TAATSBEZOEK HISTORISCHE GEBEURTENIS 4.45 5.45 Geen ingrijpende behandeling voor prins Claus SfflB Werkloze Dongenaar in hongerstaking Veel sportduikers fervente stropers IK ZIE HET NIET MEER ZITTEN Leven in Nederland 0,7 procent duurder RP te water Zeeland: KAMERLEDEN KOMEN DIJKEN CONTROLEREN de 4 in 1 krant" Solidariteit officiëel fgeheven Merijntje Jï D*f. m Shell en Esso verhogen diesel-prijs DE STEM VANDAAG Politie boos opSCWin Terneuzen Kleine school blijft bestaan Haddad bereid uit Libanon te vertrekken Beieren morgen naar stembus Mich iel Schapers nu ook gewipt De Biesbosch in de laatste oorlogsmaanden IgN HAAG - De koningin zal begin volgend Lr een staatsbezoek brengen aan het Vati can- lée. ijn, AS5 te, witte wijn bied, 5S5 et Maine, Muscadet 3S5 milde wijn liter fles kado. u 12 flessen van] e soort ineens? 12e fles kado Ministerraad ikkoord met Wting op Merwijs- Marissen m Belasting Vals geld gestort door Belasting? Overstromingen itsm ZATERDAG 9 OKTOBER 1982 BINNENLAND BINNEN- BUITENLAND ACHTERGROND? grvan u viodt dat er ean kleine gonjbriceerde rentte voor geplaatst moet worden? Plaats dat dan beslist in De Stem. Tien tegen een dat uw ^rivértentio gelezen wordt. Immers 9 van de 10 i-lezers en lezeressen pluizen week in week uit Kieintj©s"-rubrieken na. Dat zijn elke dag vele tienduizenden Kleintjes-lezers. a DE aTEM rJJtOTen te Breda/Bergen op Zoom/Etten-Leur/Goes/ Hulst/Oosterhout/Roosendaal/Terneuzen/Vlissingen 1 Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. Losse nummers 0,80 eatrix naar Vaticaan i Van onze parlementaire redacteur unieke gebeurtenis is van historisch belang, jndat nog nooit een der Oranjes officiéél "De Staat [aticaanstad" heeft bezocht, hoewel Nederland en de (eilige Stoel al sedert 1826 diplomatieke betrekkingen Lerhouden. Het komende bezoek hangt onder meer samen met de bin nenkort te verwachten benoe ming van de orthodoxe protes tant jhr. mr. J. A. Beelaerts van Blokland tot buitenge woon en gevolmachtigd am bassadeur bij het Vaticaan. »fc. ..-i. <Y w t Koningin Beatrix Paus Johannes Paulus II idvertentie kunt u tehalve de tjes bij staan, alleen kopen in lie cijfertjes op de ;n van donderdag -a.s. 'de huwe vakbondsivet Van onze redactie buitenland tatSCHAU - Het 460 leden Mende Poolse parlement Jftfl vrijdagavond de nieuwe fikbondswet goedgekeurd. Tegen stemden tien afge- 'Srdigden. Negen onthielden di van stemming. Bij het van kracht worden in de nieuwe wet worden de [schorste vakcentrales Soli diteit en Boerensolidariteit Polen opgeheven. De nieuwe wet richt 'nieuwe ibonden' per bedrijf op. Zij Jen het recht van staking tan maar onder omstan- taden die de praktische taring vrijwel uitsluiten. I'm onze redactie binnenland P HAAG - De minister- is vrijdag akkoord ge- w met een tijdelijke inhou- P? ,°P het inkomen van on- "ijspersoneel van 1,65 pro- r 1983. De maatregel m'ljoen gulden in PvdA-fractie in de *ede Kamer vindt deze wegel onjuist. Op deze wordt de parallelle in- ,,®®smatiging voor het "leidspersoneel doorbro- L'® schrijven de kamerle- »an den Anker en Ko- i 8s in schriftelijke vragen "minister Rood van Bin- sndse Zaken. Zij wijzen »iier°p jat hij in zijn poli- testament' ten behoeve he informateur nog ol„ arnbtenaren en trend- Onderwijzers: Rood mag niet blijven zitten Hij voigt de katholiek ir. J. L. H. Ceulen op, die met pensioen gaat. De nieuwe ambassadeur is thans chef Directie Kabinet en Protocol van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De ambassadeurspost bij het Va ticaan staat los van die bij de Italiaanse Republiek. Zware druk In de loop der geschiedenis hebben de diplomatieke be trekkingen tussen Nederland en het Vaticaan onder zware druk gestaan van Nederlandse zijde. Vooral het protestantse deel van onze bevolking er kende het Vaticaan niet als staat. Tweemaal werden zelfs de diplomatieke betrekkingen eenzijdig verbroken door Ne derland en de laatste maal in 1925 leidde dit zelfs tot een cri sis in het eerste kabinet Colijn, dat op 8 maart 1926 aftrad. Pas tijdens de Tweede Wereldoor log werd door regering Ger- brandy in ballingschap te Londen het gezantschap bij de Paus tijdelijk hersteld als „luisterpost", omdat het Vati caan een van de belangrijkste diplomatieke centra ter we reld was. (Vervolg op pagina 5: „Verhouding Nederland-Vaticaan politiek ge voelig") DE totale belastingopbrengst van het rijk is het eerste half jaar van 1982 405 miljoen ofte wel 1% achter gebleven bij de opbrengst in dezelfde periode vorig jaar. Daarmee is die achterstand wat ingelopen, want die was in de betrokken periode vorig jaar nog 500 mil joen gulden. Ufl/7 /fj'A' Bij de ingang van Sociale Zaken hangt dit 'tel-bord'. •John de Laat ziet het niet meer zitten. Van een onzer verslaggevers DONGEN - In zijn woning aan de Lage Ham 3, pal naast het gemeentelijk kan toor van Sociale Zaken, is John de Laat (32) gisteren in hongerstaking gegaan. Hij heeft sinds juni geen werk en heeft sedertdien vergeefs bij Sociale Zaken om een uitkering gevraagd. „Ik kan toch niet van de lucht leven", zegt De Laat, die het laatst als straathoek werker in dienst was bij het Instituut voor Maatschappe- lijk Welzijn in Eindhoven. Daar werd hij naar zijn zeg gen ontslagen. „Maar bij So ciale Zaken zeggen ze, dat ik zelf ontslag heb genomen. Daarom kreeg ik aanvanke lijk wat kleine voorschotjes. Sinds 6 september heb ik geen cent meer gebeurd. De maat is voor mij nu vol." John de Laat heeft zijn huis volgehangen met affi ches, waarop hij de handel wijze van Sociale Zaken uit gebreid naar de buiten wacht toe hekelt. Het raam aan de zijkant, dat uitziet op het kantoor van Sociale Za ken, is getooid met de kreet: „Beste Sociale Dienst, dit is de eerste dag van mij n hon gerstaking!" Op dat affiche moet elke dag het cijfer ver vangen worden. „Zolang ik daartoe in staat ben, doe ik het zelf", zegt hij weinig hoopvol. Waarom naar dat onge wone middel van de honger staking gegrepen? De Laat: „Ik ben kerngezond en zeker niet overspannen. Dit is een weloverwogen besluit. We ken geleden al heb ik voor mezelf geconcludeerd, dat verder leven op deze manier geen zin heeft. Als ik dan toch de pijp uit moet, dan maar met een boodschap." De adjunct-chef van So ciale Zaken in Dongen, de heer S. Döiie, kan de actie van zijn buurman niet goed plaatsen. „Op zijn zachtst uitgedrukt voorbarig", vindt hij. „Toegegeven, de zaak De Laat is nogal gecompliceerd. En daarom duurt het wel licht wat lang. Maar de bij- standwet geeft mogelijkhe den genoeg voor tijdelijke oplossingen. Als De Laat écht omhoog zit, kan hij in Den Bosch een voorlopige voorziening vragen." Volgens de heer Dolle is de aanvraag van John de Laat nog in behandeling. „Op 26 oktober zal een RWW-adviescommissie zich er nog over buigen." De Laat: „Voor mij hoeft het niet meer. Ze bekijken het maar. Die procedure kan nog wel een half jaar duren. Mijn vrouw en kinderen ben ik door al dat gedonder ook al kwijt geraakt. Ze mogen mij hier over een paar we ken naar buiten dragen." HIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÜ ROTTERDAM(ANP) - De oliemaatschappijen Shell en Esso gaan de prijs van dieselolie opnieuw verho gen. De prijsstijging, die vandaag ingaat, zal onge veer 2,5 cent per liter be dragen. De verhoging geldt ook voor gasolie en huis brandolie. De oliemaatschappij Es- so liet vrijdagmorgen we- ten dat zij uit concurren- tie-overwegingen de ben- I zineprij zen met 1,6 cent per liter gaat verlagen. Deze beslissing komt nadat Esso MiniummiuiiiiimiiimiiiiiiiiimiR vorige week op grond van ontwikkelingen op de vrije markt de benzineprijzen naar boven aanpaste met 1,6 cent per liter. De andere oliemaatschappijen en de vrije-pomphouders ver hoogden hun prijzen toen niet. Argentinië DEN HAAG - De kosten van levensonderhoud zijn tussen midden augustus en midden september met 0,7 procent om hoog gegaan. Duurder werden kleding, eieren, schoeisel, sigaretten en verse groenten. Goedkoper werden vers fruit, margarine, tweedehands auto's en aard appelen. In de maand september is het leven in Argentinië 17,1 procent duurder geworden. In de eerste zeven maanden dit jaar is het reëel besteedbare inkomen van werknemers ge daald met 31 procent. Men verwacht, dat de infla tie voor 1982 uitkomt op 495 procent. Van onze correspondent VLISSINGEN - Sportduikers zijn niet altijd zo sportief als algemeen door hun organisa ties wel wordt aangenomen. Tot die conclusie komt de Rijkspolitie te water in Zee land ruim een jaar na de in voering van de duiksportver ordening in deze provincie. Er worden volgens adjudant C. Pasveer door sportduikers grote hoeveelheden kreeften en vissen meegenomen. Zelfs sportduikers die ont heffing hadden gekregen voor de verboden duikgebieden, dus mensen die het vertrouwen genoten van hun organisaties en de provincie, kwamen met de mooiste kreeften en de grootste hoeveelheden vissen boven. Onsportief Ook houden diverse sport duikers er zeer onsportieve spelletjes op na, zoals het spie zen en aanrijgen van platvis sen die liggend op de bodem tegen sportduikers geen schijn van kans hebben. „Wij hebben nooit geweten dat zich onder de sportduikers zoveel stro pers bevonden", zegt adjudant Pasveer. Het afgelopen seizoen heeft alleen al de rijkspolitie te wa ter op de Oosterschelde tijdens controle met vaartuigen hon derd sportduikers geverbali seerd die in de weer waren met kreeften, aangeregen vis sen en andere waardevolle planten en voorwerpen. De controle van de landpolitie is nog uitgebreider geweest, maar daar zijn zo kort na het seizoen nog geen cijfers van bekend. Intrekken De provincie Zeeland, die de duiksportverordening op 1 juli 1981 invoerde ter bescherming van flora en fauna in de Zeeuwse wateren en ter ver hoging van de veiligheid van de sportduiker heeft intussen al zeventien duiksportvergun ningen moeten intrekken we gens zeer grove overtreding. Er zijn in totaal 8679 van die vergunningen verstrekt. De duiksport-organisaties heb ben destijds nogal fel geageerd tegen invoering van de Zeeuw se duiksportverordening om dat men in het vergunningen stelsel onder meer een aantas ting zag in de vrijheid van de sportduiker. Een lijn De politie in Zeeland is ech ter gelukkig met de nieuwe duiksportverordening. „Vroe ger waren er bijna geen moge lijkheden om dit soort stro persactiviteiten aan te pak ken," zegt Pasveer. „Nu trek ken alle politiekorpsen een lijn bij de controle en dat heeft de zaak voor ons heel wat duide lijker gemaakt. Vroeger kon den we onze beschuldigingen over stroperijen door sport duikers niet hardmaken, dat kunnen we nu aan de hand van cijfers wel." Volgens Pas veer heeft de verordening tot nog toe niet bijgedragen tot verhoging van de veiligheid van de sportduiker. Er zijn ook dit jaar weer ongelukken met sportduikers gebeurd, meest met gediplomeerde mensen. De provincie Zeeland is be zig met een evaluatie van de duiksportverordening. Vol gens coördinator R. Wester hout van de provincie zal aan de hand daarvan beslist wor den of er aanpassing van de bestaande vergunning moet plaatsvinden. Dat zou dan moeten gebeuren voor het sei zoen '83-'84 want dan lopen de eerste duiksportvergunningen af en moeten er nieuwe wor den aangevraagd. Van een onzer verslaggevers BREDA - Bij het hoofd postkantoor in Breda is gis teren een vals biljet van honderd gulden aangetrof fen, zo heeft de Bredase po litie gisteren meegedeeld. De naspeuringen van de PTT naar de herkomst van het biljet hebben vreemd genoeg uitgewezen, aldus de politie, dat het valse honderdje vermoedelijk deel uitmaakt van een om vangrijke partij contanten, donderdag aan de Emma- straat gestort door de Dienst der Directe Belas tingen. De heer J. Kwist van de belastingen in Breda kan zich nauwelijks voorstellen dat de belastingen met vals geld betalen. „Het komt bij mijn weten niet voor dat wij bedragen contant stor ten bij het postkantoor Emmastraat. Betalingen worden alleen giraal ver richt", aldus Kwist. Van onze redactie buitenland BAZEL/DEN HAAG - Prins Claus wordt tijdens het onder zoek in de psychiatrische uni versiteitskliniek van Bazel niet onderworpen aan rigo- reuze behandelingsmethoden als electroshocks, drugs of iso latie. Dit heeft de behandelen de geneesheer van prins Claus, professor Paul Kielholz, vrij dag gezegd in een gesprek met een Duits persbureau. Kielholz reageerde in het gesprek op berichten als zou de prins een ingrijpende en zelfs mensonwaardige behan deling ondergaan. Deze be richten vloeien voort uit pu blicaties in Duitse, Franse en andere buitenlandse bladen als zou het ziektebeeld van prins Claus verschijnselen vertonen, die doen denken aan een zeer zware psychische in zinking. De behandelingsme thoden omvatten onder meer ontspannings- en ademha lingsoefeningen, toediening van rustgevende medicamen ten, vitaminen en eiwitstoffen en vervolgens de psychothera pie. De rijksvoorlichtingsdienst onderstreepte desgevraagd nog eens dat het in het geval van prins Claus om een onder zoek gaat, dat in het verlengde ligt van het onderzoek in Nij megen. Behandeling vindt pas plaats als daar naar aanlei ding van het onderzoek de noodzaak toe bestaat. Overigens is er nog geen aanwijzing bij de voorlich tingsdienst binnengekomen die erop zou kunnen duiden dat de geplande periode van onderzoek van 10 dagen a twee weken zal worden verlengd. VOORTDURENDE regenval, die donderdagmiddag begon en twaalf uren duurde, heeft delen van België onder water gezet te staan. Mensen zijn geïsoleerd geraakt en dieren moesten worden gered. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Tweede Kamer voert een pijlsnel onderzoek uit naar de kwaliteit van de Nederlandse dijken. Op uitnodiging van de Unie van Waterschappen bezoeken de Kamerleden aanstaande maandag enkele dijken in ons land, die zoals bekend door Haagse geldnood niet voor 1990 op veilige hoogte gebracht dreigen te kunnen worden. Dankzij een KLM-helicopter hopen de Kamerleden zowel de dijken langs de Waddenzee, als die in het rivierengebied in het midden en oosten van het land en die in zuid-west-Nederland te gaan inspecteren. Om drie uur krijgen de Kamerleden, bij de Westerscheldedijk in Borssele, een toelichting over de voortgang van de dijkver sterking in Zuid-West Nederland door ir. A.P. van den Bree. De Kamerleden hebben pakweg een uur voor hun onderzoek in zuid-west-Nederland. )AGBi_AD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND *f Nu met een premie-keuze van 1 uit 4 MINI-SCHROEFBANK Overal voor het kleine re knutselwerk te ge bruiken. HOBBY MESJE een oerhandig 1000- en 1 dingen-mesje met reserve-onderdelen BALANS-FIGUUR om naar te blijven kijken PARKER-JOTTER de klassieke ballpoint voor het betere schrijf werk Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aanmelden en uw welverdiende premie kiezen NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters Adres Postcode Woonplaats Betaling 57,25 /kwartaal O 19,19 /maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT EERST 14 DAGEN GRATIS Aangemeld door Naam Adres Post code Woonplaats Keuze geschenk Dl 2 3 (aankruisen Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar De Stem, antwoordnr 112, 4800 MB Breda Bellen kan ook 076-236911 4 svp) BE EMM VANZEELAND Terneuzens politiechef Hindriks heeft zich opgewonden over uitlatingen van de directeur van de Centrale Stichting voor Sociaal Cultureel Werk. Deze heeft gezegd al lang te hebben gewaarschuwd voor het drankmisbruik in club- en buurthuizen. Staatssecretaris Hermes van Onderwijs heeft zich toch wat gelegen laten liggen aan de protesten tegen aantasting van de kleine school. In zijn ontwerp-overgangswet voor het basisonderwijs wordt het voortbestaan van de kleine school verzekerd. Mil—— Majoor Haddad, de leider van de christelijke milities in Libanon, heeft na een onderhoud met de Israëlische minister van defensie Sharon gezegd dat hij Libanon wel wil verlaten als dat de veiligheid in Zuid-Libanon bevordert. Beieren gaat morgen naar de stembus om een nieuwe Landdag te kiezen. Verrassingen worden niet verwacht: ondanks het feit, dat zijn populariteit dalende is, mag het als zeker worden beschouwd, dat Franz Joseph Straufi en zijn CSU weer de meerderheid halen. De twee laatste ronden in het eerste toernooi van Satellite- tennis circuit zijn een louter buitenlandse aangelegenheid. Niemand van de Nederlandse top slaagde erin om de laatste vier te bereiken. Michiel Schapers sneuvelde gisteren in de kwartfinale tegen de Zweed Stefan Svensson. Overigens valt Schapers niets te verwijten want hij wordt nog geteisterd door de naweeën van de ziekte van Pfeiffer waardoor hij enkele maanden niet in actie kon komen. De „line-crossers" van de Biesbosch speelden een bijzondere rol in de Tweede Wereldoorlog. Binnenkort worden de verzetsstrijders van de Biesbosch geëerd met een Verzetskruis. De 75-jarige Kees Visser uit Werkendam vertelt van zijn ervaringen in de laatste maanden van de oorlog.

de Stem | 1982 | | pagina 1