li iet van Vrienden <stein en UITBLAZEN even..L Bearnaisesauce Controle was niet 1 DE STEM Roermondse hoofdagent veroordeeld Beter voorkon UIT DE WEEKBLADEN DE STEM CO] VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1982 PAGINA TWEE jra f a a Afgestompt Beugels Bsisp5 PAPIER* VOOR UW PEN Bisschop Ernst PATROT BERNARD Illusie VRIJDAG 27 AUGUi Voor stelen girokaarten Brabantse oud-gec T5 PAGINA 2 DAGBLAD VOOR ZUCWEST-NEDERLAND Jaargang 122 Nr. 19.907 Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie Dr. W.A.J.M. Harkx Drè. J.H.M. Brader Hoofdredactie L. Leijendekker H. Coumans Breda - Hoofdkantoor Spinveld 55, Postadres: Postbus 3229 4800 MB Breda Telefoon: voor directe verbinding zie onder betreffende afdeling Algemeen nr. 076-236911 Telex: 54176, Kantooruren ma. t.m. vr. van 8.15-17.00 uur. Bankrelaties Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 Rabo rek. 101053738 Handelsregister 27420 Centrale redactie Breda Nieuwdienst 076-236883 Stadsredactie 076-236880 Sportredactie 076-236884 Lezersservice Inlichtingen over Stemreizen en promotie: 076-236911 Fotoservice: 076-236573 Abonnementen Betaling 076-236347 19,19 per maand 57,25 per kwartaal f 222,50 per jaar Postabonnementen met toeslag. Nieuwe abonnees: opgave bij elk rayonkantoor en servicepunt. Ook telefonisch of d.m.v. bon in de krant. Bezorgklachten Voor telefonische meldingen zie onder betreffend rayonkantoor. Rubriek 't Kleintje Opgave 076-236882 tot 17.00 uur. 2 dagen voor plaatsing. Grote advertenties .Algemene informatie over mogelijkheden en tarieven: 076-236881. Regionale informatie: alle kantoren. Postadres: postbus 3229, 4800 MB Breda. Afsluittijd adv. 09.00 uur één dag voor plaatsing; maandagkrant vrijdag 12.00 uur in Breda. Overlijdensberichten 076-236442. Buiten kantooruren ma. t/m vr. van 19.00-20.30 uur en zo. van 18.30-21.30 uur. 076-236394/236911 Debiteurenadministratie Advertenties 076-236227. Rayonkantoren Bergen op Zoom Zuivelstraat 26, 4611 PJ Tel. (alle afd.) 01640-36850. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Breda - Stadskantoor Nwe. Ginnekenstraat 41 4811 NN. Abonnementen 076-236322. Overige afd. 236326. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Bezorgklachten 076-236888 ma. t/mvr. 8.15- 18.00 uur, za 8.15-17.00 uur. Etten-Leur Markt 28, 4875 CE Tel. (alle afd.) 01608-21550. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Goes Klokstraat 14461 IK Tel. (alle afd.) 01100-28030 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. Hulst Steenstraat 14, 4561 AS. Tel. (alle afd.) 01140-13751. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. Oosterhout Arendstraat 14, 4901 JK Tel. abonn. en adv. 01620-54957. Tel. redactie 01620-51800. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Roosendaal Molenstraat 45. 4701 JN. Tel. (alle afd.) 01650-37150. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Terneuzen Nieuwstraat 9, 4531 CV Tel. (alle afd.) 01150-17920. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. Vlissingen Torenstraat 4381 ET Tel. (alle afd.) 01184-19910. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. WIM KOCK ELSEVIERS MAGAZINE 1 heeft zijn jaarlijkse koffieron- de weer gemaakt. Voor de 1 vijftiende keer al, stellen de anonieme heren proevers voldaan vast en ze verbeel- den zich werkelijk dat overal de kroegbazen hun toiletten hebben gerestaureerd om- dat er in EM wel eens wat over was gezegd. I Eigen roem stinkt, zeggen ze, maar EM stelt daar dit jaar een re- delijk mild oordeel tegenover. De keurders (het zijn er vier, van wie er twee zich koffiespecialist mogen noemen. Elk etablissement wordt minstens twee keer, mogelijk vier I keer bezocht om het effect van een „toevallige slechte dag" uit te slui- ten) nemen elk jaar andere gele- 1 genheden en dat heeft ook het na- deel dat er niets te vergelijken valt. West Brabant komt er dit jaar i uiterst bekaaid af met slechts twee 1 restaurants, een in Chaam en een H in Raamsdonksveer. De beste koffie van Nederland 5 krijg je dit jaar in veraf gelegen oor- I den als Delden, Appingedam, Am- sterdam, Maastricht, Bilthoven en het mij zelfs volstrekt onbekende E Hoogwoud. Daar hebben we dus allemaal niks aan, tenzij je toevallig in Appingedam moet zijn. Daarom maar gauw naar eigen omgeving gekeken. E Albertville, Chaam: de koffie is er E „dragelijk", het servies „punt- gaaf". De bediening is Van Vrien- 1 denstein" (dit is kennelijk groeps- 1 jargon van de kennissenkring van 1 de redacteur, vermoedelijk bete- j| kent het „vriendelijk"). De ambian- ce wordt „voortreffelijk" genoemd. I zelfs de toiletten hebben er E „sfeer". („Halt koetsier, m'n vrouw moet plassen, Godlof vlak voor Al- bertvillei") Huis ten Deijl, Raamsdonksveer: E Foei, daar heeft de koffie te lang I gestaan". Het servies is daarente- gen „riant" en de bediening „zon- 1 der twijfel" (wat daar dan ook weer E mee mag zijn bedoeld). Over de s ambiance wordt zeer neutraal ge- 1 zegd dat Ten Deijl „het eerste huis ter plaatse is". Schelphoek, Serooskerke: De koffie moet er goed zijn want de E proevers noteren „kwaliteit is onze E reclame". De plateautjes van het servies dienen er te worden ver- E vangen terwijl men er van EM ook koekjes moet serveren in plaats van kaakjes. Over de bediening zijn E de keurmeesters hier ook al zo E vaag: „Charme wil ook wel eens wat zeggenWat bedoelen ze nu: E was het een charmante serveerster E of juist een bot mens? Voor de am- i biance „niets dan lof". 1 Aquadelta, Bruinisse: Daar mag de koffie wat sterker". Het serviës 1 is er „erg netjes" en het personeel E is er „de vriendelijkheid in eigen VANAGT betrouwbaar. TERLOUW .afgestompt. persoon". Dat mag ook wel want de ambiance van Aquadelta is „niet al te uitnodigend". De Nieuwe Doelen, Middelburg. Hier schenken ze „flinke" koffie in een servies dat „van alle smetten vrij" is. De bediening is er „O.K." en de ambiance vermoedelijk def tig of ouderwets of beide, althans dat meen ik te mogen opmaken uit de aanmerking „Het Heren loge ment". Willebrord in Zoutelande ten slotte: De koffie is er van raadsel achtige kwaliteit: „Op de grens van twee werelden", snapt U? Het ser vies is wat „simpel maar rein" (en om dat laatste gaat het toch maar). Over de bediening zeggen de EM- proevers: „Wat al te bazige bazin" (Zeker met de voeten op tafel geze ten?). Ook de ambiance kan geen stuiten lijden: „Florissant is weer wat heel anders" Als ik me een oordeel mag aan matigen over deze aardige, maar vrij zinloze jaarlijkse koffietest: De bediening liever wat minder leuk. Dat bevordert de duidelijkheid, he ren Van Vriendenstein en Kletsho- ven. Wat EM ook graag test is de poli tieke stemming in het land. Deze week dus weer een NiPO-enquête. In Wiegel stellen nog steeds hopen DENUYL toch kruisraketten?. Nederlanders vertrouwen. Van Agt is een graad meer betrouwbaar dan Den Uyl. Zelfs in eigen kring scoort Den Uyl lager dan Van Agt in de zijne. DE HAAGSE POST (deze week met armzalig slecht afgedrukte fo to's) schrijft over het verleden van Ed Nijpels, die nu een progressief- liberaal imago heeft, maar oor spronkelijk een „rechts baasje" was. Jah Terlouw wordt geïnter viewd over zijn barre bestaan in de boze wereld van de politiek. „Ik doe nu leuke dingen voor rechts, zou je kunnen zeggenJan heeft het behoorlijk aan de stok met de politieke journalisten., maar ge kwetst voelt hij zich niet: Voor dat soort dingen ben ik aardig afge stompt, zo langzamerhand. Da's eigenlijk heel vervelend, maar zo is het leven". De Britse defensiespecialist lord Chalfont vindt het stationeren van kruisraketten in Europa niet nodig, zegt hij tegen HP, „Het is ondenk baar dat een atoomconflict beperkt kan blijven tot Centraai-Europa. ieder atoomconflict betekent een wereldconflict". Brugsma kondiat in zijn column vast aan dat McGeorge Bundy (destijds Kenne dy's „Kissinger") in Achter het Nieuws iets soortgelijks zal zeg gen. Eigenlijk wel opmerkelijk wat die oude rotten, minstens net zo deskundig als hun opvolgers, zeg gen nu zij zelf van politieke lasten zijn bevrijd. Politici zeggen blijkbaar niet al tijd wat ze echt denken. Of ze ver anderen voortdurend van gedach ten. Den Uyl, campagne voerend geportretteerd in DE TIJD, horen we zeggen dat „zelfs aan die kern wapens nog wei een mouw te pas sen zal zijn". De automatische prijscompensatie heeft hij elders al ter discussie gesteld. Zo zie je maar dat het de omstandigheden zijn die de politici maken en niet omgekeerd. De verdoktering van Nederland is ver voortgeschreden. DE TIJD heeft er al 17 verhalen over ge maakt. Deze week gaat het over de gebitsregulatie-rage. „Gaat het de zelfde kant op als in de Verenigde Staten waar je als kind nauwelijks meetelt wanneer je geen uitbundi ge beugel draagt?" In mijn exemplaar van DE TIJD zit een opvallende produktiefout. De paginanummering klopt wel, maar toch liggen de pagina's 18, 19, 20 en 21, waar het verhaal over Den Uyl begint, in de verkeerde volgorde. Kennelijk een fout die al bij de montage is gemaakt. Opval lend slechte beurt voor de druk fa briek. VRIJ NEDERLAND licht verleden en heden van de Heidemij door. Een merkwaardig bedrijf dat het al tijd goed met de autoriteiten kon vinden, zelfs in de oorlog, en het daardoor altijd veel te gemakkelijk heeft gehad. „De gezapigheid van de Heidemij-top, waarvoor dus bij na de helft van de werknemers tol moet betalen, stamt uit de tijd dat in hecht contact met de overheid de opdrachten als gebraden dui ven binnenvlogen En: Toen in de jaren zeventig de werkverschaffing definitief werd gestopt, bleek dat de Heidemij zich nauwelijks op de nieuwe toekomst had voorbereid". En hoe ging dat in de gouden ja ren? „Als een project in korte tijd kon worden uitgevoerd, bijvoor beeld door gebruik te maken van draglines, werd de prijs voor de ge meente veelal te hoog. Die prijs kon simpel worden gedrukt door de dragline thuis te laten en werk lozen met alleen een schop soms maandenlang te laten ploeteren, want dié kosten waren voor de lan delijke overheid". Een economische recessie is geen lolletje maar kennelijk wel een uitstekend maatschappelijk la xeermiddel. Jammer alleen dat er steeds onschuldige mensen tussen de vuile was verzeild raken of mee de gootsteen ingaan. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiri? De miljonair FRED RICH MOND, acht jaar lid van het Amerikaanse huis van Afgevaardigden voor een armenwijk in het Newyorkse stadsdeel Brooklyn, is uit het con gres gestapt nadat hij toegegeven had te weinig inkomstenbelasting te hebben betaald. Niet al leen zou hij 50.000 dollar inkomstenbelasting te weinig hebben betaald, maar ook hadden mede werkers marihuana voor hem gekocht. Bovendien had Richmond een ont snapte misdadiger gehol pen aan een ambtelijke baan bij het Huis. PIERRE TRUDEAU, de Cana dese eerste minister, moet van een partijgenoot zijn excuses aanbieden voor het maken van een 'goor gebaar'. Hij zou dat tij dens zijn vakantie ge maakt hebben in de rich ting van een groep de monstranten. Het gebaar was via de televisie in heel Canada te zien. DAVE KENDALL voorzitter van de liberale partij (Trudeaus eigen partij) in de pro vincie Brits Columbia, zei een brief te hebben geschreven met het ver zoek om excuus „omdat ik meen dat dergelijke gebaren beneden de waardigheid van een mi nister-president zijn". MR. J. VAN DER HOEVEN de scheidende voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, is groot-officier in de orde van Oranje-Nassau ge worden. De vice-presi dent van de Raad, Mr. W. SCHOLTEN heeft hem woensdagmiddag in de wekelijkse vergadering van het college de ver sierselen behorende bij deze onderscheiding uit gereikt. Van der Hoeven werd met ingang van 1 oktober 1973 benoemd tot lid van de Raad Van state en tot lid van de afdeling voor de geschillen van bestuur. Sedert de inwer kingtreding van de wet Administratieve Recht spraak Overheidsbe schikkingen (AROB) op 1 juli 1976, is hij lid, tevens voorzitter van de afde ling rechtspraak. Hem is op zijn verzoek bij ko ninklijk besluit met in gang van 1 oktober 1982 eervol ontslag verleend. Moo»-' IvOLÜ IcEfcN QtMgV' o*'2 Bisschop Ernst heeft laten weten, dat hij zich als voorzitter van Pax Christi distantieert van het ad vies, dat de zgn. vredesbe wegingen hebben gegeven voor de aanstaande ver kiezingen. De bisschop gaf in een verklaring als zijn mening, dat Pax Christi naar een breed draagvlak in de kerk moet streven, omdat de verantwoorde lijkheid voor de vrede al- Ten raakt en eerder moet trachten politieke partijen voor het standpunt te win- Ongaarne In het figuur dienen woor den van vier letters te wor den ingevuld, die elkaar tel kens met één letter overlap pen. De laatste letter van een woord is dus tevens de be ginletter van het volgende woord. Horizontaal: 1. plezier - drank, 3. groente, 4. vertaler, 6. rampspoed - erkentelijk heid, 8. niet kunnen spreken - drank, 10. keer - niet hoog, 11. hooivork - grondsoort, 13. gast - vulkaan, 15. larve - plaats in Noord-Holland, 17. ongaarne, 18. loven, 19. om laag - deel van een schip. Vertiaal: 1. worm - venster, 2. voedsel - plaats in Dren the, 3. waterbalspel, 5. kle dingstuk, 6. omroepvereni ging - niet weinig, 7. gebo gen haakje - spiritus in vaste vorm, 8. weekdier - vochtig, 9. stop - toeslaande val, 11. kerkelijke rechtbank - het zij zo, 12. halfbloed - kelner, 14. bakplaats, 16. stad in Duitsland. 'U33fy '91 'Udao 'pi 'leqo-opui Zl "U3UIV-V10J. II 'IU313J->(7U3( (j 'UlD13j-3(0}S 'g 'DJ31U-MID13( 7 jaaa-AHDN '9 '13W 'S '0]od 'dtow-usjs z 'uivm-iaid 7 :u3A uaoj.-ia'dU si 'U3J.3 '81 'apou n 'luopjj-spout •gr Trajg-sfioj £i u 'Ovvyvmu, 01 'jjpiu-uiojs g 'nuvp-poou '9 '7JOJ 7 'laxd 'aaiy-taid 7 :ioh 'DNISSOHdO De vragen om bepaalde re cepten die mij zowel schrifte lijk als telefonisch bereiken variëren veschrikkelijk en daaruit maak ik op dat er een zeer grote aandacht aan mijn wekelijkse artikel besteed wordt, maar dat er ook een grote vooruitgang te bespeu ren valt in de kwaliteit van het koken tussen nu en enke lejaren geleden. Nu is Bearnaise echt geen cu linair hoogtestandje, maar voor een huisvrouw is het nu niet de gemakkelijkste saus om te maken. Er is zo'n grote aanbod van flesjes bearnaise saus in de winkels, dat het voor iedere huisvrouw maar al te gemakkelijk is om zo'n flesje in het winkelwagentje te leggen. Daarom bewonde ring mijnentwege voor die keukenprincessen die mij om het recept van een bearnaise- sauce vroegen! Want dat be tekend dat de echte zin voor koken er toch wel zeer zeker is. Voor een goede bearnaisesau- ce hebben we het volgende nodig: 1 dl dragonazijn, (oveal te koop) 1 dl droge witte wijn, enkele eetlepels fijngehakte sjalotjes, tja en nu komt er iets moeilijkst, n.l.: 100 gram fijngehakte verse dragon, en die is nu net niet overal te koop. Momen teel is hij er in grote over vloed en misschien heeft uw groentewinkel hem toevallig. Is hij nu echt niet te vinden neem dan maar gedroogde, maar pas op dan. Het verschil met verse is zo ontstellend groot. Het verschil in smaak o.a. is niet meer met elkaar te vergelijken. Zeg ik 100 gram fijngehakte verse dragon, dan zeg voor droge amper 50 gram droge en dan hou ik mijn hart nog vast over het resultaat in smaak. Ik verkeer in de gelukkige omstandig heid dot ik het hele jaar door verse tuinkruiden kan kopen, helaas mijn keukenprinces sen niet, dus is het behelpen geblazen met gedroogde kruiden. Die keukenprinces sen die mij vroegen om dit recept raad ik echt wel aan om echt te proberen de verse dragon te pakken te krijgen. In de Veemarktstraat in Bre da is een groentewinkel waar ik tot mijn grote vreugde bakjes met heel veel verschil lende soorten tuinkruiden zag staan. Wip daar maar eens binnen! Ook verse ker vel hebben we nodig maar niet zoveel, slechts een gram of 5, wat fijngemaakte peper korrel o zo weinig en dan be doel ik 2 gram, wat zout, 3 eierdooiers, 250 gram room boter, en hoe raar het ook klinkt ik doe er altijd nog een snufje cayennepeper door. Zo dan nu aan het werk, want dit is niet bepaald een gemakkelijk werkje. Doe de wijn, de azijn, de fijngehakte sjalotjes, de kervel, de dra gon, de fijngemaakte peper korrels, het zout, in een pan en kook die hoeveelheid in tot een derde van zijn norma le hoeveelheid. Laat dat dan afkoelen. Nu komen we aan het moeilijkste gedeelte van het recept. Doe de drie eier dooiers in een kommetje en voeg die al kloppende bij de afgekoelde massa. Als ik nu schrijf kloppende dan moet u ook werkelijk met een kleine garde kloppen. Het moet een luchtige massa worden. Ik zie dat zo dikwijls hoe dat men sen staat te „hannessen" met een garde, dan vraag ik me af of ze weten waar een garde voor dient. Smelt de roombo ter heel zachtjes en zorg er in hemelsnaam voor dat die niet bruin wordt. Deze gesmolten boter kloppen we nu lang zaam aan door de reeds ver kregen massa en als ik nu schrijf kloppen dan is het ook kloppen geblazen, maar in dit geval wel heel voorzich tig, niet zo van dat driftige gedoe, nee rustig maar toch wel in de geest dat het een luchtige massa moet worden. Tja lieve keukenprincessen en dan is deze saus klaar. Nu weet ik zeker dat u zegt, ja maar die saus is niet warm meer. Gelijk hebt u, want een echte zelfgemaakte bearnai sesauce dient half lauw te zijn. Dat is nu eenmaal ver eist bij deze saus. Denk er ook om dat u deze saus niet in voorraad kunt maken, want opwarmen van een bearnai sesauce is er echt niet bij, want dan gaat hij schiften. Bij de werkwijze zoals ik be schreven heb, zitten de kervel en de fijngehakte dragon blaadjes en de fijngehakte sjalot er allemaal nog in. Aan uzelf de keuze om ze er in te laten. Vindt u dat nu bepaald niet zo fijn dan zeeft u de saus. Ikzelf doe het nooit, maar ja wie ben ik om altijd iets aparts te doen? Zeven be hoort tot het originele recept, dat in dat geval nog spreekt over het zeven door een kaas doek. Maar wie heeft in Gods hemelsnaam nu nog wat kaasdoek in huis? Als de saus klaar is doe ik er altijd nog wat blaadjes dragon en ker vel door om er nog eens even dat tintje van echte versheid aan te geven. Het is dan deze week maar een recept gewor den, maar echt wel op ver zoek van enkele heel geïnte resseerde keukenprincessen en daar kan ik toch niet om heen, want ik vraag er toch per slot van rekening iedere week om. Ook nu weer, voor dit moeilijke recept en alle andere vragen. Schrijf me ge rust: Restaurant Patron Ber nard, Julianastraat 1, 4715 AT Rucphen of telefoneer ma na 18.00 uur op nummer 01654- 1241. Ik wens u veel succes toe deze week met dit moeilijke re cept. O ja, nog even dit: Bij rood vlees is dit overheer lijk!!! nen. Als voorzitter van Pax Christi heeft de bis schop uiteraard veel in vloed op de gedragingen van Pax Christi en men mag toch wel aannemen, dat dergelijke zeer be langrijke verklaringen in het bestuur onder leiding van de voorzitter worden besproken. Of is de voor zitter van Pax Christi slechts een vlag, die de (linkse) lading moet dek ken? Pax Christi heeft met de andere vredesbewegingen het masker afgeworpen. Ze gaan in hun ijver voor een Nederlandse afwijzing van de plaatsing van kernwapens zo ver, dat zij zelfs bereid zijn de aan hangers te adviseren op niet-christelijke politieke partijen te stemmen, ja zelfs op partijen, bij wie de behartiging van de christelijke belangen in verkeerde handen is. Als opportunisten bren gen zij ook hun oprecht bezorgde aanhangers aan het twijfelen. Het geweld aandoen van de christelij ke levensovertuiging ter- wille van een na te streven doel is op zichzelf al een gevaarlijke manoeuvre, maar zeker van kerkelijk georïenteerde vredesbe wegingen mag in, deze toch wel enige zorgvuldig heid worden verwacht. Kan bisschop Ernst eigen lijk nog wel voorzitter van Pax Christi blijven, nu de ze groepering in strijd met de christelijke belangen bij de duivel te biechten gaat. En wordt het nu niet de hoogste tijd, dat de ker ken van de politieke drammers worden bevrijd zodat de gelovigen zich weer thuis kunnen voelen om naar Gods woord te luisteren i.p.v. dat hun kerkgang door persoonlij ke politieke opvattingen van voorgangers, bedie naars en andere kerkelij ke groeperingen wordt vergald. P. J.G.A. Ego, voorzitter OSL-Stichtingen, Berkel en Rodenrijs Het is illusiepolitiek van het CDA, dat plaatsing van kernwapens in Ne derland een mogelijkheid kan zijn om aan de onder handelingstafel tot ontwa pening te komen. Er zal nooit vrede komen door bewapening. Wel slachtof fers onder de bevolking. In de nog maar kortgeleden beëindigde oorlog in Liba non is dat gebleken. Oosterhout H. Telchuys Van onze redactie binnenland UTRECHT - Het is niet va vvege onderlinge verdeel heid dat er vertraging is komen in de standpuntbep ling van de Nederlandse b schoppen over de kernw pens. Dat is gisteren door voorlichtingsdienst van kerkprovincie nadrukkeli meegedeeld. De kwestie kwam Utrecht ter sprake tijde een periodieke ontmoeti tussen een delegatie van bisschoppenconferentie Pax Christi. Gisteren voi Van onze verslaggever ROERMOND - De Roer mondse rechtbank heeft gis teren de 31-jarige hoofd agent L.J. van de gemeente politie in Roermond verooi deeld tot één jaar en ze maanden gevangenisstra wegens het stelen en on rechtmatig verzilveren vai girokaarten. Tegen hem was twee jaa geëist. De politieman, di ruim zeven jaar in diens was bij de Roermondse pol: tie, had voor de rechtban bekend girokaarten, banche cheques en pasjes te hebbe gestolen van arrestanten collega's en bij mensen bi wie hij onderzoek moest ver richten in verband met in braken. De gestolen cheques voorzien van vervalst! handtekeningen, verzilverde hij grotendeels in casino's ei sexhuizen in de Belgische o Duitse grensstreek en eer geringer deel bij banken oi warenhuizen. Volgens ver dachte was hij tot het plegen van deze delicten overge gaan om van zijn schulden last af te komen. Het geïnde geld zou praktisch allemaa verloren zijn gegaan mei gokken. Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH - Het falen van overheidsdiensten en ambte naren inzake het afgeven van vergunningen en het controleren van activiteiten in de Uniser-affaire is mede te wijten aan het ontbreken van ambtsinstructies mankracht. Dat is de mening van de oud-milieugedeputeerde in Brabant, Ton Brugman, die ten tijde van de Uniser-zaak de milieuportefeuille be heerde. In de in 1973 in werking getreden Wet Luchtveront reiniging, en nadien ook in andere milieuwetten, wordt bepaald, dat in iedere pro vincie gedeputeerde staten moeten zorgen voor de coör dinatie van controle en toe zicht op de uitvoering van de milieuwetten. In het geval van Uniser waren ambtena ren van de gemeente Klun- dert voor de Hinderwetver gunning en ambtenaren van het ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne voor de vergunning ingevol ge de Wet chemische afval stoffen met die controle be last. Na de inwerkingtreding van de Wet Luchtverontrei niging in 1973 is in Brabant een werkgroep in het leven geroepen die vorm moest ge- Met het straffen van de schulc 's het Uniser-vuil uit het Holle Meer dan waar ook geldt in i voorkomen beter is dan gene 9enezen valt. Daarom is he Lambers van Milieuhygiëne te berlijke dwalingen haars we> heeft toegezegd naar wat er n|ngverlenende en toezichthc ser-affaire fout is gegaan. Eerder al heeft de staatssec Uniser-zaak overheidsinstantii 9ewerkt. Maar aan zo'n vasts een bericht in deze krant van °ud-gedeputeerde Brugman c 9oed kón gaan doordat er,- n hing is in de overheidscontröl lleu wetgeving. De milieuwetten voorzien c 'üe oude klacht- de provinci 9een mensen voor. Zolang de Wetgeving voor slechtwillenc bron van inkomsten en voor d struikelblok.

de Stem | 1982 | | pagina 2