anse oud Minder geld na diefstal uit auto NV -bond spant ort geding aan 'egen Heidemij Bedrijfsleven zoekt werk in inpoldering U KUNT NU STAATSLOTEN KOPEN, MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ. IfiV EERSTE ZES MAANDEN VAN DIT JAAR Prof. Hellinga moet bestuurlijk Uniser- onderzoek leiden Veel zwart werk in showwereld Rijk gaf 1,7 miljoen teveel uit voor studiefinanciering 'KULTUURL0ZER' HOUDT BEEN STIJF LiMSPAG 5 OKTOBER 1982 PAGINA 2 'BINNENLAND 0.4 jn deze week, V'^f ijdagopdezepla***] NOODGREEP VERZEKERAARS Toename Broodbakprijswinnaars (FISCALE OPSPORINGSDIENST: Drie miljoen BINNENLAND Exportminister Man bekent 102 aanrandingen Kabinetsformatie Gazelle Rijnwater DNA-onderzoek Gevangenissen Provincies oneens met vermindering ziekenhuisbedden Wat u kunt winnen? Het half miljoen (schoon!). Het kwart miljoen. Twintig maal een ton. Liefst 700.000 andere geld prijzen. Per lot speelt u drie keer mee. Gemiddeld 4 van de 10 loten zijn raak. Niet minder dan 70% van de inleg gaat op aan prijzen. Dat zijn de ingrediënten van de Staatsloterij. Elf maal per jaar. Een Kapitale Kans. Speel mee! Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-46 9647. T22 PAGINA 3 f rd jaren geleden gingen tie I bed en werden de volgende instrumenten hadden wa- Fn hun berekeningen nooit |g precies. lEen zo'n fout, met betrek ing tot het precies vaststellen I lin de tijd die de aarde nodig Teft voor een omloop rond de In, het zonnejaar, leidde tot hervorming van de Ju- kanse kalender die paus Gre- prius op advies van zestien- -eeuwse sterrekundigen Itvaardigde. I Hij deed dit niet zozeer uit letenschappelij k oogpunt van kuwkeurigheid, hij maakte j Ich meer zorgen om de gevol- vn van een niet precieze ka- Inder voor de religieuze fees in zoals Pasen, dat elk jaar Voeger begon te vallen. Zelfs de Gregoriaanse ka- Inder is niet volkomen pre- i les. Gemiddeld telt hij 26 secon- en meer dan het zonnejaar, haar het duurt meer dan 3.000 pren voordat dit verschil tot en dag zal zijn aangegroeid. De Gregoriaanse kalender leeft schoonheidsfoutjes die al |erhaaldelijk aanleiding zijn eweest tot hervormingsvoor- |tellen. De maanden zijn niet even lang en de kwartalen varieren Van 90 tot 92 dagen. De data vallen elk jaar op een andere pag van de week. Sinds 1930 zijn er drie grote hervormingsvoorstellen inge diend die door sommige we tenschappelijk e instellingen Tiog steeds worden nage streefd. De beroering die door de in- hoering van een daarvan zou ontstaan maakt dat er weinig kans op bestaat dat de Grego riaanse kalender in de afzien bare toekomst weer zal wor den gewijzigd. foil onze correspondent |nc\ HAAG - De verzekering |£et de uitkering bij diefstal I iil een auto gaan beperken tot 1. Verder moeten Jaden "in het vervolg niet l^r via de inboedel maar □iiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiih bnov.j PES*®. IB |rs van je van een foto van 'n en daar gaat 't om - >or dagelijks dit stukje ■g, met de vijf andere passen. Iwelke persoon 't gaat. leze plaats hoe u uw een geheel verzorgde verrassingsreis tonen doge fl lincoln elen-pakket ttas extra een imera ;n om straks de eindronde u gedurende 8 weken de am - van de bekende e 8 letters vormen een woord j meespeelt. [apart worden verzekerd. marvoor geldt dan een maxi- 0 van 5000. Voor hogere uragen moet een extra jaar- Jmie worden betaald van Il5 per duizend gulden verze- berd bcdr&S» Aldus 'uit de nood geboren' jorstellen van de Contact- Umissie Brand (en inbraak) lie donderdag aan de orde ko- men tijdens een bijeenkomst van de verzekeringsbranche. Achtergrond vormen de 'zeer slechte resultaten' van de particuliere verzekerings maatschappijen. Volgens het Bureau Voorlichting Verzeke ring staan de ondernemingen zwaar onder druk. „Er is een grote toename van het aantal inbraken en diefstallen. En hoewel we er geen cijfers van hebben staat het vast dat verzekeringsfrau de onder onder druk van de economische omstandigheden steeds vaker voorkomt. Soms komen we wat op het spoor, maar in een onbekend aantal gevallen blijft de fraude on zichtbaar." Een van de vele andere fac toren die de positie tj;an de maatschappijen verslecnteren is ook de toename van het aantal diefstallen, met name uit auto's, door drugsverslaaf den, aldus de woordvoerder. De Contactcommissie wil de positie van de verzekeraars verbeteren door een mixture van maatregelen. Niet alleen maar door premieverhoging, maar ook door verschuivingen en beperkingen. Premieverhoging stelt men slechts voor in de sector van de particuliere brandverzeke ring. Indien de verzekeraars zich donderdag achter de voorstel len scharen zal het ministerie van Economische Zaken nog akkoord moeten gaan alvorens de maatregelen van kracht kunnen worden. Veel minder 'super' tan diesel verkocht DRIE STUDENTEN van de Akademie voor Industrië le Vormgeving in Eindhoven zijn door de stichting Voorlichting Brood onderscheiden met een prijs. Zij kregen die voor hun ontwerp voor „een voorziening voor het vervoeren en tijdelijk bewaren van brood". Van links naar rechts tonen Ton Kooijmans (3de) een broodtrommel met ruimte voor een appel, Erliansdah Adukabar (lste) en plstic broodtas met schuifsluiting dat aan de schouder gehangen kan worden en Robin Goth (2de). met een broodtrommel met verschillende kleuren, waarin verschillende etenswaren opgeborgen kunnen worden. Van onze correspondent AMSTERDAM - De Nederlandse automobilist en vrachtrijder hebben in het eerste half jaar 1982, veel minder super-benzine en dieselolie afgenomen dan in de eerste zes maanden van 1981. Aan super-benzine werd in deze periode 54 miljoen liter (3,7 procent) minder getankt, terwijl de diesel brandstof een achteruitgang liet zien van zelfs 77 mil joen liter; een vermindering van 7,1 procent. Van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De voorzitter van de Rijksplanologische commissie, prof. dr. ir. F. Hellinga, is door staatssecretaris Lambers voorgedragen om het bestuur lijk onderzoek in de Uniser- zaak te leiden. Hellinga gaat op 1 november met pensioen en zou vanaf die datum binnen zes maanden het gewenste on derzoek moeten kunnen vol tooien. Het onderzoek strekt zich uit tot het optreden van de overheid met name ten aan zien van vergunningverlening en vergunninghandhaving rond de Uniser-bedrijven RTM, Drisolco en EMK. Ten aanzien van de EMK zou ook de rol van de overheid worden onderzocht toen het bedrijf nog was gevestigd in Krimpen aan den IJssel. De ministers van Binnen landse Zaken, Justitie en Volksgezondheid en Milieu zullen hun ambtenaren ver plichten aan het onderzoek mee te werken. Staatssecretaris Lambers stond aanvankelijk negatief tegenover het bestuurlijk on derzoek in de Uniser-zaak, omdat zij meende dat een der gelijk onderzoek weinig nieu we structurele fouten aan het licht zou kunnen brengen. Op aandringen van de kamer commissie is ze onlangs echter overstag gegaan. Van onze correspondent I ARNHEM - Onderzoek van de Fiscale Inlichtingen Opsporingsdienst (FIOD) heeft uitgewezen, dat er in de showbussines veel met dubbele contrac- ten wordt gewerkt. Een echt contract en een con- tract voor de fiscus. Dat heeft een functiona ris van deze dienst gisteren verklaard in de strafzaak tegen de zangeres Bonnie St. Claire, die zich voor de Arnhemse economische politierechter moest ver antwoorden omdat ze in 1316 en 1977 in totaal 60 mille te weinig voor de be lasting had opgegeven. Ze werd daarvoor ver- I oordeeld tot twee weken j voorwaardelijke gevange- I oisstraf en een boete van 81)00 gulden. De officier j van justitie had een maand voorwaardelijke gevange- j msstraf en 12000 gulden boete geëist. De zangeres I "«kende van de belasting fraude geweten te hebben. Haar man, manager en een theaterbureau hadden de papieren verzorgd. „Ik concentreer me alleen op het zingen." De strafzaak tegen de zangeres was een uitvloei sel van de grote actie, die de FIOD eind zeventiger jaren heeft gehouden om een eind te maken aan het zwart werken in de show wereld. Vele tientallen ar tiesten en managers ble ken belastingfraude te ple gen, aldus de FIOD-amb- tenaar. De meesten hebben van de fiscus pittige nav orderingen gekregen. Alleen tegen 4 managers - zij zijn in juni in Amster dam veroordeeld - en tegen Bonnie St. Claire werd ook een strafzaak ingesteld. Niet omdat de zangeres de grootste fraude pleegde, maar omdat het bewijs in haar zaak voor het op scheppen lag. Bij een huis zoeking in haar woning stuitte de FIOD o.a. op een gevulde envelop met het opschrift 'zwart'. Het verbruik van normale benzine laat een stijging zien van 5,4 procent; in liters uitge drukt 21 miljoen meer. Als men de cijfers van super en normale benzine bij elkaar op telt, incasseerde de Neder landse motorbrandstofmarkt een totaal verlies van 33 mil joen liter, oftewel een vermin dering van 1,8 procent. Volgens RAI-cijfers ligt het gemiddelde benzineverbruik in ons land op 1 op 11 en dat zou dan betekenen dat we met z'n allen zo'n 3 miljoen kilo meter minder op benzine heb ben gereden. Ons gezamenlijk personenwagenpark legt ech ter nog altijd in een half jaar ruim 165 miljoen kilometer af. Autogas staat nog altijd in een sterk stijgende belangstel ling: van 359 miljoen liter in het eerste half jaar van 1981, naar 405 miljoen in de over eenkomstige periode van dit jaar. Een stijging met liefst 11,4 procent. „Deze cijfers zijn overeen komstig de verkeerstellingen van de laatste tijd zegt men bij de RAI. „Vorig jaar was nog altijd een kleine stijging te constateren als het om de ver keersdrukte op de wegen ging. Dit jaar is er een duidelijke stabilisatie opgetreden; op de autosnelwegen is het vaak zelfs minder druk". De teruggang bij de diesel brandstof is voornamelijk veroorzaakt door de moeilijke situatie waarin de Nederland se vrachtvervoerders zich be vinden. Wanneer 77 miljoen li ter dieselbrandstof minder wordt afgenomen - en de vrachtrijders zijn in deze sec tor de grootverbruikers - dan leidt een globale schatting er toe, dat in deze sector in een half jaar zo'n slordige 10 mil joen kilometer minder is afge legd: 155 miljoen kilometer in 1981, tegenover 145 miljoen in de eerste helft van dit jaar. DEN HAAG - Het rijk heeft in 19S0 tenminste 7,2 miljoen gulden te veel en in andere gevallen 5,5 miljoen gulden te weinig aan studiefinancering betaald. De Algemene Rekenkamer heeft er bezwaar tegen gemaakt, maar de toegezegde maatregelen wa ren onvoldoende om de foutieve betalingen te corrigeren. Minister Deetman van Onderwijs en Wetenschappen vindt het daarnaast niet betamelijk om na zo'n lange tijd te veel uitge keerde bedragen terug te vorderen. Dit blijkt uit een wetsont werp, dat bij de Tweede Kamer is ingediend, om de bezwaren van de rekenkamer op te heffen. In de toelichting op het wetsontwerp zegt minister Deetman nog dat het onder meer een probleem is dat al geruime tijd bijna twintig procent van het personeel bij studiefianciering uit me dewerkers bestaat die korter dan twee jaar in dienst zijn en nog te weinig weten. OP EEN tot ministerie van Economische Zaken en Bui tenlandse Handel omgedoopt departement moet een be windsman voor buitenlandse handel komen. Deze bewinds man zal nauw contact met zijn collega voor ontwikkelingssa menwerking moeten onder houden, waardoor het Neder landse bedrijfsleven meer kan worden ingeschakeld bij ont wikkelingshulp. Dat schrijft het Centraal Orgaan voor de Economische Betrekkingen met het Buitenland (samen werkende bedrijfsleven) aan informateur Scholten. APELDOORN(ANP) - De ge meentepolitie van Apeldoorn heeft het afgelopen weekeinde 27-jarige R. K. uit die plaats aangehouden, die heeft be kend de afgelopen drie maan den honderdtwee vrouwen te hebben aangerand. De man werd op straat her kend door een van zijn slacht offers, die de politie alarmeer de. Dit heeft de politie maan dag bekendgemaakt. ''an °nze correspondent De Heidemij komt voor de rechter. Op 21 oktober L "voor de president van de Arnhemse rechtbank een kort ge- L 5 °yer het ontslag van een aantal Heidemij-werknemers, I 'wie de bedrijfsverenigingen geen uitkering willen betalen. w edingsbond FNV heeft AltJng aangespannen. rechter de bond in het li".!' stelt, komen de ver- Ifev en ten °Pzlchte van j "Werknemers neer op de *in De raad van bestuur leeft Arnhemse concern 'j. «eermalen gezegd dat «wikkeling de onderne- ;ot!We' eens noodlottig kan Su®n' De schuldenlast van Ut «enk] zou in dat geval Mdenu tot vÜ£tien miljoen i Kunnen toenemen. e heidemij heeft zoals be- voor het hele concern uitstel van betaling gevraagd om met een paar levensvatba re werkmaatschappijen in een nieuwe opzet verder te gaan. De bedrijfsverenigingen (Agrarische Sociale Fonds en Sociaal Fonds Bouwnijver heid) hebben echter geweigerd de gebruikelijke uitkeringen te betalen voor een aantal mensen, die weliswaar for meel in dienst waren van Hei demij Beheer (de 'oude' hol ding), maar die in feite bij een werkmaatschappij zaten die nu onder de 'nieuwe' holding verder gaat. Vervolg van pagina 1 D'66-fractieleider Brinkhorst wilde gisteren niet zonder meer antwoorden op de vraag van de informateur of D'66 be reid was mee te werken. Brinkhorst wilde eerst weten welke procedure de informa teur dacht te volgen. Maar dat wilde mr. Scholten pas zeggen na het antwoord van Brink horst, die dan ook achteraf in een brief aan de informateur enigszins boos vaststelde dat „dit een ongebruikelijke gang van zaken is." Als tweede reden voor zijn afhaken gaf Brinkhorst de af wijzende reactie van het CDA op de voorstellen van de vori ge informateur en de inhoude lijke opstelling van de VVD totnutoe. Wel wist hij gedaan te krijgen dat de informateur ook het oordeel van D'66 zal vragen over een concept-re geerakkoord. PvdA-leider Den Uyl uitte gisteren tevredenheid over de aanpak van mr .Scholten. „Im mers met de CDA-fractie viel geen zaken te doen, zolang een VVD-CDA coalitie niet be proefd was." Den Uyl acht het van groot belang dat nu snel blijkt of CDA en VVD het eens kunnen worden over alle ver schilpunten. Hij noemde met name het al dan niet handha ven van de koppeling tussen minimumloon en minimum sociale uitkeringen, inko menspolitiek, extra bezuini gingen van 3 a 4 miljard die de VVD wil, een economisch be leid waarin ook de vakbewe ging een basis ziet voor een gemeenschappelijk gedragen beleid, de middenschool en ac tieve voorbereiding voor plaatsing van nieuwe kernwa pens „die het door Nederland gemaakte voorbehoud uithol len en in de internationale po litieke sfeer als een 'ja' voor plaatsing uitwerken." DE NIEUWE KOMEDIE is maandag teleurgesteld door het gesprek met minister De Boer van CRM over een mogelijk voortbestaan van de Haagse groep, die politiek theater maakt. 'Kultuurlozer' De Boer kwam niet erg onder de indruk van de aandacht-trekkende protest haag waardoorheen hij naar Het Binnenhof moest lopen (foto). Zijn voornemen is niet alleen Nieuwe Komedie met ingang van volgend seizoen op te hef fen, maar ook het tweede door het rijk voor honderd procent gesubsidieerde politiek-theater gezelschap 'Proloog' in Eindhoven. RIJWIELFABRIEK Gazelle in Dieren heeft werktijdverkor ting aangevraagd voor de 400 produktiewerknemers van het bedrijf. Gazelle zal, voorlopig voor de duur van zes weken, op halve kracht draaien. DE VERVUILING van de Rijn is het afgelopen weekeind nog veel ernstiger gebleken dan vorige week na metingen bij Lobith werd geconstateerd. Toen bleek een liter rijnwater een ontoelaatbare hoge con centratie van tien microgram van de kankerverwekkende stof chloornitrobenzeen per li ter water te bevatten. In het weekeinde was dat 27 micro gram. Maandagochtend was dit gedaald tot 17 microgram. DE FARMACEUTISCHE in dustrie Organon in Oss kan nog deze maand beginnen met recombinant DNA-onderzoek in een nieuw laboratorium. De Brabantse Milieufederatie, de stichting Natuur en Milieu en de milieugroep Oss hadden de Raad van State gevraagd de vergunning, die de gemeente had gegeven, op te schorten. ER ZIJN in Nederland niet te weinig gevangenissen, maar juist te veel. Dat stelde maan dagmiddag in Groningen prof.dr. R. W. Jongman, hoogleraar criminologie aan de rijksuniversiteit te Gronin gen. „Uit onderzoekingen blijkt, dat bijna honderd procent van de mensen die in een gevange nis terecht komen, na vrijla ting opnieuw in de fout gaan. Gevangenissen blijken dus niet te helpen", aldus Jong man. jgsgsp „Ze zullen het weten", zei Hannie van Leeuwen drei gend. Ze is terug in de poli tiek en ze heeft het gemunt op haar oude partij, het CDA. Hannie get your gun! Zou deze vrouw het vader land kunnen redden? Infor mateur Scholten kan nu niet meer om haar heen. Hannie, Zie Nederlandse Leeuw! Misschien, heel misschien wordt ze een twee Maggie Thatcher. Maggie zegt En geland opnieuw groot te maken. Ze heeft de Falk- lands behouden en drukte onlangs Hong Kong nog ste vig tegen haar borst. Alle conservatieve mannen juichen haar nu toe in Brighton. Als de Engelsen nog geen koningin hadden, zou Maggie het worden. Dan over naar de derde da me in dit vrouw-vriendelij ke verhaal. Ik bedoel Tante Pos. Ha, eindelijk heb ik de ze bijnaam voor de PTT weer eens uit mijn vingers gekregen. Wij mogen de uitdrukking Tante Pos niet meer gebrui ken in de krant. Omdat het zo'n afgekloven en melig cli ché is geworden. Maar nu leek het me aardig de goeie, ouwe tante weer van stal te halen. In Leeuwarden blijkt een postbode regelmatig post mee naar huis te nemen. Zakken vol brieven werden in zijn huis gevonden. Een toonbeeld van ijver, deze beambte die zijn werk mee naar huis neemt? Als je hem duidelijk wil ma ken, dat de brieven bezorgd moeten worden, antwoordt hij simpel met: „Me tante". MERIJN Van onze redactie binnenland UTRECHT - De besturen van de elf Nederlandse provincies hebben maandag een gemeen schappelijke brief naar minis ter Gardeniers (Volksgezond heid) gestuurd, waarin zij schrijven het oneens te zijn met de manier warop de mi nister de ziekenhuisbeddenre ductie wil doorvoeren. De pro vinciebestuurders zijn het af gelopen weekeinde in spoed beraad bijeen geweest om zich over de brief te beraden. Met de brief willen de pro vinciebesturen ook de leden van de vaste kamercommissie voor volksgezondheid van hun grieven op de hoogte stellen. De commissie komt vanmid dag bijeen om met de nationa le ziekenhuisraad en gedepu teerden van alle provincies te praten over het beddenreduc tieplan van de minister, De provinciebesturen ver wijten minister Gardeniers dat zij „totaal niet heeft gerea geerd" op voorstellen van de provincies om op zorgvuldige wijze tot de gewenste bedden reductie te komen. Die voor stellen deden de provincies al enige maanden voordat de mi- nister met haar voorstel |i kwam. Van onze redactie binnenland LELYSTAD - De Nederlandse ondernemingen op het gebied van de grond-, water- en we genbouw, in welke sector 15.000 werklozen zijn, zoeken werkgelegenheid in de inpol dering van daarvoor geschikte gebieden elders in de wereld. Ongeveer 900 miljoen hectare grond, zo blijkt uit een onder zoek van TNO, is geschikt om ten behoeve van de voedsel voorziening in te polderen. Hiervan zou in de komende twintig jaar negen miljoen hectare ingepolderd kunnen worden. Er is een bedrag van 140 miljard gulden mee ge moeid. Nederland zou met zijn kennis en ervaring op dit ge bied een aanzienlijk deel hier van voor zijn rekening kun nen nemen. Op een internationaal sym posium over de polders in de wereld, georganiseerd door TNO in samenwerking met de Technische Hogeschool in Delft en het ministerie van Verkeer en Waterstaat, biedt het bedrijfsleven met zijn 40.000 werknemers de buiten landse deelnemers deze week in Lelystad zijn kennis en er varing aan in de hoop de nodi ge opdrachten binnen te kun nen slepen. De internationale bijeen komst is bedoeld om te bezien wat de in te polderen gebieden kunnen betekenen voor de vergroting van de landbouw- produktie in de betrokken lan den. Er zijn volgens prof. Se- geren van de th in Delft tal van mogelijkheden, met name in de ontwikkelingslanden, zo als Bangladesh, Vietnam, In donesië, Kenya, Maleisië en Thailand. Op het ogenblik is ongeveer 30 miljoen hectare van al het land, dat ingepolderd kan worden, drooggelegd. Slechts vijf procent hiervan is in Ne derland te vinden. Niettemin maakt ons land veel gebruik van de polders, waar acht van de veertien miljoen inwoners leven. Zestig procent van alle landbouwactiviteiten vinden in de polder plaats. De vrucht baarheid van de poldergron- den en de doelmatige land bouwmethoden zijn er volgens minister Zeevalking de oor zaak van dat Nederland met een omzet van 14 miljard gul den op de Verenigde Staten van Amerika na het grootste voedselexporterende land ter wereld is. (ADVERTENTIE) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii"|,i!"1""

de Stem | 1982 | | pagina 3