305: ■UW Spelletjesdag Reuzenhoek viel in de smaak Verbetering Noordzeewater nadelig voor bedrijven 'Geen centje medelijden' met drank misbruikers Provincie Zeeland honoreert protest tegen welzij nsprogramma Sog meer geld voor bestrijding werkloosheid IGE0T305. STEM GS: minder ziekenhuis bedden geeft geen pas |K Peugeot 305 linere grill, en, gestroom- r en u komt niddeld 5%. tvoeringen ie achterkant. 11 op 18,5 bij idsverkeer. ilt er nog veel an dashboard elen. fcze 305 ook spoorbreedte, hrijft Peugeot wikkelde pk, die goed is l.Hetver- m/u konstant, sverkeer. 5 sedan-en BTW. HlPEUGEgjj ZATERDAG 23 OKTOBER 1982 IlIDDELBURG - De Zeeuwse somberheid Ier de inhoud van de provinciekas is omge- Sagen in voldoening. Er blijken jaarlijks en- Iele miljoenen guldens meer beschikbaar dan Itvoor kort werd aangenomen. Weekenddienst Wemredactie MARATHON UITZENDING RADIO DE YURSSCHE Scheepvaart Wel geld voor Humanitas en speeltuinwerk <u "O ■o a. c O O QJ "O O u 00 O Q. E ai y f I c c o g E aj x> :=p_J £- «3 c D -C C E'~ V T. - VAN ZEELAND T18 PAGINA ZEELAND 1 ieeuwse somberheid over rovinciekas onterecht aar [raat 4. 0-22. Van een onzer verslaggevers |tlet vorige dagelijks bestuur van de provincie hield tlaatste jaren niet op om te waarschuwen voor het drogen van de financiële middelen en maakte zelfs |éwag van een dreigend tekort. Maar het nieuwe col- ige dat deze zomer aantrad is bij het opmaken van de «ken al snel tot de conclusie gekomen dat momen- k1 sprake is van een gezonde financiële basis. Isiet alleen blijken allerlei Ter urgent geachte uitgaven, harvoor men enkele maan- In geleden nog terugschrok, fctseling realiseerbaar. Ook jor opdrachten ter bestrij- van de werkloosheid kan ter geld worden vrij ge hakt. iDe Provinciale Staten van Island zijn duidelijk verrast Ier het zuinige beleid, dat het Inge College van Gedepu- pde Staten heeft gevoerd.- plotselinge financiëlede hmte heeft er dan ook voor fronste wenkbrouwen ge- Maar zuchten van ver- Jrhting dringen dat feit naar [achtergrond. I.'olgens Gedeputeerde Sta lls in het verleden een zon- laig financieel beleid ge- |erd dat de stand van de re- rvefondsen geen zorgen Kr baart. Men verwacht dat heind dit jaar in de 22 re- jrvepotten totaal ruim 50 Ijoen gulden bevindt. Daar- ■wordt erop gewezen dat uit {aanzienlijke huisvestings- jserve, juist nu dit zo nodig flinke injecties aan de [.v,'sector toegediend kun- aworden, terwijl het even- kie aandeel van de provincie lie Westerschelde-oeverver- Bding (jaarlijks maxiamaal biljoen) zeker is gesteld, ivorige maand al konden de Isvinciale Staten na het op- Tta van de balans over 1981 i extra bedrag van 1 mil- In gulden in het provinciale pgelegenheidsfonds (jaar- kse voeding 1 miljoen gul- ii stoppen. Naast het werk- legenheidsfonds - waaruit pingen beschikbaar worden field om het scheppen en het loud van banen in de zoge- pmde marktsector te bevor- pn - willen Gedeputeerde ften nu ook hun fonds voor [Mindere voorzieningen gaan lekken om daarmee de werk- fsheid te bestrijden. Dat is teelijk omdat men er nu al puit gaat dat zich dit jaar pi begrotingsoverschot van 2 [3 miljoen zal voordoen. Dit panks het feit dat de Pro- leiale Staten gisteren nog extra ruimte van bijna2 Pioen opsoupeerden. [Voor redactionele zaken Punt u zich dit weekeinde Penden tot Rein van der ■Helm 01170-3370. B.g.g. f1153-1534 of 01150-12535. Het fonds voor bijzondere voorzieningen, waarvan voor al de gemeenten nogal, eens profiteren, leek enkele maan den geleden nog een noodlij dend bestaan tegemoet te gaan, maar nu ziet het college er een extra instrument in voor „werkgelegenheidsbev- orderende investeringen van enkele miljoenen". Het zou moeten gaan fungeren als een aanvulling op het „voorwaar denscheppend beleid", waar voor de provincie jaarlijks geld van het rijk krijgt. Gedeputeerde Staten gaan er verder nu al vanuit dat de begroting voor volgend jaar 2,3 miljoen gulden te ruim is opgezet. Het college wil een deel van dat geld meteen ge bruiken om zeer urgent geach te uitgaven te doen, die enkele maanden geleden nog onhaal baar werden geacht. Verder wil men er enkele nieuwe wensen mee honoreren. Dat levert samen een tiental nieu we banen op, de meeste bij de provincie zelf, maar ook twee bij de provinciale VVV. Ver der wil men dieper in de beurs tasten voor organisaties als Humanitas en Nuso (speel tuinwerk), terwijl een deel van de weggevallen rijksbijdrage voor de stichting Zeeland (het provinciaal opbouworgaan) gecompenseerd kan worden. Ook de subsidiëring van de provinciale hulpdiensten op het gebied van de maatschap pelijke dienstverlening kun nen nu voor volgend jaar vei- lig worden gestellen. Verder is ondermeer geld beschikbaar om het al vastgestelde cul tuurbeleid gestalte te geven, om onderzoek te laten verrich ten en om apparatuur aan te kopen. Wegen knelpunt Het grootste deel van de hap gaat volgend jaar echter naar het belangrijkste knelpunt in het provinciaal beleid: het on derhoud van de provinciale wegen. Daarvoor is dan niet 0,8, maar 1,3 miljoen gulden beschikbaar. Ten laste van dit jaar trokken de Provinciale Staten gisteren ook alvast een half miljoen extra uit voor het wegenonderhoud. Onlangs lie ten Gedeputeerde Staten uit rekenen dat de provincie in deze sector de komende jaren nog een achterstand van 8,5 miljoen heeft in te lopen wil men de wegen berijdbaar hou den. i'HVOOB ZUIDWEST NEDERLAND Horen iVneuzen, Hulst en Goes, fessen en telefoonnum- pagina 2. factie lneuzen: Rein van der F1 (editie-chef), Jan Jan- (plv. chef), Frank Dey, r1 de Schipper, Cor de r (foto), Ton Koomen p) Hulst: Eugène Ver eeten, Goes: Gé van Ber- f Middelburg: Henk Post- Oostburg: Co Meertens. Hlcepunten Boekh. Passage, Pas- le13, 01155-1208. Kloos- Fnde: mevr. Neve, W. pnderstr. 4, 01148-2250. rtentie-expl. "ecteur Zeeland: C. Me- pvé 01150-95839. ZAAMSLAG - Zo'n tach tig a negentig kinderen hebben gisteren in de Christelijke Lagere school te Reuzenhoek deelgenomen aan een spelletjesdag. In de morgenuren kon den de leerlingen van de klassen 1, 2 en 3 zich amuseren met talrijke spelletjes. Op speelse wij ze hielden zich zo'n veer tig kinderen enige uren aangenaam bezig onder leiding van het onderwij zend personeel. De middaguren waren bestemd voor de grote ren. Bij sommige onder delen, zoals dammen en tafeltennis, ging het er wat serieuzer aan toe en werd verbeten, doch sportief gestreden om het te verdienen eremetaal. Het was voor het twee de jaar dat zo'n dag werd gehouden en al was het in de morgenuren wat min der druk toch kan er op een geslaagde en vooral gezellige dag worden te ruggezien. MIDDELBURG - Hoewel Zeeland niet of nauwelijks geraakt wordt door het plan van minister Garde niers om grote aantallen ziekenhuisbedden af te stoten heeft het dagelijks bestuur van de provincie toch aan de bel getrokken. Het plan van minister Gardeniers wijkt slechts in geringe mate af van het Zeeuwse regio-advies dat al geruime tijd geleden door het ministerie werd aanvaard. Toch heeft het dagelijks provinciebestuur de minister erop attent ge maakt dat ze zich in haar jongste plannen op twee jaar oude en inmiddels achterhaalde cijfers ba seert. De bewindsvrouwe gaat ervanuit dat zich in de al gemene (normale) Zeeuwse ziekenhuizen over zo'n tien jaar 1140 bedden voor alge mene patiënten mogen be vinden, aangevuld met 74 ziekenhuisbedden voor psychiatrische patiënten. Uitgaande van het re gio-advies zijn echter voor algemene patiënten 112 bedden meer nodig (vol gens de meeste actuele be volkingsprognoses 97), ter wijl voor psychiatrische patiënten met 26 bedden minder kan worden vol staan. Gedeputeerde Staten hebben de minister in hun reactie nogmaals gewezen op de noodzaak om in Zee land van de landelijke norm (3,7 bedden per 100 inwoners) af te wijken. AXEL - De bejaardenomroep van het bejaardenhuis De Vurssche in Axel hield deze week voor de zesde maal een marathonuitzending. Van 8 tot 20 uur werd voor zowel bewoners als personeel een gevarieerd programma gebracht. Daarin verschenen als gas ten de heer Buijze, die een en ander vertelde over zijn reis naar Canada en Radio Tiger disc-jockey Albert van der Laan, die ook vroeger nog ach ter de knoppen heeft gezeten. Ook werd oprichter Pieter van Bendegem in het zonnetje gezet, omdat hij vier jaar gele den zijn eerste uitzending ver zorgde. Hij werd toegesproken door de voorzitter van De Vurssche, die namens de me dewerkers Mark Ingels, Moni que Dieleman, Leo Pauwels en Max Oosterling een cadeau overhandigde. Van een onzer verslaggevers ZEEUWSE KAMERS VAN KOOPHANDEL: MIDDELBURGTERNEU- ZEN - Het opleggen van na tionale regels ter verbete ring van de waterkwaliteit op de Noordzee betekent een verdere aantasting van de toch al zwakke concurren tiepositie van zeehavenin dustrieën. Wanneer eisen in omrin gende landen ontbreken of veel soepeler zijn staat het „milieu-rendement" van specifiek Nederlanse maat regelen in geen enkele ver houding tot de daarvoor noodzakelij ke kosten voor het bedrijvsleven. Dit schrijven de twee Zeeuwse Kamers van Koophandel in een reactie op de Nota Har monisatie Noordzeebeleid. De Kamers dringen er op aan geen maatregelen te ne men die kostenverhogend werken voor het bedrijfsle ven en die nadelig werken op, de concurrentiekracht van het regionale bedrijfsle ven. Wel vindt men dat Ne derland met de overige Noordzeestaten contact moet opnemen om tot een waterkwaliteitsplan voor de Noordzee te komen. „Het is echter voorbarig om, vooruitlopend op de re sultaten daarvan, nu reeds beleidsmaatregelen te ne men die alleen op Neder landse bedrijven van toe passing zijn." Zwemwater Een soortgelijk standpunt nemen de Kamers in ten aanzien van de aanpak om de kwaliteit van het zwem water langs de kust te ver beteren. Afgevraagd wordt of de voorgestelde maatre gelen (zuivering en eventu eel desinfectie van afvalwa terlozingen alsmede sane ring van op de kust uitstro mende regenwateroverstor- ten) in de Zeeuwse situatie een wezenlijke bijdrage tot verbetering van het zwem water leidt. In vergelijking met de vervuiling van de Wester- schelde vanuit België (1980: 4,4 miljoen vervuilingseen heden) is de belasting door het Zeeuwse bedrijfsleven marginaal (1980: 0,8 miljoen vervdilingseenheden. Erop gewezen wordt dat uit on derzoeken van het Rijksin stituut voor Zuivering van Afvalwater (RIZA) blijkt dat de kwaliteit van het zwemwater ten westen van de monding van de Sloeha- ven varieert van „aanvaard baar" tot „goed". De Zeeuwse Kamers vra gen de regering ook te on derzoeken wat de financiële gevolgen zijn van maatrege len om het scheepvaartver keer in de aanloopgebieden van de Nederlandse havens te verbeteren. Gewezen wordt hierbij op de invloed in de concurrentiepositie tussen Vlissingen en Ter- neuzen en de Belgische ha vens. „Welke positieve bijdrage aan de veiligheid van scheepvaartverkeer op de Westerschelde mag van deze regeling verwacht worden, rekening houdend met het verdrag tussen België en Nederland dat de vrije ver binding van Antwerpen en Gent met de Noordzee re gelt?", zo wil men in Zeeland graag weten. tenslotte vragen de Ka mers er voor te zorgen dat in de te vormen Noordzeecom- missie de belangen van het Zeeuwse bedrijfsleven vol doende vertegenwoordigd zijn. Van onze correspondente MIDDELBURG - „Slinge rend, waggelend, bloed doorlopen ogen en wartaal en derhalve niet in staat naar behoren een motor voertuig te besturen": dat was op vrijdag weer de conclusie van verbalisan ten die een lange rij ver dachten - die alcohol en verkeer hadden gecombi neerd - voor de politie rechter in Middelburg bracht. Toch verklaarde de 34- jarige C. B. uit Hulst na zijn aanhouding in Sluis op 24 augustus 1981 „met alco hol beter te kunnen auto rijden dan zonder". Een kwalijke zaak, aldus offi cier van justitie mr. van Nierop, vooral ook omdat na de bloedproef bleek dat B. gereden had met een al coholpromillage van 2.33. Tegen deze verdachte eiste hij dan ook een gevange nisstraf van drie weken en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid, ter wijl er zes maanden met een proeftijd van een jaar voorwaardelijk werden geëist. B. kon aantonen dat hij zonder rijbewijs ook zijn baan zou kwijt raken, waarop politierechter mr. Nomes de straf tenslotte anders formuleerde: twee weken gevangenis en een jaar voorwaardelijke ont zegging met bijzondere voorwaarde dat B. een jaar lang gedurende de week einden geen motorvoertuig mag besturen. De 56-jarige L. V. uit Hulst had op 11 september een fietsend meisje aange reden, maar was er vervol gens vandoor gegaan, om dat hij zag dat het slacht offer onmiddellijk over eind krabbelde. In paniek was hij vervolgens naar huis gereden, waar hij „het een en ander had ingeno men". Dit resulteerde ten slotte in een alcoholpro millage van 2.44. De recht bank weigerde aan te ne men dat V. zich thuis be dronken had en schoof de „twee a drie pils vooraf" - zoals V. had verklaard - dan ook terzijde. Hij werd conform de eis veroordeeld tot twee weken gevangenis en een jaar ontzegging. Twee maal werd de man uit Hoek (de 23-jarige W. v. d. V.in september van het vorig jaar aangehouden op verdenking van alcoholge bruik in het verkeer. Op 11 september bleek hij na aanhouding een alcohol promillage te scoren van 1.72 en op 27 september, na een bezoek aan de kermis, 0.94. Bovendien reed hij toen zonder rijbewijs om dat ook dit document hem eerder was afgenomen. „We hebben dan ook geen centje medelijden meer met u", zo concludeerde mr. Nomes, die de man conform veroordeelde tot twee weken gevangenis, een jaar ontzegging en een boete van 150 gulden. De 41-jarige A. C. uit Philippine die de blaas- en de bloedproef bij aanhou ding in Terneuzen (25 sep tember 1981) om principië le redenen weigerde, werd veroordeeld tot een boete van 700 gulden en negen maanden ontzegging waarvan vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De ruimere financiële armslag van de provincie heeft voor Humanitas Zeeland (opbouw werk), ^USO-Zeeland (speeltuinwerk) en voor het plaatselijk vormings- en ontwikkelingswerk gunstige gevolgen. Dat blijkt uit de reactie van Gedeputeerde Staten op bezwaarschriften, die zijn ingediend tegen het provinciale deelprogramma sociaal-cultureel werk 1983. Humanitas en het plaat selijk vormings- en ont wikkelingswerk kunnen op extra geld uit de provincie- kas rekenen, NUSO waar schijnlijk ook. Humanitas liet de pro vincie in augustus weten dat het steeds meer werk op zich af ziet komen door dat de achterban steeds groter wordt. Omdat de provincie slechts subsidie geeft voor een halve be roepskracht zouden de ac tiviteiten belemmeringen ondervinden. Daarom wil men meer geld en wel vol gens dezelfde norm die bij de subsidiëring van de an dere levensbeschouwelij ke organisaties voor maat schappelijk activerings- werk wordt gehanteerd. Gedeputeerde Staten zijn nu bereid om niet 50 pro cent, maar 80 procent te subsidiëren. Daarmee is jaarlijks 35.000 gulden ex tra gemoeid. Een bijdrage van 100 procent vindt men (nog) teveel gevraagd. De Zeeuwse Culturele Raad nam het in augustus op voor het plaatselijk vor mings- en ontwikkelings werk. Men vroeg de pro vincie om subsidies van deze activiteiten niet meer afhankelijk te stellen van gemeentelijke bijdragen. Gedeputeerde Staten zijn nu bereid deze koppeling in „bijzondere gevallen" los te laten. Het college: „Alhoewel wij van mening blijven dat ook de gemeen- te een financiële bijdrage dient te verlenen, hebben wij begrip voor het be zwaar van de ZCR". Het verzoek van NUSO op de pasopgerichte Zeeuwse afdeling in het programma op te nemen is afgewezen omdat de pro vincie met het ministerie van CRM nog in onderhan deling is over de decentra lisatie van deze werksoort. Maar in een nota over het financiëel beleid in 1983 hebben Gedeputeerde Sta ten de benodigde 20.000 gulden voor NUSO al wel opgenomen.

de Stem | 1982 | | pagina 13