T erlouw praat met SEAN „Jïi Canada is een boer nog iemand Verwarring rond tweelingbroer bij kantonrechter K( )RT MIDDEN" -ZEEUWS mm RAAD BORSELE BEZUINIGT: Nieuw plaatskaartensysteem in Zeeland: Vergoeding raadsleden niet omhoog Vakantie boekje 1982 voor vrijwilligers Boven bouw Vrije School in gevaar ZEELAND 3 San «land idering in mdijke: psraad wil :ers met k>en slaan aadsleden YD-Oostburg tappen op VAN ZEELAND Gewonde op Pools schip bij Vlissingen Terneuzen Voor allerlei activiteiten Minister wil meer inzicht: GOES - De Zeeuwen, die met de trein op reis gaan, zullen voortaan hun klassieke bruine of groene treinkaartje moeten missen. Sluis Voorwaarden VECHTPARTIJ BRESKENS VOOR RECHTBANK: Vijfling geboren in België Bestuur verzoekt om hogere bijdrage: ekhandel R. Bei- os terstr. 11- Expo- 'larika de Meijer- net proeven van en Cockie Acke kwerk, droogbloe- j>ppen.(tot 28 febr,). EO u. Joep Meloen -Toren- 15 u. schie- ÏURG er- 20 u. Charlotte Icival- 14.30 u. „Dat i zien", door Saartje Schouwburg- 20 u. Iber met zijn een- Wonderen". Kunstenaarscen- [olstr. 13- Expositie nen Milhous-Arendt ^lins en Jackie Bon- keramiek. Geop. di. 10-12 u. en 14-17.30 Sn vr. 19-21.30 u., za, pn 14-16 u. (t/m 4 (GEN ra 1- 20 u. Stir crazy, abra 2- 20 u. La 16 j. \onze correspondente INDIJKE - „Sinds aar is geen meter Jrond meer te koop in ^dijke". Aldus Lou ek van de dorpsraad, (ervoor bestemde stuk i Noord-West is tot op Ig van vandaag nog lniet bouwrijp". |gemeester Spijkerboer maandag op de ver- ng van de dorpsraad lat het betreffende plan bouwrijp gemaakt zodra zich gegadig- elden die bereid zijn in >ndijke te bouwen, de vraag of de brand- Schoondijke op de no- ;ie staat te verdwijnen, [oordde de burgemees- at van de vijf korpsen gemeente Oostburg het Schoondijke kans te worden opgeheven. :zien de bezuiniging die ik hier moet doorvoe- De geruchten dat het bad te Schoondijke ge- zal worden, sprak de meester met klem te- isproken. t een dorpshuis betreft t vinden van een ge- :te ruimte het grootste eem. Desondanks wil rpsraad op korte ter spijkers met koppen Ter inventarisatie n alle verenigingen in ndijke worden aange- leven. Tevens wordt hen aagd of ze bereid zijn in ituele kosten bij te dra- het bestuur is mevrouw uyben- Van Aert herko- Mevrouw Verhage- tenberg werd de nieuwe rzitter, in de plaats van reer I. Haartsen. In zijn heidswoord stipte de Haartsen de belang- ste dingen aan die in de jaar dat de dorpsraad aat tot stand zijn geko- i. zoals het voorkómen i de rondweg, het zender- k, de vuilstortplaats inde gerspolder, de oprichting de peuterspeelzaal, de imband en het majoret- peloton. Hij stelde dat de psraad van veel nut kan voor de bewoners. Hü ent namelijk dat in een neente als Oostburg te 1 aandacht wordt besteed de grote groeikernen M houding tot kleinere als loondijke. JSTBURG - De raadsle C.J. Bron uit Watef adkerkje en J. van d' assche uit Groede, zullen et terug keren in de WD' actie van de gemeenteraad ostburg. Beiden kunnen )or werkzaamheden jd meer vrijmaken om MJ adslidmaatschap voort tten. De heer Bron is sinds Mj* radslid in Oostburg. Df eer Van de Plassche hee'1 nds 1980 zitting in de ge- leenteraad. Hij vervuld' estijds de vacature, die om' ïond door de benoeniiw an de heer Th. P. Cambie1 »t dijkgraaf van het wat*1' chap Het Vrije van Sluis. u/nFNSDAG 3 FEBRUAR11982 T27 PAGINA ZEELAND 4 iiiiiiniiiiiiiiiiiiii Van een onzer verslaggevers HEINKENSZAND - De "„lijkse vergoedmg voor Jde raadsleden van de ge- u. de Witte .verhoging onbillijk. meente Borsele gaat dit jaar niet omhoog. Alleen de on kostenvergoedingen worden aangepast. Dit besloot de ge meenteraad gisteravond na een langdurige discussie tij dens de vergadering, die in „De Stenge" te Heinkens- zand werd gehouden. De fractievoorzitter van de SGP, M. de Witte, achtte het onbillijk om in een tijd van bezuinigingen zichzelf een loonsverhoging toe te kennen, terwijl anderen op de nullijn blijven zitten. Van hem was dan ook het voor stel afkomstig om alleen de onkostenvergoedingen iets te verhogen en de rest bij het oude te laten. P.J. Vollaard (PvdA/PPR) was het met De Witte eens dat het ireëel is om de ver goedingen van de raadsleden te verhogen. Hij had becij ferd dat deze sinds het begin van de zittingsperiode van de raad in 1979 al met ruim 50 percent verhoogd zijn. Hij achtte de huidige geldelijke honorering voor het raads werk dan ook meer dan vol doende en stelde zijn colle ga's voor om - in tegenstel ling tot datgene dat De Witte voorsloeg- ook maar af te zien van een verhoging van de onkostenvergoeding. CDA-leider G. de Lange zag aanvankelijk de voor stellen van zijn collega's niet zitten. „Als een raadslid meer krijgt dan hij nodig acht is het toch vrij om het verschil in de gemeentekas terug te storten", zo stelde hij. En wethouder G. Eijssens tekende in dit verband aan dat een raadslid in feite he lemaal niet zo goed wordt betaald. „Als een raadslid ongeveer 10 uur in de week voor deze taak bezig is dan vangt hij nog geen 15 gulden per uur en daar kun je nog geen bouwvakker voor krij gen". Toch werd uiteindelijk het voorstel van De Witte aan genomen. Alleen wethouder A. Jansen en W. Remijn stemden tegen. De CDA, PvdA en Wd- fracties van de Borselse ge meenteraad gingen voorts akkoord met de door b en w voorgestelde wijziging van de Algemene Politieverorde ning, waarvan De Stem eer der gewag maakte. Dit houdt in dat de Borselse ho recabedrijven voortaan pas om 2.00 uur hoeven te slui ten. De burgemeester zegde de raad overigens wel toe dat het functioneren van de politie binnen de gemeente binnenkort uitvoerig zal worden besproken. G. de Lange .niet zo goed betaald. lllillllilllllllHlllUHIHIlllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillillilllllllllllllltllllllllllllMllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillltltlllllllHlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllltlllllllllli Van onze correspondente VLISSINGEN - Bij Vlissin gen is gisteravond een opva rende van een Pools schip getroffen door een hartin farct. De man is per helikopter van boord gehaald, en over gevlogen naar het sportveld Bonedijke te Vlissingen al waar de ambulance gereed staat voor vervoer naar het Bethesda ziekenhuis te Vlis singen. GOSPEL - De familie De Vries aan de Bachlaan 52 (tel. 01150-20986) wil een in terkerkelijke gospelgroep oprichten. Ieder die graag wil zingen of musiceren en ouder is dan 16 jaar kan op 4 februari om 20.00 uur op bo venvermeld adres naar de oefenavond komen. Alliance Fran$aise - Voor de leden van de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de Alliance Frangaise en verdere belangstellenden treedt maandag 8 februari om 20.15 uur in hotel Rotter dam op, de heer Ives Tarlet, een in Frankrijk vermaard toneelspeler, leerling van Michel Simon en Jean-Louis Barrault. Zijn programma heet „Het festival van de lach", van Rabeleis tot Pré- vert, „via" Molière en Cour- teline. NS voeren ander treinkaartje in Van een onzer verslaggevers GOES - De vrijwilligerscen- trales over het hele land brengen ook dit jaar geza menlijk een vakantieboekje uit Hierin worden alle mo gelijkheden vermeld om als vrijwilliger actief te zijn in de grote vakantie. Deze kan dan kiezen uit een keur van activiteiten in binnen- en buitenland. De ervaring heeft geleerd dat deze brochure in een wa re behoefte voorziet. Van daar dat alle organisatoren van vakantieactiviteiten in het Zeeuwse opgeroepen worden om dit voor 15 fe bruari te melden bij de vrij- willigerscentrale aan de Sint Jacobsstraat 40 in Goes. Te lefoon (op werkdagen tussen 8.30 en 12.00 uur) 01100 - 23881. Het mes snijdt dan vol gens de zegsvrouwe van de Goese centrale aan twee kanten: de vrijwilliger kan zijn tijd nuttig besteden en het wordt de organisoren van vakantieaktiviteiten ge makkelijker gemaakt om hulpkrachten te vinden. Het vakantieboekje wordt over enkele maanden lande lijk verspreid. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Terlouw (Economische Zaken) wil meer inzicht in de omvang van het werk dat de fa bricage van energie-apparatuur met zich mee zal brengen. De bewindsman is van plan daarom binnenkort in nader overleg te treden met het bestuur van de Stichting Energie Apparatuur Neder land (SEAN), die hem en zijn voorganger Van Aardenne adviseerde over de concen tratie van de Nederlandse ketelbouwindustrie in de MESK (Maatschappij tot Exploitatie van Storks Ke telbouwbedrijven). Een en ander blijkt uit een brief van Terlouw aan het bestuur van de SEAN. De minister wil met dit bestuur, dat overigens nog een voor lopige status heeft, niet al leen praten over de toekomst van de stichting, maar ook over de ontwikkeling van de marktvraag naar centrale ketels en naar de verwachte ontwikkeling van het werk rond de productie van klein schaliger energie-appara tuur. Zoals bekend zal in die sector vooral de huidige ke- telbouwpoot van de konink lijke maatschappij De Schei- Van een onzer verslaggevers Op de stations te Goes, Kruiningen, Middelburg en Vlissingen gaat de NS namelijk dit jaar nog over op een nieuw plaatskaartensysteem. Het staion Kruiningen- Yerseke is het eerst aan de beurt. Daar worden vanaf morgen de nieuwe plaatsbe wijzen verkocht. De huidige kasregisters bij de loketten maken plaats voor een com puterachtig toestel. De reiziger geeft gewoon zijn reisdoel op en de loket beambte tikt dit in op zijn beeldscherm. Het kaartje met daarop reisdoel, prijs en geldigheidsduur vermeld, „schiet" dan uit het appa raat. Er hoeft niet meer zoals voorheen met twee syste men, de kartonnen kaartjes en de witte kassabonachtige papiertjes, gewerkt te wor den. Daarnaast is de kans op fouten geringer. Als er een foutieve bestemmingscode BORSELE - Opbouw west zuid-Beveland - Het bestuur van de stichting Opbouw -Zuid Beveland verga dert morgenavond vanaf acht uur in „Vijverzicht" in Borssele. Tijdens deze bij enkomst wordt onder meer het jaarprogramma voor 1982 besproken. GOES - Vrouwen voor vrede r Een paar maanden geleden Ber in Goes een werkgroep «vrouwen voor Vrede" van start gegaan. Degenen, die Wangstelling hebben of die [neer informatie willen heb- "en over de aktiviteiten van werkgroep kunnen con tact opnemen met Ria visser, tel. 01100-12072. fOES - Seniorenorkest - Het •eeuws seniorenorkest geeft 'P10 februari een concert in 'er Valcke" in Goes. Dit be- ;lnt °m 14.30 uur en zal on- teveer een uur duren. MIDDELBURG - D'66 - °rgen wordt de eerste al- >emene vergadering gehou- ,n van de nieuw gevormde laeling „Middelburg en om- delburg houden vanavond, een overlegbijeenkomst met het dagelijks bestuur van de Zeeuwse hoofdstad over het ontwerp-bestemmingsplan „Lange Geere en omgeving". Deze bijeenkomst, die op de maquettezolder van het stadhuis wordt gehouden, begint om 19.30 uur. OOST-SOUBURG - Muzi kale workshop - In buurt huis „De Zwaan" in Oost- Souburg verzorgt de basgi- tarist Turu van Leerdam morgen de muzikale work shop. Turu van Leerdam is bekend geworden door zijn muzikale medewerking aan groepen als Massada en Vi tesse. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. streken" van D'66. Deze bij - inkomst wordt vanaf 20.00 Pr in (je stationsrestauratie Middelburg gehouden. De ers bespreken dan onder yT de concept verkiezings- kigrammas's. Ook wordt er afdelingsbestuur geko- M'DliELBURG - Overleg- ■leenkomst - De bewoners an Panden aan de Lange ^ere en omgeving in Mid- Afscheid - Tijdens een feestelijke bijeenkomst za terdag 6 februari in café restaurant Balmoral, aan vang 19.30 uur, neemt de Sluisse vrijwillige brand weer afscheid van de brand wachten eerste klas de he ren A. Calus en F. Murijn. De heer Calus gaat met functioneel leeftijdsontslag en de heer Murijn neemt ontslag wegens gezond heidsredenen. Tevens zullen op deze afscheidsbijeen komst door burgemeester mr. J. Asselbergs aan diver se leden van de Sluisse brandweer vrijwilligersme- dailles worden uitgereikt voor respectievelijk 10-, 15-, 20- of 25-jarig dienstver band. wordt ingedrukt, dan komt er gewoon geen plaats kaartje. Een ander voordeel is dat er aan alle loketten dezelfde handelingen kunnen worden verricht. Dus de bordjes daarboven met „abonne menten" of „fietsen" beho ren dan ook tot het verleden. Toch zal het nieuwe sys teem de reiziger weinig tijd schelen. Op zich verandert er volgens rayonchef Schol ten van de NS in Goes niets aan de lokethandeling. Deze automatisering zal dan ook zeker geen gevolgen hebben voor de werkgelegenheid van de NS-mensen in het Zeeuwse. De verwachtingen om trent het functioneren van de nieuwe apparatuur zijn in Goes hoog gespannen. „De ervaring bij andere stations, in Rotterdam en Breda bij voorbeeld hebben geleerd dat het goed voldoet. Er blij ken ook zeer weinig storin gen op te treden", aldus Scholten. In Middelburg en Vlissin gen wordt het nieuwe sys teem medio dit jaar in ge bruik genomen, terwijl het in Goes tegelijk met het nieuwe station opgeleverd wordt. Vermoedelijk zal dit aan het einde van het jaar gebeuren. Dit nieuwe station wordt trouwens ook voorzien van een reisbureau annex inlich tingenbalie. VEEL belangstellenden voor Canada en andere emigratielanden tijdens de voorlich-1 tingsdag voor Zeeland en West Brabant TERNEUZEN/WOUW - „Zeeuwen en Westbraban ders toonden in Wouw veel animo om hun biezen te pakken en richting de Ca-./ nadese provincie Manitoba te vertrekken". Dat is de mening van Jan van San ten van een Rotterdams verhuisbedrijf. Dit bedrijf hield in motel De Wouwse Tol samen met een Cana dese makelaar, een vlieg tuigmaatschappij en een verpakkingsfirma een voorlichtingsdag over het verhuizen naar Canada. Van Santen noemde het opvallend dat relatief veel bezoekers bij wijze van spreken in de startblokken stonden om het eerste het beste vliegtuig richting het 'op twee na' grootste land ter wereld in te stappen. „Het is hier minder druk dan op andere plaatsen waar wij dit soort bijeen komsten houden. Treffend is echter de bereidheid hier om er meteen op uit te trekken. Het zijn vooral boeren en bouwvakkers die willen vertrekken", al dus Van Santen. Op de informatiedag in Wouw uitten de potentiële landverhuizers hun diver se motieven om huis en haard in bijvoorbeeld Kloetinge te verruilen voor een nieuwe stek. Vol gens Van Santen voerden daarbij angst voor een kernoorlog, milieurampen en een onzekere toekomst voor kinderen de boven toon. Voor boeren kwam er nog een ander aspect bij. „In Canada is de economie afhankelijk van de agra riërs. Daar is een boer nog iemand, vee] boeren voelen zich in Nederland een beetje ondergewaardeerd". De initiatiefnemers 'leu ren' overigens niet met hun emigratiebestemming. „We voeren geen reclame voor verhuizen op zich. De tijd waarin je op de bonne fooi naar Canada, Nieuw Zeeland en Australië kon gaan is voorbij. Toen kon bij wijze van spreken een stratemaker met wat geld zich midden in de rimboe vestigen en toch zijn kost verdienen. Tegenwoordig ligt dat anders, ook in die landen staat de rente hoog en gaat het slecht in de bouw". Zo zegt Van San ten. De landen van beloften hebben -om teleurstelling te voorkomen en om hun economie veilig te stellen- voorwaarden aan emigra tie gesteld. Toekomstige landverhuizen doen er goed aan eerst zich van de feiten op de hoogte te stel len bij de daarvoor aange wezen instanties voordat zij hun dromen de vrije loop laten. In een verduisterd zaaltje van het motel kre gen de mogelijke emigran ten een diaserie over de Canadese provincie Mani toba voorgeschoteld. De realistische visie op het landverhuizen van woord voerder Jan van Santen werd daar min of meer omvergekegeld door de be geleidende spreker. Rond dartelend wild in de vrije natuur, schitterende schouwburgen, lelies nog net in de knop, lokkende reclame's van Mc. Do nalds' eethuizen. Dat een en ander wat fragmenta risch belicht werd door de causeur had zijn oorzaak. „Ik praat misschien wat van de hak op de tak, maar ik heb vanmorgen de dia's laten vallen. Ik had geen tijd meer om ze weer in de goede volgorde in de ca- roussel te stoppen", zo sprak de man van de licht beelden. Van onze correspondente MIDDELBURG - In de nacht van 14 op 15 augustus van het vorig jaar kwam een groep van twaalf bewoners van een woonwagenkamp in Breskens na een uitbundig feest het café De Kombuis in Breskens binnen. De bestel lingen vlogen de eigenaar om de oren en de verwarring die hieruit ontstond, vroeg de man daarom eerst te be talen waarna zij hun con sumptie konden krijgen. Een en ander tot groot ongenoe gen van de mannen, die daarop de eigenaar hard handig tot de orde meenden te moeten roepen. Ook de echtgenote van de aangevallen man kreeg haar portie: beiden moesten zich na deze afrekening onder be handeling stellen van een dokter, die het echtpaar met talrijke kneuzingen vier we ken bedarrest gaf. Bovendien werden in de chaotische vechtpartij een groot deel van het huisraad en een etalage ruit vernield. Voor de politierechter in Middelburg moesten vier mannen (de27-jarige G. N., de 18-jarige M. van de B., de 36- jarige J. van G. en de 25-jari- ge T. van W.) zich voor de aangerichte puinhoop verant woorden. De hele groep had na de vechtpartij ijlings de caravans opgezocht, waar de gealarmeerde politie enige ogenblikken later arriveerde. Pogingen om de door getui gen aangewezen mannen te arresteren, mislukten aan vankelijk door het verzet van de betrokkenen. Daar werden de politiemannen bedreigd met stokken en huisraad, ter wijl een van de mannen de verbalisanten bovendien toe voegde „hen wel even kapot te zullen schieten". „Een verschrikkelijk be dreigende situatie", aldus een van de politiemannen, die voor de rechtbank zijn ver haal als getuige deed. Met be hulp van een politiehond en opgeroepen versterkingen konden tenslotte vier mannen en een 15-jarige jongen wor den aangehouden. Voor de politierechter hiel den de vier vol dat zij welis waar in het café waren ge weest op het moment van de vechtpartij, maar dat zij be slist niets te maken hadden met de mishandeling van de eigenaar en zijn vrouw. Ook met het verzet tegen de politie later op het kamp had het viertal, zo luidde hun lezing, niets te maken. Verwarrend was de situatie wat betreft verdachte N., die als een helft van een identieke tweeling, door de getuigen herhaalde lijk verward was met zijn broer, die eveneens in het café aanwezig was geweest en vol gens N. degene was geweest die de vechtpartij was begon nen en ook verzet had ge pleegd tegen zijn aanhouding door de politie. Ook ter zitting kon de getuigende opper wachtmeester niet met zeker heid zeggen of het nu deze N. was die hij tegenover zich had gehad of diens tweeling broer. Officier van justitie mr. Daverschot meende, met de dossiers van de mannen voor zich, dat het wel degelijk om deze N. moest gaan en hij vorderde een gevangenisstraf van drie maanden. Zijn advo caat mr. Schüte wees de poli tierechter nogmaals op de on mogelijkheid om uit te maken wie van de broers nu precies betrokken was geweest bij het gebeuren en zo werd de man alsnog vrijgesproken bij gebrek aan bewijs. Van W. kreeg voor zijn aandeel twee maanden, Van de B. een maand, waarvan de helft voorwaardelijk, evenals Van G. de in Vlissingen in de toe komst werk moeten vinden. Volgens Terlouw kan af hankelijk van de ontwikke ling van de marktvraag nog nader worden bezien of en in hoeverre het MESK-gebeu- ren en de activiteiten van De Schelde in Vlissingen kun nen worden geïntegreerd. Wat betreft de definitieve organisatiestructuur komt de SEAN binnenkort met nadere voorstellen. Van onze correspondent GENT - In het Academisch Ziekenhuis heeft een 27-ja rige vrouw uit Dendermon- de (B), gisteren het leven ge schonken aan een vijfling. De bevalling gebeurde met de keizersnede en verliep vlot. Een team vrouwenart sen bracht de vier jongetjes en het meisje binnen vijftien minuten ter wereld. De kin deren wogen tussen de 1980 en 870 gram en werden in een couveuse ondergebracht. De vijf baby's, van wie het meisje het minst woog, krij gen de namen Hans, Coen, Willem, Ben en Marijke. De zwangerschap duurde slechts enkele weken korter dan normaal, namelijk 33 weken. De moeder was ech ter al verschillende weken geleden opgenomen in de Gentse universitaire kliniek. Het is de eerste keer dat er in de kraamkliniek van dit zie kenhuis een vijfling werd geboren. Van onze correspondente MIDDELBURG - De Vrije School Zeeland in Middel burg heeft er gisteren via een alarmbrief bij de ouders van haar leerlingen op aan gedrongen de financiële bij drage te verhogen. Het be stuur van de school vreest dat er anders geen voortbe staan van Hé' zogenaamde bovenbouw gerealiseerd kan worden. Als die bovenbouw er niet komt, betekent dat dat de ongeveer 58 leerlingen van de huidige bovenbouw en twee vaste leerkrachten het volgend schooljaar een andere scbool moeten gaan zoeken. Momenteel bestaat de bo venbouw uit een achtste en negende klas, te vergelijken met de eerste twee klassen van de middelbare school. De bedoeling is om volgend schooljaar (1982-83) een tien de klas te starten. Een be loofde overheidssubsidie wordt nog niet verstrekt omdat het leerlingenaantal nog niet aan de norm vol doet, zodat de ouders groten deels zelf voor de kosten op moeten draaien. De ouder bijdragen zullen met ingang van 1 februari worden ver hoogd. Die kosten zullen gaan variëren van 34 gulden per maand bij een belast baar inkomen van 15.000 gulden per jaar tot 360 gul den per maand bij een be lastbaar inkomen van 80.000 gulden per jaar. Het school bestuur verwacht volgende week van de ouders een ant woord of zij akkoord kunnen gaan met deze verhoging.

de Stem | 1982 | | pagina 13