800. 11 DE STEM Personeel bezet bijna failliet bedrijf in St-Maartensdijk 1DERNE LEN EN INATIES de4in1krant" CD A-Kamerlid H. Eversdijk op verkiezingsbijeenkomst: 99 Aanmoediging voor uitvinder vlaszak W erkgelegenheids- fonds Zeeland schot in de roos Kroon staat geen afgravingen toe in Oude Kreekrak Veertarieven niet meer dan zes procent omhoog ITOOF" ZEKERINGEN NCIERINGEN 3THEKEN LAND DE STEM voor Jongeman bekent diefstal Dijken té waardevol aat -14 lag ■el. itie node sen Is nieuw maken i tegelvloeren. ANBIEDING: uwe kasten |e prijzen K en CURIOSA lANNUÏTEITSBASIS DINSDAG 7 SEPTEMBER 1982 T18 PAGINA ZEELAND 1 Uit-bureau blijft IM-Zeeland Toestemming Schapenfokker Ossenisse in de prijzen Beplanting ,De mensen bewaken hun eigen toekomst" Door komst van nieuwe dubbeldekker Aanleginrichtingen Onderhoud wegen Viertal voor afpersing en diefstal opgepakt A57 EL informatie en )ver isolerende rking in de ruimste ning of bedrijf Zaamslag 153-1579 Zaamslag 01153-1606 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND II VAN ZEELAND PZEM-winst aanwenden voor werkgelegenheid Van een onzer verslaggevers JhEINKENSZAND - „De Provinciale Zeeuwse [Energie Maatschappij (PZEM) mag van de ve- lemiljoenen winst die zij in de afgelopen jaren [heeft gemaakt best iets doen voor de bevorde ring van de werkgelegenheid in Zeeland. Tussen 1975 en 1980 heeft I de PZEM 636 miljoen aan het achtbaar eigen vermogen I toegevoegd. Daarvan was i miljoen pure winst, 375 I miljoen als gevolg van de [herwaardering van de acti- va en 26 miljoen het gevolg [van overboeking van be- stemmingsreserves naar het eigen vermogen." Dat zei het CDA-Tweede IKamerlid Huib Eversdijk I gisteravond in Heinkens- zand op een verkiezingsbij - I eenkomst van zijn partij, liet name pleitte hij voor een lagere energieprijs ten [behoeve van Total in Vlis- singen-Oost van plan is on- geveer een miljard te inves- Van een onzer verslaggevers [MIDDELBURG - Nu het Zeeuwse Uit-bureau is op gedoekt (op 31 augustus werd het na subsidieperike len tussen provincie en ge meenten officieel opgehe ven) is in Midden-Zeeland een nieuw bureau jn de maak voor het organiseren, coördineren en begeleiden van theatervoorstellingen. De provincie Zeeland en fe gemeenten Middelburg, Vlissingen, Goes en Zierik- hee hebben daartoe de han- den ineen geslagen. Als het initiatief ongeschonden door 'i provinciale staten en de gemeenteraden komt is vol- s cultuurgedeputeerde P. j Boersma (PvdA) voor de ko pende elf jaar in Midden- Zeeland weer orde op zaken gesteld. De gedeputeerde zei dat het nieuwe Uit-bureau [ook open staat voor deelna- l®e uit andere gemeenten, maar we weten natuurlijk allemaal dat Terneuzen niet meedoet". Door het nieuwe initiatief [minnen vrijwel alle arbeids plaatsen die door de ophef fing van het Zeeuwse Uit- jweau op de tocht kwamen "i staan behouden worden. >j het nieuwe inter-ge- [neentelijke bureau is plaats [voor vijf arbeidskrachten, [terwijl de provincie verder liwee personeelsleden over [W nemen voor bemanning l'an het provinciale steun punt. H'AIR zuidwest nederland P'ntoren ["Terneuzen, Hulst en Goes. bressen en telefoonnum- ersop pagina 2. [factie [afneuzen: Rein van der I (editie-chef), Jan Jan- (Plv. chef), Frank Dey, 1U' de Schipper, Cor de l('er (foto), Ton Koomen dort). Hulst: Eugène Ver- rr,aeten Goes: Gé van Ber- I Middelburg: Henk Post- a Oostburg: Co Meertens. ^'cepunten "'i: Boekh. Passage, Pas- 13, 01155-1208. Kloos- i. aande: mevr. Neve, W. piexai iderstr. 4, 01148-2250. Pdvi ledentie-expl. Acteur ■au, Zeeland: C. Me- pr'vé 01150-95839. teren in de bouw van een z.g. hydro-cracker. Volgens Eversdijk zou een dergelijk projekt werkgele genheid voor 1000 mensen gedurende drie jaar beteke nen. Het Economisch Tech nologisch Instituut (ETI) van Zeeland heeft de suggestie gedaan Total daarbij de hel pende hand te bieden door middel van een verlaagde energieprijs zonder dat dit ten koste gaat van de klein verbruiker. Klap „De PZEM moet zich ook eens afvragen wat een ge weldige schade zij zou lijden als Total zou moeten sluiten. Dat is niet alleen een ramp voor de Zeeuwse werkgele genheid, maar ook een enor me klap voor het Zeeuwse energiebedrijf. Bovendien mist de gemeente Borsele dan de onroerend goedbelas- ting van Total. Dat zou een geweldige aderlating zijn", aldus Eversdijk. Het Kamerlid deed nog een suggestie aan de hand om Total aan goedkope energie te helpen, die de PZEM zelf niets kost,maar zelfs nog wat kan opleveren. Dow Chemical in Terneuzen, dat via deelname met Total verbonden is, zou zijn eigen overtollige energie via het PZEM-net aan Total kunnen leveren. Voor het gebruiken van het PZEM-net kan dan een vergoeding worden be taald. „De PZEM hoeft dus eigenlijk niets anders te doen dan Dow Chemical als partner van Total toestem ming te verlenen om tegen betaling van het PZEM-net gebruik te maken. Maar ook daartoe schijnt de PZEM niet bereid te zijn". Op een bijeenkomst van het CDA Vrouwenberaad in Vlissingen deed Eversdijk maandagmorgen een heftige aanval op de volgens hem „schrikbarend oppervlakki ge manier" waarop de VVD op het verkiezingspad gaat. „Wie nu kiest voor rechts, de WD, opent de deur voor links. Wie nu als CDA-er kiest voor de WD kiest meer op een reklameplaat en voor stuntwerk dan voor een goed doordacht beleid". Sprekend over de voorgeno men vertraging van de dijk versterkingen in Zeeland beloofde Eversdijk zijn uiterste best te zullen doen om deze kwestie in het ko mende regeerakkoord te krijgen. OSSENISSE - Schapenfok ker H. Huige uit Ossenisse heeft uitstekend gepresteerd tijdens de 27e provinciale fokveeschapendag in Goes. Met zijn dieren behaalde hij vijf eerste prijzen, waar van de anderhalf jarige ram (no 501) zelfs de kampioens titel in de wacht sleepte. Daarnaast werd zijn ram (no 179) verkozen bij de drie bes te ramlammeren. Aanmoedigingsprijs voor Roeloffzen Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De heer Roeloffzen uit Sas van Gent ziet nieuwe kansen voor zijn ondergeschoven geesteskind: de vlasvezel- zak. Dat bleek gistermid dag toen hij in Middelburg een aanmoedigingsprijsje van de Politieke Partij Ra dicalen (PPR) in ontvangst nam. De heer Roeloffzen heeft nieuwe hoopvolle contac ten die orders op kunnen gaan leveren voor leve ranties van de vlasvezel- zak. Het gaat daarbij niet alleen om gebruik van zijn produkt als alternatief voor de plastic huisvuilzak maar ook als verpakkings materiaal. Verder heeft hij inmiddels een speciaal procédé ontwikkeld om vlasafval zonder chemi sche toevoegingen tot handzame brandstof te verwerken. De PPR bedacht giste ren acht Nederlandse be drijfjes met het aanmoedi gingsprijsje. Het bedrijf spectrum B.V. van de heer Roeloffzen was het enige in Zeeland dat ervoor in aanmerking kwam. Hij kreeg uit handen van het PPR-statenlid C. van Wa terschoot twee boeken overhandigd: De Vlas- schaerd van Stijn Streu- vels en een fotoboek over Zeeland. Dat gebeurde in de ge moderniseerde behuizing van het Rijn-Schelde-Int- stituut te Middelburg. Van Waterschoot zei dat de heer Roeloffzen was uitge kozen omdat hij al meer dan tien jaar vecht voor de vlasvezelzak en daarbij op moet boksen tegen petro chemische belangen. Tot de jury die het be drijf uitkoos behoorden ondermeer oud-minister Trip en de vroegere Am sterdamse wethouder-pro vo Van Duijn. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het werkgelegenheidsfonds van de provincie Zeeland blijkt een schot in de roos. Dat kon gisteren worden opgemaakt uit woorden van de gede puteerde voor Economische Zaken drs. R. Bar- bé(CDA). Hij zei tegen de statencommissie voor eco nomische zaken dat zich voorlopig genoeg gegadigden uit de marktsector hebben gemeld om met het fonds aan de slag te kunnen gaan. Uit eerdere mededelingen van de gedeputeerde bleek al dat zich meer dan 50 gega digden voor een subsidie uit de werkgelegenheidspot hebben gemeld. Daarvan zullen waarschijnlijk zo'n 17 verzoeken, afkomstig uit de zogenaamde marktsector, worden gehonoreerd. Het gaat daarbij om pogingen om in totaal zo'n 200 arbeids plaatsen in het leven te roe pen, dan wel te behouden. De betrokkenen krijgen bin nenkort bericht. Volgens de gedeputeerde zal voorlopig niet worden in gegaan op verzoeken van ge meenten en andere over heidslichamen om geld uit de werkgelegenheidspot. Ook andere gegadigden uit de zogenaamde kwartaire sector krijgen volgens hem voorlopig nul op het rekest. Bij het beschikbaar stellen van de werkgelegenheids gelden is het Economisch Technologisch Instituut Zee land nauw betrokken. Barbé zei dat het niet in de bedoe ling ligt om bekend te ma ken wie precies de subsidies in handen krijgen. Dit om de privacy te beschermen en de levensvatbaarheid van de betrokken initiatieven te vergroten.De provinciale staten kunnen binnenkort wel een overzicht verwach ten waaruit moet blijken in welke richtingen het werk gelegenheidsgeld vloeit. Zoals bekend werd het werkgelegenheidsfonds eind vorig jaar op aandringen van de PvdA-fractie in het leven geroepen. De provincie stortte er rond de jaarwisse ling een eerste bedrag van een miljoen gulden in. Er ligt verder een voorstel op tafel om hier een jaarlijks terug komende gewoonte van te maken. Bovendien wil men van een onverwacht groot overschot op de begroting van vorig jaar nog eens een miljoen in de pot stoppen. Zoals de zaken er nu voor staan gaan de provinciale staten daar in november zonder meer mee akkoord. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll BORSSELE - Door de rijks politie werd de 21-jarige B.H. uit Utrecht aangehou den op verdenking van dief stal van geld en sieraden uit woningen te 's Heerenhoek en 's Heer Abtskerke, ge pleegd op 22 juni. Hij beken de de diefstallen te hebben gepleegd met twee illegaal in llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ons land verblijvende Joego- slaven. Na verhoor is H. in verzekerde bewaring ge steld. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De BV Grond bezit aan de Schelde uit Zaamslag krijgt definitief geen toestemming om een aantal dijken in het oude Kreekrakgebied tussen Ril- land-Bath en de hoger gele gen Westbrabantse polders af te graven. De Kroon acht de betrokken dijken land schappelijk en cultuurhisto risch van te groot belang. Dat blijkt uit Kroonuit- spraken in een tweetal be roepen van de BV Grondbe zit tegen GS van Zeeland. Tegen beide vergunnings aanvragen rees massaal ver zet van de zijde van B en W van Reimerswaal, particu lieren en natuurbescher mingsorganisaties. De aangevraagde vergun ningen hadden betrekking op een deel van de dijk tus sen Anna Maria- en Van der Duins-polder en op de voor malige zeedijken van Anna Maria- en Völckerpolder, dijkvakken die volgens het Zeeuwsvlaamse grondver- plaatsingsbedrijf landsch appelijk en cultuurhisto risch volstrekt waardeloos zijn. De kroon denkt daar evenwel anders over: zij leg gen de wordingsgeschiedenis van het land vast en tekenen de waterbouwkundige ge schiedenis van het gebied. De BV Grondbezit was overigens vooruitlopend op de vergunningverlening al begonnen met een deel van de afgravingen. Ter com pensatie zal zij worden ver plicht dit deel van groenaan- plant te voorzien. De verder bij de ontgronding vrijko mende specie had de BV Grondbezit willen gebruiken voor versterking van een deel van de zeedijk langs de Westerschelde, voor opho ging van landbouwgrond en voor ontsluiting van een deel van de al tientallen jaren ge leden ingedijkte Kreekrak- schorren. Van een onzer verslaggevers SINT-MAARTENSDIJK - Het personeel van het con structiebedrijf Van Lamme ren in Sint-Maartensdijk houdt sinds gisterochtend de wacht over het bedrijf. Dit om te voorkomen dat de in boedel van het bedrijf, die afgelopen weekend al ge deeltelijk werd meegeno men, helemaal verdwijnt. Onlangs is, zonder dat de twaalf werknemers daarvan op de hoogte werden gesteld, faillissement aangevraagd voor het constructiebedrijf. Ruim een maand geleden is Van Lammeren in Sint- -Maartensdijk overgenomen door een adviesbureau in Liechtenstein. Dit bureau verkocht het bedrijf vervol gens aan de Rotterdammer Stokman, die nu formeel de eigenaar is van Van Lam meren. Afgelopen vrijdag kregen de werknemers te horen dat ze pas aanstaande donder dag weer op het bedrijf wor den verwacht. Gisteren, vandaag en morgen werden tot vrije dag gebombar deerd. Toen personeelsleden afgelopen weekend tot hun verbazing zagen dat er goe deren uit het bedrijf in bus jes werden geladen, rees bij hen volgens P. Vegting, be stuurder van de Industrie bond FNV, „een gezond wantrouwen". Toen gisterochtend weer busjes kantoorgoederen kwamen inladen was dit voor het personeel aanlei ding om tot actie over te gaan. Politie, gemeentebe stuur en vakbonden werden op de hoogte gebracht van de gang van zaken, waarna het personeel besloot de inboedel zelf te gaan bewaken. In middels is onder meer de be drijf scomputer uit het ge bouw verdwenen. „De mensen zijn hier in feite om hun eigen toekomst te bewaken", aldus Vegting. „Ik wil niet eens van een be zetting spreken, want daar voor acht ik formeel niet voldoende gronden aanwe zig". Middels een telex aan het adviesbureau uit Liech tenstein heeft Vegting eige naar Stokman op de hoogte gebracht van de bedrijf sbe- waking. Het persóneel wil het bedrijf tot donderdag be waken. Verwacht wordt dat dan een curator is aange steld voor Van Lammeren. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - In af wachting van de komst van de nieuwe dubbeldeksveer boot voor de dienst Vlissin- gen-Breskens kan de verho ging van de veertarieven per 1 januari 1983 volgens bere keningen van de provincie Zeeland tot ten hoogste 6 procent beperkt blijven. Hierin is dan ook de normale jaarlijkse tariefsverhoging begrepen. Aanvankelijk was er van uitgegaan dat de veertarie ven als gevolg van de in de vaart komen van de nieuwe dubbeldekker wel eens met 8 procent zouden kunnen stij gen. Verwacht wordt dat de gunning voor de bouw van de derde dubbeldekker voor de Westerscheldeveren in maart of april 1983 zijn be slag zal krijgen. De kans is niet uitgesloten dat de bouwopdracht bij een gun stige inschrijf som aan de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen wordt verleend. Gedeputeerde J.de Voogd zei gisteren in de statencom missie voor waterstaat en verkeer dat nieuwe bereke ningen van de provincie van de veertarieven een verheu gende meevaller hebben op geleverd. „De tariefsverho ging met het oog op de komst van de nieuwe dubbeldekker kan royaal onder de acht procent blijven. Dat is heel wat minder verontrustend dan volgens de aanvankelij ke berekeningen vorig jaar", aldus de Voogd. Hoeveel de tariefsverhoging precies zal worden wilde hij niet zeggen omdat hierover nog overleg gaande is met de ministeries van Verkeer en Waterstaat en van Economische Zaken. De nieuwe veertarieven ko men in november a.s. in de provinciale staten aan de or de. Gedeputeerde De Voogd deelde verder mee dat begin volgend jaar begonnen kan worden met de realisering van de nieuwe aanleginrich tingen voor het varen met dubbeldeksveerboten tussen Vlissingen en Breskens. In Vlissingen hebben zich nogal wat problemen voorgedaan over de verwerving van de benodigde grond van de N.V. Haven van Vlissingen en de gemeente. Bij de Provinciale Stoombootdiensten (PSD) stelt een studiegroep een on derzoek in naar de gevolgen voor de personeelsbezetting bij het in de vaart komen van de derde dubbeldekker. Gedeputeerde De Voogd merkte naar aanleiding van vragen over het achterstallig wegenonderhoud op dat het provinciaal bestuur een half miljoen extra beschikbaar heeft voor de financiering van het achterstallig onder houd van provinciale wegen. Hij benadrukte dat de ge meenten in de toekomst veel zelfstandiger over de aanleg en het onderhoud van hun wegen kunnen beslissen dat tot dusver het geval is. De provincie zal een meer toe zichthoudende taak gaan vervullen. van onze correspondente KAPELLE - De rijkspolitie van de groep Kapelle heeft in samenwerking met de re- cherchegroepen der rijkspo litie te Middelburg aange houden de 36-jarige C.H., de 19-jarige R.C., de 19-jarige M.B. en de 20-jarige R.J.C.v.A., allen woonachtig te Wemeldinge. Zij hadden inwoners van Wemeldinge met afpersing bedreigd. Tijdens het ver hoor werden nog 55 zaken tot een oplossing gebracht, zoals diefstal van benzine uit auto's, winkeldiefstallen, stereo-apparatuur, sieraden en geld uit woningen te We meldinge, Kapelle, Goes, Vlissingen en Zevenbergen. Een gedeelte van de goede ren kon worden achterhaald. Tevens werd tegen de 38-ja- rige J.K.T. uit Wemeldinge proces-verbaal opgemaakt wegens heling. Na overleg met de officier van justitie zijn de verdach ten zondag in vrijheid ge ste) d.

de Stem | 1982 | | pagina 11