Haarlem voelt zich niet uitgeschakeld Vilas gewipt in eerste ronde Olympisch elftal verliest van Noren onnors verliest van Mayer Ardiles komt niet meer terug in Geleen Tennistrio verder LoNDERDAG 21 OKTOBER 1982 World Series toch naar een climax Vlug en Lenig naar Hongarije Mandlikova al uitgeschakeld Van der Wiel op gedeelde eerste plaats T26 pagina sport 2 05201' Politiebond, Wen VMTB van onze sportredactie BAZEL - In Bazel is gister middag de loting verricht voor de wedstrijden van de tweede ronde van de toernooien om de Europese zaalhandbalbekers. Vlug en Lenig uit Geleen ontmoet in de tweede ronde van het toernooi der lands kampioenen heren Honved uit Boedapest. De Nederlandse kampioen speelt zijn eerste wedstrijd in Hongarije. Bij de dames lootte Swift Roermond tegen Bayer Leverkusen. De eerste ontmoeting wordt in Roermond gespeeld. van onze sportredactie LONDEN - Oswaldo Ardiles, de 29-jarige Argentijnse mid denvelder, zal volgens een aantal Engelse kranten toch niet terugkeren naar Totten- ham Hotspur. De Londense club had onlangs bekend ge maakt dat verwacht werd dat Ardiles bij het begin van het nieuwe seizoen weer beschik baar zou zijn. Ardiles zegt in de Engelse kranten dat er druk op hem wordt uitgeoefend niet naar Londen terug te keren. „Er wordt dan wel niet direct in vloed op mij uitgeoefend uit Argentinië", vertelde Ardiles, „maar ik weet zeker dat zeer veel Argentijnen het mij kwa lijk zouden nemen, wanneer ik weer bij Spurs zou gaan voet ballen". Ardiles verliet Tottenham in de voorbereidingsperiode van het Argentijnse elftal op het wereldkampioenschap in Spanje. De oorlog om de Falk- land-eilanden verhinderde zijn heroptreden in Engeland. Door Spurs werd Ardiles uit geleend aan Paris Saint Ger main. „Ik ben erg tevreden in Parijs", vertelde Ardiles, „en ik heb nog geen concrete plan nen voor de toekomst". GELEEN - Drie Nederlandse tennissers hebben zich giste ren tijdens het satelliettoer- nooi in Geleen geplaatst voor de tweede ronde van het en kelspel: Eric Wilborts, Menno Oosting en Michiel Schapers Vincent van Gelderen, Tom Nijssen en Johan Vekemans werden uitgeschakeld. Mare Albert moest zich wegens een vrij ernstige voetblessure op het laatste moment terugtrek ken. De voornaamste uitslagen van de eerste ronde zijn: Eric Wilborts (Ned)-Robert Hale (VSt) 6-2, 7-6, Marc Casa (Fra)-Vincent van Gel deren (Ned) 6-1, 6-2, Peter Lindg- ren (Zwe)-Tom Nijssen (Ned) 6-2, 6-4, Menno Oosting (Ned)-Nick Brown (Eng) 6-2, 6-2, Michiel Schapers (Ned)-Henry du Bruyn (ZAf) 6-3, 7-5, Henry de Wet (ZAf)- Johan Vekemans (Ned) 3-6, 6-2, 6-2. ST LOUIS - Na zes van de ze ven wedstrijden in de world series' honkbal tussen de Mil waukee Brewers en St. Louis Cardinals is de stand 3-3. Het team van de Cardinals behaalde in het zesde duel een ruime overwinning op zijn op ponent uit Milwaukee: 13-1. De thuisclub sloeg zijn slag in de zesde inning, toen er zes punten werden gemaakt. Op dat moment had bij de Bre wers de nieuwe pitcher Doe Meditch de geroutineerde Don Sutton, die voor de achtste keer in de .world series' in ac tie kwam, vervangen. De Mil waukee Brewers kwamen niet verder dan een punt in de laatste inning. AUTOSPORT De leiding van de autofabriek Alfa Ro meo heeft besloten het volgend seizoen door te gaan met deel neming aan de Grand Prix ra ces, tellend voor het wereld kampioenschap formule I- coureurs. Het management is echter in andere handen over gegaan. Van onze sportredactie OSLO - Het Nederlands Olympisch elftal heeft gisteren in Oslo met 0-1 verloren van Noorwegen. Een kwartier voor tijd scoorde Paul Jacobsen. Met een afstandsschot liet de Noor de Neder landse doelman Stanley Menzo kansloos. Er waren in het Ulle- vaalstadion tweeduizend kijkers. De Noorse ploeg telde vijf spelers van het A-team dat vorige week voor de EK-kwa- lificatie met 3-1 Joegoslavië versloeg en was verder aange vuld met spelers onder 23 jaar, die de Joegoslavische jeugd op 2-2 hielden. Het conditionele overwicht van de Noren gaf in de tweede helft de doorslag. Nadat de Noren een voor sprong hadden genomen, kwam Nederland in de slotfa se terug. Drie minuten voor tijd verspeelde Johan Meeuw- sen een unieke kans door al leen voor de Noorse doelman Per Egil Nygaard te missen. In een wanhopige poging het evenwicht toch te herstellen kwam doelman Menzo in de laatste minuut bij een hoek schop naar voren. Zijn kopbal ging naast. Voor rust had Nederland op het zware veld enige aardige mogelijkheden gehad. Jacq. den Bakker en Ronald Steenge testten Nygaard verschillende keren. Aan de andere kant werd de uitstekende Menzo door de goed combinerende, maar weinig effectief spelende Erik Soler en Vidar Davidsen niet echt in moeilijkheden ge bracht. van onze sportredactie FILDERSTADT - De als vier de geplaatste Tsjechoslowaak- se Hana Mandlikova is woens dag tijdens het internationale damestennistoernooi in Fil- derstadt verrassend uitge schakeld. In de tweede ronde verloor de 20-jarige speelster met 6-7 4-6 van de twee jaar oudere Engelse Jo Durie. Na Bettina Bunge (Wdl) en Anne Smith (Vst) is Hana Mandlikova de derde geplaat ste deelneemster, die al snel de weg is versperd. De als eerste gerangschikte Amerikaanse Martina Navra- tilova degd het béter. Ze gunde de Zwitserse Petra Delhees geen game (6-0 6-0). De partij was binnen het half uur afge lopen. De voornaamste uitslagen zijn:Martina Navratilova (Vst) - Petra Delhees (Zwi) 6-0 6-0 Jo Du rie (Eng) - Hana Mandlikova (tsj) 7-6 6-4 Mima Jausovec (Jsl) - An drea Temesvari (Hon) 6-2 2-6 6-3 Sylvia Hanika (Wdl) - Eva Pfaff (Wdl) 7-6 6-7 7-5 ijlde set anti-climax Brevok van een speciale verslaggever MOSKOU - In de Haarlemse kleedkamer van het Lenin- stadion te Moskou heerste woensdagavond na de nederlaag tegen Spartak geenszins het gevoel dat de Europese campag ne in de hoofdstad van Rusland was beëindigd. Haarlem voelt zich halverwege nog geen verliezer en zeker nog geen kansloze. Een tevreden trainer Hans van Doorneveld vertelde: "Het resultaat is eigenlijk tot het laatste ogenblik voor ons uitste kend geweest. De hele ploeg heeft goed geconcentreerd en uiterst gedisciplineerd gespeeld. De tweede treffer van Spartak was voor mijn gevoel geen buitenspel, ik had veel meer het idee dat Edward Metgod niet zo best uit de voeten kon, omdat zijn eigen mensen hem in de weg stonden. Maar wij zijn nog niet uitgeschakeld, ik ben ervan overtuigd dat wij over twee weken in Haarlem een volle bak zullen heb ben". Aanvoerder Martin Haar voelde boven zijn oog wel de snee, die kort na rust was ontstaan in een botsing met Spar- tak-aanvaller Gavrilov, maar hij voelde zich niet uitgescha keld. "Wanneer je het rustig bekijkt, hebben wij het alleen in het eerste kwartier moeilijk gehad. Wij moesten ons er nog op instellen dat die Russen werkelijk alles door het mid den speelden. Daarna hebben wij feitelijk de wedstrijd ge controleerd. Over twee weken beginnen wij opnieuw, en ze ker niet als kansloze". de strijd. allerlei slorigheidjes van Bre- vok-zijde - de opslag ging meerdere malen de mist in, hetgeen evenwel niet in het minst te maken had met de moeilijkheids-factor - bouwde de thuisploeg een licht over wicht op. En Starlift bleef doodsbang, durfde niet de ge wenste risico's in hun spel te brengen en kreeg daarvan de rekening gepresenteerd. Bre vok liet zijn talrijke suppor ters voor de eerste maal op de banken dansen via de 15-12 setzege. De pupillen van De Vink - de trainer/coach handhaafde de vertrouwde basis, met Paul van Rijthoven als enige spel verdeler - schrokken er blijk baar zelf van. Het maakte zijn team nog nerveuzer. Dat kwam met name tot uiting in de verzorging van de pass, die in de beginfase van de tweede set ronduit zwak was. Starlift liep dan ook zeer eenvoudig uit tot 1-7. En Brevok zat vast, leefde nog wel even op (7-7), maar moest het initiatief toch aan de tegenstander laten. Want het verspelen van de voorsprong werkte bij de Voorburgers als olie op het vuur. Eindelijk kwam er enige beweging en wat enthousias me in de ploeg. Het eindigde tenslotte in 7-15. Maar de landskampioen be hield wijselijk veel respect voor Brevok/ABC. Terecht, want het verlies van de twee de set had bij de Bredanaars enigszins de druk van de ketel gehaald. En de onbevangen heid - wat had men immers te verliezen? - speelde in de kaart van de thuisploeg. Met aan het hoofd een prima ver delende Paul van Rijthoven en een gemakkelijk scorende Er- rol Rooi sloeg Brevok voor de tweede maal de reputatie van Starlift aan diggelen. Men werkte keurig een aanvanke lijk opgelopen kleine achter stand weg om vervolgens via een gedecideerde 15-9 opnieuw op voorsprong te komen. Stuntwerk lag op ieders lip pen. De vierde set bracht Brevok echter weer terug in de reali teit (5-15). Vervelender dan het verlies was evenwel de pols-blessure van Van Rijtho ven. „Ik kan de bal niet goed meer wegkrijgen", vertrouw de hij De Vink toe, maar deze dacht er op z'n beurt niet over om één van de beste mensen van de avond aan de kant te halen. Paul van Rijthoven ging door en bleef een zeer dikke voldoende scoren. Het was van groot belang voor Brevok, want de span ning steeg in de vijfde en be slissende set naar enorme hoogten. Maar er leek geen vuiltje aan de lucht, toen men - ondanks opnieuw teveel mis sers met de opslag - uitliep naar een aantrekkelijke 8-4 voorsprong. Te vroeg juichen van onze sportredactie NOVI SAD - Na de partijen voor de tiende ronde van het internationale schaaktoernooi in Novi Sad bezet de Neder lander Jon van der Wiel een gedeelde eerste plaats in de rangschikking. In de tiende ronde kwam de Leidenaar, met wit spelend, remise over een met de Joegoslaviër Petar Popovic. De uitslagen van de partijen voor de tiende ronde zijn: Gheor- giu (Roe) - Soetin (Sov) 14 -¥2, Ro- manisjin (Sov) - Deze (Joe) 14-14, Razoevajev (Sov) - Gligoric (Joe) V4-V4, Van der Wiel (Ned) - Popo vic (Joe) 14-14, Ribli (Hon) - Kura- jica (Joe) 1-0, Smejkal (Tsj) - Bje- lajac (Joe) 1-0, Quinteros (Arg) - Nikolic (Joe) afgebroken. De stand na tien ronden: 1. Ribli, Smejkal, Popovic en Van der Wiel allen 6 pnt., 5. Nikolic 514 pnt. en een afge broken partij, 6. Razoevajev, Ku- rajica en Quinteros allen 5 pnt en een afgebroken partij, 9. Gheorgiu en Romanishin beiden 5 pnt., 11. Soetin en Bjelajac beiden 4 pnt., 13. Gligoric 314 pnt., 14. Deze 214 pnt. DEN HAAG - De gegevens van de kadolotto van woensdag zijn: Winnende getallen: 9 - 11 - 23 - 27 - 30 - 40. Reservegetal: 34. Aantal deelnemers: 550.674 Inleg: 3.576.892,- Prijzen geld: 1.699.023,70 Cijferspel: winnend num mer 445373 Extra prijzen: winnende nummers 4184, 0869, 3909 en 3770. aarlem houdt het lang vol !EDA - Negen kwartier uk zinderend volleybal, ar geen winstpunten. Het keurde Brevok/ABC gister- «nd in een bomvol (dik 1500 schouwers) Sportcentrum Sen regerend landskam- •en Starlift. De Voorburgse »S bezorgde het team van ques de Vink zijn eerste 'lies (2-3) in de competitie, »'al door hun grotere routi- "M onze sportredactie JkOURNE - Wimbledon- ?P|oen Jimmy Connors Meren in Melbourne tij- net tennistoernooi om de Challenge-beker, waar- t'e spelers tegen elkaar 'men, een verrassende ne- J*ag tegen zijn Ameri- Ke landgenoot Gene 1 De setstanden waren ,5-7. was de tweede keer in 'en dagen dat Mayer ors bedwong. Toen r na afloop om zijn com mentaar werd gevraagd zei hij: „Mijn wedstrijdplan be stond uit het voortdurend ver werpen van voorgaande plan nen". Op de derde dag van het toernooi, waarvan het prijzen geld 400.000 dollar (ruim 1,1 miljoen gulden) bedraagt, brachten de Amerikanen Vi tas Gerulaitis en Eliot Telt- scher het tot overwinningen. Gerulaitis won met 6-3, 3-6, 7-5 van zijn landgenoot Chip Hooper. Teltscher wees de Australiër Paul McNamee met 7-6, 7-6 terug. In de tweede set stond Teltscher met 0-4 achter, maar bracht deze na een tie break toch nog op zijn naam. - Marianne van der Torre en Nanette Schutte zijn in To kio in de eerste ronde dames enkelspel van het 175.000 dol lar-tennistoernooi om de open Japanse kampioenschappen uitgeschakeld. Marianne van der Torre verloor met 2-6, 5-7 van de Australische Pam Wytcross, Nanette Schutte met 2-6, 2-6 van de geplaatste Amerikaan se Dana Gilbert. ■lOSKOU - Een frommeldoelpunt van Sjvetsjov in Jlessuretijd heeft de overlevingskansen van Haarlem de tweede ronde van het UEFA-bekertoernooi [rastisch verkleind. Door die treffer liep Haarlem gis teravond in Moskou een nederlaag van 0-2 op. |Xot de tweede treffer leek Haarlem van de eerste Ledstrijd tegen Spartak Moskou een regelrecht suc- [este maken. Met gegroepeerd voetbal hield het Spar- t vrijwel de gehele wedstrijd aan de teugels. Gess scoort uit een vrije trap het eerste doelpunt voor Spartak Moskou. Voor een schoonheidsprijs ®n het duel tussen de kop- ^s in de eredivisie niet in •merking. De spanning in 'veld was daarvoor te groot beide zijden. De thuis- jjg acteerde met in het ach- hoofd de speelse weten- laP, dat een stunt in de lucht '8- De Bredanaars verloren Moor hun onbevangen- A Maar ook bij Starlift spook- 'allerlei angstige gedachten Jt het hoofd. De tegenstan- 'was immers niet meer het "A waartegen een eenvou- Mriesetter in het verschiet 1 voorgaande wedstrij- J van Brevok hadden im- :'s °°k in Voorburg het be tracht, dat alle zeilen bij dienden te worden om met de eerste nederlaag 'onfronteerd te worden, «at besef groeide in de eer- 'set gestaag. Want ondanks van onze sportredactie AMSTERDAM - Het WCT- toernooi in Amsterdam is gis teren al in de openingsronde de nummer één kwijtgeraakt. Guillermo Vilas slaagde er niet in de Pool Wojtek Fibak enig tegenspel van niveau te bieden. Met 6-3, 6-1 bereikte de 30-jarige Fibak de tweede ronde. Voor duizend kijkers kon Vilas zijn opponent alleen in de eerste set zes games bij houden. Na 3-3 stevende de Pool op de winst af. In de tweede set kwam Vilas er in het geheel niet aan te pas. De partij duurde 1 uur en 25 mi nuten. Fibak reikte vorige week tijdens het WCT-toernooi in Napels tot de finale, waarin hij door zijn "leerling" Ivan Lendl werd bedwongen. Vilas, die op de ATP-lijst de derde plaats inneemt, werd in Na pels ook al in de eerste ronde uit het toernooi gestoten. Vilas voerde in Amsterdam ter ver- onschuldiging aan dat hij daags voor aanvang van het toernooi niet op de baan in de rai heeft kunnen oefenen. Die baan was overigens pas zo laat klaar dat de openingspartij tussen Kirmayr en Roger- Vasselin met vertraging be gon. Christophe Roger-Vasselin, de Fransman die het Amster damse WCT-toernooi was bin nengestapt via het kwalifica tietoernooi, heeft slechts een uur aan de wedstrijden mogen meedoen. Binnen dat tijdsbe stek werd Roger-Vasselin in de openingspartij van het toernooi uitgeschakeld door de Braziliaanse nummer één, Carlos Kirmayr, 6-0,6-4. Roger-Vasselin veroverde in totaal maar vijf punten te gen de oppermachtige Kir mayr. In de tweede set ging het wat beter, maar de zaak was geklaard binnen het uur, waardoor voor Roger-Vasse lin toch altijd nog 13.500 gul den restte, zijnde de beloning voor verliezers uit de eerste ronde. Haarlem beperkte de speel ruimte voor Spartak met uit stekend, gegroepeerd voetbal. Het speelde gedisciplineerd en geconcentreerd. Verkaik legde international Gavrilov aan banden en Nijholt schakelde de snelle middenvelder Sjavlo vrijwel volledig uit. Na de agressieve openingsfase van Spartak verlegde Haarlem het spel meer en meer naar het middenveld. In die fase viel de openingstreffer. Een onschul dig ogende aanval van Haar op Gess werd door de Joego slavische scheidsrechter Sos- taric als overtreding beoor deeld. Uit de vrije trap maakte Gess zelf 1-0. Daarna begon Kleton zich daadwerkelijk met de aanval te bemoeien. Hij schiep zelfs enkele kansjes, maar de Haarlemse aanval straalde dezelfde machteloos heid uit als in de eredivisie al wekenlang het geval is. Op de sneeuwvrij gemaakte, goed bespeelbare grasmat drong Spartak in de tweede helft stevig aan. De beslissen de pass bleef echter uit, omdat Haarlem er altijd in slaagde op het laatste moment de of fensieve acties van de Sovjets te onderbreken. Pas in de laat ste twintig minuten voelde Haarlem werkelijk de drei ging van een tweede doelpunt. Spartak werd steeds nerveu zer en opgejaagd door de eigen aanhang besloot het tot een massaal slotoffensief, waarin Rodionov een paar goede mo gelijkheden ongebruikt liet. In blessuetijd, als gevolg van een hoofdwond van Martin Haar, werden de Haarlemse illusies aanzienlijk verkleind. Na een doelworsteling waaraan een sterk buitenspelluchtje hing, kopte Sjevtsjov uit een hoek schop alsnog raak. Spartak Moskou (Sov) - Haar lem 2-0. (1-0). 17 Gess 1-0, 90. Sjvetsov 2-0. Scheidsrechter Sosta- ric (Jsl), toeschouwers: 18.000. De opstellingen in de wedstrijd Spartak Moskou - Haarlem waren Spartak: Dasajev., Sotsjov, Ro- mantsjov, Tsjerbak en Pozdnja- kov., Sjerenkov, Sjavlo, Gess en Tsjvetsjov., Gavrilov en Rodionov. Haarlem: Metgod., Masefield, Haar, Verkaik en Leysner., Balm, Kleton, Van Leen en Nijholt., Böckling en Keur (Kristiansen). In de Kennemerspor- thal te Haarlem hebben woensdagavond zo'n 3000 mensen de Europa cupwedstrijd Spartak Moskou - Haarlem di rect kunnen bekijken. Het voetbalduel werd vertoond op een beeld scherm van 34 vierkante meter, dat in de hal stond opgesteld. Een schotelantenne ving de beelden recht streeks op van de televi sie uit de Sovjet Unie. De apparatuur was af komstig van een Am sterdamse firma, die al eerder de Haarlemse trainer Hans van Door neveld in staat had ge steld te kijken naar uit zendingen van de Sovjet televisie. Europacupvoetbal behoeft een logische voortzetting te p van competitievoetbal. In eredivisie speelt Haarlem |tn uiterst bescheiden rol. De ;g bewaart vermoedelijk Kjn daadkracht voor het in- Irnationale podium. In het linder dan een kwart gevulde Lnin-stadion bezorgden de in laillot gestoken Haarlem- wlers het machtige Spartak |j een temperatuur van min Len graden lange tijd nog Uere oortjes dan zij door de Lige kou al bezaten. IQe in de zestiende minuut ■■gelopen achterstand, Gess Cponeerde uit een vrije trap tcMstreeks de bal via de on- lerkant van de lat en de rug jan Metgod in het doel, werd I r de Haarlemmers koel- loeding opgevangen. Met een weeglijke middenveld, laarop Kleton en Nijholt uit- llmken, zette het de opponent de Sovjet-Unie al in een lioeg stadium vast. I Spartak maakte tegen (aaiiem een opgebrande in- Niet verwonderlijk, om it de loodzware competitie in Isowjet-Unie naar het einde [opt en de Moskovieten snak- naar de winterstop, (echts bij vlagen wisten zij de laarlemse defensie te veront- [isten. En was er sprake van kansrijke situatie, dan [as Edward Metgod ter plek- tomde zaken recht te zetten. Jt Haarlemse doelman revan- Éeerde zich volledig voor zijn lakke optreden in en tegen lent. I Al in de eerste helft bleek lartak moeite te hebben het pe! te dicteren. De ploeg van [voormalige bondscoach van e Sovjet Unie Beskov ope- Jert het liefst vanuit de loop- laven. Slechts bij de spaarza- le keren dat Haarlem mas- la! ten aanval trok, was lpartak in de tegenstoot echt parlijk en ontstonden er kor het Haarlemse doel drei- Inde situaties. Op eigen lartakiaanse kracht waren |c momenten op de vingers m één hand te tellen. Paul van Rijthoven was er echter niet bij. Met re den, want Starlift bewees juist in die fase niet voor niets 'vol leybal-ambassadeur' van Ne derland te zijn. Men werkte tot tweemaal toe een achterstand weg en nam zelfs het heft in handen via 12-14. Maar het verzet van de thuisploeg was nog niet een-twee-drie gebro ken. Nog had men de kracht om terug te krabbelen en tot drie match-points (15-14) te vergaren. Het mocht allemaal niet baten, want de routine bracht het voordeel (15-17) aan de tegenstander.

de Stem | 1982 | | pagina 11