Tweede dag jeugdtoer in Woningbouw IJzendijke weer dubieus Raad Goes akkoord met bezuinigingen kousepael wordt ontmoetings centrum werkloze jongeren Ramp-cijfers Zeeuwse bouw Honderdduizendste in infocentrum Neeltje Jans Lamswaarde Om tekort van 8 ton te dekken Verbreding weg Groede-Oostbrug komt in zicht Graauw Kloosterzande jongerenwerk in T erneuzen Door Frank Deij TERNEUZEN - Het jongerenwerk in Terneuzen wordt opnieuw op po ten gezet. Beroepskracht Guido Piscaer van de Centrale Stichting haalt letterlijk en figuurlijk de bezem door het jongerencentrum De Kouse- pael dat vanaf begin september domein wordt voor werkloze jongeren. De Kousepael verliest daardoor zijn multifunc tioneel karakter en zelfs zijn naam. „De opzet van de Kouse pael is alweer acht jaar oud. De tijden zijn veranderd. Je kunt nu het jongerenwerk niet meer los zien van de enorme jeugdwerkloosheid. Ik heb gewoon een keus ge maakt. Er zijn meer jonge ren die hulp nodig hebben. Druggebruikers bijvoor beeld. En ook voor werkende jongeren is er nog een hoop te doen. Maar het hoge getal jeugdwerklozen vertelt dat daar de prioriteit ligt", aldus Piscaer. „Daarnaast is de functie van De Kousepael nooit helemaal duidelijk ge weest. Het had geen eigen identiteit. Het was meer een activiteitencentrum waar iedereen terecht kon". Die cijfers leren dat op dit moment meer dan vijfhon derd jongeren in Terneuzen zonder baan zitten. Daar zijn de schoolverlaters nog niet bijgeteld. Voor die mensen is het vernieuwde jongeren centrum bedoeld. Het heeft onder meer als uitgangspunt de uitzichtloosheid bij de jongeren weg te nemen. Isolement „Ik heb niet de illusie dat ik de jeugdwerkloosheid kan oplossen. Wel kan ik probe ren ze makkelijker aan een baan te helpen door allerlei informatie te verstrekken. Ze een sollicitatiebrief leren schrijven bijvoorbeeld. Je haalt ze zo ook uit hun isole ment". Het interieur van De Kou sepael, een nieuwe naam is nog niet gevonden, onder gaat op dit moment een drastische verandering. De muren en plafonds in het ge moedelijke 'bruin-café bruin' worden overgeschil derd met frisse kleuren. De bar krijgt een nieuwe plaats. Er komt een biljart en een leeshoek. De 'verbouwing' en ook de nieuwe opzet moet gebeuren binnen de begro ting van De Kousepael. „Dat lukt wel. Maar het wordt elk jaar minder". Piscaer wil nu al een be roep doen op werklozen om de verbouwing tijdig (28 augustus) rond te krijgen. „Er is nog volop werk. En dat is er ook straks als het centrum open is. Ik wil het liefst gaan werken met vaste bar-medewerkers. De be doeling uiteindelijk is dat de 'tent' helemaal door de jon geren zelf gerund wordt. Ik blijf ze natuurlijk wel bij staan met adviezen en infor matie maar het moet een centrum voor en door de jon geren worden. Daar ligt trouwens ook hun eigen ver antwoordlij kheid. Vaak wordt er gezegd er is in Ter neuzen niets te beleven. Die ruimte is er nu en die moe ten ze dan ook maar benut ten. Het antwoord is aan hen. Pakken ze die kans dan kun er in Terneuzen heel wat goeds voor ze gedaan worden". De opening van het ont moetingscentrum op 28 \-ru,tu,w i MLuLmei uptciiupwern, vu lie voormuilye r\.irusepuei augustus wordt gevierd met een groot popfestival. Een drempel die voor elke werk loze jongere te overbruggen is. Piscaer heeft groepen als Vitesse en Allez, Allez op de korrel maar contracten zijn nog niet afgesloten. Het pop festival moet zichzelf be druipen. „Ik heb 700 betalen de bezoekers nodig om quitte te spelen", aldus Piscaer. Het antwoord op de vraag of de jongeren van het ontmoe tingscentrum gebruik willen maken kan dan al gegeven worden want de 700 die Pis caer nodig heeft zijn met de schoolverlaters erbij gere kend zowat alle werkloze jongeren die Terneuzen telt. Vervolg van pagina 1 Relatief valt de werkloos- beid in Zeeland dus wel mee, want pakweg 1 op de zestig bouwvakkers zonder baan woont in deze provincie. Minister Nypels wijst in een brief aan de Tweede Ka mer, waarin de cijfers opge nomen zijn, met name op de spectaculaire daling van het arbeidsvolume in de bouw, dat vorig jaar met bijna tien procent afnam en dat is nog nooit eerder gebeurd. De belangrijkste oorzaak ligt voor de hand, er wordt minder gebouwd, maar er is ook sprake van een flinke stijging van de arbeidspro- duktiviteit. Niet alleen wor den er vooral goedkope en simpele huizen gebouwd, die in tegenstelling tot duurdere woningen in de vrije sector, minder arbeidstijd opslok ten, ook laait de concurren tiestrijd door de slechte bouwmarkt op. Er is niet al- i sprake van concurren tie tussen de werkgevers, maar ook op de arbeids markt, waar vooral de meest produktieve werknemers „overleven". Dat laatste wordt duide lijk onderstreept door de da ling van het ziekteverzuim, dat in een jaar terugliep van 14,5 procent tot 12,5 procent. Ook in de grond- weg- en waterbouw steeg de Zeeuw se werkloosheid sneller dan het landelijk gemiddelde. In Zeeland was dat percentage tussen maart vorig jaar en maart van dit jaar 23 pro cent, landelijk was het 22 procent. In deze sector van de bouw woont pakweg één op de 35 Nederlandse werk lozen in Zeeland. Bridge - In cafe De Vier Jaargetijden speelden de le den van de bridgeclub Lamswaarde hun zevende clubwedstrijd. Het was een howell 12 met 12 paren. 1. Dames Goosen en Kint 61,48, 2. dames Stolte en Smulders 58,52, 3. heren Aushoorn en De Boer 55,55. AXEL - Op de Beoosten- blyestraat kwam de autobe stuurder K.A. van C. uit Axel donderdagmorgen plotseling in een dichte mis tbank en reed daardoor in de bocht rechtdoor. Na eerst in de rechter berm te zijn be land, reed hij aan de linker zijde van de weg in de sloot. De auto werd zwaar bescha digd. De bestuurder bleef ongedeerd. CADZ AND - Bij een ongeval zijn twee personen gewond- geraakt en naar het zieken huis in Oostburg overge bracht. Het ongeval gebeur de doordat R. de C. uit Ter neuzen in de richting Potjes reed en onder invloed ver keerde. Hij bereed toen de linkerrijstrook en vanuit Potjes (de tegenovergestelde richting) kwam P. de W. uit Kieldrecht aangereden. Een botsing was onvermijdelijk. OOSTBURG - Op de krui sing Mosterdgang-Oude Ha ven is een personenauto, be stuurd door G. S. uit Swalis- hol in botsing gekomen met een bromfietser, J. H. V. uit Retranchement. S. liet de doorgang voor de fietser niet vrij en hierdoor ontstond een aanrijding. V. werd hierbij gewond. SLUIS - Aan het Sluise veer is een vrachtwagen van de firma D'h. uit Sluis in de sloot geraakt. De chauffeur, A. B. M. uit Schoondijke kwam in de rechterberm te recht en door krachtig naar links uit te halen belandde hij aan de andere kant in de sloot. TERNEUZEN - De autobe stuurder D. van U. uit Ter neuzen kwam op het kruis punt Guido Gezellestraat/ Alvarezlaan woensdag avond om kwart voor twaalf tegen een lichtmast terecht. Zowel de auto als de licht mast werden zwaar bescha digd. Later bleek dat de be stuurder onder invloed van alcohol verkeerde. TERNEUZEN - Één perso nenauto werd donderdag morgen zwaar beschadigd en één licht bij een botsing op het kruispunt Beethoveri- hof/Beethovenstraat. G.R. uit Terneuzen gaf geen voorrang aan J.C. uit Ter neuzen. De bestuurders ble ven ongedeerd. ZAAMSLAG - De autobe stuurder A.v.d.P. uit Ter neuzen verleende woensdag avond op het kruispunt Axelsestraat/ Molenstraat geen voorrang aan de auto bestuurder G.A.M. uit Zaamslag. De beide auto's liepen aanzienlijke schade op. EIGEN NIEUWSDIENST BURGHSLUIS - Vandaag wordt in het informatiecentrum over de Oosterscheldewerken op het werkeiland Neeltje Jans de honderdduizendste bezoeker van dit' seizoen ver wacht. Dat is een dikke maand eerder dan vorig j aar. Toen werd op 21 augustus de honderdduizendste bezoeker in het informatiecentrum verwelkomd. De belangstelling voor de uitgebreide exposities in het infocentrum en de inte ressante films die er over de Oosterscheldewerken worden getoond, neemt van j aar tot j aar sterk toe. Deze groeiende belangstelling was voor de busonderne ming Zuid-West Nederland, die vanaf Schouwen bussen op Neeltje Jans laat rijden, onlangs aanleiding om de frequen tie van deze dienst aanzienlijk op te voeren. De dienst op Neeltje Jans is thans een van de beste van ZWN. Van een onzer evrslaggevers IJZENDIJKE - De bouw van tien etagewoningen in de Nieuwstraat in IJzendijke is opnieuw bijzonder twijfelach- tig geworden. Op het moment dat B en W van Oostburg dachten aan bezwaren van omwo nenden tegemoet te zijn ge komen, hebben die beden kingen weer de kop op ge stoken. Dat bleek gister avond tijdens de raadsver gadering, waarin brieven aan de orde kwamen van be woners, dorsraad van IJzen dijke en de raadsfractie Dorpsbelangen en Toerisme. Zowel de omwonenden als de dorpsraad handhaven de vanouds bekende bezwaren tegen het bouwplan: het past niet in de omgeving en het heien zou slecht zijn voor de bestaande huizen. Dorpsbe langen en Toerisme haakte erop in met een verzoek aan B en W om nu maar af te zien van etagebouw en ge wone bejaardenhuisjes neer te zetten. In het klaarliggend schrif telijk antwoord reageren B en W zeer verbaasd. De kwestie was volledig door gepraat met de bewoners. In plaats van te heien zou de aannemer boren (tegen ex tra kosten) en de bouwver gunning is inmiddels dan ook verleend. Nu daartegen een AROB-procedure dreigt, komt het hele bouwplan weer op de tocht te staan. Het college vindt dat triest omdat aan de woningen gro te behoefte bestaat en ook de werkgelegenheid is gediend met de bouw. Van een onzer verslaggevers GOES - De gemeenteraad van Goes is gisteravond akkorrd gegaan met de bezuinigingen, die door b en w zijn voorge steld, om het gat van de begroting over 1982 te dichten. Het zijn noodmaatregelen, aldus wethouder J. Dijk graaf, die samen zo'n bespa ring van 8 ton op moeten le veren. Vanuit de raad kwam ove rigens wel wat kritiek op de handelwijze van b en w. Zo merkte VVD-er B. Buurke op, dat het college nu „om ziet in verwondering", in plaats van op de actuele fe- witen in te haken. Hij ver langde een kwartaal over zicht van de stand van de ge meentelijke financiën. Ook zijn collega's van het CDA, de SGP en de PvdA betreurden de noodzaak van de noodmaatregelen, die nu achteraf genomen moeten worden. Burgemeester W. Blanken merkte in dit verband op dat hij het niks vindt om over dit onderwerp „zo cynisch door de raad te worden toege sproken. Het zal de komende jaren nog moeite genoeg kosten om financieel rond te komen", aldus de Goese eer ste burger, die van mening is dat de raad het college meer ruimte moet geven om de fi nanciële bakens te verzetten. Hij beklemtoonde voorts dat er voor 1983 structurele maatregelen noodzakelijk zijn, wil het gemeentebe stuur van Goes gedurende de jaren '80 de verantwoor delijkheid voor het financië le beleid blijven dragen. Bestuursschool De Goese gemeenteraad ging unaniem akkoord met het voorstel van burgemees ter en wethouders om de ge- meenschappelijke regeling inzake de huisvesting van de bestuursschool niet te wijzi gen. Die bepaalt namelijk dat deze onderwijsinstelling in Goes gevestigd is. In ver band met de voorgenomen verhuizing van de bestuurs school naar Kapelle, waar over De Stem reeds eerder meldde, is wijziging van die regeling noodzakelijk. Mevrouw L. Mol (WD) merkte op dat het bestuur lijk handelen van Goes hier „geen schoonheidsprijs ver dient." Het gemeentebestuur had zijn zaken met de be stuursschool veel eerder moeten regelen. Haar me ning werd gedeeld door wet houder J. Roose (onderwijs), die ook lid ts van het dage lijks bestuur van de be stuursschool. Volgens hem heeft dit ech ter ook schuld aan de huidi ge impasse, daaar het dage lijks bestuur verzuimt om informatie (zoals inspraak van docenten en studenten aan het algemeen bestuur door te spelen. Van onze correspondent 1XEL - Traditioneel stond »f tweede dag van de éeuwsvlaamse jeugdtoer in teken van het sport- en Welement. Via toertochten ™°r het Zeeuwsvlaamse konden in de klasse mentsproeven puntjes wor- len verdiend voor het alge meen klassement. De vier jongste catego- "ten, acht-, negen-, tien- en '"jarigen kregen een tocht '/,r het Oostzeeuwsvlaamse 'and voorgeschoteld met een ®gte van zeventig kilome- Een pittig gerecht, mede ?°?r de stevige bries die in at vlakke Zeeuwse land al "W troeven kon uitspelen, f'dwweg een vijftal klasse- "istproeven met fietscross n Axel, gaaibollen in Zuid- doelschieten in West- ®orPe, sjoelen in Zaamslag ■"sur place in Vogelwaarde. categorieën deed de -aal-rode brigade van wie- hereniging Zeeuwsch- 'aanderen het erg goed. ""bert Nijs was de sterkste Me achtjarigen, wat per- tatieven inhoudt op de 'tdzege. Bij de negenjari- ï?n was Jeroen van Hoorn (Ahoy) de sterkste. Johnny van Cadsand en Jean-Pierre Fortrei maakten er een dub bel Zeeuwsvlaams succes van bij de tienjarigen waar eerstgenoemde naar de eer ste plaats van het algemeen klassement opklom. Matty van Reek (Bollenstreek) won bij de elfjarigen. De drie oudste catego rieën, twaalf- dertien- en veertienjarigen trokken naar West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Een tocht van maar liefst 108 kilometer. Ze hadden zes klassements proeven op het programma met een klim van de Molen berg in IJzendijke en het oeroude krulbollen in Bres- kens. Vooral laatstgenoemd onderdeel was voor velen abacadabra en had vrouwe Fortuna een groot aandeel in de vergaarde punten. Bij de veertienjarigen staat John van de Ameele na zijn zege op de tweede dag niets meer in de weg om zijn overwin ning van vorig jaar te her nieuwen. Zijn grootste con current Raymond Meijs werd slechts vijfde. Guido Cuypers won bij de twaalf jarigen met Arjan de Ridder als derde en grootste zege kandidaat. Matty Loyson pakte de meeste punten bij de dertienjarigen, waar de plaatselijke man, Antoin Thoen derde werd. Uitslagen: achtjarigen: 1. Robert Nijs, Zeeuwsch- Vlaanderen, 2. Jelle Over- gaag, WWV, 3. Raymond Schouten, Delta, 4. Johan Klaui, Sparta, 4. Paulien Oorthuis, Sparta; negenjari gen: 1. Jeroen van de Hoorn, Ahoy, 2. Robby Walchen- bach, Delft, 3. Sebastiaan van Duijn, Ahoy, 4. Anouschka van Vlaanderen, Delta, 5. Davy van de Ijssel, Spartaan; tienjarigen: 1. Johnny van Cadsand, Zeeuwsch-Vlaanderen, 2. Jean-Pierre Fortrei, Zeeuwsch-Vlaanderen, 3. Eugène Toussaint Ahoy, 4. Patrick den Reijer, Kam pioen, 5. Raymond Willem- sen, Bergklimmers; elfjari gen: 1. Matty van Reek, Bol lenstreek, 2. Hans Keutjens, Eisden, 3. Theo Scheer, Del ta, 4. Patrick Luchies, Ster, 5. Richard Klerk, Kampioen; twaalfjarigen: 1. Guido Kui pers, Bergklimmers, 2. Eduard Euser, Delta, 3. Ar jan de Ridder, Hoekse Ren ners, 4. Tjoemjan Chang, Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De verbre ding van de weg Groede- Oostburg, jarenlang een heet hangijzer in de Oostburgse gemeentepolitiek, is einde lijk op til. B en W hebben gisteren het omvangrijke werk ge gund aan twee Zeeuws vlaamse aannemers. De eer ste fase wordt uitgevoerd door de aannemingsmaat schappij Zeeuwsch-Vlaan deren b.v in Kloosterzande, de tweede fase door aanne mer De Ruysscher en zn. uit Biervliet. In totaal gaat de wegverbetering ruim twee miljoen gulden kosten. Onderscheiding - De heer A. van Kruyssen heeft een on derscheiding gekregen van de Graauwse Bond van Ouderen. Hij kreeg een speld met oorkonde wegens zijn 25-jarig lidmaatschap. De onderscheiding werd uit gereikt door het raadslid G. Staal. Aanwezig was onder meer ook districtsbestuur der P. Weemaes. Belangstel ling was er genoeg, want de heer Van Kruyssen vierde tegelijk zijn 90-ste verjaar dag. In Zuiddorpe werd het gaaibollen beoefend Spartaan, 5. Peter de Groot, Ahoy; dertienjarigen: 1. Matty Loyson, Eisden, 2. Ronny Frederiks, Ster, 3. Antoin Thoen, Zeeuwsch- Vlaanderen, 4. Martien Kok kelkoren, Bollenstreek, 5. Roger Dolderson, Ster,; veertienjarigen; 1. John van de Ameele, Zeeuwsch- Vlaanderen, 2. Norbert Bo- vens, Heer, 3. Harm Jansen. Delft, 4. Richard Assenberg, Hoekse Renners, 5. Raymond Meijs, Ster. Expositie - Kunstschilder Ko de Jonge uit Vogelwaar de exposeert vrijdag (van daag) en zaterdag in het Poorthuis aan de Clooster- straat in Kloosterzande. Men kan er op beide dagen terecht van 10 tot 20 uur. Ko de Jonge heeft ondermeer schilderijen gemaakt van het Nederlands Hervormde Kerkje in 't Laantje, die als speciale trekpleister dienen. Bezem door

de Stem | 1982 | | pagina 11