Paus smeekt om oplossing 4 PYDA-YOORZITTER GEEFT FOUT TOE: Partijtop weer op één lijn Zesvoudig Belgisch moordenaar ontsnapt REACTIES: OPROEPEN TOT ONDERHANDELEN E2SM Onderhandelen over Falklands gaat door 1 Merijntje 11 ZEG NOU ZELF Ajax stevent rechtop titel af Helmond Sport promoveert naar eredivisie Tweede plaats JanArnouts Knappe prestatie Adrie van der Poel - Boet van Duimen handhaaft zich in de top ITSLAND 3 DATSUN 15 JAAR L. v.d. BORN z w s Britten: Falklands zijn niet één leven waard Warme hap in legen van „uitstekend" tot „afschuwelijk" 99 IRAN RUKT OP BALANS-FIGUUR MAANDAG 3 ME11982 1 Toelichting op het p van Tijn en Her ven en slechthoren- ilstraat. ma. nturen van een on- i. Opnamen van het te Jamaica met Pe- g Spear, Bob Marley «maandelijks pro- '1 geschiedenis. lijkse kunstrubriek lotto. chtergrondinforma- ■rbond. :iten. visseling. Het laatste e serie 'Berlijn-Am- d Berlijn staat cen- van Armando en iiscussie met Neder- nlanders over voor- ninatie, zeden en ge- werheidsbeleid. ven en slechthoren- Iet zondagsconcert, /rijetijd. troniek van de week en van nu. Je ouden en de jon- Vnderland. Kinder- imma. [ournaal. Jank u wel. Actie ikind. A 42: de Emscher- eg. Tarzans avonturen v York. Betreft: televisie. beelden niet? lournaal. De sport-reportage. Dagboek. Rokende colts. Ame- ise westernserie, lournaal. Bonner perspectie- Helden zijn weer in Amerika's drang ^rootsheid. The grapes of wrath. ikaanse film van Ford (1940) met Hen- nda. Journaal en sport. Getuigen van de Axel Springer in ge- met Gerhard Lö- ïal. Nieuwsoverzicht. 16.30 Herhaling tv- issen. Hun vaderland-ons rland. Zien in plaats van Marco. Tekenfilmse- x>r de jeugd. Attentie: Hersenvre- E de filosofie van Hel- riin. Rockpaleis. Rain- Sport in het westen. Journaal 3. Journaal. Mijn dagboek. Docu- taire serie. Studio buitenland. De Keulse tref. Aan- ;nd: Journaal. automobielbedrijf Ollicieel DATSUN-DEALER Alle modellen, óók in automaat en diesel, 50 occasions Spinveld 37 - Breda - Tel. 076-223166 DE STEM E O WE& Kantoren te Breda/Bergen op Zoom/Etten-Leur/Goes/ Hulst/Oosterhout/Roosendaal/Terneuzen/Vlissingen Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. 13.02 Dubbellisjes - 14 03 5) Adje Roland met de >arade - 15.50 Overzien* re Amerikaanse top 10 Ferry Maats gouwe ouwe 17.02 (NOS) Frits Spits met ttionale hitparade - 19*°^ ïema's en swingsessions - Jazzgeschiedenis - 20.j» Thuisland - 21.02 (KRO) - 23.02 Walhalla. NOS) Vader Jacob - 9-®° ?a Religiosa - 10.00 Endel- Kwartet met werken van n, Britten en Beethoven - Für Elise door Hans Zoet Opera-matinee: Moes- ky - 14.15 Concertgebouw st o.l.v. Bernard Haitink - Musica nova - 17.00 Sluiting 30 (EO) Orgelbespreking Van U wil ik zingen - 21-"" ij bel open - 22.00 3x m-We vijd. Van onze correspondent VATICAANSTAD - Met een emotionele oproep heeft paus Johannus Paulus II gisteren na zijn 12.00 uur-ge bed op het St. Pietersplein Engeland en Argentinië ge vraagd, ja zelfs gesmeekt, af te zien van verder geweld en hun geschillen uit te praten. „Wat ik vreesde en wat ik hoopte dat niet zou gebeu ren, is dat nu toch een realiteit? Twee grote, edele en dierbare landen, Argentinië en Groot-Brittannië, zijn in de Atlantische Oceaan een militaire confrontatie begonnen die steeds heviger schijnt te worden. Ver drietig en verontrustend,"zo sprak de paus. Britse aanval pure pressie Losse nummers 0,80 Van onze redactie buitenland LONDEN - De herovering van de Falkland-eilanden door het Engeland is de meeste Britten niet één mensenleven waard. Dit is de uitkomst van een opinie peiling, waarvan het resul taat in de Sunday Times van zondag is afgedrukt. Bij een telefonische enquête ver klaarde 60 procent van de ondervraagden dat er aan Britse kant geen bloed mag vloeien. J gj* - V 3 *j ft I Argentijnse verkenningsvliegtuigen zijn constant in de lucht boven het vasteland van Ar- |9entinië: de kans op een Britse aanval op landdoelen is nog steeds aanwezig. l'Een Vulcan-bommenwer- Ipsr vms betrokken bij de Ifflimi op Port Stanley. De |Mo toont een dergelijk wikgtuig tijdens een oefe- Initig. Van onze redactie binnenland UTRECHT - Het eten in de Nederlandse kazer nes varieert van „af schuwelijk" tot „uitste kend". Dat valt op te maken uit de resultaten van een enquête die 'Twintig', het blad van de Vereniging van Dienstplichtige Militai ren, onder de VVDM- leden heeft gehouden. Soldaten uit zo'n twin tig kazernes hebben er aan meegedaan. De Jan van Nassau- kazerne in Harderwijk en de legerplaats Oir- schot kwamen als beste uit de bus. De Hars kamp en de Spoorka- zeme in Ermelo als de slechtste. Veel gehoorde klach ten waren dat er te wei nig variatie in het menu rit (vooral op kool en speklappen zijn de ma ten niet dol), dat het vlees te taai, te vet of te koud is en dat er te wei nig groene groenten worden verstrekt An deren vonden het eten 'e gaar, het brood te oud e» het broodbeleg te weinig gevarieerd, ter wijl er ook klachten U'aren over een tekort aan melk. nm Dienst a-la-carte sa Van onze redactie buitenland WASHINGTON/LONDEN - De Britse rege ring wil nog steeds via onderhandelingen een eind maken aan de crisis rond de Falkland- eilanden, maar zal zonodig 'aanvullend ge weld' gebruiken. Ook Argentinië wil nog on derhandelen, maar zal zich verdedigen tegen de 'Britse agressie'. Daarmee zijn de gevechten, die zaterdag rond de Falklands hebben gewoed tot het niveau van 'druk middelen' teruggebracht: Groot-Brittanië ontkent, dat het in oorlog is met Argentinië. De Engelse minister van Buitenlandse Zaken Francis Pym heeft gisteren in Wash ington gesprekken gevoerd met Haig en defensie-minis ter Weinberger. Pym ver klaarde, dat Londen met di plomatieke, economische en militaire middelen „onver biddelijke druk" wil uitoe fenen om duidelijk te maken dat agressie niet loont. Van daag heeft hij een gesprek met de secretaris-generaal van de VN, die zich als be middelaar heeft aangebo den. „Duimschroeven" Om „de Argentijnen de duimschroeven aan te zet ten" vielen Britse vliegtui gen zaterdagochtend het vliegveld van Port Stanley aan. De startbaan van de luchthaven werd daarbij volgens Londen zwaar be schadigd en volgens Londen zouden ook enkele Argen tijnse vliegtuigen zijn ge raakt. Bommenwerpers van het type Vulcan, die vanaf het Britse eiland Ascension waren vertrokken en in de lucht waren bijgetankt, voerden een eerste aanval uit. Later vielen ook Har- rier-gevechtsvliegtuigen, die op vliegdekschepen met de Britse vloot meevaren, de luchthaven aan. De gouverneur van de Falkland Eilanden, Rex Hunt, thans wonend bij Londen, trekt een fles cham pagne open vanwege het 'goede nieuws'. Volgens het ministerie van Defensie in Londen werden daarbij aan Britse zijde geen verliezen geleden. Een woordvoerder verklaarde dat alle vliegtuigen en be manningsleden veilig naar hun bases waren terugge keerd. In Buenos Aires werd gezegd dat de luchtafweer op de eilanden twee Britse Harriers had neergeschoten. De Argentijnse ambassade in Washington verklaarde dat zes Argentijnse soldaten waren gewond. (Vervolg op pagina 3: „Ar gentijnse luchtmacht") Van onze redactie buitenland PEKING/BONN - China heeft zondag gezegd de Britse mi litaire actie tegen Argentinië ten zeerste te betreuren. In een verklaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken staat dat de Britse aanvallen een vreedzame regeling van het con flict heeft bemoeilijkt. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken riep op tot een vreedzame oplossing van het geschil en waarschuw de dat de Sowjet-Unie van het conflict kan profiteren. De regering van Cuba verwerpt „de agressie tegen Argen tinië en onderstreept haar solidariteit met het Argentijnse volk dat strijdt voor de verdediging van zijn soevereiniteit." De Spaanse premier Leopoldo Calvo Sotelo liet weten be reid te zijn te bemiddelen in het conflict. „Ik weet echter niet of het al te laat is", zo zei Sotelo. Een Braziliaanse krant noemde het geschil een tragedie voor het halfrond en schreef dat Argentinië de enige agres sor is. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De ruzie in de partijtop van de PvdA is bij gelegd. Voorzitter Max van den Berg heeft toegegeven een grove beleidsfout te heb ben gemaakt door het bezui nigingscompromis dat de PvdA-bewindslieden met CDA en D'66 zijn overeenge komen zonder meer onaan vaardbaar te noemen. De socialistische ministers in het kabinet, die weken lang over de noodzakelijke bezuinigingen en de gevol gen daarvan voor de laagste inkomens hebben „gevoch ten met CDA en helaas ook met D'66" (Den Uyl) voelden Van den Bergs stellingname als een dolksteek in de rug. Het geschil, dat daarover de laatste twee weken woedde binnen de PvdA is nu opge lost. Vice-premier Den Uyl verklaarde dit weekeinde voor de Vara-radio: „Meijer (PvdA-fractieleider in het parlement, red.), Van dén Berg en Den Uyl zitten weer op één lijn Van Den Berg zelf zegt geen reden te zien uit eige ner beweging op te stappen, zoals hem openlijk is aange raden door staatssecretaris Stemerdink (Defensie). „We staan samen voor de taak de partij door deze moeilijke periode heen te loodsen", al dus Van den Berg. Raketten Het afgelopen weekeinde hebben zowel Meijer en Den Uyl nog eens bevestigd, dat er geen middellange af standsraketten op Neder landse bodem worden ge plaatst zolang de PvdA in de regering zit. Zij reageerden daarmee op de uitspraak van premier Van Agt in Amerika, dat de PvdA de komst van de kernraketten blokkeert. MDat is een juiste voorstelling van zaken", al dus Den Uyl en Meijer. Zij lieten er geen twijfel over bestaan, dat er met de PvdA over deze zaak niet valt te onderhandelen. Mocht een meerderheid in het kabinet (CDA en D'66) besluiten tot plaatsing, dan verbreekt de PvdA onherroepelijk de sa menwerking met de andere regeringspartijen, aldus Meijer zaterdagmiddag tij dens een 1-mei-bijeenkomst in Hengelo. Samen met Nederlander uit gevangenis Leuven Van onze correspondent LEUVEN - Uit de gevangenis van Leuven is afgelo pen zaterdag de 34-jarige Freddy Horion ontsnapt, die als de gevaarlijkste misdadiger van België wordt be schouwd. Horion was in december 1980 ter dood veroordeeld, onder meer omdat hij een Belgisch gezin van vijf per sonen in koelen bloede had vermoord. Hij nam zaterdagochtend samen met een Nederlandse mede-gevangene, de 30-jari- ge Albert H., de benen. De politie houdt er rekening mee dat beide mannen naar Nederland zijn ontkomen. Gisteravond was nog geen spoor van het tweetal gevon den. De ontsnapping gebeurde tijdens het luchten van de gevangenen op de binnen plaats. Horion en zijn mede vluchter schoten toen met een zelfgemaakt toestelletje een lang stuk touw naar de kroonlijst van het gebouw, en wisten vervolgens over de gevangenismuur te klaute ren. Op straat verdwenen zij in een witte Lada met Ne derlandse nummerplaat. Uit aanvankelijke summiere ge tuigenverklaringen leidde de Rijkswacht af dat die auto daar met een bestuur der erin op de mannen had staan wachten. Later neigde men naar de conclusie dat er geen hulp van buiten was geweest en dat de twee vluchters de auto ter plaatse hadden gestolen. Albert H. zat in Leuven een langduri ge straf uit wegens een vier tal in België gepleegde ge wapende overvallen. Moorden Freddy Horion heeft in to taal zes moorden op zijn ge weten. Nadat hij al wegens een bankoverval gevangen had gezeten, schoot hij in fe bruari 1979 een winkelier ster dood, na haar beroofd te hebben. In juli van hetzelfde jaar richtte Horion de ver schrikkelijkste slachting aan uit de Belgische misdaadge schiedenis. Samen met een handlanger drong hij een willekeurig huis binnen in de omgeving van Gent, om er na een langdurig sadis tisch optreden de vijf aan wezigen - een gezin van vier personen plus de vriend van de oudste dochter - een voor een met nekschoten te exe cuteren. Tijdens het proces bleek dat Horion uit verbittering over zijn maatschappelijk falen had gehandeld. Zijn verdediger, die evenals de aanklager de doodstraf vroeg, maakte diepe indruk met een bittere aanklacht tegen het Belgische straf rechtsysteem, waarin ver oordeelden geen enkele be geleiding krijgen en na hun vrijlating veelal als tijdbom men in de samenleving ver blijven. Horion heeft in gevangen schap een boek geschreven, 'Monster zonder waarde', waarin hij beschrijft hoe hij zo geworden is. Hij heeft vo rig jaar, toen hij nog in de gevangenis van Gent zat, al eens een mislukte poging ge daan om te ontsnappen. BEIROET( AP/Reuter) Iraanse strijdkrachten heb ben een nieuwe aanval inge zet tegen Irak. De troepen zouden tot vlakbij de door Irak bezette havenstad Khorramshahr zijn genaderd. Ayatollah Khomeiny heeft gezegd, dat dit offensief is gericht op het behalen van de eindover winning op Irak. Irak daar entegen heeft gemeld, dat de Iraanse troepen zijn omsin geld en worden weggevaagd. vindt U 't niet heerlijk, elke morgen die vertrouwde plof van uw krant op de gangmat? weet U een betere manier, om zó actueel en zó com pleet over dichtbij én veraf geïnformeerd te worden? U wil toch ook wel 'ns lezen hoe een ander er over denkt? Nou dan. Hebt U alles bij elkaar toch voldoen de reden om uw buurman of collega eens op zijn ge mis te attenderen. En op De Stem natuurlijk. Wij belonen uw moeite met zo'n fraaie Of een ander presentje als U dat liever hebt. Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aanmelden en uw welverdiende premie kiezen. NIEUWE AMNNEE t- O Naam en voorletters: Adres: Postcode/Woonplaats: Betaling: 57,25 /kwartaal ƒ19,19 /maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT EERST 14 DAGEN GRATIS Aangemeld door: Naam: Adres: Postcode/Woonplaats: PREMIE-KEUZE: O Balans-figuur O Thermometer O Parker Jotter O Hobby-mesje Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar: De Stem, antwoordnr. 112, 4800 VB Breda. Bellen kan ook: 076-236911. Ajax in de aanval: niet meer zo mooi, wel effectief. PSV vecht momenteel vooral tegen zich zelf. Zonder veel succes. Ajax kan de titel nog nauwelijks ontgaan. De Amsterdammers wonnen zelf met 2-1 van FC Utrecht. Concurrent PSV werd door FC Groningen (4-0) genadeloos afgedroogd. Ajax heeft met nog drie wedstrijden te gaan) een voorsprong van vier punten en een veel beter doelgemiddelde. Helmond Sport vierde uitbundig de promotie. Dankzij de versterkte degradatie/promotieregeling is nu al bekend dat Helmond Sport volgend jaar in de eredivisie speelt. De ploeg van Jan Notermans won zaterdag met 2-1 van Veendam, waardoor promotie een feit werd. Jan Arnouts uit Etten Leur heeft een geweldige prestatie geleverd. Achter de Fransman Connesson eindigde de biljarter uit Etten-Leur op de tweede plaats tijdens de wk 47/1 in Duisburg. Adrie van der Poel begint weer iets van zijn uitstekende vorm van vorig seizoen terug te krijgen. In de klassieker het kampioenschap van Zürich eindigde de jeugdige Hoogerheidenaar op de tweede plaats. Vier fabrieksrijders moest Boet van Duimen laten voorgaan tijdens de motorraces in Salzburg. Maar de motorcoureur uit Ammerzoden smaakte wel het genoegen om als eerste privérijder te eindigen. Hij was ook de enige Nederlander die een fatsoenlijke prestatie leverde in de Oostenrijkse GP. i 'fl 1

de Stem | 1982 | | pagina 1