Showavond in Sasse Vlaanderenhal Spelletjesdag op Reuzenhoek Kunstmanifestatie Forum geopend K( MIDDEI )RT Stuurgroep bezint zich op werk vrijwilligers »cluyze leneraal lampioen v Hoop I-ZEEUWS Jacques Vos: boek goed lesmateriaal LaNDAG 18 OKTOBER 1982 NEDERLAND! BE EMM VANZEELAND T15 PAGINA ZEELAND 2 Puitengewone «rgadering HULST - De leden van de FNV-afdeling groot-Hulst twijfelen sterk aan de voordelen van een nieuw streekziekenhuis in Zeeuwsch- Vlaanderen (bij Terneuzen). Het is volgens hen de vraag of er dankzij die nieuwbouw meer specialismen zullen komen in het gebied en of de dienstverlening in de gezondheidszorg er op vooruitgaat. Bijna 1000 bezoekers politierapport Burgemeester opent sportcomplex Hans weert-VV est in Zeeland efoon 01184-17287 5% KORTING 'wij fels over itreek- iekenhuis |in onze duivensportmede werker RVLIET - Voor het vijfde [btereenvolgende jaar is het «al kampioenschap on- [ngeduid bij de postduiven- reniging Hoop te Biervliet jinnnen door J. Lecluyze. j won dit seizoen onder ^t! 15 keer een eerste, 15 reen tweede prijs en klas- rde zich 93 keer bij de eer- jt tien van de uitslag in de houden verenigingsvluch- JGeneraal kampioen aange- Jiid werd Herman de Dobbe- Jtre, J. Lecluyze werd hierin leede en Marcel de Dobbe- lerewerd derde, allen met *38 jnten. Iceneraa! onaangeduid; 1. J. Le- ^lyze, 2. Aug. Provoost, 3. A. Si- se. Vitesse oude duiven, on- d: 1. J. Lecluyze, 2. A. jovoost, 3, M. de Dobbelaere, 0 aangeduid: 1. M. de Dobbe- re.2. A. Provoost, 3. J. Lecluyze. IVitesse jonge duiven, onaange- jd: 1. A. Provoost, 2. A. Simonse, |J Lecluyze, idem aangeduid: 1. |?laddet, 2. A. Simonse, 3. Her- 1 de Dobbelaere. Fond oude Iran, onaangeduid: 1. J. Lecluy- lU van de Linde-De Regt, 3. A. ■Puy, idem aangeduid: 1. J. Le- l'ie, 2, J. van de Linde-De Regt, i jonge duiven, onaangeduid: Lecluyze, 2. B. Doens, 3. A. du Uy, idem aangeduid: 1. B. Doens, IChr. de Graaf, 3. Harry de Dob- laere. |t:- en najaarskampioenschap, ■ingeduid: 1. Herman de Dob- Tjere, 2. A. Provoost, 3. A. Si- Jjse.idem aangeduid: 1. Herman ■Dobbelaere, 2. A. Provoost, 3. M. ■Dobbelaere. Van een onzer verslaggevers De leden plaatsten die kant tekeningen afgelopen vrijdag tijdens de najaarsvergadering in Den Dullaert, waar een ver tegenwoordiger van de patiën tenvereniging Samen Beter een toelichting kwam geven op de nu bekende ziekenhuis plannen die overigens nog niet zijn afgerond. En dat is wat de FNV-ers betreft maar goed ook. Ze vrezen in de nieuwe op zet ook een achteruitgang voor de 'flankziekenhuizen' in Hulst en Oostburg. Als patiën ten eerder en vaker naar het nieuwe streekziekenhuis wor den verwezen kan dat boven dien problemen geven qua be reikbaarheid. Dat geldt met name voor ouderen, die op het openbaar vervoer zijn aange wezen. Districtsbestuurder Thieu Strous had ook z'n bedenkin gen, maar die golden in de eer ste plaats de samenstelling van het nieuwe bestuur na een eventuele fusie van de zieken huizen in Zeeuwsch-Vlaande ren. De plannen houden vol gens hem geen rekening met een nieuwe wet, die een demo cratische bestuurssamenstel ling regelt. Nu maken bouwonderne mers, geestelijken en zieken huisdirecteuren nog de dienst uit in de besturen, aldus Strous. De nieuwe wet schrijft voor dat patiënten, werkne mers en maatschappelijke or ganisaties ieder een even groot aantal bestuurszetels moeten krijgen. SV BEVELANDEN - Gepensio neerden - De afdeling Noord en Zuid Beveland van de Ne derlandse Bond van Gepensio neerden houdt op donderdag 21 oktober de ledenvergade ring in serviceflat De Horst te Goes-Oost. De heer Eekman behandelt dan een aantal bondszaken. Na wat verder ter tafel komt bestaat de gelegen heid zich rond te laten leiden in de service-flat. De bijeen komst begint om 14.30 uur.' BORSELE - PvdA - De PvdA- afdeling Borsele houdt op dinsdag 26 oktober de jaarver gadering in zaal De Stenge te Heinkenszand. Er vindt een bestuursverkiezing plaats en een reeks van verslagen pas seert de revue. Ook het ge meentelijk beleidsplan 1982- 1986 komt op tafel. Verder wordt een afgevaardigde voor het landelijk congres gekozen. Aanvang 20 uur. GOES - Emancipatie - De werkgroep Emancipatie van de gemeente Goes komt woensdag 20 oktober bij el kaar in de tribune-zaal van het gemeentehuis te Goes. Er wordt dan ondermeer gespro ken over een tentoonstelling Vrouw en Rijk in de Goese bi bliotheek en er kan kennis worden gemaakt met de vrou welijke gemeenteraadsleden. Ook de weerzin van de werk groep om ondergebracht te worden bij de plaatselijke Culturele Raad komt ter spra ke. Aanvang 20 uur. GOES - Gevonden - Bij de po- litiebureau's in Wolphaarsdijk en 's Heer Arendskerke is in september weer een scala van gevonden voorwerpen terecht gekomen, variërend van huis dieren, een kunstbeen, surf- spullen, kleding en bankbiljet ten tot portemonnee's en giro pasjes. Elke werkdag tussen 9 en 18 uur kan men op de bu reau's terecht voor inlichtin gen. I Van onze correspondent -iMSL.AG - De Zeeuwsch- jmse Automobielsport (ZEVAC) houdt dinsdag I jjttotrer in restaurant De P?' aanvang 20.00 uur, een l^ngewone ledenvergade ring rijk op de agenda door het bestuur /gestelde samenwerking I zusterverenigingen RC ïssenrijders te Hulst en |l)(WZA)UWSVlaamSe Auto~ U.rï'knkalender van de JL Voor 1983 is reeds in met de besturen van ;e andere in Zeeuwsch- l° ren gevestigde clubs pgesteld. 1 met het oog op terug- Fe deelname aan de rit- I "net algemeen, wil men i Lr stapje verder gaan. Zo j Inn. n om bijvoorbeeld ISjWee ritten van de WZA I Vossenrijders te la- T "Jwtellen vor het club- i [Menschap van de ZE- j i ld wordt dat dit zowel men a's or'ëntatieritten IW?a Anderzijds zullen en De Vossenrijders anttenvandeZEVAC kampioenschap doen 'Jjf ZEVAC-rittenkalen- Rit li983 staat de kaart- L r/de Nacht van Zaam- §ii 7e Verreden wordt za- Itmifl zondag 8 mei, die l'Jeetelien voor het RAC- hMjïnPloenschap. Verder Pin de agenda een be- de o,°Yer het stysteem llllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIUllUIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIinilllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllll| Van een onzer verslaggevers BORSELE - Er dreigen vrij- willigersprojecten opgezet te worden, waarbij niet het be lang van de werklozen, maar dat van de opdrachtgevers centraal staat. Deze conclusie komt bin nenkort aan de orde binnen de stuurgroep voor het project Mensen zonder Baan van de gemeenten Borsele, Goes en Reimerswaal. Op tafel ligt dan een voor stel om regels te ontwikkelen waaraan vrijwilligersprojec- ten moeten voldoen. Daarbij staat de vrijwilligheid van het werk en het toekomstperspec tief van de werklozen cen traal. De kwestie is actueel ge worden omdat veel gemeenten zich bezinnen op uitvoering van mogelijkheden uit het zo genaamde Gemeenschapsta kenplan van oud-minister Van der Louw. Dit omstreden plan geeft aan hoe gemeenten jeugdige haanlozen aan vrij willigerswerk kunnen helpen. De zaak komt aan de orde in de stuurgroepgroepvergade- ring van 3 november in ont moetingscentrum De Stenge te Heinkenszand. Aanvang 13.30 uur. Besproken wordt dan on dermeer ook hoe het best kan worden bezuinigd door instel lingen die activiteiten voor haanlozen uitvoeren. Optreden van de volksdansgroep Van onze correspondent SAS VAN GENT - De show- muziek- en dansavond, die voor de eerste maal in de amusementshal van het Vlaanderencomplex in Sas van Gent werd gehouden, is tot tevredenheid verlopen. Het grote aantal bezoekers, een kleine 1000 hadden in de hal een zitplaats gevonden, genoot van de optredens. Een uniek gebeuren noemde presentator J. Klein de show-avond en dat door de combinatie van drie to taal verschillende gezel schappen. Ook burgemees- ter W. Dusarduijn bleek in zijn nopjes met dit initiatief en liet dat de aanwezigen, onderwie burgemeester H. Hack uit Axel,blijken in zijn openingswoordje. „Vooral de culturele uitwisseling over de grenzen heen, is een schot in de roos", aldus de Sasse burgemeester. Het was daarom niet verwonderlijk, dat het accordenon-orkest De Accona's uit het Belgi sche Assenede de spits af beet Hij was het ook die het eerste concert van de show band Axel tot een voortref felijk muzikaal hoogtepunt bracht. De volksdansgroep De Grutmoolen danste een thuiswedstrijd. Nadien brachten de 3 gezelschappen om de beurt hun shows en daarbij bleek, dat de evene menten hal in Sas van Gent bijzonder geschikt is voor dergelijke evenementen. Van een onzer verslaggevers REUZENHOEK - Voortbor- durend op het succes van vorig jaar houdt de christe- lijke lagere school Reuzen- E hoek in de hefstvakantie op- nieuw een spelletjesdag voor E alle lagere schoolkinderen uit Zaamslag. Het evene- E ment in het schoolgebouw E vindt deze keer plaats vrij- dag 22 oktober. De klassen 1,2 en 3 komen eerst aan de beurt, van ne gen tot twaalf uur. Op het programma staan spelen als de Puut van Gies, pieken, kegelen en sjoelen. Voor alle deelnemers zijn prijsjes weggelegd. De middaguren zijn gere serveerd voor de klassen 4, 5 en 6. De oudere leerlingen kunnen vanaf één uur mee doen aan een damcompeti- tie, tafeltennis, voetbalspel en sjoelen. In deze categorie is voor de winnaars zelfs eremetaal te verdienen. De organiserende oudercom missie zal ook weer een bar inrichten, waar koek, limo nade en appels te koop zijn. Ai. de agenda een be- over het stysteem l(te Kaartlees) ritten, het 'I "Biss van sport- i*reru>(--- yerienging van MIDDELBURG - „Een volk dat knaagt aan z'n cultuur is als het ware bezig zichzelf een been af te zagen." Met dit commentaar op bezuinigingen in de kunst opende voorzitter H. Vader van de Zeeuwse Cul turele Raad zaterdagmiddag in Middelburg de jaarlijkse kunstmanifestie Forum. Tegen de achtergrond van donkere financiële wolken bo ven de kunst toonde hij zich blij dat de stichting Forum er in geslaagd is toch een „uit zonderlijk" programma op po ten te zetten. Hij noemde met name de inspanningen die Maria-Roza Boezem daartoe heeft verricht. Veel minder te spreken was hij over de „ontmanteling" van het Zeeuwse Uit-bureau (SCZ) en de „langzame uithol ling" van de zogenaamde Beeldende Kunstenaars Rege ling. „Aan die regeling kleven misschien fouten, maar op dit ogenblik wordt ze door veel gemeenten op grond van onei genlijke argumenten (geldge brek) niet toegepast met als gevolg dat gemeenten die de regeling wel uitvoeren extra overbelast dreigen te worden doordat steeds meer kunste naars zich in die gemeenten vestigen". De manifestatie Forum, die donderdag in de Kuiperspoort pas werkelijk begint met workshops, voorstellingen, le zingen en discussies speelt zich dit keer af rond het thema „tooi". Bij de opening werd za terdagmiddag in de Middei- Officiële opening van de kunstmanifestatie Forum "'gingsstatuten. burgse Vleeshal een project opengesteld dat de Westduitse feministisch kunstenares Ul- rike Rosenbach daar ter gele genheid van de manifestatie heeft geïnstalleerd. (Op haar activiteiten gaan we deze week in het Gids-katern nader in). Vader: „Verandering van tooi heeft dikwijls verande ring van plaats in de maat schappij tot gevolg gehad. Vooral de tooi van de vrouw is in de geschiedenis dikwijls be palend geweest voor haar plaats in de maatschappij, of liever voor haar gebrek aan plaats. Dikwijls leidde die tooi tot veel applaus, dikwijls bij de meer puriteins ingestelden ook tot afkeuring. De stichting Forum heeft zich dit jaar nog niet door be zuinigingen hoeven te mati gen. Verwacht wordt dat men het volgend jaar met 5 procent minder geld zal moeten stel len. Over de kosten van de manifestatie lieten woord voerders van de stichting zich bij de opening opvallend te rughoudend uit. „Houdt het maar op een bedrag tussen de 40.000 en 100.000 gulden" zei men desgevraagd. De stichting wordt gesubsidieerd door rijk, provincie en gemeente. Van onze correspondent MIDDELBURG - „Nie mand wil zijn kind een oorlog laten meemaken, maar het is toch goed om het kind via boeken met het verschijnsel oorlog te confronteren", aldus gaf Jacques Vos in zijn lezing over het werken met jeugdboeken in de klas. „Kinderen komen in boeken een werkelijkheid tegen die voor hen zeer belangrijk is. Zonder dat zij het gebeuren in de praktijk moeten beleven. Hierdoor kunnen zij zich invoelen in de situatie, zich er een oordeel over vormen". De heer Vos, deskundige op het gebied van lesgeven met boeken, bracht dit naar voren tij dens de eerste in een reeks van lezingen die in het kader van de kinder boekenweek wordt geor ganiseerd. Voor een redelijk ge vulde zaal met vertegen woordigers uit het onder wijs (leraren van het voortgezet onderwijs) en uit het bibliotheekwerk, zette hij uiteen waarom het zo belangrijk is lees boeken op school te ge bruiken. Boeken in de klas zijn volgens de heer Vos, vaak een eerste kennismaking voor de leerlingen met de literatuur. Daarnaast kan door het lezen van boeken de leerstof van andere vakken vaak be ter verwerkt worden. Door het behandelen van jeugdboeken in de klas, wordt bovendien het kri tisch denkvermogen van de kinderen gestimu leerd. Redenen te over voor de heer Vos om overtuigd te zijn van het belang van werken met boeken binnen het onder wijs. Hij stelde echter dat dit wel enige voorberei ding van de docenten vergt. Deze dient name lijk uit te gaan van de kwaliteiten van het boek. Op de inhoud ervan die nen zijn lessen gebaseerd te zijn. In een levendige dis cussie tussen de aanwezi gen, kwam echter naar voren dat het voor de do centen nog niet zo een voudig was om aan ge schikte behandelbare jeugdboeken te komen. Algemeen zag men hier dan ook een belangrijke taak voor de bibliotheken weggelegd. Jacques Vos, weten schappelijk medewerker aan de universiteit van Groningen, opende met zijn lezing een cyclus waarvan op 28 oktober de tweede zal plaatsvinden. Dan spreekt Steven van Campen over het werken met poëzie. Deze avonden worden georganiseerd door de openbare bibliotheek van Middelburg en het Secu- project Zeeland. Alle voordrachten worden ge houden in het Zeeuws kunstenaars centrum te Middelburg. HULST - Zaterdagavond werden op de Zeildijk onder de gemeente Hulst twee jeug dige personen licht gewond bij een ongeval. Zij maakten deel uit van een groep bromfiet sers, die werd ingehaald door een personenauto, bestuurd door A.E. uit Hulst. Hierbij kwam de bromfietser R.N. uit Sint-Jansteen in aanraking met de personenauto. Hij werd, evenals zijn duopassa gier P. de B. uit Hulst - beiden kwamen te vallen - gewond. Mejuffrouw K.I. te Sint- Jansteen deed vrijdagnacht bij de politie aangifte van diefstal van haar bromfiets. Deze, een zwarte Tomos, stond beveiligd door een kabelslot voor een disco aan de Zoute- straat te Hulst. Zaterdagnacht reed door on bekende oorzaak de Hulster automobilist G. de S. in de Zeilstraat met zijn voertuig tegen een geparkeerde perso nenauto van A. de W. Beide voertuigen liepen hierbij schade op. IJZENDIJKE - In de Konin ginnestraat kwamen twee personenauto's bestuurd door P. A. D. uit Ijzendijke en T. B. eveneens uit Ijzendijke met ei kaar in botsing. Dit gebeurde toen zij elkaar tegenkwamen in de zeer smalle straat. Er was materiële schade. SLUIS - In de Diomedepolder is in de zomerwoning van de heer K. S. uit Amsterdam in gebroken. Via een kelderraam is men de woning binnen ge komen. Er wordt een radio en een bijl vermist. (Van onze sportmedewerker) HANSWEERT - ,,'t Eerste Sluisje" heet het nieuwe sport veldencomplex dat zaterdag in Hansweert-West is geopend door burgemeester H. Boer van Reimerswaal. De accommodatie bestaat uit twee speelvelden, een oefenterrein en twee gravel tennisbanen. Nadat de burge meester een aantal ballons had losgelaten en de jeugd zich fleurig had gepresen teerd, dropte een sportvlieg- tuigje zakjes snoep voor de kinderen alsmede de wed strijdbal. Deze werd aan het rollen gebracht door de burge- meester voor het treffen tus sen het eerste team van Hans- weertse Boys en oud-leden van dezelfde vereniging. Deze officiële openingswedstrijd werd door Hansweertse Boys 1 gewonnen met 3-0. Daarvoor had burgemeester Boer ook reeds de opening van het club gebouw van de Boys voor zijn rekening genomen. BRESKENS Recreatiepark Schoneveld, Kieweg 1- Expositie van Elly de Koster met pentekeningen, etsen en lino's. Geop. dag., maand, gesloten, (t/m 31 okt.) GOES Grand- 20 u. Koele meren des doods, 16 j. HULST Koning van Engeland- 20 u. Een soepzooitje, a.l. 20 u. Fame, a.l. 20 u. Halleluja voor een paar vuisten, a.l. 20 u. Hij, zij en de Alpenwei, 16 j. 14.30 u. Gestroomlijnde poesjes, 18 j W. Blommaert- 14.30 u. schie ting. MIDDELBURG Citytheater- 20 u. Porky's pikante pretpark, 16 j. Zeeuws Kunste naarscentrum- Kinderboeken week onder het motto „Lezen is wegwezen". Geop. dinsd. en dond. 10-17.30, woe. en vrijd. 13-17.30 en 19-21 u., zat. 10-16 u. (t/m 28 okt. Zeeuws Museum- Kinderboeken tentoonstelling. Overzicht uit de collectie van kinderboeken uit de 17-de eeuw tot het begin van deze eeuw. (t/m 22 okt.). OOSTBURG Ledeltheater- 20 u. Hot bubble- gum, 16 j. TERNEUZEN Luxortheater - 20 u. 'n Soepzootje, a.l. 20 u. Vice Squad, 16 j. VLISSINGEN Alhambra I- 20 u. Rolling Stones in Time is on our side, a.l. Alham bra II- 20 u. Pikant gevrij in de Al penwei, 16 j. Galerie Marquis, Nieuwendijk 15- Expositie van Jörg Remé met schilderijen en aquarellen. Geop. woensd. t/m zat. 13.30-17.30 u„ zond. 14-17 u. (tot 14 nov.).

de Stem | 1982 | | pagina 7