akt er in [fase V erelst bekert Iverder oor seda desm '81 dieptepunt Zeeuwsvlaams bedrijfsleven Hulp aan Zeeuwse jongeren in gevaar Hongerstaken voor totaalweigeraars Peuk vermoedelijk oorzaak van uitbranden disco Jopie de 4 in 1 krant" plan topambtenaren Rijkswaterstaat deze week naar minister DB STEM ERBO enquête: Zeeuws comité Gemeentebesturen weigeren subsidie PAGINA SPORT 3 Uitslagen DINSDAG 9 FEBRUAR11982 Binnentanker mogelijke veroorzaker stankoverlast: Politie houdt bemanning aan DEN HAAG - Als minister Zeevalking van Verkeer en Waterstaat akkoord gaat met het plan van topambtenaren van Rijkswaterstaat, wordt er bij Hansweert in het Kanaal door Zuid-Beveland voorlopig maar één sluijj ge bouwd in plaats van twee. Beter Verzet Terneuzenaar gewond bij vechtpartij Schade zeker half miljoen Buren Vestiging op het Schoolplein Groot winkelconcern wil naar Terneuzen Umedewerker [met de interland België.^ programma gaf in Zeeland In Middelburg speelde Top It NI O en dat werd een 9-8 j |rmee op een gedeelde derdê kans heeft om nog een gooi vinst. Doelpunten: ina I enhouts (2x), Aart Geertse |2x), Josien de Ridder (2X) 'Arie Schroevers (2x) Jj kaarten de Rijke. ALL READY-VELOCI. JTAS 11-12 - Een dubbeltje od [zijn kant, waarbij een geM 1 Ispel verdiend was geweest len ook winst tot de moge- ■lijkheden behoorde. Zo kwa lificeerde All Ready, nu eens wel scorend, een tegenstan der trof, die dat ook kon en [net alles meenam. Al is men Jin Zierikzee niet pessimis tisch, toch zal de twijfel in I |menig hart over de goede af- |loop aanwezig zijn. All Rea- [dy begon overigens goed aan [deze wedstrijd, stond de eer- Iste helft steeds voor, maar j [kon nooit beslissend losko- |men. Na de 7-5-ruststand ■moest All Ready wat gas te- Irugnemen, na een eerste [helft, waarin verschikkelijk [hard werd gewerkt Veloci- |tas nam meteen het initiatief [over en liep naar 8-11. Twin- [tig minuten voor tijd was All Ready weer bij tot 10-11 [maar in de slotfase werd het [eerst 10-12, voordat All Rea- |dy nog eenmaal wist te sco- [ren. Doelpunten: Hans van [Gastel (3x), Leo Fonteijne |(3x), Jaap van Gastel (2x), [Corrie Stoutjesdijk (2x) en |Corrie Kloet. Eerste klas A: Vriendenschaar- I I Ons eiland 16-8. Derde klas A: I Merwede-Hoekse SV 5-4. Derde klas B: Oranje Wit-Maassluis 154 STANDEN: Eerste klas A: Per- nix 10-16, Tjoba 10-15, Albatros 10- 13, Excelsior 10-10, TOP 10-10, I Vriendenschaar 10-9, Snel 10-7, I Ons eiland 10-0. Tweede klas A: I Kinderdijk 10-18, DVS 10-13, ON- I DO 10-13, GKV 10-11, Meervogels 110-10, ODO 10-8, Jodan Boys 104, Kwiek 10-3, Tweede klas B: Eure- I ka 10-15, Swift 10-14, HSV 10-12, Overkanters 10-11, DKV 10-10, Quick 10-8, KOAG 10-6, WION10- 4. Tweede klas C: Merwic 10-17, Animo 10-16, DKC 10-13, Kwiek 10- 12, IJsselvogels 10-11, Regenbooj 10-9, Crescendo 10-2, Vlaardingen 10-0. Van onze sportmedewerker HULST - In de Hulstersè bedrijfsvolleybalcompetitie werden enkele bekerwed strijden afgewerkt. Bij de dames bekert het team van Vereist door een 2-1-zege #P Lybeert/Verstraeten verder. De meisjes van Hulst 1 kwamen ook een ronde ver der door Morres 2 met de zelfde cijfers te verslaan. Bij de heren bekeren Necker- mann, Alberdo en Clitex Sport door ten koste van achtereenvolgens De Vilder 1, Brandax en Lybeert/Ver straeten. tmedewerker is kampioen geworden in de voetbal. Reseda won met 10-" vergebleven concurrent, Com elven tegen een de laatste we- as 1. Reseda staat nu zes pun- jelen. ters-ONA/SU 1-4, Fabricom 2-W' cing White 2 2-3, Deho'80 l-Cori Boys 1 7-2, FC Molenkreek l-ff- RRS 2-3, CSM-CPC 1 1-6. Twe«<k klas: De Rijn vaart-Philippine 4-4, FC Molenkreek 2-Philipp'ne, 2-0, Deho'80 s-Corn Boys 3 3"1' CPC 2-Corn Boys 4 0-2, IZV-Ha- cing White 3 1-3, Fabricom J' Broomchemie 3-1, De Gravin-Com Boys 2 8-2. STANDEN: Eerste klas: FC Be: seda 20-36, Corn Boys 1 20-30, ri- RRS 20-29, Fabricom 2 20-23, ho'80 1 20-21, CPC 1 20-20, FC lenkreek 20-19, Scheidsrechters 20; 18, ONA/SU 20-14, Racing White j 20-13, RIA 2 20-13, CSM 2IH Tweede klas: Philippine 2 20-37, W Gravin 20-36, De Rijnvaart 20-» Corn Boys 4 20-26, IZV 20-23, Molenkreek 2 20-20, Corn Boys 20-19, Racing White 3 20-18, D* ho'80 2 20-14, Philippine 3 20- CPC 2 20-13, Fabricom 3 20-M Broomchemie 20-9, Corn Boys 3Br 6. fyGBLAD VOOR ZUCWEST NEDERLAND U T18 PAGINA ZEELAND 1 F.answeert: voorlopig Tweehonderd huizen in Hansweert-Oost moeten 'plat', om plaats te maken voor het sluizencomplex een Van een onzer verslaggevers WILLEMSTAD - De Rijks politie te water in Willem stad hoopt met de aanhou ding van de bemanning van een binnentanker, de bron na de stankoverlast in Zuidwest-Nederland en Rijnmond te hebben ont dekt. Men vermoedt dat het schip, chemisch afval heeft geloosd ter hoogte van de Krammer. Ooggetuigen zou den hebben gezien dat het schip, volgens onbevestigde berichten de Alchemist, op weg van Antwerpen naar Rotterdam op het Schelde- Rijnkanaal de tanks heeft schoongemaakt. Of dit schip ook de veroor zaker van de stankgolf is, die dit weekend over Zuidwest- Brabant en Oostzeeland trok, is onduidelijk. Afgaan de op naspeuringen van het Centrum voor Lucht-en wa terverontreiniging te Ant werpen denkt men dat de Wachten in Zuidwestbra bant ook door een schip in of rond het Antwerps havenge bied moeten zijn veroor zaakt. Vast staat wel dat de ex treme weersomstandigheden bebben meegewerkt aan het ontstaan van de stankover last. Door de lage windsnel heden en de laaghangende bewolking konden de dam pen uit het Antwerpse in dustriegebied zich niet hoog boven de begane grond ver spreiden. Er was dit weekend spra ke van chloor-achtige luchtjes, acetongeuren en een stank van schroeiend rubber. Meetwagens van de Dienst Miliebeheer Rijn mond namen zondagmiddag aan de waterkant bij Oude- Tonge watermonsters, om dat daar de concentratie stank het hevigst was. Men ontdekte dekaline, actetaat, an veel benzinestoffen (meer dan een half procent) in het Water. ÜAGBUOvOOR ZUIDWEST NEDERLAND kantoren in Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoon nummers op pagina 2. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm (Mi re-chef), Jan Jansen (plv. enei), Frank Dey, Paul de whippet Cor de Boer (foto). L?n. K°omen (sport). Hulst: enk Postma, Eugène Ver beten. Goes: Gé van Berkel, s yan Goch, Co Meertens. Sevlcapunten .0e,b6kh- Passage, Passge 01155-1208. Kloosterzan- mevr Neve, W. Alexan dra 4, 01148-2250. kdvertentle-expl. 2?cteur 2eeiand: C. Menu, Privé 01150-95839. sluis EIGEN NIEUWSDIENST Dat levert een besparing op van minimaal zeventig miljoen gulden. Het plan wordt deze week aan de mi nister voorgelegd. De bouw van de sluizen vormt onderdeel van de ver betering van het Kanaal door Zuid-Beveland, waarop Zeevalking, zoals bekend, drastisch wil bezuinigen. Hij heeft al aangekondigd met een verbreding van het noordelijke deel van het ka naal te willen wachten, wat een besparing van 175 mil joen oplevert. Als hij zijn fiat geeft aan de plannen van top-ambtenaren van Rijkswaterstaat, komen er daar dus nog eens 70 miljoen bij. De top-ambtenaren vin den dat voorlopig best kan worden volstaan met één (duwvaart) sluis, omdat zo'n sluis een capaciteit heeft van zeventig miljoen ton lading. Momenteel verwerkt het sluizencomplex bij Hans- weert jaarlijks circa 45 mil joen ton lading. De tweede sluis zou dan gebouwd kun nen worden als het econo misch tij beter is. De topambtenaren van Rijkswaterstaat lanceerden hun idee onlangs tijdens een besloten bijeenkomst op slot Moermond in Renesse waar uitvoerig werd gesproken over verdere bezuinigingen op de Oosterscheldewerken. Van die werken maakt de verbetering van het Kanaal door Zuid-Beveland deel uit. De Directie Zeeland van Rijkswaterstaat heeft zich op die bijeenkomst verzet te gen het plan om voorlopig maar een sluis bij hansweert te bouwen. Inmiddels is voor de sluizenbouw in Hans weert-Oost al een groot aan tal huizen gesloopt. In totaal moeten er circa tweehon derd huizen voor de kanaal- verbetering verdwijnen. Als Zeevalking akkoord gaat met deze plannen bete kent dit dat al twee grote sluizencomplexen in Zuid- west-Nederland door bezui nigingen worden getroffen. Zoals bekend wil de minister ook op de bouw van de sluis in de Oesterdam bij Bergen op Zoom bezuinigen. Hij wil hier een klein sluisje in plaats van een liftsluis heb ben. Ook deze maatregel le vert een kleine zeventig mil joen op. Op de bijeenkomst op Moermond is ook voorge steld drastisch te bezuinigen op de brandbestrijdingsin- stallatie van het sluizencom plex dat in de Philipsdam in aanbouw is. Die installatie kost circa tien miljoen gul den. Men vindt dat het best wat minder kan. Ook dat zal aan de minister van Verkeer en Waterstaat worden voor gelegd. IIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIWIIIiMIIIIIIIHIUIIIIIIIIHilMMIIUMIIMIIIMDIIMIIIIIIIIIIIIIlIHHlIIIHIIHIHIIItttlliMIIMlIHHIIttltllllH TERNEUZEN -1981 mag voor het bedrijfsleven in Zeeuwsch-Vlaanderen bijna als rampjaar wor den beschouwd. Zowel in vergelijking met overig Zeeland als met de rest van Nederland blijven de bedrijfsresultaten in Zeeuwsch-Vlaanderen ver achter. Dit geldt met name voor de detailhandel. Het ziet er zelfs naar uit dat de resulta ten in 1982 verder zullen ver slechteren. Dit blijkt uit de Enqute Regionale Bedrijfsontwik keling (ERBO), eind vorig jaar gehouden door de Zeeuwsvlaamse Kamer van Koophandel. Bij het onder zoek zijn 1358 van de 3500 in geschreven ondernemingen betrokken. De enquête wijst verder uit dat slechts 12 procent (vorig jaar 13) een stijging van de geldomzet verwacht. Daarentegen houdt 43 pro cent (vorig jaar 33) van de ondervraagden rekening met een daling. Binnen het totaalbeeld zijn de cijfers van de industriële sector het minst positief. Voorzitter ir. K. Horstra werd gistermiddag tijdens een vergadering van de Ka mer herkozen voor een pe riode van twee jaar. Ook de vier ondervoorzitters wer den herbenoemd. iiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuuiiiiiiiiuiiimiiuiiiiiiiiiiiiiiimuiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiHiiiiiiii HULST - De politie van Hulst hield tijdens de nacht van zondag op maandag een extra surveillance op auto's en bromfietsers. Hierbij lie pen vier automobilisten en drie bromfietsers een bekeu ring op wegens verschillen de mankementen. Drie demonstranten voor het Middelburgse stadhuis Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Uit sympathie met totaalwei geraar Bas Elferink uit Zevenaar zijn leden van het Zeeuws steuncomité totaalweigeraars gisteren in hongerstaking gegaan. Ze doen dit bij toerbeurt. Dagelijks zitten er twee a vijf leden van deze groe pering voor het Middel burgse stadhuis op de Gro te Markt. Aan voorbijgan gers geven zij informatie over de reden van hun ac tie. Het Zeeuws steuncomité is het namelijk helemaal niet eens met de wijze waarop Bas Elferink is be handeld. Hij is achttien dagen geleden in honger staking gegaan in een kerk in Zevenaar. De politie heeft hem daaruit wegge haald en overgebracht naar een kazerne in Breda. Toen hij daar probeerde te ontsnappen, is hij gewond geraakt. Later werd hij door de krijgsraad veroor deeld en overgebracht naar de gevangenis in Haarlem. Volgens de leden van het Zeeuwse steuncomité is hij daar erg slecht behandeld. „Op zoek naar heroïne haalden ze de hechtingen van zijn wonden (die hij in Breda opliep, red.) weer open en die zijn gaan ont steken. Bovendien heeft hij in een tochtige isoleer cel gelegen en daar heeft hij keelontsteking opgelo pen. Het is gewoon te gek dat gevangenen in een de mocratische rechtstaat als Nederland zo worden be handeld," aldus een woordvoerder van het steuncomité. „Vandaar dat wij net zo lang acties gaan voeren, totdat Bas zelf zijn hongerstaking opgeeft". De leden van het Zeeuws steuncomité totaalweige raars zullen de komende week nog diverse andere acties houden. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De hulp aan jongeren (en hun ouders) bij problemen op het gebied van de opvoeding en de groei naar volwassenheid dreigt in de helft van de Reeuwse gemeenten in de knel te bomen. Oorzaak daarvan zijn subsidieperikelen tussen provincie en gemeenten, die weer een gevolg zijn van de decentralisatie van het wel zijnsbeleid. Zoals de zaken er nu voor staan, zal de stichting zich dit jaar met 40.600 gulden minder moeten behelpen of wellicht zelf het dubbele van dat bedrag moeten ontberen. Vijftien gemeenten zijn na melijk niet ingegaan op een voorgestelde subsidierege ling, waarbij de provincie haar subsidietaak binnen een periode van tien jaar ge- leidelijkaan in handen van de gemeenten geeft. Directeur J. van Iersel van de stichting hoopt dat de provincie bereid kan worden gevonden om ook de ontbre kende 40.000 gulden nog bij te passen. Gebeurt dit niet dan bestaat de kans dat de rijkssubsidie automatisch met eenzelfde bedrag ver mindert. Directeur Van Iersel ver klaarde desgevraagd dat zijn stichting, die jaarlijks zo'n duizend probleemgeval- leb te behandelen krijgt, in dat geval moet overwegen om de hulpverlening in de 15 betrokken gemeenten stop té zetten. Het gaat daarbij om dé zes gemeenten op de Be- velanden, Terneuzen, Hulst, Sas van Geht, Midden Schouwen, Mariekerke, Val- kenissé, Zierikzee, Brou wershaven en St. Philips- land. Tot 1 januari van dit jaar was de provincie verant woordelijk voor de subsidië ring van de stichting. De provincie betaalde de helft van de kosten en het rijk volgde daarna automatisch met de andere helft. Met in gang van dit jaar is de ver- antwoordelijlüieid van de provincie echter in de han den van de gemeenten over gegaan. De extra lasten die dit voor de gemeenten met zich meebrengt worden niet of nauwelijks door het rijk gecompenseerd. Daarom kwam de provincie met de overbruggingsregeling op de proppen, die er voor dit jaar op neerkomt dat de provin cie nog een kwart van de kosten betaalt en de ge meenten gezamenlijk het andere kwart op tafel leg gen. De vijftien gemeenten, die desondanks weigeren om IHIIItlllHIIIHIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItHllllllllllltUmHHIIItllHttmillHIMIIIHimillllllllllllMIIIIHil Van onze correspondent TERNEUZEN - De gemeen tepolitie van Terneuzen kreeg gisteravond bericht van een in de Dijkstraat wo nende familie dat de in Ter neuzen woonachtige 18-jari ge K.K. met een bloedende beenwond was binnengeko men. De jongen vertelde te gen de politie dat bij in een café met een mes gestoken was door de 44-jarige Ter- neuzenaar H.A. Toen deze even nadien in zijn woning werd aangehou den en meegenomen naar het bureau, ontkende hij in alle toonaarden de verwon- Wel gaf hij toe dat er allang onenigheid was tussen zijn familie en die van de gewon de K. Ook in het café ver klaarde men niets te hebben opgemerkt van een vecht partij. Ook het steekwapen werd niet gevonden. Na ver hoor en het opmaken van een proces verbaal werd A. weer vrij gelaten. De gewon de moest zich onder dokters- ding te hebben toegebracht, behandelingstellen. iMiiiiiiiHiiiiiHiiiMiiiiiiimiiiiiiiiiiiiHiHiiiiiinfliiiiiiiHiiiiiiiHiiHmiHiinmiiiiiiifflniHiimiiiii Van een onzer verslaggevers SLUIS - Een smeulende peuk van een sigaret of si gaar is meer dan waar schijnlijk de oorzaak van de uitslaande brand die zon dagmorgen de Sluisse disco Jopie volledig in de as legde. De technische recherche vond midden in dat wat de vuurhaard moest zijn ge weest, een tot tien centime ter gereduceerde aluminium prullenbak (oorspronkelijke lengte ongeveer een meter) met daarin resten papier en sigaren- en sigarettenpeu ken. „Het is welhaast bijna zeker dat dé prullenmand in brand is gevlogen met het gevolg dat het pand is uitge brand", aldus een woord voerder van de rijkspolitie in Middelburg. De woordvoerder zei ver der dat gewoonlijk 's nachts na het sluiten van de disco deze prullenmand nog ge leegd wordt, maar dat dit kennelijk zaterdagnacht was nagelaten. De schade ontstaan door de brand wordt geschat op zeker een half miljoen gulden. De brand bracht ook na delige gevolgen mee Voor de buren van Disco Jopie, hotel De Korenbeurs en Raes Bou tique. Met man en macht was men in De Korenbeurs gisteren nog bezig de roet- aanslag, die door het gehele pand verspreid was, te ver wijderen. Noodgedwongen moest men, evenals buur man Raes, de zaak zondag en maandag dagen sluiten. „Een behoorlijke schade post", aldus mevrouw Vonk van De Korenbeurs. „De zondag is voor ons normaal gesproken een drukke dag, nu waren we dicht. En al ons personeel moet ingeschakeld worden om de zaak weer schoon te krijgen want dins dag willen wij Weer open". Verzekeringsexperts zijn voorts bezig de schade in Boutique Raes te inventari seren. „De nieuwe collectie was net binnen, maar alles stinkt enorm naar rook en brand", aldus de heer E. Raes, die zijn zaak ook nog een schoonmaaktbeurt moet geven. subsidie te verlenen (volgens de overbruggingsregeling komt die dit jaar neer om 23 cent per inwoner) gebruiken vooral het argument dat de hulpverlening door Jeugd en Gezin overlappingen ver toont met de activiteiten van de plaatselijke of regionale instellingen voor algemeen maatschappelijk werk. Di recteur Van Iersel wijst er echter op dat zijn stichting zich niet alleeh met hulpver lening aan jongeren in cri sissituaties bezighoudt, fhaar ook met voogdij kwes ties en bovendien nog al eens cliënten krijgt die zijn door verwezen door het algemeen maatschappelijk werk. Nu zoveel gemeenten het laten afweten heeft de pro vincie volgens hem de more le plicht om zijn instelling nog minstens drie jaar in stand te houden. Hij beroept zich daarbij op de geest van de decentralisatieregelingen. Bij Jeugd en Gezin zijn -de administratie niet mee gerekend- zo'n twintig hulp verleners in dienst. Door de subsidieperikelen is het werk van vier hulpverleners in gevaar. De stichting is vrijwel de enige organisatie in Zeeland die gespeciali seerd is in hulp aan jongeren en de behandeling van voog dijkwesties. Er bestaat ver der nog een Zeeuwse Vere niging Kinderzorg en in Ter neuzen opereert nog eeq plaatselijk jongeren-advies- centrumpje (JAC). Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Een groot winkelconcern heeft serieuze plannen om een filiaal te openen op het Schoolplein in Terneuzen. Chef algemene zaken van de gemeente Ter neuzen, Th. J. de Brau- wer, zei gistermiddag desgevraagd dat de se rieuze gegadigde zich heeft gemeld, maar wil de in dit vroege stadium nog geen naam noemen. Het Schoolplein, nu gebruikt als parkeer terrein, staat in het structuurplan 78 aange stipt als vestigingsmo gelijkheid voor een grootschalig winkelbe drijf. De Brauwer: „Ih hetverleden zijn er weieens meer kandida ten geweest, maar die trokken zich een voor een terug. Nu is de be langstelling erg se rieus". Het is de bedoe ling dat de nieuwe win kelier als publiektrek- ker voor de Scheldestad gaat fungeren. De invulling van het onlangs gesloopte Mo lenplein begint even eens gestalte te krijgen. Het Zeeuws Instituut voor Geestelijke Volks gezondheid kan op kor te termijn beginnen met de bouw van een nieuw kantoor. De zieken fondsraad gaf eind vo rige week groen licht voor de bouw.

de Stem | 1982 | | pagina 9