DERDE VÊRKIEZINGSKLUS IN EEN JAAR VOOR NOS Kinderen willen Jeugdjournaal niet meer kwijt ma AVRO laat kinderen en deskundigen los op 6Dallas9 - R DINSDAG 7 SEPTEMBER 1982 PAGINA GIDS Heksenketel vanwege grote aantal partijen Wensen: ook s zaterdags en langer NEDERLAND 1 BELGIE NED BELGIE FRANS NEDERLAND 2 DUITSLAND 1 DUITSLAND 2 DUITSLAND 3 HILVERSUM 1 HILVERSUM 2 HILVERSUM 3 HILVERSUM 4 niNSPAG 7 SEPTEMBER Suske en Wiske: L Qmcmnn aoott ttn ommn m Mort oes „Vorige keer, tijdens de slotspeech van één minuut, zei Terlouw tegen me: Ik kijk u maar aanwant u bent de enige in dit gezelschap die ik kan overtui- -gen Jaap van Meekren (AVRO). Door Hans Toonen „Eigenlijk moesten ze JR nog een keer neerk nallen," verzucht een frisfruitige tiener. „Kom nou, zonder JR is Dallas niet te prui men," waarschuwt een rood aanlopende leef tijdgenote onder stijgende bijval. Deze lichte aanrijding tekent het nietes-welles- praatprogramma, dat de AVRO op touw heeft gezet rondom het verbazingwekkende feit dat nagenoeg el ke Nederlandse tiener verslaafd is aan 'Dallas'. De lage moraal van JR Ewing wordt blijkens kijk en luisteronderzoeken hoog gewaardeerd: tieners van 12 tot 14 jaar geven 'Dallas' een dikke acht. Voor de AVRO een welkome aanleiding om begin deze maand een studio vol te laten lopen met Ewings-aanbidders en ha ters. Naar oeroud vader lands gebruik werden de tie ners op de hakken getrapt door een handvol 'deskundo- logen'. Rotzooien Gastheer Ruud ter Weij- den genoot zichtbaar van de loskomende haat en liefde die dit Hollywood-sprookje oproept bij jong en oud. Dat 'Dallas' vooral door ouderen gebruikt wordt om zich ste vig tegen af te zetten, bewees de klaagzang van een ge scheiden vader en rijdende winkelier. Op maandag 20 september, wanneer de AVRO deze discussie op de buis brengt, hoort u hem mopperen: „Ik laat mijn kinderen altijd kijken. Want dan kunnen ze met eigen ogen zien wat Het Kapitaal zich allemaal wel kan ver oorloven. Daar steken ze tenminste iets van op. Van wege mijn scheiding word ik in de buurt met de nek aan gekeken. Maar JR blijft een hele piet, ook al rotzooit-ie maar an. 'Dallas' laat het dagelijks leven zien, inclu sief de macht van de rijken. Als een directeur er drie maïtresses op nahoudt dan nog blijft hij een zeer geach te medeburger. Maar als een arbeider een kantoormeisje even tegen d'r achterste tikt, wordt-ie op staande voet ontslagen." Even later sluiten twee kinderen zich ongevraagd aan bij de grimmige winke lier. „Mama zegt dat we juist naar 'Dallas' moeten kijken, omdat daar de theorie van Machiavelli in praktijk wordt gebracht." Ter Weij- den smult van deze meege geven boodschap en vraagt om toelichting. Wat aarze lend legt het tweetal uit dat JR laat zien wat Machiavel li, de Florentijnse staatsman (1469-1517) bedoelde met zijn stelling dat de macht aan de gewetenloze behoort. „Dat JR alles en iedereen te sluw af is, is toch niet zo erg. In het echte leven wordt de boel toch ook weieens getild," meent een zoon van een eer lijke zakenman. Hoe schadelijk is JR voor de kinderziel? Sprookje Bij de Bayerische Rund funk wordt 'Dallas' om schreven als een amorele tv- serie. Dus kapt men volgen de seizoen met het uitzenden van meer wel dan wee van de Ewings. Bij de AVRO gaat men echter onverdroten door. Want de Nederlandse kinderziel is Dallas-besten dig. Trouwens, prof.dr. D.J. de Levita ziet ook weinig kwaads in de ontrouw, geld zucht en kinderroof in deze omstreden serie. „Ik vind Dallas minder schadelijk dan het sprookje Blauwbaard. Eerlijk gezegd is 'Dallas' een typisch kin derprogramma, want het prikkelt de fantasie van de jongeren en het kietelt het kind-zijn bij ons volwasse nen. Dat het verschijnsel glamour en rijkdom zo aan slaat bij de jeugd, is welis waar onthullend, maar toch ondergeschikt aan de prik kelende amusementswaar de," oreert de hoogleraar in de kinderpsychiatrie. Voor Eva Hoornik, een vrolijke feministe, is 'Dallas' niet minder dan een „schan delijke serie, waar de onder geschikte rol van de vrouw op een ergerlijke manier voortdurend wordt beves tigd." Eva noemt JR een et terbak en Sue Ellen een pa ranoïde huilebalk. „De serie vertekent de werkelijkheid. Iedere vrouw moet er beeld schoon, maar ondergeschikt zijn. Elk huis heeft in 'Dal las' een zwembad.Neem maar van mij aan dat Ame rika er in het echt heel an ders uitziet." „Klopt", roept de kinder psychiater. „Maar kinderen JR kunnen die overdreven ver tekening van 'Dallas' heel goed relativeren. De serie is gewoon een ouderwetse schurkenroman met sex." De prof krijgt bijval van het merendeel van de kinderen. „Dallas vind ik lang niet zo schadelijk als een schiet- film" en „Het Journaal doet meer kwaad dan JR" zijn kreten waarmee je bij de AVRO wel goed zit. Na twee uur nietes-wel- les-Dallas te hebben gadege slagen, komt de conclusie bovendrijven dat de aan dacht van deze omroep voor •de al dan niet schadelijke verslaving van de Neder landse jeugd aan JR over dreven is. Want de menin gen blijven onwrikbaar hangen tussen „Dallas be krast de moraal van onze jeugd" en „zonder JR ga ik niet naar bed". In Hollywood zullen ze er niet wakker van liggen. ^Jllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Door W. Kuipers HILVERSUM - Voor de derde keer binnen een half jaar presenteert de NOS morgen de vijf uur duren de verkiezingsshow. Voor spellingen, uitslagen, over schakelingen naar rookho len, juichende VVD'ers, fractieleiders: we hebben het sinds maart reeds drie keer gehad. Is het daarom een eenvoudig klusje voor de NOS? Zeer zeker niet, zegt eindregisseur Paul van Beek (NOS-Journaal). „De voorbereiding vergt vrij wel evenveel tijd, of je nu twee of vijf keer zo'n avondje hebt. Het blijft een hele klus. Alleen de avond zelf zal nu wat vlot ter verlopen: dat is langza merhand routine." Omdat de voorberei dingstijd deze derde keer korter geweest is, zijn er weinig uiterlijke verande ringen. Presentators, de cor, opzet: het is van het zelfde laken. Er is niet veel tijd en gelegenheid ge weest voor een experi ment. Van Beek: „Iedere keer is er weer een discus sie over enig amusement. Moet er een groep in, een beschaafd lied? Maar ik zou eerlijk gezegd niet we ten waar. Daar is geen ruimte voor. Vrijwel elk gesprek moet afgebroken worden. In het buitenland heb je wel amusement. Daar werken ze verder met fraaie grafieken. Die collega's hebben echter maar te maken met een paar partijen. Daar wringt de schoen." Elke partij die ook maar enige kans maakt op een Kamerzetel, kan op serieu ze belangstelling van onze TV rekenen. Dat betekent om te beginnen dat de NOS op zeven plaatsen present is voor recht streekse reportages. Meer zat er niet in, want er is ook nog competitievoetbal. GPV, PSP en CPN moeten het met eentje doen, en de happenings van PPR en RPF komen helemaal niet rechtstreeks de huiskamer in. Daarvan worden opna men gemaakt, die door een motorordonnans naar de studio gebracht worden. Ook de NOS-studio in Den Haag blijft bemand. Je weet nooit wat het toe val of de kiezer in petto heeft. Daarom zijn de lijst trekkers van de partijen die een kleine kans hebben op een zetel, in de Hilver- sumse studio. Hendrik Koekoek, Beuker, me vrouw Ubels van de EVP en SP-kanshebber Hans van Hooft. Eindredacteur Ed van Westerloo en Van Beek kunnen constant alle loca ties in de gaten houden. Er zijn daartoe liefst 23 moni tors in de regiekamer. Is er ergens nieuws of opwin ding, dan kan snel overge schakeld worden. Van Beek: „Ik weet niet of de leek hier enig idee van heeft, maar geloof me dat het in de regiekamer een heksenketel is. Meer dan twintig beelden tegelijk." Teststaatje Hoewel de verslagjes van de partij feesten door de kijker hooglijk gewaar deerd worden (zo is uit een onderzoek gebleken), gaat het toch in eerste instantie om de uitslagen. Die wor den geleverd door de ver- kiezingsdienst van het ANP. De NOS is recht- streeks aangesloten op de ANP-computer, en krijgt de uitslagen meteen als ze 1 ingetikt zijn. In Hilversum j| worden de uitslagen auto- matisch in een aangenaam lettertje op het scherm ge- A bracht. Veiligheidshalve worden de uitslagen ook nog in een tweede compu- ter opgeslagen. Er kan weinig fout gaan, maar het blijft uiteraard mensen- werk. Laat op de avond van de Statenverkiezingen ji verscheen een uitslag die omgerekend was in Ka- 5 merzetels. Daar klopte niets van. Wat bleek: het E was een teststaatje met een lichtelijk gefantaseer- de uitslag. De NOS heeft twee ca- mera's en ruimte voor bui- tenlandse verslaggevers die onze verkiezingen zo jf belangrijk vinden dat ze hun kijkers daarvan op de 1 hoogte willen brengen. Voorlopig hebben alleen 5 de beide Duitse TV-sta- tions, de BRT en Dene- marken belangstelling. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiimiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin? Van onze RTV-redactie HILVERSUM - Binnen kort moet het NOS-be- stuur een beslissing nemen over het voortbestaan van het Jeugdjournaal. Offi ciéél loopt de proefperiode daarvan op 1 januari af. Ed van Westerloo, ais hoofdredacteur van het NOS-Journaal mede ver antwoordelijk voor het kleinere broertje: „Het zal duidelijk zijn dat we ho pen en vertrouwen dat het Jeugdjournaal blijft. Het heeft zijn waarde meer dan bewezen, dachten we. Maar er zal toch het een en ander beslist moeten wor den." Hij gaf de leden van het NOS-bestuur meteen wat wensen en ideetjes. Wil het Jeugdjournaal de kinde ren beter bedienen, dan zal er in elk geval ook 's zater dags een uitzending moe ten zijn. Daarin kan dan wat sport meegenomen worden. Sport is namelijk een probleem. Allereerst omdat de sport in het weekend geconcentreerd Ed van Westerloo en Leoni Jansen, sinds gisteren de presentatrice van het Jeugdjournaal. is. Verder moet een sport bericht natuurlijk zo be langrijk zijn, dat het kan concurreren met het we reldnieuws. Het Jeugd journaal is een nieuwsuit zending, geen Studio Sport in korte broek. Een tweede wens is de dagelijkse uitzending uit te breiden van zes naar tien minuten. Geen luxe, meent Van Westerloo. „Misschien dat deze wen sen nog te verwezenlijken zijn, al kosten ze geld. Maar wil je ook in de zo mermaanden doorgaan, en waarom niet, dan kost het meteen een klein kapi taaltje. Ik denk dat de va kantiestop dan ook nog een hele tijd duurt." Uit het kijk- en luister onderzoek van de NOS blijkt dat de kinderen van drie tot en met acht aan zienlijk meer naar het Jeugdjournaal kijken dan de kinderen waarvoor het bestemd is: de kinderen van de hoogste twee klas sen van de lagere school. Er is daar echter een een voudige verklaring voor: de jongste groep blijft aan de buis gekluisterd na Se samstraat. Ze waarderen het Jeugdjournaal wel la ger dan de doelgroep, wat erop kan duiden dat ze er minder van begrijpen. Wat de doelgroep van hun dagelijkse nieuwsuit zending vindt, is ook on derzocht. Negen van de tien kinderen kijken 'wel eens' naar het Jeugdjour naal. Ze gaan er niet alle maal en altijd speciaal voor zitten. Bijna de helft is tijdens het kijken nog met iets anders bezig. De gemiddelde kijkdichtheid van de doelgroep is 15. Het lijkt niet daverend veel, maar kinderen hebben meer te doen. Ze spelen, en meer dan de helft van de ondervraagden mist het Jj minstens één keer in de week, omdat ze naar een club of cursus moeten. Vier van de vijf kinde ren zeggen 'veel' of 'wel wat' te leren van hun eigen nieuwsuitzendning. Ze willen het dan ook in mee- derheid niet meer kwijt. Het Jj krijgt van drie kwart van de ondervraag den een acht of meer als rapportcijfer. Ook veel ouders (ruim een derde) vinden dat hun kind(eren) door het Jeugdjournaal meer belangstelling heb ben gekregen voor de maatschappij en het we reldgebeuren. mam NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthoren den. 18.20 Nieuws voor doven en slechthoren den. TELEAC 18.28 De antieke wereld. Inleiding cursus over de antieke wereld van Egypte, Griekenland en Rome. 18.43 Moderne geschiedenis. Voorlich tingsprogramma. NOS 18.58 Journaal. EO 19.00 EO Kinderkrant. 19.30 Dank zij U, Heer. Het Katwijks Christelijk Mannenkoor Jubilate en de alt Reinate Heemskerk. 20.00 Tijdsein. Actualiteitenrubriek, waarin aandacht wordt besteed aan de verkiezingen. 21.00 In den beginne.nu. Inleiding serie programma's over het Evangelie naar Johannes. NOS 21.37 Journaal. 21.55 Den Haag vandaag. Parlementaire rubriek. 22.10 Studio sport extra. EK Atletiek. 22.35 Journaal. 23.45 Nieuws voor doven en slechthoren den. 18.00 De avonturen van Peter Selie. Tekenfilmse rie voor kinderen. 18.05 Er was eens... de mens. Tekenfilmserie over de geschiedenis van het mensdom. 18.30 Jukebox. OMD met 'Maid of Orleans'. 18.35 Open school. Het sei zoen 1982-'83. 19.07 De liefde wordt niet bemind. Uitzending door derden. 19.37 Morgen. Overzicht programma's, mededelin gen en lotto-uitslagen. 19.45 Journaal en sportbe richten. 20.10 Kijk uit! Knoeien aan een bromfiets. 20.15 Die goeie ouwe tijd. Show voor 60-plussers. Met o.a. Pierre Kartner en de gebroeders Brouwer. 21.05 Take it easy. Inlei dend filmpje cursus En gels. 21.15 Zal ik es wat vragen, dokter! Publiek voelt een panel van radiologen aan de tand. 22.15 Het huis der geesten. Amerikaanse tv-spel naar een verhaal van Henry Ja mes. Na lange tijd keert Spencer Byron terug in Amerika. 22.55 Journaal. Vooraf: Toto-winnaars. BELGIE BRT 2 15.45 EK Atletiek in Athe ne. Rechtstreekse reporta ge. 19.00 Toets. Jeugdpro gramma met Allez-Allez te Werchter. 19.37 Morgen. Overzicht programma's, mededelin gen en lotto. 19.45 Journaal en sportbe richten. 20.10 Kijk uit! Verkeers- tips. 20.15 Una giornata parti- colare. Italiaanse film van Ettore Scola (1977) met Sophia Loren en Marcello Mastroianni. 22.00 EK Atletiek in Athe ne. Samenvattende repor tage. 17.00 Schooltelevisie. 13.00 18.05 18.35 18.50 18.59 19.05 20.00 20.27 21.20 23.25 23.25 NOS Nieuws voor doven en slechthoren den. Studio sport extra. EK Atletiek. Sesamstraat. Jeugdjournaal. AVRO Archibald. Franse tekenfilmserie. De Dukes uit Hazzard. Amerikaanse jeugdserie. De hele familie Duke zet zich in om Suzy Holmes te helpen. Haar vader, een schatrijke oliemag naat, werkt echter tegen. Journaal. Dallas. J.R. wil koste wat het kost naar de ranch van Dusty Farlow. Hij haalt zijn moeder over om samen met hem in de Ewing-helicopter John Ross op te gaan zoeken. Op de Clayton Ranch gebruikt J.R. zijn moeder als schild om zijn zoontje te ontvoeren. Debat van de grote vier. Aan de vooravond van de verkiezingen or ganiseert de AVRO een debat tussen de lijsttrekkers van de vier belang rijkste partijen. Journaal. Nieuws voor doven en slechthoren den. Techniek. 17.30 ONEM. Informatie voor werkzoekenden. 17.45 3,2,1 contact. Weten schappelijk programma. 18.15 La boite aux images. Kinderprogramma. 18.45 Faites vos jeux-va- cances. Spelprogramma. 19.00 Antenne-soir. Actua liteiten. 19.25 Lotto-berichten. 19.30 Journaal. 19.55 Vieilles casseroles et bonnes recettes. Kookru- briek. 20.10 Les sentiers du mon de. Ecuador. 21.20 La poupée sanglante. Tv-serie in zes delen. 22.15 Des hommes de la musique. Rolf Lieber- mann. 22.50 Journaal. BELGIE FRANS 2 14.00 Teletekst. Vakantie- toerisme. 15.45 EK Atletiek. Recht streekse reportage uit Athene. 19.30 Nieuws voor doven en slechthorenden. 19.55 EK Atletiek. Vervolg. 09.25 Sesamstraat. 10.00 Journaal en achter grondinformatie. 10.23 Een dorp zoals alle andere. 12.10 Gezondheidsmagazi ne Praktijk. 12.55 Persoverzicht. 13.00-13.15 Journaal. 15.55 Journaal. 16.00 ARD-sport extra. EK Atletiek te Athene. 17.50 Journaal. 18.00 De vissers van Moor- hövd. 'De verkeerde bruid'. 18.30 De andro-jagers. 'Het grote X x 1'. 19.00 Plezier met Ahrle. 'De ongeluksworm'. 19.15 Actualiteiten. 19.45 Het schijngezin. Dia loog met de jeugd. 20.00 Journaal. 20.15 ARD-sport extra. EK Atletiek. 21.00 Rapport. Baden-Ba den. 21.45 Dallas. Als Ray Don na vertelt, dat Jock en hij met het Tapaka-project bezig zijn, is zij bepaald niet opgetogen. 22.30 Achtergrondinfor matie. 23.00 Arena. Cultuur voor middernacht. 00.00 Journaal. 10.00-13.15 Zie Duitsland 1. 15.57 Overzicht program ma's. 16.00 Journaal. 16.04 Mozaiek. Program ma voor de derde leeftijd. 16.35 Strandpiraten. Avonturenserie. 17.00 Journaal. 17.08 Tele-illustratie. 17.50 Een woord van mu ziek. Spel en plezier met Heinz Eckner. 18.20 Tom en Jerry. Te kenfilmpjes. 19.00 Journaal. 19.30 Jo. Franse komedie van Jean Girault (1971). 21.00 Actualiteiten. 21.20 Familie Bolle en de Turken. Reportage over twee Turkse families in Duitsland. 22.05 Bolwieser. Tweedeli ge tv-film van Rainer Werner Fassbinder. Eerste deel. 23.50 Journaal. 08.00 Gymnastiek. 08.10-11.50 Schooltelevisie. Om 09.25 Sesamstraat. 17.30 Onderneming huis houden. 18.00 Sesamstraat. 18.30 Dat is telecollege. 19.00 Arbeidsplaats. 19.45 Journaal 3. 20.00 Journaal. 20.15 Cultuur en weten schap. Filmportret van Emil v. Behring. 21.00 Klimbim. 21.45 Galerie. 22.30 Kino '82. 23.15 Journaal. 6.02 Auto in Avro aan - 9.03 Steunpunt - 9.08 Arbeidsvitami nen - 10.30 De zandbakshow - 11.11 Vervolg Arbeidsvitaminen - 11.30 Filmmuziek - 12.03 Prio riteiten - 13.06 Actualiteiten - 13.20 De Avro Dilgence - 14.30 Paul Vlaanderen en het Margo- mysterie (deel 5) - 14.46 Uit het platenrek van Wim Harsma - 18.06 Radiojournaal - 18.25 Hans Simonis met toppers van toen - 19.02 Fragmenten uit operettes en musicals - 20.03 De Egmont Hoorneshow - 22.03 Sportpano- rama - 23.02 (NOS) Met het oog op morgen 0.02 (VARA) Elpee- tuin - 2.02 Groot licht - 5.02 Truck. 7.20 (KRO) Het levende woord.- 7.35 Actualiteiten - 8.20 Het stu dio-gesprek - 8.45 Vrouwenru briek - 9.00 Scheepspraat - 9.05 Gymnastiek voor de vrouw - 9.15 De werkbank - 9.33 Wel en wee in Nederland - 10.35 Voor, over en met ouderen - 11.00 Schoolra dio - 11.33 Een programma over radio en televisie - 12.16 Over heidsvoorlichting - 12.36 Actua liteiten - 13.10 Vanuit en rondom de sport - 13.33 Schoolradio - 14.33 Open school - 15.03 Om roeppastoraat - 15.10 In de leer bij Edward Schillebeeks - 15.32 Verkiezingsuitzending - 17.36 Actualiteiten - 18.10 Documen taire Echo - 18.20 Grammofoon- muziek - 18.30 Humanistisch Verbond - 19.00 Gehoord en gele- zen: een serie op het gebied van liturgie en liturgische muziek - 19.20 Magazine over de kerk in de samenleving - 20.03 Overwe ging - 20.10 Spoorzoeken in het achterland van de KRO - 20.30 Boudewijn Büch in de voetspo ren van de Gebroeders Grimm - 21.30 Teleac - 23.00 Zin in muziek - 23.40 Kunst en vergissingen. 7.02 (VARA) Felix Meurders 9.30 Jeroen Soer - 12.03 Het VIP- spel - 13.03 Peter Holland met o.a. Hou je harses - 15.30 Pop krant - 18.03 (NOS) De avond- spits - 19.02 (VARA) Popdonder- 21.02 Moondogs. 7.02 (TROS) Specialiteiten a ia carte - 9.00 Orgelmuziek - 9.W Met Laguestra naar vreemde landen - 10.00 Programma met het Nord Deutsche RundfunK Orchester Hannover en het Con certgebouw Orkest - 12.00 Di vertimento: Medley van Japanse volksliedjes het vioolconcert van Viotti en The Empire strikes back van Williams - 13.05 De meeste verkochte klassieke tien - 13.30 Eerste Hoornse Accor deonvereniging - 14.00 Belcanto- rium: La Traviata (Verdi) en t Tabarro (Puccini) - 17.00 Over name Hilversum 2 - 20-y (TROS) Radio Kamer Orkest, werken van Handel, Fasen, Haydn, Mercadante, Eisma en Glazoenov - 22.30 Eddy Chnstia- ni met guitariteiten. Door Marjan Mes Minder bekend dan zijn landgenoten Peter Handke en Thomas Bernhard is de Oos tenrijkse auteur Hel mut Eisendle. Niet onbegrijpelijk, want zijn romans (als men ze al als zodanig kan beti telen) houden zich niet be zig met fictie, maar met denkprocessen, waarin het onvermogen van de taal om de werkelijkheid ade quaat te omschrijven cen traal staat. Wat betreft het denken over taal, waaraan mensen nu eenmaal ge bonden zijn om uit te drukken wat hen bezielt, kan men van een Oosten rijkse traditie spreken. De Weense filosoof Wittgenstein heeft er ge durende de eerste helft van deze eeuw"zijn levens werk van gemaakt. De he dendaagse Oostenrijkse schrijvers van naam heb ben het probleem van de taal als (on-)toereikend communicatiemiddel niet zelden als hoofdthema van hun werk. Taal is immers een kunstmatig logisch systeem met een bepaalde hoeveelheid woorden, die onvoldoende is om er een diepe, subjectieve werke lijkheidsbeleving mee weer te kunnen geven. 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIHHIHIIIIIUIIII1I Jllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Door Marjan Mes „De rede voorbij of ge sprekken over het menselijk verstand" van Helmut Eisendle behoort tot de eerste drie uitgaven van de nieuwe uitgeverij Ta bula in Amsterdam. Stern-redacteur Wim Bazelmans (26) is de verta ler van deze filosofisch ge tinte roman van de Oos tenrijkse auteur, die voor dat hij in 1972 koos voor het schijverschap als psy choloog en zoöloog werk zaam was. Evenals de andere twee deeltjes (van Laurence Sterne en Ludwig Witt genstein) is het boek fraai gebonden en gedrukt op mooi papier. Het bevat een nawoord van de germa nist-vertaler Hans Bakx. Hoe kwam Wim Bazel mans ertoe om als niet- professionele vertaler een roman uit het Duits te ver talen „Ik kreeg de Duitse uit gave van een vriend te le zen en werd aangesproken door wat ik las, maar ik snapte lang niet alles. Toen ben ik voor mezelf gaan vertalen om greep op de stof te krijgen en dat is eigenlijk uit de hand gelo pen. Toen ik het eerste illllllllllllllllllllllHlllllllllllllllllllHHIIIIIIIIIIIIIIIIII

de Stem | 1982 | | pagina 16