•r-Oef Th. van Rooij directeur woningvereniging Breda Braderie Sluis weer gelijk met kermis Energie- dagen in Axel era DORPSRAAD IN NIEUW NAMEN UITGEBREID Strijd rond 800-jaar Axel Sasse openbare scholen houden open dagen Graauwse jeugd plantte bomen REMORTEL OPTIEK PLAATSELIJK NIEUWS HISTORICI ONEENS OVER JUISTE JAARTAL CIALE.SURF IBIEDING nflNPERDAG 25 MAART 1982 VANZEELAND PAGINA ZEELAND 3 LODEWUK J LET NSATIONELE ïING OP ELS, ZOALS: politierapport Sluis Huist Breskens Westdorpe Sluis Winkel weg T18 ~$r\ maast afgebeelde r1298.- surfpak380- rial79.- jes79.- 0836^ rijs1685.-- orteerd in: ens Surfzeilen ■tjes Surfpakken len Trapezes esets Zwemvesten VCER POLYETHYLENE !e testrapporten aanwezig. Surfma- aterkampioen/TNO. 3 cm. Volume 255 liter, isse organisatie met clubblad, ard en klapskeg of vaste skeg. >are zwaardkast. opvangoog. abiele en snelle allround plank, generatie plank met Vée neus en :nde spiegel. lelie vorm voor op vlak water, water is de scoop gemakkelijk aan saanwijzing hiervoor meegeleverd. Branding Open Klasse "randing Open Klasse. Ikstraat 13 Tel. 01150-96157 elgerichte behandeling van haarproblemen we trends bij haarkleuren en permanenten Informaties en tips Axel-tel. 1586 van -86T5!- nu 3195,- van .4690!- nu 4130,- vanJS89S!- nu 5295,- van jrrff.- nu 6395,- van £383T- nu 7395,- EUZEN B. OP ZOOM IIIIIIIIIIIIIMIIIIHHIIHIIHIIIIIIIIII llllllllllllllllll IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Van een onzer verslaggevers AXEL/BREDA - De Breda se woningbouwvereniging St-Laurentius heeft een nieuwe directeur: Th. van Rooij (50) uit Hulst. De heer Van Rooij, nu nog directeur van de Regionale Zeeuwsch- vlaamse Woningbouwvere niging in Axel, is aangezocht door het interim-bestuur van Laurentius. Dat is eind vorig jaar aan getreden na diverse moei lijkheden bij Laurentius, die uiteindelijk resulteerden in een bezetting van het kan toor door het personeel van de Bredase woningbouwver eniging. Naar aanleiding daarvan is het oude bestuur van Laurentius, dat wanbe leid werd verweten, afgetre den. De Laurentius-werkne- mers hadden tijdens de be zetting ook gevraagd om een justitieel onderzoek in de meest uitgebreide zin. Dat onderzoek naar moge lijke omkopingen heeft gere sulteerd in processen-ver baal voor in totaal 13 ver dachten, onder wie negen di recteuren van bedrijven. Onder hen bevond zich ook de sinds 9 juli 1980 geschor ste directeur van Laurentius P. van H. De heer Van Rooij wordt zijn opvolger. Volgens de heer A. van Loon, lid van het huidige in terim-bestuur van de Bre dase woningbouwvereni ging, wordt er nog "koorts achtig overleg gevoerd" met de nog steeds geschorste di recteur Van H. over een re geling. Hoe die er uit komt te zien wist de heer Van Loon nog niet. "Maar", zo zei hij, "ik heb wel het idee dat we tot een minnelijke schikking komen". De heer Van Rooij treedt officieel op 1 juni in dienst van Laurentius, maar een maand eerder zal hij al naar Breda komen. Hij zei gister avond zijn nieuwe functie "een grote maar mooie klus" te vinden. "Er is nogal wat gebeurd bij Laurentius en er staat ons veel werk te wach ten. Ik heb de indruk dat het interim-bestuur zeer hard gewerkt heeft. Maar daar hebben dan ook zeer ervaren mensen zitting in. Toch zal er een nieuw bestuur moeten komen en ook de democrati sche gedachtengang zal in de nieuwe statuten terug te vinden moeten zijn". De heer van Rooij zag in het feit, dat Breda groeistad is met gro tere contingenten gesubsi dieerde woningen dan Zeeuwsch-Vlaanderen wor den toegewezen een grote uitdaging. Volgens de nieu we Laurentius-directeur is het personeel van de wo ningbouwvereniging nauw betrokken geweest bij zijn benoeming. De werknemers van Laurentius hadden dat tijdens hun bezetting ook geëist. llllilllllllllUllllUIJJilllli TERNEUZEN - De laatste tijd is het een hobby van sommigen om merkplaatjes van auto's te slopen. Dit ge beurde dinsdagavond bij de auto van mevrouw C.P.-van D. uit Terneuzen. HOEK - De autobestuur der W. van de K. uit Hoek botste woensdagmorgen op de Annemomerüaan tegen een lichtmast. De auto en de lichtmast liepen schade op; de bestuurder bleef onge deerd. TERNEUZEN - De ge meentepolitie hield twee tienjarige Terneuzense jon gens aan: P.K.en F.R., die van de renovatiewoningen aan de Dokweg diverse rui ten hadden ingegooid. Gevonden voorwerpen - Bij de rijkspolitie kan men in lichtingen krijgen over de volgende gevonden voor werpen: zwarte sleutelhan ger met vier sleutels, broche goudkleurig met steentjes en grote sleutel. SLUIS - Ook dit jaar zal in Sluis een braderie worden gehouden. Er waren bij de Sluise middenstand stem men opgegaan dit evenement los te koppelen van de jaarlijkse kermis en de braderie te verplaatsen naar eind augustus. Een onlangs gehouden bliksem-enquête, waaraan 68 middenstanders deelna men, gaf als uitslag 52 stem men voor combinatie brade rie/kermis, 16 bedrijven ko zen voor eind augustus. Een duidelijke uitspraak en de Sluise braderie zal dus worden gehouden 18,19 en 20 juni. De nieuwe voorzitter van het actie-comité Hier is Sluis, dat de braderie in Sluis organiseert, vond de deelname aan de bliksem- enquête verheugend en zag dit tevens als een indicatie voor de deelname aan de braderie 1982. Voor het door gaan van de bradearie werd het minimumaantal deelne mers op 75 gesteld. Het programma staat niet geheel vast, maar tijdens de algemene vergadering wer den diverse interessante suggesties gedaan, die in de komende weken door het ac tie-comité verder zullen worden uitgewerkt. Wel wordt van de deelnemers onder het motto „De agra riërs beleven ook geen beste tijden en wij passen ons aan", gevraagd dat zij zullen verschijnen in boerenkiel, zwarte pet, rode zakdoek en eventueel klompen. Het staat nu al vast dat voor deze braderie kan wor den gerekend op een belang rijke deelname uit de zuster- gemeente van Sluis uit het Duitse Heimbach. Kunste naars uit Heimbach verzor gen een tentoonstelling in de raadskelder, diverse voor lichtingsstands, optreden van een koor, het jacht hoornkorps en een voetbal wedstrijd liggen nu reeds vast. Daar tegenover wordt van het Sluise bedrijfsleven een respresentatieve deelname vanuit Heimbach gevraagd aan de bloemenmarkt, die daar in het weekend van 8 en 9 mei wordt gehouden. Het Sluise actie-comité heeft hiervoor in een circulaire de medewerking gevraagd van het Sluise bedrijfsleven. Kledingbeurs - De kin- derkledingruilbeurs, die gisteren op touw werd gezet door de Oost Zeeuwsvlaam- se Vrouwenraad in Den Dullaert, is een succes ge worden. Volgens één van de organisatrices heeft het on verwachte succes te maken met het feit dat de beurs dit maal in Den Dullaert werd gehouden. Van een onzer verslaggevers AXEL - De Coördinatie groep Energiebesparing Zeeland (CEZ) houdt van dinsdag 30 maart tot en mei donderdag 1 april zoge naamde Energiedagen in Axel. Hiervoor wordt in hei culturele centrum De Halle een energiecentrum inge richt. Dit centrum is geheel aan de nieuwe ontwikkelin gen op het gebied van ener gietoepassingen aangepast. Ieder gezin uit Axel heeft reeds een uitnodiging ont vangen voor een bezoek. Particulieren, bedrijven en instellingen kunnen gratis informatie, adviezen en do- cumentaie krijgen over de mogelijkheden tot energie besparing. De wethouder van de gemeente Axel, de heer M. van Schaik, zal het energiecentrum dinsdag 30 maart om 15 uur officieel openen. De openingstijden voor het publiek zijn van 15 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur. In het energiecentrum worden drie thema's behan deld, namelijk woningisola tie (ook voor de doe het zei- ver), elektrische en gasin stallaties en regelingen van centrale verwarming, ver lichting en dergelijke. Ook voor zonne-energie wordt een ruime plaats ingeruimd, de bezoekers kunnen zelf warm water tappen, opge warmd door middel van zonne-energie. Een video installatie geeft duidelijke beelden over het isoleren van woningen, besparings normen en andere wenken. De organisatie en uitvoering is in handen van de afdeling voorlichting van de PZEM. Van een onzer verslaggevers GRAAUW - Hoewel pas volgende week de nationale boomplantdag wordt gehouden, was de Graauwse school jeugd gisteren al druk aan de slag om het dorp met het nodige groen te verrijken. Onder het toeziend oog van mensen van de Hulster dienst gemeentelverken gingen in de Irenelaan elf bomen de grond in. Wethouder G. van de Voorde kwam een kijk je nemen. In Graauw werd gisteren al geplant, omdat de school volgende week niet kan. Omdat er in het dorp de laatste tijd toch al niet al teveel groen is bijgekomen, wilde men dit buitenkansje niet voorbij laten gaan. In de Irenelaan stonden weliswaar bomen, maar die wilden niet al te best groeien. De bomen zijn door de dienst gemeentewerken afgevoerd en werden gisteren vervangen door elf meidoorns. „Die doen het altijd", al dus chefP. Muller van de Hulster plantsoenendienst. (ADVERTENTIE) WESTKADE 76 SAS VAN GENT TEL. 01158-2106 MODEBRILLEN OOGMETING KONTAKTLENZEN Van een onzer verslaggevers NIEUW NAMEN - De dorpsraad van Nieuw Na men, die zich opwerpt als belangenbehariger van het dorp, is dinsdagavond tij dens de jaarvergadering uit gebreid tot 16 personen. Eigenlijk mogen er maxi maal slechts 15 leden in de dorpsraad zitten, maar on der het motto „hoe meer be langstelling, hoe beter het Van een onzer verslaggevers AXEL - In Axel is onenig heid ontstaan rond de vraag of de plaats zich in 1183, dan wel in 1213 stad mocht noemen. De strijd speelt zich af in stoffige archieven, met als inzet de eventuele viering van 800 jaar Axel volgend jaar. Voorzitter D. Oggel van de oudheidkundige kring De Vier Ambachten, te vens ereburger en ge meenteraadslid, meent be wijzen te hebben dat Axel al in 1183 een stad was en dat er dus volgend jaar feest gevierd moet worden. Gemeentearchivaris P. Gilhuijs beweert echter dat Oggel's bronnen nogal duister zijn. Ook hij is op zijn beurt in de archieven gedoken en concludeert dat het juiste jaartal 1213 moet zijn. Het gemeente- bestuur heeft zich daar in middels achter geschaard. Volgens Oggel is er in 1963, toen Axel het 750-ja- rig bestaan vierde, een fout gemaakt. Om zijn ar gumentatie te staven ver wijst hij naar de historicus Warnkönig die het jaar 1183 noemt. „Vooral de of ficiële akte van Willem, abt van St.Baaf, die dit ambt bekleedde van 117 tot 1187 is wel een bewijs, daar hierin Axel uitdrukkelijk stad genoemd wordt", schrijft Oggel aan B en W. Omdat er echter geen 'di- rekt' bewijs voorhanden is, oppert Oggel het feest niet te betitelen als „Axel 800 jaar stadsrecht", maar als „Axel 800 jaar stad". Archivaris Gilhuijs heeft niet zo'n hoge pet op van de door Oggel aange haalde historicus Warnkö nig. „Zijn stijl is vaak rommelig en soms zelfs duister te noemen", schrijft hij op zijn beurt aan B en W. „In hun sa menhang wekken de be weringen van de heer Og gel de schijn dat zij op enig - wellicht wetenschappe lijk - onderzoek zouden berusten", zegt hij, maar „van een dergelijk onder zoek is niets bekend". Gil huijs blijft bij 1213. Hij wijst op een stuk uit het gemeentearchief uit 1533, toen Axel zich in een ge schil met de magistraat van Axelambacht met suc ces beriep op het stads rechtprivilege van 1213. Omstreeks 1930 kwam his toricus Meerkamp van Embden met het jaar 1213 uit de bus, evenals in 1961 rijksarchivaris voor Zee land Scherft. Deze wees toen 1183 van de hand. „Geconcludeerd kan worden", aldus Gilhuijs, „dat Axel in 1963 op we tenschappelijk verant woorde gronden 750 jaar stadrechten heeft her dacht". B en W. zijn het met hem eens en schrijven aan de gemeenteraad dat het door Oggel naar voor gebrachte in historisch op zicht niet steekhoudend is. functioneren" besloot men eensgezind van deze regel af te wijken. De vier nieuwe kandida ten, die zich hadden gemeld, konden daarna zonder stem ming aan de dorpsraad wor den toegevoegd. Het waren Conny van Roeyen, Jo Goos- sen, Henk Klann en mevr. Kerckaert-Baert. Zoals ge meld haakte R. Bleijenberg eerder af omdat hij het niet eens was met het beleid van de dorpsraad. Hoewel de dorpsraad nog niet zo lang geleden nog een bevredigend gesprek met burgemeester en wethouders voerde kwam dorpsraad- voorzitter H. Vercauteren met een inleiding voor de dag waaruit bleek dat het dorp in zijn ogen behoorlijk achter wordt gesteld. Hij kondigde zelfs een „brand brief" aan, waarin een reeks punten van onvrede onder de aandacht van de gemeen te gebracht zullen worden. De dorpsraad zal zich ech ter nog beraden over de in houd van de brief. P. de Dec- kere vond dat de voorzitter wel erg hard van stapel liep en wist hem de toezegging te ontlokken dat de de brief pas zal worden verstuurd na ruggespraak met de bevol king op een volgende dorps raadvergadering. Van onze correspondent SAS VAN GENT - De open bare kleuterschool Hanneke en Janneke en de openbare lagere school Frederik Hen drik houden in de week van 29 maart tot en met 2 april, open dagen, toegankelijk voor ouders van toekomstige leerlingen. Daarvoor is een speciaal programma samengesteld en omvat in de school Hanneke en Janneke: dinsdag 30 maart van 13.15 tot 13.45 uur taalontwikkeling, 13.45 tot 14.15 uur arbeid met ontwik kelingsmateriaal. Vrijdag 2 april van 8.45 tot 9.15 uur muzikale vorming en van 9.15 tot 9.45 uur arbeid met materiaal. Ook worden er films en dia's vertoond. Het programma voor de Frederik Hendrikschool is als volgt: maandag 29 maart van 11 tot 11.30 uur Engelse les, 14. tot 14.30 uur hoofdre- kenen en Nederlandse les, van 14.45 tot 15.15 uur hand vaardigheid. Dinsdag 30 maart van 9.30 tot 10.45 uur biologie en donderdag 1 april 'van 11 tot 11.30 uur muzikale- vorming, van 14 tot 14.30 uur groepslezen. Vrijdag 2 april van 13.30 tot 14 uur geschie denis en van 14.15 tot 14.45 uur taal. De openbare lessen worden gegeven in verschil lende klassen en na afloop is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Gevonden voorwerpen - Bij de rijkspolitie kan men in lichtingen krijgen over de volgende gevonden voor werpen: blauw ribstof tas met handdoek en zwem broek en blauwe sjaal met gouden draad. Ons Belang - Visserij vere niging Ons Belang houdt za terdag 3 april de jaarverga dering in hotel Scaldis aan de Langeweg. Tijdens deze vergadering, die om 14.30 uur begint, worden o.m. be stuursverkiezingen gehou den. Aftredend en herkies baar zijn H. Vermeulen, J. v.d. Broecke, M. Faas en A. Fenijn. Besproken worden voorts de Visserij dagen 1982 en de haringvisserij. Na de pauze wordt een film ver toond over PTT-kabels waarop een deskundige de nodige toelichting geeft. De Volharding - In zaal Het Oude Raedhuys bestond een redelijke belangstelling voor de voorjaarsvergade ring van duivensportvereni ging De Volharding. De le den konden zich verenigin gen met ene voorstel het kampioenschap generaal te spelen met de vier eerst af gegeven duiven op alle Frankrijk-vluchten. De overige clubkampioen schappen blijven ongewij zigd en worden vespeeld zo als vorig seizoen. Voor de jeugdleden zal een apart kampioenschap worden in gesteld. Met Pasen zal een eierenvlucht gehouden wor- den.De heer A. de Krijger stelt bovendien vier extra prijzen beschikbaar voor oude duvien en voor jaarlin gen. Besloten werd de jaar lijkse ringenvlucht te hou den zondag 11 juli. Na de vergadering vond ook een verkoop plaats van een aan tal geschonken bonnen voor een aantal jonge duiven, dat op een nieuwe eigenaar zit te wachten. Deze verkoop verliep vlot, er werden vrij hoge bedragen neergeteld voor de duiven. Gouden bruiloft - Woensdag 31 maart viert het echtpaar M. Mechelinck-van Geet- sum zijn gouden huwelijks feest. De bewoners van de Graafjansdijk hebben een feestcomité samengesteld, dat ervoor zal zorgen dat het een onvergetelijke dag wordt, 's Middags om half drie wordt in de kerk een eucharistie gevierd uit dankbaarheid, 's Avonds is er tijdens een receptie gele genheid tot feliciteren, waarna het feest in familie kring wordt voortgezet. Feestavond - Het plaatselij ke feestcomité vierde in De Gravin de jaarlijkse feest avond. De leden met hun dames gebruikten eerst een maaltijd, waarna de avond in een gezellig samenzijn werd doorgebracht. De Collectie - De Sluisse verzamelaarsvereniging De Collectie houdt zaterdag 27 maart van 10 tot 17 uur een ruilbeurs voor postzegels, munten, ansichtkaarten en zovoorts. Tot nu toe werden de ruilbeurzen van De Col lectie gehouden in de raads kelder van het stadhuis en daar had men graag willen blijven. Het gemeentebe stuur wenst echter de raadskelder niet meer voor dergelijke activiteiten be schikbaar te stellen en ver wees De Collectie naar het nieuwe gemeenschapscen trum 't Zoute Vestje aan de Hoogstraat. Om" lb uur wordt een kinderveiling ge houden. De grote veiling is om 15.30 uur, die om 16 uur gevolgd wordt door een ver loting. Kajakrally - De tweede in ternationale Kajakrally, door de Brugse trim- en roeiclub Toss'80 het afgelo pen weekend gehouden, kende een succesvol verloop. Aan de tocht Sluis-Brugge, in de Damse Vaart gehou den, werd door ongeveer 250 Kajakkers deelgenomen. De oudste deelnemer was 76 jaar en de jongste vijf jaar. Aan de manifestatie die zondagmiddag in de prach tige Brugse Reien werd ge houden, werd door 420 Ka jaks deelgenomen. De deel nemers aan de rally kwa men uiteraard voornamelijk uit België maar er waren ook deelnemers uit Frank rijk, Luxemburg, Duitsland en een opmerkelijk groot aantal uit Nederland. Voor deze rally werd door het Sluisse gemeentebestuur in samenwerking met de plaatselijke VW een tiental trofeeën beschikbaar ge steld, dat zondagmiddag door de secretaris van de Sluisse VW de heer A. van Beijsterveldt, in het clublo kaal van BTR aan het Bou- dewijnlokaal in Brugge werd uitgereikt. Hij dankte het actieve bestuur van BTS voor het succesvolle initia tief en wees daarbij op de afspraken die tussen dit be stuur en Sluis zijn gemaakt over een samenwerking voor de voortzetting van dit evenement in de toekomst. ZOALS U allen al wel zult weten gaat de winkel van de heer Cok op Groenen dijk verdwijnen. Dat is een grote strop voor ons allen. Ik zou wel mogen spreken van een ramp, ook evenzo voor de mensen uit de Antoniusstraat en in niet mindere mate voor heel de Groenendijk. Er werd door de bewoners van Huize St.Antonius nog veel gebruik gemaakt van deze winkel om hun inko pen te doen. Ondergetekende heeft zich laatst nog ingespan nen om de straat een beetje veiliger te krijgen bij het oversteken naar de winkel, door aan het per soneel van het huis te vra gen hun auto op de par keerplaats te parkeren. Hieraan is spontaan mee gewerkt en hiervoor mijn hartelijke dank. Ook is bij de gemeente een verzoek ingediend om een zebrapad te leggen voor ons huis. De gemeen te heeft hier haar volle medewerking toe ver leend. Dit in mindere mate door de politie, wat ik ook helemaal niet verwacht had. Reden hiervoor is dat zij het zijn die waken voor onze veiligheid en dan denk ik vooral aan de kin deren en de bejaarden. Nu ben ik een beetje aan het afwijken van het onder werp waar het eigenlijk om gaat. Het gaat nu om het behoud van de winkel waar nu de heer De Groot inzit. P. Pauwels Kloosterzande k

de Stem | 1982 | | pagina 23