Bisschoppen niet verdeeld" Bejaarden moeten macht gebruiken99 Hoge uitkeringen moeten omlaag Wethouder als duo-baan taboe Vonnis moedigt actievoerder aan Controle op Uniser was niet te doen loermondse ïoofdagent eroordeeld D 66, VVD en CDA minder afwijzend DE stemcommenta AR LENING 198S Beter voorkomen STAAT DER NEDERLANDEN INDUSTRIEBOND FNV: PAGINA 3 Illusie BINNENLAND Zorgen over IKV-koers Voor stelen ;irokaarten Greenpeace verliest kort geding 99 99 DEN HAAG - Het plan om patiënten een eigen bijdrage van enkele guldens per recept voor medicijnen te laten betalen, wordt door de Tweede Kamer niet meer zo hard van de hand gewezen als vorig j aar. Brabantse oud-gedeputeerde Brugman: BINNENLAND Nutricia Rabobank Vals geld Congres 'Oud in Nederland' Ten koste van gemeentekorpsen Grote steden krijgen toch meer politie Wet Investerings rekening Energietoeslag even verdubbeld Rood wil wet wel wijzigen Premie Jeugdfabrieken T5 PAGINA 2 VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1982 T22 idende voorzitter van afdeling rechtspraak de Raad van State, is it-offtcier in de orde Oranje-Nassau ge- ■den. De vice-presi- t van de Raad, Mr. W. OLTEN, heeft hem nsdagmiddag in de :elijkse vergadering het college de ver- selen behorende bij i onderscheiding uit tikt. Van der Hoeven d met ingang van 1 ober 1973 benoemd tot van de Raad Van state ot lid van de afdeling r de geschillen van uur. Sedert de inwer- gtreding van de wet ninistratieve Recht- lak Overheidsbe- ilckingen (AROB) op 1 1976, is hij lid, tevens rzitter van de afde- rechtspraak. Hem is zijn verzoek bij ko- klijk besluit met in- g van 1 oktober 1982 vol ontslag verleend. n. Als voorzitter van ix Christi heeft de bis hop uiteraard veel in- oed op de gedragingen n Pax Christi en men ag toch wel aannemen, t dergelijke zeer be- ngrijke verklaringen in ït bestuur onder leiding n de voorzitter worden sproken. Of is de voor tter van Pax Christi jchts een vlag, die de nkse) lading moet dek- ;n? Pax Christi heeft met de idere vredesbewegingen it masker afgeworpen. gaan in hun ijver voor in Nederlandse afwijzing in de plaatsing van irnwapens zo ver, dat zij lfs bereid zijn de aan- ingers te adviseren op et-christelijke politieke irtijen te stemmen, ja ■lfs op partijen, bij wie behartiging van de iristelijke belangen in ïrkeerde handen is. Als opportunisten bren- m zij ook hun oprecht izorgde aanhangers aan ;t twijfelen. Het geweld indoen van de christelij- s levensovertuiging fer tile van een na te streven iel is op zichzelf al een jvaarlijke manoeuvre, laar zeker van kerkelijk ïorienteerde vredesbe- egingen mag in deze >ch wel enige zorgvuldig- eid worden verwacht, an bisschop Ernst eigen- jk nog wel voorzitter van ax Christi blijven, nu de- groepering in strijd met e christelijke belangen ij de duivel te biechten aat. En wordt het nu niet e hoogste tijd, dat de ker en van de politieke rammers worden bevrijd adat de gelovigen zich reer thuis kunnen voelen m naar Gods woord te listeren i.p.v. dat hun erkgang door persoonlij - e politieke opvattingen an voorgangers, bedie- aars en andere kerkelij- e groeperingen wordt ergald. P. J.G.A. Ego, voorzitter OSL-Stichtingen, ierkei en Rodenrijs let is illusiepolitiek van iet CDA, dat plaatsing an kernwapens in Ne erland een mogelijkheid :an zijn om aan de onder- andelingstafel tot ontwa- ening te komen. Er zal ooit vrede komen door «wapening. Wel slachtof- ers onder de bevolking. In e nog maar kortgeleden «eindigde oorlog in Liba- lon is dat gebleken, los terhout H. Telchuys Van onze redactie binnenland UTRECHT - Het is niet van wege onderlinge verdeeld heid dat er vertraging is ge komen in de standpuntbepa ling van de Nederlandse bis schoppen over de kernwa pens. Dat is gisteren door de voorlichtingsdienst van de kerkprovincie nadrukkelijk meegedeeld. De kwestie kwam in Utrecht ter sprake tijdens een periodieke ontmoeting tussen een delegatie van de bisschoppenconferentie en Pax Christi. Gisteren vond een soortgelijke ontmoeting plaats met het Interkerkelij ke Vredesberaad, waarbij de bisschoppen Ernst van Bre da en de hulpbisschoppen Kok van Utrecht en Bar van Rotterdam hebben gezegd dat de democratisering van het IKV en de steeds vakere partijpolitieke opstelling de relatie met de bisschoppen onder zware druk kan gaan zetten. De vetraging van de standpuntbepaling is vol gens de bekendmaking uit sluitend te wijten aan het feit dat men nog niet goed weet hoe de resultaten van de raadpleging van het kerkvolk goed zijn uit te plussen. Bisschoppen en Pax Christi bleken het eens over' de ongewenstheid van par tijpolitieke stemadviezen, maar volgens PC was de ge wraakte verkiezingsfolder ook niet echt een stemadvies. Het bleek de bisschoppen vooral dwars te zitten dat zij werden aangekeken op het aandeel van PC in het 'stem advies'. In het gesprek werd voor alle duidelijkheid nog herinnerd aan het feit dat Pax Christi een zelfstandige vereniging met leden is. De Nederlandse Hervorm de Kerk heeft inmiddels ook uitdrukkelijk afstand geno men van het IK V-stemad vies. Het D'66-Kamerlid Schaper heeft IKV en Pax Christi verweten de discus sie over kernwapens te wil len terugbrengen tot het ni veau van een godsdienstoor log. Van onze verslaggever ROERMOND - De Roer- mondse rechtbank heeft gis teren de 31-jarige hoofd agent L.J. van de gemeente politie in Roermond veroor deeld tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf negens het stelen en on rechtmatig verzilveren van girokaarten. Tegen hem was twee jaar geëist. De politieman, die ruim zeven jaar in dienst was bij de Roermondse poli tie, had voor de rechtbank bekend girokaarten, banche- iheques en pasjes te hebben gestolen van arrestanten, collega's en bij mensen bij wie hij onderzoek moest ver richten in verband met in braken. De gestolen cheques, ïoorzien van vervalste .randtekeningen, verzilverde hij grotendeels in casino's en sexhuizen in de Belgische of Duitse grensstreek en een geringer deel bij banken of warenhuizen. Volgens ver dachte was hij tot het plegen van deze delicten overge gaan om van zijn schulden last af te komen. Het geïnde geld zou praktisch allemaal verloren zijn gegaan met gokken. Meer steun voor eigen bijdrage Dat zou netto 175 miljoen gulden per jaar besparen. Maar nieuwe bezuinigingen in de begroting voor Volks gezondheid zijn sindsdien zo veel moeilijker geworden, dat standpunten van CDA en D'66 minder afwijzend zijn geworden. De PvdA blijft principieel tegen. De VVD voor. Het kabinet heeft, zoals De Stem gisteren berichtte, plannen op tafel liggen om toch weer te komen met een voorstel voor een eigen bij drage voor geneesmiddelen. Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH - Het falen van overheidsdiensten en ambte naren inzake het afgeven van vergunningen en het tontröleren van activiteiten in de Uniser-affaire is mede Ie wijten aan het ontbreken van ambtsinstructies en mankracht. Dat is de mening van de oud-milieugedeputeerde in Brabant, Ton Brugman, die len tijde van de Uniser-zaak milieuportefeuille be heerde. In de in 1973 in werking Setreden Wet Luchtveront reiniging, en nadien ook in andere milieuwetten, wordt bepaald, dat in iedere pro vincie gedeputeerde staten moeten zorgen voor de coör dinatie van controle en toe- richt op de uitvoering van de milieuwetten. In het geval van Uniser waren ambtena ren van de gemeente Klun- fert voor de Hinderwetver gunning en ambtenaren van bet ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne voor de vergunning ingevol- de Wet chemische afval stoffen met die controle be- st. Na de inwerkingtreding van de Wet Luchtverontrei- mging in 1973 is in Brabant oen werkgroep in het leven geroepen die vorm moest ge- Van onze Haagse redactie Toen stemden CDA, PvdA en D'66 nog tegen het plan van minister Gardeniers (Volksgezondheid) om per recept een eigen bijdrage van 2,50 te vragen. VVD-Kamerlid Dick Dees zou dergelijke plannen steu nen, als er maar voor ge zorgd wordt dat ouderen en chronische patiënten be schermd worden door een maximum bijdrage per jaar van bijvoorbeeld 125 gulden. Dat was ook zo geregeld in de vorige plannen van mi nister Gardeniers. D'66-Kamerlid mevrouw Elida Wessel-Tüinstra zegt nu minder problemen te hebben met het invoeren van een eigen bijdrage „om de consumptie van genees middelen in te perken". An dere ombuigings-maatrege- len, zoals bijvoorbeeld een beperking van de aanschaf van te dure medischeappa- ratuur hebben haar voor keur. Ook zij wil bescher ming van de „zwaksten". CDA-Kamerlid Ad Lan- sink geeft toe dat het moei lijker is geworden bij be- zuingigingen alternatieven te vinden. Het CDA heeft geen principiële bezwaren, maar wil een eigen bijdrage pas als laatste middel aan spreken. Volgens Lansink wegen de voordelen (meer eigen verantwoordelij kheid, verschuiving van lasten van collectieve sector naar parti culieren en een zekere op brengst) nog niet op tegen de nadelen, zoals een onrecht vaardige verdeling van las ten. PvdA-Kamerlid mevrouw Ina Muller-Van Ast wijst de maatregel als enige om prin cipiële reden van de hand. De definitieve oordelen van de vier grote politieke partijen zijn pas te verwach ten als de begroting voor volgend jaar op tafel ligt. Duidelijk is nu echter al dat dergelijke plannen, door de groeiende economische moeilijkheden met name bij de overheidsfinanciering, op DoorRinze Brandsma AAN BOORD VAN DE SI- RIUS - Iedereen aan boord kijkt nu uit naar de confron tatie. In de loop van zater dag hoopt het actieschip Si- rius van de internationale milieu-organisatie Green peace het dumpingsgebied voor radio-actief afval bin nen te varen. Via de radar zal daar het Nederlandse dumpingsschip Scheldeborg opgespoord worden. De actievoerders hebben het vonnis van de Amster damse rechtbank in het door het ECN aangespannen kort geding, dat Greenpeace de dumping niet mag verhinde ren op straffe van een dwangsom van 250.000,- per dag, opgevat als een ex tra aanmoediging. De con frontatie zelf is immers niet verboden. Eerdere protestacties te gen het storten van che misch en nucleair afval in zee wisten die dumpingen hooguit te vertragen, maar niet onmogelijk te maken. De functie van de Sirius, be mand met actievoerders, Spaanse officials en de jour nalisten uit alle landen van Europa, is eerder die van een horzel, van een nijdige pes terige bromvlieg. Zoals Hans Guijt, woord voerder van Greenpeace aan boord, zegt: „Zolang de Si rius blijft varen, zolang die dreiging er is, bereiken wij ons doel: het mobiliseren van de publieke opinie." Ook als de rechter de na bije confrontatie met de Scheldeborg in het dum pingsgebied verboden had, was de Sirius doorgestoomd en zou zich via protestacties zeker met de dumpingsacti viteiten daar bemoeid heb ben. Éen eventuele dwang som daarbij was dan voor lief genomen. Dat geld zou, zo meende ook het bestuur van Greenpeace in Amster dam, eventueel dankzij de gemobiliseerde publieke opi nie in Nederland en Spanje wel op tafel komen. ven aan de aan GS opgedra gen coördinatietaak. Toen Brugman in 1974 de milieu portefeuille overnam, is hij met die werkgroep doorge gaan. "Maar", zegt hij, "in 1976 werden wij door de komst van nieuwe milieu wetten zo met taken over spoeld, dat we het werk van die werkgroep tijdelijk heb ben stopgezet. Hetgeen bete kent, dat er sindsdien niets meer aan is gedaan. We zijn nooit verder gekomen dan ontwerp-instructies, die in tussen door de komst van de Wet chemische afvalstoffen en de Afvalstoffenwet zijn achterhaald. Voor zover ik weet heeft nog geen enkele provincie dergelijke ambts instructies gereed en het rijk ook niet". Brugman wil trouwens niet beweren, dat de Uniser- affaire voorkomen had kun nen worden als de werk groep wel sneller met haar opdracht klaar zou zijn ge weest. "Misschien zou je dan op papier een regeling heb ben gehad die de handel en wandel van Uniser eerder aan het licht zou hebben kunnen brengen, maar daarmee zou je nog niet de mankracht hebben gehad om die ambtsinstructies uit te voeren. En dat is natuur lijk het belangrijkste". Wet het straffen van de schuldigen in het Uniser-schandaal s het Uniser-vuil uit het Hollandsch Diep niet opgeruimd. Weer dan waar ook geldt in dit soort milieumisdrijven dat 'oorkomen beter is dan genezen, voor zover er al wat te lenezen valt. Daarom is het goed dat staatssecretaris ■ambers van Milieuhygiëne terug is gekomen van de won- teriijke dwalingen haars weegs en een snel onderzoek 'eeft toegezegd naar wat er aan de kant van de vergun- "ngverlenende en toezichthoudende overheid in de Uni ser-affaire fout is gegaan. Eerder al heeft de staatssecretaris toegegeven, dat in de Jmser-zaak overheidsinstanties langs elkaar heen hebben iewerkt. Maar aan zo'n vaststelling heeft niemand iets. In 6fin bericht in deze krant van vandaag maakt de Brabantse W-gedeputeerde Brugman duidelijk, dat het gewoon niet ]?ed kón gaan doordat er,- nog steeds, geen samenwer- (ing is in de overheidscontrole op de naleving van de mi jnwetgeving. De milieuwetten voorzien daarin wel. Op papier. Maar je oude klacht- de provincies hebben er geen geld en Seen mensen voor. Zolang dat niet verandert, is de milieu wetgeving voor slechtwillende bedrijven een potentiële won van inkomsten en voor de goedwillende een kostbaar struikelblok. meer steun in het parlement kunnen rekenen dan vorig jaar, toen nog wel alterna tieven gevonden konden worden om 175 miljoen op andere posten te bezuinigen. IN de eerste helft van dit jaar heeft Nutricia een net towinst geboekt van 7,1 mil joen gulden tegen 6,5 miljoen in dezelfde periode vorig jaar. De omzet steeg van 229,1 miljoen naar 237,9 mil joen. Het bedrijf verwacht over geheel 1982 een netto winst van ruim 16 miljoen gulden. DE Rabobank heeft de eerste helft van dit jaar 243 miljoen gulden winst gemaakt tegen 259 miljoen in dezelfde pe riode vorig jaar, een daling van 4 IN Boxmeer is gisteren een 17-jarige jongen uit het Bra bantse Nistelrode aangehou den toen hij een vals biljet van f 25,- wilde inwisselen. Deze valse biljetten worden momenteel in diverse plaat sen in Brabant verspreid. minminimi Van een onzer verslaggevers 1 DEN BOSCH - De bejaar- S den in Nederland moeten het stukje macht dat ze als E kiezer en als consument hebben,goed gebruiken. Verder zullen ze moeten E trachten hun invloed in de maatschappij te vergroten S om zo de plaats te verove- ren die ze toekomt. Dit zei j§ mevrouw Verweij-Jonker, 3 lid van de Raad van State, gisteren in Den Bosch in E haar inleiding op het con- j§ gres Oud in Nederland. Op het congres in het E Bossche Casino stonden de E thema's emancipatie, de voorzieningen en het mini- S mumbestaan voor de be- E jaarden in Nederland een- 1 traal. Oud in Nederland S werd, geïnspireerd door de E World Assemblee on S Aging in Wenen, georgani- gi seerd door de Nederlandse E Federatie voor Bejaarden- li beleid. Volgens mevrouw Ver- E weij is vooral de inactivi- E teit, niet alleen van be ll jaarden maar ook van tal van andere groepen (men- g sen in de VUT, WAO-ers), 1 een groot gevaar voor onze H samenleving. De vrouwen nemen in die groep inac- tieven bovendien nog de E meest nadelige positie in. E Zeventig procent van hen bestaat uit vrouwen. Sprekend over de inacti- E viteit van de bejaarden in E Nederland gaf prof. H. van E den Berg (Vrije Universi- S teit, Amsterdam) enkele S opmerkelijke cijfers. Ner- gens in de wereld mogen E de voorzieningen voor de E bejaarden dan zo goed zijn als in Nederland, nergens Tijdens het congres presenteerde Koos Postema een „Groot uur oud", waarbij vertegen- woordigers van het ouderenwerk en het ouderenbeleid in disucssie gingen met elkaar. is de inactiviteit ook zo hoog. In Japan is 30 pro cent van de 65-plussers nog werkzaam in een be roep. In Nederland is dit slechts 7 procent. Volgens prof. Van den Berg zijn de den in dit land voor een groot deel terug te voeren tot het algemene beeld over het ouder worden. „De angst voor het ouder worden speelt in alle sec toren van onze maat schappij een grote TVxl Ouderdom wordt als iets griezeligs gezien". Het is juist die angst die volgens Van den Berg maakt dat onze maatschappij op zo'n brede schaal afstand neemt van de bejaarden. problemen voor de bejaar- iniiiiiiiinmuiin (ADVERTENTIE) bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 31 augustus 1982 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 1 oktober aflossing in 5 jaarlijkse termijnen van 1 oktober 1988 af inschrijving 31 augustus a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 1 oktober 1982 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De vier grote steden kunnen hun politie korpsen toch uitbreiden. Sa men mogen ze volgend jaar 125 nieuwe politiemensen aantrekken. De uitbreiding gaat mede ten koste van de komst van nieuwe gemeen telijke korpsen elders in het land. Onder druk van de drie grote partijen CAD, VVD en PvdA heeft de regering als nog geld beschikbaar ge steld, zo deelde minister Rood (Binnenlandse Zaken) gisteren de Kamer mee. In totaal is 12 miljoen nodig. Bevriezing van het aantal nieuwe gemeentelijke korp sen levert zeker 4 miljoen op. In afwachting van de sa mensmelting van rijks- en gemeentepolitie, hetgeen de Kamer wenst, zullen er geen nieuwe gemeentelijke korp sen meer in het leven wor den geroepen. Minister Rood wil dat via stopwetje moge lijk maken, want gemeenten met meer dan 25.000 inwo ners krijgen nu automatisch eigen gemeentepolitie. Evenals Roods voorganger Van Thijn, vindt ook de Ka mer reorganisatie belangrij ker dan uitbreiding. D'66, PSP en PPR wijzen ook de uitbreiding in de vier grote steden af. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De energie toeslag in de Wet Investe ringsrekening (WIR) voor energiebesparende investe ringen wordt tijdelijk ver dubbeld. De toeslag komt daarmee op 20 De tijdelijke verdubbeling is van toepassing op het me rendeel van deze investerin gen die tussen 31 januari dit jaar en 1 juli volgend jaar worden gedaan. De regering 'hèeft daar over gisteren bij de Kamer een wetsontwerp ingediend. Ook wordt de energietoe slag voor investeringen die direct gericht zijn op de toe passing van steenkool als brandstof, blijvend tot 15 verhoogd, een verhoging met 5 Deze verhoging gaat in met terugwerkende kracht tot 1 februari 1982. Eveneens met terugwer kende kracht tot 1 februari dit jaar wordt de energietoe slag voor investeringen, ge richt op toepassing van zon- ne- en windenergie, blijvend tot 25 verhoogd en dat was tot nu toe 15 Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG - De Industrie bond FNV meent dat de hó gere sociale uitkeringen om laag moeten. De AOW en de bijstandsuitkeringen zullen als echte minimumvoorzie ningen niet mogen worden aangetast. Met deze mening is de In dustriebond de eerste FNV- bond die openlijk zegt dat op de hoge uitkeringen bezuini gingen noodzakelijk zijn. De bondsraad aanvaardde gisteren de discussienota Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister Rood (Binnenlandse Zaken) doet zijn best om van het wet houderschap zo snel moge lijk ook een deeltijd-baan te kunnen maken. De komende vier jaar zit er echter geen deeltijdwerk voor wethouders in, omdat de wet dit onmogelijk maakt. Dat bleek gisteren in de Tweede Kamer naar aanlei ding van plannen in Den Helder om twee part-time wethouders op één post te benoemen. Dat is echter in strijd met de gemeentewet en minister Rood kan zo'n duo-baan nu dan ook niet accepteren. Hij liet echter weten het deeltijdwerk voor bestuur ders (met name wethouders en leden van Gedeputeerde Staten) wel te willen bevor deren en hierover snel ad viezen aan te vragen bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), de Emancipatieraad en het pro vincie-overleg. Rood zei wel dat er nog heel wat praktische proble men moeten worden opge lost met inkomen, premiebe taling, maar ook met rechten en plichten van het gedeelde wethouderschap. „Als ge meenteraden met een motie het aftreden van een wet houder vragen, moeten bij een duo-baan dan beide hal ve wethouders opstappen of slechts één?", vroeg de mi nister zich bijvoorbeeld af om er aan toe te voegen „of van allebei de helft?" De minister liet verder weten dat hij geen geld heeft om de premie-problemen van wethouders op te lossen. De VNG heeft voorgesteld om de premies voor AAW, AKW en AWBZ over te he velen, waardoor die sociale lasten in de praktijk straks door het ministerie betaald zouden moeten worden. „Dat zou tien miljoen gulden kos ten en dat geld is er niet", al dus Rood, die wel snel een oplossing wil zoeken om de wethouders financieel te ontlasten. „Aan de slag in de indus trie", waar „pijnlijke ingre pen in de sociale zekerheid" onontkoombaar worden ge noemd. De nota gaat nu het land in om door de leden te worden aanvaard. De bond zegt in de nota dat de grootste groep wer kenden de kosten van de so ciale zekerheid niet meer kan opbrengen. In de nota, die sterk is ge wijzigd vergeleken bij de eerste versie van maart, staat de werkgelegenheid voorop. Door middel van vergaande arbeidstijdver korting moet in 1990 een 32- urige werkweek zijn verwe zenlijkt. In de bedrijfstakon derhandelingen met de werkgevers moet in 1986 een arbeidstijdverkorting van 10 procent mogelijk zijn. In de nota doet de Indus triebond het voorstel door middel van op te richten jeugdfabrieken 3500 nieuwe arbeidsplaatsen voor jonge werklozen te scheppen. De jeugdfabrieken moeten als industriële innovatieprojec ten worden aangehaakt bij de universiteiten en de hoge scholen. De Industriebond denkt dat er 33 projecten kunnen worden opgestart, die elk zo'n 100 jongeren werk kun nen bieden.

de Stem | 1982 | | pagina 3