ra sigaret Uniser snel weer actief Verdwenen schaatser: Ik ben niet verdronken, ik leef nog Soldaten graag in vredesleger SCHAATSEN Staatssecretaris Van Zeil: LPG voor electra- centrales de 4in1 krant" Merijntje DE STEM Flinke schade bij brand jeugd herberg in Axel DenUylen PvdA ruzie over ziektegeld Druk Haig op Navopartners noggroter Nederland vierde in Bombay Vrouwelijke commissaris verfrist „Tatort' Onderdak dakbedekkingen Vloerbedekking reinigen? Kunstgebitten Elk merk wasmachine Klusjesbedrijl Breda leantwoorders Denta W Curator verwacht binnenkort verkoop Voorzitter CNV stapt Uit Wagner- commissie Brabantse slagers: gratis voer voor hongerige vogels Man verdronken ÏJS BLIJFT GEVAARLIJK Zeeuwse Eurogas: Nederland naar Sinaï-woestijn: 1 Amerikaantje Huizen door kou op instorten HEERLEN - De revaluatie van de Nederland se gulden is een mislukking geworden. Zeevalking: Weg door bos Amelisweerd komt er wel Groentetelers: Verlagen van nitraatgehalte groot probleem A JJ Win WOENSDAG 13 JANUAR11982 VAN ZEELAND BINNENLAND BUITENLAND Lekkage? Bel dan zit u droog. Voor hei onderhoud en reparatie aan uw dak en conserve- ren van dakkapellen en zinken goten of algehele vernieuwing. Binnen 24 uur service. Bellen 01608- 37397, Etten-Leur. je, >e- ar- iw. tal- re- t! ka- la, 10x krachtiger sproei- en zuigkracht, dus bijna droog. Ook verhuur van diepstomers. Chemisch reinigen. Cleaning Cen trum Breda B.V., tel 147163-413785. Spoedreparaties, ma. t/m za. Nwe. Haagdijk 30, Bre da, 076-138079. droger of vaatwasser stuk, binnen 24 uur service zon der voorrijkosten. Tel. 076- 874312 b.g.g. 076-813913. annex schoonmaakbedrijf voor al uw onderhoud en dak-reparaties 076- 138272. Igekeurd door de PTT. Beco- el. 01131-2406. Kunstgebitten reparatie. Het van ouds I '®r bekende adres. V, Goor-1 ,n" straat 6, Breda, "I' 143412. sen en. waarvan u vindt, dat er een Kleine gerubriceerde advertentie voor geplaatst moet worden? Plaats dat Kleintje" dan beslist m Oe Stem Tten tegen een dat uw advertentie gelezen wordt Immers 9 van de 10 Stem-lezers en lezeressen pluizen week in week uil onze Kleintjes' -rubrieken na Dat zijn elke dag vele tienduizenden Kleintjes-lezers DE STEM Kantoren te Breda/Bergen op Zoom/Etten-Leur/Goes/ Hulst/Oosterhout/Roosendaal/Terneuzen/Vlissingen Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. Losse nummers 0,80 Van een onzer verslaggevers BREDA - Het beruchte chemisch afval verwer kende bedrijf Uniser zal vermoedelijk over twee maanden weer open kunnen. De curatoren van het failliete bedrijf zijn met een „aantal se rieuze gegadigden" in onderhandeling en den ken die binnen twee maanden te hebben af gerond. Dat zei gisteren curator mr. Vorfeld. Op dit moment wordt met de belangstellen de bedrijven bekeken of en in hoeverre zij in staat zul len zijn aan de voorwaarden bij een overname te voldoen. Belangrijkste eis is de ver antwoorde verwerking van de ruim vijftienduizend ton chemisch afval dat nog in de tanks op Moerdijk ligt opge slagen. Met die verwerking, die in nauwe samenwerking met de overheid dient te ge schieden is naar schatting zes miljoen gulden gemoeid. Volgens mr. Vorfeld zijn de eigendomsverhoudingen van de verschillende goede ren op het terrein een ander probleem. Op de roerende goederen en de tanks rust nog steeds een beslag van de belastingen, terwijl de echte eigenaar van de kantoren en de bijbehorende gronden ook niet eenvoudig is aan te wij zen. Dat deel van het Uni- serterrein is indertijd in de holding ingebracht door de EMK, van oud-directeur Gerrit B. De overige grond is in erfpacht uitgegeven door het Industrie- en Haven schap Moerdijk. De grote haast van de cu ratoren om de failliete boe del te verkopen is nog toege nomen door het erg winterse weer van de laatste maand. Zoals bekend hebben de cu ratoren de beschikking over één miljoen gulden, die de rijksoverheid op tafel heeft gelegd om de veiligheid op het terrein te waarborgen. Van dat geld worden onder andere de personeelkosten en de stookkosten betaald. Met name die laatste post rijst door de vorst de pan uit, zodat het miljoen sneller slinkt dan was voorzien. De euratoren denken nog twee maanden met het geld voor uit te kunnen. l UTRECHT - Leo Ester, I voorzitter van de industrie- ™nd-CNV, stapt uit de com- I missie-Wagner. Hij vindt 15ft onjuist dat de commissie, Jlie de regering adviseert lover het industriebeleid, de I 'NV-econoom C. Inja weert I'is lid. I Inja werd eind vorig jaar I 'fewezen vanwege zijn te I !'rakke binding aan de offi- I ®e vakbondsstandpunten. Itster is van mening dat dit 1 voor hem geldt. Hij wil riet dat de commissie met I wee maten meet. I Commissievoorzitter mr. I"' Wagner vindt dat verte- ISenwoordigers van de com- oiissie wel het vertrouwen 1 an de vakbonden moeten I-ebben, maar er niet recht- Jjiveeks uit voort mogen ko ren. Overigens hoeft Ester Iïri hem niet op te stappen. Geen pech vogels De schaatser uit Abcoude, die al als „verdronken" was opgegeven, meldde zich gisteren bij de politie en bij een reconstructie van zijn ongeval, toonde hij zich springlevend. Dit keer verdween hij niet kopje onder. Van onze redactie binnen land ABCOUDE - De schaatser, naar wie tientallen politie mensen en duikers van de brandweer sinds zondag middag met man en macht op zoek waren onder het ijs van de Vinkeveense plassen, is terecht. Met de woorden „U zoekt mij waarschijnlijk, ik leef nog", meldde hij zich gisteren bij de politie in Abcoude. Terwijl zondagmiddag de eerste duikers in het ijskoude water sprongen in een toen al „hopeloos" genoemde poging om het leven van de onbekende schaatser te redden, zwier de de 44-jarige Utrechter S. van Andel, directeur van een HTS, een eindje verderop vrolijk verder over het ijs. Weliswaar wat geschrokken nadat hij plotseling door het dunne ijs zakte en koppie onder ging, maar tevreden dat hij er in z'n eentje in was geslaagd om uit het wak te kruipen en door te schaat sen. „Dat was de enige ma nier om weer een beetje warm te worden", aldus Van Andel. Van de enorme zoekactie die onmiddellijk na zijn duik in de Vinkeveense plassen op gang kwam dankzij een echtpaar dat Ondanks veel gevaar lijke plaatsen, kan er in Nederland best ge schaatst worden. Revaluatie gulden mislukking •SMS.. Krakend baant de veerboot Marsdiep zich een weg door het zware pakijs op de Waddenzee, op weg naar Texel. de schaatser vanaf enkele honderden meters verder op door het ijs zag gaan, heeft Van Andel dan ook helemaal niets gemerkt. Een oproep in plaatselij ke kranten, waarin de po litie schaatsers, die zon dagmiddag door het ijs zijn gezakt op de plaats waar werd gezocht, ver zocht zich te melden, zei Van Andel aanvankelijk niets. „De politie zocht een jongen van ongeveer 20 jaar en ik ben 44." Maar na verloop van tijd drong het tot hem door, dat hij mis schien bedoeld werd. Toen heeft Van Andel zich maar gemeld, de politie bedankt en de jongens een pilsje aangeboden voor alle moeite. Van een onzer verslaggevers BREDA - De Keurslagersgroep West-Bra bant heeft in overleg met de leden besloten dat alle keurslagers in West-Brabant van daag gratis rund- en varkensvet verstrek ken aan de klanten ten behoeve van de vo gels. Een woordvoerder van deze slagersvere niging zei gisteren dat de vogels momen teel erg veel te lijden hebben van de vorst en de sneeuw. Vooral kleine vogels kunnen niet door de harde sneeuwlaag heenkomen om aan voldoende voedsel te geraken. De keurslagers in steden en dorpen van Breda tot en met Bergen op Zoom verstrek ken het vet. De klanten wordt verzocht het vet te mengen met brood en op plaatsen weg te leggen waar het onbereikbaar is voor andere dieren. DEN HAAG - Op verschil lende plaatsen in ons land blijft het ijs onbetrouw baar voor schaatsers. De politie waarschuwt vooral voor opgevroren wakken met een dun ijs- vlies. Volgens Rijkswaterstaat zijn de doorgaande water wegen in Brabant nog goed bevaarbaar en is er in de Zeeuwse wateren begin van i jsvorming. Gisteren vedronk een 35-jarige, nog onbekende man, op de Westeinder- plassen. De politie gaat vandaag met heliocopters en megafoons schaatsers voor het gevaar op deze plassen wijzen. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - LPG, vloei baar gas, kan in de toekomst heel goed als vervangende brandstof voor elektrici teitscentrales worden ge bruikt. Dat zei gisteren ir. M. Van der Luitgaren, directeur van Eurogas Terminals in Vlis- singen. De produktie van LPG in de wereld zal de komende tien jaar flink toenemen, terwijl het aanbod het nu veel gebruikte aardgas juist afneemt. De prijs van LPG ligt momenteel nog 15 tot 20 procent hoger dan die van het aardgas. Toch moeten de electriciteitsbedrijven, vol gens Van der Luitgaren, eens kostenberekeningen gaan maken voor ze beslui ten tot grote investeringen met betrekking tot de om bouw van gasgestookte elek triciteitscentrales op, goed kope en ruimschoots aanwe zige, steenkolen. LPG kan vrij gemakkelijk in aardgas centrales worden toegepast, aldus de Eurogas-directeur. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Nederlandse militairen willen graag dienst doen in het vredesleger voor de Sinal-woestijn. Een speciaal aanmeldingsnummer, dat vorige week werd opengesteld, leverde tot nu toe al ongeveer zes honderd positieve reacties op. Het is ook bijna definitief dat Nederland, samen met Frankrijk, Groot-Brittannië en Italië zal deelnemen aan de vredesmacht, die vanaf eind april een buffer moet vormen als Israël de woes tijn weer overdraagt aan Egypte. Wellicht vandaag al zullen de regeringen van Frank rijk, Groot-Brittannië, Italië en Nederland hun collega's in Israël kenbaar maken dat ze vast houden aan hun eer dere voornemen. Een woord voerder van minister Van der Stoel (Buitenlandse Za ken) bevestigde dit gisteren. De zeshonderd soldaten die meewillen naar de Sinaï, komen vooral uit de land macht (300 man) en verder: tweehonderd man van de luchtmacht en honderd van de marine. In eerste instan tie hoeft Nederland slechts een kleine honderd man te leveren, voornamelijk in de verbindingssfeer. Volgens een woordvoerder van mi nister Van Mierlo (Defensie) hebben de positieve ervarin gen van veel Nederlandse Unifillers in Zuid-Libanon zeker bijgedragen tot de overweldigende belangstel ling van nu. Op het departement van minister Van der Stoel was gisteren nog niet precies duidelijk wanneer de vier Europese landen die aan de Sinaï vredesmacht meedoen, hun definitieve plannen aan de regering in Israël bekend maken. De kans dat dat van daag gebeurt moet evenwel groot worden geacht, omdat dan de Amerikaanse minis ter Haig er verblijft. Hij zou in dat geval eventuele rim pels bij de Israëlische rege ring, die de komst van de Vredesmacht niet met ge juich tegemoet ziet, kunnen glad strijken. Overigens bezetten giste ren enkele honderden Israë lische tegenstanders van de ontruiming van de Sinaï de landbouwnederzetting Ha- roubit. dlv. merken noren, lis- hockey- en kunst schaatsen nergens goedkoper! Wij ruilen uw oude schaatsen in, en verkopen deze tegen stuntprijzen grote kollektie ijshockeysticks dassen en sjaals Breda, Zandbergweg 49 Oosterhout, Nieuwstraat 9 Etten-Leur, Oude Bredaseweg 36 Van onze correspondent WACHTEBEKE - De brand weer heeft moeten vermij den dat dertig huizen in het Belgische Wachtbeke door het barre winterweer zou den instorten. Muren begonnen te kra ken en gevels vertoonden barsten. De bewoners van de getroffen woningen raakten in paniek en alarmeerden de brandweer, die voorlopige steunen aanbracht. Even was er sprake van ontruiming, maar bouw-ex- perts zeiden dat door goede steun van de scheurende ge vels geen instoringsgevaar zou bestaan. De bewoners zien nu met angst de dooi te gemoet. Van onze redactie binnenland Dat vindt staatssecretaris Piet van Zeil (Economi sche Zaken). Uit een onderzoek van de economische controle dienst trok Van Zeil gisteren de conclusie dat „de op waardering van de gulden niet of nauwelijks heeft geleid tot een daling van de inkoopprijzen van de Ne derlands importeurs en derhalve niet prijsverlagend heeft kunnen werken voor de binnenlandse markt." Tijdens een vergadering van de Heerlense Kamer van Koophandel zei Van Zeil dat het onderzoek in veertien branches heeft uitgewezen dat het bedrijfsleven de ver wachte voordelen van de re valuatie niet ten eigen bate heeft aangewend. Volgens de staatssecreta ris bleek bij het onderzoek dat de voordelen van de re valuatie teniet werden ge daan door prijsverhogingen van de kant van de buiten landse leveranciers. De Ne derlandse prijs voorschriften reiken nu eenmaal niet over de landsgrenzen heen, aldus Van Zeil. Zoals bekend werd de gul den eind vorig jaar met 5,5 procent opgewaardeerd ten opzichte van enkele EG-va- luta. (ANP) - Minister Zeevalking (Verkeer en Waterstaat) heeft er gisteren nauwelijks twijfel over laten bestaan dat hij binnenkort zal be sluiten het omstreden trace van rijksweg 27 door het Utrechtse bos Amelisweerd aan te laten leggen. tt Voordelige treintoegangsbiljetten bij vele NS-Slalions verkrijgbaar Van lukt. Zeil..mis- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Verlaging van het nitraatgehalte (zout van salpeterzuur) in groente tot de maximum-grens die de overheid wil vaststellen, zal voor een behoorlijk aantal tuinders grote moeilijkhe den met zich meebrengen. Dat zegt het Produktschap voor Groenten en Fruit. Het produktschap meent dat tuinders het nitraatge halte in bladgroenten nau welijks in de hand hebben. Volgens het schap weten te lers niet hoe zij het gehalte omlaag moeten brengen naar het niveau dat staats secretaris Lambers-Hacque- bard (Volksgezondheid en milieu) wil hanteren als ma ximum. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND ff Nu met een premie-keuze van 1 uit 4 4-DELIGE SET WANDBORDJES Ook als onderzetter te gebruiken PARKER JOTTER De klasse-ballpoint voor het betere schrijfwerk i SPEELKAARTEN 2 stokken speelkaarten om bedaard te jokeren of te pokeren HOBBY-MESJE Een oer handig 1000 en 1 -dingenmesje met reserve onderdelen Met de2e bon kunt u een nieuwe abonnee aanmelden en uw welverdiende premie kiezen. NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters: Adres. Postcode/Woonplaats: Betaling: 57,25 /kwartaal 19,19 /maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT EERST 14 DAGEN GRATIS Aangemeld door; Naam: Adres: Postcode/Woonplaats: Keuze geschenk: 1 2 3 4 (aankruisen svp) Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar De Stem, antwoordnr 112, 4800 MB Breda Bellen kan ook: 076-236911 Jeugdherberg De Bleye Haghe in Axel -vorig jaar nog onderdak biedend aan 7000 vakantievierende jongelui- is afgebrand. De schade bedraagt naar schatting anderhalf miljoen gulden. De bezuinigingsplannen van minister Den Uyl met betrekking tot het ziektegeld hebben tot een rechtstreekse confrontatie geleid met zijn eigen Partij van de Arbeid. Zowel het partij-bestuur als de fractie zijn beducht voor de gevolgen die de „opstand" in de achterban kan hebben voor de positie van de PvdA. De Amerikaanse minister Haig heeft gisteren in Brussel de Europese bondgenoten nogmaals op felle wijze opgeroepen het niet alleen te laten bij „bestudering" van maatregelen tegen de Sow jet- Unie, maar ook echt tot actie over te gaan. Het westen verliest anders zijn geloofwaardigheid, aldus Haig. Het Nederlands hockey-elftal is als vierde geëindigd in de strijd om het wereldkampioenschap in Bombay. Nederland verloor in het duel om het brons met 4-2 van Australië. De wereldtitel ging naar het als favoriet gestarte Pakistan, dat in de finale West-Duitsland met 3-1 klopte. |H De Duitse misdaadserie Tatort" kent sinds enige tijd een vrouwelijke commissaris. Ze laat zien dat vrouwen ook in het politiewerk hun mannetje staan. Verder stelt ze vast dat Tatort" een serie is, waarin getoond wordt hoe gewone mensen tot hun misdaden komen.

de Stem | 1982 | | pagina 1