NDAG straf naar Polen 'ONDAG Minister biedt berger veertig mille Scherpe verklaring van paus Gfflci SHOW nr^rn L. v.d. BORN Veel kijkers naar maansverduistering Skaras Groot Deunk niet schieten de 4in1 krant" Als acties uitblijven Vee! schaatsers I slachtoffer van verraderlijk ijs Merijntje VANDAAG Brons hoogst haalbare voor hockeyteam Van der Duim: vierde titel op een rij Ykema nieuwe sprintkampioen Boorsma voor Visser Nederlaag tennisteam W s DUITSLAND 2 DUITSLAND 3 BONTMANTELS f300.- i 400.- COSMETICA EN SCHOONHEIDS MIDDELEN NERTSFARM .BAASPENNIHCX HILVERSUM i T erneuzenaar met 4 kilo cocaïne gearresteerd Zoon van Britse premier vermist in Parijs-Dakar In Hoeven 750 man Ommoord WARSCHAU/WENEN/ROME - Polen blijft onrustig. Pogingen van het militaire bewind de staat van beleg wat de verzachten lijken nog weinig effect te hebben. DE STEM V MAANDAG 11 JANUAR11982 Haig: Steun Reagan bij benoemingen 50 ANWB - occasions - alle merken Spinveld 37 - Breda - Tel. 076-223166 T2 I Kantoren te Breda/Bergen op Zoom/Etten-Leur/Goes/ Hulst/Oosterhout/Roosendaal/Terneuzen/Vlissingen DE STEM Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. Losse nummers 0,80 oL Analyse van het doven/slechthorenden extra - Tweede dag van kampioenschappen tijd Puntmuts - Tsjechische >d is, is niet geschreven - re. Biografische schets er Gerrit Achterberg. - Religieus muziekpro- (1) sk. Kijkers aan het uropa - De verhouding G en de Oostblok-tegen- ïecon unstmagazine t t(2) in de lottogetallen i-Actualiteiten :n bedenktijd i huize - Filmportret van anse familie uit betere net de Italiaanse filmma- rullio Giordana. vi amero - Italiaanse lit 1980 van Marco Tullio Svitol keert na jaren te. sterk veranderd Italië. LCtualiteiten uit het Bin- is in Amsterdam. !UWS v. doven/slechthorenden L.55 Unter Deutschen 44- ïern - film over jeugd- uis. 2.40 Magische Stadte: 'imbuktu - Documentaire ver Timboektoe in Mali 3.40-23.45 Tagesschau 3.15 Chronik der Woche - 'ragen zur Zeit 3.40 Religionen - „Boed- Ihisten" 4.10 Neues aus Uhlen- lusch .4.40 Heute [4.45 Actie Zorgenkind [4.50 Der Wind hat mir ein Lied erzahlt... - Populaire iedjes. L7.00 Heute L7.02 Sport L8.00 Tagebuch 18.15 Gunsmoke - wes ternserie 18.58 ZDF - Ihr Programm 19.00 Heute 19.10 Bonner Perspektiven 19.30 Judy Garland - Amerikaanse televisiefilm over filmster-zangeres Ju dy Garland die de status van kindster later duur moest bekopen. 21.05 Heute-Sport 21.20 Die terroni sind traurig - Filmreportage over Zuiditaliaanse arbei ders. 22.05 Alkestis - Euripides drama naar onze tijd ver taald en overgeplant. 23.35-23.45 Heute 16.30 Ihre Heimat - unsere Heimat 17.30 Ein Hauch von Abenteuer - Te voet over de Alpen 18.00 Marco 18.30 Hobbythek 19.15 Rockpalast: Harum 19.45 Sport im Westen 19.55 Journal 3 20.00 Tagesschau 20.15 Höhlenabenteuer 21.00 Auslandsstudio 21.45 Der tanz geht los Balletpersiflages 22.45 The Likes of Syk®» Comedy-show 23.35 Experimente 00.05 Nieuws EIGEN NIEUWSDIENST DEN HAAG/DINTELSAS - Op voorwaarde dat hij afziet van acties via pers en ka merleden kan de Dintelsasse sleper en berger Geert Theunisse 40.000 gulden van het Ministerie van Justitie krijgen als genoegdoening voor de schade, die hij in de zaak Mi Amigo heeft .gele den. Dat is het laatste bod van het ministerie. Minister mr. J. de Ruyter wil van de zaak Mi Amigo af, laat landsad vocaat mr. E. Droogleever Fortuijn Theunisse namens de minister weten. De letterlijke tekst van de brief van de landsadvocaat aan Theunissen's advocaat mr. E. Fleskens luidt: „De minister wil nog eenmaal een poging doen nu een ein de aan de zaak te maken. Hij biedt aan 40.000 gulden te betalen voor de proceskosten en de schade, die de heer Theunisse zou hebben gele den, tegen finale kwijting voor 'alles waarop de heer Theunisse aanspraak maakt, en onder voorwaarde dat hij ook afziet van acties via de pers of kamerleden. De mi nister doet dit voorstel uit sluitend om van de zaak af te zijn". Theunisse is geenszins van plan op het aanbod van de minister in te gaan: „Sinds september 1979 heb ik tegen de Staat moeten procederen. De nota van mijn advocaat loopt tegen de 150.000 gulden. Zelf heb ik wegens tijdver- let, winstderving, rentever lies en andere kosten een schade van 187.000 gulden geleden. Er is geen haar om mijn hoofd die er aan denkt die 40.000 gulden aan te pak ken. Het zou mijn faillisse ment betekenen". Theunisse heeft eind 1979 het zendschip Magdalena van Mi Amigo geborgen. Theunisse handelde toen in opdracht van de Staat; van die zijde werd dat ontkend. Er is toen een lang gevecht ontstaan tussen de sleper en het Ministerie van Justitie. Landsadvocaat mr. S. Gratama kreeg in de loop van dit juridisch gevecht een berisping van de Raad van Toezicht wegens het verhin deren van getuigenverhoren. Een officier van justitie, een ambtenaar van de Dienst Vaartuigen en een adjudant van de rijkspolitie te water werden beschuldigd van laakbare praktijken, maar werden niet vervolgd. Een officier van justitie onthulde wel dat er „duide lijk gesjoemeld" is in de zaak Mi Amigo. Uiteindelijk greep minister De Ruyter persoonlijk in. Dat leidde tot de erkenning van de ber gingsopdracht en de aanstel ling van een arbiter in de persoon van de heer H. Schadee. Maar dat heeft nog niet tot het gewenste resul taat geleid. Integendeel: bei de partijen staan weer ver der van elkaar dan ooit. (Zie ook pagina 3) Van onze redactie binnenland VENHUIZEN - Chauffeur Jack Besseling en zijn neef Gerard Besseling zijn gisteren met een vrachtwagen vol voedsel naar Polen vertrokken. De rit is in feite een straf: eind november moest dhr. Besseling voor enkele overtredingen voor de rechter komen. Hij stelde toen voor om in plaats van een boete te betalen een rit naar Polen te maken. De rechter ging met dit voorstel voor een alternatieve straf akkoord. Gisteren was het zover, dat de „straf" ten uitvoer kon worden gebracht. l Onrust in Polen duurt voort il^HH DEN HAAG - Zeker tien I schaatsers zijn gisteren aan lie dood ontsnapt bij onge- I[ukken op verraderlijk ijs. Op de Loosdrechtse plas sen en bij Giethoorn werdén een tijd lang zeven schaat- Isers vermist. Ze waren on- lier het ijs geschoven en kon- lien zich ternauwernood op liet droge trekken of kregen |ten helpende hand toegesto- Een twintigjarige jon- werd niet teruggevon- en de politie gaat er ■vanuit dat hij de dood heeft gevonden. Ook op Zuid-Hollandse Irateren konden enkele I schaatsers op het laatste mo- pent gered worden. De poli tie waarschuwt voor onbe- Ihouwbaar ijs, dat overal in l iet land nog voorkomt, om- |iat net dichtgevroren wak- niet te onderscheiden lijn van het dikke ijs. I Ook vandaag zal de stren- Itekou nog aanhouden. Voor Peer nieuws zie de pagina Pinnen- en buitenland. Procol (ADVERTENTIE1 nerts nerts nerts Rechtstreeks van eigen farm "aar klant. Altijd voordeliger. Wij geven vanaf 14 januari WRUIMINGSKORTING op Iedere bontmantel "ij maken óók jassen op maat en model Wij verkopen ook op basis van 60% zuivere nertsolie verwerkt vonderdag koopavond tot ■00 uur. Bij aankoop van •ontmantel, reiskosten ver- |Soed. IJpelaarstraat 38, Bre- Tel 076-652285 vlakbij Motel Brabant, Heerbaan avto's sportpanorama 9.02 Juist op zondag. MM» ziek mozaïek. 11.02 Het zo gezicht van de Vara °P- „ara- Dubbellisjes. 14.02 De Efcr°P^ de. 16.02 Ferry's gmiwe.-a-" club. 17.02 De nationale de. 19.02 Nos-jazz. 20.iw.,"^«i thuisland. 21.02 Demo. Walhalla symfonie 8.05 Vader Jacob. '■'fSfaS ligiosa. 10.00VanhetNed concertpodium. 110° 13.05 Opera-matinee 1*". certen op de zondagmis 16.20-17.00 Musica Nova. Mar_ Grammofoonmuziek. zo. pa co Bakker presenteert '3 x jl bijbel open - A. 22.00-23. - wereldwijd. Von onze correspondent TERNEUZEN - Op verden king van smokkel in verdo vende middelen is H.J.B. uit Terneuzen op de Amster damse luchthaven door de rijkspolitie gearresteerd. Dat gebeurde kort nadat B. op de luchthaven een kof fer had opgehaald waarin zich vier kilo cocaïne be vond. Hoewel B. in het bezit was van een sleutel die op de koffer paste, ontkent hij ook maar iets met de inhoud daarvan te maken te hebben. De koffer was eerder vorige week achtergebleven op een lopende band op het vlieg veld. Bij de opening daarvan ontdekte de politie daarin vier kilo cocaïne, vermoede lijk afkomstig uit Bolivia in Zuid-Amerika. Op verzoek van de commandant van de dienst luchtvaart te Schiphol heeft de politie van Terneu zen afgelopen zaterdag een huiszoeking verricht in de woning van B. Behalve een groot bedrag aan geld werd verder niets gevonden dat in de richting van smpkkel in verdovende middelen kon wijzen. GAO (MALI) - Bij de orga nisatie van de monsterrally Parijs-Dakar bestond giste ren grote onzekerheid over bet lot van Mark Thatcher, de zoon van de Britse pre mier. Thatcher had als deelne mer aan de rally zaterdag morgen in de Algerijnse etappeplaats Timeaouine moeten arriveren. In Parijs-Dakar is inmid dels een tweede deelnemer verongelukt: de Westduitse journaliste Ursula Zentsch. Van onze redactie binnenland HOEVEN/ROOSENDAAL - De maansverduistering zaterdagavond is in Ne derland* tamelijk goed te volgen geweest: alleen toen de maan helemaal in de schaduw van de aarde was werd het wolkendek zo dicht, dat er niets te zien was. De volkssterrewacht Si mon Stevin in Hoeven zag 750 belangstellenden ko men. Velen van hen kwa men met bussen uit Oost- Brabant. De twintig extra telescopen, die buiten wa ren opgesteld, trokken on danks de felle vrieskou ve le toeschouwers. Zij wer den geholpen door veertig vrijwilligers. Directeur Th. Vermeesch had voor erwtensoep gezorgd. De activiteiten van de sterrekundeclub van het Norbertus-college in Roo sendaal zijn aldus natuur- kundedocent W. Wamste- plande fotowedstrijd gaat dan ook waarschijnlijk niet door. Een grote groep geïnte resseerden wilde niet het risico lopen door eventuele bewolking de maansver duistering te missen. Zij stegen met een vliegtuig op van Schiphol om boven de wolken ongestoord te kunnen fotograferen (zie foto). Ook elders in de wereld werd de maansverduiste ring nauwlettend gevolgd. Op bijgaande foto, geno men in Tokyo, is de ver duistering van de maan precies te volgen. ker de mist ingegaan: de af en toe zware bewolking maakte een goede bestude ring onmogelijk. De ge- Mi(s) Amigo lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIMIIIIMIIIIIMIIIIIIIIII Van onze correspondent Tfc 1 1 f* 1 -■ BARLO - Het afbranden Bnagwan-sekte laat afgebrand van een gedeelte van het CD CD tense buurtschap Barlo be tekent niet, dat de godsdien stige sekte Baghwan-Neder- land definitief afziet van de aankoop van het complex. De politie, die de schade van de brand in het hoofdge bouw van het voormalig te huis voor geestelijk gehan dicapten op zeker één mil joen schat, acht brandstich ting niet uitgesloten. Vrijdagavond besteedde Tros-Aktua aandacht aan Groot Deunk. In die uitzen- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ding werd door een gemeen te-ambtenaar gesuggereerd, dat dit complex wel eens in brand zou kunnen raken. De leider van Bhagwan- Nederland, Swami Niketana uit Amsterdam, is ervan ge schrokken, dat het zover ge komen is. „Maar dat laat on ze plannen in Barlo voorlo pig onverheeld. Tenslotte is maar een betrekkelijk ge deelte van het complex door brand verwoest." Uit de gesprekken van de plaatselijke bevolking en anderen kwam al spoedig naar voren, dat men in de eerste plaats 'een of andere gek', die zich heeft laten in- spirereren door de actuali teitenuitzending vrijdag avond op de televisie over het Bhagwan-probleem in Barlo. get complex Groot Deunk staat al ongeveer een jaar leeg. Nadat de eigenaresse. de Paulus Stichting uit Lich tenvoorde het had moeten afstoten wegens faillisse ment. Een winkelcentrum met twaalf winkels in de Rotter damse wijk Ommoord is door brand grotendeels ver woest. De schade loopt in de miljoenen. De politie ver moedt, dat de brand is aan gestoken. In een zeer scherpe verklaring heeft paus Johannes Paulus II gezegd, dat de Polen gedwongen worden verklaringen te ondertekenen, waarmee ze naar ge weten en overtuiging niet instemmen: „De onder drukking van het geweten is erger dan de dood," aldus de paus. Een ontmoeting tussen kardinaal Jozef Glemp, en de militaire leider Jaruzels- ki, zou geen enkele toenade ring hebben opgeleverd. De voorcensuur voor bui tenlandse correspondenten is afgeschaft en het telefoon verkeer in het land is ver ruimd. Maar de journalisten werden gewaarschuwd dat zij de gevolgen moeten dra gen voor overtreding van de noodmaatregelen. Telefoon gesprekken kunnen worden afgeluisterd. Uit illegale berichten die dit weekeinde het westen bereikten, viel op te maken dat de sabotagedaden op grote schaal voortduren. Zo werden tegen spoorlijnen en emplacementen in het ge bied van Warschau, Lublin en Katowice sabotagedaden gemeld. Radio-warschau meldde dat volgens het ministerie van justitie sedert 13 decem ber processen zijn aange spannen tegen 565 mensen die de nieuwe koers in de weg staan. In Brussel komen vandaag de NAVO-ministers van buitenlandse zaken bijeen om zich te beraden over de toestand in Polen. Op deze bijeenkomst zal de Ameri kaanse minister van Buiten landse Zaken, Alexander Haig, proberen de bondge noten ertoe te bewegen niet de sancties te ondermijnen die Washington jegens de Sowjet-Unie nam. In de Poolse massamedia werd toegegeven dat veel partijleden hun lidmaat schap opgegeven hebben. Volgens radio-Warschau zal op de komende bijeenkomst van het centraal comité van de partij vermoedelijk ook de fundamentele kwestie van de toekomst van de vak beweging in Polen bespro ken worden. Weer De slechte weersomstan digheden scheppen een nieuw probleem. Bij Lock in Midden-Polen zijn meer dan 3.000 ha overstroomd en in Szczecin in het noord-wes ten zijn waarschuwingen voor overstromingen uitge gaan. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND" ff Nu met een premie-keuze van 1 uit 4 'f 4-DELIGE SET WANDBORDJES Ook als onderzetter te gebruiken PARKER JOTTER De klasse-ballpoint voor het betere schrijfwerk SPEELKAARTEN 2 stokken speelkaarten om bedaard te jokeren of te pokeren HOBBY-MESJE Een oerhandig 1000 en 1-dingenmesje met reserve onderdelen Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aanmelden en uw welverdiende H B E3 BS SS B IB 9 9 NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters: Adres: Postcode/Woonplaats: Betaling: 57,25 /kwartaal 19,19 /maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT EERST 14 DAGEN GRATIS Aangemeld door: Naam: Adres Postcode/Woonplaats: Keuze geschenk 1 2 3 4 (aankruisen s.v.p.) Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar De Stem, antwoordnr. 112, 4800 MB Breda. Bellen kan ook 076-236911 De bronzen medaille, waarvoor van Australië moet worden gewonnen, is nog het hoogst haalbare voor het Nederlands team bij het wk hockey na de verdiende nederlaag tegen Pakistan, dat de vechtploeg van West- Duitsland morgen in de finale treft. Hiibert van der Duim: meer concurrentie. Hiibert van der Duim heeft voor de vierde achtereenvolgende maai de nationale schaatstitei bij de all- rounders veroverd. Ditmaal behaalde hij zijn triomf echter niet met dezelfde overmacht als in de voorgaande jaren. Frits Schalij naderde zijn niveau dicht, hetgeen volgens insiders Van der Duim alleen maar ten goede zal komen. Jan Ykema, die verrassend de nieuwe sprintkampioen werd. De pas 18-jarige Fries Jan Ykema is opvolger van Lieuwe de Boer geworden als nationaal sprintkampioen. De Hariinger zegevierde op beide 500 meters en zette ook goede tijden neer op de dubbele afstand. Alie Boorsma heeft haar nationale schaatstitei bij de dames geprolongeerd. Door een uiterste krachtsinspanning op de 3000 meter slaagde zij er in Ria Visser voor te blijven. Het Nederlandse tennisteam heeft de strijd tegen H/esf- Duitsland voor de Koning Gustaaf-beker verloren. Nederland begon met winst van Wilborts, maar leed in de twee resterende partijen nederlagen. WASHINGTON - De Ame rikaanse president Reagan is akkoord gegaan met de keuze van minister Haig (Buitenlandse zaken) bij de benoeming van nieuwe on der-ministers. De „stoelendans" was no dig na het vertrek van de adviseur voor Nationale Veiligheidszaken, Richard Allen. Zijn plaats werd inge nomen door de plaatsver vangend minister van bui tenlandse zaken, Clark, die nu opgevolgd wordt door de diplomaat Walter Stoessel. Ook zijn opvolger is een diplomaat met oor voor de Europese zaak, Eagleburger.

de Stem | 1982 | | pagina 1