F okker keldert op Beurs Industrie wil steun nieuwe technieken Meubelfabriek Oisterwijk Politie: frustrerend beleid In jaar2000 zes miljoen huizen nodig 11fan Dam: I Handen af vanhuur- subsidie Van Dam sluit bezuiniging niet uit Swarttouw: Wij namen initiatief breuk MDF IENSEN I rden gehouden ter fdenking van de dood n de heilige THERESIA VAVILA vierhonderd jaar I eden. Kirren BINNENLAND rb20DEN HAAG - Er moet meer geld op tafel komen voor de woningbouw. Dat heeft minis ter Van Dam (Volkshuisvesting) gisteren van de Tweede Kamer te horen gekregen. Bulldozer actie Verlies Oisterwijk: BINNENLAND Verkrachting Redder in nood Sprot mag weer Van Dijk: Hulp aan Suriname wordt niet stopgezet FNV twijfelt aan effect banenplan 99Stakingen ziektewet niet politiek99 ru rMWMH WRIST IN A ONASSIS heeft een I lasting aanslag in de pevenbus gekregen van iaar liefst 120 miljoen Rden. Volgens het IrieJcse ministerie van wnanciën zou de 32-jari- I dochter van wijlen Iheepsmagnaat ari ONAS- lS nooit successierechten ebben betaald over de fenis van haar vader, ihristina is echter niet an plan maar één Irachme te betalen, om- lat ze vindt dat zij in Griekenland geen belas ing hoeft te betalen. Ze kgt dat de erfenis, die op bijna twee miljard gul- Yen geschat werd, bestaat lit aandelen van bedrij ven die in Panama geves tigd zijn. De Griekse jechter heeft de fiscus nu bevraagd te bewijzen dat Christina wél moet beta len. Christina houdt de portemonnee voorlopig pus nog dicht. OBERT RUNCIE, de Angli- anse aartsbisschop van Canterbury, vindt het lijd worden, dat Enge land een zwarte bisschop krijgt. Runcie vindt dat b erschillende ethnische uroepen een behoorlijke vertegenwoordiging aoeten krijgen in de kerk, maar ook in ge meenteraden, bij de poli tie, de pers en het parle ment. (Verkeer en Waterstaat) wil invoeren, en die de bestaande verontreinigingsheffing zou moeten gaan vervangen. De verontreinigingsheffing werkt in veel gevallen on rechtvaardig, namelijk per woning. En of daarin nu twee of twaalf personen het water vervuilen, maakt voor de hoogte van de aanslag niets uit, evenmin als een al dan niet zuinig waterbeheer. Zeevalking wil daarom een vervuilingsbelasting naar rato van het verbruikte drinkwater, maar dat bete kent dus volgens zijn eigen fractie voor een groot aantal mensen een terugkeer naar de wekelijkse wasbeurt in de tobbe. Het CDA is trouwens ook tegen de drinkwaterbelas ting (in vaktermen: water spoor), want, zo verklaarde woordvoerder Hennekam, dat zou erg nadelig zijn voor de boeren. „Zij gebruiken het water bijvoorbeeld om hun stal schoon te spuiten. Daar over laat je ze toch geen be lasting betalen?". Zeelval- king heeft de invoering van zijn drinkwaterbelasting nog even in beraad gehouden- Maar dat zal meer zijn van wege de omvang van de poli tieke weerstand dan om de argumenten die zijn aange voerd. De WD-fractie, Wiegel voorop, is in grote woede ontstoken over de manier waarop premier Van Agt et zijn ministers Den Uil, Va" der Stee en Terlouw vragen van de WD hebben beant woord. Die vragen hadden betrekking op de uitlatingen van de onderdirecteur vat het Centraal Planbureau, éét van die ambtenaren die ziet de laatste tijd wat intensie ver met politiek zijn gna-t bemoeien. Wiegel en zijn ge volg laken de KIR-antwoof den van de regering (KIR 15 Kluit In Riet, zo verklaren zij) en eisen nu werkeW antwoord. Nog even, en kirren is eet geaccepteerde uitdrukking in het Haagse. Al heeft Vat Dale het over 'een trillend, rollend keelgeluid maken (vooral van tortelduiven). m/OENSDAG 10 FEBRUAR11982 V/ Van onze parlementaire redactie pen HAAG - Werkgevers en werknemers in de bouw ((rijgen binnenkort van minister Van Dam (Volks- huisvesting) een uitnodi- i ging om te komen praten i over manieren waarop de i dalende bouwproduktie op i langere termijn kan wor- j den aangepakt. Dat zei de i minister gisteren. Van Dam voorspelde dat i er in het jaar 2000 in Ne- I derland behoefte zal zijn aan zes miljoen woningen. Op het ogenblik staan er ons land bijna vijf miljoen woningen. Als het ontbre- i kende miljoen in achttien i jaar moet worden ge- bouwd, betekent dat hal- I vering van het huidige bouwprograma van 120.000 I woningen per jaar. Om deze structureel da- I lende produktie, die funest i zal zijn voor de werkgele- I genheid, te remmen, wil i Van Dam de financiering j van de bouwnijverheid j veilig stellen. Met zijn col- lega Van der Stee (Finan- ciën) is hij op het ogenblik I in bespreking over herin- j voering van meerjarige bouwprogramma's. j Van onze parlementaire i redactie DEN HAAG - Minister Van Dam (Volkshuisves- j ting) peinst er niet over om de individuele huursubsi- die te verlagen. Vooral in kringen van bouwwerkge- vers wordt hiervoor ge- I pleit. Door afschaffing of ver- i mindering van de huur- subsidies kunnen volgens de werkgevers nieuwe in- vesteringen in de bouw worden gedaan. De PvdA-minister zei dat hij de vraag naar wo- ningen wil stimuleren 1 door soberder te gaan bou- wen, zonder de kwaliteit van de woningbouw aan te tasten. Dat kost weliswaar werkgelegenheid, maar het kost volgens Van Dam I nog meer werk als er niet soberder wordt gebouwd, Met soberder bouwen bedoelt de minister dat er minder (groen)voorzienin- gen in de buurt van nieu- we woningen moeten ko- I men. Ook denkt hij luxe sanitair voor eenvoudiger te vervangen en in plaats van de centrale verwar- ming zou er een goedkoper verwarmingssysteem moeten komen. Kamer eist meer geld woningbouw Van onze parlementaire redactie Maar de bewindsman verwacht niet, dat het ka binet voor deze wens gevoelig is. Het opstellen van de rijksbegroting voor volgend jaar roept zoveel problemen op, dat zelfs bezuinigingen in de bouw niet uitgesloten zijn, aldus Van Dam. „Alleen al voor het handhaven van de huidige Inspanningen zijn enorme bedragen nodig. En dan praat ik niet eens over een extra impuls in de bouw. Ik nodig daarom de Kamer en alle belangengroeperin gen dringend uit aan te ge ven waar het geld van daan moet komen." De minister noemde de bouw de motor van de eco nomie. „Maar als men mij geen benzine geeft moet ik zelf duwen. Daar ben ik niet te beroerd voor, maar hard zal het dan niet gaan." Van Dam gaf toe, dat de lagere overheden bouw plannen in overvloed heb ben, terwijl er ook econo misch alle reden voor is het bouwprogramma ver der uit te breiden, maar het ontbreekt eenvoudig aan de middelen. Indirect hield de be windsman in dat verband VOORDAT minister Van Dam en de Tweede Kamer de toestand in de bouw bespraken, brachten leden van de Bouw- en Houtbond FNV per bulldozer enkele tienduizenden handtekeningen naar het Binnenhof, om aandacht te vragen voor de enorme werkloosheid in de bouw. De voorzitter van de FNV- bond, Bram Buys (op de foto voorde bulldozer met CDA-Kamerlid Van Dijk) was blij dat Van Dam niet wil snijden in de huursubsidies. Ook wil de bond graag ingaan op de uitnodiging van de minister voor een gesprek over de toekomst in de bouw. een pleidooi voor loonof- fers in de bouw: „Men klaagt vaak dat matiging geen werk oplevert. Dat geldt zeker niet voor de bouw, want van elke gul den die er extra in wordt gestopt is het effect op de werkgelegenheid recht streeks te berekenen." De Kamer toonde zich redelijk tevreden met de maatregelen die Van Dam tot nu toe heeft genomen. Door verhoging van het bouwprogramma met 5000 woningen, het ongedaan maken van de stop op iso latiesubsidies en de injec tie van 250 miljoen gulden zal de uitstoot aan ar beidsplaatsen dit jaar naar verwachting tot 5000 bouwvakkers beperkt blij ven. Vorig jaar nog raak ten 33.000 mensen in deze sector zonder werk. De woordvoerders van vrijwel alle fracties echter noemden de situatie dat er momenteel bijna 100.000 bouwvakkers geen werk hebben, terwijl er tegelij kertijd nog woningnood bestaat niet aanvaard baar. nlllllllllllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiilliiiillliiiilllliiillllliilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHinf Van onze redactie binnenland SCHIPHOL - Fokker heeft zelf het initiatief genomen tot het opzeggen van de samenwerking met McDon nell-Douglas in het MDF-100 project. „Wij wilden onze handen vrij hebben om ons opnieuw te bezinnen op de mogelijk heden voor Fokker," zei de voorzitter van de raad van bestuur,. F. Swarttouw, gis teren op een persconferentie. De Fokker-directie wilde daarmee misschien het pes simisme de kop indrukken dat is ontstaan na het be kend worden van het slechte nieuws. Op de Amsterdamse Beurs kelderden gisteren de aandelen Fokker. Vooral bij de kleine beleggers was sprake van paniek-verko pen. Swarttouw zei gisteren dat het niet mogelijk was om het project voor het toestel met 150 zitplaatsen zo lang in de ijskast te zetten tot er betere tijden aanbreken. Het bij de tijd houden van de ontwerpen zou enkele mil joenen per maand gekost hebben. „De taximeter loopt door. We moesten dus nu be slissen of het wel of niet doorgaan", aldus Swart touw. McDonnell-Douglas heeft overigens bij de officiële aankondiging van de beëin diging van het samenwer kingsverband gezegd dat het Amerikaanse bedrijf de ont wikkeling van een vliegtuig voor 150 passagiers zal voortzetten en de mogelijk heden voor een samenwer king met andere partners verder zal onderzoeken. Ook Fokker sluit niet uit, dat als de markt weer aan trekt toch een bescheidener deelneming wordt genomen in een gelijk project als de MDF-100. Theoretisch ge zien is de markt er wel, maar er is geen geld voor. Swart touw bleef gisteren vaag over mogelijke partners, die Fokker dan op het oog heeft. Fokker zal wel op eigen kracht de studies naar een geavanceerde propeller vliegtuig versnellen. Rond 1986-87 moet Fokker met iets nieuws komen om het voort- Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Nederlandse industrie loopt flink achter bij andere landen op het gebied van automati sering en het gebruik van robots. Daarom moet het kabinet met steunmaatregelen komen, omdat de Ne derlandse industrie anders te ver achter raakt bij de concurrentie. Dat staat in een rapport van het Nederlandse be drijfsleven (FME), dat aan net kabinet is aangeboden. Het is opgesteld door des kundigen van de Technische Hogescholen in Delft en Eindhoven en van het Me- «alinstituut TNO. Niet alleen moet er finan- ™e steun komen, de over heid moet ook onderzoek, advies en voorlichting sti muleren. Daarvoor zou een speciaal centrum moeten worden opgericht. Het ziekteverzuim is in net vierde kwartaal van 1981 ten opzichte van dezelfde pe- nf?e ^et ■'aar daarvoor iets gedaald. Voor mannen was «t percentage in 1981 8,6 en voor vrouwen 11,5. Vergele ken met 1980 was de daling een half procent bij de man nen en 0,2 procent bij de vrouwen. Op de honderd werkende mannen waren er ue laatste drie maanden van net vorige jaar bijna vijftig een keertje ziek. Bij de vrou wen waren dat er bijna pentig. Gemiddeld werd er Bo f peri°de door mannen 3® kalenderdagen wegens ziekte verzuimd en door vrouwen 13,1 dagen. Verge leken met die periode in 1980 is dat voor mannen en vrou wen een daling van rond de half procent. De ongeveer 2500 loon werkers in land- en tuin bouw verkeren in grote moeilijkheden. Naast de fi nanciële problemen loopt de hoeveelheid loonwerkzaam- heden terug. De werkgele genheid van bijna 12.000 mensen komt verder onder druk te staan. Dat zegt het Landbouwschap. De proble men ontstaan doordat steeds meer boeren collectief me chanische werkzaamheden uitvoeren. Philips en de Ameri kaanse RCA gaan samen een nieuwe familie supersnelle CMOS-schakelingen ont werpen en produceren. Ze boren daarmee een markt aan, die naar verwachting binnen vier jaar al een mil jard gulden beloopt. CMOS- schakelingen worden toege past in industriële- en mili taire apparatuur en in de te lecommunicatie. De nieuwe schakelingen zijn twintig keer zo snel als de huidige CMOS-schakelingen en ge bruiken duizend keer min der energie. (ADVERTENTIE) V Toonzalen in: Amsterdam: Leidsekade 98. Berkel (ZH): Noordeindseweg 116. Beverwijk: Parallelweg 100, Meubelboulevard. Ede: Grotestraat 72-74. Heerenveen: Dracht 142. Hengelo (O): Deldenerstraat 3-5. Hulst: Industrieweg 5. Roosendaal: Dr. Brabersstraat 24. Sliedrecht: Stationsweg 5. Winkelcentrum 'De Caroussel' Utrecht: Hollantln. 28, Kanaleneil. Valkenburg (L): Reinaldstraat 9. Zuidlaren: Verl. Stationsweg 8. Zwolle: Melkmarkt 48. Heusdensebaan 65, tel. 04242-19012. ENSCHEDE (ANP) - Bij de Enschede- se politie is grote ergernis ontstaan over het feit dat de gewone burger voor een kleine overtreding al een for se boete krijgt, terwijl groepen die bijvoorbeeld een spoorlijn blokkeren, vrijuit gaan. In een brief aan de ministers Van Thijn (Binnenlandse Zaken) De Rui ter (Justitie), de commissaris van de koningin in Overijssel en enkele poli tieke partijen heeft een Enschedese hoofdagent, mede namens velen van zijn collega's, gesteld dat de politie en de burgerij niets meer begrijpen van deze rechtsongelijkheid. Volgens de Enschedese agenten leidt dit tot fru straties. Aanleiding voor de brief is de gang van zaken rond de recente demonstra ties tegen de treinen die met Ameri kaanse munitie door Noord- en Oost- Nederland reden. De Enschedese poli tiemensen moesten toen als onderdeel van de Mobiele Eenheid actievoerders van de spoorbaan dragen en in een kring vasthouden tot de omstreden trein was gepasseerd. De demonstran ten werden daarna weer vrijgelaten. De agenten wijzen erop dat het blokkeren van de spoorlijn een ernstig misdrijf is dat met een maximum ge vangenisstraf van vijftien jaar kan worden bestraft. „En als je dan een paar dagen na zo'n ME-dienst weer gewoon in functie bent, moet je flinke bekeuringen uitdelen aan mensen die hun auto een minuut of twintig te lang laten staan bij een parkeermeter. Dan vraag je je wel af waar je mee be zig bent", zo meent de briefschrijver. Voor de leiding van de Enschedese politie is de brief aanleiding voor een gesprek met het korps. Wel meent de politie-top het „minder juist" dat poli tiemensen hun meningen via dit soort brieven verspreiden. bestaan van het bedrijf te verzekeren, aldus de Fok ker-top. Van de 194 miljoen gulden, die tot nu toe in de ontwikkeling van het vlieg tuig MDF-100 is gaan zitten, zijn 40 tot 50 miljoen gulden voor rekening van Fokker gekomen, de rest heeft de overheid betaald. Fokker en de overheid gaan nu praten over de verdeling va het overheidsaandeel in dit ver lies van 194 miljoen gulden. Maar het overheidsaandeel van 150 miljoen, is volgens Swarttouw formeel niet op eisbaar van Fokker. Fokker ziet de korte en middellange toekomst met vertrouwen tegemoet. Dit jaar verwacht de vliegtuig bouwer circa twintig F-28 toestellen te verkopen (vorig jaar waren dat er negentien) en meer F-27 toestellen dan in 1981, toen er 16 werden verkocht. Op de Amsterdamse effec tenbeurs werd dat optimis me gisteren niet gedeeld. De aandelen Fokker daalden enorm. De koers van de aan delen was de laatste tijd ta melijk hoog, omdat financië le kringen erg enthousiast waren over de toekomst, dankzij de MDF-100. Het niet doorgaan van dit project heeft vooral bij de kleine be leggers geleid tot paniek verkopen. De aandelen, die voor het bekend worden van het slechte nieuws nog 34,70 noteerden, kelderden bijna met vijf gulden. DE rijksrecherche zal een onderzoek instellen naar de klacht van een 25-jarige ge detineerde vrouw, die vorige week in de Bijlmerbajes in Amsterdam door een par ketwacht zou zijn verkracht. Dat heeft de officier van jus titie meegedeeld. EEN toevallige voorbijgan ger heeft gisteren drie ba by's gered uit een brandend huis in Den Haag. Een oude re vrouw, die op de baby's zou passen, was toen de brand op de eerste verdie ping uitbrak, in paniek uit het raam gesprongen. De man zag dit en redde de kin deren. VANAF vandaag mag er in de Nederlandse kustwateren weer op sprot worden gevist. Dat heeft het ministerie van visserij bekend gemaakt. De sportvissers mogen bij elk aar driehonderd ton vangen HILVERSUM (ANP)- Mi nister Van Dijk (Ontwikke lingssamenwerking) ziet vooralsnog geen aanleiding de ontwikkelingshulp aan Suriname, na de afzetting van president Chin A Sen, stop te zetten. Dat zei de minister giste ren voor de radio vanuit In donesië waar hij voor een bezoek verblijft „Op zichzelf is het feit dat de militairen de macht heb ben, geen reden onze hulp terug te trekken. Belangrij ker afweging voor de voort zetting van onze hulp is de eerbiediging van de mensen rechten en het zo spoedig mogelijk herstellen van de democratie in Suriname," aldus Van Dijk. I )e$re|yd J/ l? Een visser ben ik nooit ge weest. Je moet er te vroeg voor opstaan en te lang voor blijven zitten. Ik word er zeer onrustig van. Als ik lees dat er weer op sprot gevist mag worden, gaat er helemaal niets door mij heen. Sprotvissen schijnt een soort sportvissen te zijn. Het is mijn sport niet en mijn sprot ook niet. Ik koop liever vis in de winkel. Daar heb je geen regenpak voor nodig. Maar er zitten wel de gelijk risico's aan vast. Oost, West, John, Best. Sommige blikjes zalm zijn niet pluis. Die zijn zo onge zond als een vis. Je kunt wel zeggen: Ik zit mijn verstand op nul en het blik op oneindig. Maar het gif komt toch in je maag. Ik heb direct gezegd: Zalmij niet overkomen. Maar misschien wordt een mens door deze affaire wel gedwongen zelf de hengel te pakken en aan de waterkant plaats te nemen. Waar schijnlijk gaat minister Van der Louw het binnenkort wettelijk voorschrijven. Ik ga vanavond eens een half uurtje in het riet zitten om alvast wat te oefenen. MERIJN Vervolg van pagina 1 De FNV wijst extra bezuini gingen op de gemeenschap suitgaven, waar topambte naren van ministeries voor pleiten, met kracht van de hand. „Extra bezuinigingen leiden onvermijdelijk tot meer werklozen. Het jaar daarop is er weer niet ge noeg geld voor de werkloos heidsfondsen. Is er dan het ziektegeld niet om op te be zuinigen dan is er wel weer anders," zo zei Kok. In het gesprek over het banenplan dat de vakbewe ging en de werkgevers don derdagavond met Den Uyl hebben zal de FNV alterna tieven voor een werkgele genheidsbeleid op tafel leg gen. De FNV wil een econo misch structuurbeleid, dat selectief en gericht investe ringsherstel geeft om econo mische verbeteringen te brengen. De aandacht moet vooral worden gericht op in vesteringen in de bouw, de energiebesparing en de in dustrie. „Hier vinden we nog te weinig van terug in de plannen," aldus Kok. De FNV meent dat de aardgas baten als financieringsbron voor de verbetering van de economie moeten worden gebruikt. Vervolg van pagina 1 De FNV zet allerlei druk middelen in om het parle ment de plannen te laten af stemmen. Zaterdag zijn er op 14 plaatsen in het land demonstratieve bijeenkom sten. Het CNV belegt bijeen komsten in Hoogeveen en Rotterdam. Als het parle ment de plannen aanvaardt zullen de acties wat de FNV betreft zich direct tot de werkgevers richten om de bovenwettelijke ziektegeld- uitkeringen, die door de plannen ongedaan worden gemaakt, terug te krijgen. „Stakingen zijn dan vol strekt niet politiek," aldus Kok. De FNV-bonden vinden de bezuinigingen op de Ziekte wet onnodig. Men wijst op het grote overschot op de be talingsbalans, dat een mee valler heeft van 4a 5 mil jard. „Dat illustreert duidelijk dat we ons in de strijd tegen de recessie risico's kunnen veroorloven. De kosten gaan voor de baat uit," zo zei Kok. De pleidooien van topambte naren voor extra bezuinigin gen van 4 a 5 miljard wees hij af. „Men gaat voorbij aan de mogelijkheden van extra- monetaire financiering om een een nieuwe bezuini gingsronde te voorkomen."

de Stem | 1982 | | pagina 3