S ZO VOL Argentijnen geven zich over na gesprek bevelhebbers Windcentrale mogelijk in West-Brabant In notedop de oceaan over Oliekoek op het Zeeuwse strand AARDBEIEN EN VARKENSLEVER Problemen rond subsidies voor premie-A-woningen VANDAAG GEEN RADIO EN TV Benzine vijf cent duurder 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Geld voor auto van de baas aftrekken van WW-uitkering de 4 in 1 krant" III Wereldomroep als alternatief Merijntje DE STEM VANDAAG Onrust bij De Schelde Nieuw Iniddel tegen leukeniie PLO vraagt om staakt het vuren Kees Brusse en de Nederlandse emotietoosheid Koopmans op doping betrapt WK op TV AG 14 JUN11982 VACANTIE AAN' Tussen 12 uur 's middags en 12 uur 's nachts: Halve kilo aardbeien, Varkenslever, Advies aan kabinet: DINSDAdl 15 JUNI 1Ö82 VAN BINNENLAND BUITENLAND slaggever finale van de WK- ilederland de wereld- niet zo groot als gis- oernooi om de Cham- e geschiedenis van de ines in het Wagener- ïd plaatsen die daar- aren binnen een uur nduizend mensen bij aren. men zijn, zo bleek uit en dat het bondsbu- poorten van het Wa- s duidelijk. Honder- 3 dwaalden rond de og een kaart te kun- brak er een opstootje supporters die naar er aan te pas komen 'oor de tweehonderd iciaal vanuit Londen avorieten in actie te i gaan uitlopen. Hoc- rgen wist voor deze irten te voorschijn te steld werden om hun den worden, end mensen het toer- r financieel is uitge- is ruimschoots over- dat de vele toeschou- ;n gezorgd. internationale pers iet toernooi gekozen. :ede plaats. lavies werden topsco- ten. De derde plaats aal scoorde. i Kunt u met een gerust hart via De Stem doen meteen ..Kleintje" onder de rubriek ..Vakantie". Immers vele tienduizenden Stern-lezers en lezeressen (vier van elke tien) zeggen bijzondere belangstelling te hebben voor deze specifieke Kleintjes'- rubriek DE STEM Lntoren te Breda/Bergen op Zoom/Etten-Leur/Goes/ Hulst/Oosterhout/Roosendaal/Terneuzen/Vlissingen Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. Losse nummers 0,80 ■hhiih i Van onze rtv-redactie Tussen 12 uur vanmiddag en 12 uur 's nachts is er vandaag, met uitzondering van enkele nieuwsuitzendingen, door een staking bij de omroepen niets te zien of te beluisteren op de Ne derlandse radio en televisie. Dit hebben vertegenwoordi gers van de NOS-top, het ANP, het NOS-journaal en de vak bonden besloten. Wél uitgezon den worden op de televisie op Nederland 2 om 18.50 uur het jeugdjournaal en verder om 20.00 uur en om 23.30 uur de ge bruikelijke journaaluitzendin gen op het tweede net. Wat betreft de radio is het de bedoeling dat alleen via Hilver sum 1 op de „normale" uren steeds een nieuwsuitzending plaatsvindt. Hilversum 2, 3 en 4 zullen dan gedurende de staking helemaal stilliggen. De regiona le omroepen hebben er gister avond echter voor gepleit dat de nieuwsuitzendingen niet op Hil versum 1 maar op Hilversum 3 plaatsvinden. Daarover was gis teravond laat nog geen duide lijkheid. In ieder geval zendt de ROZ om 18.00 uur via Hilversum 3 haar nieuwsprogramma uit. Het KRO-radioprogramma Ratel, het enige op de Hilver- sumse zenders dat vandaag midden in de uitzending onder broken zal worden, besteedt aandacht aan de staking. In de studio zal een vakbondsbestuur der over de achtergronden van de actie praten, terwijl luiste raars de gelegenheid krijgen rechtstreeks in de uitzending op een en ander te reageren. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM-Radio Nederland Wereldomroep zal, omroepsta- king of niet, haar uitzendingen vandaag normaal door laten gaan. Dat was maandagmiddag in het Hilversumse hoofdkwar tier van de Wereldomroep, in de schaduw van de televisietoren op het platgelegde NOS-complex, de stellige overtuiging. Een interne bespreking, of en in welke mate meegedaan zou worden aan de Hilversumse sta kingsacties, werd uiterst matig bezocht, de stakingsbereidheid bleek laag. Toch werd de moge lijkheid om te staken openge houden. De Wereldomroep werkt ge heel autonoom, op eigen kracht. De acties van de NÜS-technici hoeven daar dus geen gevolgen te hebben. Eventuele stakingsacties zouden een solidariteitskarakter dragen. In principe zendt Radio Nederland de normale program ma's uit, zonder aanpassing: om half tien, half elf, half twaalf, half een en na half zes en 's avonds een uitgebreid nieuws overzicht, een overzicht van wat de dagbladen presenteren, het weerpraatje van Jan Pelleboer voor Nederland en Europa en de verdere, (vooral in de ochtendu ren op Europa gerichte) uitge breidere verslaggeving van Ne derlandse onderwerpen. De Wereldomroep kan zo een (beperkt) alternatief zijn voor de - op de nieuwsbulletins na - zwijgende nationale zenders. Iedereen met een radio met rede lijke korte golfband kan ook in ons land Radio Nederland We reldomroep ontvangen op de 49 meter-cirkelband, via de fre quenties 5,955 en 6,045 MHz. Eventueel is ook op de 25 meter band (11,930 MHz) ons 'vakantie- Hilversum-Vijf via de korte golf te beluisteren. HI Port Stanley valt Van onze redactie buitenland [WASHINGTON/LONDEN - Het Argentijnse [leger op de Falkland-eilanden heeft zich over- Igegeven. De Engelse premier Margaret Thatcher deelde gis teravond mee, dat de witte vlag boven Port Stanley vappert en dat de onderhandelingen over de afwik keling van de overgave gaande zijn. Zij bevestigde daarmee de I eerdere mededeling van I functionarissen van het [Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat het [Argentijnse garnizoen zich [gisteravond heeft overgege- I ven. [Bestand Een verslaggever van de I BBC in Buenos Aires be- Irichtte, dat er een bestand [was overeengekomen om de [Argentijnse bevelhebber ge degenheid te geven met zijn [regering over een eventuele overgave te spreken. Het bericht uit Washing ton, gebaseerd op meldingen [van de CIA, kwam enkele [momenten nadat de BBC [melding had gemaakt van [een gesprek tussen beide [commandanten. De BBC meldde vanuit [Buenos Aires een staakt- Set-vuren, maar dat werd [niet meteen door het Britse [ministerie van Defensie be- I vestigd. Een woordvoerder [van Defensie die om com- mentaar werd gevraagd, verklaarde „Het lijkt on waarschijnlijk. De situatie is op het ogenblik erg verward. In het laatste bericht dat wij kregen werd gemeld dat de Britse troepen snel bezig waren op te rukken naar Port Stanley." Hij voegde er later wel aan toe, dat alle Britse commendanten de be voegdheid hebben de over gave van een tegenstander te accepteren. Vanuit Buenos Aires werd evenwel eerder gemeld dat volgens hooggeplaatste mili taire zegslieden de Argen tijnse opperbevelhebber in Stanley, brigade-generaal Mario Benlain Menendez, een persoonlijke ontmoeting had gehad met de Britse op perbevelhebber generaal- majoor Jeremy Moore. Eerder werd bekend ge maakt dat Britse troepen er in waren geslaagd om de Ar gentijnen op de vlucht te ja gen. De vluchtende Argen tijnen werden achtervolgd door de straten van Port Stanley, aldus zegslieden van het Engelse ministerie van Defensie. Dat gebeurde, nadat twee bataljons Schotse gardisten en paratroepen met onder steuning van vliegtuigen en een vlooteenheid het heuvel achtig gebied ten westen van Port Stanley hadden ver overd. Van een onzer verslaggevers |®ERtruiDENBERG - Enkele weken geleden is Poor de SEP (samenwerkende elekrticiteitsproducen- |,eh) besloten tot de bouw van een windcentrale met leen vermogen van 10 megawatt. ■rd), 12. J Janissen (Den 2h), 13. E de Waal (Middel- g), 14. J Nieuwkoop (Roosen- 1), 15. J van Trijp (Putte), ytdewilligen (Kruisland), IJ- eijs (Oud-Gastel), 18. R van latten (Breda), 19. L Suyker- k (Nispen), 20. J Koevoets denbosch) uwelingen: 1. F van de Leuj, Dsendaal) 40 km in 58.22, 2. t cermans (Zevenbergen), o.* nken (Roosendaal), 4. Th AK" mans (Nieuw Vossemeer), g an Kuyk (Oudenbosch), 6. mans (Oud-Gastel), 7. M Stë" is (Zundert), 8. E Koevoets it Willebrord), 9. A van o? deloof (Etten-Leur), 10. gman (Fijnaart), 11. T Ti"1' •mans (Hoogerheide), 12- uters (Zundert), 13. M Hereu' s (Etten-Leur), 14. R van RU" (Hoeven), 15. M Vervaag sschenhoofd), 16. J FrlÜ?nt naart), 17. A de Bruijn (bin lebrord), 18. J Mol (Breda), H Oomen (Etten-Leur), 20- ;enberg (Terheijden). De centrale zal bestaan uit «windturbines die elk een [vermogen hebben van 400 [Wh. De turbines zullen to rens hebben van 50 meter :!)°g en wieken van 25 me lt». Het plan vergt een in- estering van 50 tot 60 mil- |)oeh gulden, waarin het mi- isterie van Economische I 'en de helft zal bijdragen. Als het nu zonnebrand olie was... De windcentrale vergt een oppervlakte van naar schat ting 100 ha. De plaats ervan is nog niet bepaald, maar het ligt voor de hand, dat de kuststreek gezien de wind het gunstigste is. Volgens PNEM-directeur ir.J. van Rooy, die hiervan maandag ochtend mededeling deed, wordt daarbij gedacht aan Friesland of aan de kop van Noord-Holland. "Maar ook West-Brabant is niet hele maal uitgesloten". De aanwezigheid van de windturbines sluit niet uit, dat de grond waarop het energiepark komt tevens ge bruikt wordt voor landbouw of veeteelt. De betekenis van de toekomstige centrale met zijn vermogen van 10 MW voor de totale elektrici- teitsproduktie in ons land wordt duidelijk als men weet, dat alleen al de nieuwe Amer 8-centrale van de PNEM, die vorig jaar is ge opend, een netto vermogen heeft van 645 MW. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De maxi mumprijs van superbenzine gaat met ingang van woens dag met vijf cent omhoog en komt daarmee op 183,6 cent per liter. Normale benzine wordt vier cent duurder en gaat 178 cent kosten, terwijl tweetakt eveneens door een verhoging van vier cent op 192 cent per liter komt. Diesel en petro leum gaat 1,2 cent inclusief btw in prijs omhoog en huis brandolie een cent exclusief btw. De prijzen van stooko lie en LPG veranderen niet. Dit heeft het ministerie van Economische Zaken maan dag bekendgemaakt.j Per 1 juli wil minister Terlouw van Economische Zaken geen maximumprij zen voor aardolieprodukten meer vaststellen, zodat de prijzen worden vrijgelaten. DIT PIEPKLEINE scheepje, nog geen drie meter lang, is voor de ko mende weken de behui zing voor ene meneer Dunlop. De Amerikaan wil in dit bootje van eigen ontwerp de Atlan tische Oceaan oversteken naar Engeland. Hij heeft voor twee maanden eten en drinken aan boord. Van onze correspondente WESTERSCHOUWEN - De olievervuiling die zondag de Zuid-Hollandse kust over 40 kilometer besmeurde, heeft maandagmorgen de Zeeuw se kust bereikt. Het strand van de ge meente Westerschouwen op Schouwen en Duiveland is volgens de directeur van ge meentewerken, de heer W. van Meerten, over een lengte van ongeveer vijf kilometer licht tot matig en op enkele plaatsen zelfs ernstig ver vuild door de vettige stooko lie. Gemeentewerken van Westerschouwen is maan dagmorgen met man en macht aan de slag gegaan om het meest vervuilde en drukst bezochte stuk strand bij Renesse van de ernstige smeertroep te ontdoen. De plaatselijke VVV in Renesse is maandag over spoeld met vragen van toe risten in verband met de vervuiling. De toeristen wordt via in formatieborden bij de VVV's verteld waar ze veilig kun nen zonnen en wandelen. Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. 500 g 5^5 Van onze correspondent AMERSFOORT - In een toe nemend aantal gevallen ont vangen kopers van premie- A-woningen te weinig of in het geheel geen rijkssubsi die. In veel gevallen wordt de subsidie ook te laat uitge keerd. Dit zegt directeur J. C. Bindels van de Vereniging Eigen Huis. Om mogelijke kopers van zo'n premie-A- woning goed over mogelijke risico's te informeren werkt Eigen Huis aan een voorlich tingsbrochure. Bindels: „In de praktijk blijkt vaak dat mensen die op grond van het door hun opgegeven gegevens een be paalde subsidie verwachten ernstig teleurgesteld wor den. Soms is de premie die ze' daadwerkelijk krijgen dras tisch lager - soms krijgen ze niets. Dikwijls ook krijgen ze veel te laat bericht. Na een jaar moet het geld worden uitgekeerd. Maar het is heel gewoon dat het vier tot zes maanden langer duurt. In Nieuwegein had onlangs iemand na twee jaar nog niets gehoord." Mensen die op een bepaald bedrag rekenen - bijvoor beeld op de maximumbij - drage van ƒ10.900 - laten dat bedrag meestal door een bank vóórfinancieren. De meeste banken doen dit wel, maar dan voor een periode van één jaar. Ook de vertraging in de uitbetaling van de premie kan kopers lelijk in de wie len rijden. De bank, die het geld een jaar lang tegen sch appelijke voorwaarden heeft voorgeschoten, gaat er niet altijd mee akkoord dat voor schot te verlengen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Er moet geen extra sociale uitkering meer worden betaald aan werklozen die vroeger telefoon of een auto op kosten van de baas hadden. Dat advies heeft de Sociale Verzekeringsraad voor het ka binet klaar liggen. Tot nu toe was er grote onduidelijkheid over de uitkering aan werkloze en arbeidsongeschikte werknemers, die vroe ger varf hun werkgever een onkostenvergoeding kregen voor het gebruik van een auto of telefoon voor de zaak. De hoogste administratieve rechter, de Centrale Raad voor Be roep, besloot eind vorig jaar, dat die mensen een sociale uit kering krijgen over hun laatst verdiende dagloon, inclusief het geld van de onkostenvergoeding. De Sociale Verzekeringsraad vindt dat onterecht, ilillllllllllllillllllllllllllllllllllllillllllllllllliliillllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllillllllll DAGBLAD VOOR ZUlQWFST NFDERLAND naam en adres doorgeeft Met deze bon kunt U een nieuwe abonnee aanmelden en Uw welverdiende premie kiezen NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters: Adres Postcode/Woonplaats Betaling: 57,25 kwartaal 19,19 maand Aangemeld door Naam: Adres Postcode Woonplaats: PREMIEKEUZE: Sleuteletui Thermometer Parker Jotter Hobbbymesje Balansfiguur Deze bon in open enveloppezonder postzegelsturen naar De Stem, Antwoordnr. 112, 4800 MB Breda. Bellen kan ook076-236911 DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT EERST 14 DAGEN GRATIS Bifari: BIJ De Schelde in Vlissingen heerst opnieliw grote onrust. Ditmaal betreft het 't mogelijke verlies van 62 5 arbeidsplaatsen in de afdeling ketelbouw. In het St. Rai'boudziekenhuis in Nijmegen ial binnenkort gewerkt worden met een nieuwe veelbelovende stof ter bestrijding van de bloedkankerïiekte leukemie. PLO-strijderi, die opgesloten zitten in wesl-Beiroet, hebben gisteren twéé' keer via Egypte aan Israel orr', een staakt het "uren gevraagd. Kees Brusse, Neerlands meest gevraagde a&teur, krijgt de Televizierrinó voor zijn rollen in de serie „Mensen zoals jij en ik Een gpede reden om hem op te zo eken in zijn boerderij in Noord-Holland. Onderkoeld Vertelt Brusse over de emobeloosheid van de Nederlanden, het nauwelijks levende theater en het Shell- spotje dat zoveel kritiek opleverde. Europees bokskampioen Rudie Koopriians is op het gebruik van ij]erboden stimulerendemiddelen betrapt bij zijn laatste titelgevecht, dat op 2 juni in dé Italiaanse plaats Chianciano lerme plaats vond. Vandaag zendt de Belgische televisie (twdede net) twee wk- duels rechtstreeks uit. Om 17.05 wordt begonnen met de wedstrijd Rei u-Kameroen. Vanaf 20.50 wordt het voor België belangrijke duel Hongarije-EI Salvador rechtstreeks in beeld gebracht. Nsljdit duel volgt er nog een samenvatting van Schotland-N'euw Zeeland. Samenvattingen van de drie wedstrijden vierden gegeven door de Nederlandse televisie via het eerste net (21.55) en het Duitse tweede net (22.05). S i i «ilii f Ili

de Stem | 1982 | | pagina 1