A. Schieman wint wedvlucht uit Rouen Staten achter •flexibeler gebruik geld voor economie Dl JOU PLAATSELIJK NIEUWS Eerste paal voor twintig woningwetwoningen in Sas Buitenland! DINSDAG 29 JUNI 1982> VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 3 Compiègne «politierapport Twee jongens vernielen 100 graven SLUISKIL - De Nederlandse Stikstof Maat schappij (NSM) in Sluiskil blijft groeien. In het afgelopen jaar is het personeelsbestand met 33 werknemers uitgebreid. In totaal werden 95 nieuwe personeelsleden aangenomen. 3 miljoen voor kade Terneuzen Hulster minireten wonnen eerste prijs W eekendbeurs in Vismijn examens Burgerlijke stand Kanaalzone Groede Hoek Kloosterzande Sluiskil Sas van Gent Sluis Westdorpe Terneuzen GESLAAGDE SCHOOL SPORTDAG IJZENDIJKE Uitgaan in Zeeland DINSDAG 29 JUN119 jDe Nederlandse tele- visiekij kers hebben I jarenlang voor een dubbeltje op de eerste rij gezeten. Niet alleen is onze omroepbijdra ge een van de laagste van Europa, maar omdat we in zo'n klein landje wonen, kunnen we allerlei buiten- I landse zenders ont- I vangen. Gratis. Bin- Jnenkort is dat waar- I schij nlij k voorbij Kijker beslist Vele duizt Doe óók mee aan het Cij Voor maar f 1,50 Van onze duivensportmedewerker ZAAMSLAG - De postdui venvereniging Eendracht Maakt Macht te Terneuzen hield met 177 duiven een wedvlucht vanuit Rouen. 1. A. Schieman (1617,5 mpm), 2 en 3. D. Deurwaarder, 4. J. van de Graal, 5. J. de Jonge, 6. W. van Hoeve, 7. A. van Hoeve, 8. De Mul-Haers, 9. P. Zeges, 10. L. den Hamer. Voorwaarts te Zaamslag- veer, 128 duiven, 1588 mpm: 1. F. Scheele, 2 en 4. H. de Feijter, 3 en 6. M. Scheele, 5. D. en G. Bareman, 7 en 8. J. van Cadsand, 9 en 10. J. de Feijter Pzoon. De Reisduif te Breskens, 81 duiven, 1560 mpm: 1. Y. Verstraeten, 2,4 en 6. J. Ek- kenbus, 3. mevrouw Simpe laar, 5. H. Simpelaar en zoon, 7 en 10. F. Scheele en zoon, 8. R. Versavel, 9. J. Ras. Vriendenkring te 's-Hee- renhoek, 130 oude duiven, 1318 mpm: 1,3,8 en 10. P. Rijk, 2 en 5. H. Jansen, 4. P. de Vos, 6. C. Raas, 7. Sj. van Eij ke ren, 9. P. van de Waart. De Uiver te 's-Heer Arendskerke, 162 duiven, 1331 mpm: 1. L. Goedegebu- re, 2 en 9. Joh. Poelman, 3,4 en 8. D. Rijk, 5. J. Polderman, 6.C. Steenhard, 7. E. Poel man, 10. J. van Maldegem. Overvliegers te Ovezande, 85 duiven, 1380 mpm: 1 en 4. P. Oele, 2 en 8. J. Kartan en zoon, 3. J. Rentmeester, 5. C. Rentmeester, 6. Doene- Westdorp, 7 en 10. Joh. Rent meester, 9. Kieviet-Vaes. CC Zuid-West-Beveland, 114 jonge duiven, 1285 mpm: 1. A. Smol, Borsele; 2 en 5. Sj. van Eij keren, 's-Heeren- hoek; 3 en 4. D. Rijk, Hein- kenszand: 6. A. Driedijk, 7. P. Pieters, beiden Lewedorp; 8. G. Verbaert, 's-Heerenhoek; 9. P. Driedijk, 10. J. Polfliet, beiden Lewedorp. Met 519 oude duiven, 1380,75 mpm: 1. P. Oele, Oudelande; 2 en 10, C. Hermes, Lewedorp; 3. L. Goedegebure, 's-Heer Arendskerke; 4. G. van Strien, Wolphaartsdijk; 5 en 8. M. Ars, Lewedorp; 6. Joh. Poelman, 's-Heer Arends kerke; 7. D. Rijk, Heinkens- zand; 9. P. Rijk, 's-Heeren- hoek. NSM blijft groeien TERNEUZEN - In de nacht van zondag op maandag werd uit een contrainer van Dethon aan de mr. F.J. Haarmanweg 1500 kilogram afval aluminium gestolen. Om op het terrein te komen vernielden de dieven de af rastering over een lengte van ongeveer 2,5 meter. GOES - Een personenauto bestuurd door J. J. V. H. uit Goes is in de Voorstad door een glazen pui van een speel- automatenhal gereden. De man wilde zijn auto parke ren toen zijn voet van het rempedaal gleed. De auto schoot op het trottoir en door de glazen pui. De bestuurder kwam met de schrik vrij, zijn auto liep aanzienlijke materiële schade op en de pui was aan diggelen. SEROOSKERKE - Twee jongens (twaalf en veertien jaar) uit Serooskerke hebben in de nacht van zondag op maandag op de begraaf plaats van het dorp honderd graven vernield. Deze bekentenis hebben zij maandag bij de politie af gelegd. De schade beloopt tienduizenden guldens. Op de begraafplaats wa ren vele zerken omgegooid en ook aan de beplanting waren vernielingen aange richt. Van een onzer verslaggevers Daarmee wordt de trend van 1980, toen 55 mensen de weg naar de fabriek in Sluiskil vonden, voortgezet. Bij de NSM werken nu 1209 mensen. Dit staat te lezen in het so ciaal jaarverslag 1981 van het bedrijf. De gestage groei is vooral te danken aan een aantal investeringen die de NSM de afgelopen jaren deed. Daaronder valt de bouw van een nieuwe am- moniakfabriek waarmee een bedrag van 400 miljoen gul den is gemoeid. Ook wordt genoemd een energiebespa- ringsprojekt, de verlenging van de kade, de uitbreiding en modernisering van het researchlaboratorium en de uitbreiding van de afdeling informatica. Er werden ook minder brokken gemaakt. Het aan tal ongevallen daalde van 33 in 1980 tot 18 in het verslag jaar, terwijl ook het ziekte verzuim een daling te zien gaf. Toch blijft het ziekte verzuim een zorgelijke fak- tor. Reden om de slapende commissie ziekteverzuim nieuw leven in te blazen. Dat de NSM hoog staat aangeschreven blijkt uit het aantal sollicitanten dat het afgelopen jaar probeerde bij de kunstmestmaker binnen te komen. Niet minder dan vijfhonderd mensen rea geerden van buitenaf. Intern werd er ook druk gesollici teerd, 275 brieven tegen 205 in 1980. Deze ontwikkeling hangt nauw samen met het zuiver verloop, dat zijn me dewerkers die op eigen ver zoek ontslag nemen. In 1980 gaven nog 47 mensen hun baantje eraan bij de NSM, vorig jaar was dit al veel minder, 22. Volgens de direc tie is dit niet enkel te wijten aan de slechte situatie op de arbeidsmarkt: „Anderzijds wijst dit erop dat medewer kers zich goed voelen bij de NSM en geloven in de toe komst van ons bedrijf". Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De provincie Zeeland wil de rijks middelen ter stimulering van de economische bedrij vigheid flexibeler gaan gebruiken. Tijdens de verga dering van de statencommissie voor economische za ken bleek dat de verschillende fracties het daar met elkaar nu redelijk over eens zijn. Men wil de rijksgelden ten behoeve van zogenaamd voorwaardenscheppend be leid niet alleen meer voor de infrastructuur (havenac commodatie, wegen ed) kun nen gebruiken, maar ook voor meer rechtstreekse ac tiviteiten ter stimulering van de werkgelegenheid. De nieuwe CDA-gedepu- teerde R. Barbé (Economi sche Zaken) gaat erachter aan om te bekijken in hoe verre het ministerie daartoe ruimte open laat. Daarmee wordt tegemoet gekomen aan pleidooien die al langere tijd, met name vanuit PvdA en D'66, naar voren werden gebracht. De gedeputeerde kwam verder met het bericht dat het ministerie waarschijn lijk 3 miljoen extra op tafel legt om tussen 1982 en 1986 werkzaamheden aan de Ter- neuzense Zevenaarkade mo gelijk te maken. De statencommissie ging akkoord met het lijstje werkzaamheden, dat dit jaar in aanmerking komt voor uitvoering met rijksgelden voor „voorwaardenschep pend beleid". Dat het daarbij nog wel voornamelijk om werkzaamheden ten behoe ve van de infrastructuur gaat nam men voor lief om dat de zaak voor dit jaar toch niet meer terug te draaien is. Er is voor dit jaar 5,9 miljoen beschikbaar. Het geld wordt ondermeer ge bruikt voor een verbinding tussen de rotonde Driewegen en de Hamannweg in Ter- neuzen, de ontsluiting van bedrijfsterreinen in Goes, de aanpassing van het indus trieterrein Deltahoek te Breskens en sanering van bedrijfsterrein in Borssele. Van een onzer verslaggevers HULST - Het Hulster mini- rettenpeloton De Vossen heeft zaterdag de eerste prijs in de wacht gesleept tijdens het zesde Vlissingse Majo- -ettenfestival. De Hulster meisjes kamen uit in de leeftijdscategorie van 8 tot 12 jaar en kregen van de driekoppige jury het hoogste puntenaantal. Dat leverde hen een wisselbeker op. Vorig jaar ging deze tro fee naar Den Haag, maar nu zal hij voor een jaartje naar de Reijnaertstad verhuizen. De Hulster miniretten moesten het in hun categorie opnemen tegen tien andere korpsen. Van onze correspondent BRESKENS - Gedurende het weekend werd in Bres kens voor het eerst een weekendbeurs gehouden in de bovenzaal van de Vis mijn. Deze beurs werd geor ganiseerd door de winke liersvereniging Ons Belang uit Breskens. Wethouder Thomaes opende vrijdagavond deze beurs en kon reeds bij de opening een behoorlijk aan tal bezoekers verwelkomen. Een algemene indruk van de Breskense middenstands- beurs was dat deze uiterst zorgvuldig en gezellig was ingericht. f Wat door het publiek ten zeerste werd gewaardeerd was dat de weekend beurs werd opgeluisterd door een legendarische imitator van Dorus die tevens versnape ringen uitdeelde aan de jeugd. Zondagavond werd zelfs de vij duizendste bezoekers verwelkomd en dat was de heer Huigh met zijn verloof de uit Schoondijke. OOSTBURG - Technische School voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen: Motorvoertuigentechniek: A/B-ni veau: C. van de Bossche, Groede; M. Buysse, H. de Dobbelaere, bei den IJzendijke; R. Christiaansen, Breskens; H. Cornelissen, T. Du- sarduyn, beiden Biervliet; F. van Hal, Eede; H. Jansen, F. Verstraete, beiden Sluis; C. Poissonnier, Wa terlandkerkje; M. Verploeg, Aar denburg. B-niveau: E. Baecke, F. de Krijger, F. Veldkamp, R. Ver- saevel, allen Aardenburg; M. de Blok, M. Riemens, beiden Biervliet; C. Buize, J. Hoogstad, A. Kareis, P. Porreij C. Vastenhout, Breskens; R. van den Bunder, Groede; F. Calon, Hoofdplaat; L. Feijaerts, Buggen- hout; M. Goethals, P. van Vooren, beiden St. Kruis; I. Luteyn, Nieuw- vliet; P. Verstraete, Eede. C-ni- veau: W. de Caluwé, St. Kruis; G. Gerritsen, Schoondijke; R. Her mans, R. Speelier, beiden Sluis; J. Heyboer, Aardenburg; I. Nortier, Oostburg; D. de Pooter, M. Ver meulen, F. Verstraeten, allen IJ zendijke; A. Verhage, A. Versprille, beiden Breskens; A. Vonhout, Bier vliet. Mechanische Techniek: A/B-ni- veau: R. Allaart, Retranchement; I. van de Broecke, Breskens; R. De- vinck, Sluis; A. Deij, Groede; R. In- gels, Biervliet; C. van der Slikke, IJzendijke. B-niveau: H. de Back, Cadzand; G. Bécude, Breskens; E. de Bree, Sluis; C. Buzeyn, Aarden- burg; O. van Quekelberghe, H. Verduyn, beiden Groede; E. de Smet, IJzendijke; A. Spanhaak, Oostburg; I. van de Walle, Schoon dijke; J. Weststrate, Philippine. C-niveau: M. Beun, B. Otte, beiden Biervliet; F. Houdersteijn, Nieuw- vliet. Bouwtechniek: A/B-niveau: J. Fe- nijn, Nieuwvliet; J. van Houte, Breskens; M. de Paauw, Biervliet. B-niveau: R. Dieleman, Philippine; J. van Gennip, F. de Muijnck, C. van de Sande, allen IJzendijke; H. Gijs, F. Stokkerman, beiden Oost burg; R. Mercy, Aardenburg; E. Oskam, Waterlandkerkje; P. Puyenbroek, Biervliet; P. van Queckelberghe, R. van Queckel- berghe, D. de Vreeze, allen Eede; F. Steurrijs, N. Verherbrugge, beiden Schoondijke; J. Vermeulen, W. Versprille, beiden Breskens; V. van Veen, Zuidzande. C-niveau: E. Blondeel, Eede; M. Datthijn, Sluis; J. Groosman, IJzendijke; J. van Lare, Oostburg. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiji G. Vioen werkt de eerste paal de Zeeuwse klei in. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Met enig feestelijk vertoon heeft mr. G. Vioen, voor de wo ningbouwvereniging Sas van Gent/ Vooruit de eerste paal geslagen die de aanzet moet worden voor de bouw van twintig woningwetwoningen aan de Europalaan in Sas van Gent. Hij deed dat in aanwezighied van het voltallig woningbouwbestuur, aanne mer, architekt en gemeentelijke verte genwoordigers. Enig feestelijk vertoon was volgens voorzitter Vioen wel op zijn plaats, omdat dit het eerste nieuwbouw project is wat het vernieuwde bestuur realiseert. De voorbereidingen voor dit plannetje hebben totaal twee jaar ge vergd en daar zette de woningbouwvoor- zitter wel enige kanttekeningen bijom dat de gemeente Sas van Gent eerst on derhandelde met een „vreemde" bouw vereniging uit het noorden des lands. G. Vioen: „Zodra we dat hoorden heb ben we een beroep gedaan op de Sasse gemeenteraad en gelukkig niet vruchte loos". De twintig wooneenheden aan de Europalaan in twee bouwlagen zijn be stemd voor zgn. kleine huishoudens en worden gebouwd door aannemer Ver- naeve uit Sas van Gent, terwijl voor de architectuur tekent architectenbureau van Driessche en Bolssens uit Hulst. De stichtingskosten bedragen zo'n an derhalf miljoen gulden en verder hoopt men dat over negen maanden de eerste woning zal opgeleverd worden. Behoefte is er in Sas van Gent in ieder geval ge noeg, want momenteel liggen er bij de bouwvereniging meer dan tweehonderd aanvragen voor een woning. ^iiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiR Geboren: Anoeska, dv I. van Houcke en C. Jansen, Sluis kil; Cornelis, zv J. den Ha mer en J. Lensen, Zaamslag; Mario, zv M. van Doeselaar en M. Persijn, Terneuzen; Haike, dv J. Faas en E. 'Brouwer, Zaamslag; Sander, zv J. Post en E. Beckers, Ter neuzen; Ivan, zv J. de Pooter en Ch. de Meijer, Terneuzen; Hanneke, zv A. Vis en E. Knol, Axel; Ernst, zv R. Smit en P. Kaijser, Terneuzen; Sabrina, dv C. Bracke en Ch. van Keckhoven, Sluiskil; Peter, zv P. Konings en M. Hillen. Terneuzen; Jelle, zv M. Hiemstra en J. Bakker, Terneuzen; Janneke, dv R. Blom en J. den Hamer, Ter neuzen. Getrouwd: Arend Goe- seije, 26 en F. Wisse, 31 te Terneuzen; Willem Koster, 28 en Dina Timmer, 24 te Terneuzen; Henricus van der Vloet, 24 en Marijke Bracke, 23 te Sluiskil; Paul Goethals, 34 en Neeltje van Aken, 34 te Terneuzen; Fre- dericus de Reus, 23 en Aeria- na Hittes, 20 te Terneuzen; Mare Simoens, 24 en Johan na Reinhoud, 20 te Sas van Gent; Alexander Boeltjes, 21 en Ferdinanda Westphaal, 26 te Zaamslag; Abraham van Overdulve, 23 en Cornelia van Houdt, 21 te Terneuzen. Overleden: Adrianus Lau- ret, 89, Sas van Gent; Marti- nus van der Meer, 73, Ter neuzen; Jacoba Doorns, 53, ev R. de Betue, Terneuzen; Daniël van den Berg. 73, Hoek; Jan Florus, 83, Zaam slag; Menke Weserdijk, 83,. wed v J. Leujes, Sas vn Gent; Janneke Dieleman, 35, ev J. Duerinck, Axel. VVV - Onlangs heeft de VVV Groede vijf wandel- en fietsroutes uitgebracht, die allemaal beginnen in Groe de bij het VVV-kantoor. Zij lopen eveneens door de buurgemeenten Nieuwvliet en Breskens. De kaarten worden verkocht a ƒ0,75 per stuk en zijn zowel voor de eigen bevolking als voor de toeristen bestemd. Hengelen - De hengelaars vereniging Sport en Genoe gen te Hoek hield voor leden een hengel wedstrijd. Gevist werd op de tweede kreek na bij het zogenaamde eiland. De vangsten waren slecht. Winnares werd Annet Strij- donck met 145 punten. J. van Drongelen werd tweede met 90 punten en A. Strijdonck derde met 80 punten, allen te Sluiskil. Excursie - In tegenstelling tot wat we eerder meldden maken de Hontenisser ge meenteraadsleden de jaar lijkse excursie door de ge meente dit jaar niet per luxe touring-car, maar met eigen vervoer. Dit uit bezuini gingsoverwegingen. Jeugdmiddag - De jongste leden van tennisvereniging Sluiskil hebben een aantal proeven afgelegd voor het diploma bal- of slagvaar digheid van de KNLTB. Aan 23 junioren werd na afloop het diploma uitgereikt. De middag was een afsluiting van een aantal maanden jeugdbegeleiding iedere woensdagmiddag. Tijdens deze begeleiding werden de kinderen op speelse manier vertrouwd gemaakt met tennis. Lidy de Bruijn, Mar- giet den Exter, Lidy Fer- mont, Lies Doeselaar en Ed ward Bleyenberg hebben deze cursus aan de tennis sers gegeven. Concert - Harmonie De Ver- eenigde Vrienden geeft vrij dag 2 juli een concert op de kiosk in het park. Dit avondconcert is het derde optreden dit jaar op de kiosk en het bestuur hoopt daar mee de kiosk weer wat meer in de muzikale belangstel ling te brengen. Het optre den staat onder leiding van Johan de Witte en begint om kwart voor acht. Op het pro gramma staat naast de tra ditionele werken ook een aantal werken uit het zoge naamde populaire genre en wie de Sasse harmonie kent, weet nu al dat het optreden van een hoog gehalte zal zijn. Wafelactie - Zoals bekend wil het drum- en majoret- tenkorps De Arno's nieuwe uniformen. Zaterdag is daarvoor de eerste aanzet gegeven in de vorm van een wafelactie. Veel van die lek kernijen werden in West- dorpe, Sluiskil, Philippine en Sas van Gent aan de man gebracht. Hiervoor was een Belgische wafelbakker aan getrokken, die zaterdag niet minder dan 250 kg bloem, 85 kg boter en ontelbare eieren en melk heeft verwerkt voor in totaal 3100 wafels. Hier door kon penningmeesteres mevrouw Coby Gras al een behoorlijk bedrag storten in het speciale uniformen fonds. Expositie - De Belgische kunstschilder Frans Bakker uit Den Haan aan Zee houdt van zaterdag 3 tot en met 18 juli een expositie van zijn werken in de Raadskelder van het Sluise stadhuis. De tentoonstelling wordt zater dag om 18 uur officieel ge opend door loco-burgemees ter J. du Fossé. De expositie is op werkdagen geopend van 10 tot 12.30 en van 14 tot 18 uur. Op zondag van 10 tot 13 en van 15 tot 18 uur. Schoolreis - Reeds tien jaar lang trekken de leerlingen van de zesde klas van de rk basisschool St. Jan, ter af- iluitign van hun lagere schooltijd, voor een drie daagse schoolreis naar Ma- redsous in de Belgische Ar dennen. Onder "leiding van het hoofd van de school de heer A. Bukkens, bijgestaan door zijn echtgenote, chef kok Eddy Champion en en kele ouders als begeleiders, wordt verbleven in de tot een soort jeugd ver blijf ver bouwde watermolen Le Moulin. Pastoor drs. M. Janssen maakt zich elk jaar speciaal een dag vrij om naar Maredsous te trekken en zijn bijdrage te leveren door een aangepaste eucha ristieviering. Afgelopen week was het de tiende keer en bij de terugkomst van de leerlingen, de leiding en de begeleiders in Sluis, werden zij speciaal welkom geheten door het schoolbestuur met een cadeau- en bloemenhul de. Braderie - Op verzoek van diverse deelnemers aan de zo succesvol verlopen bra derie 1982, heeft het actie comité Hier is Sluis, die deze braderie organiseert, reeds een bijeenkomst belegd ter voorbereiding van de brade rie 1983. Dan wordt namelijk het tweede lustrum gevierd en men wil daar weer iets bijzonders van maken. De bijeenkomst is donderdag 1 juli om 20.30 uur in café-res taurant Het Wapen van Sluis. Het is niet onmogelijk dat dit Sluisse feest vijf da gen zal gaan duren in plaats van drie dagen, zoals in de laatste twee jaar het geval was. De Koeters - De carnavals vereniging De Koeters richt dinsdag 6 juli een gaaibol- ling in op het terrein bij Het Oude Raedhuys. Aan deze kermisbolling zijn mooie prijzen verbonden. De deel nemers kunnen zich vanaf negen uur laten inschrijven, waarna om tien uur de eer ste ronde begint. Lawi Ebbel - In het vereni gingsgebouw Concordia hield De Bruine Rabbelaar een muzikale avond. Veel jonge muziekliefhebbers waren naar Westdorpe ge komen om de Belgische for matie Lawi Ebbel aan het werk te zien. Naast een aan tal bekende stukken brach ten de muzikanten ook en kele eigen nummers ten ge hore. Expo - In Artikof (School- weg 4) houdt Henny van der Klis van 26 juni tot 27 juli een tentoonstelling van haar werken in constructie reliëf. Recreatieschap - Het alge meen bestuur van het re creatieschap De Braakman komt woensdag 30 juni bij een in het kantoorgebouw van het recreatiecentrum. De vergadering begint om 17.00 uur. Van onze correspondent IJZENDIJKE - De leerlin gen van de RK lagere school St. Jozef te Hoofdplaat en de RK lagere school Molenbol- werk te IJzendijke op het gemeentelijk sportveld te IJzendijke een geslaagde sportdag achter de rug. De leerlingen van klas 3 tot en met klas 6 hebben 's morgens onder meer zwem men, balgooien, hardlopen en een hindernisbaan afge werkt, De middag stond ver der in het teken van slagbal. Dank zij het goede weer en de uitstekende organisatie kan men terugzien op een geslaagde dag. GOES Grand- 20 u. The genius. Museum voor Zuid- en Noord-Beveland, Singelstr. 13- „Van scherf tot pot", re cente opgravingen in de ge meente Goes. Geop. di. t/m zat. 10-12 u. en 13.30-17 u. (tot 29 sept.). HULST Koning van Engeland- 20 u. Le professionnel, 12 j. 20.15 u. Stripes, a.l. 20. u. Chariots of fire, a.l. 20.15 u. Een wellustig vrouwtje, 18 j. KLOOSTERZANDE De Reizende Man- 13.30 u. Schieting voor bejaarden. MIDDELBURG Citytheater- 20 u. Stripes a.l. Nieuwe Kerk- 20 u. Orgel concert: Bram Beekman. OOSTBURG Ledeltheater- 20 u. Een plek je om lief te hebben, 18 j. TERNEUZEN Luxortheater - 20 u. Le pro- fessionel, 12 j. 20 u. Azen zijn troef, a.l. VLISSINGEN Alhambra I- 20 u. Les uns et les autres. Alhambra" II- 20 u. A nous deux. Door Wim Kuipers De Hoge Raad heeft vorig jaar herfst namelijk uitge sproken dat kabelexploitan ten afzonderlijk auteurs rechten moeten betalen. Over enkele weken doet het hoofdstedelijk gerechtshof uitspraak in een proefproces over deze kwestie. „Ik acht de kans dat dat auteursrecht er komt minstens 95%" zegt Hans Jacobs, directeur van KTV Amsterdam, verreweg het grootste vaderlandse ka belnet. Dat kan forse conse quenties hebben. Hans Ja cobs: „Ik kan me voorstellen dat daarom in de toekomst kabelexploitanten moeten besluiten: we geven de Duit se zenders niet meer door. Omdat de kijkers er niet ex tra voor willen betalen." De Duitse omroepen heb ben reeds geprotesteerd te gen het zonder enige toe stemming overnemen van hun kostbare series, „en ze zullen zeker proberen geld los te krijgen" meent Jacobs. Ze hebben daadwerkelijk schade van onze kabelnet ten. Nederlandse omroepen betalen namelijk minder dan het internationaal over eengekomen bedrag voor de veelbekeken Duitse Krimi's, omdat - zo redeneren ze - half Nederland die Krimi's ai via de kabel of recht streeks gezien heeft. Gaan de Duitsers niet akkoord met dat lagere bod, dan verkopen ze helemaal geen Derricks en Tatorts meer aan Neder land, dreigen de omroepen. Zo eenvoudig ligt dat. Het auteursrechtenbureau Buma/Stemra meent overi gens dat de kabelkijkers wel wat over hebben voor hun buitenlandse programma's. Uit een in opdracht van de Buma ingesteld onderzoek blijkt dat kabelabonnees die momenteel weinig klachten hebben over de hoogte van het maandbedrag, gemid deld nog een 30% meer kwijt willen zijn. Onder meer voor buitenlandse programma's. Dat geldt echter voorname lijk voor mensen die nu on geveer een tientje betalen. Wie meer betaalt, heeft min der behoefte aan uitbreiding van het kijkgenot. De Buma vindt verder dat het aanbod op de kabel niet langer door de exploitanten bepaald moet worden, maar door de abonnees. In Den Haag, waar steeds meer ge- FRANKFURT (ANP)- De Westduitse psychoa nalyticus Alexander Mit- scherlich is zaterdag op 74-jarige leeftijd in Frankfurt overleden. Dat is vernomen van het Sig- mund-Freud-Institut in Frankfurt, waarvan hij tot 1976 directeur was. Mitscherlich is vooral bekend geworden door de boeken waarin hij met behulp van psychoanaly tische methoden de situa-

de Stem | 1982 | | pagina 12