fll. O f °é?6ot V rouwenhandel ontdekt in West-Brabant Franse scholieren vandaag terug na kaping schoolbus Onderzoek naar doodsoorzaak overleden baby dibt: |95 de 4in1 krant Ir 110.- UJ Anderhalf miljard in woningwethuizen FNV: onderzoek chromosoom afwijkingen Merijntje DRIJVEND REUZE-HOTEL VOOR SCHEVENINGEN? Benzine 1 februari 0,8 cent duurder DE STEM Onrust over bezuiniging op veerhavens Zelfs VVD niet echt negatief over plan Middenschool Regionaal tv-plan Hi/versum3 Morgen in Lezer van het jaar Liggen op de fiets |3!° Meteen KLEINTJE ïn DE STEM w VVD boos Van Agt geen ster in Polen-show Ziekenfonds DEN HAAG - Minister Van Dam heeft voor 1982 ruim 1,4 miljard gulden beschikbaar ge steld voor verbetering van woningwetwonin gen. Vrouw-diaken Hengelen Portugese meisjes geronseld Vissers: 6Brussel kost ons kwart van vloot Sloppenwijken België VRIJDAG 29 JANUAR11982 VAN ZEELAND BIBTIM BINNENLAND Twee verdachten Los Alfaques- proces veroordeeld L-hterover leunen, Pietje, want kapotWel, met deze stoel Ije daar niet zo snel bang voor In. Dit is massief blank of note- r grenen, stevig in elkaar ge in met een opgewekte blauwe fuine katoenen zitting, logelijke prijs 79.- Feestprijs Bige, naturel of langer. kloeke beker voor iemand die It- let ilazen die zich graag laten vullen Jiaperingen. Feestprijs (4 stuks) W f 1 en koesterend dekbed met een polyester vezels en een 1% puur katoen. Onmogelijke prijs^- p 110 cm) (2isx2ioL-m) Dekbedovertrek 150x210 ent verse kleuren met wit 1 Onmogelijke prijs u eQn dikke kans op succes. Inderdaad een heel dikke ofnclat negen van de tien Stern-lezers en -lozeresssen K3nS' inkeek uit in onze ..Kleintjes '-kolommen kijkt of er iets hunqadmg bij staat. Dat zijn elke dag vele tienduizenden van kleintjes lezers. DE STEM kantoren te Breda/Bergen op Zoom/Etten-Leur/Goes/ Hulst/Oosterhout/Roosendaal/Terneuzen/Vlissingen Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. Losse nummers 0,80 Extra-geld voor woning verbetering Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Op de valreep heeft minister-president Van Agt besloten geen me dewerking te verlenen aan de uiterst omstreden Polen show van de Amerikaanse tv. De premier maakte dat gisteren bekend in een brief aan kamervoorzitter Dol man. In zijn brief aan de ka mervoorzitter maakt Van Agt duidelijk dat de eensge zindheid van het Nederland se volk in zijn afkeer van de schending van mensenrech ten in Polen de doorslag heeft gegeven. Hij is van plan zondag een nadere ver klaring af te leggen. De PPR, die al een spoed debat had aangevraagd, rea geerde gisteren „blij". Oppo sitieleider Wiegel (WD) be treurde dat Nederland zich „voor de zoveelste keer" in een isolement plaatst, nu Europese politieke leiders als Mitterand, Schmidt en Thatcher wel de filmster gaan uithangen. Van onze redactie binnenland UTRECHT - Chemische be drijven moeten hun perso neel regelmatig laten onder zoeken op chromosoomaf wijkingen. Dit stelt bestuur der Piet Scheele van de In dustriebond FNV in de FNV-vakbondskrant naar aanleiding van de afwijkin gen die in de chromosomen (celdeeltjes die de erfelijke eigenschappen bevatten) van werknemers van Shell- Chemie in Moerdijk zijn ge constateerd. Volgens de Industriebond moet systematisch onder zoek ervoor zorgen dat de onduidelijkheid verdwijnt wer de mogelijke uitwer- mng van de talloze chemi sche podukten waarmee wordt gewerkt. Bij de Shell- mensen zijn geen nare ge volgen van de chromosome- nafwij kingen geconstateerd. Niemand weet wat de chromosoomafwijkingen bij Shell Moerdijk betekenen en waardoor ze ontstaan, aldus Scheele. DE ziekenfondsverzekering staat er financieel slecht voor. Er is een tekort van ze venhonderd miljoe» gulden en dat geld moet duur ge leend worden, waardoor een hogere premie onvermijde lijk is. Dat meent H. Berend, voorzitter van de zieken fondsraad. Van Agt gaat dus geen Pools hoogte nemen Van onze redactie binnenland Hiermee kunnen 10.200 voor-oorlogse en 19.800 na oorlogse woningwetwoningen worden verbeterd. Het gaat voor Zeeland om in totaal 124 vooroorlogse en 417 na-oorlogse woningen en voor Brabant om 779 voor oorlogse en 2439 na-oorlogse woningen. De minister heeft het oor spronkelijke programma verhoogd met 7.000 wonin gen. Van het totale bedrag wordt circa 811 miljoen gul den gefinancierd met rijks leningen (waarvan 30 mil joen gulden voor de verbete ring van bejaarden-oorden en 10 miljoen gulden voor kleine verbeteringen bene- DE dekens van het bisdom Den Bosch vinden dat de vrouw niet uitgesloten mag worden van het diaconaat. Bisschop Bluyssen zou be noemingen moeten stimule ren. HET nieuwe hengelseizoen begint op 29 mei. Minister De Koning (Visserij) moet het officiële besluit nog nemen. den de 8.000 gulden). Onge veer 594 miljoen gulden op de kapitaalmarkt geleend. Uitgaande van het beschik bare bedrag gelden voor alle provin cies de volgende ge middelde verbeteringskos- ten: voor-oorlogse woning wetwoningen 68.447 gulden en verbetering met kapitaal- marktlening 71.300 gulden, na-oorlogse woning wetwo- ningen 31.308 en verbeterin gen met kapitaalmarktle ning 33.400 gulden. De behoefte is afgeleid van het aantal woningwet woningen per provincie, dat in aanmerking komt voor verbetering. Eind september van dit jaar zal worden be keken of er een herverdeling moet plaatsvinden. Van Dam heeft verder ruim 229 miljoen gulden be schikbaar gesteld voor stadsvernieuwing in het ka der van de tachtig-procents regeling. Dit is bijna 125 mil joen meer dan oorspronke lijk op zijn begroting stond. Zeeland krijgt daarvan 2.720.000 gulden en Brabant 11.740.000 gulden. Van onze redactie buitenland SINGAPORE/DEN HAAG - Een Saoedische investerings maatschappij heeft plannen voor de bouw van een reusachtig drijvend hotel voor de kust van Scheveningen. Dit heeft een woordvoerder van Arthur Ngern and Associa te s, een bureau dat optreedt namens de investeringsmaat schappij, donderdag in Singapore bekendgemaakt. De Saoe dische maatschappij zou nog twijfelen tussen Scheveningen en Singapore. De plannen voorzien volgens Ngern in de bouw van een luxueus hotel met vijftig verdiepingen. Het zou daar mee het grootste van zijn soort ter wereld worden. Het hotel moet 1600 kamers krijgen en zal ongeveer 175 miljoen dollar (bijna 450 miljoen gulden) gaan kosten. Het is de bedoeling het gevaarte te meren aan vier heipalen in de zeebodem. De Haagse wethouder van economische zaken, Blankestijn, zei donderdagavond nog nooit van de plannen te hebben ge hoord. Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM/ROOSENDAAL - De aanhou ding van twee luchtig geklede Portugese meisjes heeft de politie van Bergen op Zoom op het spoor gezet van organisatie, die Portugese meisjes ronselt voor Neder landse en Belgische sex-huizen. In verband hiermee zijn twee Portugezen in Roosen daal en een sexclubhouder DEN HAAG(ANP) - Als het visserijbeleid van de Euro pese commissie doorgang vindt, zal de Nederlandse zeevisserijvloot met een kwart moeten gaan inkrim pen. Dat gaat gepaard met een verlies van 3000 arbeids plaatsen. Dit hebben het visserij- schap en de stichting van de Nederlandse visserij gezegd na afloop van een gesprek met minister De Koning. De vissers vinden dat zij te weinig vis mogen vangen en dat er te weinig rekening wordt gehouden met 'histo rische rechten'. Hun in de afgelopen jaren vernieuwde vloot is afgestemd op grotere vangsten, zeggen ze. Ze voe gen er aan toe, dat er mo menteel zoveel haring in de Noordzee zit, dat de tong-, schol- en kabeljauwstand wordt bedreigd: hring leeft van de kuit van deze vissen. DE vijf gegijzelde scholieren komen in het politiebureau op verhaal. VELDHOVEN - Een rit van een gekaapte school bus met kinderen dwars door Noord-Frankrijk, België en zuid-Nederland kwam gistermiddag in Veldhoven aan zijn eind. De dader, een 16-jarige Fransman, ging daar na een rustig verlopen ge sprek met de politie mee. De jongen kwam tot zijn daad, omdat hij naar eigen zeggen zijn vriendinnetje in een tehuis in Veldhoven willen bezoeken. De gegijzelde vijf andere Franse schoolkinderen en de chauffeur zullen van daag, na gehoord te zijn door de politie, met hun bus naar huis terugkeren. Bij de kaping van de schoolbus en de gijzeling van de schoolkinderen, aanvankelijk onder drei ging met een pistool uitge voerd, heeft niemand letsel opgelopen. Rond donderdagochtend om een uur of zeven kaap te de 16-jarige Frangois H. in het Noordfranse Sois- sons een bus vol schoolkin deren, afkomstig uit Gau- chy in het departement Aisne. De scholier bedreig- HET 12-jarig meisje (midden), dat Frangois H. mee nam naar het tehuis, waar zijn vriendinnetje verblijft. de daarbij de chauffeur met een pistool, kort nadat hij - zoals elke ochtend - nabij zijn ouderlijk huis was ingestapt. (Vervolg op pagina 5) en zijn vrouw uit Bergen op Zoom gearresteerd. De poli tie van Lissabon speurt op dit moment in de Portugese hoofdstad naar nog twee an dere mannen die bij de vrou wenhandel zijn betrokken. Manuela (20) en Fernanda (17) liepen 's nachts door Bergen op Zoom, waar de politie hen aantrof. „De baas was weg en de bazin liet even de hond uit. Van die ge legenheid hebben ze gebruik gemaakt om te ontsnappen", aldus adjudant Snelders van de Bergen op Zoomse politie. Volgens hem is met deze aanhoudingen nog maar een tip van de sluier opgelicht. De meisjes komen uit de sloppenwijken van Lissa bon. Ze zijn begin januari geronseld met het smoesje dat ze in Nederland goedbe taald werk zouden krijgen in een restaurant. Snelders: „Die meisjes zouden drie maanden in Nederland wer ken. Voor zo'n periode heb je net nog geen verblijfsver gunning nodig. Aan het eind van die drie maanden zou den ze vierduizend gulden krijgen." Eerst zijn de meijes nog drie dagen vastgehou den in een hotel in Lissabon. In die tussentijd zorgden de mannen die hen had geron seld voor geldige paspooor- ten. „Daardoor waren ze he lemaal afhankelijk van die mannen. Alle contacten met de buitenwereld werden af gesneden. Ze hebben niet eens afscheid van hun fami lie kunnen nemen", aldus Snelders. iiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Van onze correspondente MIDDELBURG - De officier van justitie in Middelburg, mr. J.G. Hage heeft een ge rechtelijke sectie gelast op het stoffelijk overschot van de tien maanden oude baby Vacob van de Turkse familie Eren uit Middelburg. De ouders van de baby hebben zelf geen toestem ming gegeven voor een me dische sectie. Hun Islamiti sche overtuiging laat dat niet toe. De baby overleed woensdagmorgen in het Gasthuis in Middelburg na dat het verscheidene malen voor maag- en darmstoor nissen was behandeld. Het overlijdensbericht gaf de Turkse werknemersvereni ging aanleiding om een klacht in te dienen tegen de drie behandelende huisart sen. De inspecteur voor de volksgezondheid in Zeeland, dokter S. Lelie heeft donder dagmiddag samen met de of ficier van justitie besloten het lijkje in beslag te nemen in belang van het onderzoek. Vandaag, vrijdag, wordt de sectie verricht in het gerech telijk laboratorium in Rijs wijk. Hllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Lelie is overigens van me ning dat het ziekenhuis vol komen volgens de regels heeft gehandeld toen de ba by daar dinsdagnacht aan kwam. Lelie: „Ik durf zelfs te zeggen dat naar mijn ge voel ook de behandelende huisartsen zorgvuldig ge noeg te werk zijn gegaan. Bij dit soort gevallen is de com municatiestoornis tussen de arts en de buitenlandse pa tiënt de voornaamste oor zaak van wederzijds onbe grip. Voordat we hier echter verder over filosoferen moet eerst het onderzoek zijn af gerond". Mevrouw G. Maandag, de adviseuse van de Turkse werknemers: „Deze mensen voelen zich erg vaak werke lijk gediscrimineerd. Ik be treur deze zaak ten zeerste en hoop dat het onderzoek enig licht brengt". Of het stoffelijk overschot zaterdag naar Turkije kan worden gevlogen voor de begrafenis, hangt af van het onderzoek. Mr. Hage:„Ik hoop voor de ouders, die het met deze sec tie al moeilijk genoeg heb ben, dat ze die tocht naar Turkije niet in de war stu ren. Het is een pijnlijke zaak, dat er nu toch sectie gepleegd moet worden. Wanneer er een klacht wordt ingediend moet er echter een diepgaand onder zoek plaatsvinden. We kon den niets anders doen dan het lijkje in beslag nemen". Morgen vindt er om 13.00 uur een dienst voor de baby plaats in de Turkse moskee in de Eigenhaardstraat in Middelburg. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Benzine wordt maandag I februari 0,8 cent duurder. Het minis terie van Economische Za ken heeft dit donderdag avond bevestigd. Een liter super mag dan maximaal 1,696 gulden kosten, een liter normale benzine 1,64 gulden. De prijsstijging is onder meer het gevolg van een hef fing op de luchtverontreini ging, aldus een woordvoer der van het departement. Een tweede reden voor de prijsverhoging van de benzi ne is dat de afdracht van de verplichte voorraad (voor crisistijden) is verhoogd. De prijs voor diesel gaat met 0,2 procent omlaag, onder meer omdat de verhoging van de afdracht hier beperkt is ge houden, aldus de woord voerder. De prijs voor LPG blijft hetzelfde. Samen met Manuela en Fernanda zijn nog drie an dere meisjes op transport gezet. Twee van hen zijn in middels uit een bordeel in België gehaald. Het andere meisje moet ook ergens in West-Brabant of België in een sexclub zitten. Vanmiddag worden de twee gearresteerde Portuge zen, de Bergse sexclubhou der (de Egyptenaar Oba B.), diens echtgenote Anna S. (een tot Nederlandse genatu raliseerde Poolse vrouw) en de twee Portugese meisjes voorgeleid aan de Officier van Justitie te Breda. De twee Portugese mannen wordt vrouwenhandel ten laste gelegd, Oba A. weder rechtelijke vrijheidsbero ving en Anna S. medeplich tigheid aan wederzijdse vrij heidsberoving. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND" FF FF VRIJHEIDSBEL BETONMOLEN FRUITPERS [GRAMMOFOON Zwaar metalen miniaturen, tevens puntenslijper. In brons kleurige uitvoering u hebt de keuze van twee uit vier Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aanmelden en uw welverdiende premie kiezen. mmaammmmmmmmmmmmmmmmmmmm NIEUWE ABONNEE w o Naam en voorletters. Adres: Postcode/Woonplaats Betaling: j 57,25 /kwartaal 19,19 /maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT EERST 14 DAGEN GRATIS Aangemeld door Naam Adres Postcode/Woonplaats: Keuze geschenk. 1 2 O 3 4 (aankruisen s.v.p Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar DQ Stgy~n,.^taggo^,r^ 112, A^QPrMfi Zeeuwse bestuurderen zijn niet gelukkig met de aankondiging, dat de rijksoverheid twee miljoen wil bezuinigen op de veerhavens. Statenleden hebben met het uitdrukken van hun bezorgdheid opheldering ovet de materie gevraagd. Minister Van Kemenade heeft gisteren zijn Middenschool plan openbaar gemaakt. Er is nu een jaar lang inspraak mogelijk. De eerste reacties zijn niet echt afwijzend. Zelfs de meest felle tegenstander van de Middenschool, de VVD, toonde zich redelijk mild. De oprichter van de regionale omroep in Brabant, Steph Oomen, pleit voor een interregionale commerciële televisiezender, Hilversum 3. Die moet gerund worden door Zuid, West en Noordoost Nederland. Voor Zuid Nederland moeten in Eindhoven een studio en filmcentrum opgericht worden. Zijn plan levert 1500 arbeidsplaatsen op. Oomen gaat zijn, nog geheime rapport spoedig aan politiek Den Haag voorleggen. Vele tientallen lezers geven hun visie op de huidige samenleving Een Belg heeft een geheel nieuwe fiets uitgevonden waarop men gaat liggen. De luchtweerstand vermindert daardoor TARRAGONA(ANP) - Een Spaanse rechtbank heeft twee van de zes verdachten in het proces inzake de cata strofale explosie bij de cam ping Los Alfaques veroor deeld tot een jaar gevange nisstraf. De vier overigen zijn vrijgesproken. De ver oordeelden zijn zijn directie leden van de oliemaatschap pij Empetrol. De officier van justitie had tegen vier men sen van Empetrol, dat het ontplofte gas had geleverd, vier jaar en 2 maanden geëist en tegen twee perso neelsleden van het bedrijf, dat het gas vervoerde een jaar.

de Stem | 1982 | | pagina 1