ET LANGST. gekozen kandidaten n Zeeland A97 nnNPERDAG 25 MAART 1982 VAN ZEELAND nd ver- niljoenen ipaald niet uit t gracieuze Igenoten ken- steeds meer je karakter i lage onder- keer op keer aaktezich irtvan talloze gekscherend letelnaam iuut hebben hun aanhang j wel even delijkop ering. eciale, voor alle eeraan- rijs van ie tegen )lkswagen is doet snel een jdi. ichte Kever- og een verras- Voordeel Pas. lechtsf 10,-. :e Keveren nog eliger wordt, iwe supporters n op vele ge rieven. i of om de verpas voor u I Geschenk Glorietijd Plaatselijk nieuws IJzendijke Westdorpe Hoofdplaat Terneuzen Zaamslag Spui Terneuzen Clinge Oostburg Graauw Terneuzen T6 PAGINA ZEELAN T8 El De teloorgang van EN HAAG(ANP) - Des- ïndigen van de verkie- ngsdienst van het ANP ;bben een voorlopige lijst in gekozen kandidaten sa- engesteld. Voorlopig, om it er geen rekening is ge- suden met voorkeur-stem- en. De gekozen zijn (onder jorbehoud dus): CDA. E. Nieuwkerk, oortvliet; P. Everaert, Wal- )orden; G. de Jager, We- leldinge; J. Scheffers, Vlis- ngen; J. Ventevogel, Vlis- ngen; J. Roose, Goes; C. alkenende, Wemeldinge; P. an den Bosse, Axel; Th. aert, Hulst; G. Christiaan- Terneuzen; A. Dek, Ka- elle; H. Remijn-De Badts, ostburg; J. Ramondt, choondijke; J. de Boe, oortvliet; R. Barbé, Hoek. PvdA. J. Boersma, Middel- urg; W.Don, Middelburg; C. an Zanten-Leijsen, Vlissin- en; B. Groot, Terneuzen; G. Vries-Hommes, Oost- urg; J. Roodenburg, West- ouburg; N. Filius, Kortge- e; J. Luijt-Verheij, Goes; H. "enekamp, Tholen; P. de ooijer, Nw. en St. Joosland. VVD. J. de Voogd, Vlissin- en; E. Maris-Koster, Zaam- ag; J. van Zwieten; L. Be- i, Zierikzee; L. Elenbaas, cherpenisse; C. van Bee- om, Goes; J. Hennekeij, reskens; G. Eyssens, 's [eerenhoek; J. Thomaes, [oofdplaat; C. de Dreu, liddel burg. SGP. R. van Ommeren, ierikzee; W. Rentier, Mid- elburg; H. Cornelisse, Yer- ake; D. Tollenaar, Hoek; M. )ijke, Scherpenisse. D'66. J. Boogerd-Quaak, aamslag; C. de Schipper, lapelle; P.Scheele, Hein- enszand. PPR. C. van Waterschoot, )ostburg. RPF/GPV. H. Colijn, loetinge; P. Roose, Hoek. PSP/CPN. J. Dupré, Ril- and. een bedevaartsoord door Eugene Verstraeten IZUIDDORPE - Eens trokken jaarlijks vele honderden gelovigen naar de Maria-grot in Zuiddorpe om er heil en zegen van de Heilige Maagd af te smeken. Wie zich vandaag de dag inde nabijheid van de grot waagt loopt kans getroffen te worden door afbrokkelend ge- steente. Door de jaren heen is niet alleen de verering van O.L. Vrouw van Lourdes afgezwakt. Ook de Maria- grot heeft zich niet kunnen onttrekken aan de slopen de tand destijds. Van Haelst stond het bouw werk op de algemene be graafplaats. Daarbij be weerde hij dat tijdens de bouw verschillende graven waren „beroerd". Het meer dan honderd I jaar oude metselwerk, eens "verzamelpunt voor bede vaartgangers uit de wijde omtrek, staat op instorten en a rijp voor de sloop. Daar mee dreigt weer een stukje rijke Zuiddorpse historie te verdwijnen. De Maria-grot in Zuiddor- pe dateert uit 1876 en zou een geschenk zijn van de familie Onghena. Deze familie had inde achtertuin zelf een Ma- ria-grot, die indertijd druk werd bezocht door de Zuid- dorpse gelovigen. Dat ieder een maar door de tuin dren- :elde was minder leuk en het verhaal wil dat de familie besloot de kerk maar een eigen grot te schenken. Enig snuffelen in de stof fige kerkarchieven levert I echter een rekening van metselaar S. van Mossevelde op.Daaruit blijkt weliswaar dat de heer H. Onghena een kleine veertienduizend ste nen gaf, maar er wel zes gul den en een kwartje per dui zend stuks voor rekende. I Met alles erop en eraan kost- het bouwwerk indertijd precies 278,94 gulden. De bouw van de Maria- grot had overigens nog heel I wat voeten in de aarde. Pas toor J. Genet werd voor het berecht gedaagd, omdat de grot zou zijn gebouwd zon der vergunning van de ge meenteraad. Volgens de toenmalige burgemeester Aanvankelijk werd de pastoor door de kantonrech ter in Axel tot tien gulden boete veroordeeld, maar uiteindelijk besloot de recht bank in Goes tot vrijspraak. Dat gebeurde nadat enig passen en meten had uitge wezen dat de grot wel dege lijk op de katholieke be graafplaats stond. Ook het „beroeren" van graven was uit de lucht gegrepen, zoals blijkt uit een vergeelde brief van metselaar Van Mosse velde. Daarin deed hij uit de doeken dat hij, alvorens met de werkzaamheden te begin nen, met een lange priem in de grond had geboord en geen spoor van lijken had aangetroffen. Een verdachte plaats werd weliswaar uit gegraven, maar het bleek te gaan om een boomwortel. De Zuiddorpse Maria-grot steeg geducht in aanzien, toen pastoor Van Hoek begin twintiger jaren een originele steen uit de Lourdesgrot wist te bemachtigen. Aan de hand van correspondentie in het kerkarchief werd de steen waarschijnlijk gele verd door het souvenirbe- drijf Friaux en Denevers. Aangenomen mag worden dat de steen illegaal in Zuid dorpe terecht is gekomen. In HET beeldje van Berna- dette, het meisje dat Maria in Lourdes zag verschijnen. een brief over deze zaak staat te lezen dat het uit drukkelijk verboden was om stenen uit de Lourdesgrot halen. Het bedrijf zei echter wel kans te zien om er in de nachtelijke uren stiekum een stukje uit te hakken. De gloriedagen van de Maria-grot lagen in de twin tiger en dertiger jaren. Heel de meimaand stond in het teken van processies en de drukte zette zich 's zomers voort. De laatste jaren is de belangstelling voor de grot sterk teruggegaan. Het eer tijds degelijke metselwerk toont tekenen van verval en er zijn wel al een paar krui wagens stenen afgebrok keld. „Vanuit het bisdom is al aangeraden om de grot te slopen", zegt pastoor Ver- vaet, „want het is inderdaad gevaarlijk om er dicht in de buurt te komen". Er zijn echter plannen om op dezelf de plaats een nieuw kapel letje te bouwen, ter ere van O.L. vrouw van Lourdes. Foto's: Cor J. de Boer UIT het archief van de pastorii Koffieconcert - De fanfare Geduld Overwint heeft een geslaagd koffieconcert ach ter de rug. Verrassend veel belangstellenden waren op de uitvoering afgekomen, er waren zelfs zitplaatsen te kort. Door ziekte van enkele fanfareleden konden enkele nummers niet worden ge speeld, maar dit deed niets af aan de kwaliteit van het concert. Onder het toeziend oog van wethouder J. Ver gouwe, de voorzitter van het streekmuseum Pol van de Vijver en oud-burgemeester A. Schipper, speelde Geduld Overwint diverse marsen. Gezien de belangstelling en de uitnodiging van het streekmuseum om volgend jaar nog eens terug te ko men, zal het concert nog een herhaling beleven. Hengelsport - Niet minder dan 225 sportvissers hebben deelgenomen aan de Frank Mechelinck-pr ij skamp, even over de grens bij West dorpe. De heer Frank Me- chelinck, zelf een verwoed sporthengelaar uit Westdor pe, moest de prijskampo doorgang laten vinden op Belgisch grondgebied, aan gezien het hengelsportsei zoen in ons land nog lang niet open is. Mede dankzij het mooie weer is het een succesvolle wedstrijd ge worden. Uitslagen: Indivi dueel: 1. O. Standaert 4230 gram, 2. M. Mastelinck 2080, 3. M. Verleijen 1990. Dames: 1. M. Mastelinck, 2. N. Stan daert, 3. A. Beels. Vetera nen: 1. L. Caron, 2. L. van Kerckhove, 3. A. Meulen- berg. Junioren: 1. K. van Vooren, 2. M. de Caluwé, 3. M. van Heek. Ere reeks: 1. Sparta uit Gent 13 punten, 2. Ons Vermaak uit Gent 20 punten, 3. CV Avelgem 28 punten. Prijskaarting - In Het Oude Raedhuys bestond een goede belangstelling voor de kam- pioenskaarting van de plaatselijke afdeling van het NKV. Uitslag: 1. A. Ver- meersch, 2. A. van Kampen, 3. H. Blommaart. Door dit resultaat is mevrouw Van Vooren kampioen bij de da mes geworden over het sei zoen 1981/1982, Bij de heren ging de titel naar J. Marti net. Beiden ontvingen na af loop een mooie prijs en een beker. De wedstrijd dobbe len werd gewonnen door H. van Vooren. Damesvoetbal - Op het ter rein in de Kapittelstraat speelde het RIA-damesteam een vriendschappelijke wedstrijd tegen de AZW- dames uit Axel. RIA won de wedstrijd met 2-0. De doel punten werden gemaakt door Winanda Audenaerd en Anneke Meeuwse. Vrouwenbond - De vrou wenbond van het NKV houdt dinsdag 27 april het jaarlijske uitstapje naar de Skol bierbrouwerijen. Het gezelschap vertrekt om half acht richting Breda. Hierna gaat men richting Lage Zwaluwe waar men een rondvaart maakt door de Biesboch. Het programma wordt besloten met een be zoek aan de bowling in Bre da. Deze reis is bestemd voor zowel leden als niet-leden. Men kan zich tot en met 24 maart opgeven bij mevrouw S. Waebeke, Deltastraat 13. OBK - Muziekvereniging Oefening Baart Kunst be gint begin september, in sa menwerking met de mu ziekschool uit Oostburg, een cursus notenleer. Alle jon gens en meisjes van 8 jaar en ouder zijn welkom. Deze nieuwe opleiding wordt ge geven door de heer Sarazijn uti Brugge. Cursisten kun nen zich opgeven bij T. de Smit, Eurostraat 8. bracht aan de Diemelsee. De volgende dagen wordt een bezoek gebracht aan het stamslot van de familie Wladeck-Pyrmont, het ge boortehuis van wijlen ko- ningin Emma. De laatste dag gaat men nog naar Arnsberg, de stad die de prijs won van de stad met de mooiste vakwerkhuizen van Duitsland. Zondagavond om tien uur arriveert het gezel schap weer thuis. Fietsen - Zondag 28 maart houdt fietstoerclub Neutraal een tocht over de mooie Oostzeeuwschvlaamse pol derwegen. Iedere belang stellende kan tussen 9 en 10 uur inschrijven. Na de rit ontvangt men een mooie herinnering. Vergadering - De Neder landse Bond van Gepensio neerde Ambtenaren afde ling West-Zeeuwsch-Vlaan deren hield haar voorjaars vergadering. Voorzitter Eekman besprak, in ver band met de op handen zijn de bezuiningen, de verschil lende aspecten van de pen sioenwet. De talrijke aan-# wezige leden stelden na de inleiding een groot aantal vragen. Na de vergadering werd er bingo gespeeld. Lezing - Voor de leden van de afeling Zeeuwsch-Vlaan deren van de Alliance Fra- n?aise (en verdere belang stellenden) houdt de heer Laurent d'Hoir woensdag 31 maart om half negen in De Drie Gehuchten een lezing met dia's over Franse wij nen. De heer d'Hoir is wijn specialist en hoofdredacteur van een tijdschrift over wijnbouw en -bewerking. Collecte - De opbrengst van de collecte voor het rheuma- fonds in Terneuzen en Spui bracht ƒ9.263,66 op. Bridge - De uitslag van de wedstrijd in competitie 3 seizoen 1981/1982 door de le den van bridgeclub Emergo, luidt als volgt: Groep A: 1. echtpaar Hoogenboom 53,70 2. heren Kramer-Verdijk 53,24,3. dames Van de Dries- Sandrini 51,85. Groep B: 1. mevrouw Hofman-de heer Burm 59,72, 2. echtpaar Vis ser 56,48, 3. mevrouw Ree- dij k-de heer Remijn 56,02. HVSO - Hengelaarsvereni ging Sport en Ontspanning hield in de Westerschelde een clubwedstrijd in zee- hengelen. Winnaar met een totaal van 2395 gram aan ge vangen vissen werd A. van de Bie uit Zaamslag. De ver dere uitslag was als volgt: 2. P. van de Berge 2073, 3. R. Daalman 1891, beiden Ter neuzen. Er waren 32 deelne- mers(sters) die gezamenlijk 144 vissen aan de haak sloe gen. KVO - In het weekend van 7 tot en met 9 mei zal de KVO kring Oostburg haar jaar lijkse driedaagse reis hou den. Deze maal gaat de reis naar Sauerland in Duits land. Op de eerste dag reist het gezelschap naar Keulen en wordt een bezoek ge- Vastenactie - De werkgroep Vastenactie houdt zaterdag 27 maart een wandeltocht en een fiets-in ten bate van het Haiti-projekt. De deelne mers proberen zoveel moge lijk sponsors te verzamelen die een bepaald bedrag per gelopen of gefietste kilome ter willen neertellen. Om tien uur komt men bijeen op het schoolplein, waarna een wandeling van vijf kilome ter op het programma staat. Om half twee komen de fiet sers aan de start, die in groepjes van acht vijfen twintig kilometer moeten peddelen. Trimloop - Op 30 en 31 okto ber doet de trimclub St.Aloy voor de tweede maal mee aan de trimloop Parijs-Ver sailles, over een afstand van 17 kilometer. Belangstellen den die mee willen kunnen zich aanmelden bij remy Mangnus, Dorpstraat 30 te Graauw. Vergadering - In het sport centrum St.Aloy komen vrijdag 26 maart vertegen woordigers van verschillen de trimlooporganisaties bij elkaar. Er wordt gesproken over het trimprogramma voor het komend seizoen, aanvananvang 20 uur. Trimloop - Komende zater dag doen vijf leden van de trimclub St.Aloy mee aan de trimloop city-pier-city, tus sen Den Haag en Schevenin- gen. Er wordt gelopen over 20 kilometer. De Oost Zeeuws-Vlaamse deelne mers zijn Kees en Cor den Hamer, Gosse Kroon, Ludy Visser en Lucien Hoop. Gaaibollen en pieren - In het sportcentrum St.aloy wordt zaterdag 27 maart een gaaibol- en pierwedstrijd gehouden. Alle belangstel lenden zijn welkom. Aan vang 20 uur. Evangelisatie - In het ge bouw van het Leger des Heils aan de Donze Visser straat 61 wordt zondag 28 maart een evangelisatiebij eenkomst gehouden. Aan vang 17 uur. Medewerking wordt verleend door de so liste J. de Wolf uit Terneu zen (sopraan), die op het or gel wordt begeleid door J. Veling. Tijdens de dienst, die onder leiding staat van luitenant H.M. Jager, wordt ook speciale aandacht ge schonken aan de kinderen. iil In

de Stem | 1982 | | pagina 27