even. UITBLAZEN a u Schonere longen, lagere premie. De fietsende Amerikaan DE STEM Stem in Frankrijk a ]E Q J l Q Q ÜJ O Q Eindelijk een verzekering maatschappij die rekening houdt met niet-rokers: Zwolsche Algemeene. WOENSDAG 9 JUN11982 :PAGINA TWEE Sekte Verspilling Reclame LL n n jyjiiHisroüM T5 PAGINA 2 tMGBLAD VOOR ZUCWEST NEDERLAND Jaargang 122 Nr. 19.791 Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie Dr. W.A.J.M. HarKx Drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie L. Leijendekker H. Coumans Breda - Hoofdkantoor Spirweld 55, Postadres: Postbus 3229 4800 MB Breda Telefoon: voor directe verbinding zie onder betreffende afdeling Algemeen nr. 076-236911 Telex: 54176. Kantooruren ma. t.m. vr. van 8.15-17.00 uur. Bankrelaties Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447 NCBrek. 230301584 Raborek. 101053738 Handelsregister 27420 Centrale redactie Breda Nieuwdienst 076-236883 Stadsredactie 076-236880 Sportredactie 076-236884 Lezersservice Inlichtingen over Stemreizen en promotie: 076-236911 Fotoservice: 076-236573. Abonnementen Betaling 076-236347 19,19 per maand J 57,25 per kwartaal 222,50 per jaar Postabonnementen met toeslag. Nieuwe abonnees: opgave bij elk rayonkantoor en servicepunt. Ook telefonisch of d.m.v. bon in de krant. Bezorgklachten Voor telefonische meldingen zie onder betreffend rayonkantoor. Rubriek 't Kleintje Opgave 076-236882 tot 17.00 uur. 2 dagen voor plaatsing. Grote advertenties Algemene informatie over mogelijkheden en tarieven: 076-236881 Regionale informatie: alle kantoren. Postadres: postbus 3229, 4800 MB Breda. Afsluittijd adv.: 09.00 uur één dag voor plaatsing; maandagkrant vrijdag 12 00 uur in Breda. Overlijdensberichten 076-236442. Buiten kantooruren ma. t/m vr. van 19.00-20.30 uur en zo. van 18.30-21.30 uur. 076-236394/236911 Debiteurenadministratie Advertenties 076-236227. Rayonkantoren Bergen op Zoom Zuivelstraat 26, 4611 PJ Tel. (alle afd.) 01640-36850. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Breda - Stadskantoor Nwe. Ginnekenstraat 41 4811 NN. Abonnementen 076-236322. Overige afd. 236326. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Bezorgklachten 076-236888 ma. t/m vr. 8.15- 18.00 uur, za. 8.15-17.00 uur. Etten-Leur Markt 28, 4875 CE Tel. (alle afd.) 01608-21550. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Goes Klokstraat 14461 IK Tel. (alle afd.) 01100-28030. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. Hulst Steenstraat 14, 4561 AS. Tel. (alle afd.) 01140-13751. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. Oosterhout Arendstraat 14, 4901 JK Tel. abonn. en adv. 01620-54957. Tel. redactie 01620-51800. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Roosendaal Molenstraat 45. 4701 JN. Tel. (alle afd.) 01650-37150. Kantooruren ma. t/m vr. van 8 15-17.00 uur. Terneuzen Nieuwstraat 9, 4531 CV Tel. (alle afd.) 01150-17920. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. Vlissingen Torenstraat 4381 ET Tel. (alle afd.) 01184-19910. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. WIM KOCK Het grootste nadeel van ons omroepbestel vond ik tot voor kort dat de samenstel ling ervan zo moeilijk was uit te leggen aan buitenlanders. Verder vond ik het wel een aardig systeem waarin ieder een, desnoods in Sprekers- hoek, aan de bak komt en elk vingertje geheven kan worden. De vreemdste vogels kom je soms tegen in ons bestel. Niet ge hinderd door enig professionalis me geven ze ons frank en vrij een voorproefje van hoe het zal zijn wanneer straks het amateurisme zegeviert in de regionale en lokale omroepjes. Preken, kwisjes, spelletjes, nog wat preken, series, actualiteiten programma's, kerkorgels en -ko ren, bioscoopfilms die net al op Duitsland II of BRT I zijn geweest, opnieuw een preek, Sonja, Mies, André, Marco, Pirn, Henk, Ivo, WL, Ad en Aad, Theo, Ted, meester GBJ, Wibo niet te vergeten en dan nog die vriendelijke Groningse hei kneuter die de hele dag met een natte vinger in de lucht gestoken het weer voor de TROS staat op te meten. Ik bedoel maar: de cultuur van gans een volk glijdt avond aan avond aan ons voorbij. Toppop, Op volle toeren, Babbelonië, Kerke- pad, het Gesprek met de Minister- President, Hollands Glorie (waar blijft verdorie de herhaling van ka pelaan „Herdershond" Oderker- ke?), de schilderijen van de avond jes AVRO, Kijk haar, meneer en mevrouw De Groot, Albert Mol van Wil de echte ouwehoer opstaan?" en de Frank Kramershow. Wat valt er dan te klagen? Vrijwel niets, behalve dat het te veel is. Veel te veel van het goede. De stu die van de nationale cultuur in al zijn facetten is een goede zaak voor een volk welks grootste kracht toch al niet is gelegen in de kennis van de vaderlandse ge schiedenis of het vermogen zich zelf te relativeren. Maar zo'n door lopende open universiteit per tele visie is zelfs voor ons, leergierige Nederlanders een beetje te veel. Daarom blazen we af en toe uit bij de BRT of de WDR. Tenminste, ik doe dat. In feite besef ik sinds maandagavond dat ik veel vaker naar de Duitse en zelfs naar de Belgische tv kijk dan vroeger. En dat niet langer alleen vanwege de films en ondanks de taalbarrière. Het kost me doorgaans een kwar tier tot twintig minuten me zodanig aan de Duitse taal aan te passen dat ik kennis neem van het gespro kene zonder me nog te realiseren dat de computer achter m'n slapen vertaalwerk zit te doen. Ik kijk ook vaker naar nieuws- en actualiteitenprogramma's. En naar documentaires, bijvoorbeeld op Duitsland III waar ze voor een goed en interessant onderwerp gerust anderhalf uur durven uit te trekken. Dat steeds vaker naar Duitsland of België kijken is een kwestie van „WEL een bewijs hoe internationaal De Stem als journal is", schrijft Theo F.X. Fleur uit Dordrecht in een briefje dat bovenstaande foto begeleidde. Hij werd gemaakt door André Kop Jansen van de Oudenbossche fotoclub in het kerkje van Chambon sur Voueize (Creuse). De letters SteM in het smeedij zeren hek staan natuurlijk voor Sainte Marie. Niette min zeer attent van de fotograaf. vluchten geweest, zo realiseer ik me nu. Weg van de pruttelende potten op het Gooise kampvuur. De indruk van te veel kwisjes en spelletjes, te veel praatshows, te veel van 't zelfde komt natuurlijk ook voort uit het grote aantal om roeporganisaties dat wij hier ken nen. Iedere sekte zijn eigen spreekbuis. Dat was aanvankelijk een goed idee maar naarmate al die spreekbuizen hetzelfde gingen kwekken, brachten ze zelf hun eigen overbodigheid dichterbij. Nog zijn er de programma's die de etiketjes van de „eigen identi teit" moeten vormen. De instand houding daarvan en vooral het be nadrukken van de „eigen identi teit" daarin, heeft ai lang iets zo krampachtigs gekregen dat zelfs de minder geroutineerde kijker te voren al kan voorspellen hoe der gelijke programma's gaan uitpak ken. Gebrek aan geld en tijd heb ben er toe geleid dat niet alleen de belichting van de onderwerpen eenzijdig is, wat natuurlijk ook de bedoeling is, maar eveneens de keuze van onderwerpen en dat kan niet de bedoeling zijn geweest. Sinds ik televisie kijk zijn er - de splinters niet meegerekend drie omroepen bij gekomen, de EO, de TROS en Veronica. Een is er van gedaante veranderd; de VPRO. De TROS en Veronica vooral zullen het omroepbestel doen ontploffen, zo vernam ik uit het kranteartikel in het avondblad van maandag, dat mij de schellen van de ogen deed vallen. De uitbreiding van de zend tijd voor Veronica moet ten koste gaan van de anderen. Dat heeft ge leid tot veel gekreun, geween en het schrappen van programma's of delen daarvan. De bewuste krant was een aantal omroepen langs gegaan om naar reacties te vragen. Wat mij nu zo opviel was dat uit de netjes op een rijtje gezette klaagzangen van de omroepen overduidelijk bleek dat die allemaal met grotendeels het zelfde bezig zijn. Een en ai verspil ling van geld, tijd, mankracht en ta lent dus. Daarom ben ik sinds maandag avond tegen het huidige bestel. Laat het snel ontploffen en schudt de Gooise Matras. Laat de pro grammamakers, de kwismasters, de tv-journalisten, de spelleiders en de gastvrouwen en -heren zich maar hergroeperen in twee of drie netten. Eén net voor populaire pro gramma's, drama, familieseries en neutrale, gemakkelijk te verwerken informatie. Een conservatief net, zo u wilt. Een tweede net voor meer moeilijkeprogramma's over con troversiële onderwerpen, een goe de, uitgebreide nieuwsshow met gevariëerd commentaar, sociaal drama, kunst en voorts ruimte bie dend voor experimentele program ma's. Een meer progressief net dus. Om beide netten wakker te hou den zou er dan nog een derde, commercieel net bij kunnen. Een dergelijke, bundelende her verdeling van vermogens lijkt me een betere oplossing voor de om- roepcrisis dan de uitbreiding van de STER-reclame, waarvoor een van de tv-bonzen in zijn wanhoop pleitte. Aan televisiereclame ont breekt het ons niet zozeer. ^illlllillllllililllllllllllllllllllllliilllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllilillllllllllllllllllllilllliililillllllllllllllllllllillllillllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllilllllliillillilllllllllllllllllillillllllliiiililllliillllllltllllilllllllllF Grappenmaker Ieder in te vullen woord be staat uit dezelfde letters als het voorgaande woord, ver minderd met één letter. De overblijvende letters - die steeds in de cirkeltjes dienen te worden ingevuld - vor men de naam van een be roep. 1. hete waterdamp, 2. schijf vis, 3. jongensnaam, 4. ware, 5. warm, 6. lidwoord, 7. be spotten, 8. middag, 9. nieuw (in samenstellingen), 10. eet gerei, 11. deel van Limburg, 12. samentrekking van edel, 13. strijdperk, 14. vervelende, 15. grappenmaker, 16. toe spraak, 17. maal, 18. eike schors. Q xaddv i -uooyos :st daoiaq joh 'H33 '81 u 'yaaid gi 'j.mi gi 'givu pi "VU31V si jaa zi '133d '11 jadaj 01 '03u 6 'uaou g 'usuoy 'L "J3V '9 'l33y 'S 'atv33 'P Tuoj; g jooui z 'uioojs :Buissojdo REMO PANCELLI een van de belangrijkste Rode Bri- gadisten die nog op vrije voeten is is maandag door de Italiaanse politie gear resteerd. Hij wordt be schuldigd van het plegen van verschillende moor den. Pancelli werd bij verstek tot 26 jaar gevan genisstraf veroordeeld door de rechtbank die de ontvoerders van Navo- generaal JAMES D0ZIER in maart berechtte. Voorts werd hij gezocht in ver band met de moord op 31 december 1980 op een lei der van de carabinieri, ENRICO GALVALIGI. JOSEPH HAYDN, Oostenrijks componist die dit jaar tweehondervijftig jaar geleden werd geboren (1732) schreef bij zijn le ven meer dan tachtig strijkkwartetten. Bij een echtpaar in de Australi sche stad Melbourne dat onbekend wenst te blij ven zijn vier oorspronke lijke partituren van de kwartetten opus 50 uit 1787 gevonden. De Haydn-kenner DR. GE0RG FEDER uit Keulen zegt in een interview gezegd dat de handtekening op de partituren authentiek is. De eigenaars hebben de partituren geërfd van een voorvader die ze in 1851 in Londen op een veiling kocht.De waarde wordt geschat op meer dan een miljoen gulden. STANISLAWKOCIOLEK, de om streden partijleider van Warschau (volgens som migen de meest orthodo xe communist in Polen), is eind vorige week ver vangen door een naaste medewerker van de na tionale partijleider W0J- CIECH JARUZELSKI. Kociolek had zijn ontslag inge diend. Hij is benoemd tot ambassadeur in de Sow- jet-Unie en is als zodanig de opvoger van KAZIMIER2 OLSZEWSKI, ambassadeur in het Kremlin sinds 1978. Opvolger van Ko ciolek in Warschau werd MARIAN WOZNIAK, secretaris voor economie van het centrale comitee. MEVROUW M.A. BLOEMSMA-VAN PROOSDIJ uit Garderen heeft de Zilveren Kaas- boor voor consumenten gewonnen. Uit twaalf fi nalisten, in regionale wedstrijden uitverkoren, kwam zij vorige week in Alkmaar als de beste kaa- sproefster naar voren. De Zilveren Boor werd haar uitgereikt door directeur M. VAN VELDEN van het Ne derlands Zuivelbureau. KAFOEMBE MOEKASA, een parlementslid van de op positionele Oegandese Democratische partij, is vorige week door solda ten gearresteerd in ver band met de moord op de voorzitter van de rege ringspartij UPC in het district Mpigi. Moekasa werd gearresteerd toen hij de begrafenis bij woonde van zijn UPC-dt- trictsvoorzitter DARAUSl KAYANJA, die eerder vorige week door onbekenden werd doodgeschoten. (ADVERTENTIE) Wie niet rookt leeft wel zo gezond. Er is nu een verzeke ringmaatschappij die daar rekening mee houdt: de Zwolsche Algemeene. Niet-rokers hebben recht op een lagere premie voor Risicoverzekeringen. Dat scheelt meestal 20%, soms zelfs 40%! Als u tenminste al twee Stuur een open envelop met uw naam, adres, 'postcode en woon plaats naar Zwolsche Algemeene Risicoverzekering Afd.44Antwoordnummer 4000,3500 VB Utrecht. Of bel: 030 - 330 440. Ook rokers verzekeren we graag tegen een zo laag mogelijke premie. Bij ons betaalt niemand meei dan nodig is. Dus bel even. jaaronafgebroken niet rookt neem dan nü kon- --7 1 1 at takt op met uw Zwolsche Algemeene#! assurantieadviseur Risicoverzekeringen 1 lij helpt u graag verder. Oudenoord 33,3513 EH Utrecht WAT zoekt een Amerikaan op de sportfiets inhet stroomgebied van de Dinkel? Ik vroeg 't en kreeg als ant woord een vloedgolf van woorden. Het was zo fantas tisch mooi, zulke kleurscha kering in het landschap en dan die kleine beekjes en ri viertjes er doorheen, de koeien ook en de lucht met dikke witte wolken en de boerderijen, de vriendelijke mensen, alles even lief en mooi en fantastisch. We zaten op één lijn: juist die ver liefdheid op Twente maakte dat ik hem daar ontmoette, Mr. Harrison uit Los Angeles, California, U.S.A., in de tot hotel verbouwde oud-Saksi sche boerderij. Die avond, toen ik met boek en puzzel onder de arm en een lange wandeling in de benen, naar beneden kwam voor de kof fie, zag ik een gifgroene vrouw met maïsgele haren naast de schouw staan. En ik zat nauwelijks te piekeren over een ander woord voor: „zeerover" toen een zuursto- kroze wezen richting leesta fel koerste. En dat was heel ongewoon in dat hotelletje met achter het huis zand paadjes naar een kronkelige Dinkel, die zo verleidelijk is, dat iedereen 's avonds er al leen nog maar wat loom- huiselijk bijzit. Toen de bruinverbrande man naast mij in het Engels om suiker en melk vroeg, begreep ik wat er aan de hand was. Op dit landelijke plekje was een gezelschap Amerikanen ge land. Ze brachten niet zomaar een bezoek aan Nederland, ze maakten een fietsvakantie. De darmspecialist van Ame- rika's westkust vertelde er graag over. Bij z'n jongste dochter op school bestond een fietsclub en Miss Garns- by, de docente geschiedenis - kijk, daar zit ze, die vrouw in dat groene pak! - wilde ook in de vakantie iedereen aan het fietsen houden. Maar dochter en vriend maakten een tripje naar Griekenland en nu hadden z'n vrouw en hij die twee plaatsen bezet: zo'n 40 a 50 kilometer per dag, dat haalden ze best. En de bagage ging steeds per auto naar het volgende hotel - VW-arrangement - acht dagen fietsen door Twente. Het geinige was er voor mij een beetje af; gewoon Amerikanen die luxueus- sportief een mooi plekje Europa „doen". Ik ging van mijn kant materiaal aandra gen om Mr. Harrison te over donderen. Wij kunnen ook boeken voor fietsvakanties, zei ik, door Italië, Canada, Denemarken, China zelfs. In eigen land is er dht fietsen van hotel naar hotel, maar ook van camping tot cam ping en je krijgt geld terug als je vakantie maar nat ge noeg verregend is, want „on ze mooie wolken laten de re gen wel eens vallen, ziet u". Je kunt je fiets meenemen in de trein, zei ik, of er eentje huren bij 'n station. En ken de hij aanhang wagentjes voor de fiets, zo'n soort bak kie met deksel? (Dat laatste zei ik niet, want het Engelse woord voor „bakkie" wou me niet te binnen schieten). „El ke Nederlander heeft een fiets", blufte ik, maar toen begreep de Amerikaan niet, dat zo veel fietsen gestolen worden, „als iedereen er toch al een heeft..." Wél was dui delijk, dat oeververbindin gen met alleen een autotun nel in Nederland niet kun nen en Mr. Harrison zou on middellijk z'n handtekening gezet hebben op de actielijst voor méér opstapbussen, die fiets plus berijder door de autotunnel brengen. Miss Betty Garnsby was behalve fietsgek ook creatief. Dat bleek de volgende och tend toen ze met z'n twaalven startklaar voor het hotel stonden, allemaal met 'n kleurige door haar ontwor pen badge op jack, bloes, trui, sweater of T-shirt. En allemaal met op het stuur ge klemd een kaart, -"aarop ze iz aanwijzingen van de ini- tia tiefneemster/ motor van de reis volgden: van Losser naar Denekamp om een wa termolen te bekijken en daar volgden verdere instructies: 35 kilometer slechts vandaag. De anderen lachten en de aanvoerdster stemde er dun netjes mee in. Zadelpijn, zei ze verontschuldigend tegen ons, de uitzwaaiers. Uitgere kend zij, die op eigen terrein duizenden mijlen befietst had. Maar op haar eigen fiets, afgesteld op haar eigen maat dat was het verschil, want „fietsen is meer dan benen- werk". Mr. en Mrs. Harrison ver telden nog gauw dat ze na deze acht dagen eventjes naar Amsterdam gingen, naar 'n vast adres waar ze „altijd" antieke klokken kochten, dan doorreisden naar Florence, Rome, Athene, maar via Brugge. Want die stad uxis volgens de oudste dochter de mooiste van Euro pa. Zouden ze daar ook fiet sen kunnen huren om vAt rond te kijken. Ik zei: nee, beslist niet, want het Begijn hof in Brugge en het Minne water per fiets, dat wou ik ie Amerikaanse toeristen niet aandoen, in Brugge niet! I

de Stem | 1982 | | pagina 2