eer koud rendement Bressiaander Verdouw bouwt al halve eeuw miniatuur scheepjes Werken voor de kost Voorwaardelijke straf voor jacht op verwilderde kat eren KSSUBSIDIE I. Steur dijkgraaf Schouwen Walcherse stranden door olie vervuild )ENSDAG 5 ME11982 VAN ZEELAND BRESKENS - Al een halve eeuw gele den begon de toen 8-jarige Daan Ver douw met het maken van scheepjes. Als basis diende een oude klomp, daarop een zeiltje en varen maar! Proefvaren deed hij op „de Veste", waar nu het gelijkna mige zwembad is, of op de „Paereput". Pronkstuk Huiskamer markten Broedsel Predator Zeeuwse ANIB houdt jaar vergadering Uitgaan in Zeeland T18 PAGINA ZEELAND 4 i de nieuwste technieken zijn 90% rendement. Dat betekent 17 tot 22% op het gasverbruik, meer dan 10 jaar. Velen raken voor u is deze nieuwe ketel ijvend inlichtingen of offerte. r minder gasverbruik bij: raat 52, Postbus 25, is, tel. 01178-1443 de Ridder, tel. 01177-1698 LEENHOUTS' AANNEMINGS BEDRIJF B.V. NIEUWSTRAAT 52 SLUIS -TEL. 01178-1443 - onderhoud - wegenbouw - utiliteitsbouw - ngs - afdeling technische installatie: gas-, wa- I S- 11 gS& Vol bewondering had hij al vaak voor het raam staan kijken bij netten- en zeilmakerij Erasmus, waar een scheepsmodel in de etalage stond. Hij droomde ervan eens zelf zo'n model te maken. De klomp was een eerste po ging die droom te verwe zenlijken. Er volgden nog allerlei probeersels en evenzovele proefvaarten. Daan Verdouw: „Een mens heeft een bandrecor der en een soort film in z'n hoofd. Ik zie het allemaal nog voor me". Hij vertelt ook hoe hij als 14-jarige jongen ging werken op de fabriek van Van Nelle. Dat hij ook nog een tijd als visser heeft ge werkt en - omdat hij steeds zeeziek werd - het varen moest opgeven. Via allerlei andere baantjes belandde hij bij Rijkswa terstaat, waar hij nu nog als chauffeur werkt. Zijn vrije tijd vulde hij nog steeds met het maken van scheepjes en dat is tot op de dag van vandaag zo gebleven. Daan: „Pas na mijn trouwen begon ik met het exact op schaal bouwen van modellen. Als mate riaal gebruik ik het liefst goed belegen eikehout. Daar is nu niet zo gemak kelijk meer aan te komen, maar 25 jaar geleden was het een glorietijd voor de knutselaar omdat veel mensen hun eikehouten meubelen wegdeden van wege een rage in moderne stalen meubelen. Ik vond oude tafels, stoelen en kas ten op vuilnisbelten. „Ik bewaarde ze en heb er nu nog materiaal van over". Hij toont een prachtig model van „D'Halve Maen", het schip waarmee Hudson in 1609 de Noorde lijke route naar China zocht. De zeilen zijn in de loop der jaren getint door sigaretterook, wat een heel levensecht effect geeft. De gedetailleerde be schrijving vond hij in een boek van Ing. F. Baeij. Het schip was in werkelijkheid slechts 23 meter groot. „Dan vraag je je wel eens af hoe ze dat deden zonder navigatiekaarten en met een samengeraapte be manning". Ook de „Santa Maria", waarmee Colum bus Amerika ontdekte is een waar pronkstuk ge worden. Tientallen modellen volgden waaronder bot ters, hoogaars, fregatten, tjalken, loggers, enz. Bouwtekeningen naar op metingen van het origineel werden net op tijd ge maakt door Van Beylen, verbonden aan het Scheepvaartmuseum in Antwerpen. Verdouw: „Dat is wer kelijk een unicum, zonder zijn werk zou ik deze mo dellen pooit hebben kun nen maken". Dat de scheepsmodellen van Verdouw perfect ge maakt zijn blijkt wel uit een aantal diploma's en medailles die hij op diver se huisvlijttentoonstellin- gen won. Daan Verdouw Een enkele keer expo seerde hij zijn schepen in een bankgebouw of gaf hij een uiteenzetting voor scholen of jeugdverenigin gen, maar meestal kunnen ze alleen door familie en vrienden bewonderd wor den, behalve enkele mo dellen die te zien zijn in Zeemuseum ,,'t Zwin" in het Belgische Damme van de 80-jarige kunstschilder De Vaere. Al zijn schepen zijn met weinig gereedschap, tot het kleinste onderdeel toe, helemaal met de hand ge maakt. Als werkplaats fungeert meestal de huiskamer. Volgens Daan Verdouw vindt lang niet iedere echtgenote van mede-hob byisten dat goed. En dat is niet de enige vorm van medewerking die zijn vrouw hem ver leent: De zeilen van de scheepsmodellen werden allemaal door haar ge maakt op aanwijzing van haar man. Een precies prutswerkje waar zij iedere keer weer een beetje tegenop ziet. „Wanneer er een schip klaar is bedenk ik gelijk wat ik daarna weer ga maken, want ik heb maar één vijand en dat is verve ling". Verveeld heeft hij zich tot nu toe vast niet vaak want de overloop van zijn woning herbergt in tussen een groot aantal scheepsmodellen. Mevrouw Verdouw: „Wel erg jammer dat hij er geen expositieruimte voor heeft, dan zouden meer mensen kunnen genieten van zijn schepen, vooral mensen die vroeger zelf visten op een zeilschip ko men er graag naar kijken. Nu hebben ze de tijd om het mooie ervan te zien wat ze er vroeger niet in zagen". Kijkend naar z'n collec tie schepen verzucht Daan Verdouw: „Dat mijn hand jes dat allemaal gemaakt hebben kan ik soms zelf niet begrijpen". IZIERIKZEE - M. J. Steur uit I Noordwelle is benoemd tot I dijkgraaf van het water- I schap Schouwen-Duiveland. I Hij volgt dijkgraaf A.M. Ge- [luk op, die in januari over leed. Steur, landbouwer van be- |toep, is al sinds begin 1980 Iwaarnemend dijkgraaf. Als raadslid en wethouder van IWesterschouwen deed hij de 1 nodige bestuurlijke ervaring Sinds 1978 is hij lid van het dagelijks bestuur van het waterschap. Veiling Terneuzen Per stuk: sla 1 40-45, 2 17. Per bos: selderij 59-63, peterselie 54-59, peen 176-198, kroten 98-102, radijs 19-60. Per kg: andijvie 87-94, prei 44-63, rabarber 43-83, spinazie 76-91, uien 62-91, witlof A2 240-260, witlof 3 70- 120, Chinese kool 25-33. ,o^ |G0ES - Orgelconcert - In de of Maria Magdalena- ®k te Goes wordt zaterdag an orgelconcert gegeven wr Jan Kleinbussink, kan- -c-organist van de Lebui- !®kerk in Deventer. Op het 'fgoramma staan werken 'ar' Messiaen, Langlais, «eelinck, Muffat, J.S. Bach, ittel en Post. Aanvang 20 ir. "WELLE - Trimkoersen - s trim- en toerclub Kapelle I - houdt zaterdag voor de Prde achtereenvolgende Paal weer een serie trim- foersen. De B-trimmers rten om 17 uur, de dames 18 uur en de A-rijders feer een uur later. Alle be ende Zeeuwse en Brabantse fimmers komen aan het de lart (tevens finish) aan de pionlandseweg. De wed- Fjjden tellen mee voor het Fimklassement Midden- beland. [ORTGEXE - Heropening fweentehuis - Het uitge leide en verbouwde ge- Rentehuis te Kortgene f°rdt vrijdag officieel hero- rnd. Dat gebeurt tijdens tn speciale bijeenkomst Fnvang 14.30 uur) in het lsrpshuis De Pompweie. 's [wonds is er open huis voor foevolking. HDDELBURG - Zeeuwsch .'nootschap - Het Konink je Zeeuwsch Genootschap Wetenschappen houdt 'Wgen een bijzondere alge- ;ne vergadering in de sta- «zaal (Abdij) te Middel burg. Aan de orde komen het rapport van de commissie van goede diensten, gevolgd door de benoeming van nieu we bestuursleden. Aanvang 20.30 uur. RILLAND - Brandweer wedstrijden - In Rilland worden zaterdag brand weerwedstrijden gehouden, waaraan wordt deelgenomen door 23 plaatselijke- en be- drijfskorpsen. De wedstrij den beginnen 's morgens om 9 en 's middags om 2 uur bij de brandweerkazerne. De deelnemende korpsen zijn Rilland, PTT-post Goes, Kattendijke, Wissenkerke, Nieuwdorp, Kapelle, Goes I en II, Zeelandia, PTT-tele- foon Goes, Borssele, Colijns- plaat, Wemeldinge, Wester- schouwen, 's Gravenpolder, Waarde, Baarland, Drei- schor, Yerseke, Kruiningen, Kortgene, 's Heerenhoek en Aluminium en Chemie Rot terdam. De prijsuitreiking vindt vrijdag 14 mei plaats tijdens een speciale bijeen komst in De Vroone te Ka pelle. ZIERIKZEE - Kamer van Koophandel - De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zee land houdt maandag vanaf 10 uur een ledenvergadering in restaurant Mondragon aan de Oude Haven te Zie- rikzee. De agenda vermeldt onder meer de nota over het bedrijfsleven op Scouwen- Duiveland en de energiekos ten. In mei, leggen alle vogels een ei....en verder kent u het wel, dit rijmpje van onze voorouders. Ik heb mij altijd verwonderd over deze uitspraak. Vori ge generaties, die veel dichter bij de natuur ston den en ook veel meer aan haar grillen waren over geleverd, geven er in tal van uitspraken blijk van goede waarnemers te zijn. Denkt u maar aan de ge zegden en uitdrukkingen rond het weer. Zelden kloppen ze op de dag, maar de grote lijn is juist. Maar die uitspraak Als ik dit schrijf is mei net twee dagen oud. Alom zie je merels en zanglij sters met voer vliegen; die hebben dus al jongen. Uit de krant kent u het trieste verhaal van de Hulsterse zwaan: die zat met Pasen al te broeden. Kool- en pimpelmees zijn daar ook doende mee, waterhoen, meerkoet, fuut, Turkse tortel, houtduif om er even wat te noemen, ook. Inder daad zijn er vogels die nog moeten arriveren: de wie lewaal bijvoorbeeld en de gierzwaluw. Die komen vandaag of morgen, dat zal niet veel missen. Noordelijke soorten zijn helemaal nog niet haastig, maar wat wil je, de toen dra is nog nauwelijks sneeuwvrij. De regenwulp horen we doortrekken mo menteel. Luister tegen zonsondergang maar eens of u hoog boven u een hel der bi-bi-bi-bi-geroep hoort. Dat is 'm. De rosse grutto, die nog noordelij ker broedt, is nog nauwe lijks onderweg. Pas tegen het eind van de maand zal de hoofdmacht onze stre ken passeren. Maar goed, die broeden niet bij ons, dus daar geldt de uit spraak niet voor. Toch vreemd dat onze voorou ders alleen de koekoek en de spriet (griet is griel) uitzonderden. Hadden de wilde eenden dan niet net als nu half april al kui kens? Heeft u zich wel eens ge realiseerd wat het voor vo gels betekent zo'n broedsel bij elkaar te leggen? De Legsel van een waterhoen tien, twaalf eieren die een mees produceert, of een winterkoning, wegen veel meer dan het diertje zelf. Hoe groter de vogel, hoe kleiner verhoudingsgewijs zijn eieren, zowel wat grootte als wat gewicht betreft. Vooral de kleine vogels moeten over grote hoeveelheden voedsel kun nen beschikken. Als je dat, winterkoning zijnde, bijeen moet zoeken in de vorm van larfj es, in secten, insecte-eieren etce tera, dan is het hard wer ken geblazen. Dan moet je - zoals ik laatst iemand hoorde zeggen - niet al te dikwijls omkijken. Ver wonderlijk is het dan ook niet dat de aanwezige hoe veelheid voedsel van in vloed is op de legselgroot- te, zoals dat onder andere bij de uilen en roofvogels het geval is. En dan komt automatisch de onvoor stelbaar mooie wisselwer king in actie. Er is weinig voedsel, weinig eieren en dus wei nig jongen. De voedselbe- hoefte is gering, de tol die van de prooi geheven wordt dus niet al te groot. Ook de prooi evenwel ver meerdert zich. En omdat er niet al te veel vijanden zijn, boekt die winst. Maar omdat er meer voedsel is, komen er het jaar daarop meer jongen, en, zo kun je doorgaan, de prooi krijgt nu weer klappen. Wat ook mogelijk is: de predator (zo noemen we de eter met een mooi woord) wijkt uit naar een andere prooi, waardoor die....afijn, vul maar in. Dat er inder daad weinig tijd zal over blijven „om te kijken" laat zich raden, als je zo, beetje bij beetje, je kostje op moet scharrelen. En om ons nog meer te verbazen: je snapt eigenlijk niet dat er toch nog zoveel vogels zich kunnen handhaven, ook al worden ze in hun dagelijkse voedselzoekac- tiviteiten honderden keren gestoord. Niet door van nature voorkomende oorzaken als een verdacht geluid, een vijand, een concurrent, maar door extra's. Een overgroot aantal mensen en zijn storende activitei ten, verkeer, werk, recrea tie, noem maar op. Zou de natuur dan toch een ge weldige veerkracht heb ben? En de menselijke na tuur ook (nog)? Dan zou dan ons nog wel eens te pas kunnen komen. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - De stranden langs de noordwest kust van Walcheren zijn sinds het afgelopen weekeinde ernstig ver vuild door olie. Vermoedelijk is deze stookolie afkomstig van de Belgische binnenvaarttanker Benetank, die bij een aanvaring een paar weken geleden ongeveer 300 ton ruwe olie verloor, die in de Westerschelde stroomde en ernstige vervuiling in Zeeuwsch-Vlaanderen veroorzaakte. Volgens de zegsman van Rijkswaterstaat in Vlissingen is er het afgelopen weekeinde geen olielozing in zee gemeld, die als veroorzaker van de vervuiling op Walcheren ge noemd kan worden. Momenteel is er bij het Rijksinstituut voor zuivering van afvalwater (Riza) in IJmuiden een on derzoek gaande naar de herkomst van de stookolie. Het stuk strand tussen Domburg en Vrouwenpolder is het ernstigst verontreinigd, vooral het gedeelte bij Oostburg. De rest van de Walcherse kust is slechts in heel lichte mate ver vuild. De betrokken gemeentes hebben besloten voorlopig nog geen opruimingsploegen aan het werk te zetten. „Het bad seizoen is nog niet open en we vonden het beter om de na tuur het werk te laten doen", aldus een woordvoerder van provinciale waterstaat. Van onze correspondente MIDDELBURG - De verwilderde angorakat van een overleden buurman had al voor honderden guldens schade aangericht aan het vogelbestand van de 33-ja- rige Sluisenaar R. R.. Tenslotte was de man het beu en hij verklaarde de rover de oorlog. Pogingen om zich met behulp van de gemeente van zijn kwelgeest te ontdoen mislukten echter, en zo nam R. het recht in eigen hand. B. werd veroordeeld tot een boete van 600 gulden en vier maanden voorwaarde lijke rij-ontzegging. Een gehuurde vangkooi en een klem, beiden voorzien van een dode vogel als lok kertje, kreeg een plaatsje in de achtertuin en zo zou de klus wel snel geklaard zijn, dacht R.. Maar zover kwam het niet: een jonge kat van een andere buurman kreeg plotseling grote belangstel ling voor de tuin van R. en dat was voor de eigenaar re den om de kattevanger bij de politie te verklikken. Op 18 mei kwamen twee politie mannen een kijkje nemen en kreeg R. een proces-verbaal. „Misselijk hoor", reageer de de man dinsdag voor de politierechter, „iedereen in de buurt wist hoeveel last ik van die angora had, maar dat beest liet zich natuurlijk niet onmiddellijk die kooi in commanderen". „En hoe is het nu met die kat", wilde politerechter mr. Nomes we ten. „Die loert nog steeds op mijn vogels", aldus R., maar daar kan hij niet meer bijik heb ze allemaal in huis ge haald, maar van mij is die nog niet af", zo besloot hij strijdlustig. R. werd conform de eis veroordeeld tot een geheel voorwaardelijke boete van 150 gulden. De 37-jarige O. L. uit Ter- neuzen passeerde met zijn auto op 23 mei in zijn woon plaats een vluchtheuvel aan de verkeerde kant en kwam daarbij neus-aan-neus te staan met een politiewagen. Geschrokken reed de man achteruit en vervolgde zijn I weg uiterst voorzichtig aan de goede kant van de weg. Dit laatste was voor de po litiemannen reden om hem aan te houden. Moeizaam krabbelde L. uit zijn auto en op de vraag of hij soms had gedronken en hoeveel dan wel antwoordde de man na enig rekenwerk: „Een pils, geloof ik, of misschien wel vier". Op het politiebureau weigerde L. vervolgens de bloedproef te ondergaan om dat hem dit „veel te nadruk kelijk" was verzocht en later zelfs bevolen. Voor de poli tierechter kon de man zich dit alles niet meer zo goed herinneren. „U was gewoon te dronken", aldus mr. No- mes, „en dat zal beslist niet van vier pilsjes geweest zijn". L. werd veroordeeld tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van twee weken met een proeftijd van twee jaar, een boete van 250 gul den en een rij-ontzegging voor de duur van negen maanden. De 46-jarige J. B. uit Hoek was na een zakenlunch in zijn nieuwe auto gestapt en verloor in Terneuzen in een bocht de macht over het stuur, Via de berm kwam de wagen in een sloot terecht en raakte hierbij total loss. B. kwam met de schrik vrij, maar moest wel naar het politiebureau. De bloed proef toonde aan dat de man wat al te vaak had geklon ken op de goede afloop van zijn zaken, want hij scoorde een promillage van 1.24. Ook de 21-jarige R. L. uit Sluis reed zijn auto total loss, nadat hij te diep in het glaasje had gekeken (1.36). Ook hij kwam met de schrik vrij, maar twee mede-inzit tenden raakten bij de bot sing tegen een boom, ge wond. Een en ander gebeur de op 6 mei in Retranche- ment. L. werd bij verstek con form de eis veroordeeld tot een boete van 750 gulden en zes maanden ontzegging. Eveneens bij verstek werd de 56-jarige J. v. d. V. uit Brouwershaven veroor deeld: hij kreeg een gevan genisstraf van acht weken waarvan twee weken voor waardelijk, een boete van 450 gulden en een rij-ontzeg- ging voor de duur van twee jaar. V. d. V. had meermalen onder invloed gereden (een maal met een promillage van 2.06), bovendien had hij eenmaal de bloedproef ge weigerd, reed hij zonder rij bewijs en had zijn auto niet verzekerd. KAMPERLAND - Het dis trict Zeeland van de ANIB, de bond van gehandicapten en arbeidsongeschikten, houdt zaterdag 15 mei een openbare jaarvergadering in recreatiecentrum De Schots man te Kamperland. Na het huishoudelijk ge deelte, dat om 10.30 uur be gint (jaarstukken en be stuursverkiezingen) houdt t W. Martherus, lid van de werkgroep toegankelijkheid en aanpassing voorzieningen en van Zeeuwse Stichting voor Revalidatie, een korte inleiding over de toeganke lijkheid en bruikbaarheid van gebouwen ten behoeve van gehandicapten. Besloten wordt met een gezellig sa menzijn. AXEL Boekhandel Galerie Bellemans - Dag. 10-18 u. expositie van tekenin gen van Hedy Bomelijn. (t.m. 31 mei). GOES Grand- 20 u. Turning point, 16 j. KOEWACHT Oude Molen-14.30 u. schieting. NIEUW-NAMEN 14.30 u. schieting. MIDDELBURG Citytheater-20 u. Sleeper, 12 j. TERNEUZEN Luxortheater- 20 u. Op de snelweg breekt de hel los, a.l. 20 u. Bruisen de brunettes, 18 j. Artikof- Exposi tie van pastels en aquarellen. Geop 9-18 u. (t/m 14 mei). VLISSINGEN Alhambra 1- 20 u. Das boot, 12 j. Alhambra 2r- 20 u. Dr. No, 12 j. Ga lerie Marquis, Nieuwendijk 15- Ex positie van Eric de Nie met schilde rijen, aquarellen en tekeningen. Geop. woe. t/m za. 13.30-17.30 u. zond. 14-17 u. (t/m 6 mei)

de Stem | 1982 | | pagina 23