en Raad van State tikt Borselse raad op vingers Publiek begrip voor medicij nenmaatregel Actiegroep Stop Borssele doet beroep op bouwvakkers i Speciale hulp voor Zeeuwse misdaadslachtoffers I kiest. JE BREEKT BENEN OVER HARING de stem BOEK OVER HET LAND VAN DE BERGSE MAAS i DINSDAG 5 OKTOBER 1982 T18 PAGINA ZEELAND 1 karakter, jk de beste ■wordt riforten nische ir- en rem- ies, etintglas ikteriseren wel in Sedan •.Verder zijn ie standaard. 3HC- ïuiting. Ascona tot E-motor stof- gbaarinalle )roefrit Ls wel selijkeextra's. ►r brandend s en altijd icht, spaaks ingebouwde ren. rachtige igen naam- ït. ion is f1.824,-. spuit- Volvo 244 DL OPSLAGGEBOUW KERNAFVAL I Autorit MAC De Zeeuwen Sociaal en cultureel werk Ruim vier ton I i'oo r Zeeland Tien bedrijven Ook artsen werken goed mee BETOGING TEGEN KERNAFVALBUNKER Ruim anderhalf miljoen mensen dit jaar naar Ef teling Voorlichtings centrum geopend Project in Vlissingen en Terneuzen VAN ZEELAND gt E-motor on, »al: f25.323,- rel: 1.824,- axi: f23.499,- on Diesel, ial: f28365- ■el: 2.115- iü: f26.250, Af General Motors tam. Geadviseerde 'ings kosten: f346.- 155. met gasinstall., Tel. 01620-31850of61J Zevibel pleit voor Zeeuwse visserij Van een onzer verslaggevers I BRESKENS - Zevibel, de overkoepelende Zeeuwse visserij-organisatie, maakt zich sterk I om Zeeuwse vissers te laten deelnemen aan de haringvisserij. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De gemeente raad van Borsele heeft zijn oud-leden Fransen en Van Royen ten onrechte niet ont vankelijk verklaard toen zij bezwaar maakten tegen de bouw van een opslaggebouw voor kernafval bij de Borssel- se kerncentrale. Dat zegt de afdeling recht spraak van de Raad van State, die het betrokken Borselse raadsbesluit heeft vernietigd. Met het nemen van een voor- bereidingsbesluit heeft de raad een voorwaarde vervuld voor de bouw van deze opslag ruimte, en dus kan de raad la ter niet zeggen dat zo'n besluit geen rechtsgevolg heeft. Fransen en Van Royen gin gen in beroep tegen het raads- besluit, omdat met deze „gele genheidsplanologie" de Bor selse raad heeft meegewerkt aan de totstandkoming van „het atoom-vuilnisvat van Ne derland". Beide bezwaarma kers zeiden zich bedreigd te voelen door gevaren als stra ling. Overigens heeft de uit spraak van de Raad van State voor Fransen en Van Royen niet veel praktische betekenis meer. De gemeente Borsele heeft inmiddels voor het ter rein waarop het afvalopslag- gebouw moet komen een be stemmingsplan in voorberei ding. Hiertoe wordt een I brief geschreven aan de Federatie van Visserij- I verenigingen. Tot nu toe i slechts aan één Bres- I kense visser toestem ming verleend een deel van de 13.000 ton haring die Nederland met in gang van 1 oktober uit de Noordzee mag vissen binnen te halen. Van onze correspondent MIDDELBURG - De Motor en Autoclub De Zeeuwen te Vlis- singen hield zaterdag in de omgeving van Middelburg een puzzelrit voor automobilisten. De rit verliep niet vlekkeloos doordat onbekenden een aan tal controlevlaggen hadden verwijderd. Daardoor moesten noodgedwongen zeven contro lesdie in de rit waren opgeno men worden geschrapt. De rit telde in de B-klas mee voor bet clubkampioenschap. Uit- g: A-klas: 1. L. de Groote, I Axel, 81 strafpunten; 2. J. Kodde, Zoutelande 119; 3. J. van de Hagen, Vlissingen 122 strafpunten. B-klas: 1. R. Wil- lemsen 170, 2. B. Waebeke 236, 3 A, Verduyn, 287 strafpunten. LEPAAT helderziende )TE WERELDBEROEMDE INO' AT EN HELDERZIENDE met 15-jarige intern* tionale praktijk en g waardeerd om zijn V rechte consulten juiste zienswijzen voorspellingen nee. a s. zaterdag 9 oktob* tenslaan 20, Geen telefoon voor de gehele dag sPr®enkg uur van 10.00 tot 1 uur in Hotel Mastbosc"' Burgemeester Ka- bir. Kabir adviseert de riteiten in alle werelddelen es wat u weten wilt o.a. za j indschap, liefde, ndernemen moet en helpt len. Kabir gaf ook door rn zintuig de juiste aanwijzig vermiste en soms ties, andere grote zaken. Be,e^ik pij k schriftelijk consult moge^ Ijn i foto vragen. Antwoord |f pet discretie. Corr. adres r\ 9701 JB Groningen DEN HAAG - Zeeland krijgt dit jaar ruim vier ton 11112.879) overheidssubsidie voor provinciaal gesteund so- 'jaal cultureel werk. Ook de rijksbijdragen aan de Zeeuw- 'f gemeenten liggen nu vast. Cat blijkt uit het definitieve voorstel van minister De Boer (CRM), waarin hij de over- «idssteun over provincies en SWeenten heeft verdeeld, foor enkele Zeeuwse ge beenten betekent het besluit Den Haag voor dit jaar de •eigende bedragen beschik bar stelt: Aardenburg ƒ41,567, Axel ™2, Hulst ƒ240.004, Mid- elburg ƒ623.163. Oostburg '"'•469, sas van Gent '49l Sluis ƒ39.913, Ter- Sen ƒ716.126, Tholen 1179965 6n VliSSingen «SETOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren J kneuzen, Hulst en Goes, "essen en telefoonnum- op pagina 2. '«actie «'neuzen- Rein van der 91 (editie-chef), Jan Jan- Pam 1 ctlef). Frank Dey, Boer o SchipPer' Cor de ItivL 0)' Ton Koomen ilraJ Hulst: Eugène Ver- kei Len Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- Oostburg: Co Meertens. ^'«Punten ttoo Passage, Pas- le°i1rt3, 01155-1208. Kloos- fc mevr- Neve, 'W. '«nderstr. 4, 01148-2250. ^6n,ie-expl. 1 P'ivé 01150-95839^ 6br Zeeland: C. Me- Zevibel wil zich met name sterk maken voor de groep garnalenvissers uit Breskens die op grond van historische rechten menen aanspraak te kunnen maken op een deel van het haringquotum. Het Produktschap voor Vis en Visprodukten heeft vorige week beslist wie opnieuw op haringvangst mag. Uitgangs punt bij de nieuwe visverorde- ning was dat vissers wier vangst in het seizoen 1970-1971 voor meer dan 10 procent uit haring bestond nu opnieuw aan de bak mogen. Hierbij was slechts één Breskense visser. „Nog niet eens diegene die wij verwachtten", aldus Piet de Baare, voorzitter van de Bres kense visserij vereniging Ons Belang. De Bressiaanders gaan niet akkoord met het besluit, geno men op voorstel van de ad viescommissie Haring. „In Breskens zijn zeker 10 bedrij ven die voor de haringvangst in aanmerking komen. We re kenen erop dat de Federatie het nodige voor ons zal doen". De Breskense vissers vinden dat de huidige verordening niet is opgesteld in overeen stemming met de historische situatie. Veel Breskense vis sers hebben momenteel nog wel netten en andere spullen in opslag liggen om „op de ha ring" te gaan. De haringvangst is per 1 ok tober opengesteld. Volgens Zeeuwse vissers „breek je de benen over de haring". Dat men in Breskens buiten de ha ringvangst is gehouden komt volgens insiders ook door de druk die grote Scheveningse en Katwijkse haringreders hebben uitgeoefend. Deze zou den een te grote invloed heb ben gehad bij de besluitvor ming binnen de adviescom missie „Haring" die de door slag gaf voor de nu door Bres kens aangevochten verorde ning. Leden van de actiegroep Stop Borssele riepen maandag op tegen de bouw van een bunker voor kernafval bij de kerncentrale in Borssele HBBHHHHÜ DEN BOSCH - Als waarnemend Commissaris der Koningin in Brabant heeft drs. J.v.d.Heijden uit handen van de auteur Rien Snijders het eerste exemplaar in ontvangst genomen van het boek 'In het iand van de Bergse Maas'. In januari volgend jaar zal het honderd jaar geleden zijn, dat er een wet tot stand kwam waarin het graven van de Bergse Maas werd bevolen. Die beslissing is voor Snijders aanleiding geweest om een boek te schrijven over het land van de Bergse Maas, waarin de kleurrijke geschiedenis van de Langstraatse dorpen en van vestingstadjes zoals Heusden, Woudrichem en Geertruidenberg beschreven wordt. TERNEUZEN - Huisartsen en ziekenfondspatiënten in Zee land hebben al direct goed in gespeeld op de medicijnen maatregel van minister Gar deniers. De voorlichting hier over, hoe chaotisch ook, heeft in ieder geval tot gevolg gehad dat artsen en patiënten op de hoogte waren. Bij de apothekers is maar een gering aantal recepten binnengekomen waarop medi cijnen stonden die de fondsen niet meer automatisch vergoe den. Een telefoontje naar de voorschrijvende arts bleek bijna steeds voldoende om een gelijkwaardig alternatief voorgeschreven te krijgen. Iedereen die bij het zieken fonds ingeschreven staat (ver plicht, vrijwillig of als bejaar de) moet er rekening mee hou den dat ongeveer 1100 medicij nen niet meer door de fondsen vergoed zullen worden. Dat zijn enerzijds medicijnen waar gelijkwaardige, goedko pere alternatieven voor in de handel zijn en anderzijds me dicijnen waarvan de werking niet helemaal duidelijk is. Verder vergoeden de fond sen niet meer de zogenaamde drogisterij-artikelen en diver se vaccins, cosmetica, bronwa ter, voedings- en genotmidde len, aldus een mededeling gis teren van de Ziekenfondsraad. Al deze maatregelen gelden dus niet voor particulier ver zekerden. De 'lijst van verboden ge neesmiddelen' geldt niet voor de ziekenhuizen. Daar kunnen deze medicijnen dus gewoon gegeven worden. Maar specia listen wordt aangeraden zich wel aan de lijst te houden, zo dat de patiënt, wanneer hij of zij dadelijk het ziekenhuis verlaat, niet voor moeilijkhe den komt te staan. Ziekenhui zen hebben de specialisten dan ook verzocht daarmee reke ning te houden bij het voor schrijven van medicijnen. Wil een arts voor een fonds patiënt medicijnen voorschrij ven die op de 'verboden' lijst staan, dan moet hij daartoe een machtiging bij het fonds aanvragen. Gebleken is, dat medische adviseurs van de verschillende ziekenfondsen hier verschillend over denken. De een zal veel eerder een machtiging geven dan de an der. De ziekenfondsen in Zuid- west-Nederland hebben in nauw overleg met de organi saties van huisartsen, specia listen en apothekers afgespro ken dat iedere machtigings aanvraag serieus bekeken zal worden en zal worden getoetst aan de adviezen uit het 'Far- macotherapeutisch Kompas'. Adjunct-directeur F.Schrij- ver van het Algemeen Zieken fonds in Breda: „In dat overleg hebben wij samen met de an dere ziekenfondsen in district 7 (Nijmegen e.o., Noord-Bra bant en Zeeuwsch-Vlaande- ren) als standpunt ingenomen dat er alleen machtigingen ge geven worden als de aanvra ger met een erg overtuigende motivatie komt. Wij hebben wel een standaardmachtiging verstrekt voor de FNA-prepa- raten en Multergan-injecties. De ledenraad van het AZ stemt in met de strekking van het ministerieel besluit en ook van individuele artsen en apo thekers hebben wij nagenoeg alleen maar positieve reacties gehad". Een apotheker: „Het publiek toont alle begrip voor de maatregel en de artsen houden zich er al direct goed aan. We hebben van onze maatschappij en van de VNZ volop voorlich tingsmateriaal gekregen. We hebben posters en folders in Nederlands, Spaans en de Arabische talen. De algemene conclusie is, dat het publiek het er roerend mee eens is dat er op deze verantwoorde ma nier wordt bezuinigd". Volgens een andere apothe ker is op het ministerie van Volksgezondheid al te horen dat de maatregel voor het ein de van het jaar ingetrokken zal worden, omdat er te veel haken en ogen aan zouden zit ten. Bovendien komt bij deze re geling vanaf 1 januari nog eens de regeling van de eigen bijdrage per recept. t Van een onzer verslaggevers 1 BORSSELE - Leden van de actiegroep „Stop Borssele" hebben maandagmorgen in Borssele betoogd tegen de bouw van de afvalbunker bij de kerncentrale van de PZEM. Zij maakten daarbij ge bruik van spandoeken en deelden pamfletten uit aan werknemers, waarin zij op riepen niet verder mee te werken aan de bouw van de afvalbunker. De bouwvak kers werd gevraagd maan dagavond in de stationsres tauratie in Goes met de ac tievoerders van gedachten te wisselen over de gevaren van kernenergie. Ook bij de hoofdingang van de beide PZEM-centra- les werden pamfletten uit gedeeld aan het binnenko mend personeel. De demon stratie nam ongeveer een uur in beslag en had een rustig verloop. Tegen achten kwam de bemanning van een surveillance-auto van de rijkspolitie poolshoogte nemen. Het optreden be perkte zich tot het noteren van de kentekens van de auto's van de actievoerders. KAATSHEUVEL - Ondanks de mooie zomer van dit jaar heeft het zondag gesloten fa miliepark De Efteling zijn re cord-bezoekersaantal van 1981 niet kunnen evenaren. Dit jaar zijn er 1.536.513 mensen geweest, in 1981 waren dat er 1.669.817 Het lagere bezoekersaantal wordt toegeschreven aan de concurrentie van de Floriade en de devaluatie van de Belgi sche frank, waardoor het be zoek van de Belgen aanmerke lijk minderwas. Ondanks deze nadelige fac toren is men toch zeer tevre den over het afgelopen sei zoen. Volgend jaar komt er een nieuwe attractie bij, de Pira- na, een sensationeel wild-wa- ter gebeuren. Op 16 en 17 oktober houdt de personeelsvereniging een per- soneelsmanifestatie. Tijdens deze dagen krijgt men de gele genheid om eens een kijkje te nemen achter de schermen van De Efteling. De manifestatie loopt van zaterdag 11.00 uur tot 22.00 uur en zondag van 11.00 tot 18.00 uur. TILBURG - In de Katholieke Hogeschool is gistermiddag het Voorlichtingscentrum ge opend. Dat gebeurde door Frans Teunissen, de voorzitter van de Hogeschoolraad. Het centrum is bedoeld als eerste contactpunt van de af deling Pers en Voorlichting. Het zal alle informatie leveren die niet verstrekt wordt door de afdeling studie-informatie en de balie. Het informatiemateriaal bestaat onder meer uit een keur van dag- en weekbladen, studentenbladen en vakbla den. Tot die bladenservice werd besloten, omdat de mees te bibliotheken die door de be zuinigen niet meer leveren. Daarnaast liggen er alle stuk ken ter inzage die betrekking hebben op de verschillende or ganen van de hogeschool, na slagwerken en studiegidsen van andere instellingen. Het centrum wordt door twee mensen bemand. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN TERNEUZEN - Zeeuwse slachtoffers van misdrijven kunnen voortaan gebruik maken van speciaal voor hen bedoelde hulp. Het maakt niet uit of de betrokken misdrijven al dan niet ter ken nis van de politie zijn ge bracht De zaak wordt aangepakt middels een project, dat is op gezet door het Leger des Heils en de Reclasseringsraad Mid delburg. Men werkt voorlopig vanuit Vlissingen en Terneu- zen en richt zich op slachtof fers van alle misdrijven, va riërend van zedendelicten tot diefstal. Henny van Koot, maat schappelijk werkster van het Leger des Heils, gaat zich in Vlissingen met de hulpverle ning bezighouden. Ze zegt: „Tussen de begeleiding van misdadigers en die van slacht - öffers bestaat een schril con trast, Kom je als verdachte met justitie in aanraking dan komt de reclassering en de ad vocatuur opdagen, maar voor de slachtoffers zie je niets. Die komen vaak in de kou te staan, want niemand besteedt aan hun problemen specifieke aandacht". Het is niet alleen de bedoen ling dat samen met de slacht offers orde wordt gebracht in de „chaos van vragen en ant woorden op het gebied van schade, strafrecht, verzeke ring en wat dies meer zij". Ook wil men aandacht besteden aan problemen op het psycho logisch vlak zoals gevoelens van machteloosheid en angst. Het is niet de bedoeling dat bestaande hulpinstellingen als politie, rechtshulp, maat schappelijk werk, justitie en vrij willigersorganisaties voorbij worden gelopen. „Als anderen zich al met hulpverle ning bezighouden laten we dat graag aan hen over" zegt Hen ny van Koot. Maar de praktijk is volgens haar dat slachtof fers van misdrijven slechts in cidenteel met hulpverlenings instanties in aanraking komen en om uiteenlopende redenen nogal eens tussen de wal en het schip geraken. „Wij willen ervan verzekerd zijn dat ook werkelijk hulp wordt geboden wanneer dat nodig is". Men heeft de indruk dat vooral slachtoffers van zeden misdrijven niet vaak met hun problemen te koop lopen. „Ook de politie vindt dat je als hulp verlener naar het slachtofier moet en niet andersom". Uit een enquête die men inmiddels onder 16 bestaande hulpverle ningsinstellingen door het provinciaal opbouworgaan heeft laten houden is inmid dels gebleken dat weinig be kend is over hulp aan slacht offers van misdrijven. 7 instel lingen hebben in hun admini stratie geen gegevens over de ze doelgroep kunnen vinden, 4 instellingen reageerden niet en 5 instellingen kwamen wel met materiaal op de proppen. Zo bleek dat de Telefonische Hulpdienst vorig jaar met 30 tot 50 gevallen in aanraking kwam, de Sociale Dienst in Vlissingen met een 30-tal. Met name in Terneuzen is inmiddels al het nodige voor werk verricht om het project van de grond te tillen. Daar gaat Karin Rijsdijk zich met de hulpverlening bezighouden. Ze heeft daartoe ondermeer al contacten gelegd met de ge meentepolitie, het bureau voor rechtshulp en het plaatselijk maatschappelijk werk. Ze zegt: „Het was voor hen een hele opluchting toen ze merk ten dat het er ons niet om te doen is cliënten van hen weg te pikken". Aan het project wordt rui me bekendheid gegeven door de verspreiding van affiesjes en folders via ondermeer poli tie, artsen en provinciaal wer kende instellingen voor maat schappelijke dienstverlening. Men is dag- en nacht be reikbaar via telefoonnummer 01180-15551 van de Telefoni sche Hulpdienst Zeeland, via de gemeentepolitie in Terneu zen en Vlissingen en tijdens kantooruren op het eigen bu reau in Middelburg, nummer 01180-37744. Karin Rijsdijk houdt verder elke maandag middag tussen 14 en 17 uur spreekuur in het centrum voor maatschappelijke dienstverle ning aan de Beethovenlaatt in Terneuzen.

de Stem | 1982 | | pagina 9