ZIERIKZEESE ZEEZEILER AL OVER DE HELFT huis m V oorlopig werk 100 mensen op N APM-terrein DE STEM de 4in1 krant" E-A Samenwerking NWIT/hogeschool in problemen breda 3rd.... Pleun van der Lugt voor op schema Politie etrapt inbreker ODERNE HAL WROOM )ienst in Sint-Anna- er-Muiden Meldkamer en alarmcentrales hadden weinig werk Sporthal Kruiningen wordt geopend Tilburg wijst overeenkomst af Kerstboom verbranding in Goes Brandstichting in Terneuzense Levensschool ZATERDAG 2 JANUAR11982 veler bereik kunt rtementen eda In Terneuzen ij Zandstraat ionden bijten chapen dood Vff kerk luis dicht: Weekenddienst Stem redactie {AN ONZE ABONNEES tN ADVERTEERDERS Vuurwerk Gespreksgroep voor vrouwen Terneuzen verliest beroep tegen bar- exploitant Twee personen bedwemld door CO-vergiftiging Op 4 januari Garantie THC Fabricators tot eind 1982 Schoorsteen- brandje in Nieuw vliet Kerstboom verbranding in Hulst Nieuwjaars receptie Borsele CAGBLAP VOOR ZUPWEST - NEDERLAND VAN ZEELAND T6 PAGINA ZEELAND 1 het omliggende handbereik ie en c v. - instal mg gelegen itoel -, en en op de typen appar- 500,-m.u v rheidswege. f 10 900 - 3 een onzer verslaggevers - „Ik ben op weg aar huis" meldde onlangs opgewekte Pleun van Lugt bet Zeeuwse thuis - ront De Zierkzeese zeiler, die pgeveer 160 dagen geleden et zijn solo-non-stop we- eldreis begon, passeerde 19 tcember na ruim 14.000 mijl [gelegd te hebben, het enkbeeldige punt precies ilverwege de route. Een jychologische barrière, ant elke meter, die er nu irder wordt afgelegd is er n richting Nederland. slaapkamers, j, luxe keuken, royale tuin, irkeerplaatsen. r een huur li 1982. n prima kans! TTT bv N.B.M Pleun heeft nu een voor sprong op zijn geplande schema van ongeveer drie weken. Vandaar dat op Tweede kerstsdag het voor januari geplande rendez- vouw bij Bluff in Nieuw Zeeland al kon plaatsvinden. Het weer van de laatste dagen is zonnig geweest, zo dat na weken van vochtig heid en koude, kleding en slaapzakken eindelijk weer gedroogd konden worden. De tiende december zal de koene zeezeiler overgens lang in zijn geheugen blijven hangen. Tijdens een zeer zware storm sloeg zijn zeil schip helemaal om. De enor me chaos en de hoeveelheid water in de kajuit bezorgden Pleun van der Lugt dagen werk. Volgens insiders is het traject dat Pleun de komen de twee weken af moet leg gen, tussen Australi" e en Zuid Amerika, niet zo zwaar. Maar, zeggen ze erbij, veel zal afhangen van de weersomstandigheden tij dens de Kaap Hoorn-passa ge eind februari. De Zeeuwen, die op de hoogte willen blijven van Pleuns avonturen, kunnen zijn verslag wekelijks be luisteren via een live uitzen ding op de radio en wel op zaterdagochtend via de zen der Hilversum 2 om 9.45 uur (lllllllllllllllllllllilllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Van onze correspondent KNEUZEN - Het nieuwe iar begon voor de 21-jarige reraeuzenaar C.A.V. zeker piet hoopvol. Kort na de larwisseling werd hij, bezig iet een inbraak in het toppersinternaat aan de «nstraat in zijn woon- blaats, door de politie op he- [erdaad betrapt en in de raag gegrepen. V., die zich toegang tot het band had verschaft door het [verbreken van een ruit, had in het gebouw op strooptocht baar buit al heel wat ver hield. Na zijn aanhouding berd hij meegenomen naar let politiebureau en ingeslo pen. Na later door de recher- thete zijn verhoord werd hij Inde vroege morgen weer op We voeten gesteld, met een hroces-verbaal op zak. UTRECHT-BREDA igen mheind terrein. 10 uur 072-336499 Van onze correspondent 1ANDSTRAAT - Bij Zand- iraat (gemeente Sas van Sent) hebben twee agressief tworden Duitse herders ooderdagochtend huis ge- «den op een tweetal weii aden met schapen. Ze vie- in vijf schapen aan. Drie aarvan waren er zo erg aan dat ze moesten worden oodgemaakt. De dieren wa rn eigendom van V. en Van 1 De honden werden even- tos afgemaakt. Ze waren hdom van D.F. uit Zand- Iraat. Van een onzer verslaggevers SLUIS - Wegens deze week begonnen schil derwerkzaamheden in de Nederlands Her vormde kerk te Sluis kan de voor zondagoch tend 09.30 aangekondig de kerkdienst niet door gaan. Ds. C. Balk zal daar- zijn gemeenteleden voorgaan in de Neder- lands hervormde kerk Sint-Anna-ter- Muiden. De dienst be gint om 09.30 uur. Voor redactionele aange legenheden kunt U zich Jt weekeinde wenden tot Jns van Goch 01100- 'U09 (alleen zaterdag) J" Henk Postma 01140- 14159. jjj verband met een nieuw- "Sbijeenkomst zullen onze ""toren in Terneuzen, Hulst vlissingen op maandag 4 TOri des middags vanaf '400 uur gesloten zijn. Zeeland ging rustig '82 in Vuurpijlen, voetzoekers en gillende keukenmeiden zetten de jaarwisseling in Zeeland zoals gebruikelijk kracht bij. Niet overal bedienden de opblijvers zich van het zwaardere werk. De 4-jarige Marco Hamelink uit Zuiddorpe mocht zich alvast oefenen met een sterretje. Van een onzer verslaggevers ZEELAND - Het nieuwe jaar is in Zeeland goed begonnen. Dat kan althans worden afgeleid uit de positieve geluiden uit de meldkamer van de rijkspolitie en de alarmcentrales. „Alles rustig" was het algemene beeld bij de meldka mer nadat vuurpijlen, voetzoekers en gillende keuken meiden hun feestelijk en rumoerig werk hadden gedaan, „Hier en daar wat brandende autobanden en scheve put deksels, het gebruikelijke kleine spul dat er nu eenmaal bij hoort". Vooral in Zeeuwsch Vlaanderen bleef het rustig. Daar moest de politie even het gezicht laten zien toen in het anders wel eens wat al te luidruchtige Zaamslag een glascontainer over de weg werd gezeuld en een knalap paraat werd rondgereden. In Terneuzen moest de brand weer in actie komen, toen het de politie niet lukte het brandende afval in een vuilcontainer aan de Smidswalt te doven. Wat rumoeriger ging het toe aan de andere kant van de Westerschelde. Met name in Kapelle, waar in de Bergstraat tussen enkele personen een handgemeen ont stond rond een dwars over een straat geparkeerde auto. Niet alleen de politie maar ook de dienst gemeentewer ken kwam eraan te pas om de zaak op te lossen. In Ka pelle werd verder een brievenbus van de PTT gekraakt. Brieven, die op straat terecht kwamen werden op het po litiebureau in veiligheid gesteld. Op enkele plaatsen, zoals in Veere en Oudelande spatte enig vuurwerk in brievenbussen uiteen. In Vlissingen, Arnemuiden en Bruinisse moest de brandweer in het ge weer komen om wat al te hoog oplaaiende vlammen in bedwang te houden. In Kruiningen dreigden rookwolken de gevel van een huis zwart te blakenen en een inwoner van Yerseke voelde zich genoodzaakt om politiebescher ming te vragen tegen wat al te losbandig optredende jeugd. Op het veerbootplein bij Kruiningen ontstond gister middag omstreeks één uur consternatie toen de stroom auto's naar het bovendek van de veerboot niet tijdig werd gestopt. Een groot aantal auto's moest in de achter uit geschakeld worden om het benedendek te kunnen be reiken. Bij de afdaling ontstonden enkele aanrijdinkjes met hier en daar enige lichte schade, wat tot geharrewar aanleiding gaf. Of ook dit voorval iets met de naweeën van de jaarwisseling te maken had, kon echter niet wor den vastgesteld. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG- Fiom-Zee- land begint binnenkort met een gespreksgroep voor vrouwen die van hun kind afstand hebben gedaan om het te laten adopteren. Het Fiom is van mening dat die vrouwen met allerlei onverwerkte emoties blijven zitten over deze ingrijpende gebeurtenis. De eerste gespreksavond hierover is gepland voor 4 januari om 20.00 uur. Be langstellenden kunnen con tact opnemen bij de Fiom- -Zeeland Loskade 17 4331 HW Middelburg. Men kan ook bellen naar 01180 27311. TERNEUZEN - Bar- -exploitant J. Verbiest mag, tegen de zin van het gemeentebestuur, toch zijn 'Club Intiem' in de Walstraat exploi teren. De Raad van Sta te te Den Haag heeft dit uitgesproken Begin vorig jaar wei gerde het gemeentebe stuur van Terneuzen een vergunning op grond van de drank- en horecawet aan Verbiest te geven omdat hij op •dat terrein al verschei dene keren een proces verbaal had gekregen. Verbiest nam dat niet en zocht zijn heil bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, die hem in het gelijk stelden. B en W van Terneuzen leg den de zaak daarna voor aan de Raad van State en heeft ook daar nu nul op het rekest ge kregen. SCHOONDIJKE - In een woning tussen Schoondijke en Sasput zijn woensdag avond twee personen be dwelmd door kolendamp vergiftiging. Zij zijn opge nomen in het ziekenhuis in Oostburg, waarheen zij per ambulance waren vervoerd. Zij zijn daar opgenomen op de intensive carekamer voor verdere behandeling. Van officiële zijde was men niet bereid mededelingen te doem omtrent de identiteit van de personen. Van een onzer verslaggevers KRUININGEN - De Rei- merswaalse wethouder van sportzaken, J.A. Nieuwen- huyse verricht vrijdag 8 ja nuari de officiële opening van de nieuwe sporthal te Kruiningen, de Reimers- waalhal. Ter gelegenheid van dit gebeuren wordt zaterdag 9 januari een open dag gehou den. Belangstellenden kun nen dan in de Reimerswaal- hal tussen 8.30 en 22.00 uur talrijke demonstraties bij wonen. Aan deze demon straties verlenen vele Rei- merswaaise verenigingen hun medewerking. Zo zullen er in de Reimerswaalhal zaalvoetbal-, korfbal-, judo- en tenniswedstrijden gehou den worden. Ook zullen vier Reimerswaalse gynastiek- verenigingen acte de prèsen- ce geven. De organisatie van deze open dag is in handen van de sportraad van Reimerswaal. iiiiii(iiiiiiiiiiiiiiiii(iiiiiiiiiifiiiiiiiiiiii(ififif(((fif(ifiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiii((iffmfii(iiiii(i(iiiiiif(iif(iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiii((fiiii{iiiiiiiiifiiii(iiiiiiiiiiiiiiii(iiifiiiiiimifif BREDA - Het samenwer kingsproject tussen het Ne derlands Wetenschappelijk Instituut voor Toerisme en Recreatie (NWIT) in Breda en de Katholieke Hogeschool Tilburg is in het slop ge raakt. De Faculteitsraad van de economische faculteit heeft de samenwerkingsovereen komst met het NWIT ver worpen. Die overeenkomst zou de Hogeschool te sterk hebben gebonden en was te onduidelijk, aldus prof. dr W. van Hulst, voorzitter van het dagelijks faculteitsbe stuur, over de beweegrede nen van de Faculteitsraad. Het dagelijks bestuur had op basis van de overeenkomst wél met het NWIT in zee ge wild. Het besluit heeft tot ge volg, zegt dr Van Hulst, dat de samenwerking met het NWIT voorlopig stil komt te liggen. De faculteit der so ciale wetenschappen heeft de overeenkomst eerder wél goedgekeurd. Maar dat is nu van weinig betekenis omdat de kans dat het hoogste be stuursorgaan van de hoge school de overeenkomst zal goedkeuren, nu sterk is ver minderd. De samenwerking is ove rigens niet definitief van de baan. Maar die moet voor de economische faculteit dan wél heel beperkt zijn en al leen gelden voor onderzoek. Wat het onderwijs betreft wil men de handen geheel vrij houden. De termijn van de samenwerking moet voorts korter, en er moet meer duidelijkheid over de financiering zijn. Volgens NWIT-directeur drs Th. Bodewes kan zijn in stituut door de gang van za ken rond de samenwerking in een gevaarlijke situatie verzeild raken. De hoge school is al begonnen met colleges in de vrijetijdsleer, waardoor het NWIT op den duur overvleugeld kan wor den. Tegelijkertijd is het NWIT echter tot samenwer king met de hogeschool ver oordeeld, omdat het instituut zelf te weinig mogelijkheden heeft om de opleiding op een hoger niveau te brengen. De moeilijkheden worden nog vergroot doordat het mi nisterie van onderwijs voor alsnog niet instemt met een uitbreiding van de NWIT- opleiding tot vier jaar. Zon der die uitbouw is het NWIT niet in staat om tegen de ho geschool op te boksen en wordt samenwerking zin loos, aldus Bodewes. Het mi nisterie heeft naar zijn me ning te weinig begrip voor de netelige positie van het NWIT als driejarige oplei ding tegenover de hoge school. „De miljoenen die al in de samenwerking zijn ge stoken komen uit een pro gramma ter ondersteuning van het hoger beroepsonder wijs, maar zo profiteert al leen de hogeschool ervan". Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllliilliiliiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Van een onzer verslaggevers GOES - De Goese brand weer houdt dit jaar weer op verschillende plaatsen in de Ganzestad kerstboomver brandingen. Plaatsen van handeling zijn in de Goese polder, het braakliggend terrein bij de Europalaan- /Spaakstede en in Goes-zuid bij de WatervlietwegVan Hertumweg. In Kloetinge worden de bomen verbrand op het ter rein aan de Stelleweg, in 's Heer Arendskerke op het terrein van uitbreidingsplan zuid en ih 's Heerhendriks- kinderen op het braaklig gend terrein Plein. De kerstbomen van de be woners uit Wolphaartsdijk worden verbrand op een stuk grond aan de burge meester Hackstraat en in Wilhelminadorp vindt de kerstboomverbranding plaats in het verlengde van de Boschstraat. In Katten- dijke gebeurt dit op het re- creatieterreintje aan de Oude Zeedijk. De kerstbomen kunnen op maandag 4 januari op ge noemde plaatsen worden in geleverd tussen 18.00 en 19.00 uur. Om 19.00 uur worden ze door de brandweer, die na afloop ook voor het blus werk zorg draagt, aangesto ken. De kinderen ontvangen voor elke ingeleverde kerst boom een lot. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - THC Fabricators BV verwacht tot het eind van dit jaar de werkgelegenheid te kunnen ga randeren voor zo'n honderd werknemers op het ter rein van de NAPM, het in oktober .failliet verklaarde pijpleidingbedrijf te Vlissingen. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben dat laten weten bij de beantwoording van een aantal vragen, die het CDA-Statenlid J. Vente- vogel over de affaire had ge steld. Bij de voormalige NAPM waren ongeveer 320 werkne mers in dienst. Inmiddels werkt Steelfab '81 voor het Schotse bedrijf Howard Do- ris aan de afbouw van het laatste NAPM-project, een order van de Nederlandse Aardolie Maatschappij. Dit werk moet op 28 februari van dit jaar gereed zijn. Het Statenlid Ventevogel had er bij Gedeputeerde Sta ten op aangedrongen alles te doen om een deel van de werkgelegenheid na het fail lissement van de NAPM te behouden. Hij bepleitte daarbij enige soepelheid bij energielevering en grond- huur en bracht de „trek- paard"-functie van de Pro vinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) en het Havenschap Vlissingen (de grondeigenaar) in herinne ring. Gedeputeerde Staten heb ben hem geantwoord dat het havenschap in het belang van behoud van werkgele genheid steeds een coulante houding heeft ingenomen. Het college laat verder we ten dat de PZEM er bewust naar streeft noch in positie ve, noch in negatieve zin te discrimineren bij de ener gielevering, daar dit uitein delijk altijd te gunste of ten laste van de overige gebrui kers zou gaan. Concluderend stelt het college dat de provinciale vertegenwoordigers in de PZEM en het Havenschap vlissingen tot nu toe ge tracht hebben, in het belang van behoud van werkgele genheid, een zodanig stand punt in te nemen dat aan re delijke wensen van de voor malige NAPM-directie en inmiddels de THC-leiding tegemoet kan worden geko- NIEUWVLIET - I,n de Dorpsstraat te Nieuwvliet is gistermiddag in de woning van A. van E. een schoor steenbrand uitgebroken. De brand ontstond toen de zes tienjarige zoon des huizes de kachel wilde opstoken, een scheut spiritus in de kachel gooide en daarmee een ge weldige rookontwikkeling veroorzaakte in de schoor steen. Deze rookontwikkeling had op haar beurt weer een ontploffing tot gevolg, waar door de schoorsteen in zijn geheel werd vernield. De brokstukken kwamen zelfs achter de woning terecht. De brandweer van Cad- zand heeft later het restant van de schoorsteen met ka bels vastgelegd om verdere afbrokkeling of instorting te voorkomen. TERNEUZEN - De gemeen tepolitie van Terneuzen kwam op Oudjaarsochtend tot de ontdekking dat in de Levensschool aan de Leeu wenlaan brand moet zijn ge sticht. De politie werd om half negen gealarmeerd door een krantenbezorger die bij het bezorgen van de krant had gezien dat er veel rook in het gebouw was. Bovendien zag hij dat aan de zijde van de Willem de Zwijgerlaan een pak kranten lag te smeulen. Toen de politie in het ge bouw kwam, bleken het pla fond, een muur en de luxa flex brandschade te hebben opgelopen. Het vuur werd door de brandweer geblust. Gebleken is ook dat gepro beerd was op diverse plaat sen in de school te komen en dat men er eindelijk in ge slaagd was binnen te drin gen door de ruit van een achterdeur in te slaan. Ook in het gebouw werden deu ren opengebroken. HULST - De jaarlijkse kerstboomverbranding in Hulst vindt dit keer plaats op vrijdag 8 januari. De bo men worden verbrand nabij de zandput aan de Moer- schansstraat/Keizerdijk tc Hulst. Om 19 uur gaat de vlam erin. Volgende week worden de kerstbomen van gemeente wege opgehaald. Op 6 janua ri gebeurt dat in Clinge Nieuw-Namen, Zandberg Graauw en Paal en op 7 ja nuari in Hulst, Sint-Jan steen en Heikant. HEINKENSZAND Het colleg, van B en W van de gemeenti Borsele houdt de traditie var de nieuwjaarsreceptie ook ii 1982 in ere. Inwoners van d« gemeente Borsele zijn 4 ja nuari vanaf 19.30 uur var harte welkom in ontmoe tingscentrum De Stenge ir Heinkenszand.

de Stem | 1982 | | pagina 9