e! 6.5( 5 Ml. f 1 z4?°.§ Terlouw als leider van D'66 gewipt Plan-Schouten komt uit op 165000 banen Werk in bouw spectaculair teruggelopen wrttfflf Nieuw salarissysteem in onderwijs mboel bij iorgel! Total loss Buschauffeur rijdt 4te wild' Merijntje VERTROUWELIJK ADVIES SER-COMMISSIE: Stankgolf na explosie in chemiefabriek Rampcijfers Zeeuwse bouw Iran en Irak melden hevige strijd U2E3SE2^B 'Volmachten in Belg ie werpen vruchten af' Sprinter wint berg-etappe A VANDAAG Stuwadoors in felle strijd gewikkeld EG stort zich op veesmokkel Morgen, in Leerlingen en hun ouders mogen meepraten Onmogelijke prijs 1460 OUWEHAND \r~\ Druk verkeer in weekend Windhoos maakt brokken Leden kiezen Ineke Lambers VRIJDAG 16 JUL11982 VAN ZEELAND BINNENLAND BINNEN- BUITENLAND IL Als je geen buitenstaander er voor dat je altijd een zitplaa euken rugleuning s nou echt verantwoord zitten tijl. Zwart gelakt buisframe me sens in wit, d. 169.- schillende motieven en kleurer I.- (per rol) TERGEKKEPftUSÏ meubelstot' 150 cm breed 15 - (per hu u r) TERGEKKE PRUS! ed dag is het een vorstelijke blauw hts is het een al even vorstelijk weepersoons-matras. KNETTERGEKKE PRUS taterdag wordt op de parkeer en eerste lieren van t staat van nde draaiorgel Aieden. Openingstijden 00 uur donderdag 10.00-21.00 ui 00 uur vrijdag 10.00-18.00 ui 00 uur zaterdag 8.00-1700 uU I lets te koop saan te bieden Met een ..kleintje in De Stem neett u absoluut het meeste succes Immers vele tienduizenden Stemlezers/leze- ressen (ruim 6 van de 10) hebben speciale be langstelling voor onze ..kleintjes -rubriek Te koop aangeboden DE STEM te Breda/Bergen op Zoom/Etten-Leur/Goes/ Hulst/ Poster hout/ Roosendaal/ Temeuzen/ VTissingen Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. Losse nummers 0,80 DRIEBERGEN - Het ko mende weekeinde wordt het op vooral de Nederlandse en Westduitse wegen zeer druk met vakantieverkeer. Dat voorspellen de politiever- keerscentrale in Driebergen en de ANWB in Den Haag. Vrijdag beginnen zowel in midden- en noord-Neder land als in de Duitse deel staat Nordrhein-Westfaien de schoolvakanties. Boven dien keren in het weekeinde ook al weer vakantiegan gers naar huis. Gevolg zal zijn dat de Duitse noord- zuidverbindingen erg druk zullen worden. Knelpunten aan de Nederlands-Duitse grens zijn dan de grensover gangen van de A-12(Bergh- autoweg), de A-67 bij Venlo en de A-76 bij Heerlen. Traditioneel komen ook veel Rheinlanders naar de Nederlandse kust op vakan tie, zodat bijvoorbeeld op de route naar Zeeland meer verkeer te verwachten is. Het verkeersaanbod naar België en Frankrijk zal naar verwachting minder groot zijn. Van een onzer verslaggevers RAAMSDONKSVEER Een volledig vernielde ca ravan bleef er gisteren over na een ongeval op de Maas route onder Raamsdonks- veer. Bij dit ongeval raak ten een vrouw en twee kin deren uit Apeldoorn slechts licht gewond. De vrouw verleende, ko mend van de A-27, geen voorrang aan een vracht auto. Ook de personenauto werd zwaar beschadigd. Kleine scholen worden de e Klachten bij BBA vooral van oudere passagiers Van een onzer verslaggevers UTRECHT BREDA - De itads- en streekvervoers- maatschappijen in ons lad gaan hun chauffeurs herscholen in het besturen van een bus. Niet zo zeer in het rijden zélf als wel in de combinatie daarvan met allerlei situaties die span ningen kunnen oproepen. Uit een landelijke en quête van de organisatie van stads- en streekver- voerbedrijf (ESO) blijkt lat passagiers het comfort ia de bus erg belangrijk vinden en dan gaat het vooral om het rijgedrag. Zo blijkt ook dat de bus chauffeur voor nogal wat loudere) passagiers veelal wild rijdt, hij trekt de s te snel op, remt te abrupt af en rijdt schok kend. Daar wil de ESO wat 'andoen. De ESO noemt het op merkelijk dat het rijge drag bovenaan de lijst staat. Andere vormen van comfort (betere verwar- jftag, bredere deuren, loopvloer lager en zonder •Pstapjes en drempels, ®inder treden bij de in stap) komen pas daarna. ESO-woordvoerder: Men rijdt liever in een slechte bus met een góede Jhauffeur, dan omge keerd". Volgens een woordvoer der van de Brabantsche Buurtspoorwegen en btobusdiensten valt het lij de BBA met de klach- !eu over het rijgedrag van chauffeurs nogal mee. Wel klagen oudere passagiers veelal vlugger dan jongere "®gers. Overigens zullen ttk de BBA-chauffeurs "n de herscholing deelne- fflen. .Volgens de ESO valt het "Igedrag te verklaren uit ®e spanningen waaronder le chauffeur zijn werk Boet doen. Er zijn in het "'gelijkse stadsverkeer tad drukke momenten en chauffeur zal in de her- doling worden gecon- i'wteerd met het gevoel tao prikkelbaarheid dat J1» bij klanten kan ont man. TerlAUW! Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De omwenteling in de beloning van leraren en onderwijzers die minister Deetman (onderwijs) wil doorvoeren treft vooral de kleine (plattelands)scholen. Dat blijkt uit de gisteren naar de kamer gestuurde nota herziening onderwijs salarisstructuur (de HOS- nota). gaan dezelfde schalen gelden als in het basisonderwijs, maar op elke acht leraren uit de twee laagste schalen mag er één in een hogere functie worden aangesteld, een zogenaamde kern-of stafdocent. Ook hier heeft het schoolbestuur het recht een eigen promotiebeleid te voeren. Deetman wil met deze be leidswijziging een einde ma ken aan de huidige situatie waarin leerkrachten naar hun bevoegdheidsgraad worden betaald. Door de huidige werkloosheid accep teren steeds meer onder wijsgevenden een baan die minder bevoegdheid vereist, maar toch volledig betaald moet worden. Hun salaris steeg bovendien jaarlijks automatisch totdat op 47-ja rige leeftijd het maximum werd bereikt. Het systeem ongewijzigd laten zou door deze factoren een extra uit gave van 1,2 miljard gulden tot het jaar 2005 betekenen in vergelijking tot de nu be kend gemaakte voornemens. Ook de schoolleiding gaat betaald worden naar de ambtenarenschalen, varië rend van maximaal 4348 gulden voor hoofden van zeer kleine scholen tot maxi maal 8421 voor directeuren van zeer grote scholen in het voortgezet onderwijs. Vervolg op pag. 3 NIJMEGEN/LEEK - Een Windhoos heeft gister avond op diverse plaatsen in ons land toegeslagen. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorge daan. In Nijmegen haalde een windhoos de tent van cir cus TNT omver. De schade is groot. In het Groningse Leek werden ongeveer 40 bomen van hun wortels gerukt. De windhoos was onder deel van een buienfront dat over het Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - D'66 heeft haar partijleider en kandi daat-lijsttrekker Jan Terlouw op een onverwacht harde manier terecht gewezen. Op de definitieve kandida tenlijst voor de komende Ka merverkiezingen neemt Ter- louw de vierde plaats in, na staatssecretaris Ineke Lam bers, fractievoorzitter Laurens Jan Brinkhorst en Tweede Kamerlid Maarten Engwirda. Deze drie kandidaat-ka merleden gaven gisteravond nog een gezamenlijke verkla ring uit, waarin zij stellen dat ze toch het lijsttrekkerschap van Jan Terlouw het „meest voor de hand liggend" achten. Terlouw zelf was gisteravond onbereikbaar. In een andere verklaring wees gisteravond het Hoofd bestuur van D'66 erop, dat de Voor onderwijzers aan ba sisscholen met minder dan acht leerkrachten wordt in 1985 slechts één schaal inge voerd, de laagst mogelijke in het onderwijs. Het maxi mum daarvan is 3786 gulden bruto. Scholen met acht of meer leekrachten krijgen de beschikking over één functie met een hogere schaal die door het schoolbestuur naar eigen inzicht aan een onder wijzer mag worden toege kend. Naarmate de basis school groter wordt zijn er meer functies in een hogere schaal te vergeven. De onderwijsvakbonden, die fel protesteren tegen de ze voornemens vrezen dat het door dit systeem minder aantrekkelijk wordt op een kleine scholen les te geven, waardoor ook bij de ouders het beeld kan ontstaan dat kleine scholen minder te bie den hebben. Bij het voortgezet onder wijs wordt de het nieuwe be loningssysteem al in augus tus 1984 ingevoerd. Hier ZALTBOMMEL (ANP) - Een explosie in de chemische fa briek Zaltbommel heeft donderdagavond omstreeks tien uur een stankgolf in de omgeving veroorzaakt. Vol gens mededelingen van de rijkspolitie is de deksel van een ketel gesprongen. Uit die ketel is vervolgens een nog onbekende gasvormige stof ontsnapt. Het terrein van de fabriek is afgezet. Er deden zich bij de ontploffing geen prsoon- lijke ongelukken voor. Er was geen sprake van brand. De sta nkgolf verspreidde zich in een straal van zeker twintig kilometer. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Binnen vier jaar zal de werkgelegenheid in de bedrijven met 165.000 arbeidsplaatsen kunnen toe nemen. Tegelijkertijd kan het aantal werklozen met 110.000 afnemen. Over tien jaar komen er 325.000 banen meer bij en vermindert de werkloosheid met 215.000. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het aantal werkloze bouwvakkers in Zeeland neemt enorm toe en stijgt sneller dan bet landelijk gemiddelde. Landelijk gezien steeg het aantal werkloze bouwvakkers in één jaar met ruim veertig procent, terwijl dat in Zeeland 46 procent was. Dat blijkt uit cijfers van het ministerie van Volkshuisves ting, die gisteren gepubliceerd werden. Daarin wordt de werkloosheid in maart van dit jaar vergeleken met de werk loosheid in maart vorig jaar. Het aantal bouwvakkers (in de woningbouw) zonder werk in Zeeland steeg met bijna de helft (46 procent) en ligt nu rond de dertienhonderd. Landelijk gezien was de stijging van de werkloosheid 41 procent, zodat er nu bijna tachtigduizend bouwvakkers geen baan hebben. Vervolg in De Stem van Zee land Dit zijn de belangrijkste uitkomsten van het plan van de Tilburgse hoogleraar Schouten. Dat staat in een nog vertrouwelijhk stuk van de commissie Ontwikkeling Nationale Economie, dat de basis vormt voor het advies van de Sociaal Economische Raad (SER). Het plan-Schouten gaat uit van een jaarlijkse globa le inkomensdaling van 2,5% in ruil voor belastingverla ging in een periode van vier jaar. Het advies van de com missie moet eind augustus door de SER worden vastge steld. De commissie geeft er in een aantal varianten voor het door het nieuwe kabinet tot 1985 te voeren sociaal- economisch beleid. Eén variant op het plan Schouten gaat uit van een jaarlijkse inkomensdaling van 5% met belastingverla ging. In deze variant stijgt het aantal banen in vier jaar met 330.000, in tien jaar met 650.000 en de werkloosheid daalt met resp. 220.000 en 430.000. Maar dan zijn ook ingrijpende bezuinigingen op de gemeenschapsuitga ven nodig. De vakbewegingsleden van de SER zijn er nog niet uit voor welke variant moet worden gekozen. De werkgeversleden vin den vergroting van het fi nancieringstekort feitelijk onaanvaardbaar. Zij komen met een eigen variant, dat de lonen jaarlijks 1% matigt en de belastingen voor zowel de werknemers als de werkge vers wat verlaagt. uiuiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiuiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - De hoeveel heid werk in de bouw is nog nooit zo spectaculair gedaald als in 1981. Er was vorig jaar negen tot tien procent min der te doen dan in 1980. Dit staat in „ontwikkelingen in de bouwnijverheid in het derde en vierde kwartaal 1981", dat minister Nypels van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening aan de Tweede Kamer heeft ge stuurd. De belangrijkste oorzaak van deze achteruitgang is volgens de minister de da ling van de produktie in de bouw. Bovendien was er sprake van een meer dan normale stijging van de ar- beidsproduktiviteit. Dat be tekent dat er steeds minder bouwvakkers nodig zijn voor dezelfde portie werk. De stijgende arbeidspro- duktiviteit is onder meer het gevolg van de verschuiving in de bouw van duurdere naar goedkopere woningen. Per 100.000 gulden is voor de bouw van woningwetwonin gen aanzienlijk minder ar beid nodig dan voor huizen in de vrije sector, aldus het rapport. Toenemende werkdruk, selectie van de hardste wer kers door aannemers en het dalende ziekteverzuim zijn andere oorzaken van de stij gende produktiviteit, zegt Nypels. Positief puntje in de situa tie op de arbeidsmarkt is dat het aandeel van de jonge werkloze bouwvakkers in de totale bouwwerkloosheid (100.000) daalt. Volgens mi nister Nypels komt dit voor al doordat de werkloosheid onder schoolverlaters af neemt. Weliswaar zaten in maart van dit jaar 18.500 jongeren in de bouw zonder werk tegen 15.000 een jaar geleden, maar het aantal schoolverlaters in deze groep bedroeg 2200 tegen 4700 vorig jaar juli. In december vorig jaar waren in Noord-Bra bant 18.643 bouwvakarbei ders werkloos. In Zeeland bedroeg dit aantal 1.312. 'llllllllllllllllffllllllflIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIfflllllUlllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllffllffllllflIIIIIIIIUfllllllllllllllllllilllliliilllllllllllllllllllllllllllllIllllllllllllilllllllllllllIIIIIIlllllllllilllilllllf onderlinge afstand tussen de eerste vier Kamerkandidaten „buitengewoon gering" is. Om de kandidatenlijst samen te stellen brachten in totaal 3.270 Democraten hun stem uit. In dat systeem krijgt de hoogste kandidaat steeds 40 punten, de laatste steeds één punt. Een woordvoerder van D'66 beves tigde gisteravond dat er een aanzienlijk „gat" zit tussen Ter louw en de vijfde kandi daat, het zittende Kamerlid Wessel-Tuinstra. De volledige kandidatenlijst geeft overigens nog een flink aantal mutaties te zien ten op zichte van de oude lijst. Zo is Gerrit Mik, zaterdag tegen kandidaat voor Jan Terlouw, van de dertiende naar de acht ste plaats gestegen, en zijn de Kamerleden Schaper en Cot- terell naar onverkiesbare plaatsen verwezen. Ook in kringen van D'66 heette de uitslag van de stem ming onder de D'66-leden gis teravond „uiterst verrassend". Na aanvankelijke problemen rond zijn lijsttrekkerschap leek net de lucht rond Jan Terlouw weer wat opgeklaard. De lijsttrekker van D'66 wordt definitief gekozen op het con gres van deze partij, dat van avond in Amersfoort begint. TEHERAN/ BAGDAD (RTR/AFP/DPA) - De Iraanse invasiemacht heeft donderdag naar eigen zeggen tegenaan vallen van het Iraakse leger afgeslagen en consolideert zijn posities op nog geen tien kilo meter van de Iraakse haven stad Basra. De Iraniërs ontkenden een Iraaks legercommuniqué dat de Iraanse troepen terugge dreven zouden zijn tot over de internationale grens. Zowel Iran als Irak maak ten melding van bloedige ge vechten. Irak voerde ook weer vergeldingsbombardementen uit op steden in West-Iran. Bovendien heeft het een be roep gedaan op de Veiligheids raad een eind aan de strijd te maken. In kringen van de Amerikaanse inlichtingen dienst werd opgemerkt dat de strijd kan uitlopen op de grootste veldslag sinds de tweede wereldoorlog. Volgens Irak zijn er inmid dels 1.004 Iraanse soldaten ge sneuveld. Voorts zouden er 33 tanks, 21 pantserwagens, 22 andere legervoertuigen en 6 kanonnen van Iran zijn ver nietigd. In Teheran zei een mi litaire zegsman dat het Iraan se leger de omstreden Sjatt el- Arab waterweg niet heeft overgestoken. De invasie macht wil de Iraakse haven stad Basra over land bereiken, zo zei hij. i'/.MI.IJ-.M.I.UJ.I.UJ auto-atlas Europa Met deze bon kunt U een nieuwe abonnee aanmelden en Uw H|1H H8|l li BH H H H Hl NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters Postcode/Woonplaats Beftaling f 57,25 kwartaal 19,19 maand Z'N KRANT EERST UCi "Ï4 dagen gratis Aangemeld door Naam Adres Postcode Woonplaats; Premiekeuze Auto-atlas Parker Jotter ess HI BB p— f Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel! sturen naar DeStem, Antwoordnr. 112, 4800 vb Breda. Bellen kan ook; 076-236911. DE Belgische regering meent dat haar economisch herstelbeleid duidelijk vruchten begint af te werpen. Volgens minister van Financiën Willy De Clercq is de groei van de werkeloosheid gestopt, beginnen de bedrijven weer te investeren, ontwikkelt de betalingsbalans zich gunstig dank zij een sterk verhoogde uitvoer en neemt het buitenlands vertrouwen in de Belgische frank zienderogen toe. De Ier Sean Kelly, toch meer sprinter dan klimmer, zegevierde gisteren in de eerste berg-etappe in de Tour de France. De Ier ging na de beklimmingen van de Soulor en de Aubisque in Pau als eerste over de streep. Hij versloeg zijn zeventien mede vluchters in de kopgroep met gemak. Twee stuwadoorsbedrijven in het Vlissingse zijn in een felle concurrentiestrijd gewikkeld. De strijd dreigt Westerschelde BV de kop te kosten. I. I r m\ DE Europese Commisie heeft zich gestort op de toenemende veesmokkel tussen Nederland en België. De leden van de Commissie hebben al een gesprek gehad met de Nederlandse en Belgische douane en hebben hen gevraagd nauw samen te werken bij een onderzoek naar speculatieve handel in vee. VANAF 1 augustus mogen ouders en leerlingen meepraten en soms meebeslissen op school. De wet schrijft voor dat elke school dan een medezeggenschapsraad moet hebben. Hoe gaat dat in de praktijk? Veel vergaderingen en veel papier? Betrokkenen zien ondanks alles toch wel brood in deze „M-raad".

de Stem | 1982 | | pagina 1