I ie^eiyd Herstel bedrijfsleven prioriteit V erkrachting in huwelijk snel strafbaar Vakcentrales: uitkeringen niet bevriezen Regeringsverklaring in vakantiestemming VERKIEZINGEN WERPEN SCHADUW VOORUIT DE STEM COMMENTAAR ekering- ing houdt met lAlgemeene. BINNENLAND OPROEP TOT SAAMHORIGHEID ALS NA DE OORLOG Corry Moolhuysen uit Made in Tweede Kamer Begroting Verkiezingen :nsen V olkshuisvesti ng Belasting- opbrengsten blijven achter DEN HAAG - De PvdA zal voor de komende verkiezingen haar blokkade tegen regeren met de VVD opheffen en geen voorkeur meer uit spreken voor regeren met het CDA. Botsing AANBEVELING CONFERENTIE: fAlgemeeneZ^ rerzekeringen T22 pagina 3 uuoENSDAG 9 JUN11982 JUHdaÖAJMMI. T5 pagina 2 Die glasbak snijdt toch veel dieper in het vlees van de Nederlandse Maagd dan me nigeen in zijn argeloosheid aanneemt. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Kamervoor zitter Dick Dolman heeft gistermorgen twee nieuwe kamerleden beëdigd in de plaatsen van de tot minister gepromoveerde Erwin Ny- pels (D'66) en Lou de Graaf (CDA). Hun opvolgers zijn respec tievelijk Corry Moolhuysen- Fase uit het Westbrabantse Made en F. J. Laning-Boer- sema uit Den Helder. Mevrouw Moolhuysen is geboren op 9 augustus 1941 in het Friese Donkerbroek. Zij studeerde rechten aan de rijksuniversiteit van Gro ningen. Huidige functies zijn lid van het hoofdbestuur van D'66 en voorzitter van de Re gionale Stichting Katholieke Gezinszorg Langstraat in Brabant. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Herstel van het bedrijfsleven heeft bij het tussenkabinet van CDA en D'66 de eerste prioriteit, premier Van Agt maakte dit duidelijk in de korte en so bere regeringsverklaring, waarmee hij zijn derde ka binet aan de Kamer presen teerde. Herstel van de rentabili teit van het bedrijfsleven zal doelwit van het beleid moe ten zijn." Daarom werd aangekon digd dat het kabinet zo spoe dig mogelijk vorm zal geven aan de beloofde lastenver lichting ad 500 miljoen voor bedrijven met terugwerken de kracht tot 1 januari van dit jaar. Daarom ook zal be zien worden hoe de electrici- teitstarieven voor de indus trie kunnen worden ver laagd. Het grootverbrui- de premier Van Agt, de eer ste maar niet de enige taak van het tussenkabinet. „Het kabinet zal alles wat binnen zijn bereik ligt behoren te doen om een halt toe te roe pen aan de economische neergang. Het zal niets mo gen nalaten wat de startpo sitie kan begunstigen van het kabinet dat na de verkie zingen aan de slag zal gaan. Voor herstel van onze econo mie mag 1983 niet verloren gaan, ook niet wanneer de kabinetformatie in het na jaar onverhoopt veel tijd in beslag zou nemen." In dat verband sprak Van Agt over de plicht van het kabinet om voor 1983 een so lide begroting op te stellen. Het meerderheidsbesluit van het vorige kabinet over de bezuinigingen voor 1983 kan, gezien de inmiddels op- verklaring bleek niet of dit betekent het alsnog doorvoe ren van het plan van oud minister Van Thijn om één procent van het ambtena rensalaris rechtstreeks te gebruiken voor het scheppen van werkgelegenheid in de overheids- en niet-commer- ciële dienstensector. Het niet doorvoeren van dat plan was één van de oorzaken van de breuk in het vorige kabinet. Het kabinet, zo bleek uit de regeringsverklaring, heeft nog geen beslissing ge nomen over de verkiezings datum. Het wil eerst het oor deel van de fracties daar over vernemen, ook al staat uit de formatieperiode vast dat er een meerderheid in de Kamer is voor verkiezingen op 8 september, dus vóór Prinsjesdag. Het uitschrij ven van verkiezingen noem- Staatssecretaris Lambers heeft er een punt van ge maakt. Misschien moet die glasbak verplicht worden, stelt zij. De glasbak is in fei te het glazen huisje waar dit kabinet in zit. Ik zal het u uitleggen. ijn ontslag inge- Hij is benoemd tot sadeur in de Sow- ie en is als zodanig loger van KAZIMIERZ 'SM ambassadeur 't Kremlin sinds Opvolger van Ko- in Warschau werd WOZNIAK, secretaris economie van het le comitee. Van Agt: „...saamhorigheid... getreden verdere verslechte ring van het financiële beeld, slechts als „het mini maal noodzakelijke" worden aangemerkt. Premier Van Agt besloot de regeringsverklaring met het doen van een beroep op saamhorigheid zoals die in de jaren na 1945 heeft be staan. „Het kabinet zal zich binnen de beperkte levens duur die het heeft, tot het uiterste inspannen om een herleving mogelijk te maken van die saamhorigheid." Als het kabinet tot de ver plichting overgaat, bestaat de kans dat de ministers hun eigen ruiten ingooien. Het kan namelijk helemaal ver keerd vallen bij de bevol king. IW MA BLOEMSMA-VAN 'IJ uit Garderen de Zilveren Kaas voor consumenten nen. Uit twaalf fi rn, in regionale •ijden uitverkoren, zij vorige week in lar als de beste kaa ster naar voren. De ?n Boor werd haar likt door directeur VELDEN van het Ne ds Zuivelbureau. IBE MOEKASA, een nentslid van de op- mele Oegandese iratische partij, is week door solda- larresteerd in ver net de moord op de tter van de rege- iartij UPC in het •t Mpigi. Moekasa gearresteerd toen e begrafenis bij- Ie van zijn UPC-di- •oorzitter DARAUSI A, die eerder vorige door onbekenden ioodgeschoten. Maar het is ook mogelijk dat die scherven juist geluk brengen. Het kabinet zit voor een moeilijke keuze, vooral omdat het een tus senkabinet is. Een weg- werpkabinet dus. Onzeker bleef ook hoe het kabinet de geweldige finan- DEN HAAG - De totale be lastingopbrengst in het eer ste kwartaal van dit jaar is met 18,6 miljard gulden een half miljard of 2,6 proent achtergebleven bij de ont vangsten in dezelfde periode van vorig jaar. Een belangrijke oorzaak hiervan ligt bij de omzetbe lasting, waarvan de op brengst in het eerste kwar taal bijna 400 miljoen of 6,3 procent lager was dan in de zelfde periode van het vorig jaar, aldus het ministerie van financiën dinsdag. De regering kan vergeleken worden met een lege fles. Na de verkiezingen kan de fles vernietigd worden. Of er zit statiegeld op. In dat geval wordt het kabinet ingeruild en opnieuw gevuld met de zelfde inhoud. PvdA sluit VVD niet meer uit U ziet: die glasbak is sym bolisch van verschillende kanten. Vooral voor statie secretaris Lambers. Zij is van D'66 en van die partij is de bodem op dit moment griezelig duidelijk te zien. Van onze parlementaire redactie D'66 heeft een glasfunctie in onze samenleving. Let alleen maar even op de naam van een van de voormannen van deze partij: Glastra van Loon. DE Rooosendaalse zanger Jack de Nijs heeft gisteren een nieuw tegenoffensief ge opend in zijn juridische strijd met zijn voormalige compagnon Henk Voorheij- en. Gisteren heeft hij name lijk bij de rechtbank in Bre da het verzoek gedeponeerd voor beslaglegging op alle goederen van Voorheijen, ter waarde van 4,5 miljoen gul den. Volgens Jack de Nijs wordt dit verzoek nog deze week door de rechtbank in behandeling genomen. Volgaarne wil D'66 in het volgende kabinet de glazen wand vormen tussen twee grote blokken. De PvdA hoopt dat de verwijdering tussen haar en D'66 een tijdelijke zal zijn. met het CDA niet uitsluiten. CDA-leider Lubbers rea geerde koeltjes: "We zijn door de PvdA een klas te ruggezet. Ook wij zien onze verhouding tot de PvdA als een zakelijke. Ik hoop dat de PvdA een beleid uitzet waardoor de samenwerking met anderen niet bij voor baat wordt uitgesloten." Tijdens het debat deed zich een nogal felle botsing voor tussen Meijer en D'66- fractieleider Brinkhorst. De ze laatste sprong in op het verwijt van Meijer dat D'66 op een cruciaal moment, hoewel ze zegt links in het politieke krachtenveld te staan, de samenwerking met de PvdA heeft opgebroken. DEN HAAG - Vakbeweging en werkgevers zijn scep tisch over de gisteren door premier Van Agt uitgespro ken regeringsverklaring. Zowel FNV als CNV moeite met de regerings- willen dat de Tweede Ka- plannen en kondigt verzet mer de kabinetsplannen aan. De FNV betreurt het tot bevriezing van de bo- dat het kabinet het meer- venmodale uitkeringen sporenbeleid - bezuinigen (boven de ƒ35.000) en de en scheppen van werkge- bezuinigingen óp de kin- legenheid - heeft verlaten, derbij slag niet overneemt. "Het is het kabinet van Als alternatief .voor de monorail geworden," aldus bevriezing van de hogere FNV-voorzitter Wim Kok. uitkeringen denkt het CNV aan de mogelijkheid Het VNO noemt de uit- om alle uitkeringen per 1 gangspunten in een eerste juli met alleen de 2,46 pro- reactie goed, maar vraagt cent prijscompensatie te zich af wat er van de plan- verhogen. Daarmee wordt nen terecht zal komen, een ongelijke behandeling Het NCW meent dgjt de van de uitkeringstrekkers politiek "wat sneller de voorkomen, aldus het Binnenhofjesgeest moet CNV. laten varen en de bedrij- De FNV heeft grote ven het volle pond geven". Maar als het CDA en de WD het glas van D'66 niet nodig hebben, gaat het in de glas bak. En daarom aarzelt me vrouw Lambers nog of ze de glasbak verplicht moet stel len. MERIJN PvdA-fractieleider Wim Meijer heeft dat gisteren duidelijk uitgesproken in het debat over de regerings verklaring. Meijer wilde echter geen valse verwach tingen wekken: samenwer king tussen PvdA en WD, zo zei hij, stuit nog op zeer grote barrières, zoals bij voorbeeld rond kwesties als de koppeling van sociale uit keringen (waar de VVD gis teren opnieuw voor pleitte) of de plaatsing van nieuwe kernraketten. PvdA-fractievoorzitter Wim Meijer in de clinch met D'66'er Lauerns Jan Brinkhorst centrum-rechts," Brinkhorst ging echter niet in op de opvattingen van minister Terlouw, ko mend lijsttrekker van D'66, wiens uitspraken over mo gelijke samenwerking na de verkiezingen nogal wat D'66-ers in verlegenheid ge bracht hebben. nen D'66 gefilosofeerd wordt over medewerking aan een centrum-rechts kabinet van CDA en WD. I Stuur een open gMflP envelop met ■P uw naam, adres, jprpostcode en woon plaats naar Zwolsche eene Risicoverzekering iAntwoordnummer 3500 VB Utrecht. )t' bel: 030-330 440. okers verzekeren aag, tegen een zo laag ijke premie. betaalt niemand meet odig is. Dus bel even. 33,3513 EH Utrecht. Brinkhorst wierp dat ver wijt ver van zich met uit spraken als "Er is geen nei ging bij welke D'66-er dan ook om de voorkeur voor sa menwerking met de PvdA te verlaten" en "Er is in de in houdelijke of politieke op stelling van D'66 niets dat de conclusie kan rechtvaardi gen dat D'66 opschuift naar Ondanks de "ronduit slechte ervaringen" die de PvdA met het CDA heeft op gedaan in de jongste kabi netsperiode, wilde Meijer toekomstige samenwerking Brinkhorst deed dat ook niet toen WD- leider Nijpels in het troebele water van het verdeelde D'66 viste en Terlouw uitvoerig prees voor betoonde moed. Nog erger is dat, aldus Meij er, omdat tegelijkertijd bin- Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Voor de lief hebbers van politiek spekta kel was het een dulle dins dag, maar voor de dames Laning en Moolhuysen was het gisteren ongetwijfeld de mooiste dag van onze parle mentaire geschiedenis: ze werden gisteren beëdigd als nieuw Kamerlid. nieuwe financiële tegenval lers geen bijstelling van be leid tot gevolg mogen heb ben: „Als het er niet zo dui delijk stond, zou je je eigen ogen niet geloven. Het doet denken aan iemand die de klok stil zet, in de hoop dat het niet later wordt." Lubbers probeerde Nijpels daarop te vloeren met een economisch lesje, maar die debateert op een ander ni veau: „U moet voortaan maar wat duidelijker schrij ven", om er aan toe te voe gen dat Lubbers hem niet kan verwijten dat „het me niet gelukt is om in zes we ken inzicht te krijgen in de zieleroerselen van de heer Lubbers". Die dacht de zaak te sluiten met de woorden: „Dat zal u in zes jaar ook niet lukken", maar Nijpels nam het laatste woord: „Ik hoop dat een komende for mateur zich dat ook reali seert en u niet aan zal zoe ken als minister." Toen ging zelfs de door de wol geverfde Lubbers knock-out. Het waren de enige mo menten, die wat ontspanning brachten in een spanninglo- ze dag, waarop zelfs de mop- penkraan van Bakker („De PvdA steekt voelhorens als knuppels uit naar de VVD") even dicht bleef als de deksel van de beerput van de eens zo stalinistische CPN. Achter de regeringstafel, waar bij dergelijke gelegen heden normaal een minister en twee staatssecretarissen op één vierkante meter ge propt worden, zat nu een uitgedund ploegje bewinds personen, die meegenomen paperassen bestudeerden of met de ogen gericht op het smetteloze wit van het pla fond de dag wegdroomden. Het politieke aandachts veld ligt al bij de formatie na de verkiezingen. En de da gen die daarvoor liggen? Veel vakantie en weinig pre tentie. Corry Moolhuysen (D'66) uit Made en haar CDA-col- lega Laning mogen negen werkdagen lang de zeteltjes innemen, die vrijkwamen door het vertrek van Erwin Nypels en Lou de Graaf, die nu ruim honderd dagen mi nister zijn. Zonder maar iets te doen, hebben ze al ge schiedenis geschreven, want het aantal vrouwelijke Ka merleden ligt nu met dertig op record-hoogte: twintig procent. Een ander record werd misschien gebroken door premier Van Agt, die voor de derde keer in nog geen vijf jaar een regeringsverklaring in het parlement mocht voordragen. Een korte rede waarvan Van Agt zelf al zei: „Welke kritiek ook op deze regeringsverklaring zal worden uitgebracht, een overmaat aan pretentie zal haar niet worden toege schreven." Er werden gisteren dan ook niet veel Woorden vuil gemaakt aan het beleid van het vakantie-kabinet Van Agt. Meijer (PvdA), Lubbers (CDA) en Brinkhorst (D'66) gingen uitvoerig in op de laatste kabinetscrisis en probeerden de geschiedenis in eigen voordeel te her schrijven. Het verwijtende verhaal van Meijer, werd pas leuk toen Brinkhorst als eerste de interruptie-microfoongreep en zich verweerde tegen een reeks van beschuldiginggen („Dit is een demagoigische voorstelling van zaken") en weater of T-shirt. En al met op het stuur ge- een kaart, -"aarop ze wijzingen van de ini- leemster/motor van volgden: van Losser 'enekamp om een wa- en te bekijken en daar n verdere instructies: meter slechts vandaag, deren lachten en de •rdster stemde er dun- mee in. Zadelpijn, zei ontschuldigend tegen uitzwaaiers. Uitgere- ij, die op eigen terrein den mijlen befietst aar op haar eigen fiets, ld op haar eigen maat, is het verschil, want i is meer dan benen- Lubbers: knock-out direct door Meijer in zijn Achilleshhiel geraakt werd. Die vindt dat D'66 de PvdA en het werkgelegenheidsbe leid verraden heeft en daar mee de kant van de VVD ge kozen heeft: „Uw politieke leider overweegt zelfs straks een coalitie met de VVD aan te gaan", riep hij zijn collega toe, om er daarna uitdagend te vragen of Brinkhorst het daar soms niet mee eens is. Diens politieke leider, Ter louw zat hem al te knijpen achter de regeringstafel, toen Dolman een antwoord onmogelijk maakte door even streng met zijn voorzit tershamer te tikken en het woord aan de volgende spre ker, Lubbers, gaf. Hij was de enige die uit het blote hoofd sprak met wat aantekeningen voor zijn neus. Andere politieke lei ders hebben van te voren uitgetikte redes, die in de eigen fracties worden door genomen. Maar zó werkt Lubbers niet: hij kan zijn spreektijd dan ook niet van te voren uitmeten en kwam na een wandeling langs de Nijpels: les geleerd politieke horizon plots tot stilstand: „Mijnheer de voorzitter er brandt hier een lampje, ik zal afsluiten." „Nee", zei Dolman, dat lampje is altijd aan, u heeft nog elf minuten. „Oh" rea geerde Lubbers verrast, „ik heb geleerd dat je in elf mi nuten niet veel kunt zeg gen". Dat bleek, maar van wege één opmerking was hem de tijd wel gegund. Dat was een „compliment" aan D'66: „Dit is de sterkste poli tieke vertoning die ik ooit heb gezien, een partij die nu nog maar zeven Kamerzetels zou krijgen, zit met acht be windslieden achter de rege ringstafel." Alleen Jan ter louw kon er niet om lachen. Meer moeite had Lubbers met Ed Nijpels, die de lessen van zijn logopediste snel vergeten was en na twee mi nuten al weer hollend achter zijn beklemtoonde klemto nen aanliep, maar de les van Wiegel goed geleerd heeft en vriend en vijand hard aan pakte. Over Lubbers en Brinkhorst, die schriftelijk hebben laten vastleggen dat (ADVERTENTIE) en Mrs. Harrison ver- nog gauw dat ze na icht dagen eventjes Amsterdam gingen, n vast adres waar ze antieke klokken n, dan doorreisden lorence, Rome, Athene, na Brugge. Want die >as volgens de oudste r de mooiste van Euro- tden ze daar ook fiet- mnen huren om wat e kijken. Ik zei: nee, niet, want het Begijn' Brugge en het Minne- ger fiets, dat wou ik de kaanse toeristen niet >n, in Brugge niet!

de Stem | 1982 | | pagina 3