TEM Het laatste nieuws over uw eigen voetbalclub in een extra Stem-bijlage Polen akkoord met bestorming van ambassade ANDUVIE EN BRAADWORST MIRTRECLAME ENORM SUCCES God niet erg belangrijk voor West-Europeaan 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Belastingcompensatie voor invaliden AUTO IN nm rat/E? 076-222450 europcar Verzuim 'Lastig klu(i) sje9 Overleg met bezetters gaande Tweede plaats Venix Merijntje VANDAAG PZEM moet van winst werk maken Mafia wordt nu keihard aangepakt Peter Winnen naar ploeg-Post Kinderen praten over de slechtheid van „Dallas' AAN 4! Eindhovense politie helpt Van Agt op weg Vurig wijntje Fons de Wolf naar Bianchi Tijdritploeg is in trek Vrouwelijke greep op automarkt neemt toe I AMSTERDAM - Vrou wen krijgen een steeds belangrijker greep op de automarkt in Neder land. Stond in 1975 nog 8 procent van de gezins auto's op naam van de vrouw, in 1981 was dat 13 procent. Ook bij de sebruikte auto's scoor den de dames aanzien lijk hoger: 8 procent in 1381 tegen 4 procent in I 1975. Zie advertentie elders in dit blad Andijvie, Braadworst, Onderzoek Gallup naar „God in Europa" motorrijtuigenbelasting Militairen: ook eenmalige uitkering DINSDAG 7 SEPTEMBER 1982 VAN ZEELAND BINNEN- BUITENLAND Tl PAGINA SPQRT iV j Jr Kunt u mot oen gerust hart via Do Stom doen mot een ..Kleintje" onder d© rubriek ..Vakantie". Immers vele tienduizenden Stern-lezers en lezeressen (vier van elke tien) zeggen bijzondere belangstelling te hebben voor deze specifieke Kleintjes"-rubriek DE STEM [antoren te Breda/Bergen op Zoom/Etten-Leur/Goes/ Hulst/Oosterhout/Roosendaal/Terneuzen/Vlissingen Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. Losse nummers 0,80 INDSE IRS SLAG van het veld. Kort daarna, toen hij van fiets had moeten wisselen vanwege eeh i broken spaak in het achter-1 wiel, was hij opgebrand. Sol- J leveld: „Het gevolg van inspanning en het terug moeten komen. Het had niets te maken met het feit dat ik de 100 kilometer heb gere den". Johan Lammerts en Teun van Vliet namen de taak van Solleveld over. Zij manifes teerden zich met name op de klim naar de finish. Die leid den zij in de voorlaatste ron de zelfs helemaal. De inspanningen van de Nederlanders brachten het peloton bij het gros van de oorspronkelijke kopgroep, maar Drogan bleef net bui ten schot. Lammerts: „Wij kregen te weinig steup bijjde achtervolging. Alleen een j paar Belgen en een paar Po len werkten mee, maar dat zette ook nog weinig zoden aan de dijk, want op de klim lieten ze zich nauwelijks zien. Het is onbegrijpelijk voor mij dat de Tsjechen, Zwitsers en Fransen, die ook niemand van voren hadden, niets hebben gedaan. Aan de andere kant zijn wij mis schien ook wel wat laat be gonnen". Ron Snijders had het werk van Solleveld, Van Vliet en Lammerts moeten afmaken. De Noordhollan der was evenwel niet in staat zich te mengen in de j strijd om zilver en brons. Het voor hem te zware par koers had zijn tol geëist. EINDHOVEN - De Eindho- uense gemeentepolitie Ij eeft minister-president Van Agt maandagmiddag op weg geholpen door hem een lift aan te bieden naar Boxmeer. De CDA-lijst- trekker zou daar een bij eenkomst toespreken. Hij strandde echter in Eindho- i ven. De waterpomp van :ijn auto had het begeven. pe te hulp geroepen j Eindhovense gemeentepo litie besloot spontaan de dienstauto van de hoofd- commissaris ter beschik king te stellen om Van Agt naar het pakweg vijftig ki- lometer verder gelegen I Boxmeer te brengen. (Zie ook pagina 2:„Bra- j tentse kiezer trouw aan landelijke lijn" en de Ver- Üezingsrubriek op pagina S) Van onze redactie buitenland LUCA - Een bijeenkomst ter bespreking van de pro blemen van het grote verzuim in Italiaanse indus trieën moest maandag in Luca worden afgelast omdat er slechts zes mensen kwamen opdagen. „De bijeen komst kon niet doorgaan vanwege het grote verzuim", zei de christen-democratische parlementariër Ger- rardo Bianco, die de bijeenkomst zou leiden. Van onze redactie binnenland UTRECHT - „Geachte chef, we hadden gerekend op een makkelijk kluisje, maar dit was een grote vergissing voor ons. Svp voortaan nummercode en sleutel achterlaten". Deze schriftelijke klacht trof de Utrechtse politie maan dagochtend aan op de deur van de brandkast van een bio scoop in de Utrechtse binnenstad. De klacht was afkom stig van brandkastkrakers die in de nacht van zondag op maandag hebben geprobeerd met een snijbrander toe gang te verkrijgen tot de kluis. Verder dan een klein gaatje kwamen ze echter niet. EDWAKDSVILLE - Een vrouw uit Edwardsville iu de Amerikaanse staat Illi nois heeft een wijnfirma voor een schadevergoeding van tien miljoen dollar (ongeveer 27 miljoen) aangesproken, omdat haar man na het drinken van een fles wijn van dit huis een buurvrouw heeft ver kracht. Volgens de klacht blijkt uit het etiket van de veel- gedronken wijn niet dui delijk hoe hoog het alco holpercentage is. Door de zachte en zoete smaak zou de onervaren drinker ertoe worden gebracht, meer te drinken dan goed zou zijn. De man die zich in maart aan zijn buurvrouw vergreep, is inmiddels tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een ameri- kaanse rechtbank moet nu uitmaken of van de bewus te wijnsoort een sexuele stimulans uitgaat. JVIilj oenen voor amateurvoetbal HET GEBOUW van de Poolse ambassade (midden). Hoewel de luiken voor de ramen herme tisch gesloten waren zag men toch af en toe iemand voor de vensters (onder). Van onze sportredactie GOODWOOD-De Belg Fons de Wolf gaat voor het Ita liaanse Bianchi rijden. Oud- -Tourwinnaar Felice Gi- mondi legde hem in Good wood een contract voor dat hij zal aanvaarden. De Wolf wordt kopman voor Bianchi in klassiekers, terwijl Contini en de Zweed j Tommi Prim dat zullen zijn i in de ronde van Italië en FGrankrijk. Baroncheln j vertrekt bij Bianchi. SINGEN-De wereldkam pioen bij de profstayers, de Nederlander Martin Vemx. heeft zaterdag in Singen z>Jn j meerdere moeten erkennen in de Westduitser Wilfrid Pfeffgen. De zilveren medaillewin naar van Leicester verza- melde in de drie wedstrijden over respectievelijk 15,20 en 25 kilometer één meer dan Venix die de tweede p'aa 1 greep met een punt voor- S sprong op de Zwitse j Schuetz. GOODWOOD - De Neder landse ploeg (Gerrit Soil - veld, Geert Schipper, Maar ten Ducrot en Frits va Bindsbergen) zal in zijn ig heel deelnemen aan de kop peltijdrit Torfeo BaraccB' Wie met wie zal rijden nog niet bekend. Gerrit leveld zal bovendien ze. waarschijnlijk uitkomen de Grand Prix des Nations. Van een onzer verslaggevers in 1975 kwam 15,8 procent van de aankoop van nieuwe wagens en H,2 procent van de aan schaf van gebruikte auto's op naam van vrouwen tot stand, in 1981 waren die percen- lages resp. 25,5 en 29,1. In vergelijking met 1975 is er vorig jaar per per- sonenauto niet meer ge reden. Wel zijn gas en diesel in die jaren aan- zienlijk populairder ge worden, vooral bij auto mobilisten die per jaar meer dan 40.000 km rij den. Automobilisten die een nieuwe wagen als eerste auto kochten be haalden in 1981 gemid deld 16.900 gulden, tegen 1600 gulden in 1975. Werd de wagen inge- ruild dan kwamen die bedragen uit op 9.400 en '■500 gulden. Van onze sportredactie BREDA - De shirtreclame in het amateurvoet bal is een enorm succes. Via de shirtreclame vloeit volgens de KNVB zo'n tien miljoen gul den in de kassen van de meer dan duizend ver enigingen, die shirtreclame voeren. Overigens komt een belangrijk deel van die tien miljoen gulden weer ten goede aan de fabrikanten van sportkleding: zij spreken van een opzienbarende opleving. Van onze redactie buitenland BERN - De Poolse regering heeft de Zwitserse autoritei ten de vrije hand gegeven voor actie tegen de bezetters van de Poolse ambassade in de Zwitserse hoofdstad Bern. Ondertussen staat een speciale staf onder leiding van de Zwitserse minister van Justitie en Politie, Kurt Furgler, sinds maandagmid dag in contact met de bezet ters. Over het verloop van de besprekingen zijn geen in lichtingen vrij gegeven. Een groep gewapende per- Dit laatste is een gevolg van de wijze, waarop gro tendeels de shirtreclame wordt gefinancierd. Dat ge beurt via de 'goederen-spon- soring': voor een bedrag van twee- tot drieduizend gulden steekt de sponsor de vereni ging in nieuwe spullen, zoals shirts, broeken en trainings pakken. Topdrukte Vrouwen: belangrijke stuurgroep Directeur Maas van het Limburgse bedrijf Masita spreekt van een topdrukte. „Het loopt gewoon storm bij ons. We hadden op een forse omzetstijging gerekend, maar dit overtreft de ver wachting. De internationale merken zoals Adidas, Puma en Le Cocq Sportif leveren alleen standaardshirts. „Er is een forse omzetstijging, maar omdat wij niet rechtstreeks aan de clubs leveren weten wij niet welk gedeelte daar van te wijten is aan shirtre clame", aldus de woordvoer der van Puma. Nieuwe tenue's Moeilijk is ook in te schat ten hoeveel clubs nu eerder hun tenue's vernieuwd heb ben. De meeste shirts voor de standaardelftallen gaan im mers hooguit twee a drie jaar mee. De heer Maas: „Natuurlijk is het geen to taal nieuwe markt die we aanboren. Maar er is wel sprake van een piek in de vraag naar tenue's. Le Cocq Sportif consta teert nog een ander facet: „Als de clubs het zelf moeten betalen is één stel shirts vol doende. Nu men geld krijgt van sponsors besteld men vlot vier stel shirts: korte mouw, lange mouw en het zelfde voor reserveshirts." (Zie ook de speciale Amateur- voetbal-bijlage) (ADVERTENTIES) Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. kilo 500 g ^484.48 7QQ kilo ®®®@0r9§ /i^/O CS 00 rO O 1Ó to Van onze redacteur geestelijk leven BREDA - Driekwart van de West-Europeanen ge looft in het bestaan van God of van een „hogere macht". Het belang ech ter dat aan God wordt toegekend voor het per soonlijke leven, is naar verhouding gering. Dit blijkt uit de eerste resul taten van een groot scheeps onderzoek in 15 Westeuropese landen door het beroemde En gelse onderzoeksinstituut Gallup. De eerste bevindingen van Gallup werden on langs in het weekblad De Bazuin gepubliceerd. Frankrijk is volgens het onderzoek het land dat het meest ontkerstend en geseculariseerd is. Vol gens een Frans onder zoek bidt 67% van de Fransen ook nooit. Gelooft driekwart van West-Europa in een God, slechts 43% gelooft in een leven na de dood, 40% in een hemel, 23% in een hel, 25% in de duivel en 21% in reïncarnatie. Het belang dat aan God wordt toegekend voor het persoonlijke le ven, is na Frankrijk in Nederland het kleinst. Verreweg het grootst is dat in Ierland een pun tenwaardering van 8,02 op een schaal van 1 tot 10), gevolgd door Ita- lië(6,96), Spanje(5,94), Bel- gië(5,72), Engeland(5,67), West-Duitsland(5,33). Dan komen Nederland met 4,72 en Frankrijk met 4,47. Ierland staat ook aan kop met het kerkbezoek: 72%. Neder land is met 27% goed voor een vijfde plaats terwijl hekkesluiter Denemar ken een kerkbezoek van 3% van de bevolking kent. Een kwart van de West-Europeanen meent dat er maar één ware godsdienst is; volgens 53% zit in alle godsdien sten een grond van waar heid. Gevraagd naar de publieke instelling waar men het grootste ver trouwen in heeft, blijken de kerken en de politie gelijk aan de top te staan met elk 21%, gevolgd door de strijdmacht met 20%. Het parlement geniet slechts van 8% der West- Europeanen het meeste vertrouwen, de regering van 6% de vakbonden van 5% en met 4% is de krant de hekkesluiter. IIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DEN HAAG - De minister raad heeft maandagochtend minister De Graaf van So ciale Zaken het groene licht gegeven om invaliden die door de komende afschaf fing van de vrijstelling van motorrijtuigenbelasting voor invaliden financieel ernstig zullen worden gedu peerd tegemoet te komen. Invaliden met een jaarinko men van minder dan 46.125 gulden zal een gehele of ge deeltelijke financiële com pensatie worden toegekend zodra de vrijstelling van motorrijtuigenbelasting wordt afgeschaft. sonen die zich „Commando van het Pools opstandig pa triottisch leger" noemt, be stormde maandagochtend de ambassade, nam de dertien aanwezige diplomaten in gijzeling en dreigde het ge bouw met de gijzelaars op te blazen, wanneer niet voor woensdagmiddag de volgen de eisen zouden worden in gewilligd: opheffing van de december vorig jaar afge kondigde staat van beleg in Polen, vrijlating van alle po litieke gevangenen, ophef fing van de gevangenkam pen en beëindiging van de (ADVERTENTIE) Huur een auto bij European BREDA - ADR. V. BERGENSTRAAT 220 onderdrukking van het Poolse volk. De „Nationale Coördinatie Solidariteit met Solidar- nosc" in Bern heeft zich van de bezetting gedistantieerd. De secretaris van deze Zwit serse organisatie, Paul Hor- nisberger, sloot tegenover het Westduitse persbureau DPA niet uit dat het om een door de Poolse geheime dienst georganiseerde pro vocatie gaat. Hij veroordeel de de bezetting en zei, dat deze geheel in strijd is met de manier, waarop Solidari teit de normale toestand in Polen wil herstellen. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Dienstplichti gen worden geconfronteerd met een inkomenspositie die zelfs onder het minimumloon ligt. Daarom moeten ook zij in aanmerking komen voor de eenmalige uitkering '82. De Algemene Vereniging van Ne derlandse Militairen heeft dit maandag geschreven aan de minister van Sociale Zaken. De regering gaat deze eenma lige uitkering verstrekken aan personen die over niet meer dan het minimuminkomen be schikken. De dienstplichtige behoort ook tot deze groep, al dus de AVNM. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllll Vanaf maandag 13 september a.s wordt het met de dag interessanter om vaste lezer van De Stem te zijn Wie dan de krant goed volgt, komt elke dag een stukje dichter bij de oplossing van KIJKEN ZIEN 2. Een nieuwe serie raadselachtige spelletjes met hele leuke prijzen. Wie nu nog een nieuwe deelnemer tipt, verrassen we met een presentje Met deze bon kunt U een nieuwe abonnee aanmelden en uw welver diende premie kiezen. NIEUWE ABONNEE Ifi N Naam en voorletters: Adres: Postcode/Woonplaats: Betaling: j 57,25/kwartaal 1-9,19/maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT EERST 14 DAGEN GRATIS Aangemeld door: Naam: Adres: Postcode/Woonplaats: Keuze geschenk: O parkeerschijf O hobbymesje O Parker Jotter O balans-figuur (aankruisen wal u wenst', Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar: De Stem, antwoordnr. 112, 4800 VB Breda. Bellen kan ook: 076-236911. Huib Eversdijk, Tweede- Kamerlid voor het CDA, vindt dat de PZEM, de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij, de miljoenen die er in de afgelopen jaren zijn verdiend best eens in werk voor de Zeeuwen zou kunnen steken. Dat zou onder meer kunnen gebeuren door Total in Vlissingen-Oost minder te laten betalen voor energie. De opvolger van de vermoorde mafia-bestrijder Dalla Chiesa krijgt, behalve een forse lijfwacht, de beschikking over alle middelen waarom hij maar vraagt. De rk kerk spreekt zich (anders dan in het verleden) ook uit voor een harde aanpak van de georganiseerde misdaad. De Limburgse wielrenner Peter Winnen, onlangs brodeloos geworden door het opheffen van de ploeg van Walter Godefroot, heeft een principe-overeenkomst gesloten met de ploeg van Peter Post. Een duidelijke versterking van de Nederlandse ploeg. Dallas is niet alleen om naar te kijken, maar ook om over te praten. De A VRO verzamelde een groep kinderen en liet ze discussiëren over de invloed van de tv-serie en vooral over de rol van de door en door slechte „J.R. die volgens sommigen de kogel verdient en deze keer op de juiste plaats.

de Stem | 1982 | | pagina 1