Van blauw geruite kiel tot zwart admiraalsuniform IDE I 'meer mode Eerste exemplaren Zeeuwse encyclopedie uitgereikt K( )RT MIDDEN" ZEEUWS Zeeuwse raad voor de arbeidsmarkt: Aankomende bloemsierkunstenaars zorgden voor fleurige boeketten I sta je stevig choenen. A64 I Rechts op de foto. Het nenade 27-29 01150-12152 i - LEDERWAREN T16 PAGINA ZEELAND 4 VAN ZEELAND MIDDELBURG - Het werkgelegenheidsfonds, dat binnenkort in Zeeland van de grond komt, kan een bruikbaar instrument zijn voor het provinciaal bestuur om een eigen sociaal-eco nomisch beleid te voeren en op deze manier een bijdrage te leveren aan een evenwichtiger ontwikkeling van de arbeidsmarkt. markten JEANSCENTRE Smart I geestdodende wieldraaien Michiel de Ruyter-herdenking Oorlog Amerika Lezing Oek de Jong in Goes WIDUYSE'MMU Veel animo voor kinder dansdag I; Uitgaan WE Lie dessin is ®r 'n ?e en blauw. Polyester. 140-42 69." et bij: IT 48-50-TERNEUZEN nONPERDAG 25 MAART 1982 MIDDELBURG - De Commissaris van de Koningin in Zee land- Dr C. Boertien heeft op de dag van de statenverkiezin gen een eerste deel van de encyclopedie van Zeeland ontvan- ^Boertien kreeg het eerste van het in totaal 3 delen tellende boekwerk uit handen van drs. P.J. van der Feen, lid van de redactiecommissie en erelid van het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen, dat verantwoordelijk is voor deze uit gave. Het eerste exemplaar werd tevens aangeboden aan de Provinciale bibliotheek Zeeland, het Zeeuws museum en het Rijksarchief Zeeland. Deze 3 instanties zijn de redactie van de encyclopedie vele jaren behulpzaam geweest bij de sa menstelling. De feestelijke aanbiedingsbijeenkomst in de Middelburgse statenzaal werd door ongeveer 200 belangstellenden bezocht. De heer A. Teunis, eindredacteur van de redactiecommissie, sprak in zijn toesprak over de totstandkoming van de ency clopedie, waaraan al vanaf 1960 druk wordt gewerkt. „Het werk bleek zwaarder dan verwacht. Vooral de tot standkoming van een trefwoordenregister was een immens karwei. De commissie heeft zich dan ook moeten neerleggen bij het feit dat bij het pionierswerk vergissingen onvermij delijk zijn. We koesteren dan ook niet de illusie dat met dit deel en de overige twee die nog volgen het laatste woord over Zeeland is gesproken", aldus Teunis. Ook Van der Feen hield een toespraak waarin hij sprak over de reeds verschenen geschriften over deze provincie door de eeuwen heen. Boertien sprak tot slot zijn dank uit aan het adres van het genootschap voor het vervaardigen van het naslagwerk. Het tweede en derde deel van het fraai uitgevoerde boekwerk worden nog dit jaar verwacht. Werkgelegenheidsfonds nuttig voor provincie Van een onzer verslaggevers GOES - Puzzelrit - Motor en autoclub De Bevelanden houdt zaterdag een puzzelrit voor A- en B-klassers in de omgeving van Goes. Vanaf 13 uur kan men inschrijven in de Fiat-garage in Goes- Noord. De eerste deelnemer vertrekt daar om 14 uur. 's GRAVENPOLDER - Ver- kleedbal - In het dorpshuis te 's Gravenpolder wordt za terdag een limonade-ver- kleedbal gehouden voor de jeugd tot 12 jaar. Tevens is er een playback-festival, waarvoor men zich bij de in gang kan opgeven. Aanvang 14.30 uur. 's HEER HENDRIKSKIN DEREN - Jeugdbijeenkomst - In het Hendrikhuis te 's Heer Hendrikskinderen wordt zaterdag een jeugd bijeenkomst gehouden met als doel tot het oprichten van een jongerensoos te komen. De bijeenkomst, die om 19.45 uur begint, wordt belegd door een aantal initiatiefne mers en de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Goes (SJJG). Dat schrijft de Zeeuwse raad voor de Arbeidsmarkt in een brief aan de gedepu teerden van Zeeland. Vol gens de raad is een structu rele voeding van het fonds, wat betreft de financiële middelen, nodig. Bovendien moet er meer geld voor be schikbaar komen dan nu ter beschikking staat. Er is mo menteel een bedrag van ruim 1 miljoen gulden voor gereserveerd. Het provinciaal bestuur moet daartoe zo snel moge lijk stappen ondernemen om bij het rijk een aanvullende bijdrage te krijgen. De Zeeuwse raad voor de ar- Veiling Terneuzen Per bos: selderij 18-28, peterselie 25-35, radijs 73-85. Per kg: andijvie 156-180, breekpeen 25-26, prei 86- 120, spinazie 145-150, kassnijbonen 1190, witlof A 180-200, A2 140-199, 82 170-180, 3 100-140, veldsla 290- beidsmarkt heeft namelijk de indruk dat de rijksover heid te optimistisch is over de economischeontwikkeling in Zeeland en dat daardoor deze provincie door het rijk onderbedeeld wordt. De raad is van mening dat het werkgelegenheidsfonds op de eerste plaats in de marktsector moet worden gebruikt, voor projecten die voorwaardenscheppend en vernieuwend zijn en die een eenmalige steunverlening nodig hebben. De kwetsbare aanbod-categorieën op de arbeidsmarkt zijn hiermee op langere termijn ook het meest gediend. De belangrijkste maatstaf voor de beoordeling van de bestemming van de gelden uit het fonds is volgens de raad voor de arbeidsmarkt de verhouding tussen de fi nanciële steun en de werk gelegenheidseffecten. Bo vendien moeten de -beperk te- gelden optimaal worden aangewend. (ADVERTENTIE) /lui/-oo/tburo-axel HET schoolgebouw van de MLTS bood een fleurige aanblik BREDA - De afdeling bloemsierkunst van de Middelbare Land- en Tuinbouwschool viert deze maand haar 12tt-ja- rige bestaan. Ter gelegenheid van dit koperen jubileum was er door Fleurop Nederland een bloemsierkunstwed- strijd uitgeschreven voor junioren uit Zeeland en West- Brabant,'die dinsdagmiddag werd gehouden. 19 meisjes en 6 jongens begonnen vol enthousiasme aan hun eerste opdracht: het maken van een Biedermeijer boeket, een bolvormig bloemstuk. Daarnaast moesten de jonge kunstenaars een stuk naar eigen keuze vervaardi gen. Om half acht kon het publiek in de kantine van de school de fleurige bloemstukken bewonderen. Ir. F. Geuskens, directeur van de MLTS, reikte de bekers uit aan eerste prijs werd gewonnen doorAstrid Filleks uit Zwijndrecht, terwijl Jac. Leest uit Willemstad en Scrive Jasinineli uit Breda respectievelijk tweede en derde wer den. illllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUUiUllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllU S Door Co Meertens Hulst mag dan zijn Rei- I naert hebben en Terneu- I zen zijn Vliegende Hollan- der, Vlissingen kan zich er I in ieder geval op beroemen bakermat te zijn geweest van een heuse historische I beroemdheid. Precies 375 jaar geleden aanschouwde Michiel Adriaanszoon de Ruyter in de Scheldestad I het eerste levenslicht. Dit heugelijke feit wordt vandaag onder meer ge- 5 vierd met een herden- kingsbijeenkomst in de Sint Jacobskerk met me- I dewerking van de Konink- 'ij ke Marinierskapel. Michiel was het vijfde kind van de bierdrager Adriaan Michielszoon en Aaltje Jansdochter. Van zijn jeugdjaren is weinig meer bekend dan zijn kor- I te arbeidsovereenkomst I met de touwslagerij van de gebroeders Lampsins, al- I waar hij - volgens de over- levering gehuld in een I blauw geruite kiel - het grote wiel draaiende dien- I de te houden. Maar, zoals bekend, Michieltjes jongenshart leed ondragelijke smart" en alras hield hij het voor gezien om op elfjarige leeftijd als bootmansjon- gen aan te monsteren op een koopvaardijschip. De daaropvolgende vijftien jaar doorliep De Ruyter alle rangen van matroos tot stuurman, maakte rei zen over de wereldzeeën en studeerde daarnaast ook nog navigatietechnieken. In 1633 trad de toekom stige zeeheld in dienst van de Noordse Compagnie om zich met de walvisvangst bezig te houden en vier jaar later volgde zijn aan stelling als kapitein op een zogenaamde „prijsjager", een particulier kaperschip dat tot doel had de beruch te Duinkerker kapers te bestrijden, die in die dagen de schrik waren van de zo florerende Nederlandse handelsvloot. De Ruyter oefende dit vak met niet al te veel succes uit en ging in 1640 maar weer over naar de koopvaardij om zich als schipper te bekwamen in handelsmissies naar Zuid- Amerika. Toen brak echter een oorlog uit tussen Spanje en Portugal en Nederland kwam (de Tachtigjarige Oorlog was tenslotte nog steeds aan de gang) de Portugezen met een vloot te hulp. De Ruyter was door de Zeeuwse admirali teit als gezagvoerder in dienst geroepen en werd uiteindelijk door prins Frederik Hendrik be noemd tot schout-bij- nacht, een functie waarin hij verantwoordelijk was voor het in formatie hou den van de achterhoede van de vloot. In 1643 verliet De Ruyter de overheidsdienst weer om na weer acht jaar koopvaardij in 1651 (in middels 44 jaar oud) het besluit te nemen te gaan rentenieren. Hij kocht een huis in Vlissingen, trouw de voor de derde maal - zijn beide vorig vrouwen waren overleden - en alles wees erop dat aan de nog weinig glanzende carrière van De Ruyter als zeeheld een einde was gekomen. Maar nog geen half jaar later volgde plotseling zijn benoeming tot vice-admi- Michiel de Ruyter omstreeks de tijd dat hij uit Vlis singen naar Amsterdam vertrok (1655) raai en na het uitbreken van de eerste Engelse oor log al spoedig tot opperbe velhebber van de hele Ne derlandse vloot. De rest van het verhaal mag be kend worden veronder steld omdat ieder het van ons het op de lagere school met de pap heeft ingegoten gekregen. De ster van Mi chiel de Ruyter rees aan het internationale zeehel denfirmament tot onge kende hoogten (wie kent niet die beroemde Tocht naar Chattham?) en zijn positie als vlootvoogd werd onaantastbaar. Dit mede door de voor die tijd ongekende populariteit bij Sll>>'»Oiiiiitiiiif(iiiiiiiiiuiHtiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiillliiiit';illllllllllliiilllllllllllllliiiiiilliiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiii(|||iiiiii(iiiii((i)FJiiiiiiiiiiitillNlllllllllllllllliiHiiiiiiiiiiiiiiitiiiimmiitiilli(iiiiiiiiiiiiitifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiumiii het gewone scheepsvolk, dat hem de koosnaam „Be- stevaer" gaf. De Ruyter heeft echter van zijn grote macht nooit politiek gebruik gemaakt en is zijn hele verdere le ven een trouw uitvoerder gebleven van de bevelen die hem door de Staten werden gegeven. Zijn ein de was een held waardig. In april 1676 raakte de 69- jarige luitenant-admiraal- generaal der Verenigde Nederlanden zwaar ge wond tijdens de slag bij de Etna om een week later aan de opgelopen kwetsu ren te bezwijken. Behalve in Vlissingen wordt overigens ook aan de andere kant van de we reld een herdenkingsfeest gehouden ter gelegenheid van de 375ste geboortedag van de admiraal. Voor 24 en 25 april heeft het dorpje De Ruyter in de Verenigde Staten grootscheepse festi viteiten op het programma staan (men verwacht, zoals het in Amerika betaamt, meer dan 100.000 bezoe kers), waarbij de Mari nierskapel en een delegatie van de Nederlandse mari ne te gast zullen zijn. Het dorp is in 1795 gesticht en van een naam voorzien door Jan Lincklaen, een Nederlander met grote be wondering voor onze 17de eeuwse zeehelden in het algemeen en voor Michiel de Ruyter in het bijzonder. •IIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlifi: Van een onzer verslaggevers GOES - De schrijver Oek de Jong vertelt op vrijdag 26 maart vanaf 20.30 uur in de openbare bibliotheek aan de Wijngaardstraat in Goes over zijn werk en over Zee land. Oek de Jong is in 1952 in Dokkum geboren, maar ver huisde op 7-jarige leeftijd naar Goes. Totdat hij in 1971 aan de Vrije Universiteit in Amsterdan ging studeren heeft hij in de Ganzestad ge woond. In 1975 maakte De Jong zijn literair debuut in het Hollands Maandblad. In 1976 ontving hij de Reina Geer- lingsprijs voor een zestal verhalen. Een jaar later kwam zijn verhalenbundel „De hemelvaart van Massi mo" uit. In 1979 verscheen zijn eer ste roman, „Opwaaiende Zo merjurken", waarvoor hij een jaar later de Bordewijk- prijs ontving. Momenteel woont Oek de Jong in Am sterdam. De schrijver heeft nog twee romans in voorbe reiding. De toegang tot de li teraire avond in de Goese bi bliotheek is gratis. Na zijn lezing zal Oek de Jong zijn boeken signeren. (ADVERTENTIE) GESCHENKEN van BLIJVENDE WAARDE DELFTS BLAUW Port. Hes MAKKUM - Tichelaar WEDGWOOD - Semititn ROYAL ALBERT HUMMELFIGUREN LUXE GESCHENKEN Steanitraat 19 - Hulat Talefoon 01140-14376-12068 GOES - Bijna 200 jongeren tussen de 6 en de 16 jaar na men afgelopen zaterdag deel aan de tweede kinder-tie- nerdansdag, die door de Goese volksdansvereniging Vodago was georganiseerd. Een en ander vond plaats in een van de gebouwen van de scholengemeenschap voor lbo in de Ganzestad. Aan de middag werd onder meer meegedaan door groepen uit Sas van Gent, Aardenburg, Heinkenszand, Hansweert en Goes. De deelnemers werden verdeeld in drie leef tij fds- groepen en elke groep kreeg een internationaal danspro- gramma aangeboden. Op 8 mei wordt er in Goes een dansmiddag voor ouderen gehouden. HEINKENSZAND - Solis tenconcours - De fanfare en drumband van muziekvere niging Euterpe te Heinkens zand houden morgen een on derling solistenconcours in het clubhuis aan de Dorps straat. Ruim dertig jongere en oudere tamboers en mu zikanten van Euterpe zullen individueel of als duo hun muzikale krachten meten om de wisselbeker of een medaille te veroveren. Aan vang 18.45 uur.- KLOETINGE - Postzegel- beurs - De afdeling Goes en omstreken van de interna tionale postzegelvereniging Philatelica houdt zaterdag weer de traditionele voor- jaarsbeurs in Amicitia te Kloetinge. Naast de vereni ging zelf zullen handelaren uit binnen- en buitenland met een stand aanwezig zijn. De beurs is open van 9.30 tot 17 uur en 's middags wordt een veiling gehouden met ruim tweehonderd kavels. KOUDEKERKE - Toertocht - Toerclub Walcheren ver zorgt zaterdag onder de naam „Openingstocht" een toertocht over 60 kilometer. Er wordt gereden met een gemiddeld snelheid van 22,5 km achter voorrijders. Men kan vanaf 8.30 uur inschrij ven in Hotel Walcheren te Koudekerke, waar een 'uur later wordt gestart. KRUININGEN - Demon stratie Taekwon-do - Tij dens judowedstrijden, die zaterdag vanaf 13 uur in de Reimerswaalhal te Kruinin- gen worden gehouden, zal een ploeg uit Den Haag de monstraties geven van Tae kwon-do. Het gaat om een oosterse vechtsport, die in Kruiningen zijn Zeeuwse primeur beleeft. VLISSINGEN - ANIB-Wal- cheren - De afdeling Wal cheren van de bond van ge handicapten en arbeidson geschikten ANIB houdt van daag een thema-avond in het soos- en instuifgebouw aan de Van Raaltestraat te Vlissingen. Centraal staat de film „Een been om op te staan", met na afloop discus sie. Aanvang 20 uur. VLISSINGEN - Flessetrek- kersrally - Motor- en auto club De Zeeuwen houdt zon dag weer een zogeheten Flessetrekkersrally, een oriëntatierit voor auto's en motoren in de A- en B-klas se. Tussen 13 en 14 uur kan worden ingeschreven in de kantine van de SV Walche ren op sportpark Bonedijke in Vlissingen. in Zeeland GOES Grand- 20 u. Mij name is nobody, 16j. HULST De Koning van Engeland- 20 u. History of the world, a.l. 20 u. Ze ven mannen zonder vrees, 12 j. 20.15 u. De huid, 16 j. 20.15 u. Vurige lip pen, 18 j. KLOOSTERZANDE De Hoogaars- 13.30 u. schieting voor bejaarden. KOEWACHT G.v. Rumste-13.30 u. schieting voor bejaarden. MIDDELBURG Citytheater- 20 u. An American werewolf in London, 16 j. Parcival- 20.30 u. „Van den vosch Reinaerde", poppenspel voor volwassenen door Willem Joppe. Zeeuws Kunste naars Centrum, Molstr. 13- Exposi tie van Bernd Lohaus met objecten en tekeningen. Geop. di. t/m vr. 10-12 en 14-17.30 u„ wo. en vr. ook 19-21.30, za. 9-12.30 en 14-16 u. (t/m 14 apr.). TERNEUZEN Luxortheater- 20 u. History of the world, a.l. 20 u. Rich and famous, a.l. Zuidlandtheater- 20 u. Sauve qui peut. VLISSINGEN Alhambra 1- 20 u. History of the world, deel 1, a.l. Alhambra 2- 20 u. Excalibur, 12 j. Galerie Marquis, Nieuwendijk 15- Expositie van di verse kunstenaars. Geop. woe. t/m zat. 13.30-17.30 u„ zond. 14-17 u. (t/m 4 apr.) ZIERIKZEE Concertzaal- 20 u. Het Zeeuws Or kest.

de Stem | 1982 | | pagina 25