AZ jaagt op SAMARANCH: OVERAL HETZELFDE PRAATJE I Pierik moet waarschijnlijk wijken voor Kruize s sanitair igels/ ivuizen Als ze over haar vingerhoeden begint, Kun je een speld horen vallen. regening in Alcohol taboe voor Schotten WOENSDAG 9 JUN11982 Mesker uit de strijd Champions Trophy in prijs verlaagd.1 mri-MSfer I buitenland. Record Keppel Overwinning van U selmeervogels Geen Russen en Polen bij titelstrijd springruiters Boom zesde McEnroe nog niet topfit Imming op kop Kubala I A53 DE STEM JS It Van onze sportredactie ALKMAAR - AZ'67 stelt verwoede pogin gen in het werk om Johan Neeskens naar Alkmaar te halen. De leiding van de onttroonde vaderlandse kampioen hoopt door het aantrekken van Neeskens weer een nieuwe publiekstrekker binnen de poorten te halen. Neeskens speelt momenteel nog voor New Vork Cosmos. Hij is echter transfervrij. AZ is hard aan vers bloed toe. Door het vertrek van Jan Peters, Ronald Spelbos en Johnny Metgod dreigt de Alkmaarse club danig in de versukkeling te geraken. Ook Kees Kist zal AZ vrijwel zeker de rug toekeren. Zijn transfer naar Torino is bijna rond. Een deel van het geld dat AZ ontvangt door de uitverkoop wil de club besteden aan nieuwe krachten. De eerste aanwinst is Roelf-Jan Tiktak van Sparta. De 24-jarige middenvelder tekende een voorlopig con tract voor twee jaar. Johan Neeskens BIRMINGHAM - Marcel- la Mesker heeft de tweede ronde van het tennistoer nooi in Birmingham niet gehaald. De nationale kampioene verloor dis- ndag in twee sets van Yvonne Vermaak. De Zuidafrikaanse speelster, die Mesker op Roland Garros in Parijs eveneens de voet dwars zette, won met 6-3 7-6. Betty Stöve bereikte de derde ronde. Ze versloeg met opmerkelijk gemak de Italiaanse Sabina Sim- monds met 6-3 6-1. Verrassend was de uit schakeling van de voor malige Wimbledonkam- pioene Evonne Cawley. Zij verloor al in de eerste ron de in drie sets van de Ame rikaanse Pam Teeguar- den: 4-6 6-2 3-6. Het is het eerste Grand Prix-ternooi van de Australische na de geboorte van een zoon. „Ik voelde me wat sloom", al dus Evonne Cawley, „als ik mijn conditie nog wat kan verbeteren, zal het een stuk beter gaan". Roy Emerson en Fred Stolle zullen niet deelne men aan het tennistoer nooi voor 35-plussers, dat van 11 t/m 13 juni in het Limburgse Molenhoek wordt gehouden. Beide Australiërs hebben de or ganisatie bericht van ver hindering gestuurd. Het duo wordt vervangen door de Australiër Owen Da vidson en de Chileen Jai me Fillol. Stolle (coach van de Amerikaan Vitas Geruai- tis) werd vorige week tij dens de open Franse kam pioenschappen in Parijs het slachtoffer van een voedselvergiftiging. Emer son schreef af, omdat hij deze week wordt geope reerd aan zijn elleboog. JBWSHNS REKENT OP BASISPLAATS AMSTELVEEN - Normaal gesproken neemt Ties Kruize vandaag in het duel tegen West-Duitsland zijn plaats van spelbepalende middenvelder weer in. De blessure,die hem verhinderde om tegen Australië te spelen, geneest voorspoe dig, vooral dankzij de intensieve behandeling van de Rotterdamse fysiothera peut Dick van Toorn. En een fitte Kruize wordt door Van Heumen zonder eni ge twijfel opgesteld. Jan-Karei Jenniskens, heeft daar begrip voor. Maar wanneer de terugkeer van Kruize ten koste van zijn plaats zou gaan, dan zou hij er wel moeite mee hebben. Het is nog niet zo dat de 24-jarige Tilburger een plaats in de hoofdmacht van Oranje opeist, maar hij zou de bondscoach van het hockeyteam zeker tekst en uitleg gaan vragen. MADRID (ANP) - De over gang van Maradona naar Barcelona, waarmee naar verluid zo'n twintig miljoen gulden is gemoeid, heeft het Spaanse ministerie van Eco nomische Zaken nieuwsgie rig gemaakt. Voor het eerst in de ge schiedenis heeft het ministe rie zich rechtstreeks tot de nieuwe werkgever gewend met het verzoek om ophelde ring over hetgeen precies in het contract staat. Een groot gedeelte van de transfersom I dient namelijk in dollars aan de beide Argentijnse vereni gingen Boca Juniors en Ar gentines Juniors te worden overgemaakt en daarvoor heeft Barcelona op grond van de geldende deviezen- hepalingen toestemming no dig van de Spaanse overheid. Een dergelijke toestem ming is volgens Spaanse Persberichten van dinsdag Pog niet verleend. De club heeft de Spaanse deviezen- balans met de aankoop van spelers in het buitenland ds voor drie miljoen dol- belast. De ondoorzichtige wijze waarop de overgang van Maradona tot stand is geko men en het ongehoord hoge transferbedrag hebben in Spaanse regeringskringen tot ernstige kritiek geleid, "en overweegt in Spaanse Regeringskringen de daar- ~"e gemoeide bedragen als fgendoms-overdracht te be- dat te ontgaan - zo I pi' n ^et Spaanse dagblad Is - zou Barcelona I ,'uWegen tte transfersom te I "doen via betalingen in het ®e Groningse schutter Dirk- >n Keppel heeft maandag- '!cond tijdens schietwedstrij- '®n in Zurich een nationaal ecord gevestigd. Op klein Wtber geweer drie houdin- fei behaalde hij een totaal ,'Jn 1148 treffers, een verbe rg met drie rozen van het "de record, dat op naam 0nd van Willie Hillen, de 5ento0ordige coach van de 'AS. Jack Achilles uit Vee- etidaal behaalde bij de JVnpia-match een fraaie "lerde plaats met 597 treffers. „Het is rond mijn plaats in het Nederlands elftal toch een beetje een merkwaardi ge zaak", zo legt Jenniskens uit. „Vorig jaar tijdens de strijd om de Champions Tr ophy in Karachi ben ik defi nitief bij de selectie geko men. Daar heb ik, evenals de rest van de ploeg, goed ge speeld. Ik dacht toen op een vaste plaats te kunnen reke nen. In het vierlandentoer- nooi in Amstelveen werd ik er echter uitgehaald, omdat Paul Litjens slecht speelde. Het klinkt gek, maar zo is het toch. Van Heumen wilde Litjens niet wisselen, maar haalde hem van zijn plaats als laatste man af, omdat hij daar faalde. Ik moest er toen uit. Daarna heb ik nooit meer een echte kans gehad". Signalen Jan-Karei Jenniskens heeft Van Heumen nooit ge vraagd naar het waarom van diens handelwijze, zoals Van Heumen nooit aan Jen niskens enige verklaring heeft gegeven, iets wat van Heumen overigens zeer zel den doet. „Het hoeft voor mij ook niet zo nodig", zegt Jen niskens, „maar ik hoor van steeds meer mensen dat ik goed draai. Ook binnen de ploeg vang ik steeds vaker die signalen op. Nu zal ik nooit het recht van de coach betwisten om de ploeg sa men te stellen, die hij als de ideale ziet. Ik weet bijvoor beeld dat de voorkeur van Van Heumen dikwijls naar routiniers uitgaat. Ook dat mag van mij. Wanneer iemand van 85 beter speelt dan ik, dan moet hij hem op stellen. Maar uitsluitend op namen afgaan is ook niet al tijd juist. De besten moeten erin. In alle bescheidenheid geloof ik te mogen stellen dat ik momenteel bij die elf besten behoor". Uitblinker Een terechte constatering van Jenniskens, die in de wedstrijd tegen Australië een van de uitblinkers in het sterk draaiende Oranje was. Het grote probleem voor Van Heumen is echter dat het hele middenveld toen formidabel draaide. Het meest waarschijnlijke is dat Pierik uit de formatie wordt gelaten, waardoor een van de middenvelders tegen West-Duitsland als verdedi ger zal moeten opereren. Hoe de beslissing van Van Heu men ook zal uitvallen, Jen niskens rekent er in ieder geval op dat hij speelt. Ties Kruize (voorgrond), die zo goed als zeker weer mee zal doen met Oranje. DEN HAAG (ANP) - Juan Antonio Samaranch is even langs geweekt en het Nederlands Olympisch Comité heeft het ge weten. Het officieel bezoek van de president van het Inter nationaal Olympisch Comité werd samengeperst in drie da gen. Een programma, dat begon met een bezoek adn het toernooi om de Champions Trophy in Amstelveen, werd voortgezet met een technische werkbespreking, onderbro ken voor een vlucht per helicopter naar het nationale sport centrum Papendal, gevolgd door een officiële ontvangst met uitreiking van Olympische onderscheidingen. Dan - na een ongetwijfeld korte nachtrust - een boottocht op het IJssel- meer, een bezoek aan de koningin en tot slot een persconfe rentie in hotel Des Indes. Geen wonder dat de begeleidingscommissie in dat laatste restant van een koloniaal verleden een tikje vermoeid aan deed. Zo niet de 57-jarige Juan Antonio Samaranch. Kwiek en vooral onberispelijk deed hij verslag van zijn ervaringen. Twee jaar geleden bij zijn verkiezing tot IOC-president tij dens de veelbewogen Spelen van Moskou beloofde de Cata laanse industrieel/diplomaat tijdens zijn ambtsperiode alle 151 nationale Olympische comité's te zullen bezoeken. Ne derland is het 59ste land, dat hij op grond van die belofte aandeed. De overige 92 hoopt hij binnen twee jaar af te wer ken. Overal verkondigt de tengere Spanjaard dezelfde bood schap: „Als we verenigd blijven, zijn we verschrikkelijk sterk. Eenheid is onze kracht". Vandaar zijn streven om de Spelen als mondiale, humanitaire schepping onder bescher ming te plaatsen van de Verenigde Naties en zijn pogingen om daar bij .de diverse nationale regeringen steun voor te vinden. Samaranch maakt de indruk terwille van die eenheid al te krachtige beslissingen zoveel mogelijk uit te willen stellen. De tijd voor zich te laten werken, zoals dat in diplomatiek spraakgebruik heet. „Alles wat er in de wereld gebeurt, gaat ons aan. Of we het nu leuk vinden of niet. Sport en politiek zijn niet te scheiden, hoe graag we het zouden willen". Dus 'leeft' Samaranch met de 'kwestie' Israel en de 'kwestie' Zuid-Afrika. Israel wordt in november niet toegelaten tot de SPAKENBURG (ANP) - IJsselmeervogels heeft de eerste van de twee wedstrij den om het zaterdagkam pioenschap tegen Bennekom met 2-1 gewonnen na een ruststand van 1-0. In Spakenburg werd daar mee voor 2500 toeschouwers de ploeg beloond, die harder werkte, maar zeker niet be ter voetbalde in een duel, dat geen moment echt kon dui delijk maken dat de top van het zaterdagvoetbal aan het werk was. IJsselmeervogels nam een voorsprong door Jaan de Graaf. Na rust maaktew Henk van Zwam gelijk. Een kwartier voor het einde be sliste Jaan de Graaf de wed strijd: 2-1. Saramanch: diplomatieke praatjes. Aziatische Spelen in New Delhi. Voor het IOC is dat geen re den de volgende zitting van het IOC elders dan uitgerekend in New Delhi te laten plaatsvinden. „Wellicht zullen we de Aziatische Spelen niet onder auspiciën van het IOC stellen". Zuid-Afrika werd in 1972 uit de Olympische beweging ge stoten. Vorig jaar werd besloten een commissie te sturen om te zien of er vooruitgang werd geboekt op het gebied van de rassenintegratie. De commissie is nog niet geweest en zal voorlopig ook niet gaan. „We vinden dit niet het juiste mo ment. Als zo'n commissie gaat, hoop je op gunstige resulta ten. Die zijn nu niet te verwachten". AD PRINSEN is als tweede geëindigd in de amateur- koers van Poeldijk. DUBLIN (ANP) - De Belg Ferdi Tyteca heeft dinsdag in Dublin, waar vandaag de strijd om de wereldtitels voor springruiters begint, het eerste facultatieve springconcours gewonnen. Hij bleef met zijn Ierse paard Ransome foutloos in 67,64 seconden. In deze „ver kenning" bleef hij de Ameri kaan Peter Leone met Vau- trait juist voor. De Oosten rijker Thomas Frühmann werd met Bandit derde. Uitslag: 1. Ferdi Tyteca (Bel) met Ransome 0 straf- punten, 67,64 sconden, 2. Pe ter Leone (VSt) Vautrait 0 - 68,33, 3. Thomas Frühmann (Oos) - Bandit 0 - 68,96, 4. Bernie Traurig (VSt) Ptar migan 0 - 70,76, 5. Nick Skel- ton (GBr) E.cARAT 0 - 71,15, 6. Willi Melliger (Zwi) David 0 - 74,39. De Ier Eddy Macken gaf in het tweede facultatieve springnummer zijn visite- kaartj af op eigen terrein. Hij zegevierde met C.Spot- light voor de Brit John Whi- taker en de Belg Ferdi Tyte ca. Macken kwam bijna een seconde sneller rond dan Whi taker. Uitslag: 1. Eddie Macken (Ier) met C.Spotlight 0 straf- punten, 68,68 seconden, 2. John Whitaker (Eng) Char lies Angel 0 - 69,62, 3. Ferdi Tyteca (Bel) 't Soulaiky 0 - 69,83, 4. Duccio Bartallucci (Ita) Grand Due 0 - 70,28, 5. Gilles Bertran de Ballanda (Fra) Maesan 0 - 70,52. Opvallend in Dublin is de afwezigheid van Oosteuro- pese landen als de Sovjet- Unie en Polen. Twee jaar ge leden verdeelden deze naties nog de Olympische medail les in Moskou, waar de bes ten overigens wegbleven. De Polen, die in Jan Kowalczyk over de Olympische titel houder beschikken, hadden zich aanvankelijk wel aan gemeld, maar lieten het om financiële reden toch afwe ten. ALVOR (ANP) - De Schotse trainer Jock Stein heeft de spelers van zijn ploeg, die uit komen in de eindronde om de wereldtitel voet bal in Spanje een streng alcoholverbod opgelegd. In het Portugese trai ningskamp Alvor ver klaarde Stein dinsdag: „Er mag alleen mine raalwater en vruchten sap worden gedronken". Tijdens de strijd om het wereldkampioen schap van vier jaar ge leden in Argentinië stonden de Schotten be kend om de gretigheid, waarmee naar de drankfles werd gegre pen. Stein geeft nu het gode voorbeeld: „Ik zal zelf geen druppel alco hol gebruiken, niet in het openbaar en ook niet stiekum". WERTHEIM MAIN (ANP) - Hans Boom is dinsdag als zesde geëindigd in de vijfdf etappe van de amateurwie lerronde van Baden. Boon: had een achterstand van 2 minuten en 21 seconden o{ de Deense winnaar Allan Möller, die de 170 kilometei van Mannheim naar Wer- theim/Main aflegde in 4 uur 12 minuten en 3 seconden. De Zwitserse leider in hel algemeen klassement, Sieg fried Hekimi, vergrootte zijn voorsprong tot 7 minuten en 21 seconden. Uitslag vijfde etappe: 1 Allan Möller (Den) de 170 km in 4.12,32, 2. Ole Redsted (Den) z.t., 3. Daniel Wyder (Zwi) op 2,01,4. Siegfried He kimi (Zwi) op 2,21, 5. Lothar Heiny (WD1) z.t., 6. Hans Boom (Ned) z.t. Algemeen klassement: 1. Hekimi 20.25,01, 2. Urs Zim- mermann (Zwi) op 7,21, 3. Peter Hilse (WD1) op 8,48, 4. Wyder op 10,08, 5. Wrocislaw Veteska (Tsj) op 13,43. DEN HAAG (ANP) - Lotto 22 van het afgelopen week einde kende geen winnaar van de eerste prijs. De twee de prijs, groot bruto 75.000 gulden, gaat naar vier ge lukkigen. Uitslag lotto 22: eerste prijs: geen winnaars; tweede prijs: 4 winnaars, die elk bruto f. 75.000,— ontvangen; derde prijs: 92 winnaars, die elk bruto f. 4.141,20 ontvan gen; vierde prijs: 5.819 win naars, die elk f. 65,40 ontvan gen; vijfde prijs: 98.008 win naars, die elk f. 5,00 ontvan gen. Uitslag cijferspel 22: win nend nummer: 297762; zes cijfers goed: 1 winnaar, die bruto f. 100.000,- ontvangt; vijf cijfers goed: geen win naar; vier cijfers goed: 14 winnaars, die elk f. 1.000,- ontvangen; drie cijfers goed: 195 winnaars, die elk f. 100,- ontvangen; twee cijfers goed: 2.035 winnaars, die elk f. 10,- ontvangen. LONDEN (Rtr) - John McEnroe en Jimmy Connors hebben zich dinsdag ge plaatst voor de tweede ronde van het toernooi van Queens, dat als voorberei ding op Wimbledon geldt. McEnroe, die het toernooi de laatste drie jaar op zijn naam heeft gebracht, zege vierde met 6-4, 6-2 over zijn landgenoot Andy Andrews. Connors won met 6-2, 6-2 van de Spanjaard Jose Lo pez Maeso. McEnroe test op Queens in hoeverre hij nog last heeft van een slepende enkelblessure. „Best ging het nog niet", aldus de Ameri kaan. „Mijn enkel zal nog heel wat sterker moeten worden op gras". J HILVERSUM (ANP) - Marleen Imming is de eerste strijd om de wereldtitel voor drafamatrices uit stekend begonnen. Zij eindigde dinsdagavond op de baan van Hil versum eenmaal als eerste en een keer als tweede en voert de rang lijst van vijftien deelneemsters aan met een totaal van 18 punten. Vrijdag rijdt het gezelschap nog twee koersen in Schaesberg. De stand aan de kop: 1. Marleen "Imming (Ned) 18 punten, 2. Agnese Palagi (Ita) 16,3. Carin Olsen (Zwe) 14, 4. Maria Vanrell (Spa) 13, 5. Christine Lettmueller Kures (Oos) 12, 6. Betty Lewis (Aus), Lone Es- persen (Den), Suoma Vaisaenen (Fin) en Ka tij n Verlinden (Bel) 8. Ladislao Kubala, hulptrainer van FC Barcelona, gaat deze Spaanse club verlaten. Hj zal vermoedelijk ingaan op een interessant aanbod om de na tionale selectie van Saoedie Arabië te gaan trainen. Het contract van Kubala bij FC barcelona loopt 30 juni af. (ADVERTENTIE) Vingerhoeden, schrijfmachines, antieke poppen, sinaasappelvloeitjes. In het nieuwe Boek van de Maand, „Verzamelen is ook een kunst',' vertellen twintig verzamelaars over hun unieke hobby. Een 160 pagina's dik kijk- en leesboek met 320 prachtige kleuren foto's. Haal 't nu bij uw boekhandel. T/m 3 juli f 27.50. daarna f 42,50. De aanbieding geldt t/m 3 juli. Echter zolang de voorraad strekt. I

de Stem | 1982 | | pagina 7