Wild-west in Sas van Gent Diplomaten keken hun ogen uit m „Centrum voor buitenlandse werknemers moet blijven "de 4 in 1 krant „Beschermd Stadsgezicht" doet beroep op Koningin Geen onbehoorlijk bestuur gemeente'1 DE STEM Politie houdt na achtervolging twee mannen aan Studiedag in Vlissingen em. Bel. Groot Sas: Hangar vatte vlam oop Dreiging MAANDAG 8 MAART 1982 BURGHSLUIS - De ambassadeurs en an dere diplomatiek vertegenwoordigers die zaterdagmidag een uitstapje naar de Oos- terscheldewerken maakten, kwamen wel aan hun trekken. Sloopvergunning Van Dishoeckhuis In Absdale ■ntuele vertrek uit Nami- anzienlijke wapenvoor- voor de guerrilleros .—■rlaten, waarop ze nog tele jaren kunnen teren. Toch zijn er de afgelopen ee maanden enkele teke- i waarneembaar, die de op op een politieke rege- g van het conflict deden rleven. Zo brak president is Santos onlangs met een ide MPLA-traditie door Unita met name te noe- ;n. Normaal spreken de PLA-kaders verbeten over merikaanse marionnet- die met de Boers sla- n." De Angolese ambassa- ur in Lissabon merkte in vember j.l op, dat Savimbi oor de MPLA zal worden hoord als hij de banden ;t Pretoria zal doorsnij- n." Waarna Dos Santos er ld november tijdens een zoek aan Senegal op zin- eelde, dat zijn regering et de Unita een regeling n het conflict zou kunnen spreken. Hij sprak toen er de mogelijkheid van n federatie naar het voor meld van die in Soedan aar het eens opstandige liden een grote mate van itonomie kreeg. Tijdens ivimbi's recente bezoek in Washington voegde de ngolese leider daar aan e: „Wij zijn ook gereed op k gewenst moment met de merikaanse regering pro- emen van wederzijds be ng te bespreken en onze laties te normaliseren." aar Washington reageer- zoals gebruikelijk, niet eist dat Luanda eerst Cu- inen en Russen uitwijst.Er left weinig twijfel over te astaan dat zo'n vertrek een inige zij het niet openlijk itgesproken wens is van het [PLA-regime, want de las- :n die de aanwezigheid van :amaradas" uit Cuba en het lostblok met zich mee- rengt, drukken zwaar. Ook 1 blijven Dos Santos' betui- ingen van eeuwige trouw an Moskou, Havanna en het icialistische blok in het al- emeen geregeld binnen- tromen. De Cubanen zijn met on- eveer 15.000 militairen in ngola vertegenwoordigd, 1 kent niemand buiten de egering hun exacte aantal, ten Westerse diplomaat: „Er ijn geregelde en intensieve Wegverbindingen tussen Luanda, Havanna, Addis Lbeba en Moskou én men an de Cubaanse aanwezig- leid zeer snel laten varië- en." Daarnaast werken en- :ele duizenden Cubaanse iurgers in het onderwijs, de ;ezondheidszorg en de >ouwnij verheid. Ze wonen n twee flatgebouwen in :entraal-Luandaen in enke- ,muceques" ofwel buiten- vijken, gescheiden van de okale bevolking. Ook al la- en ze hun Latijnse viriliteit net blik en stemgeluid gere geld de vrije loop, wat door \ngolese vrouwen niet altijd vordt gewaardeerd. Alle Cubanen hebben ver ier een ding gemeen: De \ngolese regering moet fors mor ze betalen en wel in dollars. Er zou ongeveer 500 dollar per dag per Cubaan worden betaald, wat samen net andere kosten van mili taire bijstand, een jaarlijkse rekening van verscheidene honderden miljoenen ople vert. Ook de Russen laten zich fors en in dollars beta len voor hun proletarische solidariteit. Een Angolese informant: „Ze slagen er niet altijd in hun racisme te camoufleren en ze plunderen onze rijke visgronden vol gens de klassieke richtlijnen van het „vulgaire imperia lisme". Een westerling die in de haven van Luanda werkt, voegt daar aan toe: „De Rus sen laten hun schepen vaak met dubbele bemanningen naar Angola varen en die nen ook dubbele dollar-dek- laraties in. Angola is voor hen een „wingewest". Niettemin blijven de strijd in het zuiden en Reagan's ongenuanceerde vijandig heid dreigende realiteiten voor Angola. Een MPLA- functioonarids verduide lijkt: „We kunnen onze pro blemen nog niet alleen de baas. Dus wat zou er gebeu ren denkt u als we nu de banden verbreken met de enige landen die ons militair helpen? Je hoeft beslist geen Marx te zijn om dat te kun nen voorspellen. Een diplo maat zei het zo: „Angola is een wanhopig zieke man die intraveneus moet worden gevoed. Een norse dokter komnt langs en zegt de pa tiënt de naald eruit te druk ken en een andere dokten te proberen. Natuurlijk mist de patiënt daarvoor de kracht en de moed. Het zou gemak kelijk zijn dood kunnen be tekenen." DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND tl FF VAN ZEELAND T6 PAGINA ZEELAND 1 Van onze correspondent VAN GENT - Na een dlde achtervolging dwars jjor Sas van Gent kon de rijkspolitie te Sas van Gent wee Sassenaars, de gebroe ders J.K. (24) en L.K. (22) anbouden en opsluiten. Het begon allemaal vrij- jagavond rond halftien toen patrouillerende politie tver de Markt reed en zag jat er een auto over de (voor ulo's verboden) Zuidstraat- ironienade reed. Toen de be stuurder bemerkte dat de i politie naar hem toekwam, reed hij met gedoofde lich ten achteruit de promenade af. Hij negeerde het stopte ken en reed in volle vaart - met de politie achter hem aan - via de Markt en Groot majoorstraat naar de Kloos terlaan. Daar reed hij zich klem. Ook op dat moment was de bestuurder blijkbaar van plan zijn huid zo duur moge lijk te verkopen. Hij sloeg opnieuw op de vlucht, een personen- en politieauto flink beschadigend. Later vonden de agenten de auto in een brandgang van de Nassaustraat. Toen de wagen met een kraanwagen zou worden weggesleept, daagden er plotseling drie mannen op om dat te verhinderen. Na een vechtpartij met de poli tie droop het trio af. Rond middernacht werd J.K. van zijn bed gelicht en opgeslo ten. Zijn broer, L.K., werd zaterdagavond onder grote publieke belangstelling in een bar te Sas van Gent aan gehouden. Naar de derde, van wie de identiteit bekend is, wordt nog gezocht. De auto werd in beslag geno- Hef schip 'Ostrea' naar Zeeland overgebracht De pijlers die de Ostrea moet gaan vervoeren Van een onzer verslaggevers In de Roompothaven op het werkeiland Neeltje Jans was één uur voor hun aankomst het hefschip 'Ostrea' (oester), pronkstuk van de keringbouw- vloot, dat 66 pijlers in de Oosterscheldemond gaat plaatsen, uit Rotterdam gearriveerd. De mastodont met zijn torenhoge hefinrichting was op slag het doelwit van het filmende en foto graferende internationale gezelschap, dat door top functionarissen van de Deltadienst werd rondge leid. Half één die middag kwam de 'Ostrea', getrok ken door de Indusbank en de Smithbank van sleperij Smit, voor de Zeeuwse kust in zicht; een uurtje later meerde het kolossale werkschip, dat een kleine 75 miljoen gulden heeft ge kost, af in de Roompotha ven. Vijftien uur had de tocht, die de avond tevoren bij de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij was begonnen, geduurd. Omdat het immense schip, dat een hijsvermogen van De 'Ostrea', getrokken door de Indusbank en de Smithbank van sleperij Smit, vaart de Oosterschelde binnen 10.000 ton heeft, niet via binnenwateren naar Zee land overgebracht kon worden, moest de tocht via de Noordzee worden ge maakt. Het werd, door de vrij kalme zee, een pro bleemloze klus. Rond 15 mei vindt de overdracht van het schip door de bouwers aan Rijkswaterstaat plaats. Pas als de 'Ostrea' heeft laten zien dat hij met het grootste gemak de zwaar ste pijler voor de storm vloedkering kan oppakken en er een eindje mee kan kuieren, wordt het schip door Rijkswaterstaat aan vaard. Volgende week wordt de eerste proefvaart in de Oosterschelde ge maakt, waarna de hij- sproeven beginnen. In '83 wordt het ernst; dan moet de 'Ostrea' met de regelmaat van de klok pijlers in de drie sluitgaten in de Oosterscheldemond gaan neerzetten. Maar voor het zover is, moeten delen van de Oosterschel de, die in het tracé van de 'Ostrea' liggen, nog flink worden uitgebaggerd. Het hefschip heeft namelijk als1 het een pijler aan boord heeft, een diepgang van elf meter en de Oosterschelde is op lang niet alle plaat sen elf meter diep. Het plaatsen van de pijlers duurt tot eind '84. y fi^8fïi I» ft Sk 1 Si! lat, l rpumm' -!P» *r*-~ ft" VLISSINGEN - De werk groep Beschermd Stadsge zicht van het wijkcomité Binnenstad in Vlissingen heeft zich tot de koningin als voorzitter van de Raad van State gewend om de sloop van het monumentale Van Dishoeckhuis in Vlissingen te voorkomen. De staatssecretaris van CRM verleende op 11 januari de vergunning voor de sloop van het gebouw op het ter rein van de Koninklijke Maatschappij De Schelde. De werkgroep wijst er in haar brief aan de Kroon op dat het Van Dishoeckhuis volgens de rijksdienst voor de monumentenzorg als één van de meest monumentale voorbeelden van barokar- chitectuur moet worden be schouwd en dat het slopen van het unieke pand niet al leen een verarming betekent voor de stad Vlissingen, maar voor het gehele land. De Werkgroep Beschermd Stadsgezicht pleit al jaren voor het behoud van het Van Dishoeckhuis en heeft daar toe hehaaldelijk ideeën aan gedragen bij de gemeente Vlissingen, de KMS, CRM ei de Vlissingse bevolking. Volgens de werkgroep zijn deze ideeën echter nooit uit puttend door de gemeente en De Schelde onderzocht. De directie van ae ruws zegt de grond waarop het Van Dishoeckhuis staat dringend nodig te hebben voor uitbreiding van haar werf. Verplaatsing van het pand zou volgens berekenin gen van de gemeente f 15 miljoen kosten. Als allerlaatste redmiddel stelt de werkgroep, zij het met „pijn in het hart" voor, het Van Dishoeckhuis voor onbepaalde tijd te konserve ren: ramen en deuren zou den dichtgemetseld worden en het dak zou waterdicht worden gemaakt. „Met mi nimale kosten kan dan ge wacht worden op betere tij den. De tuin zou dan, indien de KMS daarop staat, reeds geleverd kunnen worden", aldus de werkgroep. Door het beroep dat de werkgroep op de Kroon heeft gedaan, wordt de uit voering van de sloopvergun ning op grond van de Monu mentenwet geschorst. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - Het cen trum van de stichting Wel zijn Buitenlandse Werkne mers Zeeland mag niet ver dwijnen. De gemeente zullen een duidelijker bijdrage aan de integratie van buitenlandse werknemers en gezinnen in de Zeeuwse samenleving moeten leveren dan tot nu toe het geval is. De buiten- Van een onzer verslaggevers ,s VAN GENT - De fractie 'jneente Belangen Groot bestrijd de uitspraak milieugedeputerde W. Mat het raadsbesluit om in de Dekkerspolder te yen een voorbeeld van wrlijk bestuur is. gemeenteraad heeft "een goed besluit geno- noor met de CVI in zee 8aan", aldus woordvoer- M. Weemaes van Ge- Belangen Groot Sas, zich jaren geleden al Raakte voor storten in uekkerspolder. 'f terrein is uniek gele- aldus Weemaes, „ver ben achter dijken en Niemand heeft er last Bovendien is de grond 'r eigenlijk nergens an- voor geschikt". Wee- 5 is voorts van mening de Dekkerspolder het "Bpl hipdt dat de po- meente nauwgezette contro le op het vuilstortgebeuren kan uitoefenen. Tenslotte wijs hij ook op het financiële aspekt. Zoals bekend, hebben B en W becijferd dat men per jaar ruim 22.000 gulden voordeli ger uit is, als men stort in de Dekkerspolder, in plaats van in de Terneuzense Koegor- spolder. Het verwijt van gedepu teerde Don dat de Sasse ge meenteraad van de afwezig heid van de burgemeester gebruik zou hebben gemaakt om de zaak door te drukken wijst Weemaes van de hand. „De burgemeester was wel iswaar met vakantie", zegt hij, „maar hij had best bij die raadsvergadering aan wezig kunnen zijn". Het ver baast hem zelfs dat de bur gemeester er niet bij was. „Het ging tenslotte toch om een belangrijk besluit", is ziin meninp Van een onzer verslaggevers ABSDALE - Aan de Oud Ferdinandusdijk te Absdale is gisteravond een bouwval lige hangar in vlammen op gegaan. De hangar, eigen dom van G. de F., was ge vuld met stro. De Hulster vrijwillige brandweer, die omstreeks 19.00 uur werd gealarmeerd, had het vuur binnen drie kwartier onder controle. Omdat de afstand tot de dichtsbijzijnde brandkraan nogal groot was, moesten er drie voertuigen aan te pas komen. Een aan de hangar aange bouwde schuur, waarin een paar auto's en een caravan stonden, kon worden gered. Twee paarden, die zich eveneens in de schuur be vonden, werden voor alle ze kerheid maar in veiligheid gebracht. Omtrent de schade en de oorzaak van de brand was gisteravond nog niets bekend. landse werknemers dienen meer inspraak te hebben in het beleid en de organisatie van de stichting Welzijn Buitenlandse Werknemers Zeeland. Dat waren de voornaam ste conclusies op de zaterdag in Vlissingen gehouden stu diedag voor in Zeeland wo nende buitenlandse werkne mers, gewijd aan de CRM- beleidspunten nota 1981-1985 ywelzijn buitenlanders. Over het algemeen hadden de deelnemers aan de stu diedag nogal wat moeite met de inhoud van de nota. Men was van mening dat de door CRM voorgestelde wijzigin gen in de taken van wel zij nsstichtingen voor buiten landse werknemers pas dan van kracht mogen worden, als de overheid voldoende garantie geeft dat deze taken bij de gemeente en algemene voorzieningen worden on dergebracht. Gewezen werd op het feit dat tot dusver met uitzondering met de ge meente Tholen bij de Zeeuwse gemeente weinig animo bestaat het welzijns werk voor buitenlandse werknemer en hun familie op zich te nemen; het geld daarvoor ontbreekt nu een maal. De afdeling Welzijn Bui tenlanders van CRM acht een heroverweging van het beleid op het gebied van het welzijn van buitenlanders nodig. De groei van het aan-, tal buitenlanders in Neder land en veranderingen op algemeen bestuurlijk beleid, zoals decentralisatie van be leidsvoering en coördinatie van het minderhedenbeleid, geven daartoe aanleiding. De CRM-beleidsnota zal nogeens nader door de ka ders van de stichting Wel zijn Buitenlandse Werkne mers Zeeland worden bestu deerd waarna men nog voor 1 april met een afgerond standnimt wil lrnrnpn L

de Stem | 1982 | | pagina 5