82 lOpo DEEL 749 Grafici gaan door met acties 1?9 2.19 139 Auto Rent pvdA-MINISTERS HOUDEN VOET BIJ STUK V U? <3 1 Meerderheid bevolking tegen tegen sluiting kerncentrales ie lis Bange dagen in Suriname 0 Appelsap of Sinaasappelsap Merijntje Vanaf 1 april meer tv in weekeinde Dagboek van een staking Analyse en beschouwing Dessaux wil bedrijf sluiten Bonn wijst raket-voorstel Moskou af Kees Rijvers wacht af in- ram Goede morgen, hier is uw krant weer! TERUGGAVE VAN ABONNEMENTSGELD I kaking De Stem opgeschort literpak NU de: 12 tm 21 maart amsterdam Brede Maatschappelijke Discussie weinig zinvol DONDERDAG 18 MAART 1982 VANZEELAND A57 smaatregelen arbehouden. 4 10-51 Continental Breda B.V. Konijnenberg 57a Telefoon 076-711888 DE STEM Kantoren te Breda/Bergen op Zoom/Etten-Leur/Goes/ Hulst/Oosterhout/Roosendaal/Terneuzen/Vlissingen Abonnementspr"M 30 Weer miljarden 1 •:iKBawt»s Aan onze lezers en adverteerders U HEBT De Stem weer in de hand. We zijn weer terug, nadat u ons zeven keer hebt moeten mis sen. Over de reden van het niet-verschijnen, een staking van de grafische werknemers van De Stem voor een nieuwe cao, hebben we u daar door nauwelijks kunnen informeren. Dat uw vertrouwen in De Stem door het niet- verschijnen is geschaad, vinden wij begrijpelijk. We zullen trachten ons te revancheren. in de eerste plaats door over de zeven stakingsdagen. Aan iedere abon nee wordt op de betaling over het tweede kwar taal een bedrag van 5,27 in mindering ge bracht. Zij die automatisch betalen, zullen dat aan het lagere afschrijvingsbedrag over het tweede kwar taal zien. Zij die betalen op acceptgirokaarten, zullen het lagere bedrag op de ponskaart vermeld zien. In de tweede plaats door het nieuws van de afgelopen periode vandaag en de komende da gen alsnog in de krant te brengen, in analyse en beschouwing. In de derde plaats door extra activiteiten en inspanningen om uw vertrouwen te herwinnen. Extra reden om De Stem de komende dagen goed te volgen. Wij realiseren ons dat abonnees en adverteer ders nadeel kunnen hebben ondervonden van het niet-verschijnen van De Stem. Daarom ook antwoord op een andere veel gestelde vraag: waarom geen kort geding? De president van de Amsterdamse rechtbank liajöft duidelijk gesteld dat staken voor 100 zie kengeld mag, mits er zorgvuldig is onderhandeld. Dat laatste is voor de grafische c.a.o. duidelijk gebeurd. Los daarvan is een kort geding een mid del om de strijd te verhevigen. Het beleid van de directie van De Stem is con sequent gericht geweest op het feit dat na de sta king het maken van de krant weer een zaak is van samenwerken. En om samen te werken, moet je het wel met elkaar eens zijn. Tenslotte willen we eenieder die ons in de afge lopen dagen door telefoon of brief heeft ge steund, bedanken. In zo'n moeilijke periode leert men zijn vrienden kennen. De Stem heeft vele, vele vrienden. DIRECTIE MUBWgfc- Van onze redactie binnenland BREDA MAASTRICHT VLISSINGEN - Terwijl I iet grafisch personeel van dagblad De Stem de al een Iweek durende staking gistermiddag opschortte, heb- l'en de grafici bij het zusterblad De Limburger in I Maastricht het werk voor onbepaalde tijd neergelegd. Ook bij andere grafische I Kdrij ven wordt nu gestaakt. 1 De PZC in Zeeland gaat vol- liende week plat. Een ge sprek dat de werkgevers en |de FN V-bond Druk en Pa- gistermiddag hadden I "et een topman van het mi- Ijiisterie van Sociale Zaken ft weinig concreets opge leverd. De indruk bestaat dat de I acties van de grafici feller ■MM U bent weer Stem- r gerechtigd MIIIIIIMÉIIHlllimUMIÉll worden. Sinds dinsdag wordt er gestaakt bij De Limburger, evenals De Stem behorend tot het Audet-con- cern. Mr. Goossens, directeur van De Limburger, vindt dat Audet door Druk en Papier "op een afschuwelijke ma nier wordt gepakt". Goossens: "Andere grote uitgeversconcerns worden door Druk en Papier onge moeid gelaten, terwijl AUDET onevenredig zwaar gepakt wordt. Na De Stem is nu De Limburger aan de beurt en straks is het de be doeling dat De Gelderlander in Nijmegen plat gaat". Vice-voorzitter T. Doezé van Druk en Papier wijst dat verwijt van de hand. "Bij Smeets in Weert krijgen wij net te horen dat vooral het VNU-concern wordt aangepakt. Want ook de Ne derlandse Diepdruk Indus trie (NDI) waar al een week gestaakt wordt, hoort bij VNU", aldus Doezé". Vervolg op pagina 3 SERGEANT Hawker, de man die verleden week ver geefs probeerde de macht te grijpen in Suriname, enkele uren voor zijn dood. Gewond op een brancard legt hij zijn getuigenis af. De foto's werd gisteren pas vrijgegeven, maar stamt van zaterdag ochtend. De executie van Hawker zorgde vooral in Ne derland tot scherp afwijzen de reacties. Met de executie van Hawker bezegelden de militairen van Bouterse het lot van de coup. Die had ge durende twee dagen Surina me in de ban gehouden. De foto boven laat iets van de paniek zien die Parimaribo beheerste gedurende de coup. Twee vrouwen zoeken een haastig heenkomen, als een politiepatrouille gevechten aankondigt. Zie verder Pagina 3 en Achter grond iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ADVERTENTIE teei tin| dri< ƒ.4, Xt ovei scha der bate E« valli vorï stelt teur bers gere Da ƒ.1,2 den, jard. verdi in de ter w Vei reken gere belastingopbrengst over 1981 (in totaal ƒ.1,3 mil jard) die voor ƒ.1 miljard doorwerkt in de huidige be groting. Daarbij mag nog opgeteld worden een bedrag van ƒ.900 miljoen omdat de economische ontwikkelingen minder goed zijn geweest dat ten tijde van de begro tingsopstelling in september werd verwacht. Van der Stee waarschuwt de Kamer dat maatregelen nodig zijn om deze tegenval lers op te vangen wil het fi nancieringstekort niet zeer belangrijk boven 6% (ƒ.20 miljard) uitkomen. Boven dien kondigt de bewindsman al vast nieuwe tegenvallers aan: een verdere daling van de aardgasbaten, een nog hogere renteschuld voor het Rijk als gevolg van het op gelopen financieringstekort, meer werkloosheids-uitke ringen door de stijging van het aantal werklozen, drei gende overschrijdingen van begrotingsposten. Minister Van Thijn (Bin nenlandse Zaken) en PvdA- fractieleider Meijer hebben zich gisteravond fel gekeerd tegen de bezuinigingsplan nen van minister Van der Stee. "Dit jaar nog eens 4,5 miljard extra bezuinigen is onnodig en onbillijk," zei Van Thijn in Dwingelo. "De plannen van Van der Stee betekenen het spannen van het paard achter de wagen," zei Meijer in Groningen.. Beide PvdA-ers betoogden dat het beter is een deel van 1- 3- :n 3t gmgsiiiaairegeien Kötr Hij liet zich in beduidend gematigder bewoordingen uit tegenover de coalitie partners in het kabinet. De minister zag verder ook niets in nieuwe verkiezingen als het kabinet overhoopt toch niet uit de problemen rond de Voorjaarsnota komt. Wel vindt hij dat er snel een oplossing moet komen: "Er is lef nodig in plaats van love". Van onze redactie binnenland RIJSWIJK - Het is waarschijnlijk dat de televisie-zendtijd in het weekeinde vanaf 1 april wordt uitgebreid met vier uur op vrijdag- en zaterdagavond. Tijdens een gesprek tussen minister Van der Louw (CRM) en NOS- voorzitter Jurgens is besloten deze extra zendtijd uit de NOS-be- groting te betalen. Het NOS-bestuur moet de uitbreiding nog goed keuren, mogelijk al vandaag. De NOS zal de uit breiding gefaseerd in voeren, dit in verband met de benodigde man kracht en financiën. Voor 1 april moet de minister ook beslissen of Veronica een B-om roep wordt. Valt die be slissing positief uit, dan krijgt die omroep er bij na vier uur televisie per week bij. Omdat per 1 oktober wordt gestart met acht uur dag-tele visie zal de zendtijd dit jaar met totaal zestien uur worden uitgebreid. (ADVERTENTIES) A.S. MOEDERS voor kinderwagens en kindermeubels naar cash carry babycentrum C.M.C. 's Maandags gesloten dins., woens- en vrijdag 10-18 uur donderdag 10-21 uur zaterdag 10-17 uur 15 tot 40 pet. korting Mocht u de door u gekochte artikelen elders goedkoper vinden of als de zwangerschap teleurstellend eindigt VOLLEDIG GELD TERUG Glnnekenweg 18 Breda, tel. 076-130031 dagelijks 10-17 uur en 19-22 uur. zaterdag en zondag 10-17 uur. Voordelige Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations Van onze redactie binnenland BREDA - De standpunten van de Nederlandse bevol king ten aanzien van kern energie worden steeds dui delijker. Uit wetenschappe lijk onderzoek blijkt, dat een meerderheid (50 procent) té gen de bouw van nieuwe kerncentrales is. Daarentegen is er geen meerderheid voor het sluiten van de kerncentrales in Borssele en Dodewaard. Het percentage mensen dat geen mening heeft over kernenergie is de laatste ja ren sterk gedaald. Gezien het negatieve beeld dat voor- en tegenstanders van kernenergie van elkaar heb ben, is het niet te verwach ten dat tegenovergestelde meningen onder invloed van de Brede Maatschappelijke Discussie (BMD) zullen ver anderen. Deze conclusie staat in het boek "Mozaiek van de mi lieuproblematiek", dat door het Instituut voor Milieu vraagstukken van de Vrije Universiteit van Amsterdam is uitgebracht. Het bevat de resultaten van een uitgebreid onder zoek, waarbij onder anderen de inwoners van Borssele en Dodewaard en twee verge lijkbare gemeenten zonder kerncentrale (Ammerzoden en Brouwershaven) zijn on dervraagd. Het blijkt dat er weinig verschil in opvatting is tussen beide groepen van de bevolking over het uit breiden cq. sluiten van be staande kerncentrales. De onderzoekers noemen het wel zeer opvallend, dat de inwoners van Borssele en Dodewaard een kerncentra le in hun woonomgeving veel meer accepteren dan op grond van recente opiniepei lingen verwacht zou mogen worden. De mensen die in de buurt van een kerncentrale wonen achten de eventuele nadelige gevolgen er van minder waarschijnlijk, dan mensen in andere plaatsen. Voor- en tegenstanders van kernenergie hebben een negatief beeld van elkaar. Men beschrijft elkaar als "kortzichtig", "paniekerig" en "slecht geïnformeerd". Bovendien beschuldigen de tegenstanders de voorstan ders van "egoïsme" en "za kelijkheid". Op grond van deze uit komsten vragen de onder zoekers zich af of de tegen gestelde standpunten nog wel nader tot elkaar ge bracht kunnen worden. In formatie van de ene partij wordt door de andere niet meer aanvaard. Zodat het uitermate twijfelachtig is, dat de Brede Maatschappe lijke Discussie nog wel enige zin heeft. De onderzoekers geloven dan ook niet dat "objectieve" informatie van de stuurgroep BMD enige invloed kan uitoefenen. EEN cronologisch verslag waarin de staking bij De Stem vanaf dinsdag 9 maart tot gisteravond nauwkeurig is bijgehouden vindt u op een extra pagina. Op pagina 2 reacties van lezers en op pagina 3 Stern-commentaar. OP een tweetal extra pagina's vandaag uitgebreide artikelen over belangrijke nationale en internationale ontwikkelingen. Zo vindt u daar onder meer: een analyse over het sociaal-economisch conflict over het ziekengeld een overzicht van de gecompliceerde situatie in Suriname een inzicht in de gespannen toestand in Midden-Amerika en de val van de internationale olieprijs en een mogelijk economische herstel in Nederland. HET textielbedrijf Dessaux wil de vestiging in de Hulster buurtschap Kapel lebrug sluiten. Daarbij staan veertig arbeidsplaatsen op het spel. De produktie zal waarschijnlijk naar het Belgische Waasland worden overgebracht. HET Westduitse kabinet heeft gisteren in zijn wekelijkse vergadering Brezjnev's voorstel om te stoppen met de plaatsing van SS-20-raketten veroordeeld. Het voorstel zou de bestaande onevenwichtigheid ten voordele van de Sovjet-Unie vastleggen. BONDSCOACH Kees Rijvers mijdt voorlopig zoveel mogelijk de publiciteit. De Brabander die met zijn selectie voor de oefen-interland tegen Schotland (volgende week dinsdag) de nodige beroering teweeg bracht, wacht namelijk nog steeds op een officiële afzegging van Johan Cruyff.

de Stem | 1982 | | pagina 1