teen ontheffing voor Björn Bom Pijnlijke herinnering aan Jimmy Radnicki Nis verrast HSV Anderlecht in de verdediging CSKA - Bavern Standard Luik schrijft historie mmmsmmmhmm Hinault net I op tijd aan \de start hrek Hunt \dstrenner Clerc nog ongeslagen Vanenburg debutant in Oranje selectie laas geveld )or diarree FC Barcelona- Tottenham 1-1 Willems wint etappe bor de hele familie. 2a- Jrdagmid. 14.00 uur pndagmid. 13.45 uur aandagmid. 13.45 uur' 'N FILM WAAR je iERUST KINDEREN MEE NAAR TOE KUNT NEMEN' Lach mee met groot en klein om deze echte Po- peye van Walt Disney, alle leeft. Kinderen 5,- Zaterd. 10 april 9'/j uur; zondag 11 apr. 4V2 uur; maand. 12 apr. 4% uur; dinsd.; 13 apr. 8 uur brengen wij pikant ge schater met: JONGE MEISJES BRENGEN HET 5 GELEERDE SNEL IN PRAKTIJK! j ^o'n examen doe je met 'veel plezier. Maar er moet veel gestudeerd wordenLach en studeer! Maar wel 18 jaar zijn. DESTEM5^%y&£ T26 PAGINA SPORT 1 van onze sportredactie MONTE CARLO - Björn Bore, de vijfvoudige win naar van Wimbledon, moet voor alle belangrijke tennisevenementen van dit seizoen kwalificatie wedstrijden spelen. De Zweed krijgt, zo heeft de professionele tennisraad woensdag in Monte Carlo besloten, geen ontheffing van die verplichting. Borg moet voor de grote toer nooien, zoals Parijs en Wimbledon, voorwedstrij den spelen, omdat hij niet aan de minimumeis van tien gespeelde toernooien zal kunnen voldoen. Philippe Chatrier, de voorzitter van de interna- W---J—JL— tionale tennisraad, was kort in zijn commentaar over de beslissing: "We kunnen niet anders. De re gels schrijven het ons \foor. We hopen, dat Borg begrip voor ons standpunt heeft en doet wat belang rijk is voor het intrnatio- nale proftennis". Chatrier was ook duide lijk in zijn mening over het organisatiecomité van Wimbledon, dat gedreigd heeft Borg zonder meer tot het hoofdtoernooi toe te laten, "net als spelers moeten toernooiorganisa- ties zich ook aan de regels houden. Wimbledon ris keert strenge sancties, wanneer het Borg toestaat zonder voorwedstrijden te spelen aan het toernooi mee te doen", aldus Cha trier. Björn Borg en de Frans man Yannick Noah scha kelden woensdag de ten nissende broers uit Italië, Adriano en Claudio Pa- natta, uit. Beide geplaatste spelers hadden in de twee de ronde van het interna tionale toernooi van Monte Carlo drie sets nodig om tot winst te komen. De winnaars komen in de kwartfinales tegen elkaar uit. Borg had in de eerste set weinig moeite met de 31- jarige Adriano Panatta (6- 2) en de als vierde geplaat ste Zweed leek op een een voudige zege in twee sets af te gaan. In de vijfde ga me van de tweede set ech ter liet Panatta, tegen woordig nummer 48 op de wereldranglijst, zien waarom hij vroeger een gevreesd tegenstander was. Panatta lokte Borg steeds naar het net, waar deze fouten maakte. Borg verloor de set (3-6) en kwam in de derde reeks met 0-2 achter. Daarna pinde de Zweed zijn Ita liaanse opponent met krachtige slagen vast aan de achterlijn en sleepte de zege binnen (6-4). Noah begon zwak tegen Claudio Panatta, verloor de eerste set (3-6), maar bereikte daarna de vorm die hem eerder dit jaar Ivan Lendl deed verslaan. De zege kwam via set overwinningen van 6-1 en 7-5 dan ook bij de Frans man terecht.Uitslagen twee de ronde: herenenkelspel: Ivan Lendl (Tsj) - Heinz Günthardt (Zwi) 6-4, 6-1 Balasz Taroczy (Hon) - Thierry Tulasne (Fra) 6-3, 6-4 Björn Borg (Zwe) - Adriano Panatta (Ita) 6-2, 3-6, 6-4 Yannick Noah (Fra) - Clau dio Panatta (ita) 3-6, 6-1, 7-5 Jo- se-Luis Clerc (Arg) - Jose Hi- gueras (Spa) 7-6, 7-5 Pablo Ar- raya (Par) - Peter Elter (WD1) 6-4, 7-5, Manuel Orantes (Spa) - Tomas Smid (Tsj) 6-4,6-3, Guil- lermo Vilas (Arg) - Shlomo Glickstein (Isr) 6-4,6-3. Mart nloenwerfc basis zcne Hoste WEVELGEM - Door lang oponthoud aan de Frans- i Belgische grens, waar ijve- irige douane-ambtenaren problemen maakten over de invoer van bet grote aantal fietsen door de Renault- ploeg, haalden Bernard Hi- nault en zijn ploegmakkers maar net de start van Gent- Wevelgem. Eerder dit seizoen over- rani dat overigens al een teer de ploeg van Fred de Jruyne. Men wil in België trenger de invoerregels ;aan hanteren. Onder meer wettelijk bepaald dat slechts voor één miljoen Bel- (ische Franken (ongeveer 55.000,-) aan materiaal mag rorden ingevoerd. Een kwartier voor het rertrek arriveerde de bus /an de formatie bij het irtpaleis in Gent. Zeven linuten voor het wegschie- :n van de renners meldde iinault zich na een gehaaste /erkleedpartij als eerste van le Renault-renners in het lokaal, waar de presentie- 1st moest worden getekend. Iinault kreeg tot zijn verba- ing te horen dat de presen- öelijst niet meer aanwezig ras. Hij hief zijn handen ten ïemel en zei: „Hoe is dat nu logelijk" om vervolgens be- iard zijn handtekening uit delen aan een jong auto- rammenjagertje. Hinault, die vanwege for- majeur wel mocht deelne- ïen met zijn ploeggenoten, sed de koers overigens niet it- Hij gaf op op een mo- lent, dat hij bijna drie mi- ïuten achterstand had op de top van het veld. 88 KG. MILLETZAAD Prima hoogwaardig zaad. EVELGEM - Jan Raas kakte de strijd in Gent- wevelgem bij de tweede be- "wrrading, in Poperinge, na kilometer, wegens maagklachten. Verzorger Bêrtus Fok: „Hij had ver- •chrikkelijk last van diar- J?°rdat afstapte, •ad hij al vier keer van de Pets gemoeten". i, Behalve de Zeeuw, die in H°nde van de Middel- andse Zee ook al door diar- P® Seveld werd, hadden ook t Ploeggenoten Gerrie ■netemann, die ook niet fi- tshte, Cees Priem, Leo van I, en Aad van den Hoek |wier van maagklachten. BLGEM - Derek Hunt «d gisteren in Gent-We- j! I.em ®ls gastrenner aan in SElro-pIoeg, waar- ptkomen°0rl0piS Zal bU^ven deze manier kan ik grote wedstrijden I® a'dus de in Steen- F g®n wonende Engelsman, L^Hderdak leek te zullen fcat?fn in de Italiaanse for- Le,yan Van Impe. Hunt: L ^an Impe heb ik ech- F mets meer gehoord. Dus fKen 'k nergens op". WEVELGEM - De derde echte klassieker van dit seizoen, heeft duidelijk gemaakt dat er een nivelle ring in het profpeloton heeft plaats gevonden. Want hoewel ook Gent-Wevelgem in de persoon van Frank Hoste geen winnaar met een grote naam opleverde, was deze koers van een heel ander ka rakter dan Milaan - San Remo en de Ronde van Vlaanderen, waarin respectievelijk de Fransman Marc Gomez en de Belg René Martens hun slag konden slaan door de apathie van de vedetten. In Gent - Wevelgem weerden de erkende kopstukken zich, uitgezonderd Hinault en Saronni, naar ver mogen. De jonge garde, die staat te dringen om een deel van de macht te grijpen, bleef echter sterk overeind. Exponenten van die nieuwe generatie zijn duidelijk Eddy Planckaert en Jan Bogaert, die in de Ronde van Vlaanderen ook al een voorname rol voor zich opeisten. Twee Belgen, die mede door hun vlijmscherpe eindschot een grote toekomst in de belangrijke eendagswedstrijden lijken tegemoet te gaan. door Hum Groothuis Dat noch een van de grote coryfeeën noch een van de aankomende vedetten met de winst ging strijken, was te wijten aan een stuk gede gen ploegwerk van Raleigh, zonder welk de zege van de 26-jarige Hoste nooit tot stand zou zijn gekomen. Als enige ploeg had de formatie van Post, die ook de veel in druk makende Johan van de Velde en Henk Lubberding in de kopgroep had, in de be slissende kilometers meer dan een man vooraan, een voordeel, dat vakkundig werd uitgebuit. De mannen van Post, die een mager voorseizoen be leefden en duidelijk uit wa ren op rehabilitatie, drukten overigens een groot stempel op de wedstrijd. Al kort na de start gingen zij fel in de aanval, waardoor een kop groep van zestien man ont stond, waarin Raleigh verte genwoordigd was door liefst zes renners: Raas, Knete- mann, Priem, Lubberding, Wijnands en Van Vliet. De zestien leiders, bij wie ook Gerrie van Gerwen, Fons de Wolf en Eddie Planckaert, bouwden een maximale voorsprong van 1.45 op. De krachtige zuidwesten wind, pal op kop, werd daarna echter langs de kustlijn een bondgenoot van de achter volgers, waardoor de 80 kilo meter durende vlucht werd afgebroken. Het uitvallen van met na me Raas en Knetemann kor te tijd na de hergroepering leek een eind te zullen ma ken aan een dominerende positie van Posts equipe. De klap kwam evenwel niet hard. Hoste, Van de Velde, Wijnands en Lubberding kweten zich daarentegen dubbel van hun taak. „Ik denk dat wij nauwelijks aangeslagen raakten, door dat wij allen bijzonder ge motiveerd waren in verband met het feit dat wij in de LONDEN - In Londen speel den Tottenham Hotspur en Barcelona in hun eerste wedstrijd voor de halve fi nale van het Europese be kertoernooi voor bekerwin naars gelijk: 1-1. De karakteristiek is: Tot tenham Hotspur (Eng) - Barcelona (Spa) 1-1 (0-0) 60. Olmo 0-1, 85. Roberts 1-1. Toeschouwers: 38.000. Rode kaart voor Estella (Barcelo na, twee maal geel). De lei ding was in handen van Eg- bert Mulder (Ned). klassiekers nog niets gepres teerd hadden". Na een korte ontsnapping van Roger de Vlaeminck (niet in grote vorm) en Eddie Planckaert, die bij de eerste beklimming met Etienne de Wilde als enigen fietsend bo ven kwamen, kreeg de wed strijd een beslissende wen ding pop de Baneberg. Op die vijfde van de zeven hel lingen ging de weer met zijn krachten smijtende Gregor Braun er alleen vandoor. De achtervolging van de Westduitser werd geleid door de Raleigh-renners, totdat Peter Post opdracht aan Hoste gaf het werk te staken. Post: „Als zij op de zelfde wijze door zouden zijn gegaan, zouden ze Planc kaert en Kelly naar de meet hebben gebracht. Wij ware. de hele dag al in de aanval geweest. Ik vond dat de an deren ook maar wat moesten doen". Het leek mis te gaan voor de mannen van Post, toen De Wolf, Planckaert, Anderson en Hoste zich tien kilometer voor het einde bij Braun voegden, want als eenling zou de geen sprinter zijnde Hoste weinig in te brengen hebben. Vooral door toedoen van Johan van de Velde, die met Contini, Lubberding, Vanhaerens en Bogaert in zijn wiel, werd de plooi drie kilometer van de meet glad gestreken. Van de Velde bereidde di rect na de aansluiting de de marrage van Hoste voor door de sterk rijdende Planckaert, die heeft laten zien veel meer te zijn dan al leen een sprinter, te dwingen een gat dicht te rijden. Na dat Planckaert even later ook nog gereageerd had op een aanval Anderson, sloeg Frank Hoste toe. Hoste: „Het was het ideale moment. Planckaert ging zitten kij ken en de rest aarzelde ook." Toen was het alles of niets. Gelukkig had ik net zo'n sterke dag als vorig jaar in de Omloop van Het Volk. Ik had nog veel ovi De officiële uitslag van Gent-We- velgem: 1. Frank Hoste (Bel) 254 ki lometer in 5 uur en 15 minuten 2. Eddy Vanhaerens (Bel) op 12 se conden 3. Fons De Wolf (Bel) z.t. 4. Eddy Planckaert (Bel) z.t. 5. Jan Bogaert (Bel) z.t. 6. Johan van der Velde (Ned) z.t. 7. Phil Anderson (Aus) z.t. 8. Silvano Contini (Ita) z.t. 9. Henk Lubberding (Ned) z.t. 10. Gregor Braun (Wdï) z.t II. Hans Langerijs (Ned) op 40 seconden 12. Greg Lemond (VSt) op 1.04 13. Ste- phan Mutter (Zwi) z.t. 14. Gilbert Duclos-Lasalle (Fra) z.t. 15. Rene Bittinger (Fra) z.t. 16. John Herety (GBr) z.t. 17. Jan Jonkers (Ned) z.t. 18. Sean Kelly (Ier) z.t. 19. Ronny van Holen (Bel) z.t. 20. Jean-Luc Vandenbroucke (Bel) z.t. 23. Ad Wijnands (Ned) z.t. De klasserin gen van de overige Nederlanders: 35. Bert Oosterbosch (Ned) op 5.14 48. Leo van Vliet (Ned) op 5.30 52. Aad van den Hoek (Ned) z.t. 60. Gerry van Gerwen (Ned) z.t. Frank Hoste. van onze sporteradetie Rotterdam (ANP)- Het in ternationale tennistoernooi in Rotterdam is twee weken afgelopen. De deelnemers zijn inmiddels uitgezwermd naar tennisbanen verspreid over de hele wereld. Velen zijn al vergeten dat de Argentijn Guillermo Vi las heeft gewonnen. Voor lijnrechter Marleen van van onze sportredactie VALENCE d'GEN - De Belg Daniel Willems heeft woens dag de eerste etappe van de profonde van de Tarn ge wonnen. In het Zuidfranse Valence d'Agen bleef Wil lems in de eindsprint ieder een de baas. Moser, dinsdag winnaar van de proloog, bleef aan de leiding in het algemeen klassement. De uitslag van de eerste etappe van de ronde van de Tarn: 1. Da niel Willems (Bel) 224 kilometer in 5 uur 49 minuten en 22 seconden 2. Giovani Mantovani (Ita) z.t. 3. Do minique Sanders (Fra) z.t. 4. Fran cesco Moser (Ita) z.t. 5. Serge Beu- cherie (Fra) z.t. 6. Alain Dithurbide (Fra) z.t. 7. Patrick Clere (Fra) z.t. 8. Sven-Ake Nilsson (Zwe) z.t. 9. Christian Levavasseur (Fra) z.t. 1. Gery Verlinden (Bel) z.t. Algemeen klassement: 1. Moser 5 uur 52 minuten en 44 seconden 2. Jean-Repe Bernaudeau (Fra) op 4 seconden 3. Michel Laurent (Fra) op 0.05 4. Stephen Roche (Ier) op 0.06 5. Pascal Simon (Fra) z.t. 6. Joop Zoetemelk (Ned) op 0.07 7. Willems op 0.09 8. Mantovani z.t. 9. Verlinden z.t. 10. Piero Ghibaudo (Ita) z.t. Noortwijk is het laatste ten nistoernooi in Ahoy' echter een uiterst pijnlijke herin nering. Tijdens een partij sloeg de Amerikaan Jimmy Connors over de mid-service en trof de lijnrechter tegen een knie. Na twee weken rust bleek dat Connors de tennisbal met zoveel kracht heeft weggeslagen, dat van de knieschijf van lijnrechter Van Noortwijk een stuk is afgebroken. Zij werd voor een noodzakelijke operatie in het ziekenhuis opgeno men. Het is de derde keer in tweeeneenhalf jaar tijd dat er iets gebeurt met tennis- scheidsrechters, die niet ver zekerd zijn, bij toernooien in Nederland. Een hoofd- scheidsrechter viel van zijn stoel en liep een sleutelbeen op. Een ander probeerde een bal te vangen en brak zijn hand. van onze sportredactie RODEN - Rob Clerc is als enige deelnemer aan de strijd om de Nederlandse damtitel nog ongeslagen. De grootmeester uit het Gelder se Huissen won woensdag in Roden zijn partij uit de tweede ronde van de Rotter dammer Ben Smeenk. Uitslagen tweede ronde: Stokkel - Jansen 0-2 Palmer - Van den Borst 2-0 Clerc - Smeenk 2-0 Bies - Heusdens 1-1 Vermin - Bronstring 1-1 Van der Wal - Luteyn 2-0 Stand na twee ronden: 1. Clerc 4 punten 2. Jansen, Palmer, Van der Wal en Vermin 3 punten 6. Bron string, Heusdens en Bies 2 punten 9. Smeenk en Van den Borst 1 punt 11. Stokkel en Luteyn 0. van onze sportredactie ZEIST - In de selectie voor het Nederlands elftal, dat woensdag 14 april in Eind hoven tegen Griekenland speelt, komt één debutant voor: Gerald Vanenburg van Ajax. In de selectie maakt PSV-er Wildschut zijn ren tree. Bondscoach Kees Rijvers koos zijn zestien spelers op één na binnen de landsgren zen. Simon Tahamata van Standard Luik is de enige "buitenlander". Krol (Napo- li), Muhren (Ipswich) en Van de Korput (Torino) hebben clubverplichtingen. De zestien, die volgende week mee naar Griekenland gaan zijn: Hans van Breukelen (FC Utrecht), Edward Metgod (Haarlem), Ronald Spelbos, Johnny Metgod, Jan Pe ters en Pier Tol (allen AZ'67), Piet Wildschut, Willy van de Kerkhof, Jan Poortvliet en Huub Stevens (allen PSV), Ruud Gullit (Haar lem), Frank Rijkaard, Wim Kieft, Edo Ophof en Gerald Vanenburg (allen Ajax) en Simon Tahamata (Standard Luik). van onze sportredactie NIS - Het Joegoslavische Radnicki, dat Feyenoord elimi neerde in het toernooi om de UEFA-beker, heeft woensdag middag in een zomerse temperatuur in Nis de Hamburger SV een onaangename verrassing bereid. De Joegoslaven ze gevierden in de eerste halve finale met 2-1 over de ploeg van Ernst Happel, die zich echter over het bereiken van de eind strijd niet al te veel zorgen zal maken. Hamburger SV heeft in de Servische plaats echter on nodig verloren. Wanneer de Westduitsers in de slotfase wat geconcentreerder zou den hebben gespeeld had HSV over veertien dagen met een gelijkspel van 1-1 aan de return kunnen begin nen. De 22.000 toeschouwers in het uitverkochte stadion hebben een weinig hoog staande wedstrijd gezien. In de eerste helft klopte er wei nig in het spel van de bezoe kers. Radnicki Nis (Joe) - Hamburger SV (WDÏ) 2-1 (0-0) 50. Beganovic 1-0,57. Von Heesen 1-1,78. Obrado- vic 2-1. Scheidsrechter: Agnolin (Ita), toeschouwers: 22.000 (uitver kocht). door onze verslaggever BIRMINGHAM - Anderlecht heeft zich een redelijke uit gangspositie verworven om voor de eerste keer in haar be staan de finale van het Europacup-toernooi van Landskam pioenen te bereiken. Daartoe zullen de Brusselaars over twee weken echter wel eerst in het eigen Astrid-park de gis teravond met 1-0 verloren eerste wedstrijd tegen Aston Villa moeten wegpoetsen, geen onmogelijke opgave tegen de stug ge Engelsen, die in de nationale competitie een schamele 14de plaats bezetten. Anderlecht was met uiterst defensieve bedoelin gen naar Villa-park geko men. Tomislav Ivic deed ook in Birmingham zijn naam 9ls resultaat-trainer weer alle eer aan. De Belgen ope reerden met slechts één spits, de Ij slander Petur Pe- tursson. Daarachter bewo gen zich drie middenvelders, van wie Cluytens de meest aanvallende rol toebedeeld had gekregen. De Ander- lecht-defensie bestond uit zes man, die op één lijn ope reerden. Dat het spelen op buiten spel soms een riskante be zigheid is, bleek bij de eerste en enige Engelse treffer. De val klapte bij een continen taal aandoende combinatie van Aston Villa niet dicht, waarna de uitblinkende Morley via de binnenkant van de paal kon raakschie- ten. Het vecht-voetbal leverde wel gele kaarten op voor Shaw en Cluytens, verstrekt door de consequent leidende Zweed Ericsson. Meer dan een treffer zagen de 50.000 toeschouwers echter niet. SOFIA - Westduitse voetballers geven niet snel op. CSKA Sofia kwam daar woensdag in de eerste wedstrijd uit de halve finales van het Europese bekertoernooi voor lands kampioenen achter. De Bulgaarse ploeg, die in de kwartfi nales drievoudig bekerwinnaar Liverpool uitschakelde, waande zich na achttien minuten in de thuiswedstrijd tegen Bayern München al in de finale. CSKA leidde na een blitz krieg met 3-0. Na de wedstrijd waren de beste perspectieven op een finaleplaats in Rotterdam toch weer voor de west duitsers. Op karakter kwam de Zuidduitse sterrenploeg te rug. CSKA mocht van Bayern slechts met 4-3 winnen. De eerste achttien minu- Na een half uur was Bayern ten in het met 70.000 toe schouwers volgepakte Vas- silevksy-stadion van Sofia zal Bayern niet licht verge ten. Dimirov scoorde al na zeven minuten, Ionchev deed hem dat zes minuten later uit een vrije trap na en Zdravko benutte na achttien stormachtige minuten een strafschop: 3-0. Bayern, in de periode 1974-1976 het sterkste clubteam van Euro pa, weigerde zich bij die zware nederlaag neer tie leg gen. Harde werkers als Bernd Dürnberger en Dieter Hoeness zochten noest naar mogelijkheden iets aan die achterstand te doen. Het lukte beide spelers een keer. daardoor weer terug in de race: 3-2. Na de pauze vergrootte CSKA de voorsprong weer snel tot twee doelpunten. Ionchev versloeg in de 49ste minuut voor de vierde keer Bayern-doelman Manfred Müller. Paul Breitner ten slotte was de man, die zijn ploeg in een riante uitgans- positie bracht om op 26 mei in Rotterdam de belangrijk ste Europese voetbalbeker te betwisten. Acht minuten voor het eind liep de spelbe paler van Bayern en het Westduitse elftal dwars door de hele defensie van CSKA heen en liet doelman Velinov kansloos: 4-3. TBILISI - Standard Luik heeft gisteren tegen de avond voor* een grote verrassing gezorgd door Dynamo Tbilisi, de trots van het Russische Georgie, in eigen huis vrijwel alle kansen uit handen te slaan voor het bereiken van de finale van de Europa Cup voor bekerhouders. De Belgen wonnen met 0-1 en staan voor het eerst in hun bestaan met één been in de fi nale van een Europees voetbaltoernooi. Tbilisi, geen onbekende voor de Nederlandse voet balsupporter omdat het in het seizoen 80-81 Feyenoord uitschakelde en vervolgens met sprankelend voetbal de Uefacup won, kon geen mo ment de faam waarmaken die de ploeg sinds die ge denkwaardige finale in Dus- seldorf tegen Jena steeds weer vooruitsnelt. Standard, dat dit jaar nog geen enkele wedstrijd in Europees verband verloor, kreeg in de eerste helft pre cies één kans. Enkele minu ten voor rust verloor uitge rekend Kipiani de bal, Taha mata werd de diepte inge stuurd en vanaf links be reikte hij met een afgemeten voorzet de meegekomen Jos Daerden die beheerst de bal inkopte. Na 90 minuten was de eer ste nederlaag van Tbilisi na 20 opeenvolgende EC-wed- strijden een feit. De uitoverwinning biedt Standard een» prima uit gangspositie om de finale, die op 12 mei in Stadion Nou Camp in Barcelona gespeeld wordt, te bereiken. In 1967 reikte Standard voor het eerst tot de halve finale, maar werd toen uitgescha keld door Bayern Munchen. Vijftien jaar later lijkt het eindelijk wel te lukken.

de Stem | 1982 | | pagina 9