IPENING Koningin pleit mor rechten Itian de mens douanecontrole tinnen Benelux [verontrustend Koningin maakt diepe indruk op Amerikanen Bodybuilders Zierikzee op rooftocht 2.50 HEEFT U IETS Bombardement Palestijnse doelen in Libanon TIFFANY'S 10 - 20% /er!!!!! 5.°° RT 5.°° 2.50 2.50 'Vier-dagen- pil'in ontwikkeling e\G\ê Merijntje VANDAAG Zeeuwse zieken huizen moeten inleveren Van Dam: geen steun voor huiseigenaren Franse premier binnenkort vervangen Songfestival: zoeken naar juiste formule Anderlechtin grote problemen ïn n: i te toveren tot Temeuzen. 817 Terneuzen IVoorzitter Beneluxraad: "TT rS Jubileum TEL AVIV - Vrijwel gelijktijdig met het begin van de ontruiming van Yamit, de laatste Jood se nederzetting in de Sinaï-woestijn, zijn Is raëlische toestellen gistermiddag aan een he vig bombardement van Palestijnse doelen in Libanon begonnen. Betalen van kinderbijslag veel later Bouwprogramma onhaalbaar Zelfs goudvullingen voor kiezen Waterweg Groothandels Ontruiming Vier argumenten om iemand op De Stem te abonneren: BALANS-FIGUUR DONDERDAG 22 APRIL 1982 VAN ZEELAND BINNENLAND BUITENLAND 11 N iTHü! t/m zaterdag: PNDER: 1.89 1.89 waarvan u vindt, dat er een kleine gerubriceerde advertentie voor geplaatst moet worden? Plaats dat Kleintje" dan beslist in De Stem. Tien tegen een dat uw advertentie gelezen wordt. Immers 9 van de 1 O Stem-lezers en lezeressen pluizen week in week uil onze .Kleintjes"-rubrieken na. Dat zijn elke dag véle tienduizenden Kleintjes-lezers. DE STEM iKantoren te Breda/Bergen op Zoom/Etten-Leur/Goes/ Hulst/Oosterhout/Roosendaal/TerneuzenAQissingen^ Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. Losse nummers 0,80 Van onze redactie buitenland WASHINGTON - In haar rede tot het Amerikaanse congres heeft koningin Beatrix woensdag een heel Laia van onderwerpen aangesneden. Zij pleitte voor Let opkomen voor de rechten van de mens en sprak Ivan de wenselijkheid van wederzijdse evenwichtige Iwapenvermindering. iiiiiiii Ook sneed zij de verstrenge ling aan van de Amerikaanse |en de Westeuropese economie [en besteedde ze aandacht aan [ontwikkelingshulp. J Haar rede bracht de senato ren en afgevaardigden welis waar niet op de banken, maar luit eerste reacties bleek dat veel Amerikaanse politici toch ■wel waardering konden op- Lengen voor de woorden van de Nederlandse vorstin. Koningin Beatrix sprak van [het opkomen voor de mensen rechten, waar deze ook met [voeten worden getreden. [„Waar ook, zeg ik, want als wij het opkomen voor die ■mensenrechten zouden beper ken tot die landen die wij als een bedreiging voor onze de mocratische samenleving be schouwen, en als wij zouden tialaten te protesteren wan- [neer diezelfde rechten werden [geschonden in andere landen, jdan zouden wij dubbele maat staven hanteren.", aldus de jtoningin. Evenals in haar rede tijdens tiet galadiner in het Witte Huis van afgelopen maandag [sprak de koningin over de JiAVO: „De paradox dat wij felechts kunnen hopen oorlog te voorkomen door de dreiging van een regelrechte vernieti ging, gaat velen in ons land en ook elders in toenemende mate benauwen. Niets dunkt ons wenselijker dan te komen tot een evenwichtige, gecontro leerde vermindering van de wederzijdse bewapening, ver mindering vooral van al die wapens die de beschaving zel ve, ja alle leven op aarde be dreigen". Een intensivering van de transatlantische dia loog noemde Beatrix essen tieel. De koningin ging ook in op de betekenis van de Verenigde Staten voor de westerse econo mische systemen. Koningin Beatrix zei dat wij leven in een tijd van grote uit dagingen. Als een van de uit dagingen moemde zij het ef fectief beschermen van ons democratisch erfdeel en tege lijkertijd het vinden van een stabiele basis voor het behoud van de wereldvrede. Een an dere uitdaging is de onderlin ge economische betrekkingen uit te breiden en tegelijkertijd de arme landen te helpen bij hun moeizame pogingen zich aan de diepste misère te ont-, trekken. Van een onzer verslaggevers BRUSSEL - De voorzitter van de Beneluxraad, David fan Ooyen, vindt dat er snel een einde moet komen la de controle van de douane aan de binnengrens jan de drie Beneluxlanden. [„We zullen alles doen om de pestand van voorheen terug B krijgen. Wat nu binnen de lenelux aan de grenzen ge- fcurd is verontrustend en niet 1 overeenstemming met de leneluxgedachte", aldus Van foyen gisteren in Brussel op fn persbijeenkomst ter gele- fenheid van het 25-jarig be- |aan van de Beneluxraad. I Als gevolg van de revaluatie F! de gulden en de devalua- pan de Belgische frank zijn NI artikelen in België goed- pper dan in Nederland, reden Taarom veel bewoners van de jensstreek koopjes gaan ha- pn haag/anp) - Naar" it zich laat aanzien zal de nisterraad in de week van •t 7 mei de besluitvorming 'er de voorjaarsnota af- 'tden. Premier Van Agt ift dit woensdag meege- ild in een brief aan de 'eede Kamer. (ADVERTENTIE) miniumilliniumminimnuiiiiiiiiminimminim KONINGIN Beatrix bezocht voorafgaand aan haar rede voor het Congres het Children's Museum in Washington. Ze werd daar enthousiast begroet. Van onze correspondent Dick Toet WASHINGTON - Koningin Beatrix blijkt een diepe in druk op de Amerikanen te hebben gemaakt. Een hoge beleidsambtenaar van het ministerie van Bui tenlandse Zaken (State De partment) zei gisteren: „Op ons allemaal hier heeft ze een enorme indruk gemaakt. Ze heeft een geweldige stijl, gra tie en humor. She did a beauti ful job." Op het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken bleek men vooral onder de in druk van de manier, waarop de koningin zich had geweerd in het vraag- en antwoordspel in de volgepakte nationale persclub. „Ze aten uit haar hand", aldus de Amerikaanse beleidsambtenaar, Just terri fic". Op het State Department zei men ook zeer ingenomen te zijn met het feit, dat de konin gin in haar toespraken „al most single handedly" de toon heeft gezet voor een verbete ring van de relaties tussen Ne derland en de Verenigde Sta ten. Ook de Washington Post heeft woensdag opgetogen verslag gedaan van het optre den van koningin Beatrix dinsdag in het Amerikaanse regeringscentrum op de twee de dag van haar staatsbezoek aan de VS. Onder de kop 'Het pad van succes van Beatrix' schrijft het invloedrijke dag blad op zijn voorpagina, dat de Nederlandse vorstin aantoon de wat er voor komt kijken om een door en door modern mo narch te zijn. iiiiiiiimuimiminimumiiiiiiiiimmuunmmiiiiiiiiinmiminiminin Vrees voor oorlog na actie van Israel len in België. Vaak worden zij bij terugkeer door de douane opgewacht. Van Ooyen, die deel uit maakt van de fractie van de PvdA in de Tweede Kamer, kondigde aan de zaak in de eerstvolgende vergadering van de Beneluxraad aan de orde te zullen stellen. Op 7 mei wordt het zilveren jubileum van de Raad onder meer met een bijzondere zit ting in de Ridderzaal in Den Haag gevierd. De bijeenkomst zal worden bijgewoond door drie premiers en door het co mité van ministers. In de vooravond is er een ontvangst van de leden van de Raad door koningin Beatrix op Huis ten Bosch. Tijdens de bijeenkomst in de Ridderzaal wordt aan de drie regeringen een 'Manifest voor Opleving van de Benelux' aangeboden. Volgens de Raad vertoont de Beneluxsamen- werking „een zekere malaise". Van onze correspondent Rob Simons De vrees, dat de actie het begin is van een nieuwe uitputtingsslag tussen Israel en de PLO, is zeer groot. ROOKWOLKEN markeren de plaats waar Israëlische bommen doel hebben getroffen. (In zet: de ontruiming van Yamit verliep niet zonder slag of stoot) PARIJS - Een Franse biochemicus heeft een geboortecontrole-pil ont wikkeld, die geen neven verschijnselen vertoont en maar vier dagen per maand, aan het eind van de menstruatieperiode, ingenomen hoeft te wor den. Prof. Emile Baulieu heeft een en ander aangekon digd voor de Franse Aca demie voor Wetenschap pen. Het zal nog een uitge breide en langdurige se rie experimenten verei sen aleer het produkt voor het publiek beschik baar gesteld kan worden. Dit wordt niet voor eind 1985 of begin 1986 ver wacht. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De meeste Ra den van Arbeid zijn niet in staat de aanvragen voor de uitkering van de Kinderbij slag over het eerste kwar taal van dit jaar tijdig af te werken. Er is grote vertra ging ontstaan. De problemen zijn veroor zaakt doordat de Raden van Arbeid nog werken met de oude formulieren, waarin als eerste de familienaam wordt gevraagd. Uiteraard wordt in vele gevallen de naam van de vader dan in gevuld, terwijl juist de naam van de moeder moet worden vermeld: sinds dit jaar moe ten immers moeders in plaats van de vaders de uit kering moeten aanvragen. Van onze redactie binnenland WINTERSWIJK - Van de 125.000 woningen die minister Van Dam dit jaar wil laten bouwen, zullen er hooguit 100.000 worden gerealiseerd. Dit heeft drs. B. G. A. Kempen, direc teur van de Nationale Woningraad, woensdag in Winters wijk gezegd. Volgens Kempen zal het programma van de minister niet gehaald kunnen worden doordat grote financiers als pen sioenfondsen en verzekeringsmaatschappijen er weinig voor voelen om geld uit te lenen voor woningbouwprojecten. i regenmantel, o.a. in fif'0" "ïmia [|9r ODll 'erneuzen: Noordstraat Houdoe-ane llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll geld, juwelen met een waar de van 15.000 gulden, dui zend sloffen sigaretten, 25 film- en fotocamera's en za ken als dolken, buksen, surf planken, huishoudelijke ap paraten en gereedschap. Van een onzer verslaggevers ZIERIKZEE - De rijkspoli tie op Schouwen-Duiveland heeft een groep van veertien bodybuilders aangehouden, verbonden aan een sport school te Zierikzee, die de af gelopen twee jaar 31 inbra ken heeft gepleegd. In totaal werd voor ruim een kwart miljoen gulden geroofd en voor vele tiendui zenden guldens schade aan gericht. De bodybuilders, afkom stig uit Zierikzee, Rotter dam, Bruinisse en Oud-Beij- erland, stonden onder lei ding van A.E., mede-eige naar en instructeur van de sportschool. Dit instituut diende ook als hoofdkwar tier van de bende, waar na afloop van de rooftochten de buit broederlijk werd ver deeld. De zaak kwam aan het rollen toen in het paas weekeinde twee 'sportlieden' op heterdaad werden be trapt bij een poging tot in- braak in een sigarenzaak te Zierikzee. ge- een De bendeleden, in leeftijd variërend van 18 tot 30 jaar konden werkelijk alles bruiken. Zo werden bij inbraak in een tandart spraktijk de gereedliggende goudvullingen voor kiezen meegenomen. Ook werd een complete truck met oplegger - inhoud: voor 60.000 gulden kinderkleding - ontvreemd. Omdat de bende geen heler voor de kleding kon vinden werd deze in de Nieuwe Wa terweg gedumpt, waarna de truck volledig werd ver nield. De buit van de rooftochten bestond verder onder meer uit een partij leren jassen ter waarde van 70.000 gulden, twee brandkasten met in to taal een halve ton aan baar De bodybuilders opereer den op heel Schouwen-Dui veland, waarbij ze een voor liefde vertoonden voor groothandels (De Brug in Zierikzee moest het zelfs vier keer ontgelden), super markten en garagebedrij ven. De rijkspolitie, die de zaak in samenwerking met de districts- en technische re cherche tot een oplossing wist te brengen, heeft het onderzoek nog niet afgeslo ten. Volgens een politie woordvoerder is het niet uit gesloten dat er nog meer ar restaties zullen volgen. Van de veertien aangehouden verdachten zijn er zes in verzekering gesteld. Libanon heeft bij de Veilig heidsraad scherp tegen de aanval geprotesteerd. De PLO heeft gisteren in een verkla ring gezworen de actie te zul len vergelden. Een militaire vertegenwoordiger van de „Verenigde Troepen" van pro gressieve Palestijnen in Zuid- Libanon heeft woensdag ver klaard dat de operatie van de Israëlische luchtmacht een grote aanval tegen Zuid-Liba- non inluidt. De Verenigde Staten en de Verenigde Naties hebben alle betrokken partijen opgeroe pen zelfbeheersing te betrach ten en zich van verdere schen dingen te onthouden. De Vei ligheidsraad zal donderdag om 18.00 uur onze tijd achter gesloten deuren een spoedver gadering houden over de toe stand in Libanon. De Israëlische aanvallen werden voornamelijk uitge voerd in het kustgebied tussen Sidon en Beiroet en in de om geving van Nabatijeh in zuid- Libanon. Volgens radio Bei roet hebben 60 F-15 en F-16 toestellen aan de Israëlische aanvallen deelgenomen. Deze militaire operatie werd volgens een Israëlisch legercommuniqué uitgevoerd als vergelding voor Palestijnse moordaanslagen in Israel en Europa. De hevige Israëlische bom bardementen hoeven volgens luitenant-generaal Eitan niet noodzakelijkerwijs te beteke nen dat er nu een eind aan de wapenstilstand is gekomen. Volgens een militaire woord voerder is het na de 'beperkte'- actie van gisteren niet de be doeling van Israel Libanon binnen te vallen of oorlogsac tiviteiten te ontplooien. In de Israëlische nederzettingen in het noorden is de alarmtoe stand afgekondigd. Vlak voordat de aanval op zuid-Libanon begon had de Is raëlische regering unaniem besloten de laatste fase van de terugtrekking uit de Sinaï woestijn aanstaande zondag op tijd te voltooien. Met het re geringsbesluit werd het groe ne licht aan leger en politie ge ven om met de evacuatie van enkele duizenden kolonisten in de stad Yamit te beginnen Vervolg op pagina 5: Vergel dingsactie" (ADVERTENTIE) Lente-prijsjes boetiek Ginnekenstr. 118, Breda llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 1U spreekt uit eigen ervaring 2. U brengt iemand op 'n idee 3. U heeft 't meestal aan het rechte eind 4. U ziet uw moeite graag beloond Dan moet het toch niet zo moeilijk zijn om ons met deze bon een nieuwe abonnee te melden. Bezorgen wij U zo'n kunstig, metalen Of een ander presentje als U dat liever hebt. Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aanmelden en uw welverdiende III BiUbTb H BI 88 BE BH BH BB BB SB Wt EB Bi Bi NIEUWE ABONNEE O Naam en voorletters Adres: Postcode/Woonplaats: Betaling: 57,25 /kwartaal 19,19 /maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z N KRANT EERST 14 DAGEN GRATIS Aangemeld door: Naam: Adres: Postcode/Woonplaats: PREMIE-KEUZE: O Balans-figuur O Thermometer O Parker Jotter O Hobby-mesje Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar: De Stem, antwoordnr. 112, 4800 VB Breda. Bellen kan ook: 076-236911. DE NATIONALE Ziekenhuisraad en het Ministerie van Voiksgezonheid liggen met elkaar in de clinch over het aantal ziekenhuisbedden dat de Zeeuwse ziekenhuizen zouden moeten inleveren. Minister Van Dam (Volkshuisvesting) heeft de Kamer gisteren opnieuw te verstaan gegeven dat er geen noodsubsidieregeling komt voor woningbezitters die door de hoge rentestand de hypotheek niet meer kunnen betalen. Alies wijst erop dat de Franse premier Pierre Mauroy zijn functie zal verliezen. Een ruzie tussen twee ministers, uitgebroken toen president Mitterrand er even niet was, liep uit de hand omdat Mauroy de zaak niet wist te beteugelen. Zaterdagavond wordt in het Engelse Harrogate het Eurovisie Songfestival gehouden. In verschillende landen is getracht dé formule te vinden voor de overwinning. Noorwegen heeft de zaak zelfs wetenschappelijk aangepakt. Di jaar veel debutanten en een opiniepeiling, georganiseerd door Martin Hermens uit Rijen. ANDERLECHT (waar de positie van trainer Ivic zeer wankel is), is in eigen stadion voor de finale van de EC 1 uitgeschakeld door Aston Villa. Standard Luik bereikte de finale van de EC 2 door een 1-0 zege op het Russische Tiflis. Beide duels hadden tien minuten vertraging, in Brussel ontketenden de supporters van Aston Villa een veldslag met de politie en in Luik ontstond er grote paniek rond de kleur van de shirts waarmee moest worden gespeeld. lit 1

de Stem | 1982 | | pagina 1