de Stem sn. destem Kerncentrale Borssele weer in bedrijf Mortiergranaat gevonden Dubbeldekker terug in de vaart 'de 4 in 1 krant Breskense tandarts spant kort geding aan tegen gemeente WMZ puzzelt over wijzigen heffing verontreiniging Pupillen Den Berg kochten wandkleed aserstraal perfectioneert eiltechniek Loonzetterij in Goes failliet DONDERDAG 8 APRIL 1982 Uniek experiment in Zeeland 'ont Sluiskil lit de vaart i Sanguinas isappelen, hand en C( |,net± 3 kiloü.* ilzakken, O Ofl 3mör4 doorlichting bver mede zeggenschapsraad ile waardepunten koffie! TERNEUZENVLISSINGEN - In de gemeen ten Terneuzen en Vlissingen wordt binnen af zienbare tijd een proef gehouden voor opvartg en (kortdurende) begeleiding voor slachtoffers van misdrijven. PARKEERPLAATS OPGEBROKEN Wip- Hap Eenmalige subsidie kinder dagverblijf A5;J "nA&BLAD VÓÓR ZUIDWEST NEDERLANO ff VAN ZEELAND T18 PAGINA ZEELAND 1 Proef voor opvang van slachtoffers misdrijven JLUISKIL - Vanaf maan- lag 19 tot en met vrijdag 23 [pril zal de rijkspont te Sluiskil uit de vaart worden gesomen. De pont is toe aan lijn twee-jaarlijkse onder houdsbeurt. Om de inwoners van feluiskil toch in de gelegen heid te stellen een bezoek te brengen aan de andere kant ban het dorp, zal een ZWN- pus de dienst onderhouden, leze service van Rijkswa terstaat, de eigenaar van de lont, is gratis. Er zal gepro- lerd worden zoveel moge lijk de tijden van de pont ian te houden. DOSTBURG - De school raad van het openbaar on derwijs te Oostburg en de Vereniging voor Openbaar pnderwijs (VOO) Het Land- van Cadzand, houden ensdag 28 april een voor lichtingsbijeenkomst betref fende de medezeggenschaps rad. Op deze avond, die wordt Sehouden in het gemeente huis van Oostburg en om Icht uur begint, zal A. Dam- fian, voorzitter van de VOO Zeeland, een inleiding fiuden over de Wet Mede- ggenschap Onderwijs. TERNEUZEN - Deze week op de Westerschelde het erste door laserstralen ge- introleerd onderwaterpeil- TOeem van Europa in ge- ruik genomen. De installa- 0 is in staat om tot op de scimeter precies sliblagen 1 verhogingen in de bodem het vaarwater aan te iven en in kaart te bren- ;a De peilinstallatie kan 0 strandingen van schepen 3 Westerschelde bij voor ga binnen het half uur de >sitie van het schip ten op- ohte van de bodem weerge- artikelen in deze :ie kunt u in alle AH open, behalve de artike- kleine cijfertjes bij staan, e artikelen kunt u alleen AH winkels waar één van tjes op de deur staat, iklameprijzen gelden van ig 8 t/m zaterdag 10 april a*| rtijvoordeel zolang de strekt. JMW-AD VOOR 7llir>/uCQT Mcncm AMD i r 6n n Ter neuzen, Hulst ijjoes. Adressen en telefoon- ers op pagina 2. Wactle heuzen Rejn van der Helm |v,f!8~cJ3ef)' Jan Jansen (plv. k Frank Dey, Paul de Ton E-6r' C°r de Boer (fOtO). °omen (sport). Hulst: |a.l0 p°stma, Eugène Ver- I» .ra' Boes: Gé van Berkel, I n Goch, Co Meertens. /''cepunten l^nvuc11' Passa9e, Passge - 155-1208. Kloosterzan- Cjr- N®ve, W. Alexan- |SM, 01148-2250. j*ertentle—e*p|. Zeeland: C. Menu, m 01150-95839. Van een onzer verslaggevers Dit experiment, dat door de afdeling maatschappe lijk werk van het Leger des Heils zal worden uitge voerd, is uniek in Zeeland. Het zal een jaar duren. In deze provincie is er na melijk geen gerichte op- vangsmogelijkheid voor slachtoffers van misdrijven. Wel wordt er incidenteel wat aan gedaan, bijvoorbeeld door de behandelende poli tieambtenaren of door vrij willigers. Het idee voor een dergelijk experiment is geboren in de reclasseringsraad. Daar heerst nogal wat onvrede, omdat de raad herhaaldelijk op zijn vingers wordt getikt. Hem wordt verweten dat er wel wat gedaan wordt aan de opvang van de daders, maar dat ze de slachtoffers van de misdrijven in de kou laten staan. De bedoeling van het ex periment is dat de hulpbe hoefte wordt gepeild, die volgens de reclasseringsraad inderdaad bestaat. Vaak worden de problemen van degenen, die aangifte van een misdrijf komen doen niet eens herkend. Slachtoffers vragen zich bijvoorbeeld af hoe ze de ge leden schade vergoed kun nen krijgen. Daarnaast blijkt er echter vaak behoef te te zijn aan medische, psy chologische en sociale op vang. Aan de andere kant durven weer anderen lang niet altijd om hulp te vra gen. Voordat het experiment echter concreet van de grond komt zal er eerst met andere hulpverleners in het Zeeuw se ruggespraak worden ge houden. Zo wil de reclasserings raad van hen weten in hoe verre de -met name in Vlis singen en Terneuzen werk zame- hulpverleningsinstel lingen momenteel worden geconfronteerd met hulp vragen van slachtoffers van misdrijven en hoe die wor den afgehandeld. Een en ander wordt eerst besproken tijdens de verga dering van de Zeeuwse Raad voor maatschappelijke dienstverlening, die maan dag 19 april vanaf 16.15 op Dam 31 te Middelburg wordt gehouden. GOES- De rechtbank in Middelburg heeft het faillis sement uitgesproken van de loonzetterij Melio in Goes. Directeur-eigenaar L.H. de Leeuw, wethouder van ruimtelijke ordening, volks huisvesting, sociale zaken en volksgezondheid van de ge meente Goes, heeft de der tien medewerkers ontslag aangezegd. De Leeuw heeft zelf zijn faillissement aange vraagd. Als curator is be noemd mr. J.G. van de Burgt in Goes. De Leeuw was sinds 1969 eigenaar van de loonzetterij. Als oorzaken van het faillis sement noemt hij de in de laatste jaren sterk gestegen rentestand en het instorten van de loonzettersmarkt als gevolg van het fotografisch drukken. Het ontbreekt hem aan de nodige financiële middelen om het bedrijf voort te zetten. Over de af wikkeling van het ontslag van het personeel is overleg gaande met de Grafische Bedrijfsvereniging en de vakbonden. MIDDELBURG - Na 5 da gen te hebben stilgelegen wegens de jaarlijkse splijt stofwisseling, revisies, in specties en keuringen, als mede de inbouw van een nieuwe condensor, is de kerncentrale Brossele woensdag 7 april, weer in bedrijf genomen. De centrale leverde op die dag 70 a 80 procent van zijn nominale elektrisch vermo gen. Vandaag, zo is de ver wachting van de exploitant, de nv PZEM, zal de centrale met zijn volle 450 megawatt aan de elektriciteitsproduk- tie in Zeeland gaan deelne men. Tijdens de jaarlijkse splijtstofwisselperiode is een spectaculair karwei in het niet-nucleaire deel van de centrale uitgevoerd, name lijk de inbouw van een nieu we, uit titaan vervaardigde condensor. Door deze nieuwe voorziening, die een investe ring van circa 30 miljoen gulden heeft gevergd, hoopt men eens voorgoed een eind te hebben gemaakt aan het verschijnsel van aantasting van de dunwandige pijpen in de stoomgeneratoren van de centrale, door chloorionen uit het zeewater waarmee de condensor wordt gekoeld. De nieuwe condensor is bij de AKF in Goes - dochter van het RSV - concern gebouwd. Bij de werkzaamheden in de KCB, die vrijwel exact vol gens het vooraf opgestelde tijdschema zijn verlopen, zijn ongeveer duizend men sen van een zeer groot aantal gespecialiseerde bedrijven uit binnen- en buitenland, alsmede van de PZEM zelf betrokken geweest. BRESKENS - Tandarts A. Bracké uit Breskens ligt he vig in de clinch met de ge meente. Gisteren spande hij een kort geding aan tegen Oostburg, nadat een ploeg van gemeentewerken onder politietoezicht was begonnen zijn parkeerterreintje aan de Langeweg op te breken. Toen dat beroep op de rech ter bekend werd trok de ge meente onmiddelijk de 'sloopploeg' terug. Het meningsverschil tus- meente duurt al enkele ja- sen de tandarts en de ge- ren. Bracké wil bij zijn praktijk aan de Langeweg wat ruimte voor de auto's van zijn patiënten. Hij heeft het oog laten vallen op een groenstrook van de gemeen te. Het gemeentebestuur er kent op zijn beurt het pro bleem van de tandarts, maar kon geen overeenstemming bereiken over de manier waarop het probleem moest worden opgelost. Ook toen Bracké vorig jaar volledig op eigen houtje een parkeerterreintje voor ongeveer tien auto's liet aan leggen, kwam de oplossing niet dichterbij. In tegendeel, het conflict spitste zich steeds verder toe, gisteren resulterend in een harde ac tie van de gemeente. Het gemeentebestuur wacht nu echter het kort ge ding op 20 april af. Tandarts Bracké wilde gisteren in het geheel geen commentaar ge ven op de affaire. Sergeant Van Heemsbergen bekijkt het projectiel Van onze correspondent OOSTBURG - Woensdagmiddag is bij gra afwerkzaamheden nabij de in aanbouw zijnde waterzuiveringsinstallatie een mor tiergranaat gevonden. Het is een granaat van een zeer zwaar kaliber. Door de marine mijnopruimingsdienst uit Den Helder zal de granaatonschadelijk worden gemaakt. Dinsdag zal door de mijnopruimings dienst het tweede gedeelte van de mijnzoek- actie worden gehouden in Breskens rond de camping Zeebad. Men zal dan met duikers het tweede gedeelte van de Veste onderzoe ken waar reeds eind vorig jaar een grote hoeveelheid munitie boven water is geko men. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - De Provin ciale Stoombootdienst (PSD) in Zeeland kan sinds kort weer een betere service bie den op de veerverbindingen over de Westerschelde. Dat is een gevolg van het terug in de vaart komen van de dubbeldekker Prins Willem Alexander. Die boot heeft na een onderhoudsbeurt de ge regelde diensten op de ver binding Kruiningen- Perk- polder hervat. De Prinses Beatrix, zolang invaller voor de dubbeldek ker, kon zodoende terug naar zijn oude stek, het veer Vlissingen- Breskens. Zoals bekend ontstonden daar grote problemen na een aanvaring, in dichte mist, van de Prinses Margriet, die zware averij opliep. De re paratie daarvan zal nog wel enige tijd in beslag nemen, al verwacht de PSD het schip voor Pinksteren weer in de vaart te hebben. Op Kruiningen-Perkpol- der verlopen de diensten nu weer normaal. Wat Vlissin- gen-Breskens betreft ziet de PSD het doorgaanse drukke Paasweekeinde met enige zorg tegemoet. Er zijn op die lijn nog altijd maar twee volwaardige boten in de vaart. De kleine en verou derde Koningin Juliana biedt ais derde schip te wei nig soelaas. De afgelopen weken is de bootdienst nog redelijk goed doorgekomen, omdat men vooral de vaste pont-gebrui kers kon attenderen op het alternatief Kruiningen- Perkpolder. Bij de vele toe risten die traditiegetrouw rond de Paasdagen de Wes terschelde willen overste ken, ligt dat wat moeilijker. GOES - De N.V. Watermaat schappij Zuid-West-Neder land (WMZ) puzzelt over een wijziging van de inning van de verontreinigingsheffing. Momenteel wordt er hier voor per woning een gelijk bedrag gerekend, maar de vraag is of er niet gekozen moet worden voor een sys teem waarbij de te betalen belasting gekoppeld wordt aan het drinkwaterverbruik. 'lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllUHIIIIIIIIIIIflIllllllllflIllllllllfflIIIIIIIIIIIIIMIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllJllllllllllllllJllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllll HET WANDKLEED wordt onthuld. Een aantal makers kijkt belangstellend toe GOES - De pupillen van afdeling De Tulp in Huize Den Berg, een tehuis voor geestelijk gehandicapten te Goes, heb ben een wandkleed gekocht. Op zich niets bijzonders, ware het niet dat het kleed is vervaardigd door leerlingen van dagverblijf De Windroos in Middelburg. Deze kwamen het gister middag persoonlijk brengen en twee van de makers ont hulden de creatie, die 2 bij 2,5 meter meet en waaraan ongeveer vier maanden is gewerkt. Een en ander werd gedaan in het kader van het jaar voor de gehandicapten. De medewerk(st)ers van De Tulp zijn erg ingenomen met de nieuwe aanwinst, die helemaal in verschillende tinten blauw en wit is ge houden en precies bij het in terieur van de afdeling past. De leerlingen van De Win droos hebben bij het ver vaardigen van het wandkleed de meest uiteen lopende handvaardigheids technieken, zoals knopen, ajouren, haken en breien toegepast. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllilllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlilillllillllllllllllilllllllllllllllllllllllllllliUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIBII Andere mogelijkheden zijn volgens de WMZ het in stellen van een heffing op basis van geregistreerde woonbezetting, het scheppen van een reductiemogelijk heid voor twee persoons huishoudens, zoals nu al bij een persoonshuishoudens gebeurt en tenslotte het dek ken van de financiële lasten uit de algemene middelen. Wat de WMZ betreft zou een eventuele koppeling van de verontreinigingsheffing aan het waterverbruik ad ministratief geen grote pro blemen geven. Bijna alle huizen zijn namelijk voor zien van een watermeter. Een probleem is echter wel dat veel flats een centrale meter hebben. Verder ontbreekt nog een harde cijfermatige funde ring ter ondersteuning van de stelling dat de waterver vuiling inderdaad evenredig is aan het waterverbruik. MIDDELBURG - Het kin derdagverblijf De Wip-Wap uit Terneuzen maakt kans op een eenmalige aanmoedi gingssubsidie van de provin cie. De Zeeuwse Raad voor maatschappelijke dienstver lening is althans van plan om de Zeeuwse Staten een advies in deze richting te ge ven. Het kinderdagverblijf had de provincie om een eenma lige subsidie verzocht, omdat het grote moeite heeft om de 1 eindjes aan elkaar te kno pen. De leiding heeft de ge meente Terneuzen al her haaldelijk om een financiële bijdrage verzocht, maar dat is tot op heden zonder resul taat gebleven. Aan De Wip-Wap,die ai sinds 1980 draait, is sedert 1981 een experimenteel ar- beidsprojecgt voor jeugdige werklozen verbonden. Mo menteel werken er tien meisjes in dit kader.

de Stem | 1982 | | pagina 17