V ertraging produktie Honda Gent L275r lokken >r )uwtjes iten. "tDefyuMhnan Oorlog tussen Gent en Rijkswaterstaat nu afgelopen Informatiebijeenkomst epilepsiepatiënten in verpleegtehuis Ter Schorre Terneuzen Terneuzen niet in harmonie Middag concert in Terneuzen In en om de Opera van Vlaanderen Maywood in Breskens Theater Jozef van den Berg in Terneuzen Orgelconcert in Goes Pop in Terneuzen Willem Vermandere in Koewacht Filmhuis Kiekkot Uitgaan in Midden- Zeeland koffie- er van vorm )dellen. f van een ijn gemaakt en alleen kuntnatuur- int. DONDERDAG 21 OKTOBER 1982 VAN ZEELAND DOOR WEIGERING AUTOSCHIP >rse open- warmte- ing! WATERSTAAT NIET OP HOOGTE VAN RAPPORT ANSELIN BRUILOFTEN. PARTIJEN EN ZAKENDINERS SPECIALITEIT: VIS EN WILD politierapport A6j l'oor u klaarligt jgt de mokken onderstaande 5.30 uur tot Meent 85 ivaart 3 (bij D.E. Ie: Langestraat 54 pn, Apollolaan 32 punten (per set D.E.-punten. ijn ingevulde en gironummer hequeDgiro- ttaaimiddel is jnten (gebundeld nipte D.E.-vrouw- ppe stuurt aan: GB Utrecht, krijgt Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De werkloosheid is de afge- open maand in Zeeland verder gestegen, maar opnieuw minder dan landelijk het geval was. Dit blijkt uit de jongste cijfers van het dis trictsbureau voor de arbeidsvoorziening in Zeeland, die gisteren bekend zijn gemaakt. Hoewel de werkloosheid in Zeeland in de nazomer meestal vrij stabiel blijft nam het aantal inschrijvin gen toe met 143 mannen en zeven vrouwen. T27 PAGINA ZEELAND 3 Stijging werkloosheid opnieuw beneden niveau Daarmee steeg het Zeeuws erkloosheidspercentage met ,4 procent naar 10,2 procent landelijk met 2,5 procent naar :3,3 provcent). De Zeeuwse cijfers zijn al act al aanzienlijk hoger dan «ïjaar geleden. Nu zijn 7451 113,0 procent) Zeeuwse man- icn als werkloos ingecshre- ,en, toen waren dat er 4759. Bij de Zeeuwse vrouwen gaat Set om 3433 ingeschrevenen nu ji 2599 een jaar geleden. Met ie drie randstedelijke provin- lies behoort Zeeland echter tot le gebieden met het laagste lerkloosheidsniveau. Van invloed op de stijging in teland was de afgelopen maand vooral de geleidelijke Beëindiging van het horecasei- ioen. Het aantal Zeeuwse terklozen in deze sector nam ie afgelopen maand met 82 siannen en 54 vrouwen toe. Maar ook het aantal werklo- zen in de metaal (plus 34) en in de sector handel en kantoor (plus 55) nam toe. De totale stijging speelde zich voor meer dan de helft af in de leeftijds categorie 19 tot en met 22 jaar. Het aantal openstaande vaca tures daalde vorige maand met vijftien naar 159. Uit de cijfers zijn ook gun stige tendensen af te leiden. De werkloosheid in de Zeeuwse bouw is de laatste twee maan den niet verder meer toegeno men en vrouwen zijn de afge lopen maand in een aantal sectoren weer gemakkelijker aan de bak gekomen. Het aan tal schoolverlaters nam verder af namelijk met 209 personen. In de rayons Zierikzee, Vlis- singen en Hulst was de stij ging vorige maand het grootst (vier tot vijf procent). In Goes en öp Tholen was sprake van een geringe daling. Zoals be kend wordt met ingang van volgend jaar een aantal nieu we categorieën in de werk loosheidsstatistieken opgeno men. Zou dit nu al gebeurd zijn, dan moeten ongeveer 1450 mannen en 570 vrouwen bij de Zeeuwse werkloosheidscijfers worden opgeteld. Van een onzer verslaggevers SENT (B) - „Wij zijn niet ge lukkig met het opnieuw wei ieren van een autoschip. De uito's komen dan uiteindelijk »1 bij ons terecht maar het lelekent een flinke vertraging «de produktie en dat is een «velende zaak". Woordvoerder Dubois van Honda Gent, het reusachtige Wrijf waar ten behoeve van la Europe auto's geassem bleerd worden is niet blij met rendement itende deu- laard, die de ■iedt tot ca. 3100 m3 of zonder OG BREDA uis: Crogtdijk 58. itrietenein: De Crogten. 376)87 92 39, telex 54241. Van een onzer verslaggevers ttRNEUZEN - Terneuzen in Harmonie II, de nota van de tuneente Terneuzen die voor komende zittingsperiode •Is leidraad voor het te voeren toeid moet dienen is samen- 'tsteld zonder instemming jan Links Perspektief. De in- Jaud van de nota is volgens links Perspektief te veel in "fijd met het door hen ge wenste beleid. bit staat te lezen in de be- eidsnota die verder door alle "akties is ondertekend en vol- week donderdag in de ITOeenteraad aan de orde ""nit. Op het gebied van 'olksgezondheid en milieu '"•den de verschillende frac- lfs dat bij de totstandkoming 'ai> een ziekenhuisgroep de 'Mieente moet streven naar W zodanige beheersvorm dat Zeeuwsvlaamse gemeente aden vertegenwoordigd zijn. rervolgens wordt een 24-uurs 'HBo post bepleit. De fracties zijn ook met el- 'w eens dat het door de raad Wgesteld verkeersplan on- anks de geringe financiële 'mslag die de gemeente heeft °S altijd moet worden uitge- ,°«d. Hoogste prioriteit daar '1 is de bereikbaarheid van de •nnenstad en een effectief ge- ruik van de parkeerruimte. »erder menen de Terneu- "nse politici dat zo gauw mo- jtoijk een standpunt moet orden bepaald omtrent het (*heer en de exploitatie van "Braakman'. De raadsver gadering op donderdag 28 ok- Der begint om 19.30 uur. de weigering maandag de Ma ple Ace door de sluizen van Terneuzen te schutten. Het schip moest met zijn aiding uitwijken naar Antwerpen vanwaar de aangevoerde auto's per vrachtwagen naar Gent gebracht worden. „Ze komen uiteindelijk wel bij ons terecht. Het directe geldelijke risico is voor de reder, maar het kost ons ook een flinke smak geld omdat de produktie vertraagd wordt", zo zei hij. Gedacht was in Gent dat na de laatste investeringen om de sluisbruggen in Terneuzen nog beter te beschermen de doorvoer van auto's een vlot verloop zou kennen. „Ik denk overigens dat er van commu nicatiestoornissen sprake is", aldus de heer Dubois. „Waar schijnlijk moeten bestuurders aan beide zijden van de grens nog eens intensiever overleg gen en moeten de reders inge seind worden over de preciese eisen die gesteld worden aan de autoschepen. Wij wachten maar rustig af", zo besloot hij. GENT - Het rapport Anselin, straks bijna twee jaar oud en dat handelt over de toeganke lijkheid via Nederland van de Gentse haven is nog altijd niet ter kennis gebracht van de Nederlandse Rijkswaterstaat. Dat moet men afleiden uit verklaringen van directeur- generaal van Dixhoorn, dins dag te Gent afgelegd. „Ik ken dat rapport via de kranten maar ben er nog altijd niet formeel van op de hoogte ge bracht", zo zei hij. Deze hoogste ambtenaar van Rijkswaterstaat beloofde als hij het in zijn bezit zou krijgen er dezelfde aandacht aan te besteden als de Belgen doen voor de Nederlandse ver langens. „Er zijn tenslotte ook nog andere zaken lopend. Hoe staat het bijvoorbeeld met on ze waterverdragen", merkte hij op. Het' rapport Anselin werd reeds begin vorig jaar overge maakt aan de Belgische mi nisteries. Deze beloofden Ne derland zo snel mogelijk van deze studies op de hoogte te brengen. Het Bourdon Quintet ver zorgt zondag 24 oktober een middagconcert in het Zuidlandtheater te Ter neuzen. Aanvang 15.30 uur. De muzikale bezet ting van dit vijftal bestaat uit Jan van den Berg (fluit), Henri Gouder de Beauregard (hobo), Jac ques Meertens (klarinet) en Hein van Dijk (fagot). Op het programma in Ter neuzen staan werken van Wolfgang Amadeus Mo zart, Willem Pijper, Gioa- chino Rossini en Paul Hindemith. Twee „grote" opera's deze en komende week in Ant werpen en Gent. „Turan- dot" van Giacomo Puccini (1858-1924) en „Louise" van Gustave Charpentier (1860-1956). Een mooie gelegenheid kennis te maken met be gin en einde van twee „tijdperken". Puccini is een vertegenwoordiger van het 'verisme', een stroming in de kunstwe reld, in feite een laatste consequentie van het uit Frankrijk stammende na turalisme, aangepast aan de Italiaanse mode. Het „realisme van het dage lijks leven" staat in het verisme centraal. Maar al had Puccini dan door het „Verisme heen te gaan". Toch reikte zijn kunst veel verder dan de toepassing van het „effect, uitsluitend omwille van het effect". Dit komt voor al tot uiting in zijn laatste opera „Turandot", geba seerd op een fabel van Gozzi. Deze opera is door Puccini niet voltooid. De laatste akte is afgemaakt door zijn vriend Franco Alfano na zijn dood. Turandot gaat in Ant werpen in première vrij dag 5 november om 19.30 uur met een reprise zon dag 7 november om 15.00 uur en zaterdag 13 novem ber om 19.30 uur. In Gent vindt de première plaats vrijdag 22 oktober om 19.30 uur met een reprise zondag 24 oktober om 15.00 uur en zaterdag 30 oktober om 19.30 uur. Gustave Charpentier heeft slechts twee opera's geschreven, waarvan al leen „Louise" een wereld succes is geworden. Hij was reeds veertig toen hij de opera componeerde op basis van een door hem zelf geschreven libretto. Dit was geen „verisme" meer zoals men gewend was van componisten als Puccini, Leoncavallo, Giordano en Cilea. Veel meer het realisme van Emile Zola, met een sterke symboliek van het latere surrealisme. In beide plaatsen, Ant werpen en Gent, wordt deze opera slechts een maal uitgevoerd en wel vrijdag 22 oktober om 19.30 uur te Antwerpen en zondag 31 oktober om 15.00 uur te Gent. Plaatsen kunt u telefonisch bestellen, Antwerpen 09 32 32336685 alle dagen van 11.00 tot 15.00 uur alsmede voor Gent, telefoon 09 32 91 252425, dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur. PdL Het succesvolle dames- zangduo Maywood treedt komende zaterdag op in dancing Casino te Bres- kens. Aanvang 20 uur. Het Bourdon Quintet speelt zondagmiddag in Terneuzen even er Jozef van den Berg als De Bultenaar, volgende week woensdag in Terneuzen Het Theater Jozef van den Berg geeft volgende week woensdag 27 oktober twee voorstellingen in het Zuidlandtheater te Ter neuzen. 's Middags speelt hij om 15 uur 't Geheim van de Toren voor de jeugd en 's avonds brengt hij om 20.30 uur zijn nieu we avondvoorstelling De Dans van de Bultenaar. De Dans van de Bulte naar speelt in hetzelfde decor als de kindervoor stelling. De symboliek en de problematiek van het verhaal zijn echter duide lijk op volwassenen ge richt. Beneden in een grote toren leeft, in gevangen schap, de bultenaar met al zijn angsten en verlan gens. Boven in de toren woont de koning. Door een heel klein venster kijkt hij uit over de wereld, vol van ideeën en gedachten over zichzelf. De Dans van de Bultenaar is het verhaal dat zich afspeelt tussen deze twee, ogenschijnlijk van elkaar gescheiden, fi guren die toch samen in één toren wonen. Net als vorig jaar in Moeke de Dwaas roept Jozef van den Berg in deze voorstel ling een sprookjeswereld op, waarin ook 'grote mensen' zullen geloven. In de Grote of Magdalena- kerk te Goes geeft Kees van Eersel zaterdagavond een orgelconcert op het Marcussenorgel. Op het programma staan uitslui tend verzoeknummers. Het gaat om werk van J.S. Bach, Hendrik Andries- sen, Jehan Alain en Alex Guilmant. De opbrengst van het concert is bestemd voor de uitbreiding van het derde manuaal van het orgel. De aanvang is 20 uur. Op Nieuwjaarsdag zal Kees van Eersel een con cert verzorgen met ver zoeknummers die zater dagavond niet aan bod kunnen komen. Dan wor den werken gespeeld van Buxtehude, Pachelbel, Bach en j an Zwart. De Nederlandse popgroep Powerplay geeft morgen avond (vrijdag) een con cert in het Zuidlandthea ter te Terneuzen. Aanvang 20.30 uur. De formatie werd begin vorig jaar opgericht en heeft vooral reputatie als live-band. Op het podium haalt men alles uit de kast, wat resulteerde in zo'n 150 optredens, alleen al vorig jaar. In maart van dit jaar verrastte de groep zijn fans met een langspeler, Avanti geheten. Power play presteert het om het een bezetting van drie man toch een 'vol' geluid te produceren. De Vlaamse liedjeszanger Willem Vermandere treedt komende zaterdag 23 oktober op in het ge meenschapscentrum de Vlasschaard te Koewacht. Het op treden, dat is georgani seerd door de volleybal vereniging Attack'77, be gint om 20 uur. Kaartjes kunnen in de voorverkoop worden verkregen bij Huub van Gremberghe, Hazelarestraat 66 in koe wacht (01156-424). Het filmhuis 't Kiekkot draait vanavond (donder dag) in het Zuidlandthea ter te Terneuzen de rol prent The Seven Samurai van de Japanner Akira Kurosawa. Aanvang 20 uur. De film speelt in de zestiende eeuw, als de rijstboeren in een dorpje jaarlijks van hun oogst worden beroofd door plunderende bandieten. Men besluit enkele samoe raistrijders te hulp te roe pen die de bandieten ver slaan. Aan de hand van deze gebeurtenissen wordt een beeld geschetst van de op wederzijdse afhanke lijkheid en onbegrip rus tende verhouding tussen boeren en krijgslieden in het zestiende eeuwse Ja pan. In Midden-Zeeland kunnen be langstellenden de volgende po diumactiviteiten bezoeken: Donderdag 21 oktober Middel burg, Kuiperspoort: Performan ce Reaction door Marianna Smits, Josselyn Bergland en Elly Rietveld (manifestatie Forum) 20.30 uur Vrijdag 22 oktober Middelburg, Kuiperspoort: Lezing, discussie en diavertoning door Rosetta Brooks over „Toekomstangst, Tekens en Symbolen", (manifes tatie Forum) 20.30 uur. Vrijdag 22 oktober Goes, R.K. Kerk: Jubileumconcert Zeeuws Mannenkoor, mmv het Geweste lij k orkest, Tilly den Boer-de Kok (sopraan), Bernard Kruysen (tenor) en Stoffel Gunst (orgel). 20 uur. Zaterdag 23 oktober Middel burg, Kuiperspoort: Lezing, dis cussie en dia vertoning door Elly Lamaker over Kleding, Taal en Teken (manifestatie Forum) 20.30 uur. Zaterdag 23 oktober Middel burg, Schouwburg: Manifestatie Proloog moet blijven met optre den diverse theater- en muziek gezelschappen, waaronder Pro loog. Aanvang 15 uur en 19.30 uur. Entree gratis Zaterdag 23 oktober Middel burg, Midgard: Störung, electro- nische popmuziek. 20.30 uur. Zaterdag 23 oktober Middel burg, Concertzaal: The Main stream Seven Plus, jazzband. 21 uur. Zaterdag 23 oktober Vlissin- gen, De Piek: Arbeid Adelt, Bel gische popgroep. 21 uur. Zaterdag 23 oktober Middel burg, Thomaskapel: Zweedse christelijke rockgroep Edin-Ad- hal. 20.00 uur. Zondag 24 oktober Middelburg, Kuiperspoort: Affiniteitstheater Amsterdam met Tegentij d '82 (manifestatie Forum). 20.30 uur. Woensdag 27 oktober, Middel burg, Schouwburg: Scapino Bal let. 20 uur. (ADVERTENTIE) Café-Restaurant Patrijzenlaan 3 - Hoek - Telefoon 01152-1308 Bijzonder sfeervol voor De prijzen liggen in de populaire klasse Een echt amilierestaurant, waar iedereen zich thuisvoelt. Uw gmmthmmr an gastvrouw Han an Mota van Ooatham Van onze correspondent GENT - De hoogste ambtelijke instantie van de Nederlandse Rijkswaterstaat is met de be doeling een einde te maken aan de koude oorlog met de Gentse haveninstanties dins dag verzoenende taal komen spreken. Dit bezoek, hoewel reeds enige tijd geleden gepland, was brandend actueel want de avond voordien kon voor de zoveelste keer opnieuw een autoschip niet door de sluis te Terneuzen omdat het niet vol deed aan de voorwaarden die Rijkswaterstaat stelde. Het zijn vooral de perikelen rond de sluis te Terneuzen die de oorzaak zijn van de Gentse wrevel tegen de Nederlandse ambtenaren, in lokale haven kringen overheerst het gevoel, dat beperkingen die zij opleg gen veel te zwaar zijn en neer komen op een verdoken boycot van de Gentse haven. De ge dachten gaan hierbij onver mijdelijk naar het aanbod dat een paar jaar geleden door ha veninstanties uit Vlissingen aan Honda werd gedaan om het autotransport langs deze Nederlandse haven te laten verlopen. Over het jongste incident als zodanig werd in de tafel- speech die directeur-generaal van Dixhoorn dinsdag voor de Gentse Ankerclub hield, niet besproken. De Nederlander beperkte zich tot de vaststel ling dat ministerieel overleg over de sluis, waarbij bepaal de maatregelen werden over eengekomen merkwaardig snel door de administratie werd opgevolgd. Hij zei ook, dat hij de Gentse invitatie be schouwd had als een begin van een meer harmonieuze samen werking waaruit de havenzó- nes langs de beide kanten van de grens voordeel kunnen ha len. Hoewel hij ervoor in de aanvankelijk koele sfeer ver geefs gehengeld had naar een warm applaus werd hij daar uiteindelijk dan toch mee be dacht. Dit belette havenkapiteit De Wilde van Gent niet de lokale visie op de betwiste toestan den te geven. Hij stelde dat in de behandeling van de proble men in de Kanaalzone de Be- nelux-solidariteit meer zou moeten spelen. Hij doelde hierbij vooral op het verschil tussen een theoretische en een praktische benadering. TERNEUZEN - 1982 Is het jaar van de epilepsiebestrij- ding. Manifestaties en publi caties richten er de aandacht op en desondanks blijft het voor de epilepsiepatiënt moei lijk om naar buiten te treden. Niet in het minst door de vaak afwijzende houding, die de omgeving aanneemt tegenover epilepsiepatiënten. Om de problemen, waarmee epilepsiepatiënten te kampen hebben, bespreekbaar te ma ken en eventueel op te lossen, bestaan er belangengroepen epilepsiepatiënten. Zo ook in Zeeuwsch-Vlaanderen. Van uit het isolement, waarin de epilepsiepatiënt vaak ver keert, neemt hij daar vaak maar met moeite contact mee op. Om de drempel tot toetre ding te verlagen, houdt de be langengroep Zeeuwsch- Vlaanderen, die een onderdeel is van de Epilepsie Vereniging Nederland, op 28 oktober aan staande een informatie-avond. Men wil graag in de nabije toekomst tot praatavonden komen, (met aparte jongeren groepen, groep voor volwasse nen en groep voor ouders van kinderen met epilepsie, omdat ieder zijn/haar specifieke pro blemen heeft) en wil daarom het bestaan van de belangen groep zo breed mogelijk onder de aandacht brengen van epi- lepsiepatiRenten en hun om geving. De avond zal dan ook een algemeen karakter heb ben. Gastsprekers zijn: Dr. F. Caveye, kinderarts; dr. G. Mastenbroek, neuroloog en mevrouw J. Dubbeldam, zie- kenhuis-maatschappelij k werkster. Tijdens de pauze is er gele genheid tot schriftelijke vra- genstelling en na de pauze tot mondeling vragen stellen. De avond wordt gehouden in Ver pleeghuis Ter Schorre te Ter neuzen en begint om 20.00 uur. De epilepsievereniging, afde ling Zeeuwsch-Vlaanderen hoopt op grote belangstelling van patiënten, ouders/verzor gers en andere belangstellen den. Voor inlichtingen kan men zich telefonisch wenden tot: 01150- 18915. BRESKENS - Op de Lange- weg is woensdagmiddag om streeks half een de fietster mevrouw C. van B. uit Bres kens bij een verkeersongeval zwaar gewond geraakt. Het ongeval ontstond toen een personenauto, bestuurd door N. V. uit Breskens van B. passeerde toen deze plotse- lingg met haar fiets begon te slingeren. Met zware ver wondingen, een zware her senschudding en breuken aan een been is zij in het zie kenhuis te Oostburg opgeno men. GOES - De Goese politie heeft in samenwerking met de rijksverkeersinspectie en de motorrijtuigenbelasting dienst op de secundaire weg nr. 11 gecontroleerd. Er wer den 165 voertuigen gecontro leerd waarvan acht bestuur ders een proces-verbaal kre gen opgelegd. MIDDELBURG - Bij de oude rijksweg te Nieuwe St. Joos- land is bij het ploegen van een stuk land een Engelse vliegtuigbom, een zgn. 500- ponder gevonden. Ook dit exemplaar is door de explo sieven opruimingsdienst on klaar gemaakt. MIDDELBURG - Jn de nacht van donderdag op vrijdag zijn in de christelijke pedagogische academie drie jongens, te weten de 21-jari- ge D. de B., de 18-jarige R! R. en de 17-jarige T. U., allen afkomstig uit Vlissingen op heterdaad betrapt toen zij aan het inbreken waren. Na onderzoek en verhoor op het politiebureau zijn twintig inbraken uitgekomen die hoofdzakelijk de laatste zes weken zijn gepleegd in Vlis singen, Middelburg, Bigge- kerke en Goes. Zij kozen voornamelijk scholen en club- of wijkgebouwen, waar ze het gemunt hadden op geld en elektrische appa ratuur. De buit bedroeg to taal 20.000 gulden, terwijl de aangerichte schade 15.000 gulden betrof. Tevens be kende De B. dat hij samen met de 19-jarige J. L. S. en de 17-jarige J. C. van L. drie maal heeft ingebroken in het wijkgebouw in de Nassau- laan te Middelburg. Een deel van de elektrische appara tuur was verkocht aan de helers, R. de D. en A. H. C. Het grootste deel van de buit is teruggevonden maar van het geld is niets meer over. De jongens zijn inmiddels in vrijheid gesteld.

de Stem | 1982 | | pagina 19