik op van de overige raadsleden, maar ook achter de B en W tafel bleek men al op de hoogte van de si tuatie. „We zijn ermee bezig", aldus burgemeester mr. M. somers, die vanmorgen al een gesprek heeft met de bareigenaars om tot een mogelijke oplossing te geraken. Volgens de burge meester moet de oorzaak van de baldadigheden vooral wor den gezocht in overmatig drankgebruik en een verwil dering van normen bij jonge lui die de bars bezoeken. „Het enige wat je volgens mij eraan kan doen is het in stellen van een sluitingsuur", opperde C. Roctus. „Een paar maanden de politie er hard te genaan laten gaan en de onruststokers flink de les le zen", voerde E. Compiet (CDA) aan. Om de problemen op te los sen is volgens de burgemeester vooral ook de medewerking van de bewoners van de Cloos terstraat nodig. Het komt nog al eens voor dat vernielingen niet meteen bij de politie wor den aangegeven. Volgens Compiet zal het moeilijk wor den om de bewoners aan het praten te krijgen, omdat ze bang zijn voor represaille maatregelen. Van onze correspondente AXEL - Het infoteam van de FNV groot-Axel gaat de men sen informeren en helpen bij het invullen van de formulie ren voor de éénmalige uitke ring. Hiertoe zal men op een aantal plaatsen in de gemeen te Axel informatie-avonden houden. Het Axelse infoteam, dat sinds begin dit jaar actief is, helpt doorgaans mensen die zelf met problomen naar hen toekomen. Hiertoe heeft men een aantal info-adressen in de gemeente Axel opgezet. In to taal zijn er zeven personen in het team actief bezig met di verse soorten informatieverle ning. Doordat er nogal wat mensen zijn die probemen hebben met het aanvragen van de éénmalgie uitkering, heeft men besloten nu zelf naar de mensen toe te gaan. Het FNV-infoteam houdt hiertoe de volgende zittingen: 3 november Dorpsherberg in Zuiddorpe; 4 november Zee- landia in Koewacht en 5 no vember het mossel- en paling huis in Axel. Men kan vanaf 19.30 uur hier steeds terecht voor een ongedwongen hulp bij het invullen. Degenen die verhinderd zijn op één van de ze drie dagen te komen, kun nen terecht met vragen bij de coördinator van het infoteam Theo Damen, Mozartstraat 28, Axel, telefoon 01155-4096. Ook voor andere problemen kan men hier terecht, evenals bij de overige leden van het team. Van een onzer verslaggevers AXEL - Waarschijnlijk al per 1 januari 1983 hevelt Axel alle 508 gemeentewoningen over naar de regionale Zeeuws- Vlaamse woningbouwvereni ging. Dat is vooral mogelijk geworden door personeelsmu- taties. Een ambtenaar die met het beheer is belast, gaat in de VUT, een ander is met ziekte verlof. Vorig jaar nog besloot Axel om de woningen niet over te dragen. B en W kondigen de over dracht aan in de begeleidings brief bij de begroting voor 1983. Sinds die werd geschre ven is het plan nog in een stroomversnelling gekomen. Zo zijn de overdrachtsvoor- waarden nu aanmerkelijk be ter dan vorig jaar. Als de be woners akkoord gaan (en voor hen verandert er door de over dracht vrijwel niets) zal de ge meenteraad nog in de (begro- tings)vergadering van dinsdag 30 november het voorstel on der ogen krijgen. Met de raad worden weinig problemen verwacht, want die hield vorig jaar al een slag om de arm. Gewijzigde omstan digheden zouden aanleiding kunnen zijn om de huizen toch over te dragen. En zover is het nu gekomen, zo menen b. en OOSTBURG - De thema avond die het Vrouwencontact Lotje in Oostburg vanavond zou houden is uitgesteld. Ziekte van een van de leden verhindert de cabaretgroep „Achter dichte deuren kijken" om naar Oostburg te komen. De avond wordt nu waar schijnlijk in november gehou den. (ADVERTENTIE) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii GOES - Het gemeentebestuur van Goes laat plannen uitwer ken om de attracties die deze stad te bieden heeft te bunde len in een toeristisch circuit. Daarin zullen onder meer worden opgenomen het re creatiegebied De Hollandse Hoeve, het museum voor Zuid- en Noord-Beveland, het bowling-centrum aan de Beestenmarkt en de stoom tram Goes-Borssele. Dat deelde wethouder Dijk graaf woensdag in de Goese gemeenteraad mee in zijn ant woord op de algemene be schouwingen van de verschei dene raadsfracties op de ge meentebegroting 1983. De wet houder reageerde daarmee op de suggestie van PvdA- woordvoerder P. Duinkerken om Goes naar het voorbeeld van Enkhuizen door werkloze jongeren tot een sprookjesstad te maken. Het idee van een sprookjesstad zien B en W vol gens wethouder Dijkgraaf echter niet direct zitten. Wethouder Eshuis zei naar aanleiding van opmerkingen van diverse fracties niet bang te zijn, dat de door B en W voorgestelde bezuinigingen in onderwijssfeer tot kwaliteits verlies zullen leiden. Met na me in het vakonderwijs zijn volgens hem in de afgelopen jaren zoveel extra voorzienin gen gerealiseerd, dat daar zonder veel bezwaar wat inge leverd kan worden. Positief staan B en W tegen over de bouw van een tweede sporthal, al zal deze volgens Eshuis zeer sober van opzet en inrichting moeten worden om tot een sluitende of bijna slui tende exploitatie te komen. Persoonlijke ervaringen in Frankrijk hebben de wethou der warm gemaakt voor het stichten van een kleine ge meentelijke camping. Wethouder Dijkstra liet zich in nogal negatieve zin uit over de suggestie van de PPR-frac- tie de electrische stroom voor de kern Kattendijke te laten leveren door windturbines. Dijkstra zei, dat hiervoor ze ker 4 windmolens nodig zijn van het type dat de PZEM ge bruikt op het werkeiland Neeltje Jans in de monding van de Oosterschelde. Wethouder De Leeuw deel de mee, dat B en W nog dit jaar zullen komen met een raadsvoorstel voor de aanleg van een oostelijke binnenstads ontsluitingsweg. Daarbij zeg de hij toe veel aandacht te zul len schenken aan de veiligheid van het fietsverkeer. Wethou der Dijkgraaf waarschuwde voor een te groot optimisme over het financieel voordeel dat de gemeente uit de op brengst van de onroerend- goedbelasting en de renteda ling verwacht. Burgemeester W. Blanken zei naar aanleiding van een brief van de PPR, waarin wordt gepleit om Goes tot een kernwapenvrije gemeente te verklaren, aan een dergelijke vrklaring geen echte operatio nele waarde toe te kennen. Vraagstukken voer vrede en veiligheid behoren volgens burgemeester Blanken niet tot het terrein van het gemeente lijk beleid. „Dit zijn zaken die uitslui tend tot de verantwoordelijk heid en het beleid van de rege ring en de Staten Generaal be horen", aldus Blanken. Overi gens wees de burgemeester er op, dat in de bestaande ge meentelijke bestemmings plannen geen ruimte voor de plaatsing van kernwapens aanwezig is. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

de Stem | 1982 | | pagina 11