flotorcross ii Vlissingen Raadslid 'stal' van gemeente de 4in1 krant" Oostburgs ziekenhuis weert zielzorgers Zes weken cel voor stelende zigeuners Bezetting 4 Onkruitwekte weinig beroering in Kloetinge DE STEM Bij constructie bovenbouw stormvloedkering DE STEM WOENSDAG 7 JULI 1982 T20 PAGINA ZEELAND 1 Directie: Eerst patiënten vragen BURGHSLUIS - Ruim 3 jaar werk voor 100 Zeeuwse en Brabantse betonvaklieden zit er in de bovenbouw van de stormvloedkering, waarmee begin volgend jaar bij Kats op Noord-Beveland wordt gestart. Snelrechtprocedure Boze B en W Aardenburg: 99 99 Programma van bezoek Beatrix Terlouw komt naar CPC Sas ■onder dat hij een naam noemen, zal de positie i Krol waarschijnlijk den overgenomen door nk Rijkaard, die bij Ajax een dergelijke rol wel ictioneert. „Ik wil niet mijn defensie voor de 16 ;erlijn spelen. Dat vereist inzicht van de spelers op die plek staan. Geluk- zie je steeds meer derge- e achterhoedespelers rbreken. In elk geval den zij beter dan de af- jpen tijd het geval is. ge- ;st". Ook op het midden- 1 zullen consequenties den getrokken. „Thijs- Mühren en Peters zijn nidabele spelers. Maar drie opstellen gaat nu maal niet. En noem mij spits in Nederland die istant een goecl seizoen ft doorgemaakt. Er is 1 kritiek op ons geweest de 2-0 nederlaag tegen geland. Maar wat preste- de Engelsen op deze WK, Se Westduitsers. Dat valt i ook erg tegen". 'oor het komend seizoen •ft Rijvers een plan op ta- gelegd om 's woensdags eel mogelijk selectiespe- naar Zeist te laten ko- n. „Ik heb voor onze kwa- :atieduels afgezien van voetballoos weekend, ar moet tegenover staan de spelers eenmaal per ak bij elkaar kunnen ko- n. Ik wil hen zelf regel- tig kunnen zien en er mee inen werken. Als dat niet ilbaar is, houdt het ge- on op". ISSINGEN - Op het se- -permanente circuit in ssingen-oost wordt zon- g 11 juli een voor Zeeland iek motorcrossprogram- afgewerkt, onder auspi- n van de KNMV. In een dstrijd die meetelt voor Nederlands kampioen' >ap, komen dan in actie de ssers in de 250 cc-klasse ernationalen en senioren, eraard kan men rekenen een sterke bezetting. De ite favoriet is ongetwij- i Kees van der Ven uit kei, die ook internatio- al flink aan de weg tim- rt. Zijn grootste concur- iten zijn Benny Wilken, ïer van Nieuwenhof en nk van Mierlo. dSV De Uitlaat in Vlis- gen, die de organsiatie :ft van dit motorfestijn, ïft tevens gezorgd voor i aantrekkelijk bijpro- tmma met nationalen die ij den in de 500 en 125 cc- .sse. lij de 500 cc-ers zijn Ro- d Rietman, Ger-t van jk en Henny Beekmens :er coureurs die een toon- ïgevende rol zullen spe- De 24-jarige Souburger ior van Dommelen mag iter eveneens tot de kans- ibers worden gerekend, juwens ook andere Zeeu- n zoals Peter Sterkenburg •wedorp) en Leo Ovaa tthem) etaleren sterk dit men. 5e Rotterdammer Eddy chel is een van de grote 'orieten bij de nationalen cc. Ook in deze categorie ij den drie Zeeuwen, na- lijk Marcus van Kempen uburg), Bennie Popi* eliskerke) en Kees den kker (Goes). De weds tri]- i aan de Engelandweg in ssingen-oost beginnen om [f een. De training begin1 tien uur 's morgens. ERIKZEE - Ester Goed rt-Schot was tijdens de tionale veteranen kanj- ►enschapen in Zwolle lopen weekeinde weer ap op dreef. Ze wierp de icus 37.98 meter ver, en lam bij het kogelstoten ul> 10.68 meter. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND li VAN ZEELAND Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Geestelijken mogen niet langer zomaar het Sint Antoniusziekenhuis in Oostburg binnenlopen om een praatje te maken met neke parochianen. De West- eeeuwsvlaamse pastores en dominees moeten voortaan eerst aan de hoofverpleeg- kundige vragen of de patiënt wel prijs stelt op hun bezoek. Het Oostburgs ziekenhuis neemt deze maatregel om- dat, zo staat te lezen in een brief van verpleegkundig directrice mevrouw Elias aan alle West-Zeeuws- vlaamse zielzorgers, „het ziekenbezoek van de pasto res en dominees niet voor al le patiënten op de gewenste manier verloopt". Pastoor F. Buysse uit IJ- zendijke vindt het schrijven van 'St-Antonius' wat over dreven en bracht dat afgelo pen zondag ook onder aan dacht van zijn parochianen. Gisteren zei hij desgevraagd. „Het was niet mijn bedoe ling om een rel te veroorza ken maar ik bezoek al der tien jaar lang elke zondag middag zieken uit Hoofd plaat en IJzendijke. Dat zijn vaak mensen die ik door en door ken. Het is tegen die achtergrond dat ik op de brief reageer". Hij toont alle begrip als hij zegt: „Ik kan me voorstellen dat niet iedereen gediend is van ons bezoek maar dat kan de patient zelf zeggen. Als ze helemaal gemakkelijk willen zijn dan vullen ze bij opname 'geen godsdienst' in. Maar ik vind het toch een kwalijke zaak dat wij eerst de hoofdverpleegkundige moeten gaan zoeken, die er op zondag meestal nog niet is ook. Laten we niet moei lijk doen". Het Oostburgse ziekenhuis kan binnenkort een uit spraak van het pastorescon vent verwachten. Dit college beraadt zich binnenkort over de brief. „Tenslotte be zoeken we de mensen niet om ons op te dringen maar om van dienst te zijn", aldus pastoor Buysse. En fijntjes voegt hij eraan toe. „Het zie kenhuis heet St-Antonius. Dat Sint slaat toch duidelijk op een RK identiteit". Zeker drie jaar werk voor 100 bouwvakkers Dos bouw, de combinatie van 6 aannemers die de pij- lerdam in de monding van de Qosterschelde bouwt, heeft onlangs met de aanne mers-giganten Ballast en Volker-Stevin een contract gesloten voor het huren van het terrein bij Kats, waar Dosbouw de bovenbouw van de Stromvloedkering wil gaan prefabriceren. Huur en inrichting van dat terrein kosten circa 9 miljoen gulden. Op dit terrein zijn destijds de betonnen elementen voor de Zeelandbrug door Ballast en Volker-Stevin, die samen Bouwcombinatie Kats vormden, en die nu deel uit maken van Dosbouw, ver vaardigd. Dosbouw wil er de beton nen onderdelen maken voor weg over de stormvloed kering en elementen waar aan de hydraulische cylin ders voor de schuiven van de pijlerdam worden bevestigd. De weg-elementen zijn 45 meter lang. Men heeft er 63 nodig. 100 miljoen het contract voor deze bouwerij, waarmee in totaal circa 100 miljoen gulden is gemoeid, wordt begin vol gendjaar getekend. het ligt in de bedoeling van Dosbouw om zoveel mo gelijk eigen vaklieden, die nu onder meer aan de pijler werken, maar welke bouw een aflopende zaak is, bij de prefabricatie van het boven stuk van de stormvloedke ring in te schakelen, ook zal een 20 a 30-tal werknemers van de combinatie Kats voor deze miljoenenklus worden ingezet. Mogelijk zal Dosbouw ook een beroep doen op Zeeuwse en Brabantse vaklieden, die eerder aan de stormvloedke ring hebben gebouwd, maar ontslagen moesten worden toen er geen werk meer voor hen was. Overigens staat er bij Dosbouw nog een grote klus op het programma: direct na de bouwvakvakantie wordt begonnen met de fabricage van de 63 onderdorpelbalken van de stormvloedkering. Daarvoor is een man of 60 nodig, die Dosbouw uit de eigen gelederen wil recrute- ren. De vervaardiging van deze dorpelbalken, die tot medio '85 duurt, kost even eens circa 100 miljoen gul den. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Voor de Politierechter te Middelburg werd gisteren een snelrecht- procedure afgewikkeld te- drie zigeuners (twee bouwen en een man), die 'orige week bij Breskens "erden aangehouden op verdenking van diefstal uit woningen te Kuitaart en wdenburg. De twee zigeu nerinnen kregen zes weken terwijl de man werd "Osgesproken wegens ge- gd-OD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren jTerneuzen, Hulst en Goes. J issen en telefoonnum- op pagina 2. "Wactle keuzen: Rein van der (editie-chef), Jan Jan- JMpIv. chef), Frank Dey, de Schipper, Cor de (foto), Ton Koomen Wort). Hulst: Henk Postma, ™9ène Verstraeten. Goes: van Berkel, Ans van S, Co Meertens. ^rvlcepunten Boekh. Passage, Pas- -J13, 01155-1208. Kloos- «'tande: mevr. Neve, W. ,le*anderstr. 4, 01148-2250. Wvertentle-expl. "specteur Zeeland: C. Me- ""i Privé 01150-95839. brek aan bewijs. Een vierde verdachte zal vanwege haar leeftijd voor de kinderrech ter moeten verschijnen. Het viertal, afkomstig uit Polen en geen woord Neder lands sprekend, was op 25 juni per auto in Zeeuwsch- Vlaanderen aangekomen. Bij het huis van de familie Dankaart in Kuitaart (ge meente Hontenisse) had men aangebeld en om een glaasje water gevraagd. Terwijl twee van de drie vrouwen de aandacht afleiden had de derde kans gezien de slaap kamer binnen te glippen en driehonderd gulden achter over te drukken. Vandaar was de tocht naar Aardenburg gegaan, waar men zich met een valse sleutel toegang had ver schaft tot de woning van C.. van Houten. In het huis wer den sieraden, zoals ringen, halskettingen en een horlo ge, aangetroffen en meege nomen. De buit werd ver borgen in de dubbele bodem van een mand. Officier van justie mr. J. van Marion sprak gisteren van een „georganiseerde strooptocht met een ingestu deerde werkwijze". Hij eiste tegen alle drie de verdachten acht weken cel, waarvan twee weken voorwaardelijk. Politierechter mr. Verstegen was echter van oordeel dat er in het geval van de man nelijke verdachte, de 31-ja- rige A.G., te weinig bewijs materiaal voorhanden was om tot een veroordeling over. te gaan. j Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - B en W van Aardenburg zijn woe dend op raadslid Herman van Rie. Deze heeft volgens het college wederrechtelijk gebruik gemaakt van brief papier (met het gemeente wapen) en de copiëermachi- ne van de gemeente. Er zouden, zonder toe stemming van het college of de de gemeentesecretaris, minstens honderd copieën zijn gemaakt van een notitie over „Beleidsafspraken 1982-1986", van PvdA, D'66 en WD in Aardenburg. Dat blijkt uit de gepeperde brief die B en W gisteravond nog lieten bezorgen bij alle raadsleden. Het gewraakte epistel waarvan de klandestine co pieën zijn gemaakt, is onder- De Onkruitleden worden afgevoerd Van een onzer verslaggevers KLOETINGE - „Ze moes ten die lui naar Siberië brengen, stelletje oproer kraaiers." Zo luidde het niet malse commentaar van een Kloetingenaar naar aan leiding van de bezetting door leden van de aktie- groep 'Onkruit' van de bunker van Kloetinge, waar het provinciaal mili tair commando van de landmacht is gevestigd. Deze bezetting had heel wat ongewone aktiviteit van marechaussee, land macht en politie tot gevolg. Rondom de bunker zelf krioelde het van de geüni formeerde lieden. De Stem-verslaggeef- ster, die naar de smaak van een van de soldaten te dicht bij het betonnen bouwwerk kwam, kreeg laconiek een geweer in de maagstreek geduwd en werd bars gesommeerd om terug te keren. Verder heerste er rust rondom de bunker, die af en toe verstoord werd door krakende politiezenders en ijsberende „schildwach ten" van de marechaussee, die niet veel meer te doen hadden dan af en toe wat kinderen weg te sturen. Journalisten en andere be langstellenden kregen op hun vragen niets anders te horen als „wij weten het niet". De Kloetingenaren ble ven dan ook tamelijk on bewogen onder het gebeu ren. Was aanvankelijk de belangstelling nog rede lijk, na verloop van tijd gingen de mensen zoetjes aan naar huis toe. De reacties op de bezet ting varieerden van „flau wekul allemaal", „ze moesten die jongeren eenst goed aan het werk zetten" tot „net goed, dan gebeurt er tenminste nog eens wat" en „zo komt er een einde aan die geheimzinnig heid". Een omstander wist zelfs te vertellen dat de voorbereidingen voor deze actie wel zo'n drie weken in beslag hadden geno men: „je zag steeds maar zo'n stel van die opgescho ten jongeren door de strui ken sluipen, in bomen klimmen en zo. Ook zag je ze met meetlatten in de weer" De acties rondom de bunker zijn eerst opge merkt door omwonenden. Zij bemerkte gisternacht namelijk vuur bij de bun ker. De ijlings gealarmeer de Goese politie ontdekte toen dat leden van „On kruit" zich toegang tot de bunker hadden verschaft door een deur plat te bran den. De bezette bunker werd intensief bewaakt door marechaussee en landmacht. tekend door Dick van Heyst (PvdA) en Wim Westphal (D'66). De notitie is, met het verzoek om een reactie, ver zonden aan alle fracties in de nieuw verkozen Aarden- burgse gemeenteraad. Door gebruik te maken van papier en apparatuur van de gemeente is volgens B en W de misleidende in druk gewekt dat het stuk af komstig is van het gemeen tebestuur. „Door ons is daar aan niet meegewerkt. Inte gendeel", schrijft het college echter, het wijst er ook op dat de twee ondertekenaars van de brief particulieren zijn, en geen lid van de ge meenteraad, „die daarmee politieke bedoelingen had den". Het collece is zeker van zinn zaak: „meerdere perso nen hebben geconstateerd dat het raadslid H. van Rie clandestien de copiëerma- chine en papier van de ge meente heeft gebruikt". In de gisteren verzonden brief aan alle raadsleden laten B en W nog in het midden of ze verere stappen zullen onder nemen tegen raadslid Van Rie. Het lijkt overigens geen toeval dat een dergelijk con flict zich juist rond zijn per soon afspeelt. Eedenaar van Rie (sins enige tijd lid van D'66, voorheen onafhanke lijk raadslid) heeft in de af gelopen jaren menigmaal in de clinch gelegen met het college. Daarbij schuwde hij beroepszaken tot bij de Raad van State, en de daarmee ge paard gaan de publiciteit niet. Dat alles tot grote er gernis van B en W, die dan ook hun kans grijpen om nu terug te slaan. EIGEN NIEUWSDIENST DEN HAAG - Gisteren is het programma gereed gekomen van het informele werkbe zoek, dat koningin Beatrix en prins Claus op woensdag 25 augustus aan de Ooster- schelde-werken zullen bren gen. Koningin en prins arrive ren om 09.30 uur per helicop ter op het werkeiland 'Neeltje Jans', vervolgens gaan zij naar de excursie- zaal van Rijkswaterstaat op dit werkeiland, waar tekst en uitleg wordt gegeven. Per bus en- of schip -al naar gelang er tijd is- wordt daarna een bezoek gebracht aan de bouwputten, waar de 66 pijlers voor de storm vloedkering worden ver vaardigd, aan het hefschip „Ostrea" en de mattenfa- briek. Om 11.30 uur eindigt het werkbezoek. Minister Zeevalking van Verkeer en Waterstaat en de secretaris-generaal van dat ministerie, P.C. de Man, zul len tegenwoordig zijn. Van de zijde van Rijkswaterstaat zullen onder meer aanwezig zijn Ir. J. van Dixhoorn, di recteur-generaal, en Ir. H/ Engel, hoofd van de Delta dienst. Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - Minister Terlouw van economische zaken komt op maandag 19 juli naar Sas van Gent. Bij het maisverwerkende be drijf CPC zal hij een nieuwe krachtcentrale in gebruik stellen. Het is geen toeval dat Ter louw daarvoor is uitgeno digd, want de installatie is een typisch staaltje van de door de minister zo bejubel de innovatie. Niet alleen dekt de centrale volledig de energiebehoefte van CPC, er is zelfs een overschot en dat wordt geleverd aan de PZEM. 1

de Stem | 1982 | | pagina 11