B en W: subsidie voor restauratie kerktorens CDA Hulst richt zich op kernenbeleid DORPSRAAD CLINGE BESPRAK KNELPUNTEN VLAAMSE RAAD Vijftien jaar bejaardencentrum in Axel OP WEG NAAR PJ JUNI Politieke cafés in gemeente Hulst VVD Axel start campagne de krant is een Steekneus VAN ZEELAND ct specifiek welzijn verteren pt snel, agist. laatste nieuws Aardenburg Breskens Sluis Aardenburg Breskens Zaamslag I fietsdriedaagse - De werk- I groep Zaamslag van de I kommissie Sportieve Re- jffeatie houdt volgende week pi fietsdriedaagse. Op drie ponden, maandag 10, dins- ra? 11 en woensdag 12 mei I J'ndt de start hiervan plaats pnaf de kantine van de ryetbalvereniging Zaam- I '3g aan de Sportlaan. In- Ischrijven voor deelname is Iegelijk elke avond van l'8® uur tot 19.00 uur. I ouderavond - In een der lo- Ijhlen van de school aan de I juemenstraat hield de peu- IWspeelzaal 't Overstapje 1' druk bezochte ouder- L Voor de pauze werd t overzicht gegeven hoe Peuterspeelzaal in het I .'ge seizoen draaide. Be- I ten werd om actief deel te I '.';rnen aan het in september I ^Uande te houden ppsfeest. Na de pauze V e.n twee leden van de leniging Kind en Zieken bus een lezing. Daarna was HULST - De Vlaamse Raad heeft het licht op groen gezet voor de vrije radio's, die ook in Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen rekenen op een groot luisterpubliek. Wandel vierdaagse in Hulst 8 tot 12 juni Boekje over Ylissingse monumenten IN GROENENDUK EN BOSCHKAPPELE Sluitend verkiezingen gemeenteraad Lamswaarde krijgt tennisbaan Recreatief zwemmen in Kloosterzande Bijeenkomst genootschap Nederland- Israël Wim Hendriks weer thuis A1? ut\ I cnUHU O IVICI I 90£ nte zoenen l je. |ubileum, receptie, cloving, overwinning, r door, mag best eens el op de pagina llijk is dat niet en duur (b.v. 6 regels kosten stelt 'n tekst op. belt n onze bijkantoren ot aan de balie. larticulieren. 40 Eén grote regel et bi|plaatsen van een 10,- toeslag. Bij met dt 2,50 adm.kosten /onkantoren Hulst, il. 01140-13751; at 9. tel. 01150-17920; tel. 01100-28030. I >«wl Jongens heb je het al gehoord van HONORIEN die wordt vandaag 13. Silvia, Cindy. NICKY Veel succes met je exa mens, Mieke. dagelijks met uw reklameboodschap in alle hoeken en gaten van Zuid-West-Nederland! Groen licht voor 'vrije' radiozenders JUüfiaüÖJL'iEaJm lib rMUIIMH /.CCLANU Z (ADVERTENTIE) Brouwerifsiïaat 35 - OOSTBURG Tel. 01170-2504 voor heen Allton inden rgemeester en Wethou- iten op Zuid- en Noord end dat in de maanden de verschillende ge- arprogramma 1982 ter ngeboden. planprocedureverorde- gramma na vaststelling tad gedurende zes we- ijn van tervisielegging van de gemeente als- die gevestigd danwel ;n de gemeente, en die belang getroffen wor- varen tegen dit jaarpro- Dnder voorbehoud van Hing zullen hiervoor de n in acht genomen wor- 12 mei t/m 22 juni 1982 18 juni t/m 29 juli 1982 26 mei t/m 6 juli 1982 28 mei t/m 8 juli 1982 26 mei t/m 6 juli 1982 i t/m 9aug. 1982 eStem, 076-236911 Gevonden voorwerpen - 1 koperen sleutel. Gevonden voorwerpen - 1 dameshorloge merk Pontiac, goudkleurig met gevlochten bandje. 1 bos sleutels. Gevonden voorwerpen - Een briefje van vijf gulden, een racefiets, merk onbekend, framenummer onbekend, kleur blauw, voorzien van registratieplak van West Vlaanderen. Een sleutelbos, met een achttal sleutels, ge vat in een zwart plastic hoesje. Merken van de sleu- 1 tels: Mark, Lips en Fist. Een ,ancre" dameshorloge, voorzien van een stalen kast en zwart lederen band. Een I attaché koffer van beige varkensleer. Bolling - Uitslag bolling bij I E. de Vreeze met 66 deelne mers. 1. A. Breyaert-L. Rog- I ge-H. Marclé, 2. J. Focke-A. van de Walle-P. de Geeter, I 3. R. Lampo-G. Mestdagh-G. deDeijne. Koninginnebolling - Uitslag bolling bij gelegenheid van koninginnedag met 75 deel nemers. 1. P. Laridaen-E. Rijckaert-R. Braet, 2. R. I Lampo-A. Breijaert-P. de {Pauw, 3. J. Goethals-R. I Kerkhove-R. Haverbeke. Vismijn - Aan de vismijn I Breskens werd aangevoerd I gemiddelde kiloprijs; I '039 kg. export garnalen 116.92, 513 kg. pellerij garna- I len 5,54, 1821 kg. bot ƒ0,78, 1925 kg. schar 1,29, 10.922 k- schol 2,45, 5539 kg. tong I f U.84,1249 kg. tarbot 14,42, 1585 kg. griet 11,42, 14.536 Kg kabeljauw 2,82,4402 kg. I wijting ƒ2,06, 25 kg. rog I [5,01, 3466 kg. poon 1,81, 30 I *6. haai 2,79, 19 kg. ham I [18,92, 33 kg. baars en her- ■aer ƒ21,61, 240 kg. tongschar |H.89, 34 kg. schelvis ƒ3,51, lp kg. inktvis ƒ5,04, 1152 kg. [Wk ƒ0,89, 58 kg. koolvis I ƒ2,39. gelegenheid tot het stellen ran |werp. Wagen over dit onder- Van een onzer verslaggevers De Raad keurde don- Binding derdag het zogenaamde decreet-Poma goed, waarin de culturele nor men zijn vastgelegd waaraan de vrije radio's moeten voldoen. De tech nische normen werden al een tijdje geleden bij ko ninklijk besluit vastge legd. De culturele normen die door de Raad zijn goedge keurd houden allereerst in dat de vrije radio's geen en kele binding mogen hebben met een politieke, commer ciële of beroepsorganisatie. Met de stemming in de Vlaamse Raad zijn overi gens nog niet alle problemen van de baan, want nu moe ten de uitvoeringsbesluiten nog worden opgesteld en moet er een 'raad voor niet- openbare radio's' worden opgericht. Pas dan kunnen de vrije radio's ook daad werkelijk legaal in de ether komen. HULST - Voor de vierde maal gaat de buurtvereni ging Den Dullaert dit jaar weer de avondvierdaagse van de Nederlandse Wan delsport Bond organiseren. Het evenement wordt ge houden van 8 tot en met 11 juni. Per avond kunnen de deelnemers kiezen uit af standen van 5 of 15 kilome ter. Er wordt telkens om 19 uur gestart en men kan zich in laten schrijven op 8 juni vanaf 18.30 uur in Den Dul laert. De laatste avond wor den de deelnemers feestelijk ingehuldigd. Iedereen die de vierdaagse volbrengt krijgt een herinnering. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - De gemeen te-archivaris van Vlissin- gen, C. Peters, heeft in sa menwerking met het stafbu reau voorlichting en in spraak van de gemeente een vouwblad 'Langs Vlissingse monumenten' en een boek werkje over de geschiedenis van de stad, 'Vlissingen in de tijd', het licht doen aan schouwen. Beide geschriften zijn zo wel voor de Vlissingsders zelf als voor toeristen be stemd. De auteur zal het vouw blad dinsag 25 mei om 19.00 uur aan de burgemeester van de Scheldestad, drs. Th. Westerhout overhandigen. Wethouder D. Bruinooge ontvangt dan het eerste ex emplaar van „Vlissingen in de tijd". Voorts moet er een stichting in het leven worden geroe pen, die maar één radio on der haar hoede mag hebben en geen nevenactiviteiten mag uitoefenen. Ook moeten de zenders so ciaal-culturele informatie geven, die kan variëren van plaatselijk sportnieuws tot de openingsuren van de bi bliotheek. De zogenaamde juke-box radio's, diegenen die enkel plaatjes draaien, worden door het decreet de mond gesnoerd, omdat ze nooit culturele erkenning zullen krijgen. Vrije radio's die die cultu rele erkenning wel krijgen moeten daarnaast ook aan de technische normen vol doen. Deze houden in een zender met een vermogen van maximaal 100 Watt, een beperkt uitzendgebied met een straal van 8 kilometer en een maximale antennehoog te van 35 meter. De vrije ra diozenders die vooral voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen van belang zijn zijn Radio Reynaert en Radio Tijger, die vanaf de grensstreek hun programma's ook afstem men op Zeeuwsch-Vlaande ren. Van een onzer verslaggevers HONTENISSE - Burge meester en wethouders van Hontenisse willen 30.000 gul den bijspijkeren in de res tauratiekosten van de kerk torens in Groenendijk en Boschkapelle. Voor iedere toren wil men 15.000 gulden beschikbaar stellen. De rest zullen de kerkbesturen op moeten brengen. De opknapbeurt van de toren in Groenendijk kost 2 ton en van die in Boschkapelle 1 ton. B en W hebben de kwestie eerst eens van alle kanten bekeken, omdat er eigenlijk geen algemene gedragslijn is op dit terrein. Dat blijkt ook wel uit het verleden, toen soortgelijke subsidieverzoe ken van Terhole en Bosch kapelle niet werden gehono reerd en een verzoek van Ossenisse weer wel. Men is er met de kerkbesturen van overtuigd dat een kerktoren mede-bepalend is voor het aanzicht van een woonkern en dat met name een toren uurwerk het algemeen be lang dient. Daarom vinden B en W een gemeentelijke bij drage terecht. meentekas leert dat er geen enkele financiële ruimte is. Men beschikt echter nog over een potje van ruim 59.000 gulden voor knelpun ten op sociaal-cultureel ter rein en dat willen B en W nu gebruiken voor de restaura tie van de kerktorens. Echter, een blik in de ge- Uit dat zelfde potje willen B en W de verminderde rijksbijdrage in de kosten van de maatschappelijke dienstverlening opvangen, kosten 24.000 gulden. De res terende 5.000 gulden houdt men dan nog achter de hand voor incidentele bijdragen op het sociaal-culturele vlak. Zo krijgt de raad ko mende vergadering een voorstel om 750 gulden bij te spijkeren in de activiteiten die door het Orgelcomté Hengstdijk op touw zijn ge zet. Daar kampt men met een tekort van ruim 1.500 gulden. Van onze correspondent AXEL - Vrijdag was het feest in het bejaardencentrum De Vurssche in Axel. Alle bewoners, personeelsleden en bestuursleden vierden het feit, dat het bejaardencentrum vijftien jaar bestaat. Tien bejaarden werden gisteren ex tra in het zonnetje gezet, omdat zij vijftien jaar in De Vurssche verblij ven. De voorzitter van De Vurssche, de heer J. H. Knöpke, stond in zijn toe spraak stil bij de goede contacten die het bejaardencentrum heeft met de buren: het gemeenschapscentrum De Halle. Het bestuur bood de bewoners een nieuw soort bingospel aan. Na het in ontvangst nemen werd er gedurende het resterende deel van de middag bingo gespeeld. De directeur leidde het spel samen met zijn vrouw. De middag werd afgesloten met een geza menlijk diner, waarna er nog een ge zellig samenzijn was. Twee bestuursleden die vijftien jaar aan het bestuur verbonden waren werden eveneens in het zonnetje ge- zet. Het waren de heer Sikkema, voor zitter van het bestuur en jaarlijks de plaatsvervanger van St. Nicolaas, zus ter Geleinse, algemeen adjunct en te vens verbonden aan het well-fare- werk. HULST - Het CDA in Hulst heeft de zorg om de kleine kernen voor de ko mende vier jaar hoog in het vaandel geschreven. Dat blijkt uit het verkie zingsprogramma, waar mee het CDA de gemeen teraadsverkiezingen in gaat. Volgens het programma moet het gemeentelijk be leid gericht worden op be houd of zonodig vergroting van de levensvatbaarheid van de kleine kernen. Dat moet, zo meent het CDA, gerealiseerd worden door het stimuleren van de wo ningbouw en zorgen voor voldoende bouwgrond, het tegengaan van tweede wo ningen en uitbreiding of verbetering van de voor zieningen in de kernen. Daarnaast moet er volgens het CDA voor worden ge waakt dat het landelijke karakter bewaard blijft. Het CDA gaat de verkie zingen in met een sober programma. „De tijd dat we de kiezers allerlei be loften konden doen is voorbij,,, zegt lijsttrekker G. van de Voorde, „we moeten trachten te bewa ren wat goed is en wat we hebben kwalitatief op peil zien te houden". Daarom doen de Christen Demo craten in hun programma nog geen uitspraken over de besteding van de ge meentelijke gelden. „Er zal een totale afweging van belangen plaats moeten vinden", meent Van de Voorde, „en we moeten voorzichtig zijn met nieuw beleid". Belangrijk voor het CDA is dat de gemeente een sluitende begroting moeten houden. „Eventue le bezuinigingen die daar voor nodig zijn", stelt voorzitter Th. Baert, „mo gen in geen geval op de burgers worden afgewik keld via forse belasting verhogingen". Ombuigin gen, zo vindt het CDA, moeten op de eerste plaats gezocht worden in een zo groot mogelijke efficiency, een scherpe toetsing en eventueel herschikking van taken. Op de tweede plaats zou gestreefd moe ten worden naar het over dragen van taken aan bur gers. Bij nieuwe taken moet dan bekeken worden of ze niet beter door parti culieren kunnen worden verricht dan door de over heid. In de zorgsector pleit het CDA voor behoud van het Hulster ziekenhuis, vol doende capaciteit van ver pleegtehuizen, bejaarden zoveel mogelijk hun zelf standigheid laten behou den en het scheppen van ontmoetingsplaatsen voor jongeren. In de recreatieve sfeer moet volgens het CDA bij bestemmings plannen rekening worden gehouden met voorzienin gen voor de jeugd, zoals cross-terreintjes en trap velden. Ook wandel- en fietsroutes moeten daarin opgenomen worden. Wat de collegevorming na de verkiezingen betreft zou het CDA het liefst een meerderheidscollege zien. Daarbij wil het CDA zowel met andere politieke par tijen als met de niet-poli- tieke groeperingen in zee gaan. HULST - De Hulster PvdA-afdeling is deze week gestart met een serie politieke cafés in de ge meente, waaraan de lan delijke politieke partijen die aan de gemeente raadsverkiezingen mee doen hun medewerking verlenen. Graauw en Clinge zijn al aan de beurt geweest. Maandag trekt het politie ke panel naar café St. Ce cilia in Nieuw-Namen. Voor het CDA spreken daar H. Vercauteren, voor de PvdA B. Martens, voor D'66 J. Stolte, voor de WD A. Houben en voor de PSP A. Huismans. Aanvang acht uur. Op 12 mei doet het poli tiek café Heikant aan. Aanvang acht uur in café Du Commerce. Voor het CDA spreekt daar lijst trekker G. van de Voorde. De andere sprekers zijn dezelfde als in Nieuw-Na men. Tenslotte is men op 17 mei in bar Bigodes te Sint-Jansteen. Ook daar begint ment om acht uur en zullen dezelfde spre kers aanwezig zijn. AXEL - De Axelse WD start vanvond de campag ne voor de gemeente raadsverkiezingen. De liberalen komen om 20 uur bijeen in de Wal- straat, waar lijstrekker P. Apers via een stuntje de campagne zal openen. Daarna vertrekt het ge zelschap naar het Chalet, om alvast een dronk uit te brengen op de goede af loop van de verkiezings strijd. Van onze correspondent CLINGE - Er bestaan in het dorp Clinge nog heel wat problemen, die om een op lossing vragen. Dat bleek tijdens de eerste openbare vergadering van de dorps raad. Hoewel de opkomst van de dorpelingen nogal te genviel, werden er toch flink wat knelpunten ter sprake gebracht. Allereerst was dat het wo ningprobleem. Uit de verga dering bleek dat er in Clinge een tekort aan huurwonin gen bestaat. Woningen die betaalbaar zijn en waarbij ook de bejaarden aan hun trekken kunnen komen. Een ander probleem is de ver keerssituatie in het dorp. Vooral werd de aandacht ge vestigd op te hoge snelheden, met alle gevaren vandien voor de kinderen. Zebrapa den worden volgens de aan wezigen slecht in acht geno men. Voorts werd nog geop perd hier en daar drempels aan te leggen. Hoewel het enige hilariteit wekte, werd ook de overlast van hondepoep aangesne den. Zelfs werd voorgesteld om sommige straten en plei nen maar een andere naam te geven, zoals de Van Gogh- straat, die in de volksmond al de naam 'strontstraat' zou hebben gekregen. Andere zaken die aan de orde kwamen waren de tal rijke vernielingen, watre- roverlast, de staanplaats van de bibliobus, het parkeren in de Molenstraat en het ver harden van paden. Naast de vele plaatselijke pro bleempjes stelde voorzitter Jos Mariman ook de par- keergelegeheid bij het Hul ster ziekenhuis aan de orde. Deze regionale moeilijkheid zal nog samen met de dorps raden van Graauw en Nieuw-Namen besproken worden. Voorzitter Mariman ves tigde er wel de aandacht op dat de dorpsraad op zich weinig in de pap te brokke len heeft, maar dat slechts een bemiddelende en advise rende taak is weggelegd. Daarom vond hij het van groot belang dat de dorps raad betrouwbaar en geloof waardig overkomt. „De ge gevens die door de dorps raad worden doorgegeven", zo zei hij, „moeten ten volle betrouwbaar zijn en zeker het algemeen belang behar tigen". Van een onzer verslaggevers LAMSWAARDE - Burge meester en wethouders zijn bereid om een lap grond be schikbaar te stellen om in Lamswaarde een tennisbaan aan te leggen. Het gaat om een terrein achter het trainingsveld van de voetbalclub SDO, dat eigendom is van de gemeen te. De werkgroep, die zich beijvert voor de tennisbaan, krijgt de gronds in huur voor 500 gulden per jaar. Voor de aanlegkosten zal men zelf op moeten draaien, omdat B en W er in ieder ge val geen kosten aan willen maken. Aanvankelijk vroeg de werkgroep een subsidie van 10.000 gulden, maar daar willen B en W niet aan be ginnen. Wel stellen ze de raad voor om garant te staan voor een geldlening van 25.000 gulden die de tennis club moet aangaan. Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - De werkgroep Sportieve Re creatie is begonnen met een wekelijks uurtje zwemmen in bet zwembad te Klooster zande. Iedere woensdagavond van zeven tot acht uur zijn belangstellenden welkom. De kosten per keer bedragen anderhalve gulden. De werkgroep hoopt voor al ook op belangstelling van de wat ouderen, die het doorgaans drukke bad wil len ontvluchten en nu iedere woensdagavond op het ge mak enkele baantjes kunnen trekken. Het geheel staat on der leiding van Huib Capello die, zo men dat wil, de zwemmers wil helpen hun zwemslagen te verbeteren en bij te schaven. Van onze correspondent AXEL - Het Genootschap Nederland-Israël, afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen, houdt dinsdag 11 mei haar laatste bijeenkomst in het seizoen 1981-1982, die wordt gehouden in het Cultureel Centrum De Halle te Axel, aanvang 20 uur. Mevrouw F. Markx-Polak uit Blaricum, Presidente van de Nederlandse W.I.Z.O. (Zionistische Vrouwenorga nisatie) komt spreken over het werk van deze organisa tie voor vrouwen en meisjes in Israël. Zij doet dit aan de hand van een onlangs uitge brachte film. Verder geeft zij een uiteenzetting van de gehouden conferentie van Internationale Vrouwenor ganisaties, gehouden in Ko penhagen, waar zij op ver zoek van het ministerie van C.R.M., Nederland vertegen woordigde. HULST - Stemmedewerker en sportspeaker Wim Hen driks, die de afgelopen we ken in het ziekenhuis te Bre da moest verblijven, komt vandaag naar huis. Wim is aan de beterende hand en binnenkort hoopt hij weer de oude te zijn. Hij laat dit weten opdat mensen die eventueel plannen had den om op ziekenbezoek te komen niet tevergeefs naar Breda reizen. |f) 'lf im

de Stem | 1982 | | pagina 17