De zee op REGEE. DE STEM even..i UITBLAZEN Erfenis Gevaarlijke redt DONDERDAG 21 OKTOBER 1982 PAGINA 2 HENGEL- RUBRIEK Schillebeeckx DONDERDAG 21 OKTO Tienduizend banen weg in onderwijs DIT IS WEEK NO. 6 DE STEM COM! T5 PAGINA TWEE1 DAGBLAD VOOR ZUCWEST hEDERLAND Jaargang 122 Nr. 19.955 Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie Dr. W.A.J.M. Harkx Drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie L. Leijendekker H. Coumans Breda - Hoofdkantoor Spinveld 55, Postadres: Postbus 3229 4800 MB Breda Telefoon: voor directe verbinding zie onder betreffende afdeling Algemeen nr. 076-236911 Telex: 54176. Kantooruren ma. t.m. vr. van 8.15-17.00 uur. Bankrelaties Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447 NCBrek. 230301584 Raborek. 101053738 Handelsregister 27420 Centrale redactie Breda Nieuwdienst 076-236883 Stadsredactie 076-236880 Sportredactie 076-236884 Lezersservice Inlichtingen over Stemreizen en promotie: 076-236911 Fotoservice: 076-236573. Abonnementen Betaling 076-236347 19,19 per maand 57,25 per kwartaal 222,50 per jaar Postabonnementen met toeslag. Nieuwe abonnees: opgave bij elk rayonkantoor en servicepunt. Ook telefonisch of d.m.v. bon in de krant. Bezorgklachten Voor telefonische meldingen zie onder betreffend rayonkantoor. Rubriek 't Kleintje Opgave 076-236882 tot 17.00 uur. 2 dagen voor plaatsing. Grote advertenties Algemene informatie over mogelijkheden en tarieven: 076-236881 Regionale informatie: alle kantoren. Postadres: postbus 3229, 4800 MB Breda. Afsluittijd adv.: 09.00 uur één dag voor plaatsing; maandagkrant vrijdag 12.00 uur in Breda Overlijdensberichten 076-236442. Buiten kantooruren ma. t/m vr. van 19.00-20.30 uur en zo. van 18.30-21.30 uur. 076-236394/236911. Debiteurenadministratie Advertenties 076-236227. Rayonkantoren Bergen op Zoom Zuivelstraat 26, 4611 PJ Tel. (alle afd.) 01640-36850. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Breda - Stadskantoor Nwe. Ginnekenstraat 41 4811 NN Abonnementen 076-236322. Overige afd. 236326. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Bezorgklachten 076-236888 ma. t/m vr. 8.15- 18.00 uur, za. 8.15-17.00 uur. Etten-Leur Markt 28, 4875 CE Tel. (alle afd.) 01608-21550. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Goes Klokstraat 14461 JK Tel. (alle afd.) 01100-28030. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. Hulst Steenstraat 14, 4561 AS. Tel. (alle afd.) 01140-13751. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. Oosterhout Arendstraat 14, 4901 JK Tel. abonn. en adv. 01620-54957. Tel. redactie 01620-51800. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Roosendaal Molenstraat 45. 4701 JN. Tel. (alle afd.) 01650-37150. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Terneuzen Nieuwstraat 9. 4531 CV Tel. (alle afd.) 01150-17920. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. Vlissingen Torenstraat 4381 ET Tel. (alle afd.) 01184-19910. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. WIMKOCK Nu de econoom Hans Hagen ons haarfijn heeft voorgere kend hoe schadelijk het zou zijn voor economie en werk gelegenheid, wanneer we massaal zouden stoppen met roken, zal het mij niet verbazen wanneer ik bin nenkort in de krant lees dat roken misschien niet zo ge vaarlijk is voor de gezond heid als we tot nu toe ge dacht hebben. Het zal ook dan natuurlijk niet echt goed gevonden worden, maar het is ook lang niet zo zeker meer dat je er voortijdig van doodgaat. Zo'n soort be toog. De bron van dit straaltje hoop zal een (semi)overheidsinstituut zijn, een bond van genezend errbf ver plegend personeel of de gezamen lijke tabaksindustrieën. In die sec toren (en in die volgorde) vallen namelijk de zwaarste klappen. Eens was roken een genotmid del. Ontspannend, modieus, de ge zelligheid verhogend. Toen werd het een verslaving; ongezond, de gemeenschap op kosten jagend en steeds onverdraaglijker voor zoge naamde actieve niet-rokers. Er moest wat aan dat roken worden gedaan! De Overheid: „Het is slecht, schei er mee uit. Verbiedt het. Be perk de reclame en de verkoop punten. Ik wil iets zeggen, maar ik schiet in een rokershoestbui waarbij het me rood voor de ogen wordt. „Steek er eentje op!", zegt de Overheid vriendelijk verwijtend en ook een beetje bezorgd. Ik: „Is dat niet een wat duur ad vies? Hoe zit het met de accijn zen?" De Overheid: „Maak jij je daar maar niet druk over. Die worden meer dan goed gemaakt door de daling van de kosten van de ge zondheidszorg. Zie je deze tabel letjes, jongen? Aan de hand daar van kun je bij wijze van spreken zelf uitrekenen wanneer het jouw beurt is om de gemeenschap, het ziekenfonds en je levensverzeke ring aan te spreken. Ik (geïmponeerd en een beetje bang): „Oh nou. ik zal m'n best doen. De tien-jarige perzische kat Poppy en zijn soortgenoot Goofy van ze ven zijn in één klap rijk geworden. Na de dood van hun baas krijgen zij de rente van diens spaargeld, elk jaar toch gauw een slordige 12.000 gulden, berekende deze week de Daily Telegraph. Na de dood van de dieren, zo heeft de kattenliefhebber bepaald, moet het hele vermogen aan de Britse dierenbescherming en de kinderbescherming worden afge dragen. „Dat is je geraden ook", zegt de Overheid, nog gauw even een kleu- renposter van een door langdurig roken aangetaste long aan de muur tegenover mijn bureau be vestigend. De Overheid wil net m'n pand verlaten als Hans Hagen binnen komt snellen. „Kijk hier eens naar!" roept hij. De Overheid neemt het tijdschrift (het blijkt een exemplaar te zijn van het maand blad van de Nationale Kruisvereni ging) aan van Hans en begint te le zen. Zachtjes, maar verstaanbaar: enorme kosten voor de natio nale economie 9000 banen bij de sigaretten industrie en misschien wel 90.000 tot 135.000 in de gezondheids zorg. De Overheid leest ontsteld verder: „..er komen minder arbeids plaatsen vrij van mensen die voor tijdig overlijden. "De stem van de Overheid stokt: Verdomme Hans, had je dat niet wat minder cru kunnen zeg gen?" Hans: „Je hebt nog niet eens alles gelezenMet gefronste wenk brauwen gaat de overheid verder: minder sterfte betekent meer AOW-ers en dat betekent hogere lasten voor de gemeenschap. Mil jarden meer en daarbij komt nog de twee miljard aan gederfde ac cijnzen. De Overheid zwijgt opnieuw. Zichtbaar ontsteld. Hans kijkt af wachtend. Ik zit er timide bij. Ik had eigenlijk plannen om met roken op te houden. Peinzend en een beetje glazig glijdt de blik van de Overheid heen en weer, tussen Hans de econoom en mij de roker. Tenslotte blijft de blik op mij rusten of liever: op de kringelende sigarettenrook die bo ven mijn hoofd uitstijgt. Er lijkt iets te dagen. De blik zwerft van mijn kruin naar mijn linker borsthelft. Daar blijft hij opnieuw rusten; op de bobbel in mijn colbert die de aanwezigheid van mijn portefeuille verraadt. „Je vindt het zeker niet erg dat ik niet meteen reageer, hè Hans?", vraagt de Overheid. Hans (op een wat samenzweerderi ge toon en ook vluchtig naar mij kijkend): „Nee hoor, denk er maar rustig over na. Maar vergeet niet dat het om miljarden gaat. M-i-l-j-a-r-d-e-n! De overheid vertrekt zwijgend. In de deuropening draait hij zich nog een keer om, wéér naar mij kijkend. Ik bespeur nu enige kilte in zijn blik. Weg is de zacht-verwijtende en bezorgde uitdrukking van daar straks. Hans zit uit het raam te staren. Hij heeft nooit gerookt en kent dus niet het dilemma waarvoor ik me plotseling geplaatst zie. Ik (een soort proefballonnetje oplatend): „Ik denk dat ik maar eens probeer te stoppenHans hoort en veert geschrokken op. „Ben je nou belazerd joh? Heb je niet gehoord wat dat voor gevol- Bijna tweehonderd jaar geleden ontwierp een Zwitserse pijproker een meu bel waarop hij comfortabel kon zitten roken, steun vindend voor zijn met een pijp belaste hoofd en armen. Lucifers en tabaksdoos liggen binnen be reik in speciale vakjes aan de armleuning. De huidige eigenaar van de stoel - U ziet hem op de toto - is tabakshan delaar in Genève en houdt er blijkbaar van een zware pijp te roken. gen heeft? Heb jij soms geen ge voel voor solidariteit? „Jawel", probeer ik, „maar dat ge dwongen roken is geen lolletje. Eerstens hoest ik me te barsten. Op de tweede plaats zijn er die sta tistieken die de Overheid me daar straks liet zijn - kijk trouwens eens naar die poster daar. .ik rook al vijfentwintig jaar Hans: „Dan had je er niet aan moe ten beginnen, dan Ik onderbeek hem: „Maar dat is het ergste niet. Het ergste is dat er steeds minder men sen roken. Ik heb het al meege maakt dat ik op een vergadering zat en daar de enige bleek te zijn die nog rookte. De anderen, voor een deel nota bene zelf ex-rokers van zwaar kaliber, probeerden me te verpletteren onder hun hooghar tige blikken, zwemmend in verach ting, telkens wanneer ik er eentje opstak „Regelmatig loop ik tegen lui aan die demonstratief kuchen of amechtig beginnen te hijgen wan neer ik rook. De stille terreur die wordt uitgeoefend door niet-rokers op rokers door de manier waarop ze toekijken. Met verachting, af keer en het ergste: medelijden! Daar heb jij allemaal geen idee van. Hans: Kan wel zijn, maar als jij op houdt met roken dan ben jij er me de verantwoordelijk voor dat onze economie er in honderd jaar nog niet bovenop komt. „Ja maar. probeer ik. Niks ja maar! Er zijn altijd mensen geweest die zich moesten opoffe ren voor de gemeenschap. Dat is normaal en eervol. Het wordt nog gewaardeerd ook!" Gewaardéérd, denk ik bitter. Ze ker met het Gouden Tabaksblad. Posthuum toegekend door het Mi nisterie van Volksgezondheid Fi nanciën. Ziehier de Nieuwe Martelaren! Ze roken zich ziek, verbergen hun schaamte, trotseren de verachting der niet-rokers en redden de eco nomie. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ door Rien van Nunen Nu het wat kouder wordt gaan veel hengelaars het weer eens op zee proberen. Zij zoe ken daar de havens aan onze westkust voor op of blijven wat meer in beschutte wateren als de Waddenzee en de Ooster- schelde. Ieder water kent zo zijn eigen karakter, een feit waarmee de hengelaar terdege rekening moet houden, wil een dagje vissen ook vangen wor den. Zo is het bekend dat de visserij op Wad en Schelde voornamelijk uit het vissen op platvis bestaat. Het is daarom onzin van kabeljauwvisserij te praten wanneer hier en daar toevallig ook een gulletje bo venkomt. Het vissen op Wad en Schelde kan ook heel wat lich ter dan op de Noordzee. Daar mee bedoelen we niet zozeer de lijnen maar wel het lood, de haken en de hengels mee. Hen gels die je de hele dag in de hand kunt houden zijn erg fijn en uiterst geschikt om actief mee op platvis te vissen. Ge bruiken we daarbij een wat dunnere lijn (0.30), kleine ha ken (type blauwe Aberdeen) en loodje van 100-125 gram dan blijft het een leuke visserij, die bovendien veel vis op kan brengen. Vergis u niet, de meeste vis wordt niet op de Noordzee gevangen (exclusief makreel) maar op de Ooster- schelde en aanverwante wate ren, de monding van de Wes- terschelde en de Waddenzee. Zeker wanneer half oktober is gepasseerd komt de visserij op zee pas echt los. Dat duurt tot het moment dat het werkelijk nachten achtereen gaat vrie zen. De visserij valt dan stil, ook en met name vlak onder de kust en op volle zee! November November wordt in visserij- kringen algemeen beschouwd als de beste maand voor het vangen van veel schar, wijting, kabeljauw en soms ook bot. Schar en bot op Wad en Schel de. Wijting en kabeljauw van uit de bekende sportvissersha vens vanaf Vlissingen tot en met Harlingen. Het spreekt vanzelf dat we over verschil lende dingen praten als we het vissen op de Noordzee met dat van het Wad en de Ooster- schelde vergelijken. Het is op de Noordzee moeilijker te be palen waar de vis precies zit. De schipper, liefst een visser man, kent de onterwaterkaart van het stukje zee dat wordt bevist echter zo goed dat er tel kens favoriete plekjes worden gevonden. Getijdewateren la ten bij laagwater hun geulen patroon duidelijk zien, alsook de grondsoort en het dierlijk leven dat er huist. Hoe het ook zij, in november is het overal langs de kunst minder gemak kelijk een plaatsje te vinden aan boord van een sportvis boot. Afhuren van schepen is doorgaans erg problematisch omdat vele clubs hun wedstrij den in de laatste maanden van het jaar houden. En niet voor niets! Zijn we eenmaal aan boord van zo'n schuit dan is het zaak goed voorbereid te voor schijn te komen. Wie met Waddenzee-spullen en Ooster- schelde-gerei op de Noordzee veel vis wil vangen kan wel eens geluk hebben en veel van gen. Meestal is dat niet zo. De Noordzee vraagt een ander (zwaarder) slag materiaal. Ten eerste moet de hengel vrij lang zijn 3-3.50 m). Waarom? Om ver te kunnen werpen en de vangst beter te kunnen stu ren. Korte hengels werpen ma tig, zeker met gewichten van boven de 200 gram, de praktijk van een dagje vissen op de Noordzee. Wie niet met zwaar lood wil vissen of kan vissen hoort m.i. niet op een sportvis boot op enkele mijlen uit de kust thuis! Een hengel die lan ger is dan 3.50 m geeft weer problemen met het opstellen tegen de reling en de ruimte om te werpen aan dek. Frappant is ook hoe slecht het op sommige sportvissche pen gesteld is met de werkelij ke ruimte om aan dek een fat soenlijke worp af te geven. Ka bels, touwen, masten en bo men, het zit allemaal erg in de weg, goede boten niet te na ge sproken. Werpen? Jawel. Een schip maakt lawaai (dreunen de motoren enz). Zeebaarzen, kabeljauwen en nog heel wat andere vissoorten houden daar niet van. Bovendien vergroot werpen het haken van de an kers van het lood in de bodem. Voorop een noodzaak, op het midden van het schip al even zeer, maar daar gaat het een stuk moeilijker. Fout Een veelgemaakte fout daar bij is dat hengelaar na het werpen de beugel van de mo len sluit (beugels zijn voor het vissen ondingen) of de lijn op de vingerpick-up leggen. Daardoor wordt de bereikte af stand aanmerkelijk bekort want het lood zakt nu niet recht naar bedenen op de plaats waar werd ingeworpen maar veel korter naar het schip toe. Op de Noordzee is dat alle maal een graadje erger dan op Wad en Schelde. Het is er im mers meestal dieper? Niet wer pen is ook een fout, al hoeft dat op het achterdek niet altijd noodzakelijk te zijn (veel vis- sers? Dan wel). Men zoekt na melijk na een geslaagde worp ook bij niet ankeren vanhet lood een groter stuk bodem af. Veel vissers maken de spoeling dun en wie verder weg vist heeft soms wat meer kansen. Overdreven dik nylon gebrui ken is nog een fout die veel wordt gemaakt. Laat de hoofd lijn dun (30-35/100) en vis met een voorslag van 40 via 45 naar bijvoorbeeld 50/100. De stroom heeft zo minder kans uw lood via de stroomdruk op de lijn op te tillen. Dat lood dient, met de beaasde kaken te zijn waar de vis zit... op de bodem.... BARON ALAIN DE ROTSCHILD, lid van de Franse tak van de internationale bankiersfa milie, is in New York op 72- jange leeftijd overleden. Volgens zijn arts is hij een „natuurlijke dood" gestor ven. Rotschild was jaren lang voorzitter van de joodse gemeenschap in Frankrijk, in welke hoeda nigheid hij de laatste tijd in het nieuws kwam bij verschillende aanslagen te gen joodse instellingen in Frankrijk. PAUL LEDEAU, Vlaams schrij ver en doctor in de Ger maanse filologie en gedu rende een groot deel van zijn leven docent in de mo derne letterkunde in Brus sel, is op 74-jarige leeftijd overleden. Lebeau, wiens romancarriere in 1940 be gon met „Het Experiment", was redacteur van „Diet- sche Warande en Belfort" en het experimenteier ge richte tijdschrift „De Tafel ronde" van PAUL DE VREE. Le beau behandelde veelal vraagstukken en motieven van morele aard bij de rij pere jeugd. DR. HANS SELVE, de bekende stressonderzoeker die in 1932 uit Oostenrijk naar Canada emigreerde, is in zijn woonplaats Montreal op 75-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Selve heeft baanbrekend werk verricht als ontdek ker van het stresssydroom bij veel ziekten zoals slape loosheid, hoge bloeddruk en hoofdpijn. Selve defi nieerde het stresssyndroom als niet-specifieke reactie van het lichaam op presta tie-eisen, die veranderin gen in structuur en chemi sche samenhang van het li chaam zouden veroorzaken. Hij stelde echter nadrukke lijk dat stress, zolang die niet overmatig of eenzijdig geconcentreerd is, niet ge mist kan worden. Gelukkig een positief ge luid (H. Rutges) over de vol komen negatieve boeken en geschriften van de heer Schillebeeckx. Zoals miljoe nen mensen voor hem is ge beurd, gaat het ook met deze prof - hij zit in een doodlo pende weg; zonder uitzicht. Als je God wil beredeneren en bewijzen vanuit je eigen wijsheid, raak je in een tota le verwarring. Ook Schille beeckx heeft zich een beeld van God gevormd; daarbij van Jezus Christus vanuit zijn eigen wijsheid, die hem het beste uitkomt. Daarbij geeft hij de indruk of hij met Jezus Christus op de school banken zat. Ook Jezus Christus had in zijn tijd niet bepaald veel waardering voor deze eigen-wijsgeren, die hij blinde wegwijzers noemt. Ook Paulus had met deze beroepsredetwisters te maken in Athene. Ze komen als engelen des-lichts, zegt de bijbel, het is net echt, maar net niet. Er zijn al meer dan tweeduizend boe ken geschreven over de bij bel om te bewijzen dat de bijbel een gewoon boek is, om het zo krachteloos te ma ken. Zo kan je ook met de boeken van Schillebeeckx alle kanten op; niet de goeie. Het is ook een soort gods dienst, wat de mens nog steeds meer in verwarring brengt; maar geen enkel antwoord heeft voor de vele vragen van de mens van de ze tijd. Ook geen enkel ant woord op de nood van de mensen van nu en voor la ter. Jezus Christus zegt: Ik ben de weg; Ik ben de waar heid; Ik ben het leven. Hier is alles bij inbegrepen; Hij is het antwoord op alle vragen; en wee hen; ook Schille beeckx; die iets afnemen of toevoegen aan zijn woord. Rijsbergen H.J. Glasbergen M Van onze redactie binnen land SCHIEDAM - Het bierver- bruik in Nederland is vorig jaar sterk gestegen. Per lid van de bevolking werd per maand gemiddeld zeven-en- een-halve liter bier geconsu meerd, op jaarbasis drie liter per Nederlander meer dan het jaar daarvoor. Het wijnverbruik steeg ook, maar minder fors. Per Nederlander is vorig jaar per maand één liter gedronken. Aan borrels is vorig jaar minder gedronken: twee-en- een-halve liter per Neder lander. Sinds 1978 is het ver bruik van gedestilleerd ge daald. Vervolg van pagina 1 Bij het cijfer van tienduizend ontslagen is nog niet meegere kend het wegvallen van ar beidsplaatsen door ombuigin gen die minister minister Deetman in zijn begroting leeft aangekondigd. De be windsman komt daarin zelf ;ot een verlies van 5200 ar- leidsplaatsen. In totaal zou den daardoor volgend jaar in iet onderwijs ruim 15.000 ba nen verloren gaan. Op dit mo ment hebben 30.000 onderwijs- ;evenden geen werk. Minister Deetman wilde gisteren geen commentaar ge ren op het principe-akkoord. Hij is als CDA-kamerlid zelf letrokken geweest bij de tot- itandkoming van de afspra- ten. Deetman, genoemd als toekomstig fractieleider, was voorzitter van de werkgroep lie op het gebied van onder wijs, welzijn en mediabeleid de klokken van CDA en WD gelijk moest zetten. 'NVer wordt alleen gesnoeid van 13 sept tot 13 nov za weken Isng spel v». a"» DESTBM] 21 10.F' Hierboven ziet u een stukje van een foto van n bekend gezicht. Wie dit is - en daar gaat 't om - kunt u zaterdag weten door dagelijks dit stukje uit te knippen en zaterdag, met de vijf andere stukjes, tot 'n geheel te passen. Zaterdag weet u dus om welke persoon t gaat. Bovendien staat dan op deze plaats hoe u uw oplossing kunt inzenden. Want HOOFDPRIJS: Elke week een geheel verzorgde driedaagse verrassingsreis voor 2 personen iet samenwerkingsorgaan oor het streekvervoer in ons and, de ESO, wijst de aange kondigde extra-verhoging van Ie tarieven met tien procent er jaar van de hand: het treekvervoer wordt dan zo uur dat er onvermijdelijk lantenverlies zal optreden. ■De volstrekt onaanvaard- ®re voorstellen betreffende woningbouw en de volks- uisvesting zullen voor de ge- ele samenleving een enorme erhoging van de woonlasten °t gevolg hebben. Dit heeft et Ned. Chr. Instituut voor olkshuisvesting in een tele- ram aan de woningbouwspe- [liasten in de fracties van -DA en VVD gezegd. De Ned. Ver. van Journalis- en zegt, dat het voorgenomen mediabeleid neerkomt op uit- erkoop van de binnenlandse media aan de commercie. De achting Natuur en Milieu eeft tevergeefs gezocht naar wcrete maatregelen ter ver kering van het milieu. 2e prijs: dames-of herenhorloge. 3e prijs: tók wasmiddelen-pakket. 4e t/m 10e prijs Stem sporttas en in de eindronde nog eens extra een fotocamera. OLYMPUS Trip 35 U kunt elke week meedoen en om straks de eindronde mee te kunnen spelen, moet u gedurende 8 weken de beginletters van de achternaam van de bekende personen verzamelen. Deze 8 letters vormen een woord waarmee u in de eindronde meespeelt. LET OPj NE lop lec cor we sch R BEGINT enige beweging te k< nt van president Reagan inzakt ,T,a9 v°or het transport van vest-turopa. ■jP dit moment is het Amerikaansi ;l miljardenprojekt mee te werkt kmUIopese dochterondernemin aiede Europese industriën die Prh? kunr|en beschikken. In V\ inn k en over dit verbod omdat ti' f De|angrijk is voor de werkgel k onverstandig wordt gevondei dre economische druk te zetter p'aaJ.ste is en blijft echter het dt ^f'dhsid tot opheffing van de sa /pc? t dan ook de voorw Europese landen eerst wel 1a, ®n d|e de Russen het leven op J?n,Z'jn redenatie is: Rusland ql Denoorlijk te voeden en te lu ihi-Ir* een 2ware economische tont iVan maken zullen de Rus Je 'aQer moeten gaan zingen. erfnnUrt?pese regeringen vinden i u?- teD kat in het nauw maak in PaVrUrop'a heeft v°ór alles aar v klimaat> waarin Oost en V 5rrwunnen leven- Reagan's be ónoh8 versiechtering van de c )orln binnen het Atlantisch ^est bel d°°* verscl1'' van menir

de Stem | 1982 | | pagina 2