c even..L UITBLAZEN BUREAUCRATIE Gregoriaanse kalender 400 jaar oud \ineers NV-boi DE STEM Veel zwc in showt STERKSTE MAN TER WERELD DES DINSDAG 5 OKTOBER 1982 MOT PAGINA TWEE' niNSDAG 5 OKTOBER II I WIM KOCK Jongste (1) Jongste (2) Kernwapens PAPIER' VOOR UW PEN Beiroet (4) Mediteren Bouw Broodbakpr FISCALE OPSPC T5 PAGINA 2 Van onze correspondent mi va va ja lijl P' (P O is m Fr m ta rc er m P' tc ai 9' si V DAGBLAD VOOR ZUCWEST NEDERLAND Jaargang 122 Nr. 19.941 Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie Dr. W.A.J.M. Harkx □rs. J.H.M. Brader Hoofdredactie L. Leijendekker H. Coumans Breda - Hoofdkantoor Spinveld 55, Postadres: Postbus 3229 4800 MB Breda Telefoon voor directe verbinding zie onder betreffende afdeling Algemeen nr. 076-236911 Telex: 54176. Kantooruren ma. t.m. vr. van 8.15-17.00 uur. Bankrelaties Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447 NCBrek. 230301584 Raborek. 101053738 Handelsregister 27420 Centrale redactie Breda Nieuwdienst 076-236883 Stadsredactie 076-236880 Sportredactie 076-236884 Lezersservice Inlichtingen over Stemreizen en promotie: 076-236911 Fotoservice: 076-236573. Abonnementen Betaling 076-236347 19,19 per maand 57,25 per kwartaal 222,50 per jaar Postabonnementen met toeslag. Nieuwe abonnees: opgave bij elk rayonkantoor en servicepunt. Ook telefonisch of d.m.v. bon in de krant. Bezorgklachten Voor telefonische meldingen zie onder betreffend rayonkantoor. Rubriek 't Kleintje Opgave 076-236882 tot 17.00 uur. 2 dagen voor plaatsing. Grote advertenties Algemene informatie over mogelijkheden en tarieven: 076-236881. Regionale informatie: alle kantoren. Postadres postbus 3229, 4800. MP ^reda Atsii - ju aav.: 09.00 uur één dag voor plaatsing; maandagkrant vrijdag 12.00 uur in Breda. Overlijdensberichten 076-236442. Buiten kantooruren ma. t/m vr. van 19.00-20.30 uur en zo. van 18.30-21.30 uur. 076-236394/236911. Debiteurenadministratie Advertenties 076-236227. Rayonkantoren Bergen op Zoom Zuivelstraat 26, 4611 PJ Tel. (alle afd.) 01640-36850 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Breda - Stadskantoor Nwe. Ginnekenstraat 41 4811 NN Abonnementen 076-236322. Overige afd. 236326. Kantoorpren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Bezorgklachten 076-236888 ma. t/mvr. 8.15- 18.00 uur, za 8.15-17.00 uur. Etten-Leur Markt 28, 4875 CE Tel. (alle afd.) 01608-21550. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Goes Klokstraat 14461 IK Tel. (alle afd.) 01100-28030. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. Hulst Steenstraat 14, 4561 AS. Tel. (alle afd.) 01*140-13751. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. Oosterhout Arendstraat 14, 4901 JK Tel. abonn. en adv. 01620-54957. Tel. redactie 01620-51800. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Roosendaal Molenstraat 45. 4701 JN Tel. (alle afd.) 01650-37150. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Terneuzen Nieuwstraat 9, 4531 CV Tel. (alle afd.) 01150-17920. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. Vlissingen Torenstraat 4381 ET Tel. (alle afd.) 01184-19910. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. ■E 1É||||||P^ mm WONDEREN. Je gelooft erin of je gelooft er niet in. Ontel baar veel mensen geloven er wel in en daarom heeft - in de het bijzonder de katholie ke - kerk ermee te maken. Dat betekent niet dat de kerk ge makkelijk in wonderen gelooft. In tegendeel, er komt heel wat bij kij ken eer de kerk een „wonder" min of meer erkent, zoals mag blijken uit onderstaand verslag van onze Parijse correspondent Jan Drum men. Het internationale medische co mité van Lourdes heeft de gene zing van het 17-jarig Italiaanse meisje Delizia Cirolli in 1976 er kend als 'verschijnsel tegengesteld aan medische observatie en prog noses en wetenschappelijk on verklaarbaar'. Het zgn. medische bureau in Lourdes had de genezing op 18 juli 1980 erkend en daarop, zoals ge bruikelijk, het geval voorgelegd aan de internationale medische commissie. Deze heeft nu de con statering van 'totale, snelle en we tenschappelijk onverklaarbare ge nezing' met 14 tegen 1 stemmen bevestigd. De vijftiende arts van de commissie, die de tegenstem uit bracht, aanvaardde niet de term 'wetenschappeljk onverklaarbaar' maar erkende het buitengewone karakter van de genezing. De internationale commissie, sa mengesteld uit vooraanstaande fi guren uit de medische wereld, is het laatste wetenschappelijke sta tion op de weg die een „wonder" moet afleggen naar erkenning door de kerk. De kerk vraagt van de me dische experts op grond van ieders specialisme een oordeel te vellen over de ziekte, de genezing daar van en het uitzonderlijke karakter. De bisschop van het diocees waar in Je genezene woont, kan alleen na een positieve uitspraak van de twee medische instanties van een wonder gewag maken. Als de genezing van Delizi Cirolli tot wonder verklaard wordt, zou dit het 65e 'erkende wonder' van Lourdes zijn. Het jonge meisje in kwestie is in 1964 op Sicilië gebo ren, twee jaren later wordt een kwaadaardig gezwel bij het kind vastgesteld die opname in een zie kenhuis in Catania noodzakelijk maakte. Röntgenfoto's en andere onderzoekingen tonen aan dat De lizia aan de top van het rechter- scheenbeen aan een sarcoom lijdt, waarvan alleen maar gezegd kan worden, dat de evolutie daarvan 'volstrekt fataal' zal blijken. Er wordt amputatie of bestraling met een kobaltbom aangeraden, maar het kind wil alleen maar naar huis terugkeren om daar in vrede te sterven. De ouders bezwijken voor DE ZICH Samson noemende artiest van het circus „Knie" beweert de sterkste man ter wereld te zijn. Om dit te bewijzen hield hij op een vliegveld in de buurt van het Zwitserse Lausanne een vol gas gevend vliegtuigje (met een motor van 90 PK) tegen. Een sterk gebit moet hij in elk geval ook hebben de smekingen van hun dochtertje en zien af van een klaarblijkelijk pijnlijke en totaal nutteloze thera pie. Een inzameling in het dorp levert genoeg geld op om het kind met haar moeder in 1976 met een Sici- liaanse pelgrimsreis naar Lourdes te sturen. Het verblijf van een week in Lourdes levert geen resultaat op; integendeel, de ziel te lijkt zich uit te breiden. Enkele riaanden la ter verklaart de behandelende ge neesheer dat er geen hoop meer is en de ouders beginnen volgens Si- ciliaanse traditie voorbereidingen voor de begrafenis te treffen. De buren komen het kind evenwel da gelijks water van Lourdes laten drinken en organiseren gebedsbij eenkomsten. Met Kerstmis 1976 staat Delizia, terwijl rond haar bed gebeden wordt, plotseling' op; zeer snel her neemt zij haar normale levensge woonten, eet weer, groeit en gaat naar school. In juli 1977 gaat zij andermaal naar Lourdes, nu om biddend dank te zeggen voor haar genezing. Haar moeder neemt twee stellen röntgenfoto's mee: de eerste van de aanvankelijke toestand, de tweede van de zgn. genezing. Het medische bureau stelt dan het dos- sier-Cirolli samen met het boven genoemde resultaat. HET monster van de bureaucratie heeft weer toegeslagen. Ditmaal in Engeland waar de ouders van een op de Falk- land-eilanden gesneuvelde soldaat de rekening thuis kregen gestuurd voor verloren gegane uitrusting". De rekening was afkomstig van het Ministerie van Defensie en be droeg 31 Pond Sterling, zo'n 150 gulden; de kosten van uitrusting stukken die blijkbaar door de schuld van de 19-jarige Keith Phi lips verloren waren gegaan. Geschrokken door de wrede blunder stelt de commandant van Philips' eenheid - het mariniers korps - een onderzoek in naar de oorsprong ervan. Het korps heeft inmiddels zijn verontschuldigingen aangeboden aan de ouders van de gesneuvelde. Mogelijk is een boekhouder er gens te ijverig geweest", zegt een officier van de staf. Zulke dingen gebeuren helaas nu en dan in gro te organisaties". De officier wilde zich, in afwachting van de uitslag van het onderzoek van verder com mentaar onthouden. Dit is overigens niet de eerste ongelukkige affaire in de nasleep van de Falkland-campagne. Er is al heel wat te doen geweest over de vraag of de lichamen van de ge sneuvelden gerepatrieerd moesten worden dan wel - volgens een oude Britse traditie - in de buurt van het slagveld moesten worden begraven. Daarna was er de weinig toe schietelijke houding van het minis terie van Defensie toen nabestaan den om transport naar de Falkland- eilanden vroegen voor een bezoek aan de graven van de gesneuvel den. Dat de tijd nu niet bepaald rijp is voor goed georganiseerde pas- sagiersvluchten naar Port Stanley begrijpen de nabestaanden ook wel. Zij willen daarom graag de on gemakken van geïmproviseerd mi litair transport op de koop toene men. Ten slotte is er de beroering over de behandeling van de gewonden van de Falkland-strijd met betrek king tot de overwinningsparade in de Londense City, op 12 oktober a.s. Er zijn zelfs geen speciale faci liteiten voorzien die gehandicapte soldaten in staat stellen de parade als toeschouwers bij te wonen. Het ministerie van Defensie is ook weer kort van stof over deze kwestie: „Gewonden in rolstoelen nemen nooit deel aan parades liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiii:- „Rechtse bal bestaat niet". Prachtig de omschrijving van Robin Linschoten, het VVD-Kamerlid, vertegen woordiger van jeugdig Nederland, 25 jaar oud, verdienste rond één ton per jaar. En deze jonge man wil de jeugd op zijn hand krijgen door eerst een baan voorop te stellen (heel goed idee) en dan pas de betaling van mini mumloon (er kan best nog wat af, dit begrijp ik tus sen de regels door). Mijn voorstel is: Laat hij als jongste Kamerlid het voorbeeld maar eens ge ven. Allereerst zijn baan voorop te stellen, want die jonge mensen hebben we echt nodig in Nederland, maar dan ook tegen de be taling van het minimum loon van een 25 jarige. Dan pas mag hij zich ook voor mij de vertegenwoordiger van de jeugd van Neder land noemen. We moeten echt bezuinigen maar dan wel bij die inkomens van een ton per jaar, maar niet bij de minimuminkomens. Dus Robin Linschoten, jongste Kamerlid van de VVD, bezuinigen, bezuini gen en nog eens bezuini gen, dat telt ook voor jou. Breda, Mevr. C. Blom Ambtenaren moeten inle veren. Leraren en onder wijzers die pas in dienst komen moetën minder verdienen. Geldt dat ook voor Kamerleden? Een jong Kamerlid, dat nog maar net 25 jaar is, ontvangt een ton per jaar plus nog de onkostenver goeding. Dat mag! Of zal R. Linschoten er anders over denken, omdat ten slotte de hoogte van het minimumloon een beletsel vormt voor jongeren om aan de slag te gaan. Vindt Linschoten het normaal dat iemand zonder Ka merervaring begint met een ton per jaar? Als de rechtse bal niet bestaat, dan mag hij zich toch wel anders opstellen. De nieu we ideeën zitten nu bij de VVD. Wel Linschoten, geef het voorbeeld en be gin met veel minder dan een ton per jaar. Gij zijt nog jong. Een jonge amb tenaar die pas in dienst komt, begint toch ook niet met een maximum-inko men volgens de loon schaal. Vergeet ook dat niet. Duidelijk is dat ook bij de niet bestaande rechtse ballen van de VVD theorie en praktijk nog wel verschilt. Oosterhout, H. Telchuijs Vredesbewegingen als het IKV en Pax Christi mogen zich niet beperken tot kreten als: „Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland" (hetgeen ze nu helaas wel doen). Men zal tevens een oproep moeten doen om te komen tot echte ontspanning en vrije com- municatie, vrij reisverkeer, e.d. tussen Oost en West. De ze aspecten zullen ook be- proken moeten worden bij de onderhandelingen tussen de beide blokken. Natuurlijk kan dit alles, als het al mo gelijk is, pas op zeer lange termijn gerealiseerd wor den. In de tussentijd moeten beide machtsblokken alles in het werk stellen om een verdere bewapeningswed loop in te dammen. Neder land kan hierbij een voor beeld stellen door geen nieu we kernwapens op haar grondgebied te plaatsen, zo lang de huidige onderhan delingen in Genève voortdu ren. Daarna zal men hope lijk, op grond van het onder handelingsresultaat, defini tief van plaatsing kunnen afzien. H. Sprenkels Breda Zelfs de allerbeste vrien den van Israël kunnen slechts met walging vast stellen dat de huidige Is raëlische regering voor een zeer groot deel mede verantwoordelijk is voor de slachtpartij nabij Bei roet. De manier waarop de PLO en aanverwanten ve le jaren de beest hebben uitgehangen in Libanon' was vele malen erger dan wat ons onder de oorlog werd opgelegd. Dat daar op de traditionele bloedige wraak zou volgen, was on ontkoombaar. De Israëli sche regering wist dat on getwijfeld. De hoofdschul digen, namelijk de PLO en sympathisanten, zijn vei lig en ongestraft afge voerd. Zij hebben hun volk laten opdraaien voor hun al even schandelijke wandaden. Deze slachting, traditioneel in die streken, was verre van de grootste of gruwelijkste. Mensen die alleen maar woorden van links of van rechts veroordelen zijn fout. Alle moorden zijn- fout. Gelukkig deed onze Stem niet meer (weer niet) met de schijnheilige selec tieve verontwaardiging. Rucphen, P.C. Marijnissen. De katholiek, die niet leeft of wenst te leven en te handelen naar het Woord van God, de Heilige Evan geliën, de leer van Chris tus en die van de H.Kerk is een uitgesproken egoïst, niet waardig om zich „ka tholiek" te noemen. Het zou bijzonder goed zijn geweest, al de Maas trichter studentenpastor Jacques Oberje dit had overwogen, hierover had gemediteerd en nagedacht vóór hij de aanklacht te gen mgr. Gij sen indiende. Wellicht zou hij deze dan niet hebben ingediend. In de gegeven situatie valt ze eerder op hem terug. In elk geval wordt zijn posi tie erdoor zeer aanmerke lijk verslechterd. F.C.M. Vogels, Leende Bij het lezen van de krant wordt mijn aandacht ge trokken door een artikel over de bouw. 'Bouwprij zen omlaag: aannemers failliet'. Mijn reacties hierop zijn de volgende: De tijd van woekerwin sten (70er jaren) is voobij. Wordt het geen hoog tijd dat de gemeenten ook eens orde op zaken stellen? Is de prijs van een stukje grond niet veel te hoog? Is het niet zo dat men som mige zaken teveel wil fi nancieren en heeft gefi nancierd uit de opbrengst van grondverkoop? Men spreekt dan vaak over een dekkingsplan. Dit alles heeft er volgens mij ook aan bijgedragen dat het bouwen van een woning voor de gemiddelde bur ger onmogelijk is gewor den. Misschien is deze re actie een hint voor de ge meenten om ook eens te helpen aan een maat schappelijk probleem. Hulst, A.L. Verstraeten. VATICAANSTAD (UPI) - Vierhonderd jaren geleden gingen de rooms-katholieken op 4 oktober naar bed en werden de volgemj, dag op 15 oktober wakker. Met dit blijkbaar alarme rende verlies van tien dagen werd in 1582 de Gregoriaanse kalender ingevoerd, genoemd naar paus Gregorius XIII, die opdracht had gegeven tot deze historische wijziging. De nieuwe kalender werd in Italië onmiddellijk van kracht. Frankrijk ging er nog in het zelfde jaar toe over, andere rooms-katholieke landen 'voerden hem een jaar later, in 1583,in. Het protestante noorden van Europa bleef zich tiental len jaren lang tegen het pau selijke decreet verzetten. En geland wachtte zelfs tot 1752 voordat het de kalenderaan passing invoerde. Het verschil was intussen opgelopen tot elf dagen. De Britten gingen dus op 2 september 1752 naar bed en werden op 13 september wak ker. De Sowjet-Unie voerde de Gregoriaanse kalender pas na de revolutie van 1917 in. Nu wordt hij bijna overal ge bruikt, met als opmerkelijke uitzondering de Arabische landen van het Midden-Oos ten, die sinds de tijd van Mo hammed in het jaar 622 een kalender gebruiken die geba seerd is op de maansomlopen. Kalenders en aanpassingen kwamen al in de grijze oud heid voor, zelfs al eerder dan het jaar 4.236 voor Christus, toen een Egyptische kalender hervorming tot de „vroegst bekende datum" leidde. De ouden in Egypte, China en zelfs van de Maya's in Me xico hielden de gebeurtenissen aan de hemel met verba zingwekkende nauwkeurig heid in het oog. Maar omdat zij geen moder ne instrumenten hadden wa. ren hun berekeningen nooit erg precies. Een zo'n fout, met betrek, king tot het precies vaststellei van de tijd die de aarde nodig heeft voor een omloop rondde zon, het zonnejaar, leidde to' de hervorming van de Ju. liaanse kalender die paus Gre gorius op advies van zestien, de-eeuwse sterrekundigen uitvaardigde. Hij deed dit niet zozeer uil wetenschappelijk oogpunt van nauwkeurigheid, hij maakte zich meer zorgen om de gevol gen van een niet precieze ka lender voor de religieuze fees ten zoals Pasen, dat elk jaar vroeger begon te vallen. Zelfs de Gregoriaanse lender is niet volkomen pre cies. Gemiddeld telt hij 26 secon den meer dan het zonnejaar, maar het duurt meer dan 3.000 jaren voordat dit verschil tol een dag zal zijn aangegroeid. De Gregoriaanse kalender heeft schoonheidsfoutjes die al herhaaldelijk aanleiding zijn: geweest tot hervormingsvoor- stellen. De maanden zijn niet even' lang en de kwartalen varieren van 90 tot 92 dagen. De data i vallen elk jaar op een andere' dag van de week. Sinds 1930 zijn er drie grotei hervormingsvoorstellen inge diend die door sommige we-j tenschappelij ke instellingen nog steeds worden nage streefd. De beroering die door de in-1 voering van een daarvan zou j ontstaan maakt dat er weinig kans op bestaat dat de Grego riaanse kalender in de afzien bare toekomst weer zal wor den gewijzigd. ni?N HAAG - De verzekering I moet de uitkering bij diefstal auto gaan beperken tot ïlnifner geval. Verder moeten sieraden in het vervolg niet eer via de inboedel maar I "Lrt worden verzekerd, n.arvoor geldt dan een maxi mum van 5000. Voor hogere hedragen moet een extra jaar- „remie worden betaald van (15 per duizend gulden verze kerd bedrag. Aldus 'uit de nood geboren' voorstellen van de Contact commissie Brand (en inbraak) die donderdag aan de orde ko- Vee en c lllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllliiiilllllllllllllillllllllllilllUiillllllllllillllillllllllllllllllllllllll I -- DRIE STUDENTEN van dt le Vormgeving in Eindhoi Voorlichting Brood onders, kregen die voor hun ontw voor het vervoeren en tijd Van links naar rechts tone 1 broodtrommel met ruimte Adukabar (lste) en plstic b dat aan de schouder gehan Goth (2de).met een broodt kleuren, waarin verschiller, kunnen worden. Van onze correspondent ARNHEM - Onderzoek van de Fiscale Inlichtingen en Opsporingsdienst (FIOD) heeft uitgewezen, dat er in de showbussines veel met dubbele contrac ten wordt gewerkt. Een echt contract en een con tract voor de fiscus. Dat heeft een functiona ris van deze dienst gisteren verklaard in de strafzaak tegen de zangeres Bonnie St. Claire, die zich voor de Arnhemse economische politierechter moest ver antwoorden omdat ze in 1976 en 1977 in totaal 60 mille te weinig voor de be lasting had opgegeven. Ze werd daarvoor ver oordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevange nisstraf en een boete van 8000 gulden. De officier van justitie had een maand voorwaardelijke gevange nisstraf en 12000 gulden boete geëist. De zangeres ontkende van de belasting- traude geweten te hebben. Van onze correspondent - De Heidemij komt Idino Voor President van t voor °Ver he* ontslag van een wie de bedrijfsverenigingei leU Yoedingsbond FNV 1 geding aangespannen. »eiuiS rechter de bond in olir-he- Stelt' komen de ie ey ten opzichte v "Werknemers neer op ,an jruj- De raad van bestuur leeft Arnhemse con lie Meermalen gezegd Uitlo ging de onderne- vorÜ,We' eens noodlottig le ufvi De schuldenlast het t-mii zou in dat ge ulriJ,e,n tot vijftien milj n kunnen toenemen. stiri Heidemij heeft zoals voor het hele concern I heeft het ver- van de iur :rn dat kan van geval oen be- llllillUIIIIUIIilllllllllllU(lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllll|lllllilllllllllll'llill'll,,-,ll""l

de Stem | 1982 | | pagina 2