KOST BOT ESESSa Elegant ©Klassiek I s crcrtdziüjeX' nden èn aan- :ding èn een •ofdsteunen èn lurige vernis- ng". er maar 600 1 moet zich wèl :ze bijzonder 1st dan 16.490,-. Vrouwen Echtp aar Voeding Gevaar Line-up T44 A56 nONPERDAG 25 MAART 1982 (3) Jong etterend groen met dne ^zakken. 100% katoen Clock House Fantastic! 36-48 75r (Oók afgebeeld op grote foto). igp Van't merk CAUDA, de goeie naam [van CfifA, is er 'n mooie blazer met dubbele rij ^knopen. Heel noncha lant van coupe en tóch heel mooi gemaakt en gevoerd. 38-48 95r Grof geweven linnen struktuur. Iets iassieker modelletje. Kleur wit en ook wit I gevoerd. 36-44 I g IDOr BODY-BUILDING: t 0 H W isê door Wil Kester Zo maar een doodgewone doordeweekse mid dag. In de sportschool van Frits Löhnen, gele gen aan de noordelijkste rand van Amster dam, is een aantal mannen en vrouwen in de weer met halters. Anderen liggen op een soort rustbed en brengen met de benen gewichten omhoog. Een paar fors uitgevallen jongelingen laten wat trekveren zwiepen. De spieren van 't S, Ik-tij dperk „Ik doe nu de schouders, vanmorgen heb ik benen ge daan. Straks geef ik ook de borst nog een beurt", klinkt het desgevraagd als wordt geïnformeerd naar de activi teiten. „Overdrijf vandaag nu niet", antwoordt Frits Löhnen wanneer een wan- delende spierbundel zijn die afgewerkte programma aan hem voorlegt. „Op deze manier forceer je 1 dan ben je verder van ais." De als door een Griek- I s beeldhouwer geboetseer- de spiermassa buigt deemoe- het hoofd en besluit I maar een saunaatje te pak- sen. Het woord van Frits Löhnen is wet. Begrijpelijk, want de Amsterdammer geldt als de kenner bij uit stek op het gebied van body building. In de loop der jaren beeft zijn sportschool er een naam in opgebouwd. |hes woord Löhnen beweegt zich al 22 jaar op het pad van de body building, ook wel culture Physique genoemd. Hij is er altijd heilig van overtuigd geweest, dat het een belang de tak van sport zou wor- *n. „En ik krijg nu gelijk. Je kunt er niet meer om- been. Het is niet meer tegen te houden. Tien, twaalf jaar geleden was body-building een vies woord. Nu is het een cultuurverschijnsel aan het worden. De mens heeft veel meer vrije tijd gekregen, ook al door de toenemende werkloosheid. Tegenwoordig is het eigen lichaam belang rijk. Kijk eens hoe goed ik er uit zie, kun je nu vaak horen. Vroeger bestond die hang naar schoonheid natuurlijk ook wel, maar men durfde er niet voor uit te komen. De mens raakt in deze tijd ook steeds individualistischer ingesteld. En body-building is een individuele sport bij uitstek." Opvallend is de gretigheid waarmee het vrouwelijke geslacht zich op de body building sport heeft gestort. Volgens Frits Löhnen telt de culture physique momenteel ongeveer evenveel mannelij ke als vrouwelijke aanhan gers. Hij vindt die vrouwe lijke belangstelling hele maal niet zo vreemd. „Vrou wen zijn van nature nu een maal meer in schoonheid geïnteresseerd dan mannen. Bovendien speelt de hele cosmetica-industrie in op hun mooi zijn. Mooie billen, mooie borsten. Via body building kan een vrouw haar zelfvertrouwen enorm opvijzelen. Je kunt zien, dat Body-building, ofwel culture physique, lijkt zich te ontwik kelen tot dé vrijetijdsbesteding van de jaren tachtig. Met name in het westen van Nederland, in de Randstad, heeft het body-building in de sportscholen het judo en karate zo goed als verdrongen. Trouwens, nieuwe sportscholen schieten ook als paddestoelen uit de grond. Via de daar aanwezige apparatuur en met behulp van allerlei vitamine- en andere preparaten probeert menig (nog) schriel ogend persoon er over enkele maanden uit te zien als een broer van de Hulk. Hetgeen overigens in de meeste gevallen niet lukt. Sinds kort houden ook de spelers van de eerste divisie voetbalvereniging Volendam zich bezig met bij body-buil ding gebruikelijke trainingstechnieken. Sindsdien, het kan natuurlijk toeval zijn, vertonen de resultaten van de Volen- dammers een opmerkelijke vooruitgang. Werd er tot voor kort nogal lacherig gedaan over body-building, deze tak van sport, de beoefenaren noemen hun activiteiten conse quent sport, lijkt nu serieus genomen te gaan worden. Zp is de bekende sportpsycholoog Peter Blitz in samen werking met de Amsterdamse sportschoolhouder Frits Löhnen en de voorzitter van de Nederlandse Power en Body Builders Bond (NPBBB) Nico Spruit bezig een oplei dingscursus voor body-building-instructeurs in elkaar te draaien. Hetgeen hard nodig lijkt, want er is heel wat loos in het explosief uitbreidende sportschoolwereldje. De behoefte aan lichamelijke schoonheid schijnt tegen woordig bij velen aanwezig te zijn. „Ik wil er goed uitzien, dat geeft me een kick", heet het bij de zoekers naar zwel lende spierbundels. Wil Kester keek naar 'De spieren van het Ik-tijdperk'. je door trainen er beter gaat uitzien. Bij vrouwen werken body-building-activiteiten trouwens ook snel door, veel sneller dan bij mannen. Mannen spelen in op het ontwikkelen van spiermas sa's en dat is bij de dames natuurlijk niet de bedoe ling." In de sportschool van Frits Löhnen worden de dames onder handen genomen door zijn echtgenote Jacky. Het vrouwelijk geslacht oefent in een andere zaal dan de mannen. „Er zijn wel sport scholen waar het trainen ge zamenlijk gebeurt. Maar dat vind ik niks. De mannen worden dan veel te snel af geleid en voordat je het weet heb je ook nog moeilijkhe den." Echtparen, het „Samen naar de sportschool, ja ge zellig" raakt steeds meer in, treffen elkaar aan de bar. Heb er geen te frivole ge dachten over, want alcohol is taboe. De rode spa gaat er bij kratten tegelijk door. Ter af wisseling mag men dan nog wel eens een sapje nemen. Alles staat in het teken van 'Gezondheid', niet van 'Proost'. Ook Frits Löhnen, al weer jaren vegetariër. „Je bent wat je eet", is zijn filo sofie. Pinda's, chips of ande re hartigheden zal men in zijn sportschool dan ook te vergeefs zoeken. Vitamine preparaten, melkproteïne- produkten en andere gezon de 'stuff' daarentegen in overvloed. „gespannen" pose van de Amerikaanse Ellen Ippolito. „Het is zo enorm belang rijk om op je voeding te let ten. Waar zitten tegenwoor dig nog vitaminen in? Ner gens toch. Alles wordt maar uit de grond gejaagd. En juist bij body-building heb je goede bouwstoffen nodig voor het lichaam. Je staat er niet bij stil, maar wanneer een jongen een avondje in tensief traint en met ge wichten stoeit, dan lost-ie toch vier vrachtwagens met ijzer. Dat kost energie. En die haalt-ie niet uit een zak friet met mayonaise of uit een opgefokte krop sla. Dus krijgen mijn jongens ver antwoorde voedingsprepa raten. Verantwoord, want er komt absoluut geen chemi sche rommel aan te pas. In tegenstelling tot het spul, dat sommige multinationals op de markt gooien. Ach jon gen, je moest eens weten wat voor toestanden er in deze, mijn wereld aan de hand zijn. Gangsters kom je er in te gen, een hele mafia. Het is nog erger dan de handel in heroïne. In België gekochte hormoonpreparaten worden voor zwaar geld aan jongens van zestien, zeventien jaar verkocht. Om snel de top te bereiken, heet het dan. Bij body-building is het de be doeling om massa te krijgen, dat wil zeggen spiermassa. Die kun je via anabole mid delen vinden, maar ook in gezonde, meikei witrijke pro- dukten. De onderwereld heeft er nu een markt in ont dekt. Ik wil mijn sport geen trap geven, daarvoor vind ik hem veel te mooi. Maar ik wil wel wijzen op de geva ren. Want die zijn er. Er zijn zelfs al doden gevallen. Ik ken gevallen, je wordt er niet goed van. Iemand, die in een betonmolen een prepa raat met gips aanmaakte en verkocht. Ach, zei hij, ze vre ten toch alles. Als het maar wit is. Een paar jaar geleden was het ineens stierebloed. Hup, iedereen over op stiere bloed. Binnen een maand was het over, toen een stel jongens onder de gele uitslag kwam te zitten. En ga zo maar door." Dat deze wantoestanden kunnen voorkomen is vol gens Frits Löhnen helemaal niet zo vreemd. „Wij leven eigenlijk in een krankzinnig land", zegt hij. „Als je een aardappel op de markt wil verkopen moet je ongeveer Aandacht voor elkaar tijdens de warming-up. drie vestigingsdiploma's hebben. Maar wil je een sportschool beginnen en je op die manier toch direct met iemands lichamelijke gesteldheid gaan bemoeien, dan kan dat zo maar. Dat is ook het gevaar. Er is tegen woordig een hele nieuwe ca tegorie sportschoolhouders. Koppelbazen of marktkoop lui, die een paar ton zwart geld kwijt willen, stoppen het in een sportschool. Men sen, die nog niet eens een EHBO-diploma hebben gaan vertellen hoe met gewichten gewerkt moet worden. Ver kopen voedingspreparaten, noem maar op. De woorden van Frits Löhnen lijken niet overdre ven. De run op sportscholen, het zoeken naar schoonheid en gezondheid is niet te stui ten. Dat wordt ook duidelijk op de vele zgn. contests, wedstrijden waarin body builders een staaltje van hun kunnen geven. Uitver kochte zalen zien dan op het toneel een rijtje uiterst ge spierde mannen poseren. Eerst is er de zogeheten pose down, een soort vrije oefe ning. Op zelfgekozen muziek (Also sprach Zarathustra van Richard Strauss ofwel het thema uit '2001' wordt, niet zo verwonderlijk, nogal eens gebruikt) zoeken de deelnemers ieder afzonder lijk de pose waarin een be paalde spiergroep het beste 'gezet' kan worden. In de juiste stand beland ziet men ineens kabels zich onder de huid aftekenen, molshopen van spierballen op de boven armen opkomen of een vlechtmatje tussen navel en borst verschijnen. Ook de kuiten worden niet vergeten. Daarna volgt de 'line-up', alle deelnemers naast elk aar, zodat de jury goed kan vergelijken. Het klapstuk is het verzoek van de kam prechters om nog eenmaal de 'most muscular pose' te tonen. Definitie (gespierd heid) en massa (hoeveelheid) zijn dan de toverwoorden. Griekse beeldhouwers zou den hun lippen erbij hebben afgelikt. En misschien heb ben zij dat eeuwen geleden ook wel gedaan. Want de mannen op het podium heb ben allemaal, zonder uitzon dering, zeer veel gemeen met het beroemde Griekse beeld de 'Discuswerper'. Het gebeuren op het po dium ontlokt het publiek in de zaal in de regel veel bij val. En terwijl b.v. Rudie Falkenhagen als presenta tor, en ook fanatiek body builder, de uitslag van de 'contest' bekend maakt, ren nen de obers zich het vuur uit de sloffen. Met spa, cho comel en broodjes. Want al cohol wordt er nauwelijks gebruikt. „Daarom vinden zaalhouders het altijd zo prettig wanneer wij komen", zal Frits Löhnen over de bo- dy-building-evenementen opmerken. „Het is het fijnste publiek, omdat het niet agressief is. Dat is ook de fi losofie van het body-buil den. Wie respect heeft voor zijn eigen lichaam, zal dat van andere mensen ook res pecteren. Wie ontevreden is over zich zelf, heeft ook on vrede met de maatschappij. Een body-builder valt nie mand lastig. Is altijd met zichzelf bezig. Het is ook een van de redenen waarom deze sport zo aanspreekt. De ge zonde geest in het gezonde lichaam." De vele grafische en ge schilderde verwijzingen naar de Romeinse en Griek- se'oudheid, op de muren van Frits Löhnens sportschool aangebracht zijn dan ook beslist geen toeval. De ge spierde vorm van het Ik- tijdperk („Ik wil mooi zijn, er goed uitzien") heeft blijk baar oudheidkundige wor tels. Er gebeuren zoveel onver- De Amerikaan Sergio Olivia, won vorig jaar in Essen (West-Duitsland) de wereldbeker body-building. antwoorde dingen. Ook van overheidswege. Neem hier in Amsterdam. Daar heeft de gemeente in alle sporthallen een krachthoekje ingericht. Ook heeft ze in de meeste clubhuizen wat halters neer gelegd. Wat ga je nu krij gen? Jongetjes van een jaar of tien, skelet nog niet vol groeid, stoeien wat met die dingen. Gewrichten worden overbelast en over een paar jaar zitten ze bij de fysiothe rapeut. Of erger nog in een rolstoel. Waar zijn we in godsnaam mee bezig? We le ven echt op een vulkaan, dat meen ik. Laat de overheid om te beginnen paal en perk stellen aan het openen van sportscholen. Denk nou niet, dat ik voor mijn boterham zit te praten. Ik zal het druk genoeg houden. Maar als er ongelukken gebeuren dan moeten de goeden lijden on der de kwaden. En bij de enorme toeloop, die momen teel gaande is kunnen grote ongelukken bijna niet uit blijven."

de Stem | 1982 | | pagina 13