59.- 59.- 50.- >T BIJ: Politie graaft plastic emmer met sieraden op ERKSTER Oosterhouter verdacht van drughandel aangehouden Uitzonderingspositie van ambtenaren is niet heilig ORTING Buit diefstal Bergen op Zoom terecht Massale stroom klachten tegen nieuwe huurverhoging verwacht Ondergang Tilburgsche Hypotheekbank: Merijntje Aanslag op moskee in Roosendaal VANDAAG Zeevaiking: Baalhoekkanaal hoeft niet zo D'66 voor loonstop Mitterrand zetvijand de voet dwars België ligt eruit Morgen in Wat wordt de auto van de toekomst? I Hun nachtelijke spitwerk bleef aanvankelijk zonder [resultaat, maar toen in de vToege morgen een graafma- chine van de landmacht werd [ingezet, kwam na vijf minu- ten een grijze plastic vuilnis- zak bloot. G NHOEVE" WRIJVINGEN SISTER TERNEUZEN Jacht op muskusrat succesvol: 141.000 opgeruimd BREDA/TILBURG - Houders van niet op naam gestelde pandbrieven van de Tiburgsche Hypotheekbank zijn hun geld kwijt. Cocaïnelijn FRISVERS EN VROLIJK DE GRAAF IN COMMISSIE: Benzinebommen VRIJDAG 2 JUL11982 VAN ZEELAND BINNENLAND BINNEN- BUITENLAND j# Stem-lezers on -lezerossen kijken week in week uit in de ,,Kleintj©s"-rubrieken. Dat zijn elke dag vele tienduizenden mensen. Het moet dan wel heel raar lopen als juist uw „kleintje" niet zou worden gelezen. DE STEM IKantoren te Breda/Bergen op Zoom/Etten-Leur/Goes/ Hulst/Oosterhout/Roosendaal/Terneuzen/Vlissingen i Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. Losse nummers 0,80 Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM - De buit van de sieradendiefstal, in april in Bergen op |Zoom gepleegd, is terecht. Gistermor- I jen vond de politie op een bedrijfster- I rein in Gemert in een plastic emmer I gnder de grond vijfentwintig kilo sie- I iaden met een geschatte verkoopwaar- de van ongeveer één miljoen gulden. De buit lag vlakbij een hondenhok tussen I het schroot van een dumphandel aan de I Oudestraat en werd mede op aanwijzing I van de 21- jarige John van de B. uit Gemert I ontdekt. Die bekende woens dagavond laat dat hij de buit [vande diefstal, die eind april vorig jaar plaatsvond, bij thuis had begraven. [Dinsdag leverde een gelijk- g in Rotterdam en Ge- mert uitgevoerde overrompe- vngsactie, zoals gemeld, wel |drie arrestaties op, maar toen gde men er, ondanks een bekentenis van de 20-jarige [Rotterdammer I. O, nog niet i de buit boven water te brengen. Woensdagnacht deden re- I chercheurs van de gemeente- I politie van Bergen op Zoom I tn manschappen van de Ko- ninklijke Marechausse de zoekactie dunnetjes over. [Emmer Uit die zak kwam een witte plastic emmer tevoorschijn net daarin honderden gouden, [doublé en zilveren oorbellen, ringen, schakelarmbanden, bangers en uurwerken. Aan de d van de computerlij st van de als vermist opgegeven sie- raden is de politie gistermid- begonnen aan een inven- I tarisatie van de vele honder- I den stukken. Vandaag worden de jongste verdachten I. O. en J. van de B. [voorgeleid aan de militair- uditeur in Arnhem. De even- I eens aangehouden vader van [de laatste verdachte, wordt voorgeleid aan de officier van [Justitie. Hij wordt ervan ver- Jacht te hebben meegeholpen bij het verbergen van de juwe- I len. EVEN graaien in de berg met pronk stukken is wel erg verleidelijk. EEN PLASTIC emmer vol met sieraden. Er zat zelfs een deksel op. Degeleiding van: sport, reativiteit, voorlezen, to- ontspanning met onze n kleine gasten. 01172-1428 tie-inrichting H. Spaenhove Reparatie van en klh. in 9 jto's. .,h awacht, Het Zand 26. Cafec Sas van Gent, Zandstra3 itbedrijf. Kanaalweg 88. Internat epvaartbedrijf met het Oostburg, Oprit 1 Dam®- jf en verkoop van dameSK uyze, Koewacht, Molens® rood- en banketbezorgw n Miranda, Terneuzen, Schoonheidsverzorging5 Tan een onzer verslaggevers BREDA/GOES - De huur- 'Iviescommissies in Goes en B'eda verwachten in de ko mende weken een massale Broom bezwaren tegen de kr 1 juli aangekondigde «ui-verhogingen. Huurders JR West-Brabant en Zee- »nd protesteren daarmee fegen die verhogingen met 4, 5 of zelfs tien procent op de huurprijs. Uitgegaan wordt [•a een toename van 20 tot procent ten opzichte van '°rig jaar. Op 1 juli vorig namen de échten al ruim met de toe ten opzichte van Overigens kan nu nog ta juist beeld over de toe name van het aantal klach ten worden gegeven. In de komende zes weken kunnen huurders hun klachten de poneren bij de verhuurder die zich daarmee vervolgens richt tot de huuradviescom missie. De huuradviescommissie in Breda (voor de ressorten Breda en Tilburg) verwacht dit jaar een duizendtal meer klachten te moeten behan delen. Goes (voor de ressor- Van onze redactie binnenland DELFT - Vorig jaar zijn in Nederland 141.000 muskusratten gevangen tegen 115.000 het jaar daarvoor. In 1979 werden 113.000 van deze ongeveer 60 centi meter lange vegetariërs onschadelijk gemaakt, maar in 1976 bedroeg dat aantal nog maar 62.000. De eerste vier maan den van dit jaar legden ruim 50.000 muskusrat ten het tegen de jagers af. Toch wil de explo sieve toeneming in 1981 van het aantal gevan gen muskusratten niet zeggen dat hun aantal levende soortgenoten ook enorm is toegeno men: de jacht is erg ge ïntensiveerd. Vorig jaar maakten ongeveer 140 muskusrattenvangers jacht op dit dier dat een gevaar vormt voor de waterkeringswerken in Nederland. Daarnaast jaagden ook nog eens 177 premiejagers op de rat, wat hen 5 gulden per stuk oplevert. Het jaar daarvoor werd de muskusrat bejaagd door slechts 100 vangers en een gelijk aantal premiejagers. Pandbrieven 'Tilburgsche' waardeloos Van onze redactie binnenland Als vandaag de Breda se rechtbank een of meer bewindvoerders aanwijst om de zaken van deze bij na failliete hypotheek bank af te wikkelen, kun nen crediteuren met te goeden op naam rekenen op maximaal 30.000 gul den. Deze crediteuren vallen onder een garantieregeling. Hypotheekhouders zullen geen nadelige gevolgen on dervinden. De Nederlandsche Bank vroeg gisteren de Bredase rechtbank een "noodrege- ling" voor de Tilburgsche in Van een onzer verslaggevers ALMELO - De rechtbank van Almelo heeft voor voorlopig dertig dagen de gevangenhouding gelast van J.M. uit Oosterhout, die verdacht wordt van han del in hard drugs. ten Zeeland en West-Bra bant) dat vorig jaar al 80 procent meer klachten be handelde gaat dit jaar uit van 60 tot 70 procent meer klachten. Het ministerie van volks huisvesting en ruimtelijke ordening meent dat met na me de onduidelijkheid over de verschillende percentages van de verhoging zal bijdra gen tot de toename van het aantal bezwaren. Een speciaal recherche team in Nijverdal is door de officier van justitie belast met het onderzoek naar grootscheepse narcoticahan- del. Dat onderzoek is nog niet afgerond, maar heeft volgens officier van justitie mr. B. van Riemsdijk in Al melo reeds tot meer aanhou dingen en gevangenhoudin gen van verdachten uit het hele land geleid. Mr. van Riemsdijk wil over de vorderingen van het onderzoek nog geen medede lingen doen. „Ik wil in dit stadium het onderzoek niet frustreren." De Oosterhouter M. zou daadwerkelijk hebben deel genomen aan een amfetami nen-transactie van meer dan honderdduizend gulden. De Almelose officier van justitie wil op de aard der verdenkingen niet verder ingaan, doch geeft toe, dat 'het onderzoek gericht is op zeer zware vormen van cri minaliteit'. Mr. van Riemsdijk wil evenmin zeggen, of hij in de ze zaak in Oosterhout of om geving nog meer arrestaties verwacht. J.M. uit Oosterhout werd ruim een week geleden op verzoek van het recherche team in Nijverdal (gemeen tepolitie van Hellendoorn met assistentie van recher cheurs van de rijkspolitie) thuis aangehouden en ver volgens overgedragen. Voor geleiding voor de rechter commissaris resulteerde eerst in zes dagen inbewa ringstelling, waarna voorge leiding voor de volle recht bank van Almelo leidde tot dertig dagen gevangenhou ding. De Rotterdamse politie heeft een cocaïnelijn vanuit Co lombia opgerold. Er zijn tien arrestaties verricht. De lijn heeft jarenlang vanuit Bo gota gefunctioneerd. (ADVERTENTIE) „de bloementafel van Breda" '«Meistraat 33, Breda, tel. 076-148849 De Graaf: daar word je ambte naar van W aparte regelingen voor de ambtenaren. Overigens, zei hij, is het minister Rood van Binnenlandse Zaken die een derge lijke zaak moet behandelen. De kamercommissie zet het overleg met de minister eind augustus voort. De Graaf beloofde bij die gelegenheid wat modellen mee te brengen die de weg kunnen aangeven waarlangs de herzie ning van het stelsel van sociale zeker heid zich zou kunnen bewegen. Uit de betogen van de Kamerleden proefde hij - zoals dat ook bij de sociale partners het geval was - een voorkeur voor het zoge naamde 'vangnetsysteem', dat de vroe- Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister De Graaf vindt dat er reden is om na te gaan of de uit zonderingspositie van de ambtenaar in ons stelsel van sociale zekerheid nog wel gerechtvaardigd is. Tijdens een eerste, oriënterende be spreking van de notitie „Herziening van het stelsel van sociale zekerheid" met de vaste kamercommissie van Sociale Za ken zei de minister dat het hem vooral te doen is om materiële gelijkheid. Het gaat niet zozeer om het veranderen van de lllflllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllll gere PvdA-staatssecretaris Dales als een van de alternatieven in de door haar op gestelde notitie had aangegeven. Regelingen, gebaseerd op de mini- mumbehoeftefunctie, vormen daarin het vangnet. Pas wanneer gezien vanuit de loondervingsfunctie geen uitkerings rechten meer bestaan, de uitkeringsduur is verstreken of het uitkeringsniveau ge toetst aan het sociaal minimum onvol doende is, wordt het vangnet in werking gesteld. Dit stelsel kan, volgens De Graaf, heel goed samengaan met de na te streven individualisering van het so ciale zekerheidstelsel. werking te stellen, omdat pogingen de bank over te ne men zijn mislukt. Dat is een soort uitstel van betaling totdat alsnog een oplossing is gevonden voor de moei lijkheden of de bank failliet wordt verklaard. De taak van de bewinds- voerder(s) is de nadelen van surséance of faillissement voor de crediteuren zoveel mogelijk te beperken. In de wet is een garantieregeling opgenomen voor tegoeden van particulieren. De rege ling voorziet in de garantie voor op naam gestelde schuldvorderingen tot maxi maal 30.000 gulden per credi teur. Het benodigde bedrag wordt omgeslagen op de overige kredietinstellingen. De Tilburgsche had eind vo rig jaar ruim 386 miljoen gulden aan onderhandse le ningen opgenomen bij insti tutionele beleggers. Waardeloos Pandbrieven die niet op naam zijn gesteld zijn van deze regeling uitgesloten en worden waardeloos. Mensen die deze waardepapieren be zitten, zijn in feite hun geld kwijt. Aan het eind van 1981 stond er bij het publiek voor ruim 283 miljoen gulden aan pandbrieven van de Til burgsche uit. Er is in het verleden veel zwart geld in pandbrieven-aan-toonder gestoken. De Tilbursche Hypotheek bank is de vierde in grootte van de vier Nederlandse Hy potheekbanken. Het aande lenkapitaal bedraagt 14,4 miljoen gulden. De balans per eind 1981 meldt 694 mil joen gulden aan opgenomen gelden, waaronder 25 op de beurs genoteerde pandbrie ven. Diverse schulden be dragen 93 miljoen gulden, terwijl de bank bij de andere drie hypotheekbanken voor 18 miljoen in het krijt staat. Een woordvoerder van de Nederlandsche Bank wijst er op, dat er voor de credi teuren met tegoeden op naam mogelijk toch nog meer "in zit". Hij wijst op het faillissement van de American Bank, vorig jaar, waarbij de bewindvoerders er in slaagden voor elke cre diteur 30 procent van het te goed te vergoeden. De andere banken vrezen vooral een psychologisch na delig effect voor de markt. Op pagina 3: Tilburgsche Hypotheekbank valt toch door vangnet llflIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllDlJJlilllJlllllllllllllllllllllillllllllK den later nog een paar ben zinebommen ontdekt. Die waren niet in brand geraakt. De moskee wordt zowel door Turken als door Ma rokkanen gebruikt. Normaal is er 's avonds na half twaalf niemand meer. Nu houden de moslems in het kader van de Ramadan ook 's nachts gebedsdiensten. Daarom waren er nog Marokkanen in het gebouw toen de voor deur vlam vatte. Wie de aanslag op de mos kee heeft gepleegd is verre van duidelijk. De heer Sen- gul, beheerder van de mos- kee, kan zich niet voorstellen waarom iemand dit gedaan zou hebben. De verhoudin gen onder de groepen bui tenlanders die van de mos kee gebruik maken, zijn vol gens hem goed. Waar hij de oorzaak van de aanslag moet zoeken, weet hij niet. Hij verkeert daarmee in dezelf de situatie als de politie in Roosendaal. lilllllllllllillllltHiillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Van een onzer verslaggevers ROOSENDAAL - In de nacht van woensdag op don derdag is met benzinebom men een aanslag gepleegd op de moskee aan de Buijs Bal lotstraat te Roosendaal. Op dat moment was er nog een gebedsdienst in de moskee aan de gang. Door een van de benzine bommen - flessen benzine met lappen erin - raakte de voordeur in brand. Het vuur werd door de deelnemers aan de gebedsdienst zelf ont dekt en snel geblust. Aan de zijkant van het gebouw wer- Met deze bon kunt U een nieuwe abonnee aanmelden en Uw welverdiende premie kiezen NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters Adres: cy Postcode/Woonplaats: ft Betaling: 57,25 kwartaal 19,19 maand de nieuwe a wmïïS3lilIiïZ3MS 14 DAGEN GRATIS Aangemeld door Naam: Adres Postcode Woonplaats: PremiekeuzeAuto-atlas Parker Jotter Balansfiguur Thermometer Deze bon in open enveloppezonder postzegelsturen naar De Stem, Antwoordnr. 112, 4800 MB Breda. Bellen kan ook076-236911 Minister Zeevaiking ziet het Baalhoekkanaal niet meer zo zitten. Hij heeft daarbij de indruk dat de Belgen niet meer zo hard aan de totstandkoming van het kanaal trekken. De Democraten '66 hebben zich in hun verkiezingsprogramma uitgesproken voor een loonstop gedurende 4 jaar. Tegelijk moeten de belastingen dan omlaag. President Mitterrand is doodsbang voor Parijs' burgemeester Chirac. Om diens herverkiezing te dwarsbomen heeft hij Parijs opgedeeld in twintig zelfstandige gemeenten. België is dapper ten onder gegaan. In een moedig gestreden voetbalgevecht hebben de Belgen gisteravond met 1-0 verloren van Rusland. Noord-ieriand en Oostenrijk deelden de punten door met 2-2 gelijk te spelen. Hoe gaat de auto van de toekomst er uit zien? Over een paar jaar wordt er ai druk gebruik gemaakt van autocomputers en nemen de chips naast ons plaats op de voorbank. Tegen het jaar 2000 verschijnen de uiterst zuinige, aërodynamische auto's op de weg. Een interview met een top-ontwerper. Om 17.05 uur zenden Nederland 1 en België 2 de wedstrijd Brazilië-Argentinië rechtstreeks uit. Nederland doet dat met commentaar van Theo Reitsma en Evert ten Napel en België laat Rik de Saedëleer aan het woord. Om 20.10 uur levert België 2 samenvattingen van Rusland- Beigië (gisteren gespeeld) en Brazilië-Argentinië. Op Nederland 2 worden om 20.45 uur de doelpunten uit deze laatste wedstrijd getoond. Om 20.50 uur is de wedstrijd Spanje tegen West-Duitsland direct te volgen op Nederland 2 (commentaar van Hans Kraay en Hugo Walker) en België 2 (commentaar van Ivan Sonck). In de ochtenduren, van 10.23 tot 12.10 uur, zendt Duitsland 1 nog een overzicht uit van de gisteren gespeelde wedstrijden. r i

de Stem | 1982 | | pagina 1