Doorbraak ran scanner rarwacht IN FORMA TIE- TECH NI EK WA T DICHTER BIJ HUISKAMER Informatie over vervoer gevaarlijke stoffen ontbreekt Umm M ïtÈÊÈüÊk I Opl^me bedrijf. !CAend is ook dat tij- PAGINA GIDS 1 DUITSLAND 2 DUITSLAND 3 HILVERSUM 4 fe: loven en slechthorenden. ormatie voor Joegoslavi- mse gastarbeiders. 1. inald. Tekenfilmshow van :lse komische serie. Twee- y Fairbrother ontdekt dat 'leden steekpenningen en emen. een moordenaar. Tweede el van de tv-film naar de jn vriend' van Fons Rade- 179. Rechter Jensens (And- tieuel) wordt beschuldigd d zijn vrouw en de slimme lies Depraeter (Peter Fa- ornaamste aanklager, tualiteitenrubriek. Amerikaanse serie over wijnboeren. Tweede afl.: mooiprater Paul Salinger ;zoek brengen aan Chase, dadelijk, dat Paul een on- opportunist is, maar ziet logelij kheid om van Chase doven en slechthorenden. .50 Journaal. 1.00 De vissers van Moor- ivd. Serie. 1.30 De androjager. Serie. i.OO Plezier met Ahrle. De ;aneelgeit'. 1.15 Actualiteiten. Streek- ieuws. 1.45 Van kuur naar kuur. Wonderpillen. 1.00 Journaal. 1.15 Alles of niets. Spel en now. 1.00 Report. Actualiteiten- ubriek. 1.45 Dallas. Miss Ellie is an plan van Jock te gaan cheiden. 2.30 Achtergrondinforma- ie. 3.00 Arena. Culturele ru- iriek over video-cassettes in le huiskamer. 0.00 Journaal. 0.00-13.15 Zie Duitsland 1. 5.57 Overzicht program- na's. 16.00 Journaal. 16.04 Mozaiek. Programma /oor de derde leeftijd. 16.35 Strandpiraten. Jeugd serie. 17.00 Journaal. 17.08 Tele-illustratie. 17.50 Een woord van mu ziek. Spel met Heinz Ecker. 18.20 De sjielste muis van Mexico. Tekenfilmpjes. 19.00 Journaal. 19.30 Shogun. Amerikaanse serie. Deel 2. 21.00 Achtergrondinforma tie. 21.20 Onderwijzers voor Hans en Hassan. Schoolklas met Duitse en buitenlandse kinderen. 22.05 Linda. Tv-film. 23.50 Journaal. 08.00 Gymnastiek. 08.10-12.00 Schooltelevisie. Om 09.25 Sesamstraat. 17.00-17.30 Schooltelevisie. 18.00 Sesamstraat. 18.30 Tv-cursus algebra. 19.00 Arbeidsplaats. 19.45 Journaal 3. 20.00 Journaal. 20.15 Cultuur en weten schap. Natuur en techniek- 21.00 Klimbim. Satirisch programma. 21.45 Galerie. 22.30 Saluut aan Henry Fonda. Eerbewijs uit 19"8- 23.30 Het oude Belgrado, to to's van Anastas Jovanovic. 24.00 Journaal. spel - 13.03 Peter Holland -15® Popkrant - 18.03 'NOS) avondspits - 19.02 (VARA) P donder - 21.02 Moondogs. 7.02 (TROS) Capriccio: lichte pOj pulaire klassieke muziek Van heinde en verre - 9.3" n tal door Mifune Tsuji (yiooij Almedena Cano (piano) „o- Het Amsterdams Phllkf.Ses nisch Orkest o.l.v. Anton io0p m.m.v. Augustin Dumayl g. en het Haydn Trio - 12 00 tepunten uit My Fair L j 13.05 De meeste verkochtea, siek tien - 14.00 (NCRV) In bezetting - 16.00 Literama ^00 Bij wijze van spreken - Overname Hilversum z - \^0 (NCRV) Concert door het Kamerorkest o.l.v. Hans m.m.v. Vera Beths (^fóuziek ken van Schubert- 21'3°elmu- van eigen tijd - 22.20 ziek. TANKWAGENS beladen met onbekende stoffen krijgen ook ongelukken. Meestal lopen ze goed af, maar de risico's zijn on gelooflijk. Door Jan Hanff NHAAG-Voorlo- zal niemand we- hoeveel gevaarlij- stoffen er in ons id over de weg en er het water wor- u vervoerd, over lke trajecten, op uren en hoe hvijls. Heen de Spoorwegen rft-met een computer - bij erover de rails wordt ge- isporteerd. [et wordt echter hoog tijd overheidsinstanties een etailleerd inzicht krijgen at totale vervoer, zegt che- th technoloog ir. I' Hoftijzer van de afde- Industriele Veiligheid van 0. laar volgens het ministerie Verkeer en Waterstaat is Irale registratie van dit Niemand kent het gevaar van gevaarlijke stoffen transport een vrijwel ondoen lijke zaak: er zijn te veel ver voerders bij betrokken. Samen met het CBS werkt het departement weliswaar al twee jaar lang aan een sys teem om het totale transport |- yf i M Wj. J| 11 I |l b lm* Pi. van gevaarlijke stoffen enigs zins in kaart te brengen. Maar de uitkomsten daarvan zullen niet het door Hoftijzer ge vraagde inzicht verschaffen. Men werkt met douanege- gevens en met een jaarlijkse veertiendaagse steekproef. De uitkomsten van die steekproe ven blijken niet te kloppen met de de schaarse gegevens die uit ander onderzoek be schikbaar kwamen. Een ande re moeilijkheid is dat aan de Belgisch-Nederlandse grens niets wordt opgetekend: het vervoer is daar wederzijds vrij. Over water Van de totale hoeveelheid gevaarlijke stoffen wordt in ons land 42 over de binnen wateren vervoerd, 6 per spoor en 50 over de weg, al dus Hoftijzer in TNO-Project. Belangrijke produkten zijn daarbij vloeibare brandstof fen (benzine), het energiegas LPG en chemische basispro- dukten. Van het aandeel dat door de binnenvaart wordt getrans porteerd bestaat een belang rijk deel uit vloeibare brand stoffen. In de afgelopen jaren is per jaar 40 miljoen ton ge vaarlijke stof over water ver voerd. Enquête In tegensteling tot bij het spoorvervoer vindt er nauwe lijks registratie plaats, zodat niemand inzicht heeft in de mate waarin dat vervoer plaatsvindt, wanneer dat ge beurt en wat er in de schepen zit. De Directie Bruggen van Waterstaat noteert weliswaar bepaalde vrachten, maar het systeem blijkt niet sluitend, aldus een woordvoerder van het departement. Om toch enige indruk te krijgen werd er in 1979 een en quête gehouden op de Waal tussen Dodewaard en Tiel. Dertig procent van de passe rende schippers werd onder vraagd. Het bleek dat 40 pro cent gevaarlijke stoffen ver voerde. Grotendeels brandba re en voor een veel geringer deel giftige en explosieve stof fen. Als gevolg van aanvaringen en schadevaringen is een en kele keer gevaarlijke stof vrij gekomen, onder andere benzi ne. Tot grote schade door bij voorbeeld brand of explosie heeft dit niet geleid, aldus Hoftijzer. Ook het transport van ge vaarlijke stoffen over de weg wordt niet geregistreerd. Alles dat men weet is dat het ver voer grotendeels plaatsvindt tussen 06.00 en 19.00 uur en dat het per jaar gemiddeld om 50 miljoen ton gevaarlijke stof fen gaat, vooral benzine en an dere aardolieprodukten en LPG. Voor het wegvervoer be staat een aantal speciale rege lingen. Zo mag niet jeder transport door een tunnel en mag een aantal stoffen alleen via vastgestelde routes wor den vervoerd. Intussen is het de bedoeling die regeling dit jaar nog te versoepelen. Dan zouden brandgevaarlijke stoffen voortaan óók door tegen brand beveiligde tunnels mogen worden getransporteerd. Daarbij worden de gevaren voor het verkeer in de tunnel en voor de mensen langs de al ternatieve route tegen elkaar afgewogen. Mede door het grote aandeel van het wegtransport in het totale vervoer zijn daarmee in ons land de meeste ongeluk ken gebeurd. Bij een aantal kwam onder andere benzine, gasolie en kerosine vrij. Veel schade ontstond er niet. Maar op de rijksweg Wy- chen Nijmegen ontplofte eind 1978 een LPG-tankauto door een lek aan de toevoerslang. Het pompstation waar de wa gen zou leveren werd ver woest. De gevolgen bleven be perkt omdat de explosie bui ten de bebouwde kom gebeur de en er bij toeval niemand werd gewond. éin^rijk hulpmiddel voor ussière en klant door Jack Arentsen jJJSfERDAM - De Effi- 2 ,eurs '82 maakt dui- J da' tekst- en gege- erwerkers steeds dich- ,aar e'kaar toegroeien „i,i eerste zelfs be- .J/ekenfuncties van de ""Puter gaat overnemen. ®t>vendien komen tekst- Ik. en tekstbewerker naar elkaar toe: 'ekt, mrnachines en Cs mnt'Sc^e schrijfmachi- et geheugen, zullen vaker mèt elkaar, in- tm,,.; Van naast elkaar poneren. in»„J8gen nieuwe toepas- l^ljjkheden voor de tin rt"15,0116 schrij fmachi- Hirrfeer van koPPeling ij ije 'roc°mputers, waar- Kett TirSte tevens functio- Dmn,„ Printer van de ikent !.rresu.ltaten. Dat be- vonr'J^ mogelij khe- fctffn M V00r het middel- Vs °mende Efficiency brikanten en sys- teemhuizen nauwelijks nog computers als zodanig aan bieden. Wel is er een grote verscheidenheid aan ge bruiksklare en toepassings gerichte computersystemen te bewonderen. Doorbraak In de RAI zal duidelijk te zien zijn dat de komende maanden een doorbraak verwacht wordt van met scanners uitgeruste kasre- gister-apparatuur. Met in gang van 1 januari volgend jaar, wordt immers in ons land de nieuwe wet op het gebied van de etiketering van kracht. Veel fabrikan ten van consumentenartike len zullen dan - temeer om dat hun etikettering ook aangepast moet worden - overgaan tot het gebruik van door de machine leesba re coderingen. Scanners zul len dan de korte en lange, dikke en dunne streepjes, welke op de artikelen zijn aangebracht, gaan aflezen en b.v. de prijzen, maar ook a a» GAAT de traditionele kassa verdwijnen? Als het aan de elektronica-deskundigen ligt wel. Handig, dat wel, maar wel minder gezellig. de aanwezige voorraad in de bedrijven nauwkeurig regi streren. Voordeel Voor de winkelier levert de afrekenmachine met scanner het directe voordeel, dat de kassière veel minder aandacht aan de bediening van het appparaat hoeft te schenken. De praktijk heeft al uitgewezen dat zowel de klant als de kassière dit, voorlopig nog wel dure arti kel, als bijzonder prettig er varen. In de toekomst zullen ook het elektronische geldver keer en het lezen van credit cards tot de mogelijkheden van het kasregister behoren. Het automatisch lezen van credit cards wordt zelfs al in enkele winkels in ons land toegepast, maar Nederland loopt hierin niet voorop; voornamelij k als gevolg van het feit dat we over een on geëvenaard systeem van ge garandeerde betaalcheques beschikken. Het spreekt vanzelf dat dergelijke systemen steeds op één of andere wijze aan de computer gekoppeld zul len zijn. Maar ook de koppe ling aan andere instrumen ten, bijvoorbeeld pompen en weegschalen, is iets dat nu al mogelijk is en zonder twijfel steeds meer toepassing zal vinden in de winkel, bij het benzinestation, in de horeca- sector; eigenlijk op alle plaatsen waar geldverkeer plaats vindt. De Efficiency Beurs (wel ke van 4 t/m 13 oktober da gelijks -met uitzondering van zaterdag 9 en zondag 10 oktober- geopend is van 09.30 tot 17.00 uur en op maandag 11 en dinsdag 12 oktober van 09.30 tot 21.30 uur) is tenslotte ook een ver zamelplaats voor al het te- kenkamernieuws: elektro nisch en niet elektronisch. Ook de vele mogelijkheden wat betreft het tekenkamer- meubilair, tekenbureaus, uitlegtafels, zitmeubelen en opbergsystemen hebben in de RAI een plaats gekregen. door Jack Arentsen AMSTERDAM - De elektronica be perkt zich niet tot computers, beeld schermapparatuur en razendsnelle schrijfmachines als het gaat om pro dukten welke in de sector van de kan toorartikelen geplaatst moeten wor den. De 'chip' biedt ook uitkomst voor het feilloos uitvoeren van tijdrovende en vaak saaie administratieve kantoor werkzaamheden. En juist daardoor on tstaat weer een nieuwe behoefte aan middelen welke de efficiency rond deze apparatuur kan verbeteren. De Efficiency Beurs, welke van 4 tot en met 13 oktober in de RAI in Amster dam wordt gehouden en waar alles op het gebied van kantoormachines, kan toormeubelen, kantooruitrusting, re- produktie-apparatuur en informatica in een recordhoeveelheid wordt gepre senteerd, laat ook duidelijk zien dat het beelschermtijdperk niet zonder echte kantoorartikelen kan. Pen, potlood en papier zullen danook voorlopig niet als nostalgische voorwerpen het kantoor verleden gaan eren. Nieuw is een schrijfinstrument dat het midden houdt tussen vulpen en ballpoint: een zeer dun schrijvende rol- schrijver, waarvan de schrijfkogel zich vóórin de schrijfpunt in het metalen schrijfhuisje bevindt. Het schrijven ge beurt niet met de kogel, maar met het buisje. Het voordeel van deze pen is dai er zeer licht mee kan worden geschre ven, terwijl hij toch heel goed bestand is tegen druk. Daardoor kan hij, in te genstelling tot de vulpen, uitstekend worden gebruikt voor het beschrijven van doorslagpapier. Zelfklevend Sinds kort is er binnen het 'notitie- gebeuren' ook een soort innovatie aan de gang, dankzij geelkleurige notitie blokjes, waarvan de velletjes aan de onderzijde zijn voorzien van een zelf klevende laag. Daardoor kan men ze niet alleen op praktisch elke droge ondergrond be vestigen, maar ze laten zich ook weer net zo gemakkelijk lostrekken om el ders opnieuw te worden 'opgeplakt'. Er blijven geen lijmsporen achter, terwijl de kleefkracht behouden blijft. Notities hoeven dus niet langer meer met plak band, punaise of nietje ergens aan vastgehecht worden. Gereedschap De 360 exposanten op de Efficiency Beurs '82 dragen letterlijk het gereed schap en de hulpmiddelen aan voor doelmatig werken en produktiviteits- verbetering op kantoor. In een ruimer verband gaat het om 'kantoorinnovatie'; dat is de verande ring, de vernieuwing van de dagelijkse kantoorarbeid als gevolg van de toe passing van geavanceerde kantoor- en informatie-techniek. Het zijn vaak technologische ontwikkelingen welke ook buiten het kantoor hun invloed zullen gaan uitoefenen. Te verwachten is dat het nodige van de nieuwe informatie-technieken, over niet al te lange tijd ook gebruikt kun nen worden in een persoonlijk 'werk station' in de eigen woning. Achter Wat de kantoorinnovatie en de in formatietechniek betreft, staan we pas aan het begin. Internationaal lopen wij in Nederland nog altijd duidelijk ach ter, hetgeen blijkt uit de jaarlijkse ver gelijking van de nationale uitgaven yoor kantoormachines en de Westeuro- pese landen. In West Duitsland waren begin dit jaar 350.000 computers in gebruik; veertienmaal het Nederlandse cijfer bij een beroepsbevolking die ruim vijf keer zo groot is als die van Nederland. Jaarlijks neemt dit computerbestand bij onze Oosterburen met 40 a 50.000 toe. In ons land komt men niet hoger uit dan 20.000. De ontwikkelingen in de sector kan toormeubelen sedert de laatste Effi ciency Beurs in 1980, zijn grotendeels een gevolg van een consequente aan passing aan de nieuwe apparatuur (kantoorcomputers, tekstautomaten, en terminals) en komen tot uitdrukking in b.v. ingebouwde bekabeling, verlich ting etc. Kwart Ondanks de recessie (vooral het wegvallen van een kwart van de over heidsopdrachten begint men steeds duidelijker te voelen) steeg vorig jaar de binnenlandse afzet gemiddeld met ruim 20 procent. De totale import van kantoorappa ratuur (inclusief meubelen) en onder delen steeg met een kwart (van 2,7 mil jard in 1980 tot 3,3 miljard gulden in 1981), terwijl de export toenam met precies een vijfde (van 2,3 miljard tot 2,8 miljard gulden). De afzet van de Nederlands industrie van kantoor- en informatietechniek, kan worden geraamd op bijna 2 mil jard, waarvan de groep leveranciers van kantoormeubelen en -inrichting goed is voor 250 a 300 miljoen gulden. ,]SpaG 5 OKTOBER 1982 Geshon Legman, auteur BlBUM EXTRA van de humor staat ïeindige agressie

de Stem | 1982 | | pagina 15